eerste blad. Belangrijkste Nleuws= Met de Z. L. M. naar Oostburg. DONDERDAG 6 JULI 1933 DAGBLAD VOOR DE PRÖVINGÏÊ ZEELAND 4?® J.4AR6AR£ - ie„ «34 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. de economische conferentie Binnenland. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. De Zeeuw Abonnementsprijs ff8.59 psr weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. AdvertentiSn 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. WORDT VERDAAGD. Weer een boodschap van Roosevelt. Gisteravond werd uit Londen gemeld: De verdaging der economische wereld conferentie beschouwt men hier thans zoo goed als zeker. De nieuwe verklaring van president Roosevelt kan in de situatie, geschapen door de verklaring van den Amerikaan- schen president van eergisteren, nauwe lijks nog wijziging brengen. Voor het oogenbiik is dus verdaging de eenige mogelijkheid die redelijkerwijs overblijft. Men wil deze evenwel niet als een schorsing der beraadslagingen be schouwd zien, doch als een op reces gaan der conferentie, hetgeen dus inhoudt, dat zij op een later tijdstip weer kan bijeen komen. Aan de gisteravond gepubliceerde ver klaring van Roosevelt ontleenen wij: „De president heeft duidelijk gemaakt, dat hij op het huidig oogenbiik geen nut zag in een tijdelijke stabilisatie tusschen de valuta's van landen, wier behoeften en politiek niet noodzakelijkerwijs dezelfde zijn. Een dergelijke stabilisatie zou kunst matig en onwezenlijk zijn en zij zou be paalde landen kunnen verhinderen de po litiek te verwezenlijken, die zij essentieel achten voor hun binnenlandsche proble men. Hij drong er bij de conferentie op aan haar fundamenteele taak te overwegen door een politiek te vergemakkelijken, welke de diverse naties direct ten uitvoer moeten brengen, niet met het oog op tij delijke oplossingen, doch met het oog op de verzachting en zoo mogelijk de gene zing van de kwellende euvels der hui dige economische situatie. In de hoop, dat de Ver. Staten hulp kunnen bieden aan de conferentie, aan welker succes en vrien- schappelijke medewerking de president het grootste belang blijft hechten, moge het nuttig zijn, dat hij deze gedachte iets uitvoeriger zal ontwikkelen. De revaluatie van den dollar, uitge drukt in Amerikaansche goederen, is een doeleinde, waarvan de regeering en het volk der Ver. Staten niet kunnen worden afgeleid. Wij wenschen dit voor goed duidelijk te maken: wij zijn geïnteresseerd in Amerikaansche goederenprijzen. Wat de waarde zal zijn van den dollar, uitge drukt in buitenlandsche valuta's, is niet en kan niet onze onmiddellijke zorg zijn. De wisselwaarde van den dollar zal ten slotte afhangen van het succes der an dere naties om de prijzen van haar eigen goederen, uitgedrukt in haar nationaal geld, te doen stijgen en kan niet te voren worden bepaald door onze kennis van zulk een feit." „De eerste taak is, om de prijzen tot een niveau te herstellen, waarop de industrie en voor alles de landbouw met winst en doeltreffend kunnen functionneeren. De tweede taak is om de stabiliteit van deze regeling, wanneer zij eenmaal is bereikt, te behouden. De rol, welke goud en zilver zouden moeten spelen, nadat een regeling is verzekerd, zou een geschikt verder on derwerp ter overweging voor de conferen tie kunnen zijn. Wij zijn daarom van oordeel, dat de groote problemen, welke het bijeenkomen van de naties rechtvaardigen, op het huidige oogenbiik dezelfde plaats inne men en evenzoo onderzocht verdienen te worden als dit eenige weken geleden het geval was en wij achten het moeilijk om aan te nemen, dat het standpunt, hetwelk wij klaarblijkelijk verplicht zijn geweest in te_ nemen, nopens de ondergeschikte kwestie van tijdelijke stabilisatie, in eenigerlei opzicht de wenscheliikheid kan verminderen van een dergelijke discus sie." Algemeen wordt aangenomen, dat van daag het voltallige bureau, dat uiteraard omtrent de toekomst der conferentie te beslissen heeft, tot voorloopige verdaging der conferentie zal besluiten. Zaterdag bespreking der goudlanden? Volgens mededeelingen uit welingelichte kringen zullen de vertegenwoordigers van de landen met den gouden standaard Za terdag in de Banque de France bijeenko men om over de situatie 'te beraadslagen, welke uit de besprekingen van Londen is voortgesproten. Zij zullen do onderling» samenwerking tot verdediging van hun onderscheiden muntstelsels definitief re gelen. Nieuw Testament voor alle gedelegeerden. De „Scripture Gift Mission" heeft aan aan alle gedelegeerden ter economische conferentie een in marokijnleer gebonden Nieuw Testament gegeven. In een begeleidend schrijven zegt bis schop Taylor 'Smith: „De invloed van de Heilige Schrift is door onze geschiedenis geweven en we gelooven, dat het erkennen van 'God en de lessen van dit boek nood zakelijk zijn voor den internationalen vrede, welzijn en welvaart. We hopen dus, dat dit deel van de Hei lige Schrift een plaats zal innemen in uw persoonlijke bezittingen als een gedach tenis aan uw bezoek aan de economische wereldconferentie en dat gij belang zult stellen in den inhoud ervan." De Evangelische Kerk wordt gelijk geschakeld. Het eerste ontwerp voor de nieuwe or ganisatie van de Evangelische Kerk in Duitschland, is reeds door de bevoegde persoonlijkheden opgesteld en besproken. Zeer spoedig zal de rijksminister van Binnenlandsche Zaken, Frick, een laatste bespreking hebben met den Generalsuper- intendent. De nieuwe verkiezingen voor de kerke lijke lichamen, welke aanvankelijk door de beweging der Duitsche christenen wa ren geëischt, zullen niet noodig zijn, daar men deze lichamen, juist zooals de par lementen, parallel zal schakelen. Op den grondslag van de laatste groote verkie zingen en de verdere politieke ontwikke ling zal worden bepaald, dat in de nieuwe kerkelijke lichamen 70 pet. der leden na- toionaal-socialisten moeten zijn, d.w.z. vertegenwoordigers der Duitsche christe nen. Balbo op IJsland. Reuter meldt uit Reykjavik, dat gene raal Balibo met zijn vliegtuigen-eskader daar gisternamiddag 16.55 is aangekomen. Tornado in Anatolië. Een hevige orkaan, die tien minuten duurde, heeft gisteren Bolou, een plaatsje in Anatolië geteisterd. Een oude moskee werd geheel vernield en verscheidene andere huizen werden be schadigd. In heel het stadje is geen enkele ruit gespaard gebleven. Op de tornado volgde een hevige regen, die overstroo mingen veroorzaakte. Persoonlijke ongelukken zijn niet voor gekomen. Naar erkenning der Sovjets door Amerika? De geruchten, dat 'de erkenning der sov jet-unie door de Vereenigde Staten bin nen korten tijd te verwachten is, nemen steeds vasteren vorm aan. Naar van wel ingelichte zijde verluidt, zou men zich te Washington reeds bezighouden met de vraag, wie na de erkenning den amhassa- deurspost te Moskou zou moeten bezetten. Chamberlain over Duitschland. In het Engelsche Lagerhuis heeft Cham berlain, de oud-minister van buitenland sche zaken, zich over de bewapening van Duitschland uitgelaten. Hij. heeft daarbij gezegd, dat men kon zeggen, dat het voor Engeland moeilijk is werkelijk vriend schappelijke betrekkingen te onderhouden met een land, dat uit zijn politiek elke ge dachte bant, die fundamenteel is voor de geheele politiek van Groot-Brittannië. Het Centrum ontbonden. In een mededeeling van het Duitsche Centrum, zoo meldt het W. 'B. uit Ber lijn, wordt bekend gemaakt, dat de partij in overleg met den rijkskanselier zichzelf heeft ontbonden. Korte Berichten. Voor het eerst is een Sowjet-Rus- sisch verkeersvliegtuig over den Kaukasus gevlogen op een hoogte van ongeveer 5000 Meter. Het traject Moskou Tiflis wordt hierdoor ruim 1000 kilometer verkort. De Fransche oorlogsmarine is giste ren met twee nieuwe duikbooten uitge breid. Het zijn duikbooten van de kleinere klasse, waarvan één nog zijn proefvaart moet maken. Het zijn de Vestale en An- tiope. De voorzitter der ontwapeningscon ferentie Henderson is gisteren uit 'Genève te Londen aangekomen. Hij verklaarde, dat 'hij zich Maandag naar Parijs zal be geven en daarna naar Rome en Berlijn. Het aantal menschen, dat ten ge volge van den wervelstorm op het eiland Cuba om bet leven is gekomen, bedraagt volgens de laatste berichten 25. Te Besangon is brand uitgebroken in een huis, waarschijnlijk veroorzaakt door een vallende meteoor, waarbij drie menschen zijn gedood en drie gewond. Het aantal personen, dat tengevolge van den tornado op het eiland Cuba om het leven is gekomen, bedraagt volgens de laatste berichten 25. DE BEZUINIGING OP DE KEURINGS DIENSTEN VAN WAREN. De regeering overweegt de materie opnieuw. Gelijk bekend, is aan de colleges, waar onder de gemeentelijke- en provinciale keuringsdiensten ressorteeren, bericht, dat zij met ingang van 1 Aug. a.s. zich ten aanzien van de salarieering van per soneel bij de rijksregeling moeten aan sluiten en de bezetting van het personeel overeenkomstig gegeven voorschriften moeten inkrimpen. Daar deze termijn thans blijkt te kort te zijn genomen, heeft de minister van so ciale zaken bericht, dat hij aan dezen da tum niet zal vasthouden. Bovendien heeft de minister medegedeeld, dat hij omtrent het standpunt, dat hij in deze geheele materie inneemt, nader zal berichten. Do Afsluitdijk. In Mei zijn, naar „Spoor- en Tramwe gen" meldt, over den afsluitdijk Wieringen -Zurich gereden: 648 motorrijwielen, 2676 personenauto's en 167 vrachtauto's. Het aantal reizigers bedroog 6900, waarvan ruim 1200 op Hemelvaartslag. Het verkeer met den veerdienst Enkhui zen-Stavoren omvatte 17.800 reizigers (te gen 26.900 in Mei 1932 en 28.900 in Mei 1931) en is dus door de openstelling van den afsluitdijk zeer veel verminderd, ook al houdt men er rekening mee, dat Pink steren dit jaar niet in Mei is gevallen. Invaliditeitswet en Ouderdomswet. Op 1 Juni werden 23.995 weduwenren- ten en 15.701 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op ge noemden datum krachtens artikel 373 dier wet 101.894 personen in het genot waren van een als vrucht 'hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 40.127 personen een in- validiteitsrente, als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens artikel 24 der Ouderdoms wet 1919 waren op vorengenoemden da tum 131.390 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkre gen ouderdomsrente van drie gulden per week. Vuilverbrandingsinstallatie te Dordrecht. Na zeer uitvoerige debatten, die tot des nachts kwart over één duurden, nam de gemeenteraad van Dordrecht gisteren het besluit met 1514 stemmen om den bouw van een vuilverbrandingsinstallatie voor f 231,000 op te dragen aan de „Bamag" te Berlijn. Deze had zich verbonden om 80 pet. van het werk te doen uitvoeren door de firma Pennen-Bauduin te Dor drecht. De raad ging niet accoord met het voorstel van B. en W. om de installatie op het Beverwijcksplein te doen bouwen. Er zal dus nog nader over de vestigings plaats besloten moeten worden. Misbruik van de benaming „Nederlandseh Fabrikaat". Het hoofdbestuur van de vereeniging „Nederlandseh Fabrikaat" beeft een com missie van advies ter zake van het vraag stuk van misleidende opschriften inge steld. De bedoeling is, dat deze commissie gevormd uit daarvoor in aanmerking ko mende personen uit nijverheid en handel het bestuur zal raden en voorlichting ge ven in aansluiting op hetgeen het bestuur reeds op dit gebied heeft verricht. Het zal zeer op prijs worden gesteld, in dien ieder, die voorlichting kan geven op het gebied van misleiding van de bena ming Nederlandseh Fabrikaat of daarmee overeenkomende handelingen, zulks ter kennis wil brengen van het secretariaat, van deze commissie, gevestigd op het bu reau van de vereeniging „Nederlandseh Fabrikaat", Badhuisweg 145, Den Haag. Kosten der werkloozenzorg. Het ministerie van Sociale Zaken deelt de volgende gegevens inzake werkloozen zorg mede: Tijdvak 1933: 1 Jan.-28 Jan., uitgege ven door de gemeenten (zonder aftrek van subsidiën van Staat, c.q. provincie) aan werkloozensteun f 6.360.025, voor werkver schaffing f 1.853.184; uitbetaald door de werkloozenkassen f 6.356.765; door het Rijk is betaald f 726.649; het aantal ge meenten dat gegevens verstrekte: 1076; aantal inwoners 8.183.380. Van 29 Jan.-25 Febr. resp. f 7.794.348; f 2.078.181; f 5.729.185; f 157.444; 1070 en 8.183.380. Van 26 Febr.-l April (5 weken) resp. f 9.755.539; f 3.069.681; f 1.897.596, f 402.050; 1076 en 8.183.380. Van 2 ApriI-29 April resp. f 7.062.247; f 2.470.529; f 1.056.348; f 623.716; 1069 en 8.158.880. Van 30 April-27 Mei resp. f 6.605.944; f 2.305.880; f 666.578, f 1.286.564; 1014 en 7,863.697. Van 62 gemeenten met 319.683 inwoners waren over het tijdvak van 80 April-27 Mei j.l. nog geen gegevens binnengekomen. Op Staatskosten. De „Avondpost" 'bericht: Een commu nistisch lid van den Haarlemschen Raad heeft een openhartig woord gesproken. Deze afgevaardigde, luisterende naar den naam Peper, verklaarde, waarom het raadslidmaatschap voor hem 'beteekenis had. Ten eerste: om het p r e s e n t i e g e 1 d. Ten tweede: omdevrijetelefoon. En ten derde: omdat men hem nu in brieven met „w e 1 e d e 1 e b e e r" aansprak. Voor de rest kon het raadslidmaatschap hem glad gestolen worden. Nieuwe uitgaven voor de vloot. Naar Reuter uit Washington meldt, zal de Amerikaansche marine 77 millioen dollar aanvragen voor modernisatie van kruisers, waardoor de Ver. Staten de be schikking zullen krijgen over een vloot van kruisers, die voor die van geen en kele marine zal behoeven onder te doen. Aldus heeft Swanson, de minister van marine, verklaard. Het geld zal worden gevonden uit het fonds voor de uitvoering van openbare werken. Het programma moet de modernisatie omvatten van de vijf kruisers California, West Virginia, Maryland, Colorado en Tennesse, benevens een verhooging van den geschutshoek van de kanonnen van de kruisers New York en Texas. Verhooging legeruitgaven. Het Japansche departement van oorlog deelt mede, dat de uitgaven voor het le ger in het eerste halfjaar van 1933 met 80 millioen jen verhoogd moesten wor den. Bovendien wordt verwacht, dat ook de begTooting voor de tweede helft van het jaar verhoogd zal moeten worden. De gemeente Velsen in moeilijkheden. Het gemeentebestuur van Velsen heeft aan den minister een bijdrage verzocht in de kosten van gemeentehuishouding in verband met den slechten financieelen toestand der gemeente. De begrooting is daarvoor aan den minister toegestuurd en deze heeft haar nu teruggezonden met het aangeven van een groote reeks bezui nigingen. B. en W. deelen nu aan den raad mede, dat zij verschillende bezuinigingen, doer den minister aangegeven, niet mogelijk achten. In overleg met Ged. Staten wordt nu eerst de uitspraak van den raad ge vraagd. B. en W. stellen voor de opcenten op de gemeentefondsbelasting met 20 pet. te verhoogen, de gemeente in de derde klasse te plaatsen en verder de tarieven van gas en water te verhoogen. Tevens worden nog andere bezuinigingen voor gesteld. Bij aanneming van alle voorstel len van B. en W. zal het tekort op de be grooting 1933 nog f466.000 bedragen. B. en W. stellen voor dit bedrag als bijdrage te vragen van het rijk. Prinses Juliana te Cambridge. Gisteren begaf H.K.H. Prinses Juliana zich met haar gevolg per auto naar Cam bridge om de verschillende „Colleges" in deze oude universiteitsstad te bezich tigen. De lunch werd gebruikt ten huize van den rector van het Corpus Christi- college. Het lag verder in het voornemen om het Saffran Walden aan te doen, waar de Prinses een bezoek wilde bren gen aan een vertrouwde dienares der ko ninklijke familie, die thans daar woont. Vandaar zal de Prinses zich naar de be kende Realagh-Glub begeven, de buiten Londen gelegen aristocratische sportclub, waar des zomers veel polo gespeeld wordt. Hier zal H.K.H. en petit comité dineeren. Gisteren beeft de Prinses ook een be zoek gebracht aan de St. Paul's Kathe draal. De verlaging der loonen in Amsterdam. De gemeenteraad van Amsterdam is be gonnen met de behandeling van het voor stel tot verlaging der loonen van het ge- meentepersoneel. De sociaal-democraten en de communisten zullen tegen stemmen. De houding der neutrale middenstanders is nog onzeker. Verwerping van het voor stel van B. en W. behoort niet tot de on mogelijkheden. Seizoenopleving bij Philips. Reeds enkele dagen worden er bij Phi lips regelmatig arbeiders (zoowel vrouwe lijke als mannelijke) aangenomen en di rect tewerk gesteld. Aan de fabriekspoorten werd ook aan gekondigd, dat onderbazen kunnen wor den aangesteld, die eertijds in de gloei lampenfabrieken werkzaam waren. Dit wijst er op, dat er afdeelingen worden uitgebreid. DE OECONOMISCHE TOESTAND. Weinig teekenen van verbetering. Toe neming van den doorvoer. De Nederlandsche Conjunctuur, de drieraaandelijksche publicatie ma het Binnenland. De economische toestand. Weinig teekenen van verbetering. Jaarvergadering Kon. Nederl. Midden standsbond. Landhouwdagen van de Z. L. M. te Oostburg. Prinses Juliana te Cambridge. De bezuiniging op de Keuringsdiensten. Buitenland. Verdaging van de Londensche Conferentie. De Evang. Kerk in Duitschland „gelijk geschakeld". centraal bureau voor de statistiek, gewijd aan conjunctuur-onderzoek en -beschrij ving, bevat een overzicht van den econo- mischen toestand, dat na een kort résumé van de financieels gebeurtenissen in het buitenland en een overzicht van het prijs verloop in goud van enkele belangrijke grondstoffen voor nijverheid en voeding oip een aantal wereldmarkten, den be- driji'stoestand van, Nederland op het ©in de van Juni in de volgende bewoordingen schetst: „Feiten, welke zouden kunnen wijzen op eenige verbetering in het Nederland sche bedrijfsleven, zijn schaarsch. De loop der cijfers van in- en uitvoer weerspiegelen nog steeds den aigemeenen achteruitgang van den wereld handel, en het is begrijpelijk, dat voor het bedrijfsleven, voor zoover bet met dezen wereldhandel nauw verband houdt, de moeilijkheden nog weinig of niet zijn ver minderd. Een uitzondering moet gemaakt wor den voor den doorvoer, die in verge lijking met verleden jaar is toegenomen, in overeenstemming waarmee een stijging in den omzet van goederen in onze havens valt waar te nemen. Belangrijke posten, waarvan de uitvoer over de eerste 5 maanden van 1933 in vergelijking met die van 1932 noemenswaard gestegen was, waren er niet. Bij den invoer valt, tegenover een algemeene vermindering, de toeneming op van het indexcijfer voor het invoersaldo van grondstoffen voor de industrieën, die productiemiddelen leve ren, dat ook hooger is dan een jaar gele den. Verder vertoont het bedrag der aan bestedingen in den laatsten tijd, on danks de daling der bouwkosten, een stij ging, zoowel de aanbestedingen voor reke ning van particulieren als voor rekening van anderen (in hoofdzaak overheids lichamen). Ook voor fabrieksbouw is in den laatsten tijd meer aanbesteed. De werkloosheid ondei de metaalbewerkers is de laatste maanden te oordeelen naar de voor loopige cijfers vrij belangrijk afgeno men en is thans niet grooter meer dan een jaar geleden. In de bouwvakken geven de voor loopige cijfers zelfs een verbetering te zien ten opzichte van verleden jaar. Het zeer groote aantal woningen, met den bouw waarvan in de eerste maanden van dit jaar een aanvang is gemaakt, en dat de overeenkomstige cijfers van de laatste jaren ook die van hoogconjunctuur overtreft, moet echter voor een deel in sa menhang gebracht worden met de stagno- tie, welke verleden zomer tengevolge van de toen heerschende credietmoeilijkheden in dit bedrijf heerschten, zoodat moet wor den afgewacht, of in dit speciale bedrijf op de toeneming der laatste maanden niet een reactie zal volgen; bet in vergelijking met vorige jaren vrij normale cijfer van April schijnt in deze richting te wijzen." (Vervolg van het Tweede Blad.) Algemeene vergadering. Hedenmorgen werd de Algemeene Ver gadering geopend door Mr P. Diele- man met een woord van welkom tot de verschillende genoodigden, o.a. de Com missaris der Koningin en de vertegen woordiger van den Minister van Econo mische Zaken. Daarna werd het woord gegeven aan den heer Ir S. L. Louwes te Zwolle, re- geeringscommissaris van de tarwe- en crisisvarkenswet, om een inleiding te houden over; „De algemeene toestand van den landbouw nu en in de naaste toe komst". Inleiding Ir S. L. Louwes. Dat de toestand in den landbouw slecht is, aldus Spr., behoef ik in deze verga dering niet uiteen te zetten. Dat deze landbouwcrisis geen nationaal verschijn sel is, weten we. Maar wat precies de oor zaak is van die geweldige internationale crisis, is niet zoo duidelijk. Men hoort overproductie, onderconsuptie, waarde stijging van het goud, enz. enz. noemen. Wat wij kunnen constateer©» ig, dat gr

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1