WOENSDAG 5 JULI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Buitenland Binnenland. Van nature bent U vrooiljk Staten-Generaah Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 41e JMPS SJH? S9S A b o n n ra e n t s p r ij s f R50 per Lwertcalj weekabonn ementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Ad,rertenüën 30 C6nt per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags i 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Verachtelijk bedrijf. Het Soc.-Dem. Volksblad had de vorige week de onsmakelijkheid een beschrijving te geven van „de trouwplechtigheid van een onderkruiper", iemand die meent te moeten arbeiden als anderen meenen te moeten staken. Met kennelijke ingenomenheid werd verteld hoe het bruidspaar op den hoog tijdag in hun leven bij' het stadhuis door honderden werkloozen werden gehoond en hoe tenslotte de politie er aan te pas moest komen om het jonge paar voor er ger te bewaren. Zooiets vind het blad, dat voor een be tere maatschappij: heet te strijden en daf, steeds een grooten mond heeft over de Hitler-methoden in Duitschland, zóó mooi, dat het met zekere smaak wordt verteld. Maar daarbij' blijft bet niet. Tegelijkertijd worden nog even de na men genoemd van een anderen onderkrui per en van een taxi-ondernemer die wei eens werkwilligen vervoert. Alles met de klaarblijkelijke bedoeling dat de strijders voor de goede zaak ook deze lieden bun deel zullen geven. Als de Regeering laat nagaan, wat sommige tot leger en vloot beboorende personen zooal uitvoeren, dan steekt er een storm op in de ro'ode pers over zóó veel vrijheidsberooving. Maar zij heeft niet bet minste bezwaar om uit te lokken dat menschen die niet op commando gelieven te staken op zeer onbehoorlijke wijze worden gevolgd en mishandeld. Wij hebben een afkeer van de Hitler- methoden. Maar als ook bier afdoende maatrege len worden genomen om aan het optre den van dergelijke roode raddraaiers een einde te maken en de roode terreur in woord en daad voorgoed te breken, dan kunnen we dat toch niet anders dan toe juichen. DE LONDENSCHE CONFERENTIE. Toestand van onzekerheid. De economische conferentie leeft nog Het bureau der conferentie, dat gister middag was bijeengekomen om over bet lot der conferentie te beslissen, beeft be sloten zich tot Donderdag te verdagen in afwachting van een in bet uitzicht gestel de nieuwe verklaring van president Roo sevelt. Deze verrassende wending kwam als een sensatie in conferentiekringen en men vraagt zich af, wat Roosevelt nu weer zal hebben Het is vooralsnog een raadsel, wat het nieuwe voorstel van Roosevelt kan in houden. Hij kan toch moeilijk zijn mee ning de laatste acht en veertig uren op nieuw gewijzigd hebben. Of is hij van plan de wereld nog een paar „wijze" raadgevingen te geven? Het bureau der conferentie beeft zich verdaagd tot Donderdag 10 uur. Het raderwerk der conferentie is tot stilstand gekomen, toen alle subcommis sies plotseling uiteengingen tot de atmos feer opgehelderd zal zijn. Het doodvonnis is dus opgeschort tot Donderdag. Er gaan in conferentiekringen ge ruchten, dat de Amerikanen nog dit jaar te Washington een economische conferen tie in beperkten omvang willen laten bij eenkomen. Kenmerkend voor de situatie schijnt te zijn, dat een aantal vooraanstaande Ame- rikaansche journalisten reeds tegen mor gen plaatsen heeft gereserveerd op naar Amerika vertrekkende schepen. Volgens een telegram uit Londen treft ook de Fransche delegatie reeds maatre gelen om te vertrekken. Naar verluidt zal, om den schijn te redden, een permanent comité der confe rentie gevormd worden, dat onder voor zitterschap van Mac Donald bestaan zal uit de gezanten der verschillende landen. Dit comité zal de ontwikkeling van de ge beurtenissen volgen en nagaan, wanneer de conferentie weder kan worden bijeen geroepen. Reuter verneemt, dat de vertegenwoor digers van de centrale banken van de landen met gouden standaard Zaterdag te Parijs bijeen zullen komen. Colijn, die het voorstel heeft gedaan om de conferentie te verdagen, keerde na afloop der ochtendvergadering dadelijk naar zijn hotel terug, maar weigerde een verklaring af te leggen tegenover de pers. Sommige geruchten beweerden, dat Go- lijn nog vannacht naar Nederland zou te- rugkeeren. Reuter vernam echter spoedig, dat dit niet waar was. Colijn is voorne mens in Londen te blijven, om te zien, welk lot aan zijn voorstel zal beschoren worden. Volgens een ander bericht van Reuter hadden echter de Nederlandsche ban kiers, onder leiding van mr Tirp, „hun handen reeds van de conferentie gewas- schen" en zouden gistermiddag vertrek ken. Trip deelde mee, dat bij 's avonds naar Nederland terugkeerde, zonder op de ver gadering van bet bureau te wachten, daar er voor hem niets meer te doen viel in Londen. Trip voegde er aan toe, dat de bijeen komst van de centrale banken op Zater dag te Parijs het onvermijdelijk gevolg was van de verklaring van bet blok der goudlanden. Colijn en de andere leden der Neder landsche delegatie blijven voorloopig in Londen. 25 Fransche vliegtuigen naar de Koloniën De Fransche Minister van Luchtvaart, Pierre Cot, heeft besloten in de eerst komende weken een Fransche eskadrille- vlucht te ondernemen naar de Fransche koloniën, ten einde te bewijzen, dat de Fransche luchtvaart niet ten achter staat bij de Italiaansche. Deze vlucht gaat slechts boven land en dan nog wel boven Fransch gebied. De Fransche luchtvaart is geenszins in staat een eskadrillevlucht te ondernemen op de wijze als de Italianen. Er zijn thans geen eerste klasse Fransche watervlieg tuigen, welke het tegen de Italaansche zouden kunnen opnemen. De door den minister van luchtvaart vastgestelde vlucht, welke zal worden uitgevoerd met 25 toestellen, zal via Is- tris, Rabat, Cao, Dakar en Fort Lamy naar Bangui en vandaar teruggaan. Men is reeds bezig landingsplaatsen gereed te maken en proviand te verzenden. Zullen de Ver. Staten de Sowjetunie nog dit jaar erkennen? In officieele kringen te Washington verluidt, dat Sowjet Rusland nog voor bet einde van dit jaar door de Ver. Stap ten op de een of andere wijze zal wor den erkend. De eerste stap zal waarschijnlijk een modus brengen, ten einde een behande ling der verschillende kwesties, zooals die der schulden, communistische pro paganda en handelsbetrekkingen moge lijk te maken. Zoodra een bevredigende oplossing dezer vraagstukken zal zijn tot stand gekomen, zal de permanente erken ning volgen. Het verluidt, dat deze zienswijze nog niet bet standpunt van president Roose velt is, doch dat een dergelijk voorstel hem is gedaan uit den kring van zijn me dewerkers. De nadruk wordt er op gelegd, dat alle vooraanstaande leden van het ka binet voor de erkenning van Sowjet Rus land zijn. De garantie van leenigen zou parallel moeten loopen met de erkenning, aangezien Rusland niet de beschikking heeft over baar geld voor zijn import. Ook een warenruil is denkbaar. De bevolking van Duitschland. De bevolking van het Duitsche Rijk be droeg volgens het Rijksbureau voor sta tistiek op 16 Juni 65,3 millioen zielen (het Saargebied niet medegerekend) en tezamen met de ruim 830.000 bewoners van het Saargebied 66,1 millioen. Dit is 1,7 millioen minder dan het aantal inwo ners van het Duitsche rijk voor den oor log (67,8 millioen in het oude rijksgebied). Tegenover de telling van 16 Juni 1925 is de bevolking van het Rijk (zonder Saargebied) met 2,7 millioen of 4,4 pet. toegenomen. De totale bevolking des rijks telt 31.7 mill, mannen en 33.6 mill, vrouwen. Na Rusland is Duitschland de Euro- peesche staat met de meeste inwoners. De bevolkingsdichtheid is van 133 in woners per vierk. K.M. in 1925 gestegen tot 139 in 1933. Yan de Europeesche staten hebben al leen België, Nederland en Engeland een grootere bevolkingsdichtheid. Korte Berichten. De centrale banken van de goud landen zullen binnen weinige dagen te Parijs een conferentie houden. Heele- maal vast is dit nog niet maar men kan het zoo goed als zeker beschouwen. Het aantal slachtoffers van de ont ploffing in de mijn General Blumenthal is tot twaalf gestegen. Nog twee gewon den verkeeren in zorgwekkenden toe stand. Gisteravond tegen acht uur is op de Alte Markt te Dresden een tramongeluk voorgevallen. De remmen weigerden en de wagen reed op een groep wandelaars in. Dertien personen werden gewond. Acht hunner moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. Het aantal personen, dat ten gevolge van den tornado op het eiland Cuba om het leven is gekomen, bedraagt volgens de laatste berichten 25. De Sowjet-Russische Volkscommis saris van Buitenlandsche Zaken, Litwi- nof, zal waarschijnlijk vandaag van Lon den vertrekken. Hij is voornemens eerst naar Karlsbad te gaan, naar verklaard worlt voor een vermageringskuur! Dr Brüning, de leider van het Duit sche Centrum, zal waarschijnlijk heden de ontbinding der partij afkondigen. Graaf Quadt heeft als gevolmachtig de van het hooofdbestuur der Beiersche Volkspartij deze partij voor ontbonden verklaard. Hij geeft den leden in overwe ging, zich aan te sluiten bij de N.S.D.A.P. en heeft zelf het voorbeeld gegeven. De Tweede Kamer. De centrale afdeeling heeft besloten, in de afdeelingen te doen onderzoeken op Dinsdag 11 Juli a.s. te één uur de wets ontwerpen betreffende regeling van den uitvoer van uien, van den invoer van gort, verleening van enkele retorsiebe- voègdheden, wijziging van de Land- bouwcrisiswet 1933 en dat tot beperking van uitgaven, welke voor de openbare kassen voortvloeien uit de uit voering der Lager-onderwijswet 1920. Naar „Het Volk" verneemt, bestaat bij de regeering de wensch, dat de wetsont werpen tot verleening van retorsiebe voegdheden en tot uitbreiding van de Landbouwbevoegdheden nog vóór de zo- mervacantie dus in den loop dezer maand door de Tweede Kaïner zullen worden afgedaan. Mocht dit afstuiten op verzet van de Kamer, dan zal de regeering aandringen op een bekorting der zomervacantie in dier voege, dat de bedoelde wetsontwer pen reeds einde Augustus door de Ka mer zouden kunnen worden afgedaan. Het Amsterdamsche gemeentepersoneel. De afdeelingen Amsterdam van den Centralen Nederlandsehen Ambtenaars- bond, den Nederlandschen Bond van Personeel in Overheidsdienst en den Al- gemeenen Bond van Politiepersoneel in Nederland hebben een adres aan den raad gezonden, waarin zij verzoeken de voorstellen van B. en W. te verwerpen. De sfeer, 'waarin de besprekingen tus- schen het gemeentebestuur en de orga nisaties plaats vonden, is h.i. ernstig ge schaad door het gebeurde met den va- cantiebijslag. Volgens hen was de bedoe ling, dat de vacantie-bojslag ook tot 1 Mei 1935 zou duren, evenals de loon- en sa larisregeling. De organisaties beschouwen den va- cantiebijslag als één der sociale bepalin gen van groote waarde. De inflatie-propaganda van Deterding. Door den beer Wijnkoop zijn aan den Minister van Financiën de volgende vra gen gesteld: Heeft de Regeering er kennis van ge nomen dat door den heer D'eterding en anderen zoowel bier te lande als in het buitenland pogingen zijn en worden ge daan om ook dit land in de inflatie te betrekken? Is de Regeering bereid direct maatre gelen tegen de bovenvermelde personen en tegen bun oogmerken te nemen, subs, welke maatregeen heeft ze in dezen reeds genomen? Burgemeester. Bij Kon. besluit van 29 Juni is aan J. M. K r ij g e r, op zijn verzoek, met in gang van 15 Sept. 1933, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Vriezenveen. Frankrijk koopt paarden in Limburg. De laatste dagen worden de Limburg- sche boeren bezocht door agenten van de Fransche regeering voor den aankoop van zware paarden. Op de markt te Val kenburg werden gisteren vele paarden door deze agenten aangekocht. Er wer den prijzen besteed van meer dan vijf honderd gulden per stuk. De landarbeidersstaking in Groningen. Op een bijeenkomst op het gemeente huis te Groningen, onder voorzitterschap van den rijksbemiddelaar J. B. Wester- dijk, hebben de vertegenwoordigers van de landbouwers te Garmerwolde en van de moderne en Chr. landarbeidersbon den, onder nadere goedkeuring van de leden, besloten over het loongesehil de uitspraak van de provinciale arbitrage commissie bindend te verklaren. Bij aan vaarding zal morgen het werk worden hervat. Gedwongen clearing. Naar het Corr. Bureau van zeer be voegde zijde verneemt kan de afkondi ging van den algemeenen maatregel van bestuur, berustend op art. 2 van de Glea- ringswet, tegen morgen of overmorgen worden verwacht. Zooals men reeds weet, zal deze alge- meene maatregel het der regeering mo gelijk maken zoo noodig een gedwongen clearing van schuldvorderingen in te stel len ten aanzien van een land, dat in het internationale betalingsverkeer beperken de bepalingen heeft getroffen. maar dat U soms neerslachtig en nerveus bent, komt alleen, doordat U een eenvoudig dagelij ksch middel ter opwekking en verkwikking mist; U hebt iets noodig, dat U nieuwe energie geeft, dat Uw geest frisch houdt; U hebt behoefte aan KING Pepermunt De origineele KING is geen „pepermunt" zonder meer. Neen, door het edele natuur product, waaruit het bereid is, vormt het een lekkernij en medicijn tegelijk! KING Pepermunt Philips-toestellen van f 50.1 Op de eerstvolgende Jaarbeurs te Utrecht zal een uiterst goedkoop Philips- radio-toestel worden geëxposeerd, waar van de prijs f 50 tot f 55 zal bedragen. De groote concurrentie, die het Philips- concern van de radio-centrales ondervindt is de 'directe aanleiding geweest tot de constructie van dit hyper- goedkoop e toe stel. TWEEDE KAMER. Verhooging van collegegeld. De Tweede Kamer heeft gisteren o.m. behandeld een nog van Minister Terp— stra afkomstig wetsontwerp tot wijziging van de Hooger Onderwijswet. De bedoeling van het ontwerp is de in komsten te vermeerderen. Volgens bet ontwerp zal bet collegegeld, f 300, tot ihet doctoraal 'betaald moeten worden. De oorspronkelijke bepaling, dat f 400 zou moeten worden betaald, indien langer dan „normaal" gestudeerd wordt, heeft de Minister geschrapt, om de vrije studie richting niet al te zeer te bemoeilijken. Het examengeld zal ook moeten worden be taald bij de tweede proef, als de eerste is mislukt. De wet opent tenslotte de moge lijkheid, dat betaling voor studiemateriaal wordt gevorderd. Wat de betaling van col legegeld betreft, is nog de overgangsbepa ling opgenomen, krachtens welke een stu dent, die thans reeds door het viermaal betalen van collegegeld of door het genie ten van een Rijksheurs is vrijgesteld ge weest, vrijgesteld blijft. De overigen zul len dus voortaan door moeten gaan elk jaar f 300 te storten. Er kwam tegen dit voorstel eenig ver zet, en merkwaardig genoeg, juist weer van liberale zijde. De heer Boon, die in de verkiezingsdagen zulk een groot woord voerde over krachtig optreden voor her stel van 'het financiëel evenwicht, was nu weer de eerste en de grootste knabbelaar. Maar hij had geen succes. Een Soc. Dem. motie, om de werking van het ontwerp te verzachten, werd met 4620 st. verworpen. Het ontwerp werd tenslotte z.h.s. aan genomen, met aanteekening, dat de Com munistische fractie, die gisteren door de installatie van de heeren Schalker en Roestam Effendi compleet werd, geacht wilden worden tegen te hebben gestemd. DE KONINKLIJKE MIDDENSTANDS BOND. Jaarvergadering te Vlissingen. De Kon. Nederl. Middenstandsbond houdt dezer dagen zijn jaarvergadering en het 30ste nationale middenstandscon gres in 't Grand Hotel Britannia te Vlis singen. Gisteravond te 7 uur vereenigden zich een zeer groot aantal congressisten in ho tel Noordzee Boulevard en gingen geza menlijk naar het stadhuis, waar reeds enkele tientallen hen wachtten. In de raadzaal waren ter officieele ont vangst aanwezig de burgemeester, de heer C. A. van Woelderen, de wethouders de Meij! en Edelman en de gemeentesec retaris. De burgemeester heette allen hartelijk welkom en wees er op, dat orga niseering en samenwerking de leuze is van de breede groep, die den bond verte genwoordigt. Hierna gaf Spr. een uitvoerig histo risch overzicht, waarin hij er o.a. op wees, dat de bijeenkomst van midden standers uit het geheele land een merk waardig contrast vormt met het isolement waarin de middenstanders van iedere stad in vroeger eeuwen leefden, zoodat er van een samenwerking met collega's uit andere plaatsen in dien tijd geen sprake was. Spr. vertelde nog eenige bijzonder heden over het oude, deftige gilde en spe ciaal over den band, die de stedelijke overheid met de middenstanders verbond. Hij1 eindigde met de verzekering, dat hij hoopt, dat men de overtuiging krijgt, dat de Zeeuwscho overheid met de belangen Binnenland. De Tweede Kamer besluit tot verhooging der college-geldon. Het Middenstandscongres te Vlissingen. Buitenland. Zal de Londensche Conferentie worden verdaagd? Amerika en Sovjet-Rusland. en nooden van den middenstand mede leeft, evenals in de oude tijden met bet gildewezen. De voorzitter van den bond, de heer E. G. Schürmann, bracht dank voor de uitvoerige beschouwing en de woorden van welkom. Na afloop van de 'officieele ontvangst was er een bijeenkomst in hotel „Britan nia", welke werd geopend met een wel komstwoord van den voorzitter van de Middenstandsvereen. „Gemeenschappelijk Belang" te Vlissingen, den beer L. J. M. Quasters. Spr. bood onder daverend applaus san vlag aan. De Bondsvoorzitter antwoordde met een woord van hartelijken dank. De heer J. J. K o r f f (Bondsbestuur) wensebte namens de Alg. Wüikeliersver- eeniging te Amsterdam, in opdracht van het Bondsbestuur, en namens het geheele Congres den Bondsvoorzitter geluk met diens onderscheiding, n.l. het Legioen van Eer, hem geschonken door de Fransche regeering. (Daverend applaus.) De hierna aan de orde gestelde jaarver slagen werden na een korte bespreking goedgekeurd, evenals de begrooting. Auto matenwezen. Vervolgens werd aan de orde gesteld het voorstel van het Bondsbestuur om met intrekking van bet desbetreffend be sluit van het Congres 1930 te Groningen uit te spreken, dat de K. N. M. B. in een eventueele wettelijke regeling van het automatenwezen, het bijvullen van auto maten op uren gedurende welke de win kels voor het publiek gesloten moeten zijn, wenscht vrijlgelaten te zien. De heer J. J. Kor ff (Bondsbestuur) deelde mede, als kleinst mogelijke min derheid in het Bondsbestuur tegen dit voorstel te zijn. Laten wij ons blijven stellen op het standpunt van de Groninger conclusie (bijvulverbod), het gaat hier om zeer groote belangenl De v o o r z. lichtte het standpunt toe van de meerderheid van het Bondsbe stuur. Wij hebben in Groningen niet ge weten, dat de automaten zoo geperfeo- tionneerd zouden worden en zich zoozeer in de gunst van het publiek zouden gaan verheugen. De meerderheid meent nu, dat de winkelier zelf moet beslissen of hij1 zich de moeite van het bijvullen der automaten wil geven. De heer Koopmieeners (Rotter dam) sloot zich aan bij. de woorden van den Voorzitter en stelde daarom voor, het geheele besluit, in Groningen genomen, te laten vervallen. De heer J. M. Polak (Den Hang) be toogde dat zfj die in hun bedrijf zooveel schade lijden door de Zon dagsluiting, eenige compensatie moeten hebben door verkoop door middel van een automaat, vooral omdat zij zich groote uitgaven heb ben moeten getroosten voor een dergelijk duur apparaat. Spr. meent dan, dat het standpunt van Groningen moet worden gehandhaafd, en het bijvullen van automaten moet worden vrijgelaten. De heer Waalberg (Vereen, van Amsterdamsche Winkeliers) verklaarde zich een fel tegenstander van automaten. De heer Waterman (Groningen) herinnerde er aan, dat de Winkelslui tingswet tot stand is gekomen op religi euss en sociale gronden, maar die worden nu door de automaten aangetast. De auto maten helpen den kleinen winkelier in een stille buurt geenszins, en lokken uit tot misdrijf (gebruik van valsche munten, enz.). Bovendien bewijst de practijk, dat zij er meermalen toe leiden, dat clan destien wordt verkocht. De heer deVrieze (Winschoten) zou het beter achten, indien de winkelier dan maar heelemaal vrij werd gelaten. Als toegestaan wordt, de automaten hij te vullen, doet men groot onrecht aan de winkeliers, die geen automaat hebben (applaus). Dhr Van Appel (Leiden) deelde me de, dat de Ned. Bond van Sigarenwinke liers den verkoop van tabaksfabrikaten door middel van automaten funest acht voor het bedrijf. De heer L. de Groot (Bondssecreta- ris) heeft als functionaris van het Rotter- damsche Crisiscomité gezien de file van winkeliers, die daar om steun komen. Deze menschen vloeken de Winkelslui tingswet. De winkeliers hebben in drom men aan spr. verzocht, ertoe mee te wer-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1