EERSTE BLAD. VRIJDAG 21 JULI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 247 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Feiten en cijfers. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Vóór hei zonnebad "CRÈME ofd/Zh'OUE Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs t 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De indiening van het bezuinigings- ontwerp-Marchant geef't meerdere vrij zinnige bladen aanleiding allerlei liefelijks te zeggen aan het adres van het hijzonder onderwijs. Dat men Minister Terpstra in zijn be- zuimgingspogingen steeds heeft gehinderd is plotseling vergeten. Van de noodzaak van bezuiniging is men nu ten volle overtuigd. Prachtig! Maar niet prachtig is, dat men in strijd met de waarheid de duurte van het onder wijs schrijft op rekening van de bijzondere scholen. Het gaat zóó niet langer, roept men uit. Het Hdhl. weet te vertellen, dat iemand, die toch waarlijk niet vijandig tegenover het bijzonder onderwijs staat, gezegd heeft: „Minister Marchant heeft het verlossende woord gesproken. Aan de automatische aftapping van gelden uit de schatkist moet een einde worden gemaakt." Het blad zelf gelooft wel niet, dat 't zóó erg is ais men 't soms voorstelt, maar jaI Och ja, dat bijzonder onderwijs ook. Daar vindt men immers de kleine schooltjes. Daar heeft men de slecht Lezette klassen. Daar wordt maar met het geld gesme ten! Door de voortdurende en stelselmatige misleiding op dit gebied, zijn er niet zoo weinigen, die werkelijk meenen, dat het inderdaad zoo gaat. De „Maasbode" deed daarom een goed werk door nog eens enkele cijfers en fei ten in herinnering te brengen. Wij hebben nu, zegt het blad, 13 jaar financieele gelijkstelling (geen gelijkheid) en wat is het resultaat? Het resultaat is dit: Einde 1931 was het gemiddeld aantal leerlingen op de katholieke scholen 195; protestantsche scholen 163; openbare scholen 134. Het bijzonder onderwijs is dus veruit het goedkoopst. Wat willen de heeren nu tegen 'deze cijfers? Maar de gemeentebesturen klagen, zegt men. Welke gemeentebesturen klagen? Moeten wij onze onderwijs-wetgeving misschien baseeren op beweringen? Eenige jaren geleden voteerde de Ka mer f 30.000 voor een onderwijs-statistiek. Wij zouden dus cijfers krijgen. Er kwam een overzicht in 1929. Nu is het 1933. Waar is het vervolg? Het laatste overzicht van de kosten van het Rijk loopt tot 31 December 1928; toen werkte de wet-*24 nog. Heeft sindsdien iemand een overzicht der gemeente-kosten gezien? Zoo neen, hoe komt men dan aan allerlei oncontro leerbare beweringen? De stichting van nieuwe bijzondere scholen, zou de gemeenten voortdurend op kosten jagen. Maar al de oude bijzondere scholen zijn geschat. Worden ze verlaten, dan behoeft de gemeente de verplichte vergoeding niet langer te betalen. Natuur lijk moet zij dit wèl doen voor de verlaten openbare scholen. Deze blijven den belas tingbetaler geld kosten. Et worden steeds nieuwe openbare scholen bijgebouwd en dat is nu inderdaad „een geldverslindende methode". Wij be weren niet: de cijfers wijzen de waarheid verpletterend uit. Bij het openhaar onder wijs staat 10 pet. der localen leeg; bij het bijzonder onderwijs 4 pet. Het gemiddeld aantal 'leerlingen per leslokaal is voor het: openhaar onderwijs 28 per lokaal; protestantsch onderwijs 33 per lokaal; katholiek onderwijs 35 per lokaal; Willen de heeren eens met hun cijfers komen? Zij doen het niet, omdat hun som niet klopt. Het openbaar onder- w ij s is vèruit en over heel de linie het duurst. „Op 31 December 1931 was de toestand hij ons onderwijs aldus: Openbaar Bijzonder Aantal scholen3.284 4.252 Aantal leerlingen 441.150 760.394 Gemiddeld aantal leer lingen per school134 179 Gemiddeld aantal leer lingen per onderw. 31 34 Derhalve is bij heit bijzonder onderwijis het aantal leerlingen per school en per onderwijzer grooter dan bij het openbare. Het openbare is dus duurder. Tweede staatje! Hoe zijn de eenmans en tweemans- en groote scholen verdeeld? Ziehier: stand op 31 December 1929. Openb. Bijz. Eenmanss cholen213 21 Tweemansscholen 624 459 Groote scholen (d.i.: 8 of meer onderwijzerS( 176 621 De „snertschooltjes" zijn dus bij het openbaar onderwijs; de groote scholen zijn 'bij het hijzonder onderwijs zeer verre in de meerderheid! Een der gevolgen van dit alles is: dat in het jaar 1928 uit de overheidskassen voor gewoon en voor uitgebreid lager on derwijs samen per leerling uitgegeven is: Openbaar120 gulden. Bijzonder96 gulden. Dit zijn de feiten!" De maatregelen voor de Amerikaansche industrie. Uit Washington: De „industrie-gene raal" Johnson heeft tot laat in den nacht gewerkt om de dwangverordening zoo spoedig mogelijk aan het Witte Huis te kunnen voorleggen. Hij heeft verklaard, dat binnen twee maanden prijsverhoogin- gen tot 100 pet. zijn te verwachten. De spoed, die gemaakt wordt bij de behande ling van deze verordening, is noodig om de koopkracht door loonsverbooging en werkverruiming te vergrooten. Roosevelt dreigt met sluiting der beurzen, Senator Thomas, de samensteller van de wet tot depreciatie van den dollar, heeft bekend gemaakt, dat Roosevelt de moge lijkheid overweegt, krachtig in het beurs- verkeer in te grijpen, wanneer de beurzen niet zelf maatregelen nemen om een gren- zenlooze speculatie tegen te gaan. De kans zou zelfs bestaan, dat Roosevelt de beur zen zou sluiten, wat hij, Thomas, persoon lijk niet gewenscht zou achten. Post weer boven Amerikaansch gebied. De wereldvlieger Wiley Post is boven de Beringzee gezien, vliegende in de rich ting van Nome. Naar Reuter uit Seattle meldt, is Wiley Post al over Nome gevlogen. Hij' heeft de Zee van Ochotsk en de Beringstraat dus al achter zich en bevindt zich weer boven Amerikaanschen bodem. Balbo te Washington. Generaal Balbo en zijn 35 officieren zijn gisteren te Washington geland, nadat het eskader eenige malen over het Kapi- tool en het Witte Huis had gevlogen. Zij werden verwelkomd door hooggeplaatste leger- en marine-autoriteiten. Na de ont vangst bij Roosevelt volgde een noenmaal in het Witte Huis. Henderson bij Hitier. Henderson is Donderdagavond per auto uit Praag te München aangekomen. Hij begaf zich onmiddellijk na aankomst naar hotel „Reginapalast", waar hij door rijks kanselier Adolf Hitler en den rijksminis ter van buitenlandsche zaken, von Neu- rath, verwacht werd. Henderson zal begin Augustus te Mos kou aankomen. Het verluidt, dat Hender son drie dagen te Moskou zal verblijven. Geloofsbelijdenis voor fascistische handelsreizigers. Een Italiaansche journalist heeft een geloofsbelijdenis samengesteld voor fas cistische 'handelsreizigers, samengevat in de volgende punten: Ik geloof in mijn firma, zonder kwaad te spreken van haar concurrenten. Ik geloof, dat mijn artikelen de beste zijn, doch ik weet, dat de reiziger van mijn concurrent met dezelfde reden dit van zijn artikelen gelooft. Ik geloof, dat mijn klanten de beste zijn, doch er zijn ook anderen, die precies even goed zijn. Ik heb zooveel vertrouwen in mijn za kentalent, dat ik niet teleurgesteld ben na een slechten dag. Ik geloof in den Duce. Een nieuwe Britsche Rijksconferentie na de wereldconferentie? Reuter meent te weten, dat. na afloop der economische conferentie, vermoede lijk een reeks vergaderingen te Londen zal worden gehouden tusschen de afgevaar digden der Dominions en de vertegen woordigers der Britsche regeering, om de moeilijkheden te bespreken, die voort vloeien uit de overeenkomsten van Otta wa tusschen de belangen van producenten en verbruikers. Korte Berichten. Aanvankelijk was men voornemens 60.000 jonge werkloozen als hulpen bij de Duitsche boeren onderdak te brengen. Er blijkt echter zoowel van. den kant der werkloozen als van de boeren zooveel animo te bestaan, dat er reeds 120.000 hulpen zijn geplaatst. Vooral naar meis jes is er nog veel vraag, zoodat men hoopt het cijfer van 200.000 te hereiken. In het dorpje Boekke in Sleeswijk is een 'Deensche boer door de Duitsche politie gearresteerd, onder beschuldiging van zich te hebben schuldig gemaakt aan spionnage gedurende en na den wereld oorlog en het verraden van militaire ge- heimen aan de geallieerden. De arrestant is overgebracht naar Ber lijn, waar hij in de gevangenis is opge sloten. De Zweedsche regeering heeft, op grond der machtiging van den Rijksdag, d.d. 10 Juni, een verordening uitgevaar digd, waardoor het dragen van uniformen van politieke partijen verboden is. De verordening wordt op 1 Aug. van kracht. In hooger beroep zijn te Warschau tien van de voornaamste Kamerleden van de oppositie, van heit centrum en linker- zjjide veroordeeld tot gevangenisstraffen, die loopen van 18 maanden tot 3 jaar. Zij waren beklaagd van een poging tot omverwerping der regeering in 1929. De vroegere rector der Handelshoo. geschool te Koningsbergen, prof. Hack, is wegens verduistering van hem toever trouwde gelden tot 2i/s jaar gevangenis straf veroordeeld. Gedurende de eerste helft van dit jaar is het aantal zware misdaden in de stad New-York, vergeleken met dezelfde periode in 1932, belangrijk verminderd. Ongeveer 6000 gasten zjjn aanwezig geweest op de tuinpartij, die de Koning en de Koningin van Engeland gisteren op Buckingham Palace hebben gegeven. Deze jaarlijkscho gebeurtenis droeg dit maal een bijzonder internationaal karak ter door de aanwezigheid van een groot aantal afgevaardigden van de economi sche wereldconferentie. Het bestuur van het internationale verbond van christelijke vakvereenigingen van werknemers, te Straatsburg bijeen, heeft bepaald, dat de Duitsche organisa ties, die vroeger waren aangesloten, niet langer lid kunnen zijn van het verbond wegens den nieuwen corporatieven status, die in het land geschapen is. VERHOOGING LEERLINGENSCHAAL. Geen vervroegde invoering. Eenige bladen hebben medegedeeld, dat de Minister van Onderwijs, Mr Marchant, voornemens was de verhoogde leerlin- genschaal van Minister Terpstra niet op 1 Januari 1935, zooals in de desbetreffen de wet is bepaald, maar op 1 Januari 1934 in te voeren. „Het Volk" verneemt echter uit parlementaire kringen, dat daar van een dusdanig voornemen van Minister Mar chant niets bekend is. Van doorgaans goed ingelichte zijde werd vernomen, dat een dergelijke stap ook waarschijnlijk niet te verwachten is. De ziekte van Weil. Voor kort hebben zich te Utrecht twee gevallen voorgedaan van de ziekte van Weil. Beide Utrechtsche patiënten bevin den zich in het ziekenhuis; hun toestand is alleszins bevredigend. Van deze twee patiënten had er een gezwommen, terwijl de ander in het water van den Krom men Rijn was terecht gekomen, door het omslaan van de kano waarin hij; zich be vond. Er is nog een derde geval in be handeling geweest, welke patiënt daags na zijn opname is overleden. Deze pa tient had niet gezwommen, en was voor zoover men weet ook niet met het water uit eenig vaarwater in aanraking geweest. In verband met het geval, dat betrek king heeft op het te water vallen in den Krommen Rijn heeft het „Utr. Dagblad" den directeur van den Gemeentel. Genees kundigen Dienst aldaar de vraag gesteld, of dit geval ook aanleiding zou kunnen geven tot het sluiten van zwemscholen. De directeur heeft op deze vraag een beslist ontkennend antwoord gegeven. Er is in Utrecht op het oogenblik een oommissie aan het werk, die ook de zoo genaamde verdachte gevallen aan een on derzoek onderwerpt. Rotterdam naar de tweede klasse. In de gisteravond gehouden vergade ring van den gemeenteraad is het voor stel van B. en W. om Rotterdam voor de personeele belasting te plaatsen in de tweede klasse aangenomen met 21 tegen 10 stemmen. Deze maatregel is noodzakelijk gewor den, doordat de opbrengst dezer belasting ruim acht ton onder de raming is geble ven. Van de nieuwe rangschikking ver wacht men, dat het aan inkomsten met ongeveer f 450.000 zal verminderen. Verbod der z.g. roulette? Nu de opvattingen van verschillende burgemeesters omtrent de al of niet toe laatbaarheid der z.g. roulette-spoelgele- genheden in de badplaatsen nogal blijken te verschillen, o.a, in verband met de uit legging der Loterijwet en de Minister van Binnenlandsche Zaken reeds in een ciru- laire gewezen heeft op het gevaar van het toenemen van het aantal speelgelegenhe- den voor de jeugd, heeft men, naar de „Telegr." verneemt, op het Departement van Justitie deze zaak in onderzoek geno men. Het is niet onmogelijk, dat men, zoo noodig door een wetswijziging, zal trach ten in de toekomst het roulettespel te ver bieden. Vermoedelijk zal men de inrichtingen, die dit seizoen verlof hebben gekregen on gemoeid laten, doch verwacht wordt, dat het volgend jaar overal het roulettespel zal worden verboden. Weinig promotie bij de Ned. Spoorwegen. De heer D. Wijnkoop, lid van de Twee de Kamer, heeft den minister van Water staat gevraagd: Is het den minister bekend, dat er mo menteel bij de Ned. Spoorwegen vele loop jongens werkzaam zijn van 21 jaar en ouder (22 jaar, 23 jaar) waarbij er zijn die sinds hun veertiende jaar, dus bijna tien jaar bij de Spoorwegen in dienst zijn, en wien bij hun indiensttreding beloofd is dat zij bij het bereiken van hun 21e jaar promotie zouden maken en die nog steeds op geen hooger jaarloon staan dan f 500 a f 600? Weet de minister, dat de jongere arbei ders bij den dienst van het vervoer en do gewezen leerling-klerken er niet veel an ders aan toe zijn? Is de minister bereid te bevorderen, dat er maatregelen worden genomen om aan dezen toestand onder de jongere spoor- mannen een einde te meuken, en zoo ja, welke maatregelen denkt de minister dan onverwijld te nemen? Vacature Hooge Raad. De Tweede Kamer heeft gisteren een voordracht opgemaakt voor de benoeming van een raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden. Voor de eerste plaats werden uitge bracht 72 stemmen. Op mr dr J. D'onner, no. 1 van de voordracht van den Hoogen Raad, 62 stemmen, op dr J. E. van der Meulen, no. 2 van de voordracht, 7 stem men; 3 stemmen waren in blanco. Voor no. 2 der voordracht werd geko zen met 44 st. dr J. E. van der Meulen. Voor no. 3 der voordracht werd aange wezen dr van Regteren Altena met 49 st De maildienst IndiëNederland. D!e Stoomv. Mij. Nederland en de Rot- terdamsche Lloyd hebben besloten ter voorziening in de behoefte aan plaats ruimte gedurende de seizoenmaanden het aantal afvaarten in 1934 uit te breiden. Hiertoe zullen de resp. 2 Mei 1934 en 6 Juni 1934 uit Batavia vertrekkende Jo- han van Oldenbamevelt en Mamix van St. Aldegonde van de Stoomvaart Mij. Nederland slechts tot Genua varen en naar Java terugkeeren, terwijl de Rotter- damsche Lloyd de Slamat twee extra^af- vaarten zal laten maken. Ziektewetpremiën bij werkverschaffingen. Volgens art. 1 K.B. 3 Jan. 1930, St.bl. 3, gewijzigd 2 Dec. 1931, Stbl. 487 b$- Binnenland. De Tweede Kamer over de wijziging der L.O. Wet. Weer actie voor openstelling der winkels op Zondag te Middelburg. De stand der gewassen. Buitenland. Een nieuwe Britsche rijksconferentie? Weer maatregelen van ^president Roo- isevelt. draagt de premie voor de verplichte ziek teverzekering van do bij de ziekenkas van een Raad van Arbeid aangesloten werk verschaffingen 8 pet. van het loon. Bij verschillende Raden van Arbeid is deze premie meer dan voldoende gebleken om de uitkeeringen en alle kosten te kun nen bestrijden. O.a. bij den Raad van Ar beid te Winschoten bleek, dat voor het jaar 1932 een premie van 4 pet. voldoende zou zijn geweest om de uitkeeringen en de daaraan verbonden adminstratiekosten, controlekosten, enz. incl. de bedragen voor reserve en prophylaxefonds te dekken. Genoemde Raad heeft dan ook aan de bij hem aangesloten werkverschaffingen 50 pet. van de over 1932 betaalde premie gerestitueerd. Omvang van het reizigersverkeer per trein. In Nederland bedroeg, naar het tijd schrift „Spoor- en Tramwegen" meldt, in de jaren 1913 en 1931 de gemiddelde op brengst per reiziger en per km. 1,45 cent en 2,25 cent. Van 1930 op 1931 daalde deze opbrengst (door declasseering) 0,05 cent; bedroeg deze daling van 1931 op 1932 eveneens 0,05, dan is (uit de totale opbrengst) het aantal reizigerskm. te schatten: N.S. Eenheden 1913 1931 1932 Opbr. reizigers mill. gld. 34.5 79.3 68.5 Opbr. p. reizi gers km. cent 1.45 2.25 2.20 Reizigers km. 100 mill. 23 35 31 Inw. Nederl. millioen 6.2 7.9 8.0 Reizigers km. p. inwoner een 370 440 390 De opbrengst van het reizigersverkeer N.S. was dus in 1932 nog tweemaal zoo groot als in 1931. De bevolking steeg in dezen tijd ruim 30 pet. en per hoofd der bevolking steeg de reislengte per jaar 5 a 6 pet. Het aantal reizigerstreinkilometer steeg daarbij in Nederland van 34 op 40 millioen, en het gemiddelde aantal reizi gers (verkeersdichtheid) per trein van 70 op 80. Bij de geringe dichtheid van bevolking en van het spoorwegnet in de Vereenigde Staten van Amerika, woont de bevolking veelal te ver van de stations en hebben de spoorwegen in de Ver. Staten den strijd tegen het reizigersverkeer per auto ten eenenmale verloren. In de jaren 1911 en 1921 zijn per inwo ner en per jaar in de Vereenigde Staten gemiddeld 550 km. afgelegd, en in 1932 slechts 220 km. (daling 60 pet.). KOSTEN LAGER ONDERWIJS VOOR HEEN EN THANS. Uitgave in 1929 per leerling openbare school: f128, bijzondere f100. Dezer dagen is verschenen een statis tiek van de kosten van het onderwijs. Be handeld worden de kosten van de lagere scholen en daarnevens die van de uitvoe ring der leerplichtwet, het voorbereidend (bewaarschool) onderwijs, het buitenge woon lager onderwijs, het vervolgonder wijs, het schooltoezicht en de onderwij zersopleiding. Hieraan ontleenen wij: In 1860 kon met in totaal f3 millioen voor het lager onderwijs worden volstaan. In 1900 besteedde men f 15 millioen, in 1915 f 35 millioen, in 1920 f 107 millioen en in 1929 f 129 millioen. Genoemde be dragen betreffen uitsluitend de uitgaven uit de publieke kassen. Wat particulieren voor bijzondere scholen uitgaven, is niet bekend. De zooeven vermelde stijging is slechts ten deele aan vermeerdering van het aan tal leerlingen toe te schrijven. Immers ook per leerling blijken de kos ten van het lager onderwijs zeer te zijn gestegen. In 1860 werd per leerling f 8.80 besteed, in 1900 f20.30, in 1915 f35.10 eerst de huid inwrijven met <rZij"-crême of „Zij"-olie. Dot voorkomt zonnebrand en Uw huid wordt tevens prachtig gehruind. |n prijzen van 20-75 ct.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1