EERSTE BLAD. VRIJDAG 7 JULI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND JMRiABfê - tta, Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uwi.Miigwr.pn.ijAJ.«i »*3Cijru'.'.^'..-.'r7- r-- yy j^_'ijL» Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455, Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnemsnfsprys f2.59 psr te-astaak weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto I 0.85. Bij contract belangrijke korting. Een aanwinst. Het liberale „Handelsblad" geeft een beschouwing over den arbeid van Dr P. A. Rutgers. Hij maakte zich o.m. zeer verdienstelijk door wat hij deed voor de suikeronderne mingen en de (koffiecultuur en deed mede veel moeite voor de hervatting van de bakovencultuur. Ook aan het kleinbedrijf heeft hij, en niet zonder succes, groote aandacht geschonken. „Aan het vraagstuk der werkloosheid zoo besluit het blad heeft de scheiden de gouverneur eveneens zijn volle aan dacht gewijd. In dien aanvang misschien min of meer schoorvoetend, waardoor de maatregelen wat lang op zich lieten wach ten, maar toen de nood der werkloosheid nijpender en duidelijker werd, zijn belang rijke bedragen voor werkverschaffing be schikbaar gesteld. Een versnelde wegen aanleg, vrij onderzoek in de goudvelden en steun aan gouddelvers, het instellen van het eenmansbedrijf bij de balata-winning met gouvernementssteun, steun bij de ves tiging als kleinlandbouwer, ziedaar vele maatregelen, die beoogden de werkloos heid te verminderen. Als een der grootste verdiensten van gouverneur Rutgers kan men ongetwijfeld aanmerken, dat hij er in geslaagd is het subsidiecijfer op de begrooting te vermin deren, niettegenstaande de belangrijke uit gaven voor crisissteun en het sterke afne men der inkomsten. Wij zijn ervan overtuigd, dat het aan vaarden van den Kamerzetel door Dr Rut gers voor die instelling een aanwinst zal blijken om de grondige kennis, die de heer Rutgers van onze tropische gewesten bezit en die aan ons parlement ongetwijfeld ten goede zal komen. Persoonlijke bekendheid met onze overzeesche gewesten in Azië en Amerika behoort daar tot de uitzon- deringen". Met ingenomenheid maken wij van deze uitspraken melding. Er blijkt uit, dat de A. R. Kamerfractie niet alleen in getal vooruitging. De Londensche conferentie. Na afloop der zitting van het bureau der economische conferentie werd de vol gende officieele verklaring gepubliceerd: „Het bureau der economische conferen tie heeft gistermiddag bij de hervatting van de besprekingen over den tegenwoor- digen stand der werkzaamheden van de conferentie met algemeens stemmen de volgende resolutie aangenomen, die door Mac Donald na overleg met een reeks col lega's-ingediend was: „Daar het bureau vast besloten is met het werk der conferentie in den grootst mogelijken omvang en zoo snel mogelijk voortgang te maken en daar, op grond der omstandigheden* die fcich onlangs hebben voorgedaan, de landen met den gouden standaard zich verplicht voelen te verklaren, dat het voorloopig voor hen onmogelijk is deel te nemen aan eenige bespreking over monetarie kwesties, is het bureau met algemeens stemmen over eengekomen: „a. elke subcommissie te verzoeken, zoo spoedig mogelijk bijeen te komen om een lijst op te stellen van de vragen, die onder deze omstandigheden door de commissies met kans op succes besproken zouden kunnen worden; b. wanneer de verslagen der sub-com missies binnengekomen zijn, bijeen te ko men, om voorstellen ten aanzien der ver dere schikkingen te doen, welke voor ver dere werkzaamheid der conferentie ge troffen moeten worden. Het bureau zal Maandag bijeenkomen om de aan de subcommissies gevraagde rapporten in ontvangst te nemen". Het tegen de conferentie gevelde dood vonnis is dus tijdelijk verzacht en vele ge delegeerden hopen, dat het tot stand ge komen compromis tijd zal laten om met elkaar te praten en misschien zal veroor loven, dat in een niet ver verwijderd ver schiet d© conferentie haar werkzaamhe den zal kunnen hervatten. Er zal geen plenaire zitting van de conferentie plaats hebben. In Eransche kringen is men de mee- ning toegedaan, dat de conferentie kan voortgaan met het onderzoek van de eco nomische vraagstukken zooals de organi satie van de productie en quaesties van de coördinatie tusschen productie en con sumptie. In Engelsche politieke kringen heerscht na het besluit van het bureau tot voort zetting van den arbeid, een sterk opti misme. Zoo wordt verklaard, dat de verkla ring der goudlanden, dat zij aan geen valutabesprekingen kunnen deelnemen, slechts bindend is voor de landen, Frank rijk, Italië, Nederland, België, Zwitser land en Polen, en den anderen landen niet verhindert het valutaprobleem te be spreken. In Duitschland is men zoo vriendelijk de oorzaak der mislukking aan de goud landen toe te schrijven! Hoe men de din gen op hun kop kan zetten! Amerika wil zich losmaken van het Lon densche vlootverdrag in 1934. Naar verluidt is Amerika vast besloten om zich na het afloopen van het Lon densche vlootverdrag aan het einde van 1934 van dit verdrag los te maken. Roose velt is van plan om dan de Amerikaan- sche vloot naar eigen goeddunken te v e r g r o o t e n. De Amerikaansche re geering is overtuigd van de hopeloosheid van de vlootonderhandelingen nu Japan besloten heeft zich los te maken van het Londensche verdrag, ingeval dit land niet volledige vlootpariteit wordt toegestaan. Het bericht, dat Norman Davis niet op de eerstvolgende zitting te Genève zal verschijnen wordt bevestigd. De regeering te Washington is overtuigd, dat de toe stand te Genève hopeloos is. Amerika is niet geïnteresseerd bij een bespreking der ontwapening te land en Roosevelt is bui tengewoon verstoord over bet verkeerd opnemen van zijn ontwapeningsvoorstel. Keert Amerika zich af van Europa? Terwijl president Roosevelt alle pogin gen aanwendt bet geweldige Amerikaan sche oeconomische program ten uitvoer te leggen, wordt, naar verluidt onder in vloed van de gebeurtenissen te Londen overgegaan tot een volkomen koerswijzi ging in de Amerikaansche buitenlandsche politiek. Washington zou besloten zijn zich vrij te maken van Europa en zijn politiek geheel te richten op Zuid-Afrika en de landen rond den Stillen Oceaan, in het bizonder Japan en Rusland. De nieuwe Amerikaansche politiek te genover Europa zou een volkomen ver andering brengen in de politiek der laat ste twintig jaren. Verklaard wordt, dat de internationale conferenties niets hebben opgeleverd, en dat Amerika daarbij steeds aan het kort ste einde heeft getrokken. Van de Ontwa peningsconferentie zou men niets meer verwachten, terwijl ook geen vertrouwen meer zou worden gesteld in het pact van Kellogg en de procedures van scheidsge rechten. Het geduld van Amerika tegenover Europa zou ten einde zijn. De tocht van Balbo's eskader. Naar van IJsland wordt gemeld, heeft generaal Balbo tegenover persvertegen woordigers te Reykjavik verklaard, dat het eskader de laatste 200 kilometer blind gevlogen heeft. Slechts gedurende de eer ste 2 uur was het zicht goed. Daarna raakte men in een nevelzone van 350 K.M. breedte. Terwijl in het begin boven de wolken werd gevlogen, was het ten slotte slechts mogelijk geweest zich met het kompas te oriënteeren. Onder deze moeilijke omstandigheden moet het als een bijzonder goede prestatie worden be schouwd, dat het eskader in staat was, het verband te bewaren en een snelheid van gemiddeld 145 K.M. per uur te ont wikkelen. Korie Berichten. De invloed der inflatie is» reeds merkbaar voor de Amerikaansche huis vrouwen. De kleinhandelprijzen voor le vensmiddelen zijn met 30 tot 60 pet. ge stegen. De staatssecretaris voor Landbouw, Wallace, heeft bekend gemaakt ,dat te gen woeker op levensmiddelen zeer scherp zal worden opgetreden. De Beiersche politieke politie heeft de gewezen Beiersche ministers voor eeredienst en bdnnenlandsche zaken, resp. dr Goldenberger en dr Schweyzer, gevan gen genomen. LOONEN EN SALARISSEN TE AMSTERDAM. Na langdurige debatten heeft de Ge meenteraad van Amsterdam een beslis sing genomen over de voorstellen van 'B. en W. inzake verlaging van ioonen en sa larissen van het gemeentepersoneel. Er heerschte gisteravond in den ge meenteraad groote spanning in verhand met de op handen zijnde beslissing over de loonvoordracht. Alle raadsleden waren aanwezig, wethouder Polak was wegens ziekte afwezig. In den loop 'van den avond verklaarde wethouder Kropman, dat bij verwerping der voordracht de meerderheid van het college de verantwoordelijkheid niet lan ger zou wenschen te dragen. Wethouder de Miranda verdedigde het standpunt van de minderheid in het col lege van B. en W. en daagde den Taad als het ware uit een motie van afkeuring aan te nemen. De daarna gehouden stemmingen zijn als volgt verloopen: Demotie-Seegers (G.P.) houden de afkeuring van het beleid van B. en W.: verworpen met 386 stemmen. Vóór al leen de communisten en de heer Kitsz. Het voorstel-Woudenberg in zake de bestendiging van den vacantie- toeslag ook na 1933: verworpen met 24 20 stemmen. Vóór soc.-democraten, in clusief de beide wethouders, alsmede de communisten. Daarna kwam in stemming het voor stel van B. e n W. in zake de loonkor- ting. Bit werd aangenomen met 24 tegen 20 stemmen. Tegen stemden de 6 communisten van allerlei schakeering en de soc-.democraten, inclusief de wethou ders De Miranda en Boekman. DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Vier millioen achteruitgang;. De definitieve ontvangsten van de Ne- derlandsche Spoorwegen bedroegen over de maand Maart 1933: voor reizigersver- voer f 4.418.194.44 (vorig jaar Maart f5.739.989.48). Het bagagevervoer bracht in Maart j.l. op: f 69.590.51 (vorig jaar f 91.114.50). De brief- en pakketpostf 275.000 (vorig jaar f 335.000). Het goederenvervoer f4.997.431.52 '(vorig jaar f5.543.539.91). Het veevervoer: f 77.747.22 (vorig jaar f87.772.81). In totaal waren de ontvangsten in Maart 1933: f 9.987.603.95 tegen f 11.978.708.99 in dezelfde maand van het vorig jaar, een vermindering alzoo van ongeveer twee millioen. Gedurende het eerste kwartaal van 1933 bracht de Nederlandsche Spoorwegen op f 29.658.624.70 en in het eerste kwartaal van 19'32 f 33.768.013.81. In de eerste drie maanden van 1933 beliepen de ontvang sten dus al f4.109.389.11 minder dan is het overeenkomstige tijdvak van 1932. Gemeente als makelaarster. De gemeenteraad van Meppel heeft Woensdagavond besloten, de pasgekochte nieuwe fabriek met omliggenden grond, benevens een gedeelte van de Balkenhaven, tot voor kort eigendom van de N.V. Hout handel v.h. firma B. Timmer, opnieuw te verkoopen aan de N.V. Concordia. De ver koopsprijs bedraagt f27.500, terwijl dit gedeelte is aangekocht voor f 19.000, de gemeente maakt hier dus een winst van f 8500. De koopster zal in de fabriek het houtzagerijbedrijf uitoefenen. Prinses Juliana fa Londen. Prinses Juliana heeft gisteren den To wer en het Parlementsgebouw bezocht. Vervolgens dineerde zij in het Kensington Palace hij graaf en gravin Athlone. Aan den maaltijd waren vele gasten genoodigd, waaronder ook de ex-Koning van Spanje Alfonso en de Braziliaansche gezant met zijn echtgenoote. Na het diner was de Prinses tegen woordig bij een receptie, gegeven door Lady Ludlow. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is bijeengeroepen te gen Dinsdag 18 Juli des middags 1 uur. De voorzitter der Eerste Kamer is voornemens, aan de centrale afdeeling voor te stellen, in de afdeelingen te doen onderzoeken, onmiddellijk na de openbare vergadering van Dinsdag 18 Juli, des na middags te één ure, een reeks wetsont werpen, waaronder verscheidene tot rege ling van den invoer van bepaalde artike len en de wijziging der Hoogeronderwijs- wet. Uitvoer aardappelen. De minister van oeconomische zaken heeft bepaald, dat met ingang van 1 Juli 1933 certificaten zullen worden afgegeven voor den uitvoer van aardappelen naar Duitschland, tot een zoodanige hoeveel heid als waarvan de invoer in dat land tegen een beperkt invoerrecht is toege staan. Als commissie voor den uitvoer van aardappelen naar Duitschland is aange wezen de commissie ingesteld bij minis- terieele beschikking van 1 December 1932; mr L. Niemöller te 's Gravenhage is belast met de afgifte der certificaten. Het Marine-bondsgebouw te Den Helder. Het bezoeken door militairen, van het roode „Marine Bondsgebouw" is gisteren door den Commandant der Marine ten strengste verboden. Het gebouw wordt door militaire politie bewaakt Vermoedelijk houdt dit verbod verband met het feit, dat het Hoofdbestuur van den Bond voor Minder Marine Personeel de exploitatie in handen heeft gesteld van een stichting, die zich ten doel stelt, onder een anderen naam, het gebouw zijn oude karakter te doen behouden. Ingezonden AAededeeilng. HET NOODRECHT-ONTWERP VAN MINISTER MARCHANT. Het wetsontwerp van Minister Mar- chant, dat bedoelt op de uitgaven voor 't lager onderwijs te bezuinigen, wordt in de Maasbode aan scherpe critiek onderwor pen. Het blad is van oordeel, dat door dit „noodrecht" zeer bepaald de 'bijzondere scholen worden getroffen. Immers door de voortdurende achteruit gang is er een overvloed van openbare scholen, terwijl de vooruitgang van het bij zonder onderwijs aanhoudt. De ratio van dit wetsontwerp is bezui niging. Maar de „Janboel" op hel Bezui- denhout schijnt, nog niet veranderd. Weet één sterveling of het drakerige stopwetje 1922 en paragraaf 11 iets 'bezuinigd heb ben? Dat weet niemand; wel weten wij, dat ze last bezorgden aan de besturen van protestantsche en katholieke scholen. En wat brengt deze wet, die tot 1935 zal gelden, nu op? Er staat geen letter van in de memorie. Zelfs professor van Poelje schijnt het niet te weten. Wat wij weten is, dat deze wet 'n poover bezuini gingsresultaat zal hebben. Worden de Rijksuitgaven er lager door? Geen cent, want het Rijk betaalt alleen de sala rissen der verplichte leerkrachten en daar mee heeft dit wetsontwerp niets te maken. Worden de gemeente-uitgaven er dan door verlaagd, zoo verlaagd, dat het Rijk er misschien de uitkeerings-formule krachtens de finaneieele verhouding wel door veranderen kan? Dat bestaat niet. De gemeenten moeten natuurlijk de verschul digde aflossing en rente voor scholenbouw voldoen. Zij bedragen voor ruim 1000 ge meenten samen nog geen 10 millioen, d.w.z. nog geen 8 pet. van de totaal-uit gaven voor het lager onderwijs. Op deze 10 millioen wordt niet bezuinigd. Bezui nigen moet geschieden op uitgaven, die er zijn. Maar zóó bezuinigt dit ontwerp niet. Men praat voortdurend honderduit over ons „dure" onderwijs. Men insinueert dan dikwijls en declareert niet zelden, dat het bijzonder onderwijs de oorzaak van de duurte is. De waarheid is anders, zooals de officieele verslagen over den toestand, zooals die einde 1928 was, leeren. Krachtens art. 72 eischt de kapitaals- dienst van de gemeenten de som van 9.9 millioen, n.l. 5.4 millioen voor het open baar onderwijs met 472.432 leerlingen, en 4.5 millioen voor het hijzonder onderwijs met 683.448 leerlingen. Op deze som valt natuurlijk niet te bezuinigen. De waarheid is verder, dat de gemeen ten krachtens art. 101 aan instandhou- dingskosten voor de scholen betalen 11.2 millioen, n.l. 6.1 millioen voor het open baar onderwijs <(of f 13 per leerling) en 5.1 millioen voor het bijzonder onderwijs* (of f 7.50 per leerling). Op dit bedrag, plm. f 10 per kind en per jaar, valt niet veel te bezuinigen, zeker niet met dit ontwerp, dat verlaagt én verhoogt, al naar gelang de plaats en volgens departementaal inzicht. Wij aanvaarden de goede bedoeling van den Minister, maar wij meenen te hebben bewezen, dat dit wetsontwerp niet bezui nigt op de huidige uitgaven en dat hot Binnenland. Bezuiniging op onderwijs. Steun aan de aardappelteelt. vHet aanplakverbod te Ierseke onverbin dend verklaard. De Zeeuwsche diaconale conferentie. Het salarisdebat te Amsterdam. De algemeene vergadering der Z. L. M. Buitenland. Dö economische conferentie te Londen. De houding van Amerika. wel degelijk gevaren bergt voor het vrije onderwijs. Wil de Minister deze inciden- teele wijziging der L.O.-wet aanvaard zien, dan verwachten wij, dat de rechtsche frac ties hier amendeerend zullen optreden. Bezuiniging als het moet, accoord. Doch een bezuiniging, welke geen bezuiniging is, maar een miskenning van den huidi- gen toestand beteekent en, zoo niet for meel, dan toch wel zeker materieel een werkelijk gevaar voor het bijzonder onder wijs kan beduiden, aanvaarden wij niet zonder verzet en wij hopen, dat onze fractie van dit verzet zal getuigen. DE ITALSAANSGHE FASCISTISCHE STAATSLEER. Op de wetenschappelijke samenkomst van de Vrije Universiteit heeft Prof. Ane- ma over bovenstaand onderwerp een referaat gehouden. Prof. Anema betoogde, dat onder fascis me niet de strooming moet worden ver staan, welke behoud van den rechtsstaat wil door versterking van het centraal gezag; het fascisme is ontstaan uit de tegenstelling met den rechtsstaat en wil in plaats van dezen den machtsstaat. Tegen den rechtsstaat brengt men in, dat deze het gezag verzwakt, dat het algemeen kiesrecht niet steeds de besten naar voren brengt, de vrijheid van druk pers tot ontaarding, de vrijheid van ver gadering tot revolutie voert, dat de rechts staat aan overschatting van het recht (eenzijdige overdrijving van het recht van den enkeling) lijdt en de verwording van den staat tot een bewind van de massa brengt De machtsstaat heeft als hoofdprin cipe tegenover het recht van den rechts staat de doelmatigheid van de macht. Machtsontwikkeling in dienst der natie is zijn doel, waaraan alles zonder eenige uitzondering ondergeschikt is. „Rechts- vormig buiten en tegen de actie van den staat is logisch en juridisch onmogelijk" (Bartolotto). „Alle recht is uitsluitend positief en heeft den staat tot eenige bron" (Gianturco). Aan dit hoofdprincipe paart zich de cultuur van de élite, van de dictatuur; de rechtsstaat vindt zijn organisatie van anderen op, de fascisti sche staat van hoven af. Tegenover de verkiezing moet staan de benoeming; in plaats van de loyale oppositie komt de één-partijstaat, die geen oppositie duldt; uit de jeugd worden alleen de hesten voor het partij lidmaatschap als „classe dirigente" uitverkoren; aan het hoofd staat de blindelings te gehoorzamen leider. In zijn beoordeeling van den fascisti- schen staat voerde Prof. Anema in de eerste plaats aan, dat zijns inziens, cal vinistische en fascistische staatsleer ge doemd zijn elkander principiëel en zonder kwartier te bestrijden", daar het calvinisme boven den machts staat de rechtsorde van Gods wet en boven de machtsorde van den staat tegenover het individu de vrijheid van den Christen- mensch moet stellen. „Zuiver godsdien stig gezien is het fascisme met elk be lijdend Christendom onvereenigbaar." Fascisme is de religie van den staat, verklaarde Mussolini. De staat is zijn af god; en elke vrijheid, die aan de kerk gelaten wordt is niet principe, maar con cessie. Het fascisme kan de religie in beginsel alleen erkennen als een verhul ling als een ideologie, die het dienstbaar maakt aan zijn staatsgedachte; het fas cisme is naar Hellers woord een hei- densch polytheïsme, dat alleen kan bloei en bij een radicale verloochening van het Christendom. Fascisme en Christelijke religie mogen tijdelijk en practisch een modus vivendi vinden, duurzaam en principiëel zijn zij onverzoenlijk. Voorts is in zijn wezen zelf de natio nale machtsstaat met de leuze van de macht om de macht, zonder hooger doel, eigenlijk niet veel anders dan een trans- personalisatie van het egoïsme, dat op den duur ook geen bevrediging kan schenken. De fascistische staat van het „niets buiten, niets tegen, alles vóór den staat" is in de geschiedenis nooit uitvoer baar gebleken en zal het ook nu niet zijn. Dictatuur is als tijdelijke maatregel soms onvermijdelijk, maar als duurzame toe stand onmogelijk, omdat zij dan enkel

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1