Onderwijs Gemengd Nieuws Het Vrouwenhoekje Dammen Burgerlijke Stand noodiging om mie soweyeiite rechten op Nederlandsche wateren te laten inkor ten voor de eenzijdige belangen van een ander land, is wat van een Nederland sche regeering mocht worden verwacht. De zaak is daarmede, wat Nederland, betreft, in dezen vorm afgedaan. Want wij zijn niet verplicht in een herziening toe te stemmen die wij onaannemelijk achten. Men zal echter rekening moeten hou den met de mogelijkheid dat do poging om „medezeggenschap" over Neder landsche wateren te krijgen, in ande ren vorm zal worden herhaald. En het zou onder die omstandigheden onge- wenscht zijn zelfs maar den indruk in het buitenland te wekken alsof de ver beteringen in het Kanaal van Hans- weert in zekeren zin een toegeven zou den zijn aan pressie van de Rijnvaart commissie. Elk verband tusschen die twee moet in elk opzicht onmogelijk zijn. Het denkbeeld is in sommige kringen ge opperd om de werken in het Kanaal van Hansweert dan ook zoolang op te schor ten tot de moeilijkheden in de Rijnvaart commissie definitief van de baan zijn. Dit zou ongetwijfeld overweging verdie nen, ware het niet dat bij die verbetering Nederlandsche scheepvaartbelangen zijn gemoeid. Maar wanneer het werk voort gaat, is er reden voor de Nederlandsche regeering om bij de eerste de beste ge legenheid bij de begrootingsdebatten bijv. officieel ondubbelzinnig en dui delijk te verklaren wat haar standpunt inzake het Rijnrecht en de Tusschen- wateren is. Hieromtrent moet zelfs geen twijfel kunnen ontstaan nog daargelaten het bestaan waarvan de Belgische leden in de Rijnvaartcommissie blijk gaven door hun voorstellen, en de andere leden behalve dan de Nederlandschedoor hierover ernstig in discussie te treden. R. H. B. S. B erg en op Zoom. Bevorderd van de 4de naar de 5de klasse o.a.: M. Bil van St Maartensdijk» P. Bruynzeel van Rilland. Bevorderd van de 3e naar de 4e Masse o.a,: M. Geuze van Poortvliet, I. Hage van Scherpenisse. Bevorderd van de 2e naar de 3e Masse o.a.: J. Bastiaanse van St Maartensdijk, J. van der Slikke te Poortvliet, J. Zoete- meijer van Tholen. Bevorderd van de ie naar de 2e Masse o.a.: M. Bil van St Annaland, J. de Bres en Jenny Tazelaar van St Maartensdijk, J. Heijboer van Oud-Vosmeer en Jikke Nieuwenhuyse van Krabbendijke. Toegelaten tot de le Masse o.a.: M. Groenewege, W, Manneke, Ea. van Splun- ter van St Maartensdijk; A. de Wilde van St Annaland; J. van der Maas van Oud-Vosmeer -in Ja. Bernbaxdi van Star- venisse. De geest der openbare onderwijzers. Raad van tucht gevraagd. De heer G. van Veen te Amsterdam schrift aan de N. R. Crts De heer Emmers heeft terecht ern stig bezwaar gemaakt tegen ©en artikeltje, dat 1 Febr. 1.1. is verschenen in het Amsterdamsche Bondsblad. Een onder- wijzer deed daar onder den smakelijken titel: „Een zure knaap remt ijsvermaak" mededeeling van het wereldschokkende feit, dat zijn hoofd eerst geweigerd had jjsvacantie te ge~en, maar daarna op zijn nesluit was teruggekomen. Er wordt een weinig flatteus geteekend en in een nader artikeltje van dezen „revolutionair", ge titeld: „Nog een augurk", proeft men zelfs den toeleg den niet gedweeën chef een naampje te geven, zooels dat bij jongelui heneden zekeren leeftijd gebruikelijk Ü3. Als men in acht neemt, dat hier geen enkele zakelijke bedoeling voorzat (het hoofd had immers toegegevenI), dan heeft men in dit geval slechts de keuze tusschen de diagnose: unpertinentia pu- bertatiis ©n pathologisch querulantisme. Be ken den kraaigen auteur niet. maar houd het op het eerste, omdat vooral uit het laatste stuk zulk een jongensach tige rjdelheid spreekt. Als men dan maar niet behoeft te vreezen, dat bij het jong- mensch deze pubertoitsstoornis duurzaam gefixeerd blijft (ik ken typische gevallen dat deze hinderlijke en egocentrische overgevoeligheid bij onderwijzers boven vijftig, ja zelfs boven zestig voorkomt), dan kan men een zekeren aanleg tot que- rulantisme niet ontkennen en toch ver trouwen, dat de patiënt over zijn kwaal heengroeit. Hier zit, voor mij althans, niet de ernst van het geval. Die zit in het feit, dat volwassen menschen van rijperen leeftijd zulke stukken afdrukken en in de krant zetten, en dat de heele pers er zich mee bezighoudt en daaruit haar conclusies trekt ten ongunste van de openbare school. Hier Mgkt de groep als geheel nog in een onsociaal stadium van onrijpheid te verkeeren, die men van gewone arbeiders nu eenmaal accepteert, al hoopt men ook daar op een snelle evolutie, maar die voor onderwijzers uiteraard pijnlijk moet treffen. In groep van verantwoordelijke intellectueeleu kent men een instantie, die de eer van het corps b ?~dbaaft. Ik 1 noem bv. de Broederschap van Nota- risren, de Orde ras Advocaten, den Be- nefcss.undigen Kring, den iourn-i-: 1st en- kring, enz. Wie tegen de bercupseer han delt, en lol aanzien van den stand in het publiek schaad:, m minder ernsUge gevallen een reprimande, in ernstige ge vallen wordt hirj uitgestooten en zijn car rière is dan onherroepelijk gebroken. Als er één kring zaa zgn, die het tuchtrecht op zijn lede® zou hehooren toe te passen, dan was het die der on derwijzers. Want welke groep draagt zoo zware verantwoordelijkheid als deze, welke heeft een goede publieke reputatie zoo brooduoodig? En het is de fout in de leiding, dat ze voor den goeden naam van haar groep niet alleen niet waakt, maar dat se dien naam te grabbel gooit met een (Ver een hetere zaak waardig. een ocermar' van ijver haar pres+i- bij alle m y.Jijfce en onmogelijke gelegc. ede», ten toon te stellen, is ze voortdurend bezig den la- hielen toestand, waarin dat prestige ver keert, te accentueeren. En iedere onrijpe gast heeft den naam van de heele groep in de hand en mag er vrijelijk mee spelen. Wat is hier tegen te doen? De heer Emmens wil, dat er ingegrepen wordt, De heeren moeten den arm van de wet voelen. Hij houde mij ten goede, maar in opvoeders, die de tucht betrachten, uit kracht van de wet, heb ik geen vertrou wen. Als de openbare onderwij- zers zich niet fatsoenlijk kun nen gedragen, zonder dat er een rijksveldwachter achter ze staat, schaf dan liever de open bare school af. Dat gaat dus niet. De eenige weg is deze, dat wij het onderwij zerskorps vragen: Weet gij, wat intellec- tueelen betaamt? Weet gij ook welke ver antwoordelijkheden gij draagt? Handel dan, zooals elke groep ernstige en ver antwoordelijke intellectueelen handelt in Nederland. Iedereen weet natuurlijk, dat uw groep voor 99 pet. bestaat uit ern stige, intelligente menschen en harde werkers. Maar er is toch ook nog blijk baar één procent onder u, dat duidelijk beneden de maat is. Mogen wij; u beleefd verzoeken dit type, dat uw corps bla meert, en uw school benadeelt door de publieke opinie voortdurend te veront rusten, zelf aan stevige banden te leg gen door het instellen van een algemee- nen Raad van 'Tucht? Dan zal Nederland u dankbaar zijn en uw school zal er wel hij varen. Treurige vondst te Scheve- ningen. Toen gistermorgen de afdee- ling Zeebaden van de Mij Zeebad Sche- veningen werd geopend en kort voor het aanvangsuur het personeel de noodige voorbereidselen trof, ontdekte de bad knecht Arie Knoester in een der cabines tot zijn grooten schrik het lijk van een man van middelbaren leeftijd De Geneeskundige Dienst constateerde, dat de dood reeds circa 8 uur te voren moest zijn ingetreden, zoodat wordt ver moed, dat Donderdagavond laat na of tijdens het vuurwerk, iemand blijkbaar is gaan baden en gedacht heeft: Ik zal maar een koetsje van de Maatschappij gebruiken. Tijdens het vuurwerk is na tuurlijk alle aandacht van het publiek daarop gevestigd en staan de koetsjes zonder toezicht De bader is toen onwel geworden en naar alle waarschijnlijkheid door een be roerte getroffen. Het was de heer Velle- man uit Rotterdam. Slechte Sovjetfietsen. De Russische volkscommissaris voor de lich te industrie heeft 17.000 rijwielen in be slag laten nemen, aangezien de fietsen van zeer slechte kwaliteit waren. Niet alleen zouden zij een belemmering zijn voor het verkeer, doch bovendien zou den zij menschenlevens in gevaar kun nen brengen. De directie van de f»briek, die de rij wielen heeft afgeleverd, is gearresteerd Een dijkavontuur op een Frieschen dijk. Een arbeider, die te Wierum buiten den zeedijk eenige werk zaamheden verrichtte op een landings- hoofd, bemerkte aan het eind hiervan een hem onbekend dier, ter lengte van 00 k 70 c.M. Daar hij meende, dat het beest hem zou aanvallen, sloeg hij het dood met een stuk hout. Wellicht heeft men hier te doen gehad met een bisamrat of wel een beverrat. Drie kinderen door schot hagel getroffen. In den vijver van het buitengoed „De Kotten" onder Lon- neker, was een troepje kinderen bezig te visschen. De onbezoldigde veldwach ter N., die dat zag, loste om hen aan het schrikken te maken, een schot in het water. Gejoel was het antwoord. N. stel de zich nu op in het kreupelhout op eenige meters afstand van de visschers en meteen ging er weer een schot af. Een drietal kinderen werd hierdoor bloe dend verwond; twee aan arm en wang, één aan den enkel. N. verklaarde geen oogenblik er aan gedacht te hebben op de kinderen te schieten. Terwijl hij niet eens wist, dat hij nog een patroon in zijn geweer had, ging het plotseling af. Gelukkig trof het schot eerst een boom, anders waren er zeker grooter ongeluk ken gebeurd. Boschbessen plukken op de V e 1 u w e. De boschbessenpluk is thans op de Veluwe in vollen gang en duizen den gezinnen genieten hiervan. 'sMorgcns om 6 uur trekt een leger plukkj, en pluksters uit om den aan val op de groene struiken met Run klei ne blauwe vruchten te beginnen Met on verdroten ijver trekt men aan het werk om zijn emmer, trommel of mand gevuld te krijgen en daartoe is een belangrijke j hoeveelheid geduld en volharding noo- dig. De plukkers en pluksters zijn in rwfia groepen te scheiden: zij, die voor hun genoegen gaan plukken en zij, die trachten wat te verdienen. De eerste groep .Veert gewoonlijk met halfgevuide trommels huiswaarts. De beroepapluk- kers geven het niet zoo gauw op; straks staan de opkoopers gereed om den voor raad in ontvangst te nemen. Een geoefende plukker kan het bij den tegenwoordigen oogst brengen tot 50 pond per dag, wat tegen den gemiddelden prijs van 10 cent per pond, dus een daggeld van f5 beteekent. De opkoopers zenden de bessen naar de markt te Londen, waar zij den volgenden ochtend aanwezig kun nen zijn. Jeugdige dievenbende. De Beverwijksche politie ontving den laatsten tijd herhaaldelijk Machten van winkeliers, die telefonisch bestellingen ontvingen, weke bezorgd moesten worden aan adressen, die later onvindbaar ble ken. Tijdens het onderzoek, dat door de po litie werd ingesteld, ontstond het vermoe den, dat deze telefoontjes afkomstig wa ren uit een keet van een bouwmateria- lenh andelaar. Voorts werd de veronderstelling gewet tigd, dat men hier met kwajongens te doen had. Spoedig kon de hand gelegd worden op een drietal jongens van 14 tot 16 jaar, allen te Beverwijk woon achtig, die bekenden zich aan deze tele fonades te hebben schuldig gemaakt. De politie heeft daarop de jongens nog eens aan een streng verhoor onderwor pen, waarbij aan het licht kwam, dat het gezelschap nog veel meer op zijn kerf stok had en men hier de hand had gelegd op een dievenbende, die reeds een formi dabele reeks inbraakjes in kantoren en fabrieken achter den rug had, waarbij allerlei voorwerpen, meestal van weinig waarde, werden ontvreemd. Tegen het veelbelovend viertal is pro ces-verbaal opgemaakt. De smokkelhandel her leeft weer. De laatste weken komt het weer herhaaldelijk voor, dat Duitsche douanebeambten des nachts of overdag op smokkelaars stooten. Gisternacht ontmoetten de douanebe ambten van Neukerk, dicht bij de stad een groote troep smokkelaars, allen met groote pakken beladen. Op het haltgeroep gaf men geen gehoor. Met achterlating van enkele pakken zetten de smokkelaars het op een loopen. De beambten openden het vuur. Hierbij; werd de 25-jarige werk- looze G. uit Neukerk door een tweetal kogels in zijn been geraakt. Een honderd Mlogram tabak werd in beslag genomen. G. werd naar bet ziekenhuis te Neukerk overgebracht. De overige leden der ben de wisten te ontsnappen. Hoe onze voorouders de tafel dekten. Wat zouden wij menschen van den mo dernen tijd wel zeggen, als men ons plot seling liet plaats nemen aan een tafel, zooals die eeuwen geleden, overal gedekt werd schrijft bet „Hbld.". O zeker, spijzen en dranken waren in overvloed voorbanden, aan bedienend personeel was evenmin gebrek, maar om bet tafelbestek, zooals wij dat tegenwoor dig als onontbeerlijk beschouwen, bekom merde men zich niet veel. Misschien werd een laken over de tafel gespreid, maar van servetten was geen sprake en men dacht er niet aan, ieder der aanzittenden een eigen bord te geven. In plaats daar van werd voor ieders plaats een snede brood neergelegd. Een eigen beker kreeg men evenmin, zelfs geen mes. Dit laatste nnmisha.ro attribuut bracht men zelf mee. Vorken kende men nog niet en eerst in de zestiende eeuw werden lepels op tafel neergelegd. Met de hand namen de disebgenooten het vleescb van den voorsnijder in ont vangst en met de band deed men een greep uit de schalen. Eet ging immers uitstekend, om zich op die manier te be dienenOm die reden bestond dan ook reeds in overoude tijden de gewoonte om vóór en na het eten de handen te wasschen. Vóór den maaltijd uit beleefd heid jegens de anderen, na tafel uit pure noodzakelijkheid. In dien tusschentijd veegde men zijn handen, telkens als men dit noodig oordeelde, aan het tafella- i ken af. Om de handen te wasschen was meest al in de eetkamer een speciaal apparaat aangebrcht. Aan een der muren hing na melijk een gevuld bekken, waaruit het water, door middel van een kraan, in een daaronder staande schaal liep. Een doek hing er naast, waaraan iedereen de han den kon afdrogen. In de deftige huizen liepen pages en be dienden rond met waterkannen, schalen en handdoeken. Zij goten water over de handen der gasten en droogden die weer af. Later raakte het handen wasschen voor en na den maaltijd wat uit de mode. Lode- wijk XIV was namelijk geen vriend van water en vond het meer dan voldoende, zijn vuile handen af te vegen aan een vochtigen handdoek, een gewoonte, die natuurlijk onmiddellijk navolging vond. Het was een dringende noodzakelijk heid in een gezin, er een Hinken voorraad tafellakens op na te houden. Als men naar den eisch wilde dokken, moest het laken tot op den grond afhangen. Zoo om en bij het begin van de vijf tiende eeuw kwamen servetten in gebruik en wel bet eerst in Frankrijk, aan. bet hof en bij den adel. Pas driehonderd jaar la ter was het servet een meer populair ge bruiksartikel geworden. Pas in de veertiende eeuw begon men lepels te gebruiken aan tafel, hoewel de keukenlepels reeds in veel vroeger .den bekend waren. Voor de «©rste eetlepels werd als materiaal hout of blik, soms ook tin gebruikt; op de tafels der rijken prijk ten lepels van zilver, soms zelfs van goud gemaakt. Het typische van de oude mo dellen was, dat ze een zeer korten steel hadden, die men maar amper met de hand vast kon houden. Enkele recepten. Hoofdkaas van vleeschres- ten. 4 ons resten van vleesch (ook soep- vleesch), 1 dL. bouillon (bruin van jus of vleeschextract verdund met water), 1 dL. azijn, 12 gram gelatine, 3 eetlepels fijn gehakte uiijes en augurk in 'tzuur, 14 theelepel peper, 1 theelepel nootmus kaat, 14 theelepel kruidnagelgruis, zout, peterselie, augurken. Hak het vleesch fijn, los de gelatine op in de bouillon, meng alle ingrediënten door elkaar, voeg, zoo noodig, zout toe en doe de vleesclimassa over in een pud dingvorm, die met water omgespoeld is. Keer de koud geworden hoofdkaas uit den vorm en snijd hem in niet te dunne plakken, schik deze op een schotel en garneer ze met een weinig peterselie en wat augurkjes. Griesmeelschoteltje. Benoo- digd: 1 ons griesmeel, 1 Liter melk, 1 stuk boter ter grootte van een ei, 314 eetlepel suiker, de geraspte schil van een citroen of een stukje pijpkaneel, 1 beschuit. Bereiding: Kook de melk met de suiker, de schil of de pijpkaneel, voeg daarna langzaam goed roerende de gries meel er bij en laat het, steeds roerende 10 minuten koken. Zet daarna de pan van het vuur en haal de kaneel of de citroenschil er uit, roer er vlug den eier dooier door benevens de helft der boter. Giet nu de massa in een vuurvasten schotel, strooi de fijngestampte beschuit er over, leg de overige boter in kleine stukjes er op en zet het gedurende 14 uur in een matig warmen oven. Alcoholvrije bowl. Twee ons sui ker oplossen in 1 L. water. Een pond versche, goed gewasschen en van pitten ontdane vruchten erbij voegen en ci troen- of sinaasappelsap, desgewenscht ook wat essence van limonade naar smaak toevoegen. Het verdient aanbe veling, geurige vruchten te nemen, b.v. aardbeien, kersen, pruimen, frambozen, perziken. Men kan ook in stukjes ge sneden bananen en ananas toevoegen. De bowl moet eenige uren op een koele plaats staan, opdat alles zich goed kan vermengen. Eenige wenken. Wij ontleenen aan het „Hbld." de vol gende wenken: Muggenplaag. Men sluit deur en venster. Op een schoteltje legt men een Mein sponsje (sponzendoosspons), giet er pl.m. 10 druppels lavendelolie op en daarop kokend water. Als de kamer goed doordrongen is van de lucht, kunnen de ramen wel weer open, maar tegen den avond sluit men ze weer en herhaalt de behandeling. Gaat men met deze behan deling eenige dagen door, dan heeft men geen last meer van muggen. Houtworm, lo. Twee deelen zuivere was, vijf deelen terpentijn en twee deelen poeder van cayenne-peper, samen ver mengen door het (koud) te roeren. Hier mede de meubelen herhaaldelijk wrij ven, óf: 2e. De gaatjes, door houtworm ver oorzaakt, inspuiten of flink bevochtigen met een aftreksel van cayenne-peper in terpentijn (10 gr. van deze peper veer tien dagen laten trekken in 100 gr. ter pentijn), öf: 3e. Het aangetaste hout ruim bevoch tigen met petroleum. Het hout moet met de vloeistof doortrokken zijn. De onaan gename lucht verdwijnt op den duur van zelf, vooral in de buitenlucht. Onaangename luchtjes. Een goed middel om onaangename lucht te verwijderen, is versch gemalen koffie. Het is een middeltje, dat met succes wordt toegepast om „luchtjes" te verdrijven uit kasten en laden, uit een kamer, waar voortdurend een benauwde lucht hing. Onaangenaam riekende Meeren en kus sens kunnen eenigen tijd worden wegge pakt in doozen, nadat ze bestrooid wa ren met koffie, die er later zonder eenig bezwaar kan worden uitgeschud. Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, Westerstr. 221, Amsterdam. Oplossing probleem 305. Auteur: Jac. v. Rijn, Amsterdam. Stand. Zwart 8 sch. op: 9, 10, 11, 14, 16, 18, 23, 26 en dam op 25. Wit 9 sch. op: 24, 27, 29, 33, 34, 37, 40, 43, 44 en dam op 30. Oplossing. Wit: 37—31 27—21 33—28 24—19 43—38 30—24 24—15 15X6. Zwart: 26X37 16 X27 23X32 14X23 32X43 25X50 23X 45. Oplossing probleem 306. Auteur: P. Snijders, Amsterdam. Stand. Zwart 11 sch. op: 3, 11, 12, 13, 17, 19, 21, 22, 24, SO, 34 en dam on 26. Wit 11 sch. op: 28, 33, 35, 36, 39, 43/45, 47/49. Oplossing. Wit: 48—42 45—40 44—40 47—42 33—29 49 X9 35 X8. Zwart: 26X48 34X45 45X34 48X23 24X44 3X14. Oplossing probleem 307. Auteur: J. Daane, Zoutelande. Stand. Zwart 10 sch. op: 8, 9, 13/15, 18, 20, 22, 23, 26 en dam op 6. Wit 12 sch. op: 25, 27, 29, 30, 33/35, 38, 42, 43, 47 en 48. Oplossing. Wit: 38—32 32—28 33—28 30X10 25X23. Zwart: 22 X31 23X32 6X24 15X4. Oplossing probleem 308. Auteur: A. Deurloo, Nieuwdorp. Stand. Wit 11 sch. op: 25, 26, 29, 30, 33, 34, 39, 40, 43, 44 en 49. Zw. 11 sch. op: 10, 13,14, 17/20, 22, 23, 27 en 32. Oplossing. Wit: 29—24 34—29 44—40 30—24 39—33 43—39 25 X21 49 X 20. Zwart: 20X38 23X45 45X 34 19 X 30 38X29 34X43 27X16. Goede oplossingen. Ontvangen van: S. Blaas, S. Bosselaar, A. de Visser Lzn., A. Willemse, P. de Visser, allen te Aagtekerke; J. Almekin- ders Jr. en D. de Hullu, Oostburg; M. G. Geschiere, J. Modderkreeke, J. Huissoon, P. Boone te Nieuwdorp; J. Scheele, Zaamslag; A. S. Versluijs, Serooskerke; H. K. Allaart, Ritthem; A. J. Moggré Jzn., Schoondijke; J, Daane en J. Geel hoed te Zoutelande; A. Deurloo te Nieuw dorp. Onze prijzen. De prijs over het 2e kwartaal 1933 werd gewonnen door A. de Visser Lzn te Aag tekerke. Aan den winnaar wordt verzocht zijn verlangen kenbaar te maken, teneinde den prijs te kunnen toezenden. Probleem 313. Auteur: J. Daane te Zoutelande. 1 2 3 4 5 Zwart 12 sch. op: 1, 3, 5, 8, 9, 10, 12, 20, 25, 27, 32, 33 en dam op 28. Wit 13 sch. op: 11, 14, 17, 19, 21, 23; 35, 37, 40, 41, 42, 44 en 46. Wit speelt en wint. Juli-problemen vóór 8 Aug. in te zen den aan bovenstaand adres. VLISS1NGEN. Van 13—20 Juli 1933. Ondertrouwd: L. J. Gunter, 25 jr en C. de Klerk 23 jr; J. Moens, 24 jr en J. van Weele 21 jr; J. J. Meeusen, 32 jr en C. A. Polderman 20 jr; A. Augusteijn, 36 jr en J. M. van Dierendonck, 33 jr; C. M. Kole, 28 jr en H. Pieters, 29 jr; G. J. A. Dierikx, 26 jr en E. van Rijswijk, 22 jr. Getrouwd: J. Metz, 22 jr eu A. F. M. Wemelsfelder, 22 jr; E. A. Germonpré, 28 jr en J. de Nooijer, 24 jr; M. A. Haver- mans, 19 jr en A. J. van de Gruiter, 23 jr; A. Jeninga, 20 jr en J. Stroo 21 jr. Bevallen: A. Stroo, geb. Weedage, d.; J. A. E. Bostelaar, géb. Wage, z.; M. Kropman, geb. Lenaert3, z.; J. Zegers, geb. Kielen, d.; M. S. Eversdijk, geb. Kramp, z.; P. Jonkman, geb. Lorier, d.; G. van de Voorde, geb. de Rijk, z.; O. W. van den Berg, geb. de Veij, d.; S. C. Goedhart, geb. Lako, z. Overleden: A. Vermeule, vrouw van A. van de Dood, 67 jr; P. C. Speckens, man van C. M. Ouwerkerk, 69 jr; J. Hoots- mans, man van P. C. Spinnaaij, 65 jr; L. Hoogesteger, jd. 16 jr; C. Komijn, we- duwnaar van E. C. Smit, 63 jr. (Vliss. Crt.) Van 13—20 Juli. KRUININGEN. Gehuwd: Izak Kievit, 36 j. en Maria Wilhelma de Rijder, 29 j. Overleden: Sara van de Wege, 81 j., weduwe van Jozua de Rijke. Over de maand Juni. HOEK Huw.-aangiften: 15, Douwe Hel- linga (van Ermelo), 28 j. jm. en Tanneke Scheele, 26 j. jd.; 22, Pieter Loof (van Terneuzen), 27 j. jm. en Margaretha de Blaeij, 22 j. jd. Huw.-voltrekkingen: 1, Pieter Jansen, 25 j. jm. en Elizabeth Meertens, 25 j. jd.; 15, Hendrik Remijnsen, 26 j. jm. en Cornelia Tanneke de Bree, 22 j. jd.; 22, Marinus Romeijn (van Terneuzen), 24 J. jm. en Adriana Cornelia Roose, 22 j. jd.; Pieter Cornelis den Beer (van Zaam slag), 26 j. jm. en Frangoise Jacoba de Bokx, 28 j. jd.; 29, Dirk van Tatenhove (van Terneuzen, 24 j. jm. en Maria Aal tje Jansen, 26 j. jd.; Thomas Meer tens, 21 j. jm. en Aaltje Janna Verhelst, 19 j. jd. Geboren: 9, Dominicus Johannes, z. v. Willem Pieter Jansen en Neeltje Scheele; 11, Jacobus, z. v. Adriaan 't Gilde en Ca- tharina de Blaeij; 12, Janneke xtharina d. v. Petrus de Kraker en Catharina Pieternella Bakker; 29, Abraham Fran cois, z. v. Jan van Hoorn en van Janna Bolleman; Adriaan Pieter, z. v. Willem Hoogstraate en Cornelia de Koeijer. Overleden: 5, Adriana Maria Keukelaar 55 j., echtg. van Hendrik van Tatenhove.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 6