OtZKtUW ONDER VALSCHE VERDENKING Uit de Provincie. TWEEDE BLAD. vaart, induetr/.e oaxux&xau te zaasa met den landtouw in één groot verband zijn gezien. Andere leden verklaarden zich bereid, over de bezwaren, welke het wetsontwerp met zich meebrengt, heen te stappen, in dien de regeering enkele bevredigende me- dedeelingen en toezeggingen zou kunnen doen. 'In de eerste plaats wenschten deze leden, dat voldoende rekening zal worden gehouden met de adviezen der centrale commissie. In dit verband werd uitbrei ding van de commissie gevraagd met ver tegenwoordigers van arbeiders, van wie verwacht kan worden, dat zij voldoende rekening zullen houden met de verschil lende belangen. Eenige leden wenschten meer vertegenwoordigers van handel en industrie en speciale vertegenwoordigers van bepaalde groepen. Andere leden meenden, dat de commis sie dan veel te groot zou worden. Gevraagd werd, wat de minister van plan is te doen ten aanzien van verschillen de takken van landbouw en veeteelt en wat de 'bedoeling van den minister is met verschillende crisiswetten. Wat betreft de wijziging van art. 40, hetwelk voorschrijft, dat, zoodra de heer- sohende buitengewone omstandigheden hebben opgehouden te bestaan, een voor stel van wet zal worden ingediend, waarbij de intrekking van de wet, zoomede de overgang naar den normalen toestand zal worden geregeld, waren zeer vele leden van oordeel, dat met aanneming van die wijziging, de Kamer practisch de controle op de eenmaal genomen maatregelen prijs geeft. Vele leden drongen nog aan op de vol- dende wijzigingen: 1. het doen vervallen in art. 7 van het tweede lid, waarin den minister bevoegd heid wordt verleend, kortingen op den steun toe te passen; 2. de opheffing van het algemeen crisis fonds. Vele leden drongen aan op het nemen van maatregelen, teneinde de arbeiders in de gesteunde bedrijven te laten parti- cipeeren in de voordeelen, door de regee- ringsmaatregelen ten bate der bedrijven verkregen. Men had met genoegen gezien, dat de regeering er den laatsten tijd toe is over gegaan den export van boter naar Engeland te bevorderen.Zij zouden gaarne vernemen of hiermede eenig resul taat is bereikt. Verscheidene leden zouden gaarne ver nemen en zulks met cijfers zien aange toond, in welke mate de margarine productie door de getroffen regee- ringsmantregelen beperkt is. Verscheidene leden hoopten, dat de b e- perking van den veestapel met omzichtigheid zou geschieden. Sommige leden wenschten regelingen, welke zouden leiden tot het gebruik van inlandse he granen door bier brouwerijen. Betreurd werd, dat de uitkeering voor de consumptieaardappelen nog niet heeft plaats gehad. Kreeftenvangst. In de Zeeuwsche Stroomen eindigt op 15 Juli volgens de desbetreffende voorschriften het visschen op kreeften. De vangsten waren dit seizoen weer uit stekend. De prijs speelde parten en nu' op 't laatst is het zelfs eenigszins treurig ge worden door de daling die plaats had, na dat geruimen tijd f 1.50 werd gemaakt per k.g. Het seizoen is dus weer gepasseerd en de eigenaardige schaaldieren hebben weer schoontijd tot 1 April 1934. Een kwart eeuw bestaat nu de kreeften- visscherij en waar in 1925 plm. 60.000 exemplaren werden buitgemaakt, wat successievelijk na eenige jaren daalde tot ongeveer de helft, valt het niet te verba zen, dat de visscherjjbesturen een wakend oog houden op de toestanden in het be drijf. Want al weet men niet goed, hoe de kreeftenstand is ontstaan in de Zeeuw sche stroomen, men ontveinst zich niet, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat door misbruik maken van de visscherij, weer een teruggang kan komen, die naar ondergang wijst. De verschijning der kreeften in de Schelde, die feitelijk wel een halve eeuw geleden werd waargeno men als enkele exemplaren, dateert fei telijk van het begin dezer eeuw. De ver klaring is indertijd gegeven door den heer Hage te Vlissingen, terwijl uit Bruinisse in een der Zeeuwsche couranten werd ge wezen op de omstandigheid, dat door een oesterkweeker een depot van levende kreeften in een overvloeiden oesterput, bij wijze van tusschenstation voor een zijner afnemers hier te lande werd gehouden en de kreeftendepots te Ostende tegelijkertijd dit deden voor den heer Sauer te Amster dam. Op een onstuimigen nacht hebben de kreeften te Bruinisse hun gevangenis verlaten en het ruime sop gekozen en een maal vrij, volgde ruime voortteling. In 1897 reeds werd kunstmatige voortteling beproefd in een omdijkten oesterput te Wemeldinge, en de heer Hage deelde me de, dat hij doorvoor persoonlijk te Ostende 125 kreeften boekte van allerlei leeftijd, zoowel Noorsche als Fransche, in de hoop op voortteling, waarop wel volg de, blijven leven, groeien, enz. dier exem plaren, maar geen voorttelen, en ten slotte ook ontvluchting uit hun tijdelijke ver blijfplaats naar de Scheldewateren. Te Bergen op Zoom volgde eveneens depot- bewaring van Noorsche en Fransche kreeft. J. A. Mulock Houwer f. Te Groningen is plotseling overleden de heer J. A. Mulock Houwer, oud-directeur van gemeentewerken. De heer Mulock Houwer werd te Zie- rikzee geboren den 24en Juni 1857 en is dus 76 jaar geworden. Reeds voor f 8,40 per maand kunt U zich thans een Philips radio-installa tie aanschaffen. Vraagt inlichtingen bij J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Museum voor Z.- en N.- B e v e 1 a n d. Zaterdag had de alg. ver gadering van de leden der vereen. „Mu seum voor Zuid- en Noord-Beveland'' ge vestigd te Goes, onder voorzitterschap van den heer Joh. Pilaar, plaats. De rekening van ontvangsten en uitga ven werd goedgekeurd. De heer J. M. van Bommel van Vloten werd als lid van het bestuur herkozen. In de vacature, ontstaan doordien de heer J. de Kruyter zich wegens hoogen leeftijd niet meer herkiesbaar stelde, werd benoemd de heer A. M. Wessels. Aan den heer de Kruyter werd dank gebracht voor hetgeen hij in het belang van het Museum gedaan heeft. Doordien de heer v. Berk Goes metter woon gaat verlaten, werd in zijn plaats tot lid van het bestuur gekozen, de heer H. Th. Nieuwenhuysen. Aan den heer v. Berk, die, als conser vator, voor het Museum zulke belangrijke verzamelingen bijeengebracht heeft, werd groote hulde gebracht voor zijn werk in het belang van het Museum verricht. Hem werd het Eere-Lidmaatschap der Vereeni- ging aangeboden. Ten slotte deed de voorzitter mededee- ling van de Correspondentie, door hem gevoerd met de Vereeniging Hendrick de Keyser, teneinde deze te bewegen, om nu eens de reeds lang verwachte restauratie, aan het aan die vereeniging toebehooren- de Gothische huis, waarin het museum gevestigd is, uit te voeren. Hoewel de toestand van den gevel van het pand zeer dringende reparatie vordert en ook het buiten-schilderwerk hard noo- dig is, kan van de Vereen. Hendrick de Keyser nog geen toezegging verkregen worden. De vergadering was het met den Voorzitter eens, dat de houding van deze Vereen, een onaangenamen indruk maak' op hen, die haar indertijd financieel gestemd hebben om het nand aan te koo- pen en dat het zeer te bejammeren is, dat deze prachtige Gothische gevel in een staat van verwaarloozing gaat verkeeren. De houding van de Vereen. Hendrick de Keyser maakte op de vergadering een te leurstellenden indruk en beschaamde zeer de verwachtingen, welke men in 1931 koesterde. Middelburg. Vrijdag 21 en Vrijdag 28 Juli geeft het Middelburgsc'h muziekkorps weder uitvoeringen op het Molenwater van 8 tot 10 uur. Gevonden voorwerpen. Vulpen, M. Poortvliet, Bellinkstr. G 189; portemon- naie, Lidowinkel, L. Delft; bonboekje, den Hollander, Jacob Catsstr. W 89; rijwiel- slot en zakkammetje, M. Lenseling, Hen- VAN DINSDAG 18 JULI 1933, Nr 244. WIJZIGING VAN DE LANDBOUW-CRISISWET. Voorloopig verslag der Tweede Kamer Aan het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot wijziging van de Land- bouw-Crisiswet 1933 wordt het volgende ontleend: Verscheidene leden uitten hun teleur stelling over het feit, dat, nu een wetsont werp is ingediend met zoodanige regelin gen, bij toepassing waarvan een ingrij pende wijziging van de maatschappelijke structuur plaats heeft, de regeering zich onthouden heeft om in de memorie van toelichting een uiteenzetting te geven van de door haar te volgen economische poli tiek. Vooral nu de wereldconferentie te Londen is mislukt, is het meer dan ooit geboden, dat, gezien de vérstrekkende ge volgen, welke dit ontwerp met zich mede brengt, de regeering alsnog zich uitspre- ke ten aanzien van de door haar in dezen te volgen gedragslijn. Andere leden, hoewel erkennende, dat dit ontwerp groote bevoegdheden geeft aan de regeering, meenden, dat zulk een algemeen overzicht bij de begrooting be hoort gegeven en niet bij ieder voorstel, dat de regeering indient. Eenige leden konden zich wel met het voorstel vereenigen, omdat hiermede een stap in de richting van de Planwirtschaft wordt gedaan. Vele andere leden ontken den dat. Dit ontwerp beoogt gansch iets anders dan een Planwirtschaft. Het be doelt niets anders dan een tijdelijke rege ling, noodig in verband met de noodza kelijkheid allerlei producten te steunen. Enkele leden spraken er hun bevreem ding over uit, dat, hoewel de kamer eeni ge maanden geleden de regeering een al gemeens machtiging, voortvloeiende uit de Landbouw-Crisiswet, inzake een drietal producten heeft verleend, deze nu komt met een ontwerp van een zoodanige alge- meene strekking, dat nagenoeg alle land en tuinbouwproducten onder de Land bouw-Crisiswet worden opgenomen. Dit trok te meer de aandacht, gezien de erva ring, welke men met de Landbouw-Crisis wet ten aanzien van de drie in de wet ge noemde producten, n.l. rundvee, strookar- ton en bloembollen, tot dusverre heeft op gedaan. Verscheidene leden, hoewel erkennende dat door de voorgestelde wijziging aan de regeering haast dictatoriale bevoegdheden worden toegekend bevoegdheden, waar tegen inderdaad bezwaren bestaan war ren van oordeel, dat, waar land- en tuin bouw niet in staat zijn onder de huidige omstandigheden de moeilijkheden op te lossen, de regeering gedwongen is maat regelen te nemen, teneinde zooveel moge lijk aan den noodtoestand, waarin deze bedrijven verkeeren, tegemoet te 'komen. Het particuliere bedrijf is niet in staat zelfstandig de moeilijkheden op te lossen. Regeeringshulp is thans onmisbaar en moet aanvaard worden. Dat de regeering bij het treffen dier maatregelen met de uiterste voorzichtigheid moet optreden, en dat deze zich daarbij zoo veelzijdig moge lijk moet doen voorlichten, spreekt wel vanzelf. Verscheidene leden waren van oordeel, dat land- en tuinbouw bij de onderhavige regeling weinig baat zullen vinden, om dat de regeering in gebreke is gebleven, om in dit ontwerp garantiebepalingen in zake steun voor bepaalde producten op te nemen. De landbouw kan volgens deze leden alleen gebaat worden door hooge invoerrechten op buitenlandsche artikelen en verscherping van de contingenteering. Sommige leden meenden, dat de onder havige regeling ook groote gevolgen zal kunnen hebben voor het geheele economi sche leven, door een verhooging van de prijzen van de agrarische producten. erscheidene leden betoogden, dat met dit ontwerp niet kan worden volstaan. Zij betreurden het, dat dit ontwerp niet bree der is opgezet en dat niet handel, scheep- FEUILLETON Vrij naar het Engelsch. 95.) Eindelijk echter had hij zijn plicht vol bracht mogelijk had hij den lofzang wat vlugger gespeeld dan gewoonlijk. Toen verliet hij de kerk door den hoofd ingang en ging rechtstreeks naar het kan toor waar de post vacant was. Arthur was den laatsten tijd al heel wat keertjes afgewezen, als hij op het een of ander kantoor naar een betrekking kwam solliciteeren, en de ondervinding had hem geleerd, dat het maar het beste was, onmiddellijk den chef te spreken te vragen en zich niet aan de zorgelooze on verschilligheid of aan de brutaliteit van een klerk bloot te stellen. Twee jonge da mes zaten aan een lessenaar te schrij ven, toen hij binnenkwam. „Kan ik mijn heer Duff spreken," vroeg hij. ,De oudste van de twee keek hem door de openingen van den lessenaar onder zoekend aan. „Wie van de twee?" vroeg zij. „Een van de twee," antwoordde Ar thur. „Mijnheer Duif, of mijnheer Alfred. Het doet er niet toe." Mijnheer Duif is uit en mijnheer Alred is niet thuis," luidde het antwoord, zult moeten wachten, of nog eens terug komen." Hij wilde liever wachten en eenige mi nuten later kwam eerstgenoemde heer er aan. Arthur werd meegenomen naar een klein kamertje, dat zoo vol papieren was, dat het moeilijk scheen er zich in om te draaien en daar moest hij vertellen, waarvoor hij kwam. „Je bent de zoon van mijnheer Chan ning, geloof ik," zei mijnheer Duif. Hij sprak op gemelijken, norschen toon en had een gemelijk en norsch gezicht. „Was jij niet de hoofdpersoon in dien rechtzaak een paar weken geleden?" Men kan zich voorstellen, dat deze op merking Arthur het bloed naar de wan gen deed stijgen. Hij onderdrukte echter alle gevoel van vernedering en zijn stem klonk rustig, toen hij antwoordde: „Ja, dat was ik, mijnheer. Ik was niet schuldig. Bovendien mijn werk hier zal wel voornamelijk bestaan in het co- pieeren van acten, er 1-1 g-loof rr.H t man zich daar ruk aan stelen kan, met j waar?" Had iemand Arthur goud aangeboden l om die paar sarcastische woorden binnen te houden, dan zou hiji het niet gedaan hebben. Mijnheer Duif vatte zijn woor den ook als zoodanig op en trok een zuur gezicht. „Marston was ons vijf en twintig shil ling in de week waard en verdiende die ook. Jij zou niet half zooveel waard zijn." „U weet niet, wat ik waard zou zijn, mijnheer, voor u me geprobeerd heeft. Ik ben een vlug en goed copiïst, maar ik ver wacht niet, dat ik even veel zou verdie nen als een vaste klerk, omdat ik 's mor gens en 's middags het orgel in de kerk moet bedienen. Hoe het ook zij, ik kan geen enkele betrekking aannemen, tenzij ik de uren, daarvoor bestemd, vrij kan krijgen." „Dan denk ik niet, dat we je kunnen gebruiken. Maar zie eens hier, jonge man, mijn broer belast zich gewoonlijk met het engageeren van het personeel je moet maar eens met hem spreken." „Kan dat vanmiddag nog gebeuren, mijnheer?" „Hij zal zoo meteen wel komen. Natuur lijk zouden we je in geen geval kunnen aannemen, tenzij je ons eenige zekerheid kunt stellen. Dat moet je goed begrijpen". T>ie woo- den sclmnen de doodsteek voor l Arthurs hoop. Hij bleef aarzelend staan. „Is dat gewoonte, mijnheer?" „Gewoonte neen! Maar in j o u geval is het noodig". Er lag een grove, scherpe nadruk op drikstraat W armband, J, Mes, Dam Z.Z. G 93; koperen gewicht, G. Fiegen, Vischmarkt K 164; strik van japon, Tevel, Seisstraat Q 16; sleuteltje, K. Boogerd, Oude Vliss.weg E 230; armband, Eppings, Lambrechtstraat G 59; knip- en buigtang, De Groot, Oosterkerkplein O 7; paar handschoenen, Annot, Gasthuis alhier; sleutel, Wed. Walraven, K. Singelstraat 0 287foto, Oerlemans, Brakstraat O 251 bandafnemer (motorrijwiel), J. Dommis se, Brand.molengang M 238; zak aardap pelen, Neufeglise, Achtersingel Q 161; port, met inhoud, bureau van politie; eenige stalen, café Eendracht, Markt; Tompouce, J. Kandel, Achtersingel 0 216; Ontbijtkoek, Van Sluijs, L. Giststraat T 196; boekentasch, Aarnoudse, Noordweg R 5a; autonummerplaat, bureau van po litie; belastingmerk, Leenhouts, Veersche- weg F 251; spiegeltje met kammetje, J. de Looff, Oud Arn. pad F 140; belasting- merk, v. Wasbeek, Brakstraat O 258; hee renrijwiel, Sanders, Varkensmarkt K 28; belastingmerk, G. v. Luijk, Teerp.straat P 28: wekker, J. Janse, Brand. Molen gang M 246; kinderport. met inh., W. Da- vidse, Eigenhaardstraat .P 209 etui van fototoestel, Reijnhoudt, bureau van poli tie; sleutel, G. Aarnoudse, Achtersingel, sleutel, Macheels, K. Delft F 22; bood- schaptasch, M. Philipse, Sleperssingel Q 310; portem. met inhoud, A. Overweel, Pluimstraat E 65; damestaschje, bureau van politie; mantelband, A. v. d. Well, Veerschesingel A 75. Vrouwepolder. Uitslag huishoudelijken wedstrijd van de Burgerwacht, gehouden op Zaterdag 15 Juli; Scherp, max. 100 punten; le pr. Jac. Duvekot 97 punten; 2e P. Brasser 96 p., 3e L. Schoe 96 p.; 4e K. Osté 95 p.; 5e J. Flipse 94 p.; 6e P. Melis 94 p.; 7e J. J. Sturm 92 p.; 8e S. de Bruyn 91 p.; 9e F. Kerkliove 90 p.; 10e J. de Bruijne 89 p.; lie P. Schoe 89 p.; 12e G. Vermeulen 88 p.; 13e J. G. Sturm 88 p.; 14e J. Polder man 85 p.; 15e pr. J. Wondergem 84 p.; 16e A. Mesu 84 p.; 17e W. Vermeulen 84 p.; 18e P. Polderman 82 p.; 19e P. de Vis ser 80 p.; 20e W. Duvekot Sr. 80 p.; 21e J. Frangois 78 p.; 22e C. de Visser 78 p., 23e H. Maljaars 76 p.; 24e P. Duvekot 73 p.; 25e J. Langebeeke 72 p.; 26e pr. J Louwerse 64 p.; 27e J. Sinke 59 p.; 28e J. de Bruyn 50 p. le Rozenprijs Jac. Duvekot met 7 rozen, 2e L. Schoe met 6 rozen na kampen met P. Brasser; Meest gelijke schoten J. de Bruyne met 7 maal 9 na kampen met P. Schoe. le Hoogste serie J. J. Sturm met 49 punten; 2e P. Brasser met 49 punten, na kampen met Jac. Duvekot. le Eerebaan P. Brasser met 50 punten; 2e Jac. Duvekot met 48 punten. Cylinder: le prijs G. Vermeulen, 2e Jac. Duvekot, 3e J. Flipse, 4e P. Schoe, 5e P. Melis; 6e L. Schoe, 7e S. de Bruyn, 8e P. Brasser, 9e K. Osté, 10e J. Polderman, lie J. G. Sturm, 12e J. J. Sturm, 13e F. Kerkhove, 14e H. Maljaars. Eerebaan Jac. Duvekot na kampen met J. Flipse. Thclen. Naar wij vernemen is door het bestuur der vereeniging voor Kerkzang, uitgaande van de Geref. Gemeente alhier, benoemd tot directeur de heer W. de Korte, gemeente-ontvanger alhier. Uitslag wedvlucht Lier der Postdui- venvereen. „De Trouwe Duif" alhier, op Zaterdag 15 Juli. G. Havermans, le en 2e prijs; A. Rijn berg, 3e, 5e, 9e, 14e, 17e en 18e prijs; G. Baay, 4e, 6e, 8e, 11e, 12e, 13e, 15e, 22e en 27e prijs; T. Baay, 7e en 19e prijs; J. Vermey, 10e, 23e, 24e en 25e prijs; M. van Noort, 20e, 26e en 30e prijs; Jac. Baay, 16e en 21e prijs; L. Laban, 28e pr.; G. Baay Nz. 29e en 31e prijs. Eerste duif 1.57.13 uur. Laatste 2.6.23 uur. Gelost 12.15 uur. Over duif Jac. Pe- restam. 20 Juli tusschen 79 uur: inkorven voor Vilvoorden. Colijnsplaat. In verband met 'het vieren van de kermis te dezer plaatse, had de Herv. Zondagsschoolvereen. speciaal voor de kinderen een autobustocht naar de Kamperlandsche duinen georganiseerd. In vier bussen werden Zaterdag onge veer honderd personen vervoerd, die zich daarna in de Kamperlandsche duinen op uitstekende wijze amuseerden. De jongens dat woordje jou, wat den man zeer na tuurlijk afging. Arthur wendde zich ai. Een oogenblik bad bij het gevoel, om het geheele kantoor van Duff en Duif naar de maan te laten loopen, zijn heele wezen kwam er tegen in opstand om daar een werkkring te zoeken. Maar na een poosje kalmeerde hij weer en bij begon te beden ken, wie voor hem borg zou willen staan. Het zou al tot heel weinig leiden, daar was bij zeker van, om zich tot den beer Alfred Duif te wenden, die nog een graad je ruwer was dan zijn broer, tenzij hij on middellijk een borg kon noemen. Hij zou zijn vader natuurlijk kunnen opgeven, maar dat kon bij niet doen zonder er eerst met Hamish over gesproken te hebben. Hij wendde dus zijn schreden naar de Guild Street, meer terneer gedrukt door zijn on gelukkige positie dan gewoonlijk. „Kan ik mijn broer spreken?" vroeg hij een der klerken in het kantoor. „Hij heeft twee heeren bij zich, mijn heer, maar ik denk, dat u wel binnen kunt gaan". Hij ging de kamer van Hamish bin nen. Hamish stond met twee heeren te praten, vreemdelingen voor Arthur, die echter op het punt waren te vertrekken. Hij ging in een hoek tegen een zijtafeltje geleund staan wachten, tot ze weg zouden zijn, zijn houdipg, zijn gelaat, zijn heele voorkomen terneergedrukt en droef. voetbalden en hielden op avontuurlijke wij ze inspectietochten door de duinen, terwijl de meisjes zich met andere spelen ver maakten. Het weer werkte zeer mee. Be halve op het eind, toen de jongens, die het laatst naar huis gebracht werden, moesten schuilen in een schuur tegen het onweer, dat haastig kwam opzetten. Zij kwamen er echter met enkele regendrup pels af. Alles samen genomen een zeer ge notvolle dag. De Kerkeraad der Hervormde ge meente had j.l. Zaterdagavond in de zaal boven de bewaarschool den eersten van de twee anti-kermisavonden georgani seerd, waaraan de jeugdvereenigingen ook krachtig hebben meegewerkt. Te kwart over zeven opende Ds Bons de vergade ring door een psalmvers te laten zingen en in gebed voor te gaan. Hij heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom, zet te bet doel van dezen avond uiteen en sprak de hoop uit, dat bet kermislawaai, dat ondanks ons verzoek om het zoover mogelijk van ons samenzijn verwijderd te houden, toch buitengewoon hinderlijk was niet al te storend zou werken. Daarop werd het rijk gevarieerde pro gramma afgewerkt. Ernst en luim wis selden elkander af. De jonge menschen hadden aan voordrachten en samenspra ken bijzonder veel zorg besteed. Alles ver liep zeer vlot. In de pauzes was zeer veel afwisseling. Men verveelde zich geem'oogenblik. Vrien denhanden hadden voor de noodige trac- tatie gezorgd. Limonade en koek werd in overvloed uitgedeeld. Het was kwart voor 12 toen Ds Bons de vergadering sloot. Hij was aller tolk, toen hij allen, die aan het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt, dank zegde. Deze avond getuigt er van, dat men veel genoegen beleven kan zonder kermis. Met dankgebed werd het samenzijn be- Bloten. VOORSPEL VAN DE BEGROOTING 1934. Een tijdig en goed begin. Aan een artikel in bet „Handelsblad" ontleenen wij: „De ondubbelzinnige verklaringen van den minister-president en den president der Nederlandscbe Bank over de handha ving van den gouden standaard en de po sitieve verwerping van kunstmatige in flatie en devaluatie hebben ook voor de staatshuishouding van de naaste toekomst de vastheid teweeg gebracht, die noodig is bij de voorbereiding van de volgende rijksbegrooting. Heel wat krachtiger dan de vorige is de nieuwe regeering nu bezig maatregelen te treffen om de vaste lasten, op den over heidsdienst drukkende, te verlichten. Wan neer dit pogen slaagt, zullen de belastingen der geheele bevolking kunnen worden ver licht. Welnu, elke, ook geringe, inflatie, ten gevolge o.a. van eenige devaluatie van den gulden, moet worden gevreesd, omdat zij niet past in het regeeringsbeleid van dezen tijd. Zij zou bet evenwicht der be grooting opnieuw bedreigen en dat zou beteekenen extra hoogere belastingen, en extra druk op het bedrijfsleven met de remmende gevolgen daarvan, hoogere werkloosheidscijfers, breeders ondersteu- ningsnoodzaielijkheid en, om tot het uit gangspunt terug te keeren, opnieuw ver breking van bet evenwicht der begrooting. De maatregelen, welke de regeering neemt om Nederland op den goeden weg te brengen en te houden moeten in onder ling verband worden beschouwd en onder steund. De regeering is nu tijdig begon nen. Anders dan het vroeger ging, zooals bijv. met de uitwerking van de beginse len van het rapport-Weiter door de vorige regeering. Reeds nu worden wetsontwerpen gepu bliceerd, die met September 1933 van practisch belang worden. De regeering spreekt, en zij hangt baar plannen aan de groote klok, zooals zij openlijk de in flatie (prijsstijging der goederen) afwijst en bet middel der devaluatie van den gul den afwijst. Er zit dus systeem in haar plannen. Dit geeft vertrouwen. Het merkwaardige is, dat in de goud landen de budgetaire positie juist beter door de regeeringen kan worden gehan teerd dan elders. Door inflatie is elke con trole op de rijksbegrooting zoek. De plot seling verhoogde uitgaven voor alles wat Hamish sloot de deur en wendde zich tot hem. Vriendelijk legde hij hem de hand op den schouder; zijn stem klonk vol sym pathie. „Heb je je weg bierheen dus ein delijk weer gevonden, Arthur I Ik dacht, dat je nooit weer zou komen. Wat kan ik voor je doen, jongen?" „Ik ben bij Duff en Duif geweest. Ze hebben een klerk noodig. Ik geloof, dat ze mij misschien wel zonden willen nemen; maar Hamish, ik moet zekerheid kunnen stellen". „Duff en Duifl" herhaalde Hamish. „Een mooi stel heeren allebei," merkte hij wat sarcastisch op. „Arthur, jongen, ik zou niet bij Duff en Duif willen werken, al boden ze me een goudklomp per dag aan, zoo zwaar als de kroon van de Ko ningin. Daar moet je niet been gaan." „Het zijn geen aangename menschen, dat weet ik wel; in Helstonleigh zijn ze niet erg gezien, maar wat voor verschil maakt dat voor mijl? Zoolang ik bun acten en contracten maar juist en vlug invul, dat is alles, waar ik me wat van aan moet trekken." „Wat is er gebeurd? Waarom zie je er zoo terneergeslagen uit?" vroeg Hamish, die wel moest merken, dat Arthur er nog minder opgewekt uitzag dan gewoonlijk. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 5