HendriksE Ct's Bank N.V. Boes EERSTE BLAD. Naar de geloofsvervolging. ZATERDAG 8 JULI 1933 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Rentevergoeding vanaf 1 Juli 1933 DEPOSITO s e Brand- en Itibraakvriie Rluisinrichting ertels9 OMaferiekea N.V, Amsterdam, Kwaliteit» producten t 4?e aawwu" i.ii'i '.tu ias,:x üitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Yorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 2)e Zeeuw Abonnementsprijs f Se.53 por Ltvariaai, weekabonnementen voor Middelburg, Goes ea Vlissingen 10,20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel, 'ingezonden mededeeiingen 60 cent per regel, üieine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Groote bezorgdheid moet wel wekken het krachtens hun beginsel optreden van de Nationaal Socialistische leiders in Duitschland. Alles moet daar zwichten voor de kracht en de macht van den Staat. Aan het organisatieleven wordt stelsel matig een einde gemaakt. Sociale en politieke organisaties, onver schillig van welke richting worden ver boden en ontbonden of „gelijkgescha keld", wat practisch op hetzelfde neer komt. Voor een vrije en zelfstandige jeugdbe weging! is in Duitschland geen plaats meer. En met de kerken gaat het denzelfden weg op. Aan de Evangelische Kerken, die zelf een bisschop hadden gekozen, is onmid dellijk te verstaan gegeven dat ook hier de Overheid de leiding heeft en dat zij zich eenvoudig naar die leiding hebben te voegen. De pas benoemde staatscommissaris voor de Evang. Kerken in Pruisen is zijn arbeid begonnen met een publicatie, waarin het o.m. heet: „Gedragen door zijn verantwoordelijk heid voor het werk der Reformatie en bezield door den onverzettelijken wil om aan de versplintering der kerken een ein de te maken, heeft de Pruisische minister van Wetenschap, Kunst en Volksontwik keling mij! tot staatscommissaris voor alle Evang. Kerken in Pruisen benoemd, met de volmacht om de noodige maatregelen te nemen tot opheffing der bestaande ver warring en tot het voorkomen van ver dere versplintering." Dat klinkt heel mooi, maar het komt toch hierop neer, dat het met de vrijl- heid der Kerken gedaan is. De Kerken mogen blijven, maar om den Staat te dienen en aan de nationale bewe ging een religieusen grondslag te geven. De vraag is nu, wat de Kerken zullen doen. Of zij zich onder dit juk zullen buigen, dan wel of ze de heerschappij van den Koning der Kerk zullen blijven erkennen. Of ze zich zullen vergenoegen met te laten uitkomen dat zij behooren tot de lijdende Kerk, of dat ze ook den moed zullen hebben te toonen dat zij1 behooren tot de strijdende Kerk. Er zijn reeds enkele verschijnselen, die er op wijzen, dat een botsing niet uit zal blijven. De predikanten der Ref. Kirche in Westfalen hebben een verklaring gepu bliceerd, waarin het o.m. heet: „Wij verwerpen behalve oude dwalin gen de nieuwe dwaling (Schwarmerei) en verklaren daartegen, dat alle volken en rassen onder den vloek staan, die over alles wat van nature is, uitgesproken werd. Het volkskarakter kan een volk niet uit de laagte van zijn bestaan ophef fen, want de verdorvenheid strekt zich uil tot in de diepte van het leven. Eveneens verwerpen wij alle uitspraken over de scheppingsordinantiën en de wet, die bui ten het Evangelie omgaan. Wij verwerpen het waardeeren der Schrift, louter omdat daarin zedelijkheid geleerd wordt en wijl in de Bijbelsche geschiedenis schoone voorbeelden voorgehouden worden. De Bijhei is geen boek, waarin ons idealen worden voorgespiegeld, het is een werke- lijkheidsboek, waarin zonde en genade ge openbaard worden. De eenheid van Gods openbaring in het Oude en Nieuwe Tes tament hebben wij te handhaven." Verder wordt uitgesproken dat het een liberalistisch beginsel is, wanneer de sfeer van den arbeid der Kerk wordt verwis seld met die van den Staat, en voorts stel len zij zich tegen de aanmatiging van den staat om „total" (allesomvattend) te zijn, hetgeen voortspruit uit de staatsleer van Pichte, Hegel en Marx. Met belangstelling volgen wij de ver dere ontwikkeling der gebeurtenissen in Duitschland. De toekomst schijnt donker. Niet zonder grond schreef de „Neder lander" dat tijden van geloofsvervolging nabij schijnen te komen en dat nadat door den oorlog het lichaam van het Duitsche volk is gedood, thans de ziel wordt aan getast. Bezoldiging Overheidspersoneel. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft de vorige week een commissie ge installeerd die tot taak zal hebben de normen vast te stellen welke mede met het oog op de huidige bijzondere omstan digheden door het centraal gezag behoo ren te worden aangelegd bij de beoordee ling van de bezoldiging van het personeel in dienst van provinciën, gemeenten, wa terschappen enz. De Minister deelde mede, dat een daar toe strekkend wetsontwerp zijn departe ment reeds verlaten heeft. De bijzonderheden van dit ontwerp zijn nog niet bekend, en daarom is het ook te vroeg om nu reeds critiek uit te oefenen, maar toch kan wel gezegd dat wij deze aankondiging niet zonder bezorgdheid hebben vernomen. De bedoeling is meer éénheid te bren gen in de salarieering. Er zijn nu vol gens den Minister zoodanige verschillen, dat zij den toets der redelijkheid niet kun nen doorstaan. Wij krijgen dus ook hier: meer centralisatie. Is dat noodig? Zijn daaraan voor de gemeenten geen groote gevaren verbonden? Geheel zonder vrees zijn wij1 dienaan gaande niet. Het is duidelijk dat de auto nomie van de „lagere organen" opnieuw zal worden aangetast. 'tls waar, Minister de Wilde erkent, zooals we van hem ook niet anders ver wachtten: „De autonomie is een fundamenteel element in onze staatsinrichting en een levenwekkende kracht, doordat de plaatselijk verschillende toestanden tot hun recht kunnen komen en het meele ven en meewerken der locale gemeen schappen er door bevorderd wordt." maar toch zal die autonomie niet buiten geding kunnen blijven, omdat meer ge lijkvormigheid noodzakelijk moet worden geacht. In 't algemeen gevoelen wij voor die ge lijkvormigheid niet veel. Daarvoor loopen in de eerste plaats de plaatselijke toestanden teveel uiteen. Gedeputeerde Staten hebben in verschil lende provinciën ook reeds aan die ge lijkvormigheid gewerkt, met het gevolg, dat in tal van gevallen ongemotiveerde verhoogingen zijn tot stand gekomen, waar men nu de last van heeft. Gelijkvormigheid beteekent in vele ge vallen onbillijkheid. En 't beteekent ook aantasting van de plaatselijke autonomie en wat erger is: vermindering van verantwoordelijkheids besef. Het zijn juist de bestuurders met wei nig verantwoordelijkheidsgevoel en wei nig durf, die op centrale regelingen ge brand zijn. 1 is! 't Is ook zoo gemakkelijk. Men kan zich eenvoudig dekken op zijn voorman, zooals de militairen dat zeg gen, en men kan als 't onaangename maatregelen betreft, er bij vertellen, dat men 't zelf liever anders zou willen, als dat kon. Dat is niet de manier waarop stoere bestuurders worden gekweekt. Zeker, gelijkvormigheid kan mooi zijn en gemakkelijk. Zooals een kunstgebit mooi kan zijn door zijn gelijkvormigheid. Maar 't leeft niet. Er zit geen kracht in. Daarom zijn we ondanks ons groot vertrouwen in dezen bewindsman niet geheel gerust op de plannen van Minister de Wilde. DE LONDENSCHE CONFERENTIE. Een overwinning voor Mac Donald. In de gemeenschappelijke bijeenkomst der verschillende economische sub-com missies, welke gistermorgen achter ge sloten deuren plaats vond, stelde de Brit- sche delegatie, gesteund door de Fran- schen en Italianen voor, dat de werk zaamheden van de sub-commissie, welke zich bezig houdt met de co-ordinatie van de productie en de distributie, zullen worden voortgezet. Dit voorstel werd aangenomen. De belangrijke sub-commissie, welke zich bezig houdt met de kwesties van handelspolitiek, heeft besloten zich te verdagen. De meeningsverschillen in de commissie waren zeer groot. Het Euro- peesche goudblok sprak zich beslist uit vood een staking der werkzaamheden, terwijl de Britsche delegatie, gesteund door Argentinië, Noorwegen en Sovjet- Rusland, een voortzetting der werkzaam heden bepleitte. Met acht tegen zes stemmen werd ten slotte besloten, de commissie voor onbe- paalden tijd te verdagen. In de bijeenkomst van de monetaire commissie heeft de Amerikaans'che ge delegeerde Couzens een rede gehouden. Hij steunde het Braziliaansche voorstel dat de instelling voorziet van twee com missies, waarvan de eene zal zijn samen gesteld uit de goudlanden en de andere uit die landen, welke den gouden stan daard verlaten hebben. Deze commissies zouden parallel werken en moeten trach ten haar eindrapporten in één enkel rap port samen te smelten. Dr Hirschfeld (Nederland) verklaarde, dat alle besprekingen vruchteloos zullen blijven, totdat men besloten heeft of de internationale werkzaamheden gebracht zullen worden op basis van den gouden standaard. Na een breedvoerige discussie werd een Britsch voorstel betreffende een voort zetting van de werkzaamheden der com missie aangenomen met 25 tegen 15 stem men en een onthouding. Het voorstel van Engeland hield in, dat de hoofdkwesties op monetair gebied bui ten discussie moeten worden gehouden, maar dat eventueels voorbehouden of een afwijkende opinie aan iedere conclusie, waartoe men zou komen, zouden kunnen worden vastgehecht. De tegenstanders van het Britsche voor stel vormen een stevig blok van Euro- peesche landen, waarvan de invloed zeer groot is. Niettemin wordt de uitslag van de stem ming beschouwd als een overwinning voor MacDonald, wijl de conferentie al thans in theorie al haar werkzaamheden zal voortzetten. De uitslag van de stemming in de mo netaire commissie heeft groote voldoe ning gewekt in kringen der Amerikaan- sche delegatie. Gaat Amerika een nieuwe inzinking tegemoet? Vreezende, dat de jongste golf van speculatieve productie door de Ameri- kaansche fabrieken en van prijs verhoo ging de koopkracht der massa al te zeer zal overtreffen en een nieuwe inzinking zal veroorzaken, heeft Johnson, de ad ministrateur van den nationalen weder opbouw, een alarmkreet geslaakt en met aandrang alle industrieën verzocht, nieu we loonschalen samen te stellen, volgens welke de loonen zullen worden verhoogd en het aantal arbeidsuren zal worden verkort. De Vereenigde Staten, zeide hij, zou den geen nieuwe inzinking kunnen ver dragen. Griezelverhaal over hongersnood in Rusland. Te Schneidemühl bevinden zich op het oogenblik 357 Duitsche boeren uit Sov jet-Rusland, die wegens dreigenden hon gerdood dat land ontvlucht zijn. Ze zijn grootendeels afkomstig uit het Wolga- gebied en de Oekraine. Zij maken een allerellendigsten indruk. Hun landgenooten, die niet uit Rus land konden wegtrekken, wacht een vreeselijk lot: de hongerdood. Want er is in de eens zoo vruchtbare Wolga-gebie- den en in de Oekraine thans niets meer te eten. Een boer, in het hulpkamp te Schnei demühl ondergebracht, vertelde, hoe een moeder, half waanzinnig van honger, haar beide kinderen slachtte. Ook opgra ven van lijken is voorgekomen. Den Sovjet-autoriteiten is het niet meer mogelijk, voor genoeg voedsel te zorgen. Een en ander is het gevolg van het col lectieve landbouwstelsel, waardoor den boeren al het graan ontnomen wordt, dat ze weer duur moeten inkoopen, als ze zaaigoed noodig hebben. Drankwet-ambtenaren. De attorney-general te Washington heeft aangekondigd, dat meer dan 1300 drankwet-ambtenaren reeds ontslagen zijn of binnenkort ontslag zullen krijgen. Verwacht wordt, dat door dezen maat regel een besparing van 3% millioen dol lar aan salarissen, bureaukosten e.d. zal worden verkregen. Misschien vinden deze 1300 werkloos gemaakte of te maken mensehen nu wel emplooi bij de in aantocht zijnde drank- fabricage of den komenden drankhandel. Korte Berichten. Uit de kringen van het Italiaansche ministerie van luchtvaart wordt gemeld, dat generaal Balbo, als de vlucht van zijn eskader naar de Vereenigde Staten slaagt, het volgend jaar, eveneens1 met een eska der van 24 vliegtuigen, een vlucht om de wereld zal maken, vliegende van het Wes ten naar het Oosten. i In een massa-vergadering van zee lieden, havenarbeiders en voerlieden te Dublin werd besloten een algemeene werk staking in de haven van Dublin af te kondigen. Getracht zou worden het werk overal volledig stil te leggen. Een zekere dr Behuslav Feierabend is gisteravond met zijn vrouw en beide kinderen in het Dachstein-gebied door een lawine overvallen en gedood. D'e vier lij ken zijn door een bergingsexpeditie naar Gosau overgebracht. In het Noorden van Zweden zijn gToote boschbranden uitgebroken. Men vreest dat de branden nog grootere uit breiding zullen aannemen, tenzij het weer omslaat en er regen valt. De sinds midden Februari aanhou dende afneming der werkloosheid in Duitschland is ook in de tweede Juni- belft te constateeren geweest. Ingezonden Mededeeling. Van midden tot einde Juni is het aan tal bij de betrokken bureaux aangemelde gevallen van werkloosheid met meer dan 121.000 tot 4.856.000 gedaald. i De nieuwe voorstellen namens de Duitsche regeering door von Papen aan den Paus gedaan voor het vaststellen van een concordaat zijn gedeeltelijk door het vatieaaa onaanneembaar geacht. De Raad van Beheer van de Duit sche posterijen is gisteren in zitting bij= eengeweest. Eenige maatregelen werden goedgekeurd. O.m. werden de porti voor drukwerk, monsters, e.d. verlaagd, ter wijl ook op het gebied van de telefoon eenige verlagingen zijn ingevoerd. De BerlijUsche politie heeft gisteren vroeg in het tuindorp Pankow een razzia gehouden. Een groot aantal ploertendoo- ders en schietwapenen zijn in beslag ge nomen. Er bevond zich ook nieuw leger- materiaal in enkele tuinhuisjes, o.a. sa bels en geweren. Bij! drie bewoners wer den bovendien Marxistische pamfletten aangetroffen. Er zijn slechts 14 man gearresteerd. De Amerikaansche vlieger James Mattern, die, bijl zijn poging om' in record tijd om de wereld te vliegen, op 14 Juni met zijn vliegtuig „Century of Progress" uit Chabarofsk vertrok en sedert dien zoek was, is gisteren volgens een bericht uit Moskou, gezond en wel in de plaats Anadirsjoetka (Oost-Siherië) aangeko men. Prinses Juliana te Londen. Reuter meldt uit Londen, dat Prinses Juliana vanmiddag een receptie houdt op het Nederlandsche gezantschap. Gistermiddag heeft de Prinses in ge zelschap van Prinses Victoria en prinses Marie Louise de tenniswedstrijden te Wimbledon bijgewoond. Een floreerende gemeentekas. De gemeente Opperdoes sloot haar ge meenterekening 1932 met een voordeelig saldo van f 7000. De rekening ving aan met een nadeelig saldo van f 4700, zoodat nog een winst werd gemaakt van f2300. Tot nog toe werden de rentelooze tuin- derscredieten uit de gewone middelen vol daan. Algemeen artsen auto-embleem. Een commissie, benoemd door het hoofdbestuur van de Nederl. Mij. tot be vordering der Geneeskunst tot het vast stellen van een algemeen artsen-auto embleem voor ons geheele land, ter ver vanging van de zeer verschillende plaat selijke emblemen, komt op grond van historische onderzoekingen tot de slot som, dat dit embleem behoort te bestaan uit één slang, gestrengeld om een knoes- tigen aesculaapstaf, in een omlijsting die het attribuut duidelijk doet uitkomen. Het vragen van verkeersvoorreebten met het aanvaarden van de daarbij be- hoorende verplichtingen, acht de commis sie ongewenscht. Voorts raadt de com missie het instellen van een signaal aan, dat de beteekenis zou hebben „indien arts, verzoeke te stoppen", bestaande uit een uitgestrekte arm en hand, waarin een loshangende, niet wuivende zakdoek. Met deze voorstellen heeft het hoofdbe stuur van de Maatschappij' zich ver- eenigd, zoodat besloten is, de invoering van dit embleem te bevorderen. Salarisverlaging van gemeente-artsen. Het Hoofdbestuur van de Nederland sche Maatschappij tot bevordering der geneeskunst heeft in een adres, verzon den aan den Minister van Sociale Zaken gewaarschuwd tegen verlaging van de salarissen van de gemeente-geneesheeren, zonder rekening te houden met het feit, dat op vele dier plaatsen het aantal arm lastigen geweldig is toegenomen, soms wel vertienvoudigd is. Verlaging van het salaris op gelijke wijze en in dezelfde mate als van de andere gemeente-ambte naren is dus allerminst gemotiveerd, ten zij me» na^st de verlaging vcior de toe- Binnenland. Verbreeding vaa het kanaal door Zuid!- Beveland. Wethouderscrisis te Amsterdam? Dreigende landarbeidersstaking in West Zeeuwsch-Vlaanderen. Bosch- en heidebrand op do Veluwe. Buitenland. De economische conferentie. De arbeid van sommige sub-commissies gaat door. Gaat Amerika een nieuwe inzinking tege moet? ingezonden Mededeeling. Beestenmarkt 8 Telefoon No» 249 met 1 dag ©psegsJcsg 2% 8 dagen 1 maand 3 9 n 09 09 ii 1 ]aar Rekening-Courant 27*7® 27® 37.7» 37.7# 38/. 7® 4«/o 2% neming van den omvang van het aan tal armlastige patiënten een behoorlijke verhooging toekent Te veel artsen? Het Hoofdbestuur van de Nederland sche Maatschappij tot bevordering' der geneeskunst, heeft zich gericht tot de me dische faculteiten van de Universiteiten met een schrijven, waarin uiting gegeven wordt aan het bij dit hoofdbestuur be staande bezorgdheid over de onvoldoen de gelegenheid voor jonge artsen om met of zonder bezoldiging assistent te worden, te meer, waar naar Indië geen artsen meer worden uitgezonden en de onderne mingen daar de aangestelde artsen zelfs voor een deel ontslaan. Het gevolg daar van is, dat ons land gaat lijden aan over- vulling op geneeskundig gebied. Met bet oog daarop doet het hoofdbe stuur een beroep op den steun en de me- werking van de faculteiten om te voor komen, dat aan buitenlanders bij hun stu die en bij vestiging grootere faciliteiten worden verleend, dan hun eigen land geeft aan Nederlandsche artsen; opdat voor be zoldigde en onbezoldigde assistentenplaat sen uitsluitend in aanmerking komen Ne derlandsche artsen en opdat niet aan Ne derlanders of buitenlanders, die nog niet bet artsexamen in Nederland hebben af gelegd, een plaats aan onze Universiteiten wordt gegeven, waarop allereerst de Ne derlandsche arts recht heeft. Het hoofd bestuur wijst ten slotte met nadruk op het gevaar van een ©vervulden artsenstand, zoowel voor de verhouding van de genees kundigen onderling, als voor de behande ling van de bevolking. Het Amsterdamsche gemeentebestuur. In de gisterochtend gehouden vergade ring van het college van B. en W. van Amsterdam, is besloten tijdelijk den wet houder voor de bedrijven en de handels- inrichtingen, den heer E. J. Abrahams, te belasten met de afdeeling financien. In dezelfde vergadering hebben de bei de S. D1. wethouders nog niet meegedeeld, dat zij hun mandaat ter beschikking zul len stellen. Wel is waar wordt dit ver wacht, maar, zooals men weet, hebben de he eren hierin niet zélf te beslissen. Zij hebben af to wachten wat hieromtrent door do „partij-instanties" over hen be slist wordt. Minister Coiijn. In een onderhoud met Reuter gaf Dr Coiijn uiting aan de verwachting, dat de leden van 'het goudblok in de toekomst Ingezonden mededeeiingen. Murwe co halfs. Lijniaadkeekjes Lijnzaadsehilfers Lijnraeei Soyaschllfers Soyakoekjps ™'/i vocht, dat is 5 vocht minder dan gewoonlijk in de koeken. Ratiokoekjes v. rationeele voedering Kunstkowel geeft meeste eieren en sterkste kuikens Vitaminenmeel beter dan vischmeel. Vraagt merk BERTELS. Let op ons ongeschonden LOODJE.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1