Ha6fd{Ufa,fiie$pif4* VUftthaedt's poeder DONDERDAG 20 JULI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 476 JAARGANG - No. 248 Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 1ïe Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. WIJZIGING VAN DE LANDBOUWCRISISWET. De memorie van antwoord. Verschenen is de memorie van ant woord op het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot wijziging der Landbouw- crisiswet. De regeering zet daarin uiteen, dat zij niet dan met lood in het hart destijds ge noegen heeft moeten nemen met de dena tureering van haar ontwerp. Met een zóó beperkten opzet als haar tenslotte door de volksvertegenwoordiging werd gegund, is zij nooit voor het forum getreden. Tegenover het oordeel van verscheidene leden, dat land- en tuinbouw bij de onder havige regeling weinig baat zullen vinden, omdat daarin geen garantiebepalingen in zake steun voor bepaalde producten zijn opgenomen, vestigt de regeering de aan dacht op het doel van alle op deze wet te baseeren maatregelen: dat de land- en tuinbouwers zooveel mogelijk hun produc tiekosten zullen verkrijgen. Als middelen om dat belangrijk doel te bereiken vraagt de regeering de wijde be voegdheden, welke in het ontwerp zijn neergelegd. Zij wenscht echter niet de ge legenheid open te stellen, ter bereiking van dat doël, garanties omtrent prijzen te ge ven, hetgeen heteekenen zou wissels op de schatkist te trekken. Reeds eenigen tijd maakt het vraag stuk der distributiekosten, welke de bron vormen voor de hooge mar ge tusschen hetgeen de producent ont vangt en de consument betaalt, het onder werp van ernstig onderzoek uit. Uitbreiding van de centrale commissie met één vertegenwoordiger van de land arbeiders komt ook de regeering ge- wensoht voor. Een aanvulling wordt dan ook voorgesteld, waarbij tevens de gele genheid is geopend het ledental uit te brei den tot 15. Het ligt in de bedoeling deze commissie ook te raadplegen over den materieelen inhoud der te nemen beslis singen. Waar gevraagd is naar de plannen van den minister ten aanzien van verscheidene producten, merkt de regeering op, dat het in strijd zou zijn met het algemeen belang van den 'land- en tuinbouw, nog meer ope ning van zaken te geven dan in de me morie van toelichting is gedaan. Er zou den speculatiebewegingen ontstaan, die de onrust zouden verhoogen. Ten aanzien van de melk- en zuivel industrie zal de richting, tot dusver ge volgd, worden voortgezet. De beperking van den veestapel zal, voor zoover slechts eenigszins doenlijk is, langs vrijwilligen weg tot stand komen. Het ligt in de bedoeling de tarwe- w 9 t te handhaven, waarnaast een sy steem om de prijzen van haver, gerst en r o g g e op een loonend peil te brengen in ernstige overweging is. De t u i n - bouwsteunwet zal worden uitge voerd en wel tot het daarin genoemde maximum. De regeering verdedigt nader het niet- afsluiten van de mogelijkheid om in het steunstelsel passende aanvullingsmaatre gelen te kunnen nemen. Tot opheffing van het landbouw- crisisfonds kan de regeering niet overgaan. De regeering acht het niet ondenkbaar, dat het ter bereiking van met eenige steunregeling beoogde doel, noodzakelijk zal zijn, de arbeiders in de gesteunde be drijven ©enigermate te laten participeeren in de voordeel'en, ten bate van het bedrijf verkregen. Behoorlijk overleg met de arbeiders zal ge- ei scht worden. Door den e x p o r t van boter naar Engeland is het mogelijk gebleken, tegen de aanvankelijke verwachting in, 't groote aanbod van boter in de Mei- en Juni-maanden uit de markt te nemen en daarvoor een afzetgebied te vinden. De geëxporteerde boter is echter nog niet ge heel verkocht uit hoofde van een voor zichtige politiek. D® positie van de margarine-industrie is naar de meening der regeering thans niet onbevredigend. Het voornemen bestaat aan den crisis- accounttantsdienst op te dragen te onder zoeken, of, en in hoever er aanleiding is, de thans geldende kleinhandelsprijzen te verlagen, resp. de bestaande heffing te verhoogen. De graansteun zal niet kun nen geschieden zonder eenige belasting op den invoer van voergranen. Overwogen wordt, of ten aanzien van consumptieaardappelen maatregelen te nemen zijn, die, voor zoo ver noodig, een gunstigen invloed op het prijspeil ten bate der verbouwers zullen ten doel hebben. Debatten In het Belgische parlement. Gistermiddag heeft de Belgische minis ter-president de Broqueville in de Kamer de politiek van de regeering verdedigd. Zwak klonk zijn bestrijding van het socialistische verwijt, dat de regeering het land heeft bedrogen. Het valt nu eenmaal niet te loochenen, dat de re geering vóór de verkiezingen in een ver kiezingsmanifest met zooveel woorden heeft verklaard, dat zij de belastingen niet zou verhoogen, en de loonen en salarissen van het staatspersoneel niet zou verlagen. De minister-president ver klaarde thans, dat niemand had kunnen voorzien, dat deze nieuwe maatregelen noodzakelijk zouden blijken, ter bezuini ging van 's lands financiën. Maar dit klinkt niet erg overtuigend wanneer men weet, dat men einde 1932 reeds tegen over een tekort van ruim 2% milliard stond. Ieder, die niet ziende blind was, kon op zijn vingers natellen, dat er dras tische maatregelen noodig zouden zijn. De mislukte poging van den minister president om het niet-nakomen van zijn verkiezingsbelofte goed te praten, werd door de oppositie met de kreet: „Oude schavuit!" beantwoord. En deze weinig vriendelijke benaming kreeg de heer De Broqueville in het verdere verloop van zijn rede van de socialistische banken nog bij herhaling te hooren. Van belang was de mededeeling, dat wij op het stuk van bezuinigingen nog niet aan het einde van den lijdensweg zijn aangekomen. Een verdere verlaging der staatsuit gaven is dan ook strikt noodzakelijk. Het vermogen der soc.-dem. partij in Duitschland. Het bestuur der S.P.D. heeft een ver klaring gepubliceerd, waarin het positie neemt ten opzichte van de mededeeling der geheime staatspolitie te Berlijn, krach tens welke aanzienlijke deelen van het vroegere soc.-dem. partijvermogen naar het buitenland gebracht, of in het binnen land verstopt zonden zijn, om het op die manier te vrijwaren voor inbeslagneming door den staat. Had de sociaal-democratie haar vermo gen voor de nationaal-socialisten gered, zoo wordt gezegd, dan ware dit niet an ders geweest dan gerechtvaardigde nood weer. Niemand is verplicht een roover vrijwillig zijn rechtmatig eigendom ter be schikking te stellen. Jammer genoeg ech ter, is het den sociaal-democraten niet gelukt, hun vermogen voor de ge welddadige inbeslagneming te redden. Bij de inbeslagneming van het vermo gen der S.P.D. alleen - dus zonder vak bonden, sportorganisaties, cultureels ver- eenigingen en Reiehsfaanner zijn den nationaal-socialisten meer dan. veertig millioen Mark in handen gevallen. De S.P.D. bezat 160 dagbladen, die in 102 eigen drukkerijen en gebouwen werden vervaardigd. Deze bedrijven vertegen woordigen een waarde van omstreeks 40 millioen Mark. Bovendien zijn bij de in beslagneming ook aanzienlijke bedragen in contanten weggenomen: zij beliepen bij 12 ondernemingen een millioen Mark. Het totaalbedrag is aanzienlijk hooger. Voorzoover men tot nog toe heeft kunnen nagaan, heeft men in de 33 districtsor- gansaties op 300,000 Mark de hand ge legd. Ook hier zullen de eindbedragen veel hooger zijn. Hetzelfde geldt voor de plaat selijke organisaties. In de centrale kas was de oogst echter geringer: op acht re keningen kon men slechts 2600 Mark in beslag nemen. Uit Dollarland. De vergadering van het Amerikaansche super-kabinet, waarin over de noodveror dening voor de industrieën, die zich niet vrijwillig bereid verklaren tot verkorting van den arbeidstijd, verhooging van de loonen en het aanstellen van werkloozen in het bedrijf, beslist zou worden, heeft een stormachtig verloop gehad. Tengevolge van een verkoudheid kou president Roosevelt niet persoonlijk aan de besprekingen deelnemen. De beslissing over het nationale boy cotplan is, na uitvoerige discussies, uitge- steld tot Donderdag. Volgens het plan zullen de werkgevers, die de regeeringsmaatregelen uitvoeren gerechtigd zijn, hun waren in étalage- showrooms, te kijk te stellen, voorzien van een officieel merk en daarmee tegelijker tijd reclame te mogen maken in de pers en door de radio. Algemeen zal opgewekt worden, de met van dit merk voorziene waren te koopen en de andere zooveel mogelijk te boycotten. Op deze eenzijdige bevoorrechting wordt in verschillende kringen scherpe critiek uitgeoefend en men vreest ernstig verzet van een deel der bevolking. Men verklaart dat Roosevelt voldoende dictatoriale machtsmiddelen ter beschik king heeft, om de zakenwereld en de in dustrie ook zonder toepassing van den boycot tot uitvoering van het regeerings- program te dwingen. Algemeen ziet men in het verloop der besprekingen het bewijs, dat door de de preciatie van den dollar de toestand is verscherpt Zilver en graan. De pogingen van Pittman tot het con troleeren van het zilver, hebben op de Londensche conferentie gedeeltelijk schip breuk geleden. Een aangenomen resolutie beveelt den staten het volgende aan: 1. De voornaamste zilverproduceerende en zilverbezittende staten sluiten een over eenkomst tot beperking van de schomme lingen in den zilverprijs. 2. De regeeringen onthouden zich van nieuwe wettelijke maatregelen, die een devalorisatie van haar muntzilver bene den 80 pet. met zich zouden kunnen mee brengen. 3. De regeeringen vervangen zooveel mogelijk papieren geld van lagere waarde door zilveren munten. Inzake de voorstellen van Pittman tot het beperken van zilververkoop op de we reldmarkt kon geen overeenstemming be reikt worden. Verder wordt gemeld, dat de graan- importlanden er in hebben toegestemd de hoeveelheden, die zij jaarlijks invoeren, te verhoogen. De tarwebesprekingen zijn in zooverre opgeschoten, dat tusschen de groote vier en de Donaulanden een soort van voor waardelijke overeenstemming over de be perkingen van den uitvoer bereikt is, die voor eerstgenoemde 15 pet. bedragen zou, terwijl de Donaulanden het eerste jaar tot 54 en daarna tot 50 millioen schepels be perkt zouden worden. Met Rusland is men echter nog niet verder gekomen. De minister van Landbouw in Amerika verklaarde, dat de plannen tot vermin dering van den Amerikaanschen tarwe oogst voor 1934 in elk geval zullen worden uitgevoerd. Mist in het Kanaal. In den dichten mist is in het Engelsohe Kanaal het Dnitsohe s.s. Mimi Horn, groot 5000 ton, in hotsing gekomen met een En- gelsohen motorschoener. De schoener is gezonken. De bemanning is gered. Nog meer ongevallen zijn voorgekomen in het Kanaal, waarover sedert Dinsdag avond een zware mist ligt. Een pleizier- vaartuig liep met 90 personen aan boord in het Kanaal van Bristol aan den grond. Bijna alle passagiersschepen konden slechts op halve kracht varen. Noodlottige droogte in Zuid-Afrika. Reuter meldt uit Kaapstad: Ruim tien millioen schapen zijn om het leven gekomen als gevolg van de groote droogte, die gedurende verscheidene maanden in enkele deelen van Zuid-Afri- ka heeft geheerscht. Dit is de schatting van deskundigen, die een bezoek hebben gebracht aan de door droogte geteisterde gebieden van het Noordwestelijk gedeelte van Kaapland en den Oranje-Vrijstaat. Het geschatte ver lies is ongeveer 20 pet. van het totale aantal schapen dat in de Zuid-Afrikaan- scbe Unie is. D'e deskundigen verklaren, dat de ge teisterde gebieden volliggen met doode en stervende schapen. Honderden eens wel gestelde farmers zijn thans tot den bedel staf gebracht en gaan naar de steden om werk te zoeken. D'e Zuid-Afrikaansche Spoorwegen hebben al hun beschikbaar rollend mate riaal ter beschikking gesteld van die far mers die hun dieren naar streken willen sturen waar wel gras en water is. Tot dusver is er in geheel Zuid-Afrika slechts weinig regen gevallen, zoodat de toestand hoe langer hoe erger wordt en men vreest dat, tenzij er in Juli en Aug. een flinke hoeveelheid regen valt, de vee stapel nog verder belangrijk zal inkrim pen. Korte Berichten. Verwacht wordt, dat Gandhi thans zal aanbieden naar de gevangenis terug te gaan, of dat hij een nieuwe periode van vasten-tot-den-dood zal beginnen, uit pro test tegen de houding van den Britschen onderkoning. NaaT verluidt, zal de president van de 'Ontwapeningsconferentie, Henderson, zich reeds heden per auto van Praag naar München begeven, om 'den Duitachen rijkskanselier te ontmoeten. De rijksminis ter van Buitenlandsche Zaken, Von Neu- rafch, zal heden van Berlijn naar Mün chen vertrekken. De stemming over het opheffen van het alcoholverbod in de Vereen'igde Staten heeft thans in twee bolwerken van de anti-alcohol-beweging, n.l. Arkansas en Alabama, de overwinning bezorgd aan de tegenstanders van. de 'drankwetten. Gisteren is te Oporto (Portugal) een hevige aardschok 'gevoeld, die een minuut lang aanhield. Onder de bevolking ont stond een hevige paniek, maar er -ijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd en de materieele schade is slechts gering. De Paris Soir imeldt, dat het aantal dooden bij den grooten 'brand in Fransch- Marokko tot 40 is gestegen. Een nog niet opgehelderd geval van massa-vergiftiging heeft zich afgespeeld in het dorp Sciarra bij Messina, waar een boer met zijn drie dochters en twee boe rinnen gelijktijdig aan vergiftiging zijn gestorven, terwijl de vrouw van den boer en drie andere dochters op sterven liggen. De justitie heeft de arrestatie van vier verdachten gelast. De Italiaansche luchtvloot onder lei ding van generaal Balbo is gistermiddag te New-York aangekomen. De vliegers werden op ongekend geestdriftige wijze door de duizenden en nog eens duizenden toeschouwers verwelkomd. De wereldvlieger Wiley Post heeft op zijn wereldvlucht weder een gedwon gen landing moeten maken. Het slechte weer was thans de oorzaak. Zijn toestel is niet beschadigd. Ofschoon de vlieger zeer uitgeput was, was hij toch voorne- nemens vanmorgen vroeg verder te vlie gen. D'e noodlanding had plaats bij Roechlovo op 1180 K.M. van Chabarowsk. Volgens bericht uit Istanboel zou Trotzki van de Fransche regeering verlof hebben verkregen zich definitief in Frankrijk te vestigen. DE ZAANDAMSCHE GEMEENTE- BEGROOTING. Het is nog steeds niet bekend hoe het zal gaan met de Zaandamsche Gemeente- begrooting. Dit hangt trouwens niet in de eerste plaats af van wat de Gemeenteraad in openbare vergadering doet en beslist, maar van wat door de verschillende „par tijinstanties" van de S.D'.A.P. in niet openbare vergaderingen wordt bedisseld. Gemeld wordt, dat de roode fractie met den partijraad van de S.D.A.P. zal ver gaderen. Eerst daarna kan het college van B. en W. met voorstellen komen en kan de Gemeenteraad een besluit nemen. Dat noemt men democratie in onzen tijd. De Eerste Kamer. Het ligt in het voornemen van den voor zitter de Eerste Kamer bijeen te roepen tegen Dinsdag 25 Juli a.s. des avonds te half negen ure, tot afdoening van ver schillende wetsontwerpen, terwijl Woens dag 26 dezer, o.m. in de afdeelingen zal worden onderzocht het wetsontwerp Be perking van uitgaven, welke voor de open bare kassen voortvloeien uit de uitvoering der lager-onderwijswet 1920 indien dit ontwerp door de Tweede Kamer tijdig zal zijn aangenomen. Beangstigende cijfers. Van den directeur van den Gemeente lijken Dienst voor Maatschappelijk Hulp betoon te Rotterdam is de mededeeling ontvangen, dat voor het jaar 1933, bo ven het voor zijn Dienst beschikbare sub sidie van f 15.787.349, nog rond f 10.000.000 noodig zal zijn. Dat is dus in totaal f 26 millioen. Een niet begeerde wethouder. Zeven van de dertien raadsleden te Zandvoort hebben ter behandeling in de eerstvolgende raadsvergadering een motie ingediend tegen bet beleid van wet houder Molenaar. Volgens de onderteekenaars van de mo tie blijkt bet telkens weer, dat wethouder Molenaar niet in staat is, de belangen der gemeente op de juiste wijze te behartigen. Men verwijt hem, dat hij met opzet de be langen der gemeente schaadt. Aan het slot van de motie wordt gevraagd, dat de wethouder zijn zetel ter beschikking zal stellen. Doet hij dat niet, dan wordt den raad voorgesteld alle maatregelen te nemen, welke noodig zijn. lenstplichtigen der lichting 1934. Bö Kon. besluit is bepaald, dat van de voor inlijving aangewezen personen der lichting 1934 24.359 worden bestemd tot gewoon dienstplichtige, van wie 1145 be stormd voor de zeemacht. Directeur Rundercentrale. Officieel wordt thans 'bevestigd, dat de heer S. van Zwanenberg, 'directeur van de Varkenscentrale, óók zal optreden als directeur van de CrisisrundveecentraJe. Dhr Van Zwanenberg kwam op 17- jarigen leeftijd in de zaak van zijn vader en oom, de toenmalige exportslagerij Zwa nenberg Co. In 1910 is de firma omgezet tin een N.V., waarvan de heer Van Zwa nenberg thans president-directeur is. Gedurende den oorlogstijd was de heer Van Z. voorzitter eener mkoopcombinatie en -vereeniging van vleeschexporteurs. Tevens was hij vice-voorzifcter van de Vleesohvereeniging, die vleesch en vet dis tribueerde. Binnenland. Memorie van antwoord op de landbouw- crisiswet. Buitenland. Droogte in Zuid-Afrika. Nog meer bezuinigingen in België. Balbo te New-York. De besprekingen over zilver en graan te Londen. bedaart spoedig met een Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist Sedert hare oprichting was de heer v. Z. voorzitter der Vereeniging van Ned. Baconzouters. Bij' het in werking treden der Crisisvarkenswet werd de heer Van Z. ben'oemd tot directeur der Ned. Varkens centrale. Uitvoer van uien. In een nota naar aanleiding van het Verslag der Tweede Kamer over het wets ontwerp tot regeling van den uitvoer van uien, zegt de minister: Waar er op werd aangedrongen, de controle op de uien te onttrekken aan het Uitvoer-Controle-Bureau, zij opgemerkt, dat wordt overwogen of het inderdaad wenschelijk is, ter zake wijziging aan te brengen. Hieromtrent wordt met de betrok ken centrale 'landbouworganisaties overleg gepleegd. Burgemeester Roosmale Nepveu. De „Telegraaf" heeft beweerd, dat de burgemeester van Apeldoorn, Mr. W. Roosmale Nepveu, ontslag als zoodanig nemen zou en ite Gorssel zou gaan wonen. Naar aanleiding hiervan heeft de „'Gelder lander" zich tot den 'burgemeester gewend en vernomen, dot het bericht één leugen was. Hij toonde zich zeer verontwaardigd over deze brutale foerichtgeverij. Gratis rijwielplaatjes voor werkloozen. Het 'lid der Tweede Kamer, de heer Wijnkoop heeft den minister van Sociale Zaken gevraagd: Is het den Minister bekend, dat op be paalde plaatsen hier te lande aan werk loozen, die niet in de werkverschaffing zijn opgenomen, en dat zijn onder omstandig heden zelfs de 'groote meerderheid der werkloozen, geen gratis rijwielplaatjes meer worden verstrekt. Weet de Minister dat vooral ten platte lande, bijv. Drente, heit hierdoor voorkomt dat werkloozen gedwongen worden een uur, anderhalf uur en 'langer te loepen om hun stempellokaal te bereiken, omdat dergelijke werkloozen, die voor man en vrouw f 6.50 steun krijgen plus f 0.75 per kind, natuurlijk onmogelijk 'de kosten van een rijwielplaatje kunnen betalen? Weet de Minister voorts, dat de ont stemming der arbeiders over deze 'dingen zeer groot is; en wat is de Minister van plan te doen om in dezen aan de redelijke wenschen der arbeiders tegemoet te ko men? Mr P. A. Schwartz geïnstalleerd als burgemeester van Maassluis. Gistermiddag is de nieuwe burgemees ter van Maassluis, mr P. A. Schwartz, in een speciaal daarvoor belegde raadsver gadering, als zoodanig geïnstalleerd. Ruim half 3 arriveerde burgemeester Schwartz met familie per auto aan de grens der gemeente. Behalve talrijke inwoners waren daar ter begroeting aanwezig wethouder J. v. Luipen en het jongste raadslid, die den burgemeester en zijn gezin met eenige hartelijke woorden verwelkomden. Langzaam werd nu doorgereden naar het raadhuis, terwijl de nieuwe burgerva der onderweg hartelijk werd toegejuicht door de inwoners, die zich langs den weg hadden geschaard. Op het raadhuis waren de verschillende genoodigden reeds aanwezig. Do nieuwe burgemeester werd door den loco-burgemeester, wethouder H. v. Ros sen, in een uitvoerige rede toegesproken en geïnstalleerd. De heer Van Rossen zeide o.m.: Door de daling van het getal inwoners, de verminderde draagkracht der burgerij en de reeds zeer hooge belastingen eener- zijds en de zware eischen, die door cri- sissteun en burgerlijk armbestuur aan de gemeenteschatkist worden gesteld ander zijds, blijft groote soberheid en een zuinig financieel beleid ten zeerste geboden. In bet College, zooals het 't laatste Was

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1