De VUdetttawlscbe landpad^' In bij den EERSTE BLAD. [bouw. ZATERDAG 22 JULI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 248 Dit nummer bestaat uit 2 bladen - 8 leder op zijn plaats. Buitenland Een product van de Pharm. Fabriek A. Mijnhardt - Zeist Doos 20 ct. Tube 35 ct. Zéér groote tube 60 ct. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Staten-Generaal. De sterkste kuikens en de beste leghennen Bertels? Opfokvoeders: d. h., 0. K., E., Bergen op les avonds zon- [ddelburg f0.50 Ireflector: K. d. ouders, licht: J. H., d. h.; M. K., Goes, G. 0., 's Heerenhoek v. d. E., Roer- |V., Oud-Beijer- )P 13 Juli. Icht betreffende Vewassen op 13 fdewerking der samengesteld loor de corres- l?an den Land- Juni was de Itwikkeling der }nd is dienten- van bet vorige tn goeden oogst, ^t voorjaar zou halmgewassen Tziin de granen In sterken wind ^erd. Het gewas vaar dan in bet llijk Groningen, 1 Limburg wordt Itreden van voet- werkt bet lege- keren bij: de tar- slap stroo. toonen een goa ls de peulzetting ïrd door droogte Imer. Zooals ook lericht werd me- van de e r w« let optreden vat\ Ide was daarvan Te 1 a n d worden tenoemd. [en hebben een |las te kort ge- verd de achter- |ald. Het gewas genoemd wor- •iezaad, kool- fis sinds bet vori- Irerbeterd. De ge- peden stand. |t nog de gevol de rups van de dit product is goed. J is eenigszins in toch staat dit ge len suikerbieten- |-aardappe- goed. Hetzelfde Idappelen gezegd |n zijn de cijfers iets hooger dan |en de voederbie- goeden oogst. d staan eenigs- llland hebben ze [envlieg te lijden. de verschillende rs, onder inacbt- pervlakte, bet cij nd, dan verkrijgt laat, waarbij ver- lle kolom aangeeft li j.l. was, terwijl [geplaatste cijfer Ie de laatste 10 bid in de maand gem. stand in Juli Juli laatste 10 j. 71 (72) 70 (71) 73 (71) 68 (71) 68 (71) (58) 65 (68) 63 (68) 64 (61) 60 (63) 60 (72) 63 (70) 63 (65) 59 (63) 75 (71) (-) 68 (68) 75 (70) 71 (67) 63 (64) i 69 (68) (66) 1 61 (65) 70 (71) 160 (63) Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. e Zeeuw Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0!fe>. Bij contract belangrijke korting. fenten wordt de jifers, waarbij 100 zeer goed, 70 ',0 matig, 40 =f en 10 =s mislukt. Het tegenwoordige Kabinet heeft de handen meer dan vol met kwesties van practischen aard, wat allicht tot gevolg zal hebben, dat meer principiëele vraag stukken niet aan de orde komen. De sa menstelling van het Kabinet wijst mede in die richting. En al zouden wij 't liever anders zien, we kunnen toch, gezien de omstandig heden, dezen gang van zaken billijken. Hieruit volgt nu echter niet, dat er in de komende jaren niets gedaan zou kunnen worden voor de toepassing van de specifiek Christelijke beginselen. Dit zou wel het geval zijn, wanneer hier alles van de Overheid afhing. Maar zoo is het niet. Door alles van de Overheid te ver wachten, de Regeering voor alles verant woordelijk te stellen en onze eigen taak uit het oog te verliezen, verplaatsen wij de verantwoordelijkheid En dat mag niet. Wij zijn onwillekeurig weieens geneigd van anderen te eischen, wat we zelf niet verlangen te doen. Maar dat is in hooge mate onbillijk niet alleen, maar ook on logisch. Regeering en volk staan niet los naast elkaar. De Regeering kan door wetgeving en bestuur ongetwijfeld veel invloed ten goede uitoefenen. En hetzelfde geldt ook voor de Volksvertegenwoordiging. Maar we mogen nimmer uit het oog verliezen, dat deze invloed toch altijd slechts beperkt is. En ook niet, dat wet ten en besluiten al bitter weinig beteeke- nis hebben indien ze geen steun vinden in de volksconscientie. Wat de Regeering kan doen blijft al tijd een werken aan den buitenkant. Zij kan niet tot het innerlijke leven, tot den wortel doordringen. Zij kan behouden en bewaren en ver sterken, maar als de volksovertuiging in andere richting wordt omgezet, dan zal ze op den duur machteloos staan. Als er een tegenstelling komt tusschen wetten en zeden, dan zullen de mooiste wetten en de beste besluiten ons niet kunnen helpen. Daarom moet ons streven er allereerst op gericht zijn om eigen leven in over eenstemming te brengen met Gods Woord, de goede zeden, die in overeenstemming zijn met de wet Gods te bevorderen en waar noodig de zeden te veranderen en om te zetten. Op die wijze wordt een basis verkre gen, waarop door Regeering en Volks vertegenwoordiging verder kan worden gebouwd. Wij verlangen beveiliging van het ge zin en versterking van den huwelijks band. En dat is een rechtvaardige wensch. Een Regeering, die het tegenoverge stelde doet, schiet tekort in haar taak en een Volksvertegenwoordiging, die het huwelijks- en het gezinsleven ondermijnt kan door ons niet als vertegenwoordig ster worden erkend. Maar de eerste en de grootste taak ligt hier toch niet bij Regeering en parle ment, maar bij het volk zelf, dat zich heeft te richten naar de eischen van Gods Woord en dat de beginselen, die daarin gegeven worden, heeft toe te pas sen en te propageeren. Precies hetzelfde geldt van de Zondags rust, de heiliging van Gods Naam' en zooveel andere dingen meer. Indien ons volk God de Heere den rug toekeert en zich, inplaats van voor Hem te buigen, Zijn Naam en Dag ont heiligt, dan kunnen wetten en besluiten het doorbreken van het kwaad eeniger- mate tegenhouden, maar dan zullen ze toch betrekkelijk weinig invloed hebben. Als de zeden verslappen en er zijn verschijnselen, die daarop wijzen zoo dat er bij ons steeds meer op door kan, als de wereldgelijkvormigheid onder de belijders hand over hand toeneemt, hoe kunnen we dan verwachten, dat de Over heid door hare maatregelen het volks leven in goede banen zal weten te leiden? Op de Overheid rust hier ongetwijfeld een ernstige taak. Zij heeft in eerbied voor Gods wet voor te gaan. Een uitspraak, dat de Regeering in de Christelijke volksaspiraties een bron van kracht ziet en dat de erkenning daar van zal spreken uit haar beleid, moet meer zijn dan woorden. En ons volk heeft het recht en den plicht toe te zien of de daden van straks met deze woorden in overeenstemming zijn. Maar daarmee zijn we niet klaar. Dat is niet onze eenige taak. Wij hebben allen getrouw te zijn een ieder op zijn plaats en op alle belijders rust de taak om in de eerste plaats zelf mee te werken om de volksovertuiging te bewerken en zoo noodig om te zetten en daardoor de handhaving van de Chris telijke grondslagen mogelijk te maken. Slotzitting der economische commissie van de Londensche conferentie. Het algemeene rapport van de econo mische commissie der Londensche confe rentie is opgesteld door Walter Runci- man, den Engelscben minister van Han del. Ten aanzien van de handelspolitiek rapporteert hij, dat de discussies over be perking van den invoer hebben aangetoond dat alle delegaties bereid zijn in beginsel een geleidelijke afschaffing van deze be perkingen te ondersteunen, mits deze op een wijze gebeurt, waardoor de levens belangen van. de verschillende volkshuis houdingen beschermd worden. Als een maal de omstandigheden daar zijn, die het sluiten van een desbetreffende overeen komst mogelijk maken, zal blijken, dat de besprekingen niet vruchteloos zijn geweest. Ook de besprekingen over de douane- politiek hebben aangetoond, dat de ver scheidene landen eenstemmig de verlaging van verschillende tarieven volstrekt nood zakelijk achten. Er zijn goede gronden om te hopen, dat, wanneer eenmaal de bijzondere omstan digheden verdwenen zijn, die verantwoor delijk zijn voor de opschorting van een deel van de werkzaamheden van de con ferentie, het mogelijk zal zijn met succes langs de internationale lijnen te werken aan een geleidelijke verlaging van de ta riefbarrières. Met betrekking tot de ordening van pro ductie en afzet, vestigt Runciman de aan dacht op de catastrofale daling van de prijzen der voornaamste landbouw-pro- ducten en grondstoffen als voornaamste oorzaak van de crisis. Na te hebben ge wezen op de groote verscheidenheid van onderwerpen, die door de subcommissies zijn 'behandeld, zegt Runciman: Natuurlijk konden de delegaties niet de hoop koeste ren, dat zij in zoo korten tijd scberp-om- lijnde accoorden zouden kunnen sluiten, maar het was wel in bijna alle gevallen mogelijk belangrijke resultaten te verkrij gen, waarvoor in normale tijden vermoe delijk een arbeid van jaren noodig zou zijn geweest. D'r Colijn las een Amerikaansch voor stel voor, waarin de hoop wordt uitge sproken, dat tijdens de verdaging der con ferentie de verschillende regeeringen langs diplomatieken weg of anderszins voorstel len zullen doen, om bet doel te bevorderen waarvoor de conferentie oorspronkelijk bijeengeroepen is. Ondertusscben stelt Amerika voor den tegenwoordigen douanewapenstilstand te verlengen onder voorwaarden, die nog nauwkeuriger omschreven zijn dan tot nog toe. De Italiaansche vertegenwoordiger ver klaarde, dat bet rapport-Runciman veel te optimistisch was geredigeerd en niet in overeenstemming was met het werkelijke verloop der besprekingen. Tal van gedelegeerden, die den tekst te optimistisch vonden, stelden amendemen ten voor, om dit optimisme te temperen. Runciman werkte daarbij mee. Op het einde van de zitting bedankte dr Colijn de gedelegeerden en zeide, dat niemand weet, welk 'tlot der conferentie zal zijn. „Om echter den moed niet te ver liezen, zal ik eindigen met een: Tot weer ziens!" Nadat dr Colijn de commissie vaarwel had gewenscht en de zitting gesloten, werd bij bet middenpunt van een merk waardige betooging. Alle aanwezigen stonden van hun zetels op en klapten in de handen om hun goedkeuring te betui gen over de strenge, maar hoffelijke wijze, waarop hij den voorzittershamer heeft gehanteerd. Voortzetting der Londensche conferentie? Roosevelt verwacht, dat de economische conferentie tegen het najaar opnieuw zal worden bijeengeroepen en heeft goede hoop, dat zij iets tot stand zal brengen. Turken, brengt uw vacantie in eigen land door. Volgens een nieuwe verordening mo gen de banken in Turkije geen buiten- landsche valuta's verstrekken aan per sonen, zoowel vreemdelingen als Tur ken, die het land willen verlaten, om bun vacantie elders door te brengen. Uitzonderingen worden slechts ge maakt voor personen, die ziek zijn en elders willen gaan wonen tot herstel van hun gezondheid en voor zakenmenscben, die in het buitenland transacties willen afsluiten. Door dezen maatregel tracht men te bevorderen, dat de Turken of de vreem delingen, die in Turkije bun geld ver dienen, hun vacantie ook in dat land doorbrengen. Wiley Post vliegt door. Het gedwongen oponthoud van Wiley Post, waarvan we gisteren melding heb ben gemaakt, beeft niet al te lang behoe ven te duren. Nog gisteren beeft hij zijn rondvlucht om de wereld voortgezet en is uit Flat in Alaska, waar de tegenspoed hem had getroffen, doorgevlogen in de richting van Edmonton in den staat Al berta. Volgens een nader bericht is Post te Fairbanks in Alaska geland. Gandhi nog steeds bereid. In een interview met Reuter heeft Gandhi verklaard dat, voor zoover het hem betrof, bij altijd tot onderbandelen bereid is. „lederen keer, dat ik daartoe in de ge legenheid ben," aldus de mahatma, „zal ik niet aarzelen op de deur van bet paleis van den onderkoning te kloppen." Ik vrees echter, dat de autoriteiten de deur definitief hebben gesloten, zoolang bet congres niet het staken van de bur gerlijke ongehoorzaamheid gelast, hetgeen naar ik hoop, nooit zal gebeuren." worden gedaan om Zaandam uit de moei lijkbeden te helpen. Het denkbeeld voor deze conferentie is uitgegaan van de beide wethouders. inkomsten staatsbedrijf P. T. T. Blijkens het overzicht der opbrengsten van het Staatsbedrijf der P.T.T. bedroeg de opbrengst van bet geheele bedrijf in Juni 1933 f6.272.433, hetgeen f278.846 meer is dan in Juni 1932 en f 76.173 bo ven de begrooting uitkomt. Voor het eer ste half jaar 1933 zajn de cijfers: op brengst f 35.184.015, hetgeen f 554.281 minder is dan in 1932 en f 423.945 lager is dan de begrooting. DE HERNIEUWDE ROODE ACTIE BIJ DE MARINE. De vice-admiraal, commandant der ma rine te Willemsoord (Den Helder) heeft de volgende bekendmaking uitgevaardigd: Naar mij bericht werd, hebben de han delingen van het bestuur van den Bond voor Minder Marine-personeel inzake het Marine-Bondsgebouw bij vele militairen, leden en oud-leden van dien bond be vreemding gewekt, mede omdat zij daar omtrent vanwege den Bond geheel onkun dig gelaten zijn. IVOROL Korte Berichten. De Engelsche Posterijen hebben in het afgeloopen boekjaar een winst ge maakt van 10.792.000 p. st., het hoogste cijfer, ooit bereikt. Bij: een hevige aardbeving te Denizli, ten zuid-oosten van Smyrna, zijn twintig menschen gedood en vele gewond. Tal van huizen zijn vernield. De aardschokken du ren voort en de bevolking verkeert in pa niek. Bij het station Salopaca (Italië) beeft een botsing tusschen 2 treinen plaats gehad, waarbij) de bagage- en post wagens geheel in elkaar werden gescho ven. Zes spoorweg- en postambtenaren werden gedood, een twintigtal reizigers gewond, van wie 4 ernstig. In de eerste helft van Juli is bet aantal werkloozen in Duitschland op nieuw verminderd. Vergeleken met ein de Juni daalde het per medio Juli met 29.000 tot 4.828.000 bij de arbeidsbeurzen ingeschreven werkloozen. Dit wordt te opmerkelijker, geacht, omdat bet vorig jaar in de eerste helft van Juli het aantal werkloozen met 16.500 steeg. i Donderdag is de instructie tegen alle beschuldigden van de brandstichting in den Duitschen Rijksdag door den rech ter van bet rijksgerecht te Leipzig geslo ten. Algemeen wordt verwacht, dat het proces tegen medio September zal begin nen. Werkverruiming Dezer dagen vergaderde te 'sGraven- hage de Rijkscommissie Werkverruiming onder presidium van haar voorzitter, den heer Ch. J. I. M. Weiter. Met veel genoegen nam de commissie er kennis van, dat de bouw van twee sche pen door de Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart-Maatschappij aan een Ne derlandsche werf is opgedragen. Besloten werd onder de aandacht van de regeering te brengen, in aansluiting op een vorig schrijven, eenige gevallen, waar in door betaling in Sperrmarken, op drachten voor de Nederlandsche industrie verloren zijn gegaan. Ingekomen was een brief van den mi nister van oeconomiscbe zaken, waaruit bleek, dat gevolg was gegeven aan een ad vies der commissie om indirect de samen werking van ondernemingen in een be drijfstak van de metaal-industrie te be vorderen. Dé vraag werd aan de orde gesteld, op welke wijze zou kunnen worden bevor derd dat de afzet van industrieele produc ten uit Nederland naar Indië weer zou kunnen toenemen. De financieele moeilijkheden van Zaandam. Gistermiddag hebben de beide „burger lijke" wethouders in het college van B. en W. van Zaandam, de beeren K. Kan Kzn. en J. F. Kamphuys, een onderhoud ge- bad met den minister van financiën om tegenover de regeering het standpunt van de minderheid in het college toe te lich ten, en te bespreken wat eventueel kan Ik acht het daarom dienstig mede te deelen, dat mijnerzijds naar de toedracht van het gebeurde, waarvan ik eerst op 5 Juli j.l. kennis kreeg, een commissoriaal onderzoek gehouden is en den uitslag daarvan in bet kort bekend te maken. Daar dit onderzoek in hoofdzaak moest dienen om het gedrag van de betrokken bestuurders als militairen te beoordee- len en door hen aan de commissie gedane verklaringen zeer onvolledig zijn, is de zaak in haar geheel nog op meerdere pun ten duister gebleven. Gëbleken is volgens die verklaringen dat reeds op 6 Juni het gebouw op rechtskundig advies van een bekenden so ciaal-democraat te Amsterdam geheel eigendunkelijk en onderhandsch verkocht is aan een groep gewezen militairen, die daartoe een vereeniging hebben opgericht of een stichting hebben gemaakt „Het Mar- rine Bondsgebouw", om dat gebouw op den ouden voet te exploiteeren. Het bedrag der koopsom is niet bekend, of deze be taald is, is onzeker. Ook de notaris, te wiens overstaan de verkoop acte is verle den, is onbekend en of de bond nog eenig recht op bet gebouw behouden beeft, staat ook niet vaat. De penningmeester (S. J. Verboeven) bleek (of hield zich) omtrent die betaling en den verderen financieelen toestand van den bond geheel onwetend; alleen de voorzitter (L. G. Geerling) was bij den verkoop te Amsterdam aanwezig. Het hoofdbestuur van den bond van kor poraals heeft officieel eerst op 4 Juli van de overdracht van het gebouw kennis ge kregen. Het bestuur van de Stichting, dat zich sedert 1 Juli als uitsluitend rechthebben de op het gebouw gedraagt, bestaat uit een voorzitter (P. S. van der Vaart), een secretaris-penningmeester (G. W. Groot hof) en eenige leden (W. Helfenstein en W. H. Meijer), allen gewezen militairen nevens wie zitting heeft genomen de ma troos-vliegtuigmaker L. C. Geerling. Genoemde oud-militairen behooren al len tot de sociaal-democratische groep, die op 7 Juli een extra editie van het voormalige weekblad „Het Anker" heb ben doen colporteeren. Dat de bestuursleden van den Bond voor Minder Marinepersoneel door de overgave van het bondsgebouw onder de tegenwoordige omstandigheden aan ge noemde personen, zich als beroepsmilitai ren onmogelijk hebben gemaakt, is dui delijk. De zaak is hiermede echter niet afgedaan. Daar bij den z.g. verkoop of overdracht alleen de voorzitter tegen woordig is geweest en van de deelneming van het overige bestuur aan de trans actie niets is komen vast te staan, rijst de vraag of deze wel rechtsgeldig is. Aan de leden van den Bond staat het om zich daarvan te vergewissen c.q. daar omtrent te beslissen in een algemeene vergadering. Misschien zal het mogelijk zijn in de toekomst alsnog aan het gebouw het ka rakter van een militair verenigingsge bouw te geven; het zal echter, thans, nu het bestuur onderhands gemeene zaak heeft gemaakt met personen, die zich tegenover het gezag stellen, zeer moeilijk zijn tot een bevredigende oplossing te komen. Binnenland. De wijziging der L.O.-wet en de Iand- bouwcrisiswet door de Tweede Kamer aangenomen. Het t.b.c.-consultatiebnreau te Middelburg in gebruik genomen. Verbetering van Blauwendijk en Poelen- dalesingel te Middelburg. Buitenland. De slotzitting van de economische com missie der Londensche conferentie. Aardbeving bij' Smyrna. De werkloosheid in Duitschland. Ingezonden Mededeeling. Zelfs GROOTMOEDER kocht reeds het ZEEUWSCH PROFETENBROOD bij M. PETERSE, Fa GRAVESTEIN, Patissier, Middelburg. (Adv.) TWEEDE KAMER. Het bezuinigingsontwerp-Marchant Be Minister van Onderwijs, de heer Marchant, heeft gisteren zijn rede voortgezet. De bedoeling van verschillende amende menten nagaand, betoogde spr. dat die ten deele slechts theoretische beteekenis heb ben. De kinderen moeten niet gedwongen worden te gaan naar een school, welke de ouders niet willen. Spr. ontkent ten eenen- male, dat dit ontwerp in strijd is met de grondwet en dat zijdelings de openbare school bevoordeeld zal worden. Princi pieel verandert dit ontwerp in den be- staanden toestand niets. Spr. stelt er prijs op het cijfer van 5 K.M. zoo dikwijls in bet debat genoemd, te behouden. Hij is inmiddels bereid de schoolmeubelen uit art. 4 te laten verval len. Art. 5 moet spr. behouden. Met een kleine wijziging zal de regeering zich ver moedelijk met het op art. 3, door den heer Zijlstra ingediend amendement kunnen vereenigen. Het salarisvraagstuk der onderwijzers- kloosterlingen is niet aan de orde. Nu bet gaat om bezuiniging moet de beer Ker sten de gelegenheid niet aangrijpen, om een nieuwen aanval te doen op de regee ring. Spr. staat bier niet als belager, doch als verdediger van het onderwijs. De algemeene beschouwingen worden gesloten. Bij art. 1 bespreekt de heer Snee vliet, Rev. Soc., de algemeene strek king van het ontwerp, doch wordt on derbroken door den voorzitter; de algemeene beschouwingen zijn gesloten. De heer S c h a 1 k e r, Comm., wil even eens terugtreden in algemeene beschou wingen (de voorzitter hamert). (Als de heer Schalker doorgaat, dreigt de voor zitter hem het woord te ontnemen, waar op de heer Schalker van het woord af ziet). Art 1 wordt zonder h. st. aangenomen. Bij art. 2 verklaart de heer T h y s- sen, S.D.A.P., zijn amendement in te trekken ten behoeve van dat der heeren de Geer en Tilanus. De Minister lascht in art. 2 achter „bevolking" in „of andere gewichtige om standigheden". Spr. neemt het amendement-De Geer (nog niet verdedigd) over, om in art 2 lid 2 na „worden vereischt" in te voe gen „of dat voor een geringer aantal leer lingen, voor wie openbaar onderwijs wordt verlangd, gelegenheid tot het ont vangen van dit onderwijs elders niet be staat". Het amendement betreffende de vijf en vier kilometer moet spr. ontraden. De heer S u r i n g neemt het amende- dement terug. Art. 2 wordt aangenomen met 76 tegen 3 stemmen (Comm.). Ingezonden Mededeeling. zijn met de minste kosten verkregen met Opfok voeder 130 dagen f 6.75 p. 50 Kg. Opfokkorrel 4—10 weken 5.95 p. 50 Kunatkorrel B na 10 weken 5.75 p. 50 Lager voederkosten en later méér eiertni Zoo verkreeg de heer H. Koning, de Wilp, Gr. van 32 Jonge hennen 774 eieren in December en 653 in de koude maand Januari j.l. diu 78 pCt. en 65.8 pCt. eieren. Brochure pluimvee en eierlijaten gratis. Bestel bij Üw leverancier In Uwe plaats; Indien daar niet voorradig direct a.d. fabriekt BerteU' Oliefabrieken N.V. Amsterdam. I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1