Uit de Provincie gedrongen op vermeerdering van het aan tal plaatsen, waarvoor de overeenkomst zial gelden. In vier dagen naar Indië. De postjager, waarmede luitenant As jes in vier dagen de route Amsterdam Batavia hoopt te vliegen, zal vermoede lijk omstreeks Augustus door de Pander- fabriek worden afgeleverd. Naar de „Tel." verneemt, zal piloot Geysendorffer, van de K.L.M., dit toestel invliegen en zal de start naar de Oost in October a.s. kunnen plaats hebben. Wordt voor de vlucht naar. Indië op een tijdsduur van vier dagen gerekend, de terugreis die vermoedelijk reeds vier dagen na aankomst aldaar plaats vindt kan, in verband met de alsdan te ver krijgen tijdwinst, in ruim drie dagen wor den afgelegd. Alle postvluchten met den postjager worden vanuit de basis Schip hol uitgevoerd. De staking te IJmuiden. Naar gemeld wordt heeft het optreden van den Rijksbemiddelaar ter oplossing van het conflict te IJmuiden succes ge had en heeft de meerderheid der leden van den modernen bond besloten de voor stellen van den bemiddelaar te aanvaar den. Een groot bezwaar is echter dat de stak kers slechts herplaatst zullen worden voorzoover er plaatsen beschikbaar zijn. En dat aantal schijnt heel gering te we zen. De stakers verlangen nu van hun roode organisatie die hen liet staken om nu ook een uitkeering te waarborgen, maar het is niet zeker dat de bond dat zal doen. De stakers hebben hun plicht gedaan en kunnen nu wel gaan. Ruim 14.000 werkloozen in Indië. Het Kantoor van Arbeid meldt in zake de werkloosheid over de maand Mei, dat in totaal 14.422 werkzoekenden bij de ar- beidesbeurzen zijn ingeschreven. Onge acht de bedragen uitgekeerd aan het Leger des Heils en het werk van de A.M. V.J., werd een totaal bedrag van f 53.761.38 uitgegeven, verdeeld over 3055 steuntrek kers. Haarlems loonkortingshesluit. Naar wij vernemen, heeft de burgemees ter van Haarlem het gisteren door den gemeenteraad genomen besluit om de be staande tijdelijke korting van 7 pet. op alle loonen en salarissen van het gemeen- tepersoneel, in te trekken en in de plaats daarvan op die loonen en salarissen een korting toe te passen, variëerend van 4% tot 9 pet., ter vernietiging aan de Kroon voorgedragen. Oud-Minister Donner naar den Hoogen Raad? Zooals men weet is door de benoeming van den heer Kosters tot vice-president van den Hoogen Raad een vacature ont staan voor raadsheer in ons hoogste rechtscollege. Vandaag valt de vacature officiëel open en is de indiening van een voordracht aan de Tweede Kamer te verwachten. Uit deze voordracht maakt de Tweede Kamer dan een voordracht aan de Kroon. Naar gemeld wordt, is oud-minister Donner op de voordracht geplaatst. VERKORTING VAN MILITAIREN DIENST. Ingevolge het bepaalde in de Dienst plichtwet heeft op 15 Juni j.L de jaarlijk- sche loting plaats gehad voor de lichting 1935 (zij die geboren zijn in 1915 en in Januari a.s. voor den dienstplicht worden ingeschreven). Bij deze loting werd de Mey Theodorus, Marinus als No. 1 aangewezen. Waar deze naam al3 grondslag geldt voor aan wijzing tot dienstplichtige der lichting 1935 voor het geheele land, kan ieder met vrij groote zekerheid uitmaken of hij tenr gevolge van deze loting zal moeten dienen, te meer waar door het „één zoon per ge: zin"-stelsel, de kans om te moeten dienen (voor elke gemeente verschillend) 90 pet of meer bedraagt. De Dienstplichtwet geeft de gelegenheid om op twee wijzen de militaire opleiding te kunnen volgen, t.w.: a. geconcentreerd in de kazernes; b. grootendeels in of nabij de woon plaatsen, door zich te verbinden bij het Instituut der Vooroefeningen. Zij die aan hunne wettelijke verplich tingen wenschen te voldoen op de onder b. aangegeven wijze moeten zoo spoedig mogelijk een verbintenis sluiten bij het Vooroefeningsinstituut. Hierdoor voorkomen zij, dat zij zullen worden aangewezen voor een bereden wapen, waarbij de minimum diensttijd 15 of 12 maanden bedraagt. Door zijne verbintenis bij genoemd in stituut wordt hij opgeleid voor het wapen der Infanterie, waarbij de minimum diensttijd 5 maand bedraagt, terwijl door plaatselijk te oefenen in vrijen tijd een verkorting van diensttijd wordt ver kregen van 4 maanden. Zij, die meer dan uitsluitend lager on derwijs genoten, moeten in ernstige mate rekening houden aangewezen te zullen worden voor opleiding tot onderofficier (9 maanden kazerneverblijf) en indien zij het diploma H.B.S. 5 j. c. of daarmede gelijkgesteld dipioma verkrijgen, voor op leiding tot officier (12 maanden verblijf aan één der scholen voor verlofsofficier). Het Vooroefeningsinstituut stelt de hierbedoelden in staat om hun diensttijd met 1% maand te verkorten, door ter plaatse te oefenen in vrijen tijd. Door het sluiten van een verbintenis bij het Instituut der Vooroefeningen wordt dus den kortst mogelijken diensttijd ver kregen, waardoor minder loonderving en (of) de kortst mogelijke afwezigheid uit betrekking, studie enz. Ook zij die reeds vorige jaren zijn v geloot en nog geen 30 jaren oud zijn kv nen een verbintenis sluiten, teneinde t broeder vrij te maken vein den dien. plicht, of wanneer men eventueel van pla is in Ned.-Indië (waar algemeene diens, plicht bestaat) een betrekking te aanvaar den, ook aldaar verkorting van diensttijd te verkrijgen, of wel zich na het behalen van het bewijs van voorgeoefendheid zich te kunnen aansluiten bij den Bijz. Vrij- willigen Landstorm. Zij die een verbintenis sluiten worden te voren onderzocht door een miltaire geneeskundige. De uitspraak van geschikt of ongeschiktverklaring van bedoelde ge neeskundige blijft bindend voor den Keu- ringsraad, zoodat men zich na de uit-, spraak niet aan een geneeskundig onder zoek behoeft te onderwerpen. Waar slechts tot 15 Augustus a.s. de toetreding bij het Vooroefeningsinstituut is opengesteld, wordt verwezen naar de elders in dit blad voorkomende adverten tie De Provinciale Zeeuwsche Vereeniging „Het Groene Kruis". Vrijdag vergaderde de bovengenoemde vereeniging in Britannia te Vlissingen, onder voorzitterschap van den heer G. E. P 1 u g g e, die er aan herinnerde, dat hij verleden jaar verschillende wegen aangaf om het werk der Groene Kruisvereenigin- gen uit te breiden. Spr. kon niet nagaan of dit resultaten heeft gehad, maar beseft wel, dat, wat hij toen zeide, niet, lang niet, volledig is. Daarom wil Spr. er nogmaals attent op maken, dat op velerlei wijzen de vereenigingen tot bloei kunnen komen en nuttig werk kunnen verrichten. In de eerste plaats noemt Spr. dan wat het Groene Kruis kan en moet doen ten opzichte van de 'kinder-hygiène, waarvoor op de begrooting f 500 is uitgetrokken. Spr. wijst op het werk ten opzichte van de consultatiebureaux. De inspectie is niet tevreden met de inrichting van de bu reaux, zooals zij in de meeste Groene Kruisvereenigingen gehouden worden en Spr dringt er dan ook op aan, zoo moge lijk in iedere afdeeling echte consultatie bureaux op te richten. Spr. doet een be roep op de doctoren om wekelijks of om de 14 dagen een uur van hun zwaren ar'beid af te staan aan het consultatiebu reau ter hunner plaatse. De commissie voor de Hygiène van het Kind geeft steun bij de installatie; de Groene Kruisvereenigingen moeten zorgen voor onderhoud en honorarium. In de tweede plaats bespreekt de voor zitter nogeens de t.b.c.bestrijding. Ver schillende Groene Kruisvereenigingen zijn nog niet voldoende doordrongen van de noodzakelijkheid om de tuberculose zoo flink mogelijk aan te pakken. Er zijn 16 of 17 aangesloten Groene Kruisvereenigingen geen lid van de t.b.c. bestrijding, en ongeveer 14 vereenigingen zijn wel lid daarvan, doch niet van de Provinciale Vereeniging. Er zijn nog bronnen waaruit men kan putten, voordeelen die men ongebruikt laat liggen. Spr. doelt op het doen ver krijgen door alle wijkverpleegsters van een diploma voor t.b.c.bestrijding. Dan krijgt men daarvoor vergoeding van het Rijk en kan men ook voor andere maatregelen ter bestrijding subsidie van het Rijk ontvan gen. Ook zonder dit diploma zal de zus ter lijders aan t.b.c. moeten verzorgen, maar dan krijgt men er niets voor terug. Ook aan de Emmabloemcollecte kon meer gedaan worden. In 12 plaatsen hield de Prov. t.b.c.vereeniging zelve collecte, in 6 daarvan is een Groene Kruisvereeniging. De opbrengst in die 12 plaatsen kwam nu geheel aan de Prov. Vereeniging. Spr. meent, dat de opbrengst veel grooter zou zijn ais de plaatselijke vereenigingen er zich zelf voorspanden en een groot deel voor lijders in eigen gemeente konden be houden. Spr. heette vervolgens speciaal wel kom den heer J. G. Paap, als vertegen woordiger van den burgemeester van Vlis singen, als voorzitter van de plaatselijke j vereeniging tot bestrijding der tuberculose en bestuurslid van de plaatselijke Groene Kruisvereeniging. Verder den plaatsver vanger van den algemeenen secretaris van de Nederlandsche Groene Kruisvereeni ging, den heer Dr H. H. T. Bekenkamp uit Groningen; ten slotte alle afgevaardigden en belangstellenden. 'De heer Paap zeide, dat de burge meester de A. N. W. B.-feesten moet bij wonen. Spr. heet mede als voorzitter van de t.b.c-vereeniging en als bestuurslid der Groene Kruisvereeniging, namens den burgemeester allen hartelijk welkom. Spr. wees er op, hoe de eerste Emmabloem-col- lecte te Vlissingen f 200 opbracht en dit jaar onder de moeilijke tijdsomstandighe den f 1100. De offervaardigheid der men- schen wordt grooter als men ziet, dat een vereeniging wat doet. Spr. wenscht allen een prettige en vruchtbare vergadering toe. De voorzitter herinnert nu aan het overlijden van den heer J. Fokker te Burgh, die juist verleden jaar tot be stuurslid gekozen was en die steeds met groote liefde werkte voor de Groene Kruis- zaak. Ter eere van zijn nagedachtenis ver hieven de aanwezigen zich enkele oogen- bli'kken van hun zitplaatsen. Hierna richtte de voorzitter nog speciale woorden van welkom tot de af- deelingen, die zich voor het eerst deden vertegenwoordigen (Zierikzee en Aarden burg). Maar ook heet Spr. welkom den inspecteur der Volksgezondheid, de heer Dr J. G. Bantjes. De secretaris, de heer M. Nieuwen- h u ij e, bracht het jaarverslag uit. Het ledental der af deelingen bedraagt in totaal ruim 21000. In 1932 trad Oud- Vossemeer toe en Zierikzee deed een toe zegging dit met ingang van 1 Januari '33 te doen. Hierdoor is bereikt, dat op Schou- wen-Duiveland, zoowel als op Tholen on geveer alle Groene Kruisvereenigingen deel uitmaken der Provinciale Organisa tie. De kans bestaat, dat ook nog één of meer Zeeuwsch-Vlaamsche Vereenigin gen hun isolement zullen laten varen en zich bij de Prov. Vereen, zullen voegen. (Zooals reeds gemeld deed Aardenburg dit intusschen). De afdeelingsverslagen, welke ditmaal in grooteren getale binnenkwamen dan de gewoonte is, maken over het algemeen ge wag van aanhoudende verzorging der Groene Kruisbelangen, al meenen enkele te moeten mededeelen, dat door de tijds omstandigheden vermindering van inkom sten te boeken valt. De rekening van den heer Nieuwen- huijse als penningmeester werd onveran derd vastgesteld. De rekening wijst een eindcijfer aan van f 2106, met een batig slot van f 397, wat de voorzitter echter geflatteerd noemde, omdat St Philipsland afdroeg over 4 jaar en Nieuwdorp, Noord- gouwe en Veere ieder over twee jaar. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering wees men Tholen aan. De vertegenwoordiger van Tholen, Dr D u i n k e r, dankte voor deze toezegging. De vergadering herkoos bij enkele can- didaatstelling tot hoofdbestuursleden de heeren G. Dieleman te Tholen, Dr L. G. Gelderman te Kortgene en S. Hage te Bruinisse. In de vacature, ontstaan door het over lijden van Ds D. Gerretsen te 's-Graven- polder, koos de vergadering den heer Z. de Ruiter te 's-Heer Arendskerke met 23 stemmen, tegen 15 op den heer van Mee- rendonck te 's-Gravenpolder, 2 blanco en 1 van onwaarde. In de vacature wijlen den heer J. Fok ker, koos de vergadering den heer Jhr R. J. H. Q. Roëll, burgemeester van Haam stede, met 23 stemmen, tegen 16 op den heer Dirks te Zierikzee en 2 blanco. De begrooting voor 1933 gaf aanleiding tot vele discussies. Inzake de post van f 1000 voor wijkver pleging deed de voorzitter enkele mede- deelingen. Spr. zeide, dat de voorwaarden zijn, dat een vereeniging, die met de wijkverpleging begint, gedurende drie jaren subsidie kan bekomen, docli dan niet meer. Men heeft getracht daarin verandering te krij gen, zoodat in bepaalde gevallen ook lan ger kan worden gesteund, zooals b.v. bij Veere, dat door afscheiding van Vrouwe polder feitelijk de wijkverpleging niet kan bekostigen. De voorzitter heeft er den heer Van Dusseldorp nog eens naar gevraagd, maar er is nog geen antwoord van Ged. Staten. De heer Paap zeide toe, als Staten lid er eens naar te' zullen informeeren en de voorzitter raadde de aanwezigen aan hun bekende Statenleden er ook be langstellend voor te maken. Bij den post aanvulling centrale maga zijnen bleek, dat er bijna niets wordt aan gevraagd, maar ook, dat er te weinig over zicht is waar verschillende artikelen uit die magazijnen zich bevinden. Dit gaf aanleiding tot eenige discussie, waarna de vergadering zich vereenigde met een voor stel van den heer De Priester uit Souburg, om aan te sturen op een uitgifte der artikelen voor bepaalde termijnen en een idee van den heer S n o o d ij k van Wolfaartsdijk om statiegeld te vragen, wat aanleiding geeft tot geregelde terug zending der artikelen na gebruik. Voor een ligtent noemde spreker f 5, doch de ver tegenwoordiger van Aagtekerke achtte dit te weinig en noemde f 10. Het bestuur zal dit nader uitwerken. Hierna werd gepauzeerd. In de middagvergadering zette de ver gadering de behandeling der begrooting voort en ontspon zich een uitvoerige ge- dachtenwisseling over de kwestie van de ziekenauto van den heer Krijger te Goes. De Commissie ter zake in de vorige vergadering benoemd, had gerapporteerd, dat de wagen aan minimum eischen voldoet. Uit de dis cussies bleek, dat de heer Krijger bereid is een nieuwen ziekenauto aan te schaf- i fen, mits hij zekerheid heeft, dat een be paald bedrag gegarandeerd is. Enkele af- deelingen uit Zuid- en Noord-Beveland willen medewerken, maar b.v. Wolfaarts dijk wilde beslist eerst den nieuwen wagen zien voor zij toezegging doet. i De heer K r ij g e r, die ter vergadering aanwezig was, nam genoegen met de toe zegging voor dit jaar van de gewone f 150. Voor 1934 zal hij den wagen laten rijden voor de afdeelingen, die reeds medewer king toezegden. De dictrictscommissio met de afdeelingen en twee of meer leden van het hoofdbestuur zal deze nu reeds lang loopende kwestie tot een goede oplossing zien te brengen, en volgend jaar met af geronde voorstellen komen. De post f 500 voor de kinderhygiëne gaf aanleiding tot een vraag van den heer Jacobusse uit Krabbendijke, of een consultatievertrek van 30 M2 groot genoeg zal worden geacht, waarop de in specteur, d r Bantjes, antwoordde, dat voor een oppervlakte geen bepaalde eischen zijn gesteld. Dhr S n o o d ij k zeide, dat te Wol faartsdijk alleen kans is dit verwezenlijkt te krijgen als het bureau aan huis van den dokter mag zijn. Dit nu bleek juist niet gewenscht. De inspecteur zegde ech ter toe te zullen komen om overleg te ple gen en na te gaan of er werkelijk geen andere oplossing is te vinden. Hierna is de begrooting zonder wijzi gingen goedgekeurd. Nadat nog enkele huishoudelijke zaken waren geregeld, verkreeg de heer dr B e- k e n k a m p het woord. Spr zeide gaar ne, dr Heijerman, den algem. secretaris, die tot zijn spijt verhinderd was, te ver vangen, ten eerste omdat hij nu kennis kon maken met Zeeland. Komende tot het Groene Kruiswerk, zeide spr., dat de overheid nu eenmaal bezuinigen moet, maar dan moet nu het particulier initiatief zijn kunnen toonen. Spr. is van meening, dat de Volksgezond heid te koop is. In Utrecht slaagde een Groene Kruis-collecte uitstekend, en in Groningen, waar spr. voorzitter is van de Prov. afdeeling, verklaarden zich 60 van de 72 afdeelingen tot medewerking be reid. Tien cent kan toch ieder wel mis sen voor zulk een goed doel. Het is in dezen tijd zeker wel goed als vereeniging een potje te maken, dat voor verschillende doeleinden gebruikt kan worden, t.b.c. bestrijding, wijkverpleging, uitzending naar kinder-vacantie- en herstellingsoor den en wat dies meer zij. De heer V e r h u 1 s t van 's Gravenpol der was van meening, dat er reeds te veel collectes gehouden worden. De heer S n o o d ij k van Wolfaartsdijk zeide, dat aldaar 570 van de 625 gezin nen zijn aangesloten bij het Groene Kruis en dan zal men het kwalijk nemen, als men weer om geld komt vragen. De heer Dieleman van Westka- pelle meent, dat de collectes toch gehou den worden voor zeer nuttige doeleinden en dan kan er best nog eentje bij komen. Dhr Jacobusse, Krabbendijke, is het daarmede volkomen eens en ver trouwt dat elke afdeeling een collecte zal houden. Men geeft eerder vrijwillig, daD gedwongen. De heer de Priester, Souburg, zegt, dat bij hen, niettegenstaande de groote werkloosheid, de collectes succes hebben en ook de werkloozen geven nog gaarne. De heer dr Duinker, Tholen, juicht het idee zeer toe. Het resultaat der discussie was, dat het bestuur de afdeelingen zal verzoeken op een nader te bepalen dag in September of zoo na mogelijk bij1 dien datum een collecte te houden. Het idee van een poppententoonstelling zal in de afdeelingen worden besproken en zal dan eventueel in den vorm van een voorstel aan de algemeene vergadering van 1934 kunnen worden voorgelegd. Bij de mededeeling van nog enkele ver slagen van districtscommissies, kwam het tot de benoeming van leden van de com missie voor West-Z.-Vlaanderen, en wel de heeren J. de Groote, F. van Roosen daal, F. de HullU, J. F. Dikkenberg en H. I. Brakman. In de commissie voor Oost-Z.-Beveïand zullen lid zijn de hee ren Blok te Krabbendijke en v. d. Linde te Rilland-Bath. Hierna sluiting. Op vrije voeten. De directeur van de Tramwegmaatschappij Breskens- Maldeghem, die op 2 Juni werd aange houden als verdacht van verduistering en valschheid in geschrifte, zal volgens beschikking van de rechtbank te Middel burg, voorwaardelijk uit de voorloopige hechtenis ontslagen worden. De landarbeidersstaking in W. Z.-Vl a an d er en. De landarbei dersstaking te Zuidzande en Retranche- ment, welke nog steeds niet afgeloopen is te Zuidzande wordt thans weer door 30 h 40 landarbeiders gestaakt heeft er toe geleid dat de rijksbemiddelaar prof. Josephus Jitta, de landbouwers uit die dorpen en de vertegenwoordigers van de landarbeidersbonden opgeroepen heeft voor een bespreking te Vlissingen. De conferentie is bijgewoond door een vijftal bij het conflict betrokken land bouwers en enkele landarbeiders afge vaardigden. Naar het „Dagblad van Noord-Brab." verneemt, is de rijksbemiddelaar er niet in geslaagd partijen tot overeenstemming te brengen. Door de stakers wordt ver langd, dat de bij het conflict betrokken landbouwers zich zullen aansluiten bij de in het voorjaar in de streek tot stand gehouden C. A. O. Wederom hebben zij geweigerd de overeenkomst te teekenen. Reeds voor f8.50 per maand kunt U zich thans een Philips radio-installatie aanschaffen. Vraagt inlichtingen bij J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Middelburg. Dhr S. Jesayes herdenk! heden (Zaterdag) den dag, waarop hij ge durende 35 jaar werkzaam is als bestel ler aan het station der N. S. alhier. In al die jaren heeft de jubilaris zich doen kennen als een groote hulp voor stadge noot en vreemdeling. Hoedekenskerke. Loop der bevolking over de maand Juni 1933. Ingekomen: Anthonia de Jonge, dienst bode, uit Vlissingen; Johanna Magdalena Raas, dienstbode, uit Heinkenszand; Kla- zina Janna Gastel, zonder beroep uit Goes; Isaac Burgel, zonder beroep, uit Markelo. Vertrokken: Barendina Lydia Pols, ver pleegster, naar Oosterbeek; Adriaan Cor nells Smallegange, molenaarsknecht, naar St Laurens; Lourina van der Linde, zon der beroep naar 's-Heer Arendskerke. lerseke. Oudergewoonte hield op Kruiningsche markt de ringrijderij „Juli ana" haar jaarlijksche ringrijderij. De uit slag is: le prijs P. Rentmeester; 2e J. de Koeyer Mz.; 3e Jacobus Bruynzeel; 4e P. Lamper; 5e L. de Koeyer Pz.; 6e W. Poley; 7e Ph. Pökaar; 8e Dies de Koeyer Mz.; 9e Jac. de Koeyer Jz.; 10e L. Kosten; lie Johan nes Paauwe; 12e Jan de Velzen. Ovezand, De Raad vergaderde gisteren. In verband met de vele uitgaven voor crisissteun wordt besloten, een nieuwe regeling vast to stellen, waarbij wordt bepaald, dat zij, aie een zekere hoeveel heid grond in gebruik of eigendom heb ben, naar gelang van de grootte één of meerdere dagen in de week van den crisissteun worden uitgesloten. Voor het verbeteren van den Borsselschendijk en een gedeelte van den Monsterweg vol gens het Provinciaal wegenplan, wordt besloten, deze wegsverbetering voor reke ning van de gemeenten Ovezand, Bors sele en 's-Heerenhoek te doen uitvoeren, overeenkomstig het voorstel van Gedep. Staten. 's Heeren hoek. De postduivenvereni ging „De Vriendenkring" hield een wed vlucht vanuit Charteauroux 563 K.M. De prijzen werden behaald als volgt: 1. J. Trommelen, 2, 3, 9 en 10. B. de Jonge, 4. H. Hooftman, 5. P. Rijk, 6. J. Heiligers, Nieuwdorp, 7. Poortvliet, Kwadendamme, 8. Goppens, 's Gravenpolder, 10. W. van t Westeinde, 12. J. Remijn, Kwadendam me, 13 en 14. D. de Winter, Nisse. Kortgene. De kolenvereeniging „Helpt Elkander" vergaderde Vrijdagavond. 39 van de circa 300 leden waren aanwezig. Voorzitter de heer P. Hollestelle. Ontvangen is f 8586.15, uitgegeven f 7926.70, batig saldo f 659.45. Dhr Chr. Noordhoek wordt met 27 stemmen her kozen als bestuurslid. De heer N. Filius wenscht niet meer in aanmerking te ko men als commissaris. De heer Th. Wolse wordt gekozen en neemt zijn benoeming aan. Het entreegeld wordt vastgesteld op f 1.50. Op de gehouden bestuursvergadering is besloten om voort te gaan met maar 1 controleur inplaats van 2. De secretaris is wat voorbarig geweest om A. Blok als zoodanig te bedanken. De voorzitter vraagt de meening van de vergadering. De heer Bouwense vindt het een ver keerde bezuiniging, daar er onmogelijk controle gehouden kan worden bij de los sing en aflevering door 1 persoon. Ook de bode Iz. Kramer, vindt 2 controleurs noodig. Met 36 stemmen voor wordt be sloten een tweeden controleur te behou den. Wegens een oneenigheid tusschen de heeren Heijboer, secretaris en A. Blok, bedankt eerstgenoemde voor zijn func tie. De voorzitter hoopt, dat de heer Heij boer zijn woorden zal intrekken. Er volgt een uiteenzetting van den secretaris over de werking van de kolen- conventie te Den Haag, waaruit de huis brandcommissie ontstaan is en waaruit weer plaatselijke prijzencommissies zijn gekomen. De kolenvereenigingen hebben niets anders te doen dan de prijzen te slikken, die genoemde commissies aan geven. Daardoor is actie ontstaan. Spr. doet mededeeling, dat bestuursleden aan wezig zijn geweest op een vergadering van Coöperaties te Goes. Er is daar ge zegd, dat men niet ongerust behoefde te zijn over de verschillende vereenigin gen, hoezeer men ook tracht die te boy cotten. Daar de prijzen van de prijzencommis sies enz. hoog zijn, zou de vereeniging een groote winst maken. Deze zal echter onder de leden verdeeld worden. Nieuwe leden zullen voorloopig niet aangenomen worden, wel kunnen ze ver vangen worden. Bij de rondvraag wordt aan den secre taris gevraagd, of hij de woorden inzake zijn neerlegging van zijn functie wil in trekken. Onder eenige reserve neemt deze het secretariaat opnieuw op zich. Vrouwepolder. In den nacht van Don derdag op Vrijdag j.l. zijn bij den landbou wer A. de Nood, aan de Veerscheweg, on der deze gemeente, een 19-tal ras-zuivere konijnen gedood. Vermoedelijk is dit door een hond gedaan. Genoemde landbouwer heeft hierdoor een schade van ruim f 35 en heeft de zaak in handen van de politie gegeven, die thans een onderzoek instelt. Loop der bevolking over de maand Juni 1933. Ingekomen: B. Versluijs en gezin, veld- arbeider, Gapinge B 119, uit Veere. Vertrokken: H. de Visser, veldarbeider, Gapinge B 81 naar Oostkapelle B 79; G. van Keulen, landb.kn., A 101, naar Se- rooskerke (W.), Lepelstraat B 89; A. Din- gemanse Jzn en gezin, landb., Gapinge B 73, naar Voorschoten (Z.-H.), Donklaan 8; A. Joziasse, landb.kn., Gapinge B 124, n. Oostkapelle B 113. Tholen. Vrijdagmorgen is de ruim 60- jarige H. Moeliker, terwijl hij met een kruiwagen oesters vervoerde, van de loop plank in de ruim 1.60 M. diepe oester put komen te vallen. Bewusteloos is hij hieruit opgehaald en per auto huiswaarts vervoerd. DE REGEERING EN DE GEMEENTE ZAANDAM. De burgemeester van Zaandam, de heer K. ter Laan, had gistermiddag een be spreking met den minister van financiën, mr P. J. Oud, in verband met de bekende financieele moeilijkheden in zijn ge meente. Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Westerman, betreffen de de door den raad der gemeente Zaan dam aangenomen houding tegenover de regeeringsverlangens heeft de minister van binnenlandsche zaken thans reeds het volgende geantwoord: Een toestand, als indien de couran tenberichten juist zijn i geschapen is door het gemeentebestuur van Zaandam, leent zich naar aard en beteekenis, noch in concreto, noch in het algemeen, voor vruchtdragende gedachtenwisseling bin nen het kader van het stellen en beant woorden van enkele vragen. Ook het tijd stip acht de ondergeteekende daartoe minder geschikt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2