EERSTE BLAD. Caveant Consules. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. DINSDAG f8 JULI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 244 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 1 0.85. Bij contract belangrijke korting. "Wij mogen niet vallen in de fout van de liberalen in de voorbijgegane jaren, n.L dat we wel praten over de noodzaak der 'bezuiniging, maar dat we, zoodra concrete maatregelen aan de orde komen, ons daartegen verklaren. Ook minder aangename voorstellen moe ten, zal het beoogde doel worden bereikt, geaccepteerd worden. Dit mag ook bij de beoordeeling van het bezuinigingsontwerp van Minister Mar- chant niet uit bet oog verloren. Hieruit volgt echter niet, dat we alle bezuinigingsvoorstellen moeten acceptee ren en dat critiek achterwege zou moe ten blijven. Wanneer Minister Marchant een po ging doet om de exploitatiekosten van de scholen te beperken, dan kan daartegen in redelijkheid geen bezwaar worden ge maakt. Er kan op dit gebied, zonder dat het onderwijs wordt geschaad, nog wel een en smder worden gedaan. Het is wel prachtig, wanneer telkens nieuwe leer middelen, mooie leerboekjes en platen en kaarten kunnen worden aangeschaft, maar noodzakelijk voor het onderwijs is het niet. Reeds meermalen is b.v. in onderwijs verslagen de opmerking gemaakt, dat er in tal van scholen kostelijke platen voor handen zijn, die zoo goed als nooit wor den gebruikt. Er kan uitstekend onderwijs worden gegeven ook al moet men zich soms een weinig behelpen. Dat is wel ge bleken bij het Christelijk Onderwijs vóór de gelijkstelling. Wat een halve eeuw ge leden kon is nu ook wel mogelijk, temeer daar de opleiding van de onderwijzers zooveel is verbeterd. Ook de luxueuse gebouwen, de school paleizen, zooals men die in sommige plaat sen kent, zijn niet onontbeerlijk en wan neer dan ook omtrent bouw en inrichting beperkende bepalingen worden gemaakt, behoeft dit op geen tegenwerking te stui ten. Minister Marchant wil blijkens zijn ontwerp inplaats van de stichting van nieuwe schoolgebouwen, bijzondere aan dacht zien geschonken aan de distributie van de bestaande gebouwen. Ook daartegen behoeft, waar zulks moe gelijk is, geen bezwaar te worden gemaakt. Wel echter komen bezwaren naar vo ren, wanneer een streven openbaar wordt om de na veel strijd verkregen vrijheid en het recht van 't bijzonder onderwijs aan banden te leggen en het openb. onderwijs boven het bijzonder onderwijs te bevoor- deelen. En dat schijnt hier het geval, ook al wil de Minister naar het in de Memorie van Toelichting heet, aan het beginsel der vrijheid van onderwijs en dat der financieel© gelijkstelling op geen enkele wijze tekort doen. Practisch komt, wat Minister Mar chant voorstelt, toch hierop neer, dat de afbraak van de openbare school wordt gestuit en de groei van het bijzonder on derwijs wordt tegengegaan. Er is, behalve enkele uitzonderingen, b.v. door verplaatsing der bevolking, in derdaad schoolruimte te veel bij het openbaar onderwijs, zoodat dit van de voorgestelde bepalingen geen nadeel zal ondervinden, maar voor den groei van het bijzonder onderwijs moet het aanhan gige wetsontwerp, indien het ongewijzigd wordt, aangenomen, noodlottig worden. Het is toch practisch onmogelijk, dat men in kleine plaatsen reeds bij voorbaat de namen van minstens 80 leerlingen kan opgeven en in nieuwe wijken van groote steden minstens 200. Wordt deze bepaling gehandhaafd, dan zal het gevolg zijn, dat de openbare school kunstmatig in stand wordt gehou den en dat 't bijzonder onderwijs kunst matig in zijn groei wordt belemmerd. Hat er geremd wordt en dat wordt ge tracht zich tot het werkelijk noodzakelijke te beperken, is geen bezwaar, maar het gaat niet aan op deze wijze de vrijheid van onderwijs aan banden te leggen. Een groot bezwaar is ook, dat het on derwijs geheel afhankelijk wordt van de inzichten van den betrokken Minister of diens hoofdambtenaar en dat, zooals de »N- Pr. Gr. Crt" terecht opmerkte, de wettelijke gelijkstelling vervangen wordt door de vrije beschikking van den Minis ter. We zouden op die wijze teruggaan tot het gevaarlijke stelsel van autori satie. Nu heeft „De Standaard" opgemerkt, dat er niet aan te twijfelen valt of de Mi nister zal, zoodra hij op deze feilen ge wezen wordt, onmiddellijk bereid zijn ze weg te nemen. Wij willen het hopen. Maar Minister Marchant is, naar wij meenen, niet zoo naief, dat 'hij deze punten niet vooraf heeft overwogen en dat hij onwillekeurig zou geraakt zijn op het spoor door de „front makers" reeds meermalen aangegeven. Hoe dit ook zij, groote waakzaamheid is hier geboden. Caveant consules. De Lithausche Oceaan vliegers. De Lithausche Oceaanvliegers, die met goed succes den Atlantischen Oceaan zijn overgestoken en van wie wij gisteren meldden, dat ze vermist werden, zijn ver ongelukt. Zondagavond tegen 12 uur is het vlieg tuig nog waargenomen boven Berlin- chen. Het toestel vloog laag over de stad, zoodat het geronk der motoren overal gehoord werd en boven het kamp van den Arbeidsdienst werd een zeer sterke schijnwerper ingeschakeld, zoodat het kamp even geheel verlicht was. In de resten van het vernielde vlieg tuig is briefpost gevonden uit New-York, Brooklyn, Chicago en andere Amerikaan- sche plaatsen. Op een linnen zak zijn drie namen geschilderd, klaarblijkelijk die van de leden der bemanning, n.l.: kapi tein Stephan Darius, U.S.A., Luitenant Stanley Girenas, Chicago, en Victor Yes- glaitas Wilkes, Barre, P.A. U.S.A. In ver band met deze vondst vermoedt men, dat zich in het wrak van het vliegtuig nog een derde inzittende bevindt. Voorts vond men nog een voorraad Amerikaansche sigaretten, toast en chocolade. Omtrent het ongeluk wordt verder nog gemeld, dat omstreeks 2 uur in den nacht een boer uit het kolonistendorp Kuh- damm, dat in den tijd van Frederik den Groote is aangelegd, een ontzettend ge kraak hoorde. Hij kon echter niets na ders constateeren. Toen men 's ochtends ging zoeken in de omgeving van het dorp, dat midden in een bosch ligt, vond men het wrak van het vliegtuig, maar kon nog aan vankelijk niet vaststellen, welk toestel het was, want het toestel was volslagen vernield en de lijken der vliegers waren vreeselijk verminkt. Pas om 10 uur bleek, dat het de Lithauers waren. Daar het 's nachts regende en de lucht zwaar bewolkt was, zijn de vliegers ver moedelijk steeds lager gaan vliegen, tot zij de boomtoppen raakten en neerstort ten. Vermoedelijk hebben zij wegens gebrek aan brandstof willen dalen. Men vond bij het vliegtuig een brandende electri- sche lamp met grooten reflector en denkt nu, dat de vliegers bij het zoeken naar een landingsplaats het groen der hoornen voor een weiland aangezien hebben. Het toestel is neergekomen tusschen twee boomen. De vleugels zijn dadelijk afge knapt. Naar Wolff later weer meldt, blijken de Lithausche vliegers toch maar met zijn beiden te zijn geweest. De derde man heeft zich op het laatste oogenblik terug getrokken en bevindt zich behouden te New-York. De vergissing was ontstaan doordat de lijken zoo verminkt waren, dat niet meer viel na te gaan of men met twee of drie te doen had. Melaatschheid in Bosnië. Volgens een uit Zagreb ontvangen be richt, zijn in zekere deelen van Bosnië verscheidene gevallen van melaatsch heid voorgekomen. Daar men de aange tasten niet heeft afgezonderd, breidt de ziekte zich steeds meer uit. Gemeld wordt, dat in Bosnië alleen 400 gevallen van melaatschheid zijn voorge komen. Van de patiënten konden er slechts enkelen in een speciale afdeeling van het ziekenhuis te Serajewo wórden opgenomen. Werkloozen moeten groenten kweeken. Eén van de voorwaarden, waarop de Amerikaansche werkloozen geldelijke on dersteuning kunnen krijgen is, dat zij hun tuintjes zoo intensief mogelijk bewerken. „Geen tuin, geen steun", is het slag^ woord geworden van de bureaux die den steun uitkeeren. De directeur van de afdeeling „maat- schappelijken steun" heeft verklaard, dat de voordeelen van tuinierswerk voor werkloozen menigvuldig zijn. In de eerste plaats kunnen zij door groenten en aardappelen zelf te verbou wen voor een deel in hun onderhoud voorzien, terwijl landarbeid zeer gunstig is voor het gestel, waardoor onkosten voor ziekte worden voorkomen of be perkt. Bovendien worden op deze wijze uitge strekte braakliggende stukken grond ge cultiveerd, hetgeen ook voor de toekomst van groot voordeel is. De landerijen rondom de groote steden worden door de steuncomité's onder de werkloozen verdeeld en de opbrengst van het land ia geheel hun eigendom. Hoog water In Beieren. Door den sedert Vrijdagavond bijna on onderbroken gevallen regen zijn de rivie ren, vooral de Alpenrivieren sterk gezwol len. Het hooge water is in den loop van Maandag nog gestegen. In de streek van Rosenheim (Opper-Beieren) staan vele velden en weiden meters hoog onder wa ter. Op vele plaatsen moest het vee uit de stallen worden gered. Het opgetaste hooi is door het water weggesleurd. Aan den wildstand is groote schade toege bracht. In Ober-Allgaeu zijn de beken tot kleine rivieren en de kleine rivieren tot stroo men geworden. Op vele plaatsen is door het drassig worden van weiden groote schade aangericht. In de bergen is tot 1800 meter versche sneeuw gevallen. Orkaan te Boedapest. Ten gevolge van de enorme hitte, welke den afgeloopen Zondag heersehte en den daarop met plotselinge woede uitbreken- den storm, welke op een orkaan geleek hebben in Boedapest en omgeving talrijke ongelukken plaats gevonden. Tijdens den storm sloegen op den D'onau pleiziervaar- tuigen bij dozijnen om, waarbij vier perso nen het leven verloren. Bij het baden zijn vijf menschen verdronken. Hittegolf in Finland. Volgens een mededeeling van het me teorologisch bureau is de hitte-golf, welke op het oogenblik in Finland heerseht, de hevigste sedert de laatste honderd jaar. De gemiddelde temperatuur bedroeg de laatste dagen 90 graden Fahrenheit en er zijn geen teekenen, de er op wijzen, dat de temperatuur binnenkort zal dalen. De Deutsche Zeitung verboden. D'e Pruisische minister-president Goe- ring heeft de Deutsche Zeitung voor drie maanden verboden en de verantwoorde lijke redacteur naar een concentratie kamp gezonden. Dit verbod is blijkens een telegram van Wolff hierop gegrond, dat het blad een artikel heeft bevat, waarin beweerd werd, dat de Italiaanscbe gene raal Balbo een gedoopte Jood was. Deze laster, aldus Wolff, is afkomstig van de Weensche pers en heeft ten doel de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Duitschland en Italië te schaden. De premier zal voortaan krachtig op treden tegen elke courant, welker inhoud de betrekkingen van Duitschland met het buitenland kan benadeelen. De Oceaan-vlieger Post. Aan een vertegenwoordiger van Reu ter, verklaarde de Amerikaansche Oceaan vlieger Wiley Post, zich uitstekend te voelen en na een oponthoud van twee uur weer naar Novosibirsk verder te willen vliegen. In Koningsbergen bad hij moeten lan den, omdat zijn instrumenten niet goed meer werkten en hij zich niet kon oriën- teeren. Kort na zijn landing is Post door een dokter onderzocht, die constateerde, dat de algemeene toestand van den vlieger goed was, met uitzondering van een ster ke vermoeidheid der oogen. Naar het Telegraafagentschap der sov jet-unie meldt, is de wereldvlieger Post om 17 u. 12 (midd. Eur. tijd) gestart ter voortzetting van zijn vlucht. Te Berlijn heeft Post meegedeeld, dat zijn tocht over den Oceaan bemoeilijkt was door zeer ongunstig weer en slecht zich over lange trajecten. Zijn automa tische stuurinrichting, die den koers en den stand van het vliegtuig automatisch regelt, was hem dan ook buitengewoon goed te stade gekomen. Déze inrichting, uitgevonden door de Amerikanen Sperry en Robot, berust op het gyroscopisch be ginsel en werkt zoo, dat het vliegtuig, on afhankelijk van den bestuurder, steeds de richting houdt, die op de windroos is aangegeven en ook den horizontalen stand. Post heeft verklaard, dat hij, als hij ge wild had, zelfs op den tocht had kunnen slapen, maar tot een dutje was hij toch niet gekomen. Hij zeide heelemaal niet moe te zijn; alleen was hij toen hij uit het toestel stapte, tijdelijk doof. D'at kwam van het voortdurend geronk van den mo tor. Communisten-complot In België? Volgens de „Libre Belgique" zouden de autoriteiten een uitgebreid communistisch complot op het spoor zijn gekomen in het gebied van La Louvière. Strenge maatregelen zijn inmiddels ge nomen. De gangen van bepaalde commu nistenleiders worden nauwkeurig nage gaan. Ongelukken In de Alpen. D'e plotselinge weersverandering, welke in den loop van den afgeloopen Zondag in het Noordelijke Alpengebied intrad, heeft talrijke ongelukken ten gevolge ge had. Op het Rax-plateau zijn twee ge oefende toeristen, die door middel van touwen met elkaar verbonden waren, van het gladde gesteente 60 meter naar om laag gestort. Zij waren onmiddellijk dood. In Geafiuse (Stiermarken) bevinden zich. sinds gistermiddag twee groepen, in totaal 11 bergbeklimmers, waarschijnlijk uit "Weenen afkomstig, in het grootste gevaar. Voorts worden uit de Westelijke Alpen nog drie ongelukken met doodelijken af loop gemeld. Gandhi's verzoek geweigerd. De onder-koning heeft Gandhi thans geantwoord, dat de regeering niet met hem kan onderhandelen inzake de beëin diging van de ongehoorzaamheidscam pagne, aangezien deze geheel onwettig is. In het antwoord, dat de particuliere secretaris van den vice-koning aan Gandhi heeft gezonden, luidt het o.a.: „Indien de omstandigheden anders wa ren, zou de vice-koning u gaarne ontvan gen, doch u is blijkbaar niet van zins de ongehoorzaamheidscampagne op te geven, tenzij op zekere voorwaarden en het doel van het onderhoud, dat u wenscht, is juist de onderhandelingen te openen met de regeering betreffende deze voorwaar den. Bovendien blijkt, dat besloten is, de on gehoorzaamheidscampagne, tenzij het congres met de regeering tot overeen stemming komt als resultaat van derge lijke besprekingen, op 1 Aug. te hervat ten. Het is nauwelijks noodzakelijk u eraan te herinneren, dat de ongehoorzaamheids campagne geheel in strijd is met de con stitutie en dat daarom geen compromis erover tot stand kan komen. De regeering kan geen onderhandelin gen openen over een eventueele staking dezer campagne. Onmiddellijk na de ontvangst van bo venstaand bericht heeft Gandhi den on der-koning per telegram geantwoord. De mahatma weigerde zich over den inhoud van dit telegram uit te laten. Record-debat in den lerschen dail. In den lerschen dail is Zaterdagmid dag een debat van recordlengte gesloten. De besprekingen hadden geduurd van Vrijdagmorgen half elf tot Zaterdagmid dag 14 uur zonder onderbreking. De minister-president De Valera had, ondanks vele protesten, het behandelen van verscheiden wetten verlangd en wilde de zitting zelfs tot 36 uur verlengen. Daar echter Zaterdagmorgen zeer vele afge vaardigden in vasten slaap op hun ban ken lagen, werd besloten de besprekingen te beëindigen. De officieels rapporteur was aan zijn lessenaar in elkaar gezakt en moest de zaal worden uitgedragen. Duitschland en Rusland. Volgens den Berlijnschen correspondent van de „Daily Telegraph" is men te Ber lijn niet zonder zorg over plannen, die daar in diplomatieke kringen worden toe geschreven aan Rusland. Men vreest n.l. te Berlijn voor het afbreken van de han delsbetrekkingen tusschen Duitschland en Rusland; laatstgenoemd land zou er op aansturen te ontkomen aan de grooto be talingen, die het binnenkort aan Duitsch land heeft te doen voor leveranties en leeningen. Het congres der Fransche socialisten gesloten. De commissie, welke door het socialis tische congres aangewezen was om een resolutie op te stellen, heeft haar werk zaamheden beëindigd, zonder een besluit te nemen. De meerderheid der commissie heeft, om de moeilijkheden in den schoot der partij niet nog te vergrooten, besloten geen motie aan het congres voor te stel len. Aldus zou het aannemen van een mo tie van afkeuring tegen de socialistische Kamerleden voorkomen worden. D'e stemming over een motie zou ver vangen worden door de voorlezing van een verklaring, in naam van de meerder heid afgelegd. Het socialistische congres is gisteravond uiteengegaan. Men heeft de scheuring weten te voorkomen. Aanzienlijke belastingverhooging In België. Het Belgische Staatsblad van j.l. Zondag 16 Juli bevat het besluit, waarbij de overdrachtsbelasting bh verkoop van automobielen van ÈM op 7 pet. wordt gebracht. Hetzelfde geldt voor alle bin- nenbekleedingen in eternit en de inrich tingen voor centrale verwarming. Op alle producten der pasteibakkerij komt een weeldetaksbelasting van 9 procent. Het zelfde geldt voor pneus voor motorrijtui gen en jachtmunitie. Deze nieuwe belas tingen zullen op 21 Juli in werking tre den. Werkloosheid In Oost-Pruisen verdwijnt In Oost-Pruisen is men er in geslaagd de werkloosheid met succes te bestrijden. In het Oostelijke district Pilshallen is de werkloosheid zelfs geheel overwonnen Bovendien kunnen in dit district in de ko- Binnenland. Oud-minister v. d. Vegte ernstig ziok. Een windhoos boven Soesterbarg. Opbrengst der Rijksmiddelen. De Tweede Kamer over de Landbouw- crisiswet. Vergadering afd. Zeeland Chr. Jongeren B. en T. Bond. Buitenland. Hoog water in Beieren. De verongelukte Oceaanvliegers. Hittegolf in Finland. mende drie weken 1000 werkloozen uit andere districten te werk gesteld worden. Uiterlijk op 1 Aug. zal het district Al- lenstein geheel van werkloozen zijn be vrijd. Tegen October hoopt men de werkloos heid in de geheele provincie te hebben overwonnen. Korte Berichten. Het Italiaansche—Roemeensche vriendschapsverdrag is voor zes maan den verlengd. Ondanks de bestaande beperkende bepalingen heeft de regeering vijftig Joodschen immigranten toestemming ver leend Argentinië binnen te komen en zich hier te vestigen. Dronken lieden hebben te Helsing- fors de vlag van de auto van den ge zant van de Sovjet-Unie verscheurd. Een der daders is door de politie opgepakt. Naar een Reuter-telegram uit Lon den meldt, is gisteren de bekende ree der-magnaat en grootgrondbezitter Sir John Ellerman, een der rijkste mannen van Groot-Brittannië, aldaar in den ouderdom van 71 jaar overleden. Te Chicago zijn twee mannen, oude bekenden van de justitie, in hechtenis genomen. Dit houdt verband met de ont voering van den Engelschen financier Factor. Zooals reeds gemeld werd, heeft de directie der Ficines-mijnen in Oost-Opper- Silezië besloten het bedrijf stil te leggen. In verband hiermede is Zaterdag j.l. aan het geheele personeel der betrokken mijnen, waaronder 1300 mijnwerkers, ontslag aangezegd per 31 Juli a.s. "Volgens de Petit Parisien heeft de Sovjet-regeering Herriot uitgenoodigd een bezoek aan Rusland te brengen. Den 25en Augustus wordt Herriot te Odessa verwacht. De voorzitter der ontwapeningscon ferentie, Henderson, die zich op zijn rondreis door Europa thans te Rome be vindt, heeft een tweede onderhoud gehad met Mussolini. Tevens confereerde Hen derson met den Duitschen gezant. De rijksstadhouder van Mecklen burg en Lübeck heeft verklaard, dat de landen Mecklenburg-Schwerin en Stra- litz vereenigd zullen worden en dat daar toe nog dit jaar de eerste maatregelen zullen worden genomen. Draadlooze telefoongemeenschap is geopend met de volgende Midden-Ame- rikaansche republieken: Costa Dica (S. José), Guatemala (Guatemala Ciudad) en Nicaragua (Managua) en naar alle plaat sen in Panama en de Kanaalzone. DE TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer is bijeengeroepen te gen Donderdag 20 Juli één uur. De voorzitter zal voorstellen om in deze vergadering p,an de orde te stellen het op maken van een voordracht ter vervulling van een vacature in den Hoogen Raad. Voorts zal de voorzitter voorstellen een aanvang te maken met de behandeling o.m. van de volgende wetsontwerpen: wijziging van de wet tot tijdelijke hef fing van een bijzonder invoerrecht op benzine wijziging van de wet op de invorde ring van 's Rijks directe belastingen; wijziging van de registratiewet 1917; verleening van enkele retorsiebevoegd heden; regeling van den uitvoer van uien; regeling van den invoer van gort; beperking van uitgaven, welke voor de openbare kassen voortvloeien uit de uit voering der l.o.-wet 1920; wijziging van de landbouwcrisisweit 1933. VERHOOGDE LEERLINGENSCHAAL. Vervroegde invoering van de wet- Terpstra. Naar de „Maasb." verneemt, ligt het in het voornemen van den minister van On derwijs, K, en W. de wet-Terpstra tot

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1