AMSTERDAMSCHE BANK N.V. MAANDAG 3 JULI 1933 DAGBLAD VOOR D£ PROVINCIE ZEELAND Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie. 4?e mmmm - m, "ui"- 'I M Klif HW-.TIMIllün T~^" '-k'' - -- Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Zeeuw Abonnement spy ij e f par üswartaaSj weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. - Losse nummers 5 cant Advertentiën 30 cent per regel. Ingebonden mededeolingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags i 0.75,, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto i 0.85. Bij contract belangrijke korting. Gemeenten en middenstand. In de algemeene vergadering van Ne- derlandsche Gemeenten beeft de heer J. Tjalma gerefereerd over: Centrale in koop door de Gemeenten. Spr. zette, volgens het verslag in de „N. R. Crt.", uitvoerig de voordeelen uit een welke aan het gemeenschappelijk in- koopen verbonden zijn. In Drente heeft men eenige ervaring hiermee opgedaan en spr. gaf een overzicht van de bereikte resultaten. Men heeft meer of minder aanzienlijke kortingen kunnen bedingen bij de aanbesteding van leermiddelen, we genmateriaal, brandstoffen en secretarie- benoodigdheden. Het is ongetwijfeld ge- wenscht, dat de verschillende afdeelingen met elkaar in contact blijven en elkaar op de hoogte houden van de voordeelen, die bij de verschillende leveranciers bedongen kunnen worden. Naar sprekers overtuiging is dan ook een centrale inkoop voor de gemeenten noodzakelijk. Reeds thans maken enkele gemeenten buiten Drente gebruik van de voordeelen welke bet systeem bieden kan. Bij de daarna gevolgde discussie werd de opvatting van den inleider door ver schillende aanwezigen bestreden. Zij wa ren van meening, dat de gemeente er was voor de gemeentenaren en niet de ge- meentenaren voor de gemeente. Daarom achtte men bet, vooral in dezen tijd, niet toelaatbaar, dat men den inkoop centra- liseerde en daardoor verschillende plaat selijke leveranciers dupeerde. Inleider merkte hiertegen op, dat men eenvoudig de leveranciers dwingt met een geringere winstmarge tevreden te zijn. Eh dit is toch ook een gemeentebelang. Het is wel jammer, dat hier alleen gelet is op mogelijke voordeelen voor de gemeenten en dat de zaak niet meer prin cipieel is bezien. De taak van de gemeentebesturen is de regeling van de gemeentehuishouding, maar niet om de ingezetenen die toch al een belangrijk deel van hun inkomen in den vorm van belastingen moeten op brengen van hun inkomen te berooven. We zijn wat dit betreft misschien al veel te ver op den verkeerden weg. Er worden soms allerlei machines aange schaft waarvan het nog zeer problema tiek is of ze werkelijk bezuiniging geven, maar die de middenstanders in bun be drijf niet onbelangrijk schaden. Voorzichtigheid is hier geboden. Het beginsel, ten deele verwezenlijkt, heeft Thorbecke terecht gezegd, tracht naar geheele verwezenlijking. Zoo is het ook hier. Daarom is ten opzichte van het streven van vele gemeentebesturen om zich te be wegen op een terrein dat bet hunne niet is, groote waakzaamheid noodig. Roosevelt verwerpt het voorstel der goudlanden. President Roosevelt heeft aan den Amerikaanschen minister van Buiten- landsche Zaken, Cordell Huil, doen wc ten, dat bij het gezamenlijke voorstel der goudlanden in zijn huidigen vorm ver werpt. Minister Huil zou vanmorgen een ver- Maring afleggen, waarin de politiek der Vereenigde Staten met betrekking tot het valuta-vraagstuk wordt uiteengezet. Naar Reuter van het eiland Campo- bello, waar de president op het oogen- bhk vertoeft, verneemt, zou Roosevelt, naar men meent te weten, hoewel hij het plan der goudlanden heeft verwor pen, geen tegenstander zijn van de aan vaarding door de centrale hanken van maatregelen, welke de beperking der wis selkoersfluctuaties beoogen. Het Maandagochtendblad heeft aan den heer Colijn gevraagd, wat de houding der Nederlandsche dölögati© za,l zijn in vor- band met de afwijzende mededeelingen van president Roosevelt over stabilisatie van de Munteenheden. De Colijn verklaarde daarop het volgen de: „Over de verklaring van den president der Vereenigde Staten valt geen oordeel uit te spreken, zoolang men den preciesen tekst niet kent. Hoe die verklaring echter luidt, in de opvatting van de Nederlansche regeering omtrent onze muntpolitiek wordt daardoor geen wijziging gebracht. De goudlanden hebben Zondag hun be sprekingen met andere landen voortgezet. In elk geval zullen zij vandaag de nadere verklaring openbaar maken over de on verzwakte handhaving van den Gouden Standaard en de samenwerking hunner circulatiebanken". President Roosevelt heeft het geheele kabinet tegen vandaag in zitting bijeen geroepen op den kruiser Indianapolis. Va lutakwssties zullen worden b©sproten. Dit feit wordt van buitengewoon groote be- teekenis geacht. GEVESTIGD TE AMSTERDAM. KAPITAAL F 55.000.000,— RESERVE F 47.000.000,— BIJKANTOOR GOES. Rentevergoeding vanaf 1 Juli 1933 tot wederopzegging. DEPOSITO: Direct opvraagbaar 1 Vs °/o 6 maanden opzegging21/s 1 jaar opzegging3 °/o REKENING-COURANTU/j ALLE BANKZAKEN. Christ. Soc. volksdienst ontbonden. De rijksleiding van den Christelijk so cialen volksdienst heeft besloten over te gaan tot ontbinding van de partij. De zakelijke liquidatie zal zoo mogelijk vóór 1 Januari 1934 ten uitvoer worden gelegd. Den afgevaardigden van den Ghriste- lijk-socialen volksdienst is de toezegging gegeven, dat zij na de ontbinding der partij als hospitanten kunnen worden op genomen in de fractie der nationaal-socia- listische arbeiderspartij. Herstel der monarchie in Griekenland? In een redevoering door den Griek- schen premier Venizelos te Saloniki uit gesproken verklaarde deze, dat wanneei de tusschentijdsche verkiezing uit mocht vallen ten gunste van de huidige regee ring, de weg geëffend was voor het her stel van de monarchie. De mogelijkheid zou bestaan dat dan prins Nicolaas van Griekenland zich candidaat zou stellen voor bet presidentschap der republiek in de plaats van den tegenwoordigen presi dent Zaïmis. (Bedoelde prins Nicolaas is een oom van den ex-koning van Griekenland Geor ge II, die zich thans te Boekarest be vindt. Prins Nicolaas verblijft te Parijs.) Millioenen-schandaal. D'e leiders van de Belgische luchtvaart maatschappij „Sabena", die met regee- ringskapitaal werkt, zijn voor de recht bank gedaagd onder beschuldiging, de openbare schatkist voor enkele millioenen francs te hebben opgelicht. Het zijn Albert Marthal, generaal van Krombrugghe en de bankier Philipsson. Er werd geknoeid met balansen, aan bestedingen, dochter-maatschappijen, enz. De voornaamste schuldige, generaal Smeyeis, ia onlangs overleden. Steeds meer doodstraffen in Duitschland. Terwijl de laatste jaren de doodstraf in Duitschland niet meer zooveel werd toegepast, blijkt thana dat veel meer dan vroeger misdadigers met den strop of bijl ter dood worden gebracht. Vooral de laatste dagen was bet gemelde aantal terechtstellingen van misdadigers (allen moordenaars) zeer hoog. Vrijdag ver meldde bet W. B. twee toepassingen van de doodstraf, Zaterdag drie. Het waren allen mannen tusscben de 20 en 30 jaar. Londen en Moskou. Hef conflict bijgelegd. Thornton en Mac Donald, de Britscbe onderdanen, die bij het Vickers-proces te Moskou in April j.l. respectievelijk tot drie en twee jaar gevangenisstraf waren veroordeeld, zijn thans vrij het sovjet gebied onmiddellijk te verlaten. Zij zijn op vrije voeten gesteld. Tezelfdertijd heeft de Russische volks commissaris van handel het embargo op den Britschen invoer opgeheven. Het supplement van de „London Ga- zette" bevatte Vrijdagavond het koninklijk besluit, gedateerd op heden, waarbij bet embargo, dat op 19 April op den invoer van zekere Russische producten was ge legd, wordt opgeheven. Maatregelen tegen de Nazi's in Oostenrijk De Oostenrijksche ministerraad heeft een verordening uitgevaardigd, waarbij bepaald wordt, dat aan personen, die de actie van verboden partijen dus ook die der nationaal-socialistische partij steu nen, het recht tot het uitoefenen van hun beroep wordt ontnomen. Ter versterking van de machtsmiddelen der regeering-Dollfuss wordt een corps vrijwilligers in het leven geroepen, dat als reserve is toegevoegd aan de uitvoerende macht. De^ bestaande militaire veiligheidsorga nisaties zullen verder worden uitgebreid. Korte Berichten. 1 In een officieele mededeeling wor den de geruchten gedementeerd volgens welke Rijkskanselier Hitier voornemens zou zijn over te gaan tot de evangelische kerk. In een vergadering der stakende mijnwerkers te Bergen is besloten, het werk weder te hervatten. Op het oogen- blik bedraagt het aantal stakers nog 3600. H. M. de Koningin op den Ruijgenhoek. Zaterdag zijn H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins voor een zomerverblijf van verscheidene weken pp den Ruijgen hoek aangekomen. Het is de wensch der Koningin, dat, tot de tweede helft van de maand Augus tus, de tijd van H.M.'s verblijf op den Ruijgenhoek op gelijke wijze worde be schouwd als de tijd, dien de Koningin anders in het buitenland pleegt door te brengen voor het nemen van rust; met uitzondering voor wat betreft de Staats zaken. Prinses Juliana naar Engeland. H. K. H. Prinses Juliana is Zaterdag avond met de „Batavier V" naar Enge land vertrokken waar zij eenigen tijd streng incognito de gast zal zijn van den Earl of Athlone en princess Alice. De Graaf van Athlone, een zwager van den huidigen Koning George V van Engeland, koos 10 Februari 1904 tot zijne Gemalin Prinses Alice, Marie-Victoria, Augusta-Pauline van Groot Brittannië en Ierland, gesproten uit het Buitsche vor stengeslacht der Saksen Coburg Gotha's. Princess Alice was de eenige dochter van Prins Leopold, Hertog van Albany, de jongste zoon van wijlen Koningin Vic toria. D'e Hertog van Albany was gehuwd met een Duitsehe Prinses. Helene, Fre- derica-Augusta van Waldeck Pyrmont een jongere zuster van onze Koningin- Moeder, „the grand old lady of Holland" zooals Koningin Emma wel eens in En geland genoemd wordt. Hieruit volgt dus, dat de Koningin een nicht is van Prin cess Alice, en deze dus een tante van Prinses Juliana. Uit het huwelijk van den Graaf van Athlone zijn twee kinderen geboren t.w. May Helen Emma, geboren 23 Jan. 1900, die vergezeld van haar echtgenoot reeds menig bezoek aan ons land bracht en een zoon, Rupprecht Alexander, George- August die op 24 Augustus 1907 werd geboren. De bezuiniging bij de Keuringsdiensten voor Waren. In de Donderdag gehouden buitenge wone algemeene vergadering van het Nat. Verbond van Gem. ambtenaren is uitvoerig gesproken over de positie van het personeel, werkzaam bij de onder scheidene keuringsdiensten van waren. De door de regeering voorgestelde for matie werd aan een zeer scherpe critiek onderworpen, terwijl de juistheid van het door de regeering ingenomen standpunt om de arbeidsvoorwaarden van het per soneel op te zetten naar de regelen, die gelden voor de Rijksambtenaren betwist werd. Na langdurige discussie stelde de ver gadering de volgende conclusies vast: a. Het personeel bij de keuringsdiensten van waren is gemeente-ambtenaar, wat o.a. nog eens bevestigd is door een Kon. besluit van 27 Maart 1926, no. 40. b. Op grond daarvan moet iedere wij ziging in de arbeidsvoorwaarden van dit personeel te voren aan bet oordeel van de plaatselijke commissies voor georgani seerd overleg worden onderworpen, mede op grond van de bepalingen van de Amb tenarenwet 1929. c. Het door de regeering ingenomen standpunt met betrekking tot de formatie der diensten, zoowel van de binnen- als buitendienst, is schadelijk voor de juiste uitvoering van de Warenwet. d. De door de regeering voorgestelde rangen en de daaraan verbonden salaxis1- sen beteekenen voor velen een zoodanige degradatie, dat deze uitvoering ook zeer geschaad worden moet. D'e regeeringsvoorstellen zijn geenszins in overeenstemming met den aard en de verantwoordelijkheid van den werkkring. Kan Zaandam niet meer betalen? Naar gemeld wordt, heeft de gemeente Zaandam Zaterdag de mandaten, strek kende tot rentevergoeding aan de bestu ren der bijzondere scholen niet uitbetaald. D'eze rente moet ingevolge de L.0.-wet 1920 betaald worden voor de in dat jaar bestaande bijzondere schoolgebouwen, waarvan de waarde, overeenkomstig de bepalingen van genoemde wet, destijds is geschat. Tot dusver heeft men nooit moeilijkhe den met de uitbetaling van deze rente vergoeding ondervonden. Een toezegging omtrent latere betaling werd, naar het schijnt, niet gedaan. De salarissen der ambtenaren werden als naar gewoonte uitbetaald. Vertrek van Gouverneur Rutgers. Niet 3 Augustus, zooals vroeger ge meld is, zal gouverneur dr Rutgers, be noemd tot lid der Tweede Kamer, naar Nederland scheep gaan, maar op 24 Augustus met de Oranje Nassau, welke 10 September in Amsterdam aankomt. Verbinding Ameland met vasten wal. Tusschen de gemeentebesturen van Westdongeradeel, Oostdongeradeel en Ferwerderadeel heeft, naar wij vernemen, een bespreking plaats gehad, om de moge lijkheid te overwegen door gezamenlijk op treden te komen tot den aanleg van een dijk van den vasten wal van Friesland naar Ameland en de verdere indijking van de Waddenzee. Een en ander zou bij wijze van werkverschaffing met steun van het Rijk moeten worden uitgevoerd. Einde van het conflict le IJmuiden? Het bestuur van de IJmuider Federatie dat de voorstellen van den Rijksbemidde laar had aanvaard, vergaderde Zaterdag middag met de vertrouwensmannen der vakgroepen, ter bespreking van het be stuursvoorstel tot aanvaarding van deze voorstellen. Het werd met groote meerder heid van stemmen aangenomen. Inmiddels moet er aan worden 'herin nerd, dat de havenarbeiders, die tijdens de staking aan het werk zijn gegaan, dit werk hebben aanvaard op uitdrukkelijke voorwaarde, dat zij hun plaats bij ophef fing der staking niet zullen hebben af te staan aan leden der IJmuider Federatie, die vóór de staking deze plaatsen hebben bezet. Het valt te begrijpen, dat deze be paling de opheffing der staiking nu niet bepaald bevordert. Wijziging van de Landbouwcrisiswet. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de land bouwcrisiswet 1933. De toenemende crisis- moeilijkbeden maken het noodzakelijk de bevoegdheden van de regeering uit te breiden, naar in de memorie van toelich ting wordt betoogd. De nieuw aan te wijzen crisisproducten, waarvoor de regeering regelingsbevoegd- beid vraagt, zijn: melk, melk- en zuivel producten, margarine, varkens, varkens- vleesch, viseh, slachtpaarden, schapen, paarden- en schapenvleesch, rund- en kalfsvleesch en dierlijke vetten; granen, tarwe, overige granen, zaden, fa brieksaardappelen en aardappelmeel, con sumptieaardappelen, suikerbieten, griend- bout en riet, vlas, kippen- en eendeneieren, fruit, Zuidvruchten en warmoezerijgewas- sen, producten van de bloementeelt en pro ducten van de boomkweekerij. Vacature Hooge Raad. De Hooge Raad heeft de volgende lijst van aanbeveling van zes candidaten aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingezonden, ten einde daarop te kunnen acht slaan 'bij het maken der nominatie voor de vacature van een raadsheerplaats, ontstaan door de benoeming van den raadsheer D'r J. Kosters tot vice-presi dent van dien Raad: le. Dr J. Donner, oud-minister van Ju stitie te 's-Gravenhage; 2e. Dr J. E. van der Meulen, vice-pre sident van de arrondissementsrechtbank te Utrecht; 3e. Dr P. van Regteren Altena, raads heer in het gerechtshof te Amsterdam; 4e. Dr J. H. R. Sinninghe Damsté, di recteur-generaal der belastingen te 's-Gra- venhage; 5e. Dr F. J. A'. Hijink, rechter in de arrondissements-rechtbank te 's-Graven- 'hage; 6e. Dr F. G. Scheltema, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit en rechter- plaatsvervanger in de arrondissements rechtbank te Amsterdam. Partijdiscipline bij de S. D. A. P. Het partijbestuur van de S. D. A. P. heeft in verband met ingekomen moties omtrent de brochure van Mr J. Dbijs een verklaring gepubliceerd, waarin aan het slot gezegd wordt: „Het P.B. nam met ontstemming ken nis van het feit, dat pg. Duijs zijn aan den Partijraad gegeven woord gebroken heeft, alleen onder het motief dat een der Amsterdamsche afdeelingen een motie heeft aangenomen. Het P.B. keurt ten sterkste dit optre den van pg. Duijs ai en kan slechts de hoop uitspreken, dat de partijgenooten in het geheele land alles zullen doen om de schade, die door dit optreden aan de Partij dreigt te zullen worden toege bracht, te herstellen." Binnenland. De landbouwcrisiswet Meer bevoegdheid aan de regeering. Be aardbeving op Sumatra. Het Italiaansche vliegeskader te Amster dam aangekomen. Eén vliegtuig ver ongelukt. Prinses Juliana naar Engeland. Fraude door P.T.T.-ambtenaren. Zaandam betaalt geen rente méér. Buitenland. Roosevelt verwerpt het voorstel der goud landen. Conflict tusschen Engeland en Rusland opgelost. Herstel der monarchie in Griekenland? Inzake het geval-Zwertbroek werd met voldoening kennis genomen van de ver klaring van den heer Zwertbroek dat het hem speet zich tegenover de „Tribune" on voorzichtig te hebben uitgelaten en van zijn betuiging dat hem dit geen tweeden keer zou overkomen. BwwwwrwMi—w m m 6 NIEUWE RADIOTOESTELLEN (N.S.F. en Philips), vanaf f 129, Ziet de etalage. Hoofdagent: J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Diefstal. Ten nadeele van den landbouwer B. te Biervliet werden uit een op diens erf staande schuur een 20-taJ kippen ontvreemd. i In vrijheid gesteld. Op last van de rechtbank te Middelburg is Zater dagmorgen j.l. in vrijheid gesteld A. G. O. E. R. de Th., directeur van een Tram weg-Maatschappij te Breskens, die on langs werd aangehouden als verdacht van valschheid in geschrifte. Brugverbinding Noord- Zuid-Beveland. Door het Comité werd tot voorzitter benoemd de heer J, K. G. Mathijs; tot secretaris de heer G. F. Maris en tot penningmeester de heer M. W. van Arenthals. Faillissementen. Het pas sief van B. Janse L. Janse te G o e fl bedraagt f 31.335,29, waarvan preferent f 532,88. De baten zijn nog niet volledig bekend. li IHüfc! Het passief in het faillissement van N.V. I. Boasson Zonens Bank te Mid delburg bedraagt f 313.923,82, de ba ten bedragen f 126.242,11. Smokkelschip aangehouden. Gisteren werd door het recherc'hevaar- tuig „Albatros" nabij Zijpe aangehouden 'het motorschip „Eerste Zorg", schipper Wesselman, hetwelk geladen had 20.000 K.G. suiker en 2640 L. spiritus, welke goederen frauduleus waren ingevoerd De goederen en het schip zijn verbeurd verklaard en te Hansweert. opgeslagen. Aan de waakzaamheid der Rijkspolitie te Veere en de ambtenaren van dt „Alba tros" is het te danken, dat deze groot- scheepstehe smokkelaffaire is ontdekt. De bemanning is op vrije voeten ge steld. Een autobusfochtje door Zuid-Beveland. De heer J. van Fraassen, autobusonder nemer, heeft het plan opgevat eiken Dins dagmiddag een autobusrondrit door Zuid- Beveland te organiseeren. Hij had daar toe het Dag. Bestuur van Vreemdelingen verkeer op Zuid- en Noord-Beveland, B. en W. van Goes (vertegenwoordigd door weth. van Melle), verschillende Goesche hotelhouders en de pers uitgenoodigd Zaterdagmiddag den proefrit mee te ma ken. Zoo reden we dan te twee uur van de Markt af, via 's-Heer Arendskerke om op het boomkweekers- en fruitteeltbedrijif van den heer P. van 't Westeinde (ge meente 's-Heer Abtskerke) te stoppen. Hier werden de gTOOte druivenkassen doorgewandeld en werd een proefje ge nomen van de heerlijke druiven, die daar nu reeds tegen lagen prijs (ook weer een crisisverschijnsel) te koop zijn. De heer Van 't Westeinde vertelde ons nog een en ander van de vele uitgaven, die gemoeid zijn met het exiploiteeren van een dergelijk bedrijf. Denk slechts aan den aanleg en het verwarmen der kassen! We stapten weer in en reden nu dooT een bijzonder mooi gedeelte van Zuid- Beveland, waar we, eerlijk gezegd, zelf niet zoo heel gemakkelijk den weg zouden vinden, omdat de heer Van Fraassen ons veelal over dijken en langs binnenwegen bracht, waar de A. N. W. B. in de vijftig jaren van zijn bestaan nog weinig band- wijzers heeft geplaatst. Het was werke lijk een genot, nu alles nog zoo frisc'h groen is, en de pgpavervelden voor een frisch kleurtje ter afwisseling zorgden, te tuffen door Heinkenszand, 's-Heerenhoek, Ovezand, binnendoor via 's-Gravenpolder, Eversdijk naar Biezelinge. Nog seas, dit gedeelte van het traject

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 9