VRIJDAG 14 JULI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 241 Buitenland. De zon straalde in volle glorie beven de Binnenland. f 39.50 GEBRS STEUTEL, Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes, Telefoonnummer 11, Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. De lerseksche verordening. Het artikel van de politieverordening te Ierseke, dat het mogelijk maakte, dat tegen een eerzaam 'burger, die op den muur van zijn woning een propaganda- biljet voor Dr Colijn had aangebracht, des wege werd geverbaliseerd en voor den rechter gedaagd, is zooals verwacht kon worden, niet verbindend verklaard. Het optreden van den burgemeester, die in d i t geval een letterlijke toepassing van de verordening noodig achtte en die zelfs last gaf het biljet te verwijderen, heeft althans dit voordeel gehad, dat het on houdbare van een dergelijke bepaling dui delijk is gebleken. Maar tegelijkertijd staat men nu ook voor het feit, dat in gevallen, waarvoor deze bepaling was bedoeld, op grond van deze verordening evenmin kan worden opgetreden. En toch kan zulks in bepaalde gevallen noodig zijn. Aanvulling van het bedoelde artikel zal dus niet achterwege kunnen blijven. Van deskundige zijde wordt ons er op gewezen, dat waarschijnlijk aan alle moei lijkheden een einde kan worden gemaakt, door invoeging van een nieuwe alinea van b.v. dezen inhoud: „De verbodsbepaling in 'het eerste lid is niet toepasselijk op het aanbrengen, aan plakken en bevestigen van drukwerken, gedrukte reclames, platen en andere ge drukte stukken, waardoor gedachten en gevoelens worden geopenbaard". Onaangename incidenten"als thans voor gekomen behoeven dan niet meer te wor den gevreesd.. Van strijd met de Grondwet is dan geen sprake meer. Voor de openbare orde en de zedelijk heid kan dan worden gewaakt, 'zonder dat tegen het aanbrengen van een opwekking om 'het wettig gezag te steunen, proces verbaal wordt opgemaakt. De werktijdverkorting. In overeenstemming met de plannen van president Roosevelt tot werktijd-ver korting, heeft de Amerikaansche delega tie te Londen gisteren in de economische commissie een resolutie ingediend ten gunste van verkorting van den arbeids tijd en van een loonschaal, die stijgt naar de mate van het toenemen der productivi teit. De commissie heeft besloten deze reso lutie tegelijk met de Fransche voorstellen inzake de werkverschaffing te bestudee- ren. Jouhaux hield vol dat openbare werken geen oplossing vormen doch een middel zijn om mogelijke gevolgen van de hui dige werkloosheid te herzien. Zij zijn in elk geval waard, dat men er een paar millioen francs voor over heeft. Runciman kwam krachtig in verzet te gen de voorgestelde resolutie inzake de openbare werken. Engeland, zeide Bij, heeft honderd duizend pond sterling uit gegeven, de laatste jaren voor openbare werken en vindt deze methode van werk loosheidsbestrijding te kostbaar. Runciman zou er zich niet tegen ver zetten indien een ander land het eens wilde probeeren, maar Engeland zou aan verdere discussies over internationale openbare werken niet kunnen deelnemen, evenmin als het geld voor dat doel zou beschikbaar kunnen stellen. Zesurendag, vijf dagen per week? De president van de Amerikaansche Arbeidsfederatie, Green, verklaarde, na een onderhoud met president Roosevelt, dat de regeering waarschijnlijk den zes- urendag en de vijfdaagsche werkweek zal invoeren voor het ondergeschikte perso neel. De tocht van het Italiaansche eskader. Omtrent de vlucht van het eskader over den oceaan wordt nader nog gemeld, dat het eskader tijdens de eerste uren door den mist moest vliegen, waarbij de vlieg tuigen gedwongen waren tot dicht boven zee te dalen. Vooral van het derde tot het vijfde uur was de mist zeer dik. Ook had men met tegenwind te kampen, zoodat de gemid delde snelheid slechts 200 K.M. per uur heeft bedragen. Bij de vlucht door den mist waren de vliegtuigen gedwongen uit elkaar te zwermen, doch bij de landing te Gart- wright kwamen toch alle vliegtuigen in groepen van drie aanzetten, zoodat de formatie goed gehandhaafd is gebleven. De geestdrift over het welslagen van de vlucht is overal in de Vereenigde Staten zeer groot en de bladen beschouwen de vlucht als een historisch moment in de ontwikkeling van de luchtvaart. Alle vier en twintig Italiaansche vlieg tuigen zijn inmiddels te Shediac (Nieuw Brunswijk) vlot geland. Ingezonden Mededeeling. Wij leveren U een prima HEEREN- C0STUUM NAAR MAAT voor f39.50 met prima voering en afwerking. Klokstraat Goes I baai van Shediac, toen Balbo's vliegtuig als eerste op bet water neerstreek. De an dere vliegtuigen volgden in groepen van drie. Er woei een zachte bries in tegenstel ling met de hevige stormwinden, waar mede de vliegers van Kaap Saint Georges af te kampen hadden gehad. Duizenden toeschouwers juchten de moedige luehtvaaxders toe. Na deze 'etappe blijft nog over het tra ject Montreal en tenslotte de route naar Chicago. Vermindering der werkloosheid in Frankrijk. Naar uit Parijs bericht wordt, blijkt uit de statistieken, dat de werkloosheid een aanzienlijke vermindering ondergaan heeft, niet alleen in vergelijking met de vorige week, doch ook met Juni 1932. Het aantal ondersteunde werkloozen, dat in Maart nog 331.816 bedroeg, is thans ge daald tot 249.198. De rassenhaat in Duitschland. Thans is de eerste officieele stap ge daan ter doorvoering van de bepalingen betreffende arische afstamming, analoog aan de wet tot hefstel van het beroeps- ambtenarendom, bij het Duitsche arbeids front. Het verbond van Duitsche handels- en kantoorbedienden, als beroepsvereni ging in de employe's-stende van het Duitsche arbeidsfront, beeft bevolen dat bij nieuwe opneming van leden in elk bij zonder geval vóór de eerste contributie betaling een verklaring onderteekend moet worden van den volgenden inhoud: „Ik verklaar hierdoor van arische af stamming te zijn. Noch mijn ouders, noch mijn grootouders zijn van niet-arische afkomst." Daarbij wordt bet als niet-arische af stamming beschouwd wanneer één der ouders of grootouders niet-arisch is. D'eze verklaring moet schriftelijk afgelegd wor den. Men neemt aan, dat ook bij de overige organisaties van het Duitsche arbeids front op gelijke wijze gehandeld zal wor den. Korte Berichten. Reuter meldt uit Poena, dat de verga dering van het Indisch Congres tot heden is verdaagd, zonder dat een besluit is genomen nopens de burgerlijke ongehoor zaamheid. De onderteekening van het vier- mogendheden-pact zal waarschijnlijk den 15den dezer plaats hebben. Voor de rechtbank van Anhalt ston den terecht de communisten Hanns, de arbeider Thalmann en de mandenmaker Bieser, allen uit Hecklingen wegens moord op den S.A.-man Cieslik. Alle drie werden ter dood veroordeeld. De Weensche bladen houden zich uitvoerig bezig met het vraagstuk van Hitler's afstamming, zulks naar aanlei ding van het bericht, door een der bladen gebracht, dat Hitier zou afstammen van een Joodsche familie in Moravië. Prof. Moley, de adviseur van presi dent Roosevelt is te New-York uit Lon den teruggekeerd. Aan de pers verklaarde hij, dat hij niet meer naar de economi sche conferentie zal terugkeeren. Hij ontkende verder, dat hij te Londen met Litwinoff onderhandelingen heeft gevoerd over de erkenning van Sovjet- Rusland door de Vereenigde Staten. In Argentinië heerscht op het oogen- blik een buitengewoon groote koude. De temperatuur varieert van 7 tot 14 graden onder nul. Op voorbeeld van de socialistische organisaties in Nederland, Zwitserland, Hongarije, Tsjechoslowakije, Letland en Engeland, heeft de Belgische socialisti sche arbeiderspartij, samen met het hoofdbestuur der socialistische vakver- eenigingen en de leiding der socialistische coöperatieve vereenigingen, op haar beurt besloten een boycotactie tegen Duitsch land op touw te zetten. De zoon van den vroegeren minister van Buitenlandsche Zaken in Duitsch land, Stresemann, is de toestemming om voor advocaat examen te doen, gewei gerd. De reden daarvan is, dat zijn moe der van Joodsche afkomst was; zij was de dochter van baronesse von Kleefeld, een Jodin. HET CONFLICT TE IJMUIDEN. Onverantwoordelijk optreden van het Federatiebestuur. De toestand te IJmuiden is er, na het onverantwoordelijke optreden van het Federatiebestuur, eer slechter dan beter op geworden. Terwijl iedereen verwachtte, dat het conflict ten einde zou zijn en men op een geleidelijk herstel van het visscherij- bedrijf kon hopen, deed het bestuur van de Federatie IJmuiden een plotselingen aanval in den rug van de werkgevers. Zonder eenige aanleiding werd in een aan de haven verspreide circulaire een aanval gedaan op de reeders en op de verschillende bedrijven, met de aankon diging van een nieuwen slag, door de Federatie te slaan, zoodra de kans schoon zou zijn. De nu door de Federatie aangenomen houding geeft blijk van een „betrouw baarheid", die gelukkig in een conflict, zooals nu te IJmuiden was uitgestreden, zelden wordt aan den dag gelegd! Dat de secretaris van het Federatiebe stuur in deze staking échec heeft ge leden, zegt het H d b 1., is voor hem, die zich „den ongekroonden koning" van de haven laat noemen, waarschijnlijk zeer onaangenaam. Maar het ging in dit con flict om de belangen van werknemers en werkgevers, en ,van het visscherij- bedrijf in het algemeen; niet om de al of niet handhaving van de positie van een vakvereefiigingsbestuurder! Na kennisneming van den inhoud der bewuste circulaire is door het bestuur der reedersvereeniging onmiddellijk opdracht gegeven om geen enkele opvarende, die lid is van bedoelde organisatie, in dienst te nemen. Gemeld wordt nog, dat het hoofdbe stuur van den modernen bond voor de bedoelde circulaire geen verantwoordelijk heid wenscht te aanvaarden. Waarschuwing van den Commandant der Marine. De vice-admiraal, commandant der ma rine te Willemsoord, G. J. E. Brutel de la Rivière, heeft een bekendmaking uit gevaardigd aan het militaire personeel beneden den rang van officier bij de marine, waarin het o.m. heet: „Door het verschijnen van het blaadje „Hjet Anker" op Vrijdag 7 Juli j.l. heeft een groep personen, die tot de marine be hoord hebben, gemeend bet personeel in de twee met name genoemde bonden ge organiseerd een grooten dienst te bewij zen. Zij werpen zich op als redders in den nood van bet Marine-Bondsgebouw, zij roepen de militairen op om dat ge bouw, thans in handen van socialisten, geldelijk te steunen. „Zooals u uit enkele bekendmakingen reeds is gebleken, heb ik u aanstonds ge waarschuwd om daar niet op in te gaau. Uw zoogenaamde redders ontzien zich niet u op te zetten tegen de voorschrif ten van hoogerhand gegeven, maar zeg gen er niet bij, hoe zij u zullen helpen, voor geval gij: als gevolg van zulke hande lingen op korten termijn uit den dienst zijt verwijderd. „Het gebeurde in de verloopen maan den heeft u wel zeer duidelijk getoond, dat het gezag niet voornemens is een voet breedte te wijken, voor wie ook en de ern stige gevolgen daarvan hebben verschil lende personen in de marine ondervon den. „Het werkelijk m i 1 i t a i r-zijn en der halve steunen van bet gezag, blijkt uit daden als bet zich afwenden van hen die aansporen om de overheid te bestrij den. „In het bijzonder is het de taak van alle gegradueerden om oplettend en waakzaam te zijn, opdat een beweging als die welke thans van buitenaf zich open baart, bij het personeel geen weerklank vindt. „Door de actie van die mannen heb ik mij genoodzaakt gezien bet Marine- Bondsgebouw, dat juist sinds korten tijd het karakter van een militair vereni gingsgebouw begon te verkrijgen, thans voor u te verbieden. „Tot diegenen onder het personeel die geneigd mochten zijn te vertrouwen op de wijze van behartiging van hunne belan gen als in „Het Anker" aangegeven, richt ik dit waarschuwend woord. De voor schriften door den Minister van Defensie voor de belangenverenigingen gegeven verzekeren ten volle een loyale beharti ging uwer belangen in die verenigin gen." „Herstel-periode bijna in zicht." In de j aarlij ksche vergadering der Brit- sche Kamer van Koophandel voor Ned.- Indië werd verslag uitgebracht over den gang van zaken in het algeloopen jaar. Uit de cijfers bleek, dat de omvang van den handel op Ned.-Indië in 1932, ver geleken met 1931 een daling aantoonde van f400 millioen. Volgens den president der vergadering, Cripps, was echter 1932 niét zulk een ongunstig jaar geweest als 1931, al gaat ook nu de handel nog ach teruit Wel heeft Nederland in Ned.-Indië zelf een achteruitgang van 40 pet, van zijn aandeel op de importmarkt te boeken gehad. In de plaats van Nederland als voornaamste importeur in Nederlandsch- Indië is nu Japan gekomen. Volgens Cripps was de economische toestand op Java thans zoo geworden „dat de periode van herstel nub ij n a in zicht is". Zesde Chr. Sociale Cursus. De Commissie voor Samenwerking heeft besloten dit jaar den 6en Chr. Socialen Cursus te houden. Evenals vorige jaren zal ook deze gehouden worden in het Conferentieoord van den Zendingsstudie raad te Lunteren, en aanvangen op Maan dag 25 September en eindigen Vrijdag 29 Sept. 1933. De cursus zal staan onder leiding van den heer C. Smeenk te Arnhem. Lastig radio-rumoer. Naar aanleiding van de vele klachten over het radio-lawaai besloot de gemeen teraad van Delft in de Algemeene Poli tieverordening een bepaling op te nemen, waarbij het verboden wordt radiomuziek te geven met open vensters en/of deuren tusschen 's avonds elf uur en des morgens acht uur. Engelsch oorlogsschip de Schelde opgevaren. Het Engelsche oorlogsschip „Exeter" is gisteren voor een bezoek aan Antwer pen de Schelde opgevaren. Naar verluidt zou de commandant van bet schip voor bet opvaren van de Schel de geen toestemming hebben gevraagd van de Nederlandsche regeering. Indien dit inderdaad zoo is, zegt de „Maasb.", waaromtrent gisteravond nog geen volkomen zekerheid bestond, moet deze nalatigheid ongetwijfeld als een ver gissing worden beschouwd van den be trokken commandant, die blijkbaar dan niet voldoende met de aardrijkskunde van Europa op de hoogte was. Intusscben is het dan toch een zeer laakbare vergissing en de Nederlandsche regeering zal dan ook naar onze meening zeker niet nalaten de Engelsche regeering daarop te attendeeren. De bezoldigingscommissie. Benoemd tot lid van commissie belast met vaststellen van normen, welke mede met bet oog op huidige bijzondere tijdsom standigheden door 't centraal gezag behoo- ren te worden aangelegd bij beoordeeling van bezoldiging in ruimsten zin genomen van personeel in dienst van provinciën, gemeenten, waterschappen, veenschappen en veenpolders, D. Kooiman, lid der Tweede Kamer. Hiermee is tegemoet gekomen aan het gemaakte bezwaar dat in bedoelde com missie geen enkele vertegenwoordiger van het platteland zitting had. Verblijdend verschijnsel. Naar wij vernemen, zal binnen enkele dagen de fabriek der Ver. Kon. Papier fabrieken te Velsen wederom bijna op volle kracht werken. Ook aan de cellu- losefabriek, waar het werk gedurende eenigen tijd ingekrompen was, is nu weer een normale drukte. De Minister van Binnenl. Zaken en de speelgelegenheden. De Minister van Binnenlandsche Za ken heeft zich gewend tot de burgemees ters van verschillende groote steden en badplaatsen met de mededeeling, dat de Regeering meent te moeten wijzen op de groote moreele gevaren, vooral voor de jeugd, verbonden aan bet toenemen van bet aantal speelgelegenheden in den laatsten tijd. Den burgemeesters werd verzocht ern stig te willen nagaan of bet houden van deze speelbanken zij: het dat deze wel licht niet onder wettelijke verbodsbepa lingen vallen, waaromtrent intusscben nog geenszins volledige zekerheid bestaat en een eventueele rechterlijke beslissing zal moeten worden afgewacht 1 uit een moreel oogpunt door de plaatselijke over heden bevorderd moeten worden. De veerdienst EnkhuizenStavoren. Het reizigersvervoer via den veerdienst EnkhuizenStavoren beeft gedurende Juni 1933 het aantal 24,621 bedragen. Vergeleken met Juni 1932 beteekent dit een vooruitgang van 3344 reizigers. In totaal passeerden toen 21,277 passagiers dit traject. Over de laatste tien jaar heeft men in Juni bet thans verkregen cijfer niet be reikt, met uitzondering van 1927 en 1930. G. B. 't Hooft, f In den ouderdom van 93 jaar is te Haarlemmermeer overleden de heer G. B. 't Hooft. Van 1894 tot 1901 heeft de overledene voor het toenmalige district Haarlemmer- Binnenland. Dé Minister van Binnenlandsche Zaken en de speelgelegenheden. Waarschuwing van den commandant der marine. Buitenland. De werktijdverkorting. De rassenhaat in Duitschland. meer voor de A.-R. partij zitting gehad in de Tweede Kamer. Ontslag der huwende ambtenares. In zijn Woensdag gehouden vergade ring stelde de gemeenteraad van Apel doorn een ambtenarenreglement vast, dat mede inhoudt dat aan een ambtenares eervol ontslag wordt verleend met ingang van den dag waarop zij in het huwelijk treedt, doch dat zij voor herbenoeming in aanmerking kan komen als zij kost- winster is. Het leven van een ambtenares in concubinaat beeft eveneens eervol ont slag tengevolge met ingang van den dag, waarop dit blijkt. Bij gebleken genegenheid van een amb tenaar voor een revolutioanire organisa^- tie, volgt ook ontslag. De raad van minis ters dient echter te bepalen wat onder revolutionnaire organisatie wordt ver staan. KON HAAR HANDEN NIET OPBEUREN. Wanhopig door rheumatiek. Doet nu weer zelf de huishouding. Tien maanden lang leed deze vrouw. Tien maanden lang worstelde zij om baar rheumatiek te overwinnen. En toch, ,toen zij eenmaal het juiste middel had gevon den, hoefde zij niet lang meer op het succes te wachten. Gedurende zes weken „de dagelijksche dosis" Kruschen Salts en haar strijd was gewonnen. Een „ongeloo- felijk wonder" noemt zij het. Zij schrijft: „Ongeveer 12 maanden geleden kreeg ik een aanval van rheumatiek en wel zoo kwaadaardig, dat ik er door misvormd werd. En ik was nog maar 32 jaar. Tien maanden lang probeerde ik van alles en ik werd beschouwd als een hopeloos ge val. Soms kon ik dagenlang mijn handen niet tot mijn hoofd opbeuren. Toen dacht ik ,aan Kruschen Salts. Een ongeloofelijk wonder! In zes weken tijd was ik in staat mijn huishouding weer zelf te doen en voor mijn kinderen te zorgen. Ik heb nooit meer eenige teekenen van een te rugkomen der rheumatiek bemerkt." Mevr. M. De werking van „de kleine dagelijksche dosis" Kruschen Salts is even eenvoudig als doeltreffend. De verschillende zouten in Kruschen drijven zacht de opgehoopte afvalstoffen en urinezuur, die Uw pijnen veroorzaken, langs den natuurlijken weg uit het lichaam. De pijuen verminderen, de stijve gewrichten worden weer lenig, gezwellen verdwijnen. Indien U trouw blijft aan de kleine dagelijksche dosis Kru schen, zuilen de afvoerorganen tot regel matig functionneeren aangespoord wor den, zoodat het lichaam inwendig schoon blijft. Zoodoende krijgt bet kwaadaardig urinezuur geen kans meer zich ooit weer op te hoop en. U blijft- vrij van rheumatiek. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij .alle apothekers en drogisten k f 0.90 en f 1.60 per flacon. Stralende ge zondheid voor één cent per dag en wordt gefabriceerd in Engeland door de fa. E. Griffiths Hughes Ltd., sinds 1756 te Man chester gevestigd. (Adv.) Zeeland in 1932. Aan het in de Provinciale Staten uit gebrachte verslag van den toestand der Provincie Zeeland over 1932 ontleenen wij het volgende: De Commissie inzake de werkloosheid, bestaande uit den Commissaris der Ko ningin als voorzitter, de heeren P. Diele- man en J. M. van Bommel van Vloten, leden van Ged. Staten als leden en den Griffier der Staten als secretaris, heeft, hetzij uit eigener beweging, hetzij op ver zoek van een of meer der betrokken par tijen, met verschillende besturen van ge meenten, polders en waterschappen be sprekingen gevoerd, die in meerdere ge vallen er toe geleid hebben,, dat werk zaamheden werden ter hand genomen, die konden leiden tot verruiming der werk gelegenheid ter plaatse. Niet altijd leid den deze, vaak langdurige besprekingen, tot een gunstig resultaat, en, waar der Commissie zelve elk middel om dwingend op te treden, ontbreekt, kon zij uitslui tend trachten, langs den weg van overre ding te komen tot een bevredigenden uit-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1