STEUTEL, imden en i Broeken STEUTEL, Huiduitslag. MY JAS EERSTE BLAD. ZATERDAG 15 JULI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47s JAARGANG - No. 242 zwarte evraagd: Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Binnenland. Beiangrijkste Nieuws. Uit de Provincie. ande kraag odel f 8. VAT - GOES )OP: GEBRUIKTE tAAIER. iDSE te Seroos- )OP: joeden staat ver- NICK ZELPBIN- G, Tel. 12, Hein- curreerende prij- ito's van 4 en G RIJD, Wolfaarts- :onder chauffeur, lager tarieven. ;t u bezoek. Geen ken dag en ieder ESCHCROQUET- iomen. Bakkerij Goes. i verandering: «AAIER-ZELF- ER. Nieuw- en Sint- >OP: ER, 3 jaar I, 7 jaar. 16, Vlissingen. )OP: DE KOEIEN, ilen tegen ander irg", Oostkapelle. 2 a 3 H.A. Wei- turenschen hoek. taande te koop: MEIJER Bz. te ie drachtige Zeu- ng 7 Aug. Een i, van beste, pro- jij C. M. KOLE, nsfokkers. )OP: DEENSCHE ZEUGJES. uwepolder. en een goedkoop IRANSJES, at per ons. ÏRDER Goes. INKELHUIS, rieven letter N, te Goes. iaal Hofsteden te rkoopers kunnen voorw. pachters b. aan Makelaar haartsdijk. gezin) v. TI.B.S.- aangeb. bij fam. wonende. Cond. komen. Br. 1. B, Ldv.-Bur. M'burg. ERK. a a i w e r k voor bovenkleeding. etter K, Bureau es. en klauwzeer iENNOLINE niet ddelen van de rijgbaar bij VAN ïrg. ammers vermist, lomen tegen be- bij W. BLOK, VAT GOES Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7) e Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Kwaal en middel. In dezen tijd van verwarring, van revo lutionaire en contra-revolutionaire stre vingen, loont het nog altijd de moeite te luisteren naar Groen van Prinsterer, die de werking van het revolutiebeginsel in zijn verschillende openbaringen zoo duidelijk heeft gezien en zoo scherp ge- teekend. Velen zien in het streven van Fascisten en Nationaal-Socialisten een gunstige re actie op het heillooze drijven van Socia listen en Communisten. Met blijdschap wordt gezien hoe de revolutionaire par tijen in verschillende landen worden neergeslagen en van allen publieken in vloed beroofd. Maar Groen van Prinsterer heeft ons reeds geleerd bij dergelijke verschijnselen niet te hard te juichten. 'Er is hier niet een principieel, slechts een gradueel verschil. Er is een schijnbare vooruitgang, zooals er mis schien ook een schijnbare vooruitgang zal zijn, wanneer vroeger of later het on draaglijk geworden juk van dan bovendrij vende richtingen wordt verbroken. Er is menigvuldige strijd, en naar het schijnt is er vooruitgang, maar het is geen strijd tegen het wezen der Revolu tie. Er is geen principieele om keer. „Vele pogingen aldus Groen in zijn „Ongeloof en Revolutie" over de reactie tegen de' revolutionaire actie golden voor anti-revolutionair en waren het niet. Er was geen krijg dan burger- en broe- derkrijg, gestadige worsteling der revolu tionairen onder elkander. Men heeft de valsche theorie aangetast in haar ont wikkeling, nooit in oorsprong en wortel. Men deed als de onbekwame geneesheer, die de verschijnselen bestrijdt en de oorzaak .der ziekte niet kent." Zooals het was in de dagen van Groen van Prinster er, zoo is het "nog. En dus staat de zaak hopeloos en valt op geen verbetering te hopen? Toch wel. Groen kende het geneesmiddel en wat hij dienaangaande zegt is ook nu nog van kracht: „Ongeloof is het beginsel, het genees middel ligt dus in het geloof. Er is geen reden voor moedeloosheid, zoolang het proefhoudend geneesmiddel niet beproefd is en bij de hand ligt. Men verbreke den revolutionairen cir kel; men bekeere zich tot God, "Wiens waarheid alleen tegen de kracht van den leugen bestand is." Hier wordt de juiste weg gewezen. Voor de Overheden. Maar ook voor het volk, dat in den weg der historische ontwikkeling zoo grooten invloed heeft ontvangen en dus ock zulk een groote verantwoordelijkheid draagt. Ontwikkeling en toepassing van het Antirevolutionaire beginsel zal blijken te zijn tot heil van land en volk. Welk geloof? In Soc. Dem. kringen, wordt telkens ge wezen op de noodzakelijkheid van ge loof in de socialistische idealen. Vooral in deze dagen, nu de practijk zoo teleur stelt, is er behoefte aan geloof in de uit eindelijke overwinning van het Socialisme. Eenige jaren geleden heeft de heer Al- barda in een Congresrede er ook reeds op gewezen, dat de S. D. A. P., wil zij haar idealen verwezenlijken, voor alles geloof noodig heeft. „Meer dan iets anders, zoo zeide hij, hebben wij noodig geloof. Er is verschil van opvatting op godsdienstig terrein ook onder ons. Maar één geloof hebben wij allen gemeen. Het is het geloof in de ar beidersklasse. Gij, arbeiders, die met uw krachten van geest en lichaam den volko ren verschaft wat zij behoeven om te leven, gij met uw hoofd en hart, begeerig naar het weten, gij, die broederschap zult bren gen in de wereld, in U gelooven wijl" Uit deze woorden blijkt duidelijk welk een groote tegenstelling er is tusschen Christendom en Sociaal-democratie. De Christen belijdt te gelooven in God, die Zich in Zijn Woord openbaarde. Er is een weg der vrijmaking en ver lossing, ook van de maatschappelijke kwa len. Het is de weg des geloofs, de weg der gehoorzaamheid, de weg van de ordinan tiën Gods. De Sociaal-democratie gelooft óók. Maar in den mensch. Zij wil ook vrijmaking. Maar door men- schelijke kracht. Zooals een Duitsch Arbeiderslied het uitdrukt: Nicht hoffe mehr nach alter Sitte, Dasz dir ein Wunderstern erscheint Dich führe zu des Heilands Hütte; S o is die Sage nicht gemeint. Bliek aufl een Stern im hellen Scheine, Der Sozialismus wiükt dir zu, Und der Erlöser, der bist du, Und jene Hütte ist d i e d e i n e. Auf Proletariat! Auf, rüste dich z u r T h a tl Geloof in den mensch, of geloof in God en in Jezus Christus, ziedaar de groote tegenstelling. „Zoo zijn onze manieren." De vroegere soc.-dem. rijkskanselier Scheidemann probeert in het buitenlaird tegen Duitschland te lasteren De geheime staatspolitie heeft nu vijf verwanten van den heer Scheidemann, die zich in Duitschland bevinden, in „Schutzhaft" genomen en in een concen tratiekamp ondergebracht. Dit moge alle „Schmutzfinger" en las teraars tot waarschuwing dienen. Arbeidsonlusfen in de Ver. Staten. In verschillende deelen der Vereenigde Staten hebben zich ernstige arbeidsonlus- ten voorgedaan, gelijktijdig met de pogin gen der regeering, om nieuwe wetten vast te stellen inzake de loonen en arbeids»- voorwaarden. In Boston (Massachusetts), te Phila^ delphia, New-York, Scranton en Reading (Pennsylvania) zijn 23.000 arbeiders uit verschillende industrieën in staking ge gaan. In andere bedrijven zijn sympathiesta kingen uitgebroken. Balbo te Montreal. Balbo is gistermiddag te Montreal aan gekomen. Het eerste vliegtuig streek om 18 uur 45 op de St Laurensrivier neer. Zeer groot was de belangstelling voor het eskader, dat zonder incidenten daalde. Op het oogenblik van de daling zonk even wel een tankschip. Of daarbij personen om het leven zijn gekomen is nog niet be kend. Het sChip zou overbelast zijn ge- „De sociaal-democratie heeft den laatsten tijd ernstige nederlagen geleden". Gisteren is te Parijs het congres der socialistische partij begonnen. In den openingstoespraak wees de voor zitter op de vernietiging van de socia listische partij in Duitschland. Vandervelde, de voorzitter van de socia listische internationale, wees er op, dat de sociaal-democratie den laatsten tijd ernstige nederlagen heeft geleden. In vele landen heeft de fascistische dictatuur ge zegevierd. De geheele democratie loopt ge vaar. Opheffing der burgerlijke ongehoorzaam heid in Britsch-lndië. Nadat een resolutie was aangenomen door de congres-partij, waarin de onvoor waardelijke opheffing der burgerlijke on gehoorzaamheid werd aanbevolen, heeft het pan-Indisch congres met een verplet terende meerderheid een resolutie gevo teerd, welke opheffing der burgerlijke on gehoorzaamheid voorziet, mits een aan vaardbare regeling tot stand komt tus schen den onder-koning en Gandhi. De conferentie had te voren een reso lutie van Gandhi verworpen, waarin werd voorgesteld, dat hij, de mahatma, en een honderdtal van zijn meest intellectueele aanhangers individueel de campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid zouden voortzetten. Hitler-groet en Horst Wessellied. De Duitsche minister van binnenland- sche zaken heeft het volgende rondschrij ven aan de rijksstadhouders en de lands- regeeringen gericht. Het is algemeen usance geworden, bij het zingen van het Duitschland-lied en van het Horst Wessel-lied den Hitler groet te brengen onverschillig of men lid van de N.S.D.A.P. is oi niet. Wie niet ervan verdacht wil worden, een bewust afwijzende houding aan te nemen, zal daarom den Hitler-groet bren gen. Na de vernietiging van den partijstaat is de Hitlergroet de groet van alle Duit- schers geworden. Accoord over de graankwestie. Gisteravond werd, naar de Tel. meldt, bekend, dat de experts van de vier over- zeesche tarweuitvoerende landen en van de Donaulanden tot overeenstemming zijn gekomen met betrekking tot het tarwe- vraagstuk. Zij werden het eens over het cijfer van 45 millioen schepel als uitvoer- limiet voor de Donau-landen gedurende 1934. Aan het accoord is tevens een be paling toegevoegd, volgens welke dit cij fer met 5 millioen schepel kan worden verhoogd, ingeval een bijzonder goede oogst wordt gemaakt. De deskundigen zullen thans aan hun respectieve regeeringen onmiddellijk rap port uitbrengen. Men hoopt, dat de ant woorden intijds zullen worden ontvangen, opdat de gedelegeerden van de vier groo te tarwelanden met die der Donau-lan den, Polen en Sovjet-Rusland Maandag a.s. in vergadering bijeen kunnen komen. Verdaging der economische conferentie op 27 Juli. De beslissing, om 27 Juli een plenaire zitting en 25 Juli een zitting van het Bu reau te houden, is genomen op de zitting van het Klein-Bureau gistermorgen. Men acht het waarschijnlijk, dat de plenaire zitting aan het bureau zal over laten te beslissen, wanneer de conferentie weer bijeenkomt na de verdaging. Het bureau zal dan worden belast met het bijeenroepen van de gedelegeerden zoo dra de wereldtoestand beter geschikt Is om de vraagstukken, welke op het oor spronkelijke programma voorkomen, te bespreken. Toen de beslissing van het klein bureau onder de gedelegeerden bekend werd vroeg men zich af, of de conferentie nog ooit na de verdaging bijeen zou komen? Zekere gedelegeerden, vooral die van verafgelegen landen, denken, dat hun re geeringen hun niet zullen toestaan een tweede maal naar Londen terug te keeren, en dat de beslissing om de conferentie voor geruimen tijd te verdagen, in werke lijkheid het einde der conferentie be- teekent. Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep, droog daarna voor zichtig af, doe er dan wat Purol op en strooi daar overheen nog wat Purolpoe- der. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is. Korte Berichten. Als gevolg van de weigering van den Berlijnschen gemeenteraad om voort te gaan met het subsidieeren van het Jood- sche ziekenhuis, verkeert dit thans in een zeer precaire positie. De leiders hebben zich reeds genoodzaakt gezien, een groot aantal der ambtenaren en een groot deel van het verplegend personeel te ontslaan. Tenzij nog middelen worden gevonden om het hospitaal verder te financieren, zal het binnenkort voor goed moeten wor den gesloten. Te Templin zijn twee arbeiders, die bij een onweer onder een boom schuil den voor den slagregen, door den blik sem, gedood. In het district Iserloh is een para- typhus-epidemie uitgebroken. Tot dusver zijn bijna 100 personen in de ziekenhui zen gebracht. Alle scholen, kinderbewaar plaatsen en badinrichtingen zijn op bevel van den districtsarts gesloten. Van over heidswege zijn alle maatregelen genomen om uitbreiding te voorkomen. Te Buenos Aires wordt geen brood meer gebakken. De bakkers hebben tot staking besloten in verhand met het van kracht worden van de wet op den dag- arbeid. Gisteren werd hakend, dat de ge heime politie opdracht heeft gekregen, de kleinkinderen van president Roosevelt streng te bewaken, aangezien men vreest, dat de steeds brutaler optredende ban dietenbenden zullen trachten, de klein kinderen van het hoofd van den staat in handen te krijgen. In de Zuidelijke voorstad van Chem nitz is wederom een communistische ge heime drukkerij ontdekt. Schrijfmachines, multiplicators enz. werden in beslag ge nomen. Zes personen zijn gearresteerd. i Bij hun overbrenging naar het con centratiekamp Sonnenburg werden, tus schen Woldenberg en Lauchstaedt, drie communisten, die een poging tot vluchten deden en op herhaalde sommatie niet staan bleven, neergeschoten. Ingezonden Mededeeling. Z. K. H. de Prins op reis. Z. K. H. de Prins heeft gistermorgen met den trein vein 7.37 uur voor een va- cantiereis de Residentie verlaten. Tegen het einde van de maand Augustus wordt de Prins in Den Haag terugverwacht. De Prins begeeft zich allereerst naar Zwit serland en na een verblijf aldaar is hij voornemens over Mecklenburg naar Ne derland terug te keeren. Ontslagen marine-schepelingen. Zooals men weet, worden thans vele matrozen, ook inheemsche, uit den dienst van de Koninklijke marine ont lagen, De militaire overbeid bemoeit zich met hen na het ontslag, zoodra „de poort" voor hen gesloten wordt, niet meer. Wèl kun nen de ontslagenen een biljet voor vrij vervoer naar hun oorspronkelijke plaats van herkomst krijgen. Velen hebben hier van geen gebruik gemaakt; zeker is het, dat velen hunner in Indië gebleven zijn en dat zij uiteraard contant hebben met hun gewezen krijgsmakkers. In verband hiermede hebben, naar de „Ind. Crt." meldt, onlangs besprekingen plaats gevonden tusschen binnenlandsch bestuur en marine-commandant te Soera- baia, welke ten doel hadden maatregelen te beramen, dat zich geen verzameling ontslagenen ophoopt, omtrent wier ge zindheid men zich geen illusies behoeft te scheppen. Minister Coiijn. Minister Dr H. Coiijn is gisteravond per vliegtuig van Londen naar ons land vertrokken. Hij zal naar gemeld wordt a.s. Woensdag weer naar Londen terugkee- ren. Consumptie-aardappelen. Men deelt aan de „N. R. Gt." mede, dat de regeering het voornemen heeft, bij aanneming van de voorgestelde wijziging van de Landbouwcrisiswet 1933 een rege ling te treffen voor de consumptie-aard appelen. De onrust in de S. D. A. P. De afd. Geleen der S.D.A.P. heeft, naar „Het Volk" meldt, met op één na alge- meene stemmen de volgende motie aange nomen: De afdeeling, in huishoudelijke verga dering bijeen, kennis genomen hebbende van het uitgeven der brochure-Duijs, spreekt zijn afkeuring uit over deze daad, vooral van een zoo vooraanstaande par tijgenoot; voorts kennis genomen hebbende van dezelfde plannen van p.g. Zwertbroek als partijbestuurder, stelt vast: Dat p.g. Duijs een zeer ernstige, de par tij schadelijke daad heeft verricht, ver zoekt het partijbestuur tegen p.g. Duijs de strengste maatregelen te nemen, namelijk royement, voorts p.g. Zwertbroek als on betrouwbaar partijbestuurder deze func tie te doen neerleggen. De begrooting van Zaandam. Ged. Staten van Noord-Holland hebben aan de begrooting van Zaandam voor 1933 hun goedkeuring onthouden. Zij hebben overwogen: dat de begrooting slechts ten deele vol doet aan de ter zake door hun college uitgesproken verlangens; dat de Raad intusschen, zonder af te wachten, welk standpunt dienaangaande door hun colleges zou worden ingenomen, heeft besloten „aan Ged. Staten, en aan de regeering te berichten, dat de gemeen teraad niet bereid is, in de begrooting 1933 overeenkomstig de voorschriften van de regeering zoodanige wijzigingen aan te brengen, dat haar goedkeuring is verze kerd"; dat hun college in een onderhoud, dat het met het voltallige college van B". en W. gehad heeft, nadrukkelijk de intrek king van bovenbedoeld besluit als voor waarde heeft gesteld voor het voeren van nader overleg; dat B. en W. echter blijkens een daarna van hen ontvangen brief van 10 Juli, zelfs niet bereid zijn, een voorstel tot intrekking van dat besluit aan den Raad te doen. Gouverneur van Slobbe. Aan den heer B. W. T. van Slobbe, gou verneur van Guragao, is met ingang van den dag in de maand Augustus a.s. waarop hij Guragao zal verlaten, in 's Lands belang vier maanden verlof naai Europa verleend. Als waarnemend gouverneur zal, na bet vertrek van den heer van Slobbe, op treden de heer H. Schotborgh, gepension- neerd administrateur van Financiën in Guragao. DE TWEEDE KAMER OVER RETORSIEMAATREGELEN. Het voorloopig verslag. Vrij algemeen erkenden de Kamerleden blijkens het voorloopig verslag betreffeu- Binnenland. De Tweede Kamer over retorsiemaatrege len. Disconto der Ned. Bank verlaagd. De Zaandamsche begrooting niet goedge keurd. Buitenland. De ongehoorzaamheidscampagne in Britsch-lndië stopgezet. De tocht van het Italiaansche eskader. Accoord over de graankwestie? Verdaging der Londensche conferentie. Bij ApothsernOcogisten de het op 1 Juli door do regeering inge diende wetsontwerp, waarin zij retorsie bevoegdheden vraagt, dat het noodzake lijk is deze te verleenen, hoe ingrijpend zij ook zijn. Tegen het verleenen dezer be voegdheden op zichzelf werden dan ook weinig bezwaren ingebracht. Het ontwerp beoogt, gelijk men weet, de regeering middelen in handen te geven, waarmede een staat, die Nederland on gunstiger dan andere landen behandelt, of die optreedt op een wijze, welke in strijd is met de levensbelangen des lands, ernstig rekening zal moeten houden. Daardoor komt onze handelspolitieke po sitie in bepaalde gevallen sterker te staan. Intusschen meenden vele leden een ern stig woord van waarschuwing te moeten laten hooren tegen de reeds hier en daaT verkondigde meening, alsof met dit wets ontwerp definitief het beginsel van den vrijhandel zou worden prijsgegeven. Slechts in gevallen van uiterste nood zaak mag overgegaan worden tot het op zeggen van bestaande handelsverdragen. Eenige leden drongen er op aan, dat de regeering zich vóór de toepassing van dergelijke maatregelen zal laten voorlich ten door deskundigen uit het bedrijfsle ven en dat zij eveneens te voren het ad vies zal inwinnen van de door de Kamer ingestelde commissie. Andere leden wezen er op, dat in de Memorie van Toelichting wordt gezegd, dat het ongewenscht is, zoolang de Lon densche conferentie niet is afgeloopen, een principieele verandering te brengen in onze handelspolitiek. Thans echter schijnt het lot dezer conferentie vrijwel beslist. Laat de regeering daarom nu ver klaren, in welke richting zij' ons land wil leiden, en op welke wijze zij de belangen van ons economisch leven, o.a. die van den export, verder wil bevorderen. Gevraagd werd, waarom de regeering niet voorstelt, een onderhandelingstarief in te voeren; waarom niet van Overheids wege, zooals in Zwitserland geschiedt, het systeem van goederenruil wordt toege past. Is de regeering voornemens maat regelen te nemen tegen dumping, speciaal tegen valuta-dumping? Is de regeering van plan, handelsverdragen op te zeggen, met het doel het wapen, dat deze wet zal geven, te gebruiken bijl de onderhande ling over een nieuw verdrag? Sommige andere leden hadden geen bezwaar tegen dergelijke maatregelen in het geval, dat Nederland ongunstiger wordt behandeld dan' andere landen; zij konden zich echter niet vereenigen met de mogelijkheid van toepassing in het andere in art. 1 genoemde geval (behandeling op een wijze, die in strijd is te achten met de levensbelangen des lands). De beoor deeling van dit laatste is immers geheel subjectief. Voorts werd gevraagd of het geen aan beveling zou verdienen, het ontwerp aan te vullen in dien zin, dat eveneens maat regelen genomen kunnen worden tegen ongunstige behandeling van Nederl.-In dië, Suriname en Guragao. Ten slotte werd van verschillende zij den aangedrongen op het stellen van een termijn van b.v, 2 of 3 jaar, waarna auto matisch de in deze wet gegeven bevoegd heden zouden komen te vervallen. Van andere zijde werd betoogd, dat het stellen van een termijn practisch niet wel moge lijk zal zijn, daar dit do kracht van een re torsiemaatregel verzwakt. Faillissementen. I. de Bröekert, houthandelaar te Zierikzee. Totaal passief f 10.797.24, waarvan prefe rent f 693.06. De baten zijn nog niet vol ledig bekend. Er werd geen accoord neer gelegd. W. Waterman, commissionnair te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1