DEZEEUW tweede blad. ONDER VALSCHE VERDENKING Met de Z. L. M. naar Oostlrarg. Zoeklichtjes. FEUILLETON. VAN DONDERDAG 0 JULI 1933, Nr 234. DE KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBOND. Algemeene vergadering te Vlissingen op Woensdag 5 Juli. Te half tien heropende gisteren de Bondsvoorzitter de algemeene vergadering in „Britannia". Aan de orde was het onderwerp: „Het uitoefenen van bijbetrekkingen door over heidspersoneel", aanhangig gemaakt door de Vereeniging voor Handel, Ambacht en Nijverheid te Epe. IHet voorstel Epe werd na eenige be spreking aangenomen. Het voorstel van de Dordrechtsche Win keliers-Vereeniging inzake het voeren van actie tegen groot-winkelbedrijf en ver bruikscoöperatie, werd verdedigd door den heer I. van Hinden (Dordrecht). Deze deelde mede, dat het te Dordrecht na eenige actie is gelukt, aan het Crisis- comité opgaaf te mogen doen van een 40- tal winkeliers, die ook prijsopgaaf zouden mogen doen. Gebleken is, dat tal van kleine winkeliers lagere prijzen konden noteeren dan het groot-winkelbedrijf. Te Dordrecht hebben de organisaties in sa menwerking met het Bondsbureau een fol der laten ontwerpen, waarin voor het publiek wordt uiteengezet, dat de Midden- standsbedrijven even goed, zoo niet beter kunnen leveren dan 'het grootwinkelbedrijf. Dit moet ook op grootere schaal gebeuren, over geheel Nederland. Men moet echter niet aan den Staat verzoeken om regelend op te treden, zooals in Duitschland. Spr. wilde er vooral tegen waarschuwen, in die richting te gaanl Bij een onderzoek is spr. gebleken, dat een filiaal-bedrijf aan de gemeentekas vrij wel geen belasting afdraagt. Ook voor het onderscheid tusschen groot- en kleinwinkelbedrijf bij de licht- tarieven ziet spr. geen reden. De heer Van Bommel (Bondspen- ningmeester) zeide, dat het Bondsbestuur accoord gaat met 'het voorstel van de Dordrechtsche Winkeliersvereen., maar 't geeft in overweging, de wijze van uitvoe ring aan het Bondsbestuur over te laten. Het voorstel werd daarop zonder stem ming aangenomen. Verstrekking van steun in natura. Bij het voorstel van den Nederlandschen Grossiersbond inzake het stelling-nemen tegen de voorstellen, vervat' in het rapport der 'Commissie van Advies inzake ver strekking van steun in natura, critiseerde de heer R. A. tenBokkelHuinink, dat de Commissie-Lambooy een deel van de lasten van den werkloozensteun ten bate van overheid en werkloozen wil afwen telen op een bepaald deel der bevolking, in hoofdzaak op den handeldrijvenden mid denstand. Het door deze comm. aanbe volen bonnenstelsel beteekent eigenlijk al leen een tweede omzetbelasting voor den Middenstand. Spr. heeft vernomen, dat ook het Ver bond van Ned. Werkgevers het voorstel der Commissie-Lambooy heeft bestreden. Spr. stelde voor, de gemotiveerde bezwa ren ter kennis der Regeering te brengen en uitvoering van het noodlottig advies te voorkomen. De voorzitter deelde mede, dat de drie Middenstandsbonden zich ter zake reeds tot de Regeering hebben gewend. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten, de vaststelling van een program van actie uit te stellen tot een volgende vergadering, aangezien het Bondsbestuur het gewenscht acht, een nader prae- advies uit te brengen. De heer S. v. Adelsbergen (Am sterdam) bracht 'het Bondsbestuur hulde en dank voor de opstelling van het pro gram. Spr. wijdde een enkel woord aan een zeer actueel punt: de personeels- coöperatie. Het moet aan het over heidspersoneel absoluut verboden zijn, in diensttijd handel te drijven. De heer R. J. Koopmeiners (Rotterdam) Vrij naar het Engelsch. 86.) o— „Dank je, mijn lieve, lieve jongenl" zei ze, terwijl ze het geld opborg, dat haar zoo nuttig zou blijken. „Maar hoe heb je dat voor me bij elkaar gekregen?" „O, dat was een appeltje voor den dorst", antwoordde hij. Ze geloofde hem onvoorwaardelijk. Ze had zoo'n volmaakt vertrouwen in haar onvolprezen Hamish en ze had nooit iets van zijn financieele moeilijkheden verno men. Arthur hoorde dit alles mee aan. „Voor datzelfde geld, dat hij mijn moeder als verrassing aanbiedt, moet ik lijden," was de eerste gedachte, die bij hem op kwam. Het rijtuig vertrok, mijnheer en me vrouw Channing en Hamish binnenin, de koffers op den bok naast den koetsier. Tom holde op eigen gelegenheid naar het station; natuurlijk wilden allen gaarne van het vertrek getuige zijn. Maar Arthur m zijn overgevoeligheid, bleef thuis, trou wens, niemand vroeg hem mee te gaan. De trein was op het punt van vertrek ken. Mijnheer en mevrouw Ch&nning doelde m«êas dat Ja ^Rotterdam saa orga nisatie van overheidspersoneel twee eigen winkels exploiteert. Bij onze actie daar tegen bleek, dat een middenstander deze winkels exploiteerde in naam van het overheidspersoneel! De heer De Groot {Bondssecretaris) deelde nog mede, dat gebleken was, dat in die „Overheidswinkels" de prijzen belang rijk hooger waren dan die bij middenstan ders. In de middagvergadering werd door den voorzitter, den heer E. G. Schürmann, het welkom toegeroepen aan den Commissaris der Koningin, den burgemeester, den heer Heringa, vertegenwoordiger van den minister, vertegenwoordigers van de Ka mer van Koophandel en verschillende an dere autoriteiten. Aan H. M. de Koningin werd het vol gende telegram gezonden: „De Kon. Ned. Middenstandsbond in congres bijeen in hotel Britannia te Vlis singen, veroorlooft zich de vrijheid Uw Majesteit bij hernieuwing hulde en trouw zijner leden aan te bieden, daarbij den wensch uitsprekende, dat het Uwe Majes teit gegeven mag zijn in deze bijzonder moeilijke 'tijdsomstandigheden 'haar land en volk voor verdere economische inzin king te behoeden, mede in het onafwijs baar belang van den handeldrijvenden en industrieelen middenstand." De Commissaris van de Koningin, J h r Mr Quarles van Ufford richtte als voorzitter van het Comité van het Middenstandscongres te Vlissingen een kort woord van welkom tot de vergade ring. Hij noemde het een gelukkig ver schijnsel, dat Vlissingen als plaats van samenkomst is gekozen, omdat de con gressisten daardoor gelegenheid hebben met Vlissingen en Walcheren kennis te maken. Het wil spr. voorkomen, dat de overheid haar volle aandacht zal wijden aan de vraagstukken, die den midden stand raken, dat is eveneens de taak van de provinciale en de gemeentelijke over heid, een krachtige middenstandsorgani satie is bijzonder noodzakelijk. Met groote belangstelling heeft spr. kennis genomen van de verschillende prae-adviezen, die zullen worden besproken en hij hoopt, dat de resultaten nuttig mogen zijn voor den middenstand. Vervolgens werd behandeld het prae- advies van den heer W. Lubberink, leeraar M.O. te Haarlem, over: „De arbeids duur in verband met de werk looshei d." Aan de discussie over dit prae-advies werd door verschillende afgevaardigden deelgenomen. Over het algemeen kon men zich met deze conclusie wel vereenigen, hoewel er ook verschillende bezwaren te gen werden geopperd. De heer Lubberink heeft de verschillen de sprekers beantwoord en zijn conclusies gehandhaafd. Hij zeide, dat tegen de waarheid en de economie wordt gezondigd. Met conferen ties, gemopper en klassenstrijd komen wij er niet. Hij wil Europeesche werk-een- heid, dat is onherstellende voorwaarde voor het herstel van het economisch even wicht. Spr. eindigde met een bijbelwoord, dat voor alle tijden geldt: „In het zweet uws aanschijns zult gij brood eten." Op het keurige betoog van den heer Lub berink volgde een overweldigend applaus. De voorzitter bracht hem dan'k voor de heldere wijze, waarop hij het urgente vraagstuk heeft uiteengezet. Na afloop der vergadering hebben de congressisten zich, na een pauze van en kele uren, in een gemeenschappelijken maaltijd vereenigd, waarbij; de gebruike lijke toespraken werden gehouden. Hedenmorgen werd het congres voort gezet. Het negentigjarig bestaan gevierd. Ditmaal worden de jaarlijksche land- bouwdagen der Z.L.M. te Oostburg ge houden. Zooals gewoonlijk, komt aan den vooravond het Hoofdbestuur in vergade ring bijeen, terwijl op den morgen van den volgenden dag de Z.L.M. haar alge meene vergadering houdt en de Z.L.M.- ers, uit alle deelen van Zeeland bij een- hadden hun plaats ingenomen, voor den zieke waren speliale regelingen getroffen. Hamish en zijn broer stonden rond de coupédeur, plotseling kwam er iemand het perron ophollen, conducteurs en ieder, die hem verder in den weg kwam, opzij duwend. Het was Roland Yorke. „Heb ik me daar hard moeten loopen! Ik had me verslapen, mijnheer Canning en ik was heusch bang, dat ik niet meer op tijd zou komen om u goede reis te wenschen. Ik hoop, dat u een prettigen tijd zult hebben en genezen terug komt, mijnheer!" „Dank je, Roland. „Ik vind het erg aardig, dat jullie me allemaal zooveel be- langsteling betoont." „Ik wilde u nog iets vragen, mijnheer Channing," vervolgde Roland, over het portierraampje leunend, zonder een oogenblik te denken aan het gevaar, dat hij liep:. „Mocht u in het buitenland van een goede betrekking hooren, waarvoor ik in aanmerking zou kunnen komen, zoudt u dan een goed woordje voor me willen doen?" „Een goede betrekking in het buiten land?" herhaalde de heer Channing, ter wijl Hamish in lachen uitbarstte. „Ja", antwoordde Roland. „Mijn b George heeft iemand gekend, die naar Oostenrijk of Pruisen of een dergelijk land is gegaan en daar zuiver toevallig iets heel goeds heeft gekregen. Bij een gekomen, een autotocht door de streek, waar vergaderd wordt, houden. Eerst had dan gisteravond op het Ge meentehuis van Oostburg de officiëele ontvangst der H.B.-leden plaats. Toen allen binnen waren, nam de bur gemeester, de heer P. Erasmus, het woord om allen hartelijk welkom te hee- ten. Het wordt door ons zeer op prijs ge steld, aldus spr., dat dit jaar de vergade ringen der Z.L.M. te Oostburg worden gehouden. Dat is weer negen jaar ge leden. Toen was er een tentoonstelling aan verbonden, die nu wat jammer is door de tijdsomstandigheden achter wege moest blijven. We moeten ons hier bij neerleggen. Spr. feliciteert de Z.L.M. met haar 90- jarig bestaan en hoopt, dat zij nog vele jaren moge bestaan, ook in het algemeen belang. Immers ook dit is ten zeerste bij den landbouw betrokken. Gaat het den landbouw goed, dan gaat het de geheele maatschappij goed, vooral in Zeeland. Is er malaise in den landbouw, zooals nu, dan voelt dat de geheele maatschappij. Spr. is overtuigd, dat de Z.L.M. op de bres staat voor de belangen van de land bouwers. Spr. eindigt met zijn beste wenschen voor de Z.L.M. en hare leden en hoopt, dat allen aan Oostburg aangename her inneringen zullen medenemen. De heer Mr P. Dieleman, voorzitter der Z.L.M., de rede van den burgemees ter beantwoordend, sprak er ook zijn blijdschap over uit, dat de Z.L.M. haar 90-jarig bestaan viert in Oostburg, de centrale plaats van West-Zeeuwsch- Vlaanderen, waaraan de Mij zooveel heeft te danken. Vele Risseeuwen, de Hullu's en Becu's hebben zich aan haar gegeven. Wij herinneren ons ook de Erasmussen, Leenhoutsen, Sturms en Bonte's en Tho massen, Blondeels en Milliano's en Ha- verbekes, maar bovenal een Vorsterman van Oyen, den pionier op landbouwge bied, die jarenlang secretaris der Z.L.M. was. Eere zij zijn nagedachtenis. (Ap plaus). Spr. gedenkt ook Mr Piet Henne- quin, wiens krachtige hand menig jaar de Z. L. M. heeft geleid en tot bloei ge bracht. Spr. gaf hierna vele historische bijzon derheden over Oostburg. Vroeger was het een belangrijke handelsplaats. Herhaal delijk verwoest, verrees het telkens weer. In 1672 verdween het uit de rij der ver sterkte stedeh. en kon men zich veel rustiger wijden aan landbouw en handel. In 1812 kreeg het zijn weekmarkt en is het meer een centrum geworden van markt en handel, van landbouw, kennis en wetenschap. De gemeente heeft zich voor de streek zeer veel te getroosten, gelijk elke cen trumgemeente. Spr. hoopt, dat men dat hier zal waardeeren. Spr. eindigde met zijn beste wenschen voor den burgemees ter, het gemeentebestuur en het oude castrum Osborch! Vivat Oostburg. Hoofdbestuursvergadering. Nadat de eerewijn was aangeboden verwelkomde de voorzitter in de H.B.- vergadering de heeren Van Bommel van Vloten, lid van Ged. Staten, Tellegen, Griffier der Staten, B. en W. van Oost- burg, de eereleden Jhr J. van Vreden- burch en D. J. Dees, het bestuur van den ontvangenden kring Oostburg, den heer H. A. Hanken, den heer de Vulder van Noorden, (regeeringscommissaris), de ad viseurs Stehouwer en Sietema, de bestu ren van den Chr. Boerenbond en van den Chr. Boeren- en Tuindersbond en de hoofdbestuursleden en de kringsecreta rissen. De voorzitter deelt mede, dat morgen de Commissaris der Koningin en een ver tegenwoordiger van den Minister van Landbouw (de heer Wintermans) aan wezig zullen zijn. Verschillende heeren hebben bericht van verhindering gezonden. De voorzitter doet hierna verschillende mededeelingen. Uitvoer pootuien. Aam het 0. G. B. werd verzocht vroege uitvoer van pootuien naar België voor bijzondere doeleinden toe te staan. De Z. L. M. was van oordeel, dat de uit voer van landbouwproducten in dit geval de uien zooveel mogelijk dient te worden bevorderd, al mag dit vanzelfsprekend ambassade of zoo iets; vijf zesduizend per jaar en weinig te doen." „Terug, terug, los daar! Is u krankzin nig!" Op het laatste nippertje werd de zorgelooze Roland nog van een ongeluk gered en onder veel geroep en gewuif stoomde de trein het station uit. HOOFDSTUK XXXI. In het buitenland. Eén machtige stoomer kliefde zich een weg door de kalme zee. Eenige van de passagiers lagen aan dek, waar ze zich den vorigen avond geïnstalleerd hadden, de frissche buitenlucht prefereerend bo ven een nauwe, gesloten hut, vooral met het oog op ruw weer. Maar daarvoor hadden ze niet hoeven vreezen. De over tocht was zeer rustig geweest, de zee zoo vlak als een spiegel, geen briesje had het schip geholpen, stoom had alles verricht. Plots weerklonk een geroep, een groet en enkele paggagiers, die reeds wakker waren, maar lui nog wat waren blijven liggen, sprongen op om te zien wat dat te beteekenen had. Het was een voorbijko mende stoomboot, bestemd voor de groote we, «idstad. die zij nog g«v°n zeventien uur geleden verlaten hadden. De kapiteins wisselden een groet v&n hun hooge standplaats op de brug en do mooie schepen stoomden elkaar voorbij. niet teKgBvels® hebben, dat de nitvoercon- trole in gevaar wordt gebracht. Postbestelling. Om bezuiniginge redenen kon door de Inspectie van de Posterijen niet aan onze wenschen, t.a.v. een verbetering der postbestellingen ten plattenlande tegemoet worden gekomen. Invoermonopoliegranen. Het Dagel. Bestuur heeft zich vereenigd met het rapport der commissie Invoermono- polie-gramen uit het K.N.L.G. Een heffing van invoerrechten op granen zal gepaard kunnen gaan met de noodzakelijke beper king van den rundveestapel. Verplichte stierenkeuring. Aan het K. N. L. G. is medegedeeld, dat het voorstel van Ir H. Wibbens om te ko men tot verplichte stierenkeuring, on aanvaardbaar werd geacht. Ook na de aangebrachte wijzigingen is het Dag. Bestuur op zijn standpunt blijven staan. Nader heeft het K. N. L. G. medege deeld, dat het voornemens is het voorstel- Wibbens in verband met de tijdsomstan digheden van de agenda af te vöeren. Suikerbietensteun. Aangedron gen is om voor 1933 een richtprijs voor de suikerbieten vast te stellen en de uit- betalingsprijs dus los te maken van de wereldmarktprijzen voor suiker. Tevens werd bij de bevoegde instanties voorgesteld, de hoeveelheid bieten, waar over voor 1933 een garantie zal worden verleend, te verhoogen en wel in het bij zonder voor die streken in onze provin cie, die in de voorgaande jaren weinig bieten verbouwden door een uitgebreide aardappelcultuur die door de ongunstige financieele uitkomsten moest worden in gekrompen. Uitvoercontrole uien. Naar aanleiding van de weigering van het U. G. B. om den uitvoer van bevroren uien toe te staan is er bij deze instelling krach tig aangedrongen op een soepele toepas sing der wettelijke voorschriften. Het komt meermalen voor dat tijdens vorstperiodes er vraag is naar uien. Het is o.i. niet toelaatbaar, dat de uitvoer van uien tijdens langdurige vorst ook onmo gelijk wordt gemaakt voor partijen die per vrachtauto naar het buitenland worden gebracht, om dadelijk te worden gecon sumeerd. Steun hypotheekboeren. Krachtig is er bij de Centrale Organisaties op aangedrongen, spoed te betrachten met het indienen van voorstellen tot steun aan de hypotheekboeren, waarbij gedacht werd aan het voorstel van de Centrale Boeren leenbanken. Waterschapslasten. Door de Z L. M. is als lid voor een Studiecom missie van het K. N. L. C. aangewezen de heer Mr P. Dieleman te Middelburg. Beperking veestapel. Door de Z. L. M. werd gewezen op de noodzake lijkheid, dat de belanghebbende organisa ties ten spoedigste een eensluidend advies uitbrengen op welke wijze een productie beperking van den veestapel zou kunnen worden uitgevoerd. Een beperking vato den veestapel is hoogst urgent teneinde de zuivelprijzen op meer loonende basis te kunnen brengen. Uitvoercontrole uien. Door de Z. L. M. is er bij het K. N. L. C. op aan gedrongen, den Minister te verzoeken, de uitvoercontrole op uien, dat overwegend een landbouwproduct ia aan het U. G. B. te ontnemen en deze op te dragen aan een te stichten vereeniging. Ministerie Landbouw. De Z. L. M. heeft het K. N. L. G. gesteund om voorloopig geen Ministerie van Landbouw in te stellen. In de huidige omstandig heden werd 'het beter geacht, geen afzon derlijk Ministerie in te stellen, doch een deskundig Directeur-Generaal te benoe men. Blauwmaanzaad. Naar aanlei ding van een schrijven van het K. N. L.G. over de wenschelijkheid van het nemen van maatregelen om te komen tot prijsver- hooging van blauwmaanzaad, meent het Dagel. Bestuur, dat 't alleszins gewenscht is, dat ook deze cultuur ook uit een oog punt van vruchtwisseling niet verdwijnt, doch dat de Overheidsbemoeiingen in de eerste plaats op de hoofdproducten van 't akkerbouwbedrijf gericht dienen te zijn. Rationaliseeringlandarbeid Ter bevoegder plaatse werd aangedron gen op de aanstelling van een consulent, die de mogelijkheid van rationaliseering „Bon voyage! Bon voyage!" riep een klein Fransch jongetje. De boot stoomde de Schelde op en na een poosje kwam de spits van de Ant- Werpsche kathedraal in 't zicht. Mevrouw Channing, die al vroeg aan dek was ge weest, ging naar haar man terug. „We zijn er nu gauw, James. Ik wilde, dat je die prachtige kerktoren ook eens zien kon. Ik heb er ik weet niet hoe lang naar uitgekeken; hij is nu in zicht. Ha mish had me gezegd, dat ik er op moest letten." „Ja?" zei mijnheer Channing. „Hoe wist Hamish daar iets van af?" „Uit de reisgids, veronderstel ik, of van hooren zeggen. Hamish schijnt alles te weten. Wat een prettige overtocht hebben we gehad, hé?" „Nu en, of," zei de heer Channing. „Wat ik bij een onstuimige zee had moe ten beginnen, weet ik heusch niet. Eigen lijk al sinds we tot deze reis besloten had den, heeft die gedachte me als een nacht merrie gedrukt." Mevrouw Channing glimlachte. Moei lijkheden komen zelden van den kant, waarvan we ze verwachten." Wat later, toen mevrouw Channing Keer tegen de reling leunde, kwam er een man op haar toe, die haar een kaartje in de hand duwde, terwijl hij er in het Buitsch een heel verhaal bij afstak. In- tuwchen waren de douanen aan boord Zonderling tweeslachtig en tegenstrij dig kunnen de menschen toch zijn. Met genoegen las ik wat „Het Volk" schreef ovar de beteekenis van inflatie voor de maatschappelijk zwakken. Het is inderdaad waar, dat de minst draag- krachtigen daarvan de ernstigste gevol gen zouden ondervinden. Het behoud van den gaven gulden is dus ook, moet ook zijn, het doel van de S. D. A. P. Maar zij mag het d o e 1 willen, de mid delen, dat blijkt herhaaldelijk, wil zij niet. Als het gaat over bezuiniging, noodza kelijke salarisverlaging enz., dan zijn de roode heeren daar zoo goed als altijd tegen. Of misschien is dat niet heelemaal juist uitgedrukt. Ze zijn er tegen als ze zelf daarvoor verantwoordelijkheid moeten dragen. Als anderen bereid zijn door te zetten, terwijl zij zelf tegen kunnen sputteren, nu dan weet ik het nog zoo niet. Maar de kiezerophobie is een kwaad ding. OPMERKER. van den landarbeid in studie kan nemen, en voorlichting kan geven over den aan schaf en verbetering van landbouwwerk tuigen. Belastingcommissie. Aan de Commissie „Belastingwezen der Z. L. M." werd verzocht, een onderzoek in te stel len naar de mogelijkheid om een herzie ning van den aanslag van de huurwaarde van woningen in de personeele belasting te verkrijgen. Persvoorlichitingsdienst. Tot het Kon. Ned. Landb. Comité werd het verzoek gericht, stappen te doen, ten einde te komen tot de oprichting van een persvoorlichtingsdienst, die de toestand waarin het platteland verkeert, in bree ders kringen bekendheid kan geven. Vieeschdestrnptie. Door de ge wijzigde omstandigheden voor Zeeland t.a.v. de oprichting van een destructor in onze provincie zal het vraagstuk der vleeschdestructie opnieuw aan de orde worden gesteld. Ambachtstarieven Door de commissie Ambachtstarieven werd een aantal conclusies opgesteld, over de te vol gen richtlijnen om te komen tot een verla ging der ambachtstarieven, daar deze in verhouding tot de gedaalde kosten van 't levensonderhoud en den aanschaffings prijs der materialen in het algemeen te hoog werden geacht. Wet openbare vervoermid delen. In verband met de indiening van het wetsontwerp tot wijziging der wet op de openbare vervoermiddelen sprak het Dag. Bestuur zich uit tegen de invoering van een concessiestelael voor het vracht- autovervoer. Steun tuinbouw. In samenwer king met de Prov. Commissie uit de Vei lingen beeft de Z. L. M. aan de Centrale landbouworganisatie verzocht de gemeng de bedrijven (tuinbouw) bij de uitvoering van de Tuinbouwsteunwet niet uit te sluiten. VI as steun. Daar in 1932 de totale oppervlakte vlas waarvoor de steunrege ling was uitgetrokken, niet was bereikt, is te bevoegder plaatse er op aangedron gen, den vlassteun voor 1933 zoodanig te verhoogen, dat een oppervlakte van 6000 H.A. zou worden uitgezaaid. Steun aan consumptieaard appelen. Daar een eventueel overschot aan aardappelen van de oogst 1933 tijdig uit de markt dient te worden genomen zal het van het grootste belang zijn dat de Overheid tijdig een plan tot hulpverlee- ning gereed zal hebben. Daarom is reeds thans gevraagd zooveel mogelijk de voor bereidingen te treffen, waardoor het ap paraat tot steunverleening gereed zal zijn, om het zoo noodig onverwijld te doen functionneenen. Tarwewet. Door de Z. L. M. is er in samenwerking met andere organisaties krachtig op aangedrongen om het maal- percentage verhoogd te krijgen. Deze po gingen zijn met succes bekroond. De Tar wewet werd tot 1937 verlengd en het gekomen. „O, lieve help, was Constance maar hier! Als tolk zullen we haar erg missen, dacht mevrouw Channing. „Het spijt me, dat ik u niet versta," zei ze, zich tot den man wendend. „Mevrouw een hotel? Dit hotel goed,'" zei hij, op het kaartje tikkend en het om draaiend, zoodat de andere kant naar vo ren kwam, waar in Engelsch de goede hoedanigheden van 'n zeker Antwerpsch hotel werden aangeprezen. „Dank u, maar we overnachten niet in Antwerpen, we gaan ineens door." Ze wilde hem het kaartje teruggeven. Neen, hij wilde het niet hebben. „Me vrouw had misschien wel eens een ande ren keer een hotel noodig, mogelijk bij haar terugkeer. Zo ja, wilde ze dan in dit haar intrek nemen? Het was er heel goed, uitstekend." Het ontbijt kon men nog aan boord van het schip gebruiken, een gelegenheid, die de meeste passagiers niet ongebruikt voorbij lieten gaan. Bij het aan de kade meren van den stoomer deed zich nog al eenig oponthoud voor. Of het nu hierdoor kwam of door het gebrek aan wind of door beiden, ze waren later dan verwacht was. Toen de eerste passagier voet aan wal zette, waren ze twintig uur onderweg geweest. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 5