WOENSDAG 28 JULI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No, 28! Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchöque en Giroroltcning 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclef. 250. ve Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Tot 's lands behoud. Er is bij de behandeling van het be- zuinigingsontwerp-Marchant in de Twee de Kamer een belangrijk verschil open baar geworden tusschen de houding van de rechter- en die van de linkerzijde. Onder het vorige Kabinet bepaalde de linkerzijde zich meestal tot het ontwik kelen van hare bezwaren, die haar ver hinderden aan den bezuinigingsarbeid deel te nemen. De linksche partijen wilden wel bezuinigen, maar als regel op een andere wijze dan werd voorgesteld. De rechterzijde handelde anders. Tegen het ontwerp-Marchant werden door de rechtsche groepen zeer ernstige bezwaren ingebracht. Maar zij toonden zich tot overleg gaarne bereid. En toen de Minister op verschillende punten een tegemoetkomende houding aannam, stap ten de rechtsche leden over hun bezwa ren heen en stemden voor het ontwerp. Zoo komen we op den goeden weg. Als er de bereidheid is om in 's lands belang samen te werken, dan kan er zoo als in dit geval, wat bereikt worden. Eigenaardig is wel, dat de Soc.-Demo- cratische pers in verband hiermede niet weinig verstoord is op de rechterzijde. Inplaats van te waardeeren wat gedaan werd, spreekt zij met groote bitterheid van de tragi-comedie van haat en ver zoening, die werd opgevoerd. Alsof er iets heel verschrikkelijks ge beurd is, betoogt „Het Volk", dat de be handeling van het ontwerp-Marchant een element van onoprechtheid bevat, dat voor de toekomst voor ons politieke leven gevaarlijk kan worden. „Het heele verzet", zoo heet het verder, „is eigenlijk niets waard geweest. Het heeft er allen schijn van, dat men bij voorbaat voornemens was, de voorgestel de bezuinigingsmaatregelen te aanvaar den; dat men heeft geschreeuwd om de ontevredenen in eigen kring gerust te stellen; dat men de geschiedenis van den schoolstrijd een geschiedenis, die, naar wij tot heden aannamen, den rechtschen partijen heilig was heeft misbruikt om het onwaarachtig spel van de „na tionale eenheid" te kunnen spelen. Schijnverzet, met ongebruikelijk groote woorden, doch zonder inhoud. Schijnver zet, dat het ergste doet verwachten voor den tijd, dat de levensbelangen van de groote massa der niet-bezitters door dit kabinet in net geding zullen worden gebracht." Allemaal groote woorden zonder eeni- gen inhoud. Het roode orgaan, dat blijkbaar op een negatieve critiek van de rechterzijde ge hoopt had en dat slechts één belang kent, -het partijbelang, het belang van „de be weging", kan zich, naar het schijnt, niet indenken, dat andere partijen bereid zijn, in het algemeen belang offers te brengen. Wat nu gebeurde doet inderdaad iets verwachten. Dit n.l., dat de groote meerderheid bereid zal zijn de Regeering bij de ver vulling van haar zware taak te helpen en mee te werken tot 's lands be houd. BURGEMEESTER VERSTEGEN EN „HET ANKER". Een tegen het gezag gerichte actie. Naar aanleiding van verschillende pers uitingen in den laatsten tijd, deelt de burgemeester van Koog aan Zaan, de heer A G. A. Verstegen, het volgende mede: „Ik gevoel de behoefte openlijk in te trekken mijne mede-onderteekening van het artikel in het blad „Het Anker" van 7 Juli j.l. Heb ik mij bij die onderteekening niet voldoende rekenschap gegeven van de beteekenis hiervan, ik ben thans over tuigd, dat het blijk van instemming met den inhoud van het artikel, dat uit die mede-onderteekening blijkt, niet te ver eenigen is met de plichten, die op mij rusten als burgemeester eener Nederland- sche gemeente. Als zoodanig toch is het mijn taak het gezag hoog te houden een taak, die ik onder alle omstandig heden tot het uiterste zal vervullen en dit is niet de strekking van het ar tikel." Voor „Het Volk" moet deze verklaring niet bepaald aangenaam zijn. In verband met in de pers gemaakte opmerkingen, schreef het nog de vorige week: „Wat nu de aanvallen betreft op de beide sociaal-democraten, burgemeester en gedeputeerde, die deel uitmaken van de groep, welke „Het Anker" uitgeeft, wij ontkennen ten allerstelligste, dat die hier mede iets doen wat een burgemeester of gedeputeerde niet past. Wat een gede puteerde betreft, is zoo'n bewering heele- maal onzin; hij staat zoomin als een wethouder onder het gezag van de regee ring, maar is een om zijn politieke over tuiging gekozene, die geheel vrij is zich politiek uit te leven. Maar ook een bur gemeester is geen regeeringsambtenaar, die aan centrale bevelen te gehoorzamen heeft. Wij hebben het eenige tot dusver ver schenen nummer van „Het Anker" goed doorgelezen. Daarin staat niets hoege naamd, wat een ambtsdrager van soci aal-democratische overtuiging niet ten volle voor zijn rekening kan nemen. Ver ontwaardiging over minister Decker's ge lijkschakeling, waarmee hij de marine schepelingen van een krachtige rechts bescherming beroofd heeft, is volkomen geoorloofd; het is een opinie van groote deelen van het Nederlandsche volk en zij beantwoordt aan de beste liberale ge voelens, door het officiëele liberalisme smadelijk in den steek gelaten. Waarom zou een burgemeester als particuliere politieke persoonlijkheid aan die gevoe- les niet uiting mogen geven?" En nu komt zoowaar de betrokken bur gemeester zelf verklaren, dat de mede- onderteekening van bedoeld artikel niet te vereenigen is met de plichten, die op hem als burgemeester rusten. De Londensche conferentie. Men treft de noodige toebereidselen voor de slotzitting van de conferentie van Donderdag, die vermoedelijk den heelen dag zal duren. Reuter meent te weten, dat het rap port van het bureau voor de plenaire ver gadering van Donderdag de conferentie adviseert om aan het bureau de taak toe te vertrouwen, toebereidselen te maken met het oog op een hervatting der ple naire zittingen der conferentie. Het bureau heeft besloten een kleine commissie te benoemen, die zal hebben te beslissen vóór of op 1 November, of de conferentie al dan niet zal worden hervat. Reuter verneemt in Amerikaansche kringen te Londen, dat Cox tegen Donder dag een rede voorbereidt, waarin hij een soort regeeringsvaluta zal aanbevelen, die in Europeesche oogen eenigszins revolu tionair zal schijnen, en die, indien zij aan genomen wordt vérstrekkende gevolgen kan hebben. Tengevolge der beslissing van het bu reau acht men de toekomst der economi sche conferentie zeer onzeker. De verda ding, de geheele conferentie betreffend, zal waarschijnlijk verscheidene maanden duren, tot de wereldtoestand beter wordt. Slechte contributiebetalers. Steeds meer leden van den volkenbond blijven in gebreke, hun contributie te be talen. In de eerste tien jaar van zijn bestaan waren slechts drie of vier staten niet bij machte hun contributies te betalen, doch in 1930 werden het er reeds 12, in 1931 waren er 16, en in het afgeloopen jaar be taalden 28 leden geen contributie. Aangezien het grootendeels de kleinere staten zijn, bedraagt het verlies slechts ongeveer 21 procent, doch het feit geeft toch te denken. Duitschland, dat ook in gebreke is ge bleven, heeft den bond medegedeeld, dat een bedrag in marken, gelijk aan de con tributie is gedeponeerd bij een bank in Duitschland. Het geld kan echter niet buiten Duitschland worden gebruikt. Balbo's eskader in de lucht. Het eskader van Balbo is gistermiddag te 14.20 (Amsterd. tijd) van het vliegveld Floyd Bennett gestart naar Shediac in Nw. Brunswijk. Vandaar zal de vlucht worden vogrtgezet naar Shoal Harbor op Newfoundland. De weerberichten luiden gunstig. Het eskader heeft de eerste etappe van de terugreis volbracht. Te 20.16 (Amster- damsche tijd) daalde het eskader te She diac. Nader wordt gemeld, dat slechts 22 machines in Shediac zijn aangekomen. Een der vliegtuigen van het Italiaansche eskader heeft een noodlanding gemaakt in de nabijheid van Rockland in den staat Maine, wegens een breuk in de olielei- ding. Een tweede vliegtuig moest een nood landing maken bdj St. John aan de kust van Nieuw-Brunswijk. D'e oorzaak van deze noodlanding is tot dusver niet be kend. De Belgische Kamer betuigt vertrouwen in de regeering. De Belgische Kamer heeft gisteren ge stemd over de moties, die waren inge diend ten besluite van de socialistische in terpellatie over het gebruik, dat de regee ring heeft gemaakt van de speciale be voegdheden, welke haar waren verleend. De motie van vertrouwen in de regee ring werd aangenomen met 97 tegen 79 stemmen en 6 onthoudingen. Sterilisatie-wet in Duitschland. Gisteren is een Rijkswet afgekondigd ter voorkoming van een erfelijkbelast na geslacht. Déze wet, die vrijwillige of ge dwongen onvruchtbaarmaking (sterilisa tie) mogelijk maakt, zal 1 Januari 1934 in werking treden. De wet gaat uit van de opvatting, dat zij geenszins alle erfelijk belasten moet omvatten, met name niet de lichtere ge vallen van geestesziekten en ook niet de gezonde dragers van erfelijke ziekten. Zij wil zich om te beginnen alleen met die ziektegroepen bezighouden, waarbij krach tens de wetten der erfelijkheid met groote waarschijnlijkheid een ziek nage slacht mag worden verwacht. Om goed te doen uitkomen, dat de steri lisatie njet als een straf moet worden be schouwd, vallen misdadigers er buiten. Voor dezen zal een speciale wet worden opgesteld. De Belgische Kroonprins over de koloniale politiek. Prins Leopold, de Belgische kroonprins, heeft gisteren bij de bespreking der be grooting van Koloniën het woord gevoerd in den Senaat, om mededeeling te doen van eenige gedachten, die hij opgedaan heeft op zijn talrijke reizen in de Belgi sche, Nederlandsche en Fransche kolo niën. De Prins gaf een overzicht van de Bel gische koloniale politiek, waarbij hij deze vergeleek met wat door andere koloni- seerende mogendheden bereikt is. Hij kwam tot de conclusie, dat België zijn werkzaamheid tot het geheele gebied van den Congo heeft moeten uitbreiden, ter wijl men elders zijne inspanning beperkt heeft tot een aantal uitverkoren gewes ten. Ondanks dit, betoogde hij, was de uitslag der Belgische inspanning prach tig. Maar de zedelijke en nationale toe>- stand van den inboorling is niet voldoen de ontwikkeld. In de toekomst zal in de koloniale eco nomie een nieuwe plaats moeten worden ingeruimd aan den landbouw. Men zal moeten streven naar de vestiging van een boerenstand en een ontwikkeling der par ticuliere ondernemingen. De regeering zal gedurende een aantal jaren geen nieuwe concessies moeten ver- leenen in gewesten, die voor agrarische ontwikkeling in aanmerking komen. Het oogenblik is gekomen om moedig een politiek te kiezen en de prins dringt aan op moreele en stoffelijke verbetering van den toestand van den inboorling. Men moet hem een belooning verstrekken, evenredig aan zijn inspannng. In Nederlandsch Oost-Indië zijn, na 300 jaar, nog altijd zeer uitgestrekte ge bieden ongeëxloiteerd gebleven. Buiten Sumatra, waar ook cultuurondernemin gen bestaan, hebben de Nederlanders hun activiteit vooral op Java geconcentreerd, welk eiland de 2/3 van de bevolking van Nederlandsch-Indië en bijna die totaliteit der cultures bevat. Dank zij deze verstan dige politiek is het Nederlandsche gezag er in geslaagd den inboorlingen een wel stand en ontwikkeling te bezorgen, die anders nimmer bereikt zouden zijn. De methodische geest, waarvan de Nederlan ders in Indië blijk geven, verdiént onze bewondering. Gandhi's geheime plannen. Uit Bombay wordt gemeld, dat de voor zitter van het Indische congres officieel het begin der nieuwe campagne tot het weigeren van de burgerlijke gehoorzaam heid heeft afgekondigd. Om hieraan uiting te geven, zal o.a. een hoeveelheid laken uit Lancashire worden verbrand. De plannen van Gandhi worden geheim gehouden, teneinde zijn gevangenneming te verhinderen. Geen vliegtuigen voor de Duitsche politie. De Engelsche regeering heeft thans haar antwoord doen toekomen aan kapi tein Goering, Pruisisch premier en rijks minister van luchtvaart, die onlangs den Britschen attaché voor luchtvaart te Ber lijn om inlichtingen verzocht over het be>- richt, dat Oostenrijk eenige Britsche mili taire vliegmachines voor politiedoelein den had verkregen en de mogelijkheid be pleitte, dat ook Duitschland vliegmachi nes van soortgelijke type voor dezelfde doeleinden zou verkrijgen. De Britsche regeering deelt thans aan Goering mede, dat geen vliegmachines van het aangeduide type aan de Oosten- rijksche regeering waren verschaft en dat de Britsche regeering niet voornemens was, oogluikend schending toe te laten van de luchtvaartovereenkomst van Pa rijs van 1926, waarbij 50 leden van het Duitsche politiecorps werd toegestaan, vliegopleiding te krijgen op voorwaarde echter, dat dit politiecorps geen dienst doet in de lucht, noch vliegmachines be zit. Een groote razzia in Duitschland. Op bevel van de geheime staatspolitie werden Dinsdagmiddag om 12 uur in ge heel Pruisen op de auto- en spoorwegen alle personen gefouilleerd en alle wagens doorzocht. Do overige Duitsche landsregeeringen hadden zich gelijktijdig bij deze actie aangesloten. Alle als staatsvijandig verdachte per sonen werden in hechtenis genomen. Ter doorvoering van deze razzia wer- I den alle politieorganen van het rijk, met j inbegrip van de hulppolitie, en gedeelte lijk ook de S. A. en S. S. gealarmeerd. Bij de doorvoering van bovengenoemde maatregelen heeft men ervoor gezorgd, dat het verkeer zoo weinig mogelijk stag natie ondervond. Het onderzoek in de treinen is in het geheele rijk op zijn laatst om 12.40 be ëindigd. Deze voor de eerste maal doorgevoerde reuzen-razzia geschiedde om thans met alle macht aan de communistische actie, welke overal in het rijk 'weer merkbaar werd, een einde te maken. Daar in de laatste maanden een aan zienlijk aantal automobielen gestolen werd, werd de opsporing van de gestolen auto's tegelijk met deze actie verbonden. De razzia is geheel zonder incidenten en op voorbeeldige wijze verloopen. Talrijke bij verstek veroordeelde per sonen zijn gearresteerd. In talrijke plaatsen werden bij de door zoeking van de bagage der reizigers ille gale geschriften gevonden. De mislukte samenzwering in Spanje. Omtrent het laatste mislukte complot in Spanje deelde minister-president Azana mede, dat de beweging een zuiver bur gerlijk karakter droeg. De voornaamste aanstokers zijn reeds gearresteerd. Pre ventieve arrestaties waren noodzakelijk om erger te voorkomen. Volgens binnengekomen berichten zou den tot dusver in Spanje niet minder dan 500 personen in hechtenis zijn genomen. Hongerstaking gestaakt. De 486 communistische gevangenen, te Helsingfors (Finland), die op 20 Juli in hongerstaking waren ge gaan, omdat aan hen niet de voorrech ten van politieke gevangenen werden ver leend, hebben wederom voedsel tot zich genomen. Eenige der gevangenen, waaronder vrouwen, waren reeds enkele dagen tevo ren kunstmatig gevoed, terwijl sommige gevangenen na drie dagen de hongersta king opgaven. De gevangenen hebben met hun betooging niets bereikt, daar er geen verandering in hun behandeling zal wor den gebracht. Is de ex-Keizer rijk? Daar in den laatsten tijd de Duitsche bladen weer berichten over het vermogen van den vroegeren Duitschen keizer ge bracht hebben, waarin beweerd wordt, dat dit vermogen 700 millioen mark zou bedragen, heeft de administratie van het Pruisische koningshuis opnieuw een ver klaring gepubliceerd, waarin vastgesteld wordt, dat dit vermogen nog geen tiende gedeelte van het genoemde cijfer bedraagt. Het vermogen van het Pruisische ko ningshuis is uit het verdrag met den Pruisischen staat van 6 October 1925 be kend. Het koningshuis heeft onder de toenmalige omstandigheden van 5/6 van zijn particuliere vermogen afstand ge daan ten gunste van den staat en moet uit het overgebleven gedeelte het onderhoud van 17 prinselijke huishoudingen met 49 personen bekostigen, benevens de talrijke ambtenaren en het overige personeel on derhouden, dat het koningshuis uit den staatsdienst heeft overgenomen. Hoe krijgt men stipte belastingbetalers? Een honderdveertigtal Fransche Ka merleden heeft een wetsontwerp inge diend, dat de Kamer in de a.s. zitting zal behandelen. Het ontwerp heeft ten doel te bewerkstelligen, dat de belasting-betalers regelmatig aan hun verplichtingen vol doen. Volgens niet-officieele opgaven zou den thans slechts ongeveer drie millioen van de 1114 millioen belastingbetalers aan dezen eisch beantwoorden. Bedoeld wetsontwerp bepaalt, dat allen die aangifte doen voor de belasting, on geacht of zij belasting moeten betalen of niet, een kaart krijgen, zonder welke het niet mogelijk is een bankrekening te ope nen, een safe te huren, dividenden te in nen, acten te doen registreeren, pensioe nen of zelfs salarissen in ontvangst te nemen. Mevr. Göbbels treedt af als mode- dictatrice van Duitschland. Mevrouw Göbbels, Hitler's minister van Mode, die tot taak had de Duitsche vrouw af te brengen van de Fransche mode en haar weer terug te voeren tot kleeren van Duitsch maaksel, meer geschikt voor de keuken en de kinderkamer, heeft haar functie neergelegd. Voor het aftreden werd geen reden op gegeven. Mevrouw Göbbels had de opdracht ge kregen een nieuwe mode te ontwerpen voor vrouwen en jonge meisjes. Alleen in Duitschland gemaakte kleeren moch ten gedragen worden. Kleeren naar Fran sche mode waren verboden en mevrouw Binnenland. "Wetsontwerp inzake het uniformverbod ingediend. Kerkbrand te Leiden. De uitvoer van aardappelen naar Enge land. Buitenland. Het Italiaansche eskader op de terugreis. Twee noodlandingen. De Belgische kroonprins over de koloniale politiek. Gandhi's plannen. Razzia in Duitschland. Göbbels moest het voorbeeld geven aan de Duitsche vrouwen wat betreft de plich ten van de huisvrouw in de keuken en kinderkamer. Mevrouw Göbbels gehoorzaamde, maar de Duitsche meisjes meenen, het recht te hebben, haar opschik naar persoonlijk inzicht te kiezen. Korte Berichten. Bij den door den franschen staaf gesubsidiëerden woningbouw in het De partement van de Seine is .een schan daal aan het licht gekomen, .waarbij de Fransche staat en het Departement voor een bedrag van 22 millioen francs blij ken te zijn opgellbht, en (lat geleid heeft tot het in staat van beschuldiging stel len van een aantal vooraanstaande per sonen. v De politie heeft gisteren jten Noor den van Berlijn bij Sumnet jen Mehleri- beofc een onderzoek ingesteld in /de ten tendorpen, die daar aan de pieren zijn ontstaan. Zij vond o.a. voorbereidingen voor een nietjwe uitgave van de com munistische „Rote Fahne" en verder .do cumenten en wapens. Een deel wan de tentbewoners werd gearresteerd. Volgens ontvangen berichten' zijn de suikerplantages nabij Mopra aan dé Zambesi in Portugeesch Oost-Afrifca, door enorme zwermen sprinkhanen na genoeg verwoest. Met man en macht wordt aan de bestrijding van deze plaag gewerkt. Een bericht uit Koningsbergen meldt: Thans zijn 30 districten ,van da provincie Oost-Pruisen vrij van werk- loozen. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft gisteren niet minder dan 29 ontwerpen van wet z.h.st. aangenomen. Hierbij waren o.m. de voorstellen tot: Regeling van den invoer van versch, gekoeld en bevroren rund- en kalfs- vleesch; van den invoer van rijwielbuiten- en bin nenbanden; van den invoer van porselein, fijn en sanitair aardewerk en muur- en wand- tegels; van den invoer van kousen en sokken; van den invoer van tapijten, tapijtgoed, karpetten, loopers, kleedjes en matten; van den invoer van naaigaren; van den invoer van tafel- en servetgoed, handdoeken en ander huishoudgoed, zoo wel afgepast als aan het stuk; beddela- kens en sloopen; van den invoer van schoeisel en leest- klaar schoenwerk; van den invoer van bedrukte, geverfde en bontgeweven katoenen manufacturen; van den invoer van boter; van den invoer van wollen en halfwollen stoffen, van tricotgoederen en van boven- kleeding; en verder een ontwerp tot wijziging van de wet van 24 Mei 1924 houdende be palingen ter wering van voor planten schadelijke dieren en van plantenziekten bij in- en doorvoer van droge bollen, knol len en wortelstokken van bloemgewassen. De financieele moeilijkheden te Zaandam. Ten einde bet overleg tusschen de par tijen te bevorderen, is besloten de op Don derdag uitgeschreven raadsvergadering, waarvoor de leden de agenda reeds had den ontvangen, niette doen doorgaan. Ver moedelijk zal nu de eerstvolgende raads vergadering worden gehouden op Maan dag a.s. Gistermiddag zijn B. en W. nog weer bijeen geweest ter bespreking van de brandende kwestie. Naar de „N. R. Gt." verneemt, is de toestand van de geldmid delen der gemeente van dien aard, dat men het niet heel lang meer zonder hulp van buiten zal kunnen stellen. Van de zijde der „burgerlijke" raadsle den is, naast andere voorstellen tot dek king van het geraamde tekort van f 101,000 op de begrooting voor 1933, voorgesteld op de bezoldiging van de amb»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1