Uit de Provincie. Kerknieuws. Tweetal te Dordrecht, A. de Bloie te Predikbeurten. Onderwijs. Gemengd Nieuws. niet zouden deelnemen aan het werk der financieele commissie. Hij meende even wel, dat er veel nuttig en kans op succes biedend werk op economisch gebied te doen zou zijn. Naar wij vernemen wordt Minister Co- lijn Maandagavond uit Londen te Den Haag terug verwacht. De burgemeester behoefde niet te antwoorden. Bij K. B. is, wegens strijd met de wet, vernietigd het besluit van den Raad der gemeente Amsterdam van 29 Maart j.l. tot inwilliging van het verzoek van het raadslid A. F. Bruinsma, om aan den burgemeester vier vragen te mogen stellen inzake de vertooning van de buitenland- sc'he film „Morgenrot", welke aanleiding gaf tot protesten en openbare betoogingen. De Kroon overweegt hierbij, dat de toe gestane vragen betrekking hebben op het beleid van den burgemeester inzake de handhaving der openbare orde en van de politie. Voorts wordt overwogen, dat noch volgens de letter, noch volgens den geest der Gemeentewet aan den burge meester verantwoording jegens den Ge meenteraad is opgedragen nopens het door hem gevoerde of te voeren beleid ter zake van de handhaving der openbare orde en van de politie in de gemeente, zoodat te- den den zin van den burgemeester, die nadrukkelijk aan den Raad heeft verklaard tegen de beantwoording van de vragen overwegend bezwaar te hebben, de ge meenteraad geen besluit tot het toestaan van het stellen van deze vragen vermocht te nemen. Bewijs van herkomst verlangd. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat bij den invoer van por- celein, aardewerk, muur- en wandtegels, bovenkleeding, wollen, halfwollen stoffen, gedrukte, geverfde en bontgeweven ka toenen manufacturen, schoeisel en leest- klaar schoenwerk, kousen en sokken be wijs van herkomst zal dienen te worden geleverd. Als zoodanig bewijs zal slechts worden erkend een bewijs van oorsprong, afgegeven door de bevoegde instanties. Deze bewijzen behoeven niet te worden overgelegd bij den invoer van postpakket ten, niet voor den handel bestemd. Voorts zullen deze bewijzen niet worden gevor derd bij den invoer van goederen, welke vóór 15 Juli 1933 ten rechtstreekschen in voer naar Nederland zijn verzonden. DE DUITSCHE HANDELSPOLITIEK EN WIJ. In het maandblad Le Monde Nouveau heeft de Groningsche hoogleeraar mr H. W. C. Bordewijk een artikel geschreven tegen de belemmeringen van den interna tionalen handel. Schr. zet achtereenvolgens uiteen, waarom een vrije goederenhandel lo gisch, noodzakelijk en mogelijk moet wor den geacht. De huidige ontwikkeling van Duitsch- lands handelspolitiek nagaande, wijst de schr. er op, dat Duitschland, hetwelk na 1870 zijn welvaart toch zeker niet dankt aan den landbouw, doch aan de buitenge wone vlucht van zijn industrie in de Rijn provincie, Westphalen en Silezië, op het oogenblik alles doet ten gunste van den landbouw 1 die echter Duitschland nooit zal doen uitblinken met het gevolg, dat elk afzetgebied wel voor zijn industrieele producten verloren moet gaan. En dit in het geheel niet omdat het buitenland deze laatste boycot, maar omdat de koopkracht van Duitschlands afnemers dagelijks af neemt (in JanuariFebruari 1932 be droeg Duitschlands uitvoer-overschot 47.100.000, in JanuariFebruari 1933 11.900.000) en wel juist door de protec tionistische maatregelen ten behoeve van den landbouw. Een zoodanige politiek wreekt zich in de eerste plaats op het land zelve dat haar te wille van den „Staat" toepast onder de autarkische leuze van economische Selfhelp. De protectionistische tendenzen vinden haar kracht in twee factoren, die zijn te rug te brengen tot één, n.l. nationaal egoïsme: le. het feit dat bepaalde takken van bedrijf door de crisis worden be dreigd, 2e. het streven tot onafhankelijk- making van het buitenland. De beste waarborg, zegt schr. in dit verband, voor den wereldvrede is niet het idealisme van individuen en van groepen, dat toch wegvliedt bij de eerste uitingen van nationale hartstochten, welke door een oorlogsbedreiging worden opgewekt, doch veel meer door de overtuiging, ver ankerd in een steeds hechtere internatio nale belangen-saamhoorigheid, dat de oor log moet leiden tot hongersnood. De geheele wereld heeft belang bij de verbreiding van de idee, dat coördinatie van de nationale economie en van de we- redconferentie altijd en overal onveren nigbaar is met het streven naar autarkie. Vooral ten opzichte van Nederland maakt de Duitsche handelspolitiek een zeer zon derlingen indruk, want ons land impor teert tweemaal zooveel uit Duitschland als het er naar exporteert. Wie in het particuliere leven zijn besten klant zoo behandelde, zou terecht een slecht zaken man worden genoemd, besluit de schrijver. Verbreeding kanaal door Zuid-Beveland en verhooging spoorwegbrug. Ingediend is 'n wetsontwerp verklaring van het algemeen nut der onteigening van perceelen, erfdienstbaarheden en andere zakelijke rechten, noodig voor verbreeding van het kanaal door Zuid-Beveland en ver hooging van de spoorwegbrug over dat kanaal bij Vlaks met bijkomende werken. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: Op het IXe hoofdstuk der ïtijksbegr'- tingen voor 1931 en 1932 en op de c werp-begrooting voor 1933 werdef gen uitgetrokken van f 500.000, f l.flfi en f 500.000 voor verhooging en wij2 van de spoorwegbrug over het kanatu door Zuid-Beveland te Vlake, teTwijl op die begrootingen bedragen werden uitge trokken van f 500.000, f 800.000 en f 500.000 voor verbre ling van dat ka naal in verband met die verhooging en wijziging van die spoorwegbrug. De scheepvaart op het kanaal door Zuid- Beveland is in den loop der jaren zeer belangrijk toegenomen. Het zal duidelijk zijn, dat, zelfs indien in volgende jaren het verkeer niet mocht opleven of zelfs een teruggang tot een lager peil mocht op treden, ook dan nog het scheepvaartver keer op dit kanaal zóó belangrijk zou blij ven, dat verbetering niet zal kunnen wor den ontgaan. De daartoe ontworpen werken omvat ten 1. Het verruimen van het kanaalprofiel, zoodat dit buiten de bestaande bodem breedte van 10 M. ter diepte van 6.60 M. onder kanaalpeil een diepte verkrijgt van 5.50 M. onder dat peil, bij een zoodanige breedte, dat op de hoogte van 4.50 M. onder kanaalpeil een breedte van 40 M. beschikbaar is, welke breedte bij gebleken behoefte met 24 M. zal kunnen worden vergroot. 2. Het verleggen van den kanaaldijk, die moet worden gegraven. 3. Het vervangen van de spoorwegbrug te Vlake en van de brug voor gewoon ver keer te Schore door hooger gelegen over bruggingen, rustende op een gemeen- schappelijken onderbouw, onmiddellijk bezuiden de bestaande spoorwegbrug te 1 Vlake. Deze overbruggingen zullen be staan uit een vaste 'brug met een door- vaartwijdte van 64 M. en een vrije door- vaarthoogte van 7.50 M. boven kanaalpeil en een beweegbare brug met een door- vaartwijdte van 18 M. 4. Het verhoogen van de baan van den spoorweg van Roosendaal naar Vlissingen tusschen de stations KruiningenIerseke en KapelleBiezelinge, om 'haar in ver binding te brengen met de nieuwe spoor wegbrug te Vlake. 5. Het maken van verharde wegen, breed 4.50 M. tusschen Hansweert en de bestaande Schorebrug en tusschen de Postbrug cn Wemeldinge op den binnen- berm van den oostelijken kanaaldijk, en tusschen Hansweert en de nieuwe over brugging bij Vlake en tusschen Postbrug en Wemeldinge op den binnenberm van den Westelijken kanaaldijk, voor zoover de aldaar aanwezige verharde weg voor den aanleg der werken vervanging be hoeft. 6. Het maken van een viaduct onder den spoorweg in den Oostweg, een in den Vlaakschen weg en een in den ten westen van laatstgenoemden weg gelegen land weg en het maken van een verbinding tus schen het ten zuiden van den spoorweg gelegen deel van den Vlaakschen Zoute- weg en den weg op den binnenberm van den oostelijken kanaaldijk. 7. Het maken van een losplaats aan de Oostzijde van het kanaal nabij de Schore brug inplaats van de losplaats, die zal vervallen, en het maken van een losplaats aan de westzijde tusschen Hansweert en Schore. De 'kosten van de werken met in begrip van de onteigening, doch zonder de mogelijk in de toekomst noodige ver breeding met 24 M. worden geraamd op f 4.550.000, waarvan f 2.300.000 noodig zal zijn voor de nieuwe spoorwegbrug te Vlake met de daarbij behoorende ver hooging van de spoorbaan. Ter uitvoering van deze werken is toe passing van de onteigeningswet noodig. Het dagelijks bestuur van de Maat schappij tot bevordering van den Land bouw en Veeteelt in Zeeland wijst in een adres, waarmede de desbetreffende ge meentebesturen instemming hebben be tuigd, in de eerste plaats op de bezwaren, die voor de gebruikers van de losplaats bij de Postbrug na de tweede kanaalver binding zullen ontstaan. Daar de later mogelijke verbreeding met 24 M. thans nog niet aan de orde is, kan dit punt buiten beschouwing worden ge laten. In de tweede plaats wijst het be stuur op de bezwaren voor het verkeer tusschen de landerijen aan beide zijden van het kanaal door de vervanging van de Schorebrug door een hooge brug in den hoofdweg over Zuid-Beveland, waar door dit plaatselijk verkeer dikwijls een grooten omweg zou moeten maken. Aan dit bezwaar kan worden tegemoet gekomen door het verharden van den westelijken kanaalberm tusschen den Zandweg en de nieuwe brug te Vlake en het maken van toegangen voor het r'ijverkeer van die brug zoowel naar den westelijken, als naar den oostelijken kanaalberm. In de derde plaats zou het bestuur wenschen, dat de weste lijke berm van den kanaaldijk tusschen de nieuwe brug en de Postbrug werd ver hard. Aangezien de berm van den be- staanden kanaaldijk onverhard is, bestaat hiertoe geen aanleiding. In de vierde plaats wordt bepleit over de sluizen te Hans'weert een rijbrug te leggen om een kortere verbinding van Kruiningen met de aanlegplaats van de boot van Hans weert naar Walsoorden te verkrijgen. Aangezien het in het voornemen ligt die aanlegplaats te zijner tijd naar de oost zijde van het kanaal te verleggen, is het onnoodig aan dezen wensch tegemoet te komen. Het Iandbouwconflict in West. Z. - Vlaanderen. Met de overeenkomst tusschen werkgevers en werknemers in de landbouwbedrijven in Westelijk Zeeuwsch-Ylaanderen gaat 'het nog niet naar wensch. Wanneer voor 15 Juli geen overeenstemming tot stand komt, zal door de samenwerkende landarbei dersbonden op een nader te bepalen datum de staking worden afgekondigd. Dit geldt voor de gemeenten Oostburg, Aar den burg, Waterlandkerkje en Nieuwvliet. Wat Schoondijke betreft worden door een invloedrijk p'ersoon nog bemid delingspogingen aangewend. Slagen deze echter niet dan geldt dit ook voor Schoon dijke. Ongemerkte boter. Vanaf 16 Juli zal het in geheel Zeeuwsch-Vlaan- deren verboden zijn ongemerkte boter voorhanden te hebben, te vervoeren of te verhandelen. Ook de z.g.n. uitspitboter in stukken van 1 kg. en daaronder, waar voor dat tot heden toegelaten was, moeten dan dus van een crisismerk voorzien zijn. Ieder, die na 16 Juli in Zeeuwsch- Vlaanderen afgewerkte boter in pakhui zen, winkels, in bereid- en bewaarplaatsen of op vervoermiddelen voorhanden heeft, zonder dat die is voorzien van een crisis- botermerk of Rijksmerk, is dus strafbaar en stelt zich aan een proces-verbaal bloot. Goes. Het bezoek aan den Oranjetrein is gisteren den geheelen dag druk geweest Vooral in de avonduren was de toeloop zoo groot, dat de bezoekers eerst geruimen tijd in de rij moesten staan eer ze voor zien waren van een toegangsbewijs. In een lange file bewogen de kijkers zich door den trein. Ook in de restauratiewagen werden goede zaken gemaakt. Wemeldinge. Hier is opgericht een plaat selijk comité tot steun van den „Baltischen Rusland-arbeid". In dit comité hebben zitting: burgemeester P. J. Keijzer, Dr J. J. Woldendorp, Ds P. Werges en J. v. d. Berge. Laatstgenoemde zorgt voor door zending van giften. Kortgene. Fokpaardendag. Op de Vrijdag gehouden fokpaardendag van wege den bond van Noord-Bevelandsche paardenfokkers, werden de prijzen als volgt toegekend: Hengstveulens: no. 1. bruinschimmel d'Orange, K 1457, eigenaar Iz. van Mal- degem te Kortgene. Merrieveulens: 1. Elza d'Orange, vossch. eig. Joh. Vogelaar te Kortgene; 2. Her mine, vos, eig. P. D. Remijnse, Kamper land; 3. Vera, vosbles, A. Steendijfc te Kamperland; 4. Gora, br. schimmel, A. M. van Nieuwenhuyzen te Kamperland; 5. Erna d'Oranje, br. bles, Iz. v. Malde- gem te Kortgene; 6. Tanny, vosbles, A. 'M. van Nieuwenhuyzen te Kamperland; 7. Vita, vosbles, A. Steendijk te Kamperland; 9. vosbles, P. G. de Lange te Kamper land; 10. vosbles, C. J. de Kam te Wis- Sönkörko. 1 en 5 d'Orange, K 1457; 2, 3, 4, 6, 7, 9 en 10 d'HeTcule d' Ahea, K 1451 en d'Immo, K 1346. Eenjarige merries: 1. Marie, 60401, eig. Gebr. v. d. Linde te Kortgene; 2. Dorja, 69939, C. J. de Kam te Wissenkerke; 3. Nelly, 68972, Gebr. v. d. Linde te Kort gene; 4. Catho, 68724, A. M. van Nieuwen huyzen; 5. Dora, 68192, J. M. Bom te Colijnsplaat; 6. Bibi, 69932, C. J. de Kam te Wissenkerke. 1, 2 en 3 d'Orange, K 1457; 4 en 6 d' Hercule d'Ahea, 1451; 5 d' Adriaan, K 1036. Tweejarige merries: 1. Fanette, 67155, Johs. Vogelaar te Kortgene; 2. Flora van Rayon, 66509, Iz. van Maldegem te Kort gene; 3. Meta, 65510, Gebr. v. d. Linde te Kortgene; 4. Diana, 66254, Johs. Voge laar te Kortgene; 5. Emma, 67617, Gebr. v. d. Linde te Kortgene; 6. Emma, 65511, A. M. van Nieuwenhuyzen te Kamper land, alle door Rayon de Wilson, 55234. Merries met afstammelingen: 1. Narve, 9634, Johs. Vogelaar te Kortgene; 2. Seitje K 9629, Gebr. v. d. Linde te Kortgene; 3. Cato, K 14578, idem; 4. 'Hella, 10825, Johs. Vogelaar; 5. Roza de Waarde, K 13533, C. J. de Kam te Wissenkerke. Hengsten met 5 afstammelingen: 1. Orange, K 1457, eig. H'engstenvereeniging „Noord-Beveland" te Kortgene; 2. Her cule d'Ahea, K 1451, Hengstenvereeniging Kamperland. Dekhengsten: dezelfde volgorde als vo rige categorie. Tweespan merries: 1. A. M. v. Nieu wenhuyzen te Kamperland; 2. Johs. Voge laar te Kortgene; 3 en 4 Gebr. v. d. Linde te Kortgene; 5 en 6 C. J. de Kam te Wis senkerke. Vierspan merries: 1 Gebr. v. d. Linde te Kortgene; 2. C. J. de Kam, 'Wissenkerke. Voetbal. Wedstrijd programma voor heden: Afdeeling I: Kamperland-Wissenkerke; Kats-Goesche Boys. Afdeeling II: Wolfaartsdijk-Nieuwdorp; Hansw. Boys 2-'s-H. Arendsik. 2; Goes 4- Kapelle 2. Afdeeling Hl: Kapelle 1-Wemeldinge; Wit Zwart-Rilland 2; Ierseke 2-Kruinin- gen 2. Behalve Kamperland-Wissehkerke, die te 6 uur aanvangt, beginnen alle wedstrij den te 7 uur. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hillegom, J. C. Neeleman te Pernis. Te Nieuwe-Tonge, D. J. van de Graaf te Ede. Geref. Kerken. Aangenomen naar Vrouwepolder-Ga- pinge, J. W- Tunderman, cand. te Rotter dam. Geref. Gemeenten. Dirksland en P. Honkoop, cand. te Rot terdam. Doopsgezinde Sociëteit. Aangenomen naar Wieringen, H. W. Meihuizen, prop. te Arnhem. Bedankt voor Makkum, Veendam en Witmarsum, H. W. Meihuizen, prop. te Arnhem. Emeritaat. Ds J. Timmerman, vrij-evang. predikant te Enschedé, heeft met ingang van 1 Aug. a.s. eervol emeri taat aangevraagd. Ds Timmerman werd 27 Nov. 1892 te Ierseke in zijn eerste gemeente beves tigd door Ds M. Mooij van Dordrecht. De heer J. A. T i e m e n s, theol. cand., beroepen pred. bij de Geref. Kerk te Aardenburg, zal a.s. Donderdag in een bijeenkomst van de Geref. Kerk te Nijmegen, waar hij hulpprediker was, af scheid nemen. Beroepbaar. De classis Den Haag der Geref. Kerken heeft beroepbaar verklaard de heer J. C. Streefkerk te Delft, cand. aan de Vrije Universiteit, Poortlandlaan 13 te Delft. Prof. H. H. K u y p e r. In „De Heraut" deelt Prof. Grosheide mede, dat de gezondheidstoestand van Dr H. H. Kuyper de laatste dagen bijzonder is vooruitgegaan. Hij mocht reeds het zie kenhuis verlaten en naar zijn woning terugkeeren. Ned. Herv. Kerk. Goes vm. ds Homburg H. Av.), n.m. ds de Vries (H. Av.), av. ds Steinz (Dank zegging). Lokaal Chr. Bewaarschool vm. ds de Vrie3. Wilhelminadorp vm ds Steinz (H. Av.), nm. ds Homburg (Dankz.). Wolfaartsdijk vm. Zendeling Grondel, nm. ds v. Dijk. Koudekerke, 9.30 u. ds v. Empel, 2 u. ds ten Kate (H. Doop). 't Zand 10 u. ds ten Kate (H. Av.), 6 u. ds Vossers (Dankz.). Hansweert 9.30 en 2.30 ui. ds Waarden- burg te Haarlem. Waarde vm. dhr v. Pelt te Rotterdam, nm. ds Hoogenraad. lOpenbare school opge heven. Te NieuwVosmeer is de 0. L. school, die slechts 7 leerlingen meer telde bij besluit van den raad opgeheven en is aan het hoofd dier school dhr J. M. van Etten eervol ontslag verleend. Tholen. Benoemd tot onderwijzeres aan de Boaz-school der Geref. Gemeente te Meliskerke mej. N. van der Weele Ad. al hier. De kweekschooloplei ding. Wij hebben gister melding gemaakt van een aanschrijving van den Minister van Onderwijs aan de besturen van bij zondere lagere kweekscholen. Naar de T e 1 e g r. verneemt, ligt het in de bedoeling voor de rijkskweekscholen dezelfde maatregelen te treffen. Voor de toelating tot de kweekscholen zal voortaan bezit van het mulo- of een daarmede ge lijkwaardig te stellen diploma gevraagd worden. Gelijlk men weet geeft dit diplo ma thans recht op toelating tot de tweede klasse kweekscholen. Vermoedelijk zal dus de omzetting van de thans vierjarige in driejarige kweekscholen neerkomen op het uitschakelen van de eerste kweek schoolklas. De eischen voor het onderwij zersexamen ondergaan hiermede geen wijziging. Uit het ministerieel schrijven blijkt nog, dat de subsidie voor de bestaande pa rallelklassen, welke subsidie eenige jaren geleden onder bepaalde voorwaarden (o.a. minstens tweederde van het aantal leer lingen van de te splitsen klas moest uit jongens bestaan) verleend werd, gevaar loopt. Reeds in Mei 1932 was bepaald, dat voor de vorming van nieuwe paral lelklassen geen subsidie zou worden ver leend. BEZUINIGINGSWERK. Wij lezen in „De Standaard": De Belgische regeering heeft van het parlement een machtigingswet welen te verkrijgen, om het noodzakelijke werk der bezuiniging te kunnen verrichten. Men stelde dat werk te lang uit en zocht eerst, naar socialistisch recept, het evenwicht alleen in leenen en verhooging der belastingen. Maar zoo kwam men er niet. De uitgaven moesten worden be snoeid. En nu komen de resultaten. Wij noemen er enkele: alle staatssubsidies verminderd met een vijfde; de loonen en salarissen van het overheidspersoneel met vijf procent verminderd, na 1930 met 21 procent; do ouderdomspensioenen met vijf procent gekort en de voorwaarden, waarop zulk pensioen kan worden ver kregen, herzien; andere sociale uitkeerin- gen besnoeid en eindelijk de werkloos- heidsuitkeering door verlaging en scherpe controleering verminderd. Met elkander echter nog slechts een bezuiniging van vijftig millioen gulden. Natuurlijk wekt zulk een bezuiniging alom ontevredenheid. Maar wat weet de socialist, die er het luidst over roept, er tegenover te stellen? Niets anders dan verontwaardiging, die geen cent in het laadje brengt. Dat is ta melijk onvruchtbaar. Even onvruchtbaar als betoogingen en demonstraties. Geen wonder dat er zijn, die pleiten voor een anderen weg. Men zegt dan: inflatie. Kort op geen enkele uitgaaf, maar verminder de waar de van de munt, waarin zij wordt gege ven. Het komt op hetzelfde neer en de menschen klagen niet. Hun wordt echter ontzaglijk veel meer kwaad gedaan. Laten wij hopen, dat hier het bezuini- gingswerk gedragen kunne worden niet alleen door de oprechtheid der Regeering, maar ook door gewillige medewerking van het volk en wie dat volk vertegen woordigen. Dat is de eenig goede weg. Bij het oversteken van den weg aangereden. Gister avond is op den Loosdrechtschen weg on der Hilversum een daar woonachtige da me, die den drukken weg overstak, door een luxe auto aangereden en tegen den grond gesmakt. Een dokter kon slechts den dood constateeren. IJzeren balk op het hoofd gekregen. Vrijdagmiddag waren arbeiders der gemeente-electrische centrale te Venlo bezig met het aanbren gen van een ijzeren balk in het gebouw der Centrale. Tengevolge van een misstap van een der arbeiders kwam de zware ijzeren balk te vallen en trof den 50-jari- gen gemeente-arbeider A. Heger uit Ven lo aan bet hoofd. Met ernstige hoofdwon den en een zware hersenschudding werd de man opgenomen en naar zijn woning overgebracht. Tegen den avond is H. zon der tot bewustzijn te zijn gekomen, over leden. Behalve H. kregen nog twee an dere arbeiders lichte verwondingen. Nederlander in een af grond gestort. Gisterochtend is een Nederlander op den weg Lisengrad Saentis op de Meglis-alp in een afgrond gestort en op slag gedood. Niettegen staande hij door de bergbewoners voor den dichten mist was gewaarschuwd, ging hij toch met een ander op weg, met het bovengemeld gevolg. Zijn metgezel waarschuwde de red- dingskolonne, doch deze slaagde er slechts in zijn lijk te bergen. De identiteit van het slachtoffer kon nog niet worden vastgesteld. Autobus omgeslagen. Op den Lemierserberg (Z.-Limb.) had een vrij ernstige botsing plaats tusschen een autobus en een wagen met flesschen be laden. Deze laatste stond aan de eene zijde van den weg en was met een ketting vastgelegd. Aan de overzijde stond een auto, zoodat er slechts een ruimte van on geveer vier meter openbleef om te passee- ren. Toen de bus in de richting Lemiers door wilde rijden, begon het paard te stei geren en ging dwars over den weg staan, waardoor het door de autobus over den grond geworpen en verwond werd. Door de botsing met den wagen kwam de bus in het talud terecht en sloeg gedeel telijk om. Verschillende inzittenden wer den meer of minder ernstig gewond, ter wijl de materieele schade vrij groot is. De eerste zwarte roos in Duitschland. Op de jaarlijksche rozententoonstelling te Sangershausen, waar ongeveer 8000 soorten vertoond worden, is ook de eerste in Duitschland gekweekte zwarte roos te zien. Het heeft verscheidene jaren geduurd, eer men erin slaagde deze zeldzame rozensoort te kweeken. De vuurramp op de Veluwe. Omtrent den geweldigen bosch- en heide brand, welke gisteren woedde in de om- geving van Assel en Kootwijk, kunnen wij nog mededeelen, dat het in den loop van den middag gelukte den brand te beteugelen. Naar schatting is pl.m. 250 H.A. heide en 10 H.A. bosch vernield. De zwartgeblakerde grond biedt in den wijden omtrek een troosteloozen aanblik. Dat de brand een dergelijk grooten om vang kon nemen was o.a. te wijten aan het feit, dat den boschbrandweren reeds in het begin dezer week was medegedeeld dat een twintigtal hectaren heide zou afgebrand worden, zoodat men bij het zien van rookwolken geen alarm behoefde te maken. Alvorens met het afbranden van de heide werd begonnen, ploegde men aan den kant, welke windwaarts was gelegen, twee brandgangen met een tusschenruimte van tien meter. Deze strook brandde men eerst af en toen schijnen vonken door den sterken wind te zijn overgeslagen. In korten tijd stond de heide over grooten afstand in brand. De leden van de boschbrandweer had den reeds lang den brand ontdekt, doch tengevolge van de hierboven genoemde aanschrijving maakten zij helaas geen alarm. Den heer Wolters, hoofdopzichter van de Nederlandsche Heidemaatschappij, ge lukte het ten slotte den leider van de Veluwsche brandweer van den ernst van den toestand te overtuigen. De militairen van het Remonte-depot namen aan het blusschingswerk deel, evenals de maré chaussee uit Apeldoorn. In den loop van den middag arriveerden nog dertig mili tairen uit Ede. Met vereende krachten slaagde men er ten slotte in den brand te beteugelen. Schitterend werk werd verricht door de blusschers, die onder de brandende zon hun inspannend werk verrichtten. Op den straatweg naar Radio-Kootwijk bevond zich een auto van een der brand meesters, den heer Reinier Tiethof. Ter wijl deze aan het blusschingswerk deel nam, sloegen de vlammen over den straatr weg. Met groote moeite slaagde men er in de auto in veiligheid te brengen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2