Doorzitten WOENSDAG 19 JULI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 24§ Buitenland Binnenland. Kent gij uw kinderen eigenlijk wel Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Op den goeden weg. Met de bezuiniging op de onderwijs- uitgaven, waartoe door Minister Mar- chant een wetsontwerp was ingediend, komen we op den goeden weg. Voor de bezwaren door de pers en in de Kamer tegen het ontwerp ingebracht, is de Minister niet doof gebleven. Op meerdere punten zijn niet onbe langrijke wijzigingen aangebracht. Aan het bezwaar van de verdubbeling der aantallen leerlingen, benoodigd voor de oprichting van een bijzondere school, wordt tegemoet gekomen door de getallen anderhalf maal zoo groot te stellen. Verder wordt de maximum-afstand die kinderen naar de naastbijgelegen school moeten gaan teruggebracht van zes op vijf K.M. Voorts wordt de bepaling, dat aanzien lijke toeneming of verplaatsing der be volking tot schoolstichting aanleiding kan geven uitgebreid in dien zin, dat ook an dere gewichtige omstandigheden in aan merking kunnen worden genomen. En tenslotte en dat is van zeer groot belang wordt tegemoet gekomen aan het bezwaar, dat gelegenheid tot beroep ontbreekt. Nog niet alle gevaarlijke haakjes zijn verwijderd. Maar we (komen zoo toch op den goe den weg. Voorzichtig. Minister Marchant heeft bij de indie ning van zijn bezuinigingsontwerp met nadruk betoogd, dat hij aan het beginsel der vrijheid van onderwijs en aan dat der financieels gelijkstelling op geen enkele wijze tekort wil doen. Dit kan van velen zijner geestverwanten die het ontwerp verdedigen, niet worden gezegd. Zoo betoogt b.v. „De Vrijzinnig-Demo craat" in strijd met de feiten, dat de bij zondere scholen een onbehoorlijk gebruik maken van de wettelijke bepalingen, met als gevolg opdrijving der uitgaven. Dit wordt neergeschreven, terwijl toch volgens de laatste bekende gegevens uit de overheidskassen voor gewoon en voor uitgebreid lager onderwijs per jaar en per leerling wordt uitgegeven bij het open baar onderwijs f 120 en bij bet bijzonder onderwijs f96. In betzelfde blad wordt verder betoogd, dat door de onderwijspacificatie bet volk is verscheurd, bet platteland vergiftigd, de financiën der gemeenten in deplorabe- len toestand gebracht enz. waarom bet dan ook aan bet slot heet: „weg met dit vergiftigde wanproduct van 1920". - Waar in een thans invloedrijk orgaan zulk een toon wordt aangeslagen, is het duidelijk dat bij de beoordeeling van be zuinigingsmaatregelen groote voorzich tigheid geboden is. Bezuiniging is- noodig. Maar aan de nog altijd zeer betrekkelijke gelijkstelling moet niet worden getornd. Balbo's terugreis. Balbo heeft verklaard, dat hij met het eskader van New-York via de Azoren naar Italië zal terugvliegen. Vermoedelijk zal hij a.s. Zaterdag uit New-York vertrekken. Naar intusschen een telegram uit Chi cago meldt, heeft generaal Balbo ver klaard, dat de route die het Italiaansche eskader op den terugweg zal volgen, nog met was vastgesteld. Hij voelde er veel voor, een meer „avontuurlijken" weg te volgen, doch thans is hij nog bezig, de verschillende routes te bestudeeren. Het schijnt vast te staan, dat bet es kader morgen uit Chicago vertrekt en over het meren- en kanalengebied naar New-York zal vliegen, waar Balbo eeni- gen tijd denkt te blijven, teneinde gele genheid te hebben een bezoek te brengen aan president Roosevelt te Washington. In deskundige kringen worden de kos ten van de Oceaanvlucht van het eskader van generaal Balbo geraamd op ongeveer 40 millioen lire. De kosten, die onderweg worden gemaakt, waarbij o.a. is inbegre pen het stationeeren van trawlers in den Atlantischen Oceaan worden geschat op ongeveer 700.000 lire die gedekt worden uit de opbrengst van de speciale lucht postzegels. In een interview met een vertegenwoor diger van de „Associated Press" ver klaarde generaal Balbo, dat het succes van zijn vlucht het gevolg is van de uit stekende organisatie, de goede discipline onder de manschappen en het perfecte werk der vliegbooten. Hij zeide van meening te zijn, dat zijn vlucht bewezen heeft, dat zwaarder-dan- lucht-vliegtuigen de eenige practische toestellen zijn voor vluchten over den lan gen afstand. Italië, aldus Balbo, beeft sinds zeven jaar geen bestuurbaar luchtschip meer gebouwd en thans heb ik het overtuigend bewijs, dat mijn meening juist was." Aan het slot van bet onderhoud ver klaarde generaal Balbo nog, dat bij na zijn terugkeer te Rome waarschijnlijk plannen zou ontwerpen voor een vlucht rond de wereld. Naar nader vernomen wordt, zal de terugtocht van bet eskader van generaal Balbo over den Atlantischen Oceaan in de volgende étappes geschieden. ChicagoNew York; New-YorkShediac; ShediacShoal Harbor; Shoal-HarborValencia (Ierland). Eventueel kan bij ongunstige weersge- steltenis de terugweg ook over de Azoren genomen worden. Nationaal-socialistische propaganda in Oostenrijk. Een groot wit Swastika-teeken, waarvan de armen eenige bonderden meters lang zijn, is geschilderd op de loodrechte zijde van de „Hohe Nock", een der hoogste bergen van het Sengsen-gebergte in Op- per-Oostenrijk, waarvan de top 1800 mei- ter boven den zeespiegel ligt. De plek waar dit Nazi-embleem is geschilderd is nagenoeg ontoegankelijk. De schilders moeten zich voor dit werkje met touwen van den top omlaag hebben laten zakken, onder het motto: de dood of propaganda. Daar de autoriteiten geen menschenle- vens in gevaar willen brengen om het embleem te verwijderen, zal dit blijven zitten. Geen Roomsche vakbonden of poliieke vereenigingen in Duitschland meer toegestaan. In het Rijksministerie van Binnenland- sche Zaken te Berlijn is gisteren een be spreking gehouden tusschen den direc teur-generaal Buttmann eenerzijds en de vertegenwoordigers van het Duitscbe epis copaat anderzijds. De bespreking gold de vaststelling der lijst van de toe te laten Katholieke vereenigingen. Nu reeds kan worden medegedeeld, dat een reeks van vereenigingen niet meer toegelaten zal worden, of zelf tot ontbin ding zal overgaan. De overblijvende vereenigingen zijn in twee groepen ingedeeld. De vereenigingen van de eerste groep streven uitsluitend godsdienstige, zuiver cultureele of liefda dige doeleinden na en zijn aan de kerke lijke overheid ondergeschikt. Zij worden in haar inrichtingen en haar werkzaam heid door het Rijk bestuurd. Organisaties, die, behalve religieuze, cultureele en liefdadigheidsdoeleinden, ook andere waaronder sociale en beroeps doelstellingen nastreven, kunnen in staatscorporaties worden ingelijfd. Zij moeten waarborgen bieden, dat haar werkzaamheid niets uitstaande heeft met partijpolitiek of vakvereenigingspolitiek. Henderson aan het werk. De president der Ontwapeningsconfe rentie, Henderson, heeft de buitenland- scbe pers ontvangen. Naar zijn meening is zijn bezoek aan Berlijn van buitengewoon veel nut ge weest. Hij beeft met Von Neuratb drie maal en met Nadolny en den rijksminis ter van de rijksweer Bromberg tweemaal een langdurig onderhoud over de ontwa peningskwesties gehad. Zonder de nog bestaande moeilijkheden te willen verklei nen, was bij van meening, dat de mee- ningsverschillen op verschillende punten waren verminderd. Hij had hoop, dat de conferentie toch nog een aantal goede re sultaten zou hebben. Men moet steeds één ding in het oog houden, wanneer men een resultaat wil bereiken: een vriendschap pelijke verhouding tusschen Duitschland en Frankrijk. Die verstandhouding is de sleutel voor den toestand in Europa. Het Pact van Vier, verklaarde Hender son verder, is zeer toe te juichen, maar op de onderteekening moet eigenlijk on middellijk een hartelijk onderhoud tus schen Daladier en Hitier volgen. Slechts langs dezen weg zouden de nog bestaande twijfel en bet wantrouwen uit den weg kunnen worden geruimd. Zoolang dat niet gebeurd is, kan bet Pact van Vier niet tot zijn volle waarde komen. Henderson zeide, dat hij Woensdag naar Praag vertrekt. Van Praag zal hij' naar München komen, waar hij Hitier zal ont moeten. Daarna vertrekt hij naar Parijs en vandaar naar Londen. Wellicht zal hij later nog andere hoofdsteden bezoeken. Het practlsch einde van de civiele ongehoorzaamheid in Indië. Gandhi is gisteren na de tweede tele grafische weigering van een onderhoud door den onderkoning van Poona vertrok ken en zal zich over Bombay naar Alla habad begeven. Hij verklaarde, dat Ani, de voorzitter van de Gongrespartij op de jongste bijeen komst een verklaring zal afleggen over bet besluit om de burgerlijke ongehoor zaamheidsbeweging als politiek strijdmid del in elk geval 1 Augustus op te geven. Gandhi beeft in een onderhoud te Bom bay verder nog gezegd, dat men voorne mens is een dictator voor geheel Britsoh- Indië te benoemen, met dictators voor elke provincie. Hijzelf zou niet als dictator voor geheel Britsch-Indië optreden. Ook zal hij zich aan geenerlei daad van bur gerlijke ongehoorzaamheid schuldig ma ken zonder vooraf de regeering te waar schuwen en in geen geval voor 31 Juli. Het burgemeestersambt niet altijd een eerebaantje. Bij de wet tot bezuiniging in het be heer der gemeenten van April was be paald, dat in Duitsche plaatsen van niet meer dan 10.000 inwoners het ambt van burgemeester, wethouder en raadslid een eerebaantje moest zijn en niet bezoldigd zou worden. Thans heeft men, door de praetijk geleerd, hierin wijziging gebracht en bepaald, dat ook in steden beneden de 10.000 inwoners het ambt van burgemees ter of een der andere leidende posten be zoldigd zal worden en als hoofdbetrekking zal worden beschouwd. Hiervan mag ech ter afgeweken worden als zulks zonder bezwaar mogelijk is. Ook in dorpen van nog geen 3000 inwoners kan voortaan een bezoldigd burgemeester worden benoemd als zulks noodig is, waarbij vooral aan badplaatsen gedacht is. De vliegtocht om de wereld. De Amerikaansche vlieger Wiley Post is op zijn reis om de wereld in zijn toestel Winnie Mae, komende van Novosibirsk, gistermiddag te 15.45 (plaatselijke tijd) te Irkoetsk geland. Post wil trachten, hedennacht den tocht voort te zetten tot Chabarofk. Korte Berichten. Perkins, de minister van arbeid, schat, dat in Juni in de Ver. Staten een half millioen werkloozen werk gevonden heeft. Gemeld wordt, dat de Japansche mi litaire begrooting voor 1933 met 150 mil lioen yen is verhoogd. Verder zijn bijzon dere middelen voor de gas- en luchtbe scherming ter beschikking gesteld. De Ja- pansche regeering heeft verklaard, dat bezuinigingsmaatregelen op 't gebied der verdediging niet kunnen worden geno men. De omzetbelasting. Naar de „Rotterdammer" verneemt, zullen als gevolg van het overleg tusschen r^geering en Kamercommissie in het ont werp der Omzetbelasting verschillende wijzigingen worden aangebracht. Zoo zal het bedrag van één tot vier procent wor den verhoogd, doch zal deze belasting slechts éénmaal, n.l. bij de bron worden geheven, waardoor aan tal van bezwaren wordt tegemoet gekomen en de controle zeer zal worden vereenvoudigd. De omzetbelasting op luxe-artikelen wordt tot 10 pet. verhoogd. Daarnaast zal de lijst der vrijstellingen worden uitge breid. Steunmaatregelen. De minister van Economische Zaken heeft op schriftelijke vragen van dr ir H. J. Lovinck geantwoord: Inderdaad is met ingang van het tijd stip der inwerkingtreding van de steun- regeling-1933 ten behoeve van verbouwers van warmoezerijgewassen, in welke rege ling ook is opgenomen het handhaven van minimumprijzen op de veilingen, een soortgelijke, provinciaal werkende rege ling, welke in Noordholland in het door Ged. Staten van deze provincie in het le ven geroepen in- en verkoopbureau voor tuinbouwproducten was belichaamd, bui ten werking gesteld en wel op een desbe treffend voorstel van den minister, da!, de volle instemming had van Ged. Staten. Evenals deze gewestelijke regeling voor ziet de thans getroffen rijksregeling in de handhaving van minimumprijzen op alle veilingen; deze handhaving geschiedt op soortgelijke wijze als krachtens de gun stig gewerkt hebbende provinciale rege ling. De actie van „Het Anker". „De Telegraaf" meldt, dat er binnen zeer korten tijd van rijkswege stappen te verwachten zijn tegen den heer G. A. Ver steegen, burgemeester van Koog aan de Zaan, die een leidende rol heeft ge speeld in het weder verschijnen van „Het Anker". „Het Vaderland" verneemt echter, dat de zaak wel bij de bevoegde autoriteiten in onderzoek is, maar dat er nog geener lei beslissing is genomen of er maatrege len genomen zullen worden, zoodat het bericht als voorbarig moet worden be schouwd. Oud-minister van der Vegte. Het Ned. Correspondentiebureau deelt mede, dat blijkens de jongste te 's-Gra- Ingezonden Mededeeling. U denkt zeker, dat ze geen peper munt lusten, omdat die volgens him zeggen „bitter smaakt". Maar wan neer U hun KING geeft, zult U be merken, dat ze er dol op zijn. De kwestie is, dat de origineel© KING Pepermunt bereid is uit een edel natuurproduct, waardoor het de bittere smaak mist, die aan alle kunstmiddelen eigen is. KING is een lekkernij en medicijn tegelijk. KING Pepermunt venhage ontvangen berichten, de toestand van oud-minister Van der Vegte zich de laatste dagen iets minder ernstig laat aan zien. Bezuiniging te Rotterdam. Met ingang van 19 September a.8. is aan 300 man personeel van het gemeentelijk trambedrijf te Rotterdam ontslag aange zegd. Het betreft hier voornamelijk con ducteurs en hulpconducfeurs, maar onder de slachtoffers bevinden zich ook werk lieden van den weg en uit de centrale werkplaateen. Onrust in da S. D. A. P. Nu weer heeft de aid. Hardenberg der S. D. A. P. een motie aangenomen, waar in zij: i 'I i li haar verontwaardiging over de hande lingen van p.g. Duijs uitspreekt; het Partijbestuur verzoekt de scherpste maatregelen tegen Duijs te nemen. Voor het partijbestuur wordt het zoo langzamerhand een lastige historie. Handhaaft het Duijs, dan neemt de on tevredenheid toe en neemt het maatrege len tegen hem, nu.dan is het ook nog niet gelukkig. De leiding der C. H. Unie. De heer J. J. de Nie te Scheveningen heeft in het bestuur van Centraal Den Haag der Chr. Hist. Unie zijn zetel inge ruimd voor Jhr Mr de Geer. Dit besluit staat in verband met bet streven van de afdeeling om Jhr de Geer gekozen te krijgen als voorzitter der Unie, waarvoor hem een plaats in het hoofd bestuur zal moeten worden ingeruimd. Deze afvaardiging is daartoe de eerste stap. De Zaandamsche gemeentefinancien. Het tekort op de Zaandamsche gemeen terekening over het jaar 1932, dat aan vankelijk op f 350.000 was geraamd, is blijkens de jongste definitieve gegevens opgeloopen tot f 437.000. Het bedraagt dus f 87.000 meer dan men vermoedde. Het st'aat wel vast, dat ook de gemeen terekening over het jaar 1933 bij den voortduur van de werkloosheid een aan zienlijk tekort zal aanwijzen. Intusschen heeft de Soc. Dem. fractie besloten niet te voldoen aan den eisch van Ged. Staten om tot een sluitende begroo ting te komen. Of de heeren niet willen of dat ze niet mogen van hun organisatie blijkt niet. Waarschijnlijk het laatste. Retorsie-bevoegdheden voor de regeering. Verschenen is de Memorie van Ant woord over het wetsontwerp tot verlee ning van enkele retorsiebevoegdheden. De minister zet daarin uiteen, dat de feiten hebben aangetoond, dat het hier niet alleen gaat om eventueele toekomstige gevaren, doch dat toestanden, als in de toelichting geschetst, zij het dan ook als uitzonderingsgeval, reeds bestaan. Er bestaat geen gevaar, dat een even tueel gebruik van de gevraagde bevoegd heden het afglijden in protectionistische richting zou kunnen beteekenen. Bescher ming van de binnenlandsche markt wordt met dit wetsvoorstel dan ook niet nage streefd. Bij de toepassing zal de regeering stellig overleg met deskundige belang hebbenden plegen. Een retorsiebevoegdheid was tot voor korten tijd nog geen dwingende noodzaak. De grief, dat de economische politiek niet wordt gezien in een algemeen kader, mist dan ook voldoenden grond. D'e regeering blijft - behoudend de door haar erkende en voorgestane uitzon deringen i vooralsnog de onvoorwaar delijke meestbegunstiging op tarifair ge bied als grondslag aanvaarden van haar handelsverdragspoli tiek. Wat met de retorsiewet zal kunnen worden bereikt zal de toskomst Iearen, Van de invoering van een onderhande- lingstarief verwacht de regeering voor alsnog geen grootere bevordering van on zen export, dan zij door deze wet hoopt te zullen verkrijgen. Een wijziging van de crisis-invoerwet is in voorbereiding. Binnenland. De bezuiniging op de keuringsdiensten. De wijziging der L.O.-wet. Wijziging in de omzetbelasting? Buitenland. Dé pogingen van Henderson. De vliegtocht om de wereld. Balbo's terugreis. De wenschelijkheid, afzonderlijke maat regelen te treffen om dumping tegen te gaan, is in verband met het verscherpte gevaar van valutadumping, opnieuw bij de regeering in onderzoek. BEZUINIGING OP DE KEURINGS DIENSTEN. Nog geen salarisvermindering. Aan de memorie van antwoord inzake het ontwerp betreffende de bezuiniging op de keuringsdiensten ontleenen wij: Wat. betreft de bijdragen aan gemeen ten in de jaarlijksche kosten van keu ringsdiensten, deelt de minister mede, dat het plan van bezuiniging met betrekking tot de keuringsdiensten voor waren, dat hij bij de aanvaarding van zijn ambt vond, tweeledig is: 1. meer rationeele bezetting van de keuringsdiensten met personeel en wel in vei houding tot het zielental der distrie ten. Er zijn enkele diensten, die eenigs- zins ruim, andere diensten, die karig be zet zijn met personeel. In totaal zouden door deze reorganisatie 68 ambtenaren kunnen afvloeien. Daardoor zou in totaal f252.164 worden bespaard; 2. door verlaging van het salarispeil der ambtenaren tot het peil der rijksamb tenaren, zou een bezuiniging van rond f30.000 worden bereikt. Op de begrootingen van de diensten voor 1933 was reeds door korting op de salarissen en door besparing op materieel f 68.900 bezuinigd. In totaal zou zoo f 350.000 bezuinigd worden, waarvan f 175.000 ten voordeele van het Rijk zou komen. In het boven ontwikkelde plan zal de personeelinkrimping met 68 plaats vin den op een totaal voor alle diensten van 381. De minister heeft zich na de aanvaar ding van zijn ambt zoo spoedig mogelijk op de hoogte gesteld van deze aangele genheid. Hij is tot de slotsom gekomen, dat zoo drastische salarisver minderingen, als in het voor- loopig verslag gesignaleerd, die inderdaad zouden voorko- men, moeilijk te aanvaarden zijn. Bovendien meent hij, dat de sala risvermindering van deze ambtenaren niet afzonderlijk moet geschieden, maar moet worden bezien in het kader van de algemeene wettelijke voorziening betref fende de salarissen der gemeente-ambte naren, die de regeering voorbereidt. Bij dit alles komt de omstandigheid, dat de termijn van 1 Augustus a.s. aan de gemeentebesturen gesteld voor de ver langde bezuiniging, voor deze te kort en voor personeel, dat zou moeten afvloeien, onbillijk kort is. De maatregel zal, wil men de billijkheid betrachten, niet vóór i Januari kunnen ingaan. Dit maakt eenige verhooging van den begrootingspost noodzakelijk. Voor het loopende jaar wordt het artikel daarom verhoogd met f 106.101 en dus gebracht op f766.001. DE WIJZIGING VAN DE L.O.-WET. Eenige wijzigingen in hef ontwerp aan gebracht. Aan de Memorie van Antwoord in zake het wetsontwerp-Marchant tot wijziging der Lager-onderwijswet, wordt het vol gende ontleend: Bezuiniging is noodzakelijk. De moei lijkheid is alleen, dat naar een methode moet worden bezuinigd, die aan het on derwijs zoo min mogelijk schade doet In deze methode past dit wetsvoorstel. Werden maatregelen als hierbij voorge steld, niet genomen, dan zou de regee ring zich tot andere maatregelen zien gedwongen, die het onderwijs wèl of ernstiger zouden schaden. Het alterna tief is niet: al dan niet bezuinigen; het alternatief is: zóó bezuinigen of anders. De motiveering van de stelling, dat het wetsvoorstel de Grondwet zou schenden, zou alleen dan hout snijden, indien de eischen door de L.O.-wet 1620 gesteld, in

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1