EERSTE BLAD. Niet de gemakkelijkste weg ZATERDAG 1 JULI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. 4?8 JMSMÜ - is, 889 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Abonnementsprijs f 2,50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kieine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75. bij vooruitbetaling. Onder letter of motto l 0.85. Bij contract belangrijke korting. Voor menschen en poepen, die, als b.v. de Staatk. Geref. Partij, hun kracht zoeken in critiek, is het nu een gouden tijd. Want er valt heel wat te critiseeren. En van die gelegenheid wordt door mannen als Ds Kersten een dankbaar gebruik ge maakt. Dat het in de gegeven omstandigheden niet mogelijk is een zuivere Antirevoluti onaire politiek te voeren spreekt vanzelf. Een fractie, die in de Kanier 14 van de 100 zetels bezet, kan nu eenmaal niet al les doen wat zij zou willen. Dat weet Dr Colijn ook wel. En dat wist Groen van Prinsterer ook wel, toen bij er aan bet einde van zijn leven bij Dr Kuyper op aandrong de invloed van de A. R. partij te versterken, door samenwerking te zoeken met de R. K. Staatspartij. Maar bij wist óók, dat het op eigen gelegenheid doorgaan wel een schijn bad van beginselvastheid, maar dat bet gevolg dan toch maar zon zijn, dat de liberalen rustig doorgingen met bun beginselen tot toepassing te brengen. Daarom drong bij er bij Dr Kuyper op a,an, een andere koers in te slaan en een meer vruchtbare politiek te volgen en daarom beeft Dr Kuyper zich tenslotte laten overtuigen. Met Dr Colijn is bet niet anders. Het zou voor hem, gezien de sterkte van de A. R. fractie, veel gemakkelijker zijn geweest, zich afzijdig te houden, en evenals Ds Kersten, zich er toe te bepa len, anderen te critiseeren. Hij zou dan, evenals de leider van de S. G. P., van alle maatregelen de donkere en onaangename kanten kunnen opzoe ken en voor velen zou bij dan de mooie man zijn, die bet dan toch maar durft te zeggen, een „getrouwe getuige", een vrij moedige criticus. Bovendien behoefde hij dan niet, als nu, zijn hoofd te breken over de moeilijke problemen van dezen tijd, maar kon hij rustig aan den kant van den weg gaan zitten om anderen op bun fou ten te wijzen. D a t is de tactiek van Ds Kersten. Hij houdt zoo nu en dan een rede, die over loopt van critiek, niet altijd ongegronde critiek, en gaat dan weer rustig aan zijn pastoralen arbeid, zonder ook maar eenige moeite te doen, positieven arbeid te ver richten. De vraag is gedaan: Waarom doet Dr Colijn dat ook niet? Het zou voor hem zelf veel gemakkelijker zijn en voor de A. R. partij misschien niet onprofijtelijk. Het antwoord op deze vragen, die ook reeds vroeger werden gedaan, 'beeft Dr Colijn gegeven op Oudejaarsavond 1004, toen bij o.m. schreef: „Een staatkundige partij, die er zich terecht op laat voorstaan een nationale partij te zijn, omdat ze meent in groote mate de uitdrukking te zijn van ons volks karakter, kan zich in moeilijke tijden niet onttrekken aan de taak bet Vaderland te dienen, wanneer de roeping daartoe tot baar komt. Dan zou zij den geest, die in baar leeft, dooden. En dan, was bet met haar gedaan. Gedaan ook hierom, wijl zij in ge hoorzaamheid. en trouw zou zijn tekort geschoten. We bewegen ons niet op politiek terrein omdat bet daar zoo aangenaam is. We doen dat, omdat we daarin een roeping van Godswege zien; omdat H ij ons daar een taak opdroeg. Daarom is wijken voor de moeilijkheden ongeoorloofd, wijl o n- gehoorzalambei d". iWie zóó de dingen ziet, zal zich zonder veel moeite over de voortdurende en af brekende critiek van mannen als Da Ker sten kunnen heenzetten. Hij zal rustig zijn weg gaan. Laten anderen dan critiseeren en afbre ken en door die afbraakpogingen bet stre ven van ben, die bij een toestand van volslagen wanorde 'belang hebben, steu nen, hij zal in gehoorzaamheid en onder afbidding van den zegen des Heeren al thans trachten het goede te zoeken voor land en volk. Dat is niet de gemakkelijkste weg. Maar het is wèl de beste weg. EEN ZONDERLINGE VERORDENING TE YERSEKE. Te Yerseke beeft zich bij de jongste verkiezingen een onaangenaam incident voorgedaan. In deze gemeente bestaat een verorde ning volgens welke het zonder vergun ning van B. en W. verboden is, iets aan te brengen aan, op of boven de straat. Deze verordening, blijkbaar gemaakt «n hinderlijke borden, draden en», in strijld met de openbare orde, zedelijkheid of gezondheid te kunnen verwijderen, is tot nu toe nooit eng toegepast. Letterlijke toepassing, waardoor het zonder speciale vergunning uitsteken vein de driekleur, het aanbrengen van een naambordje of een plaatje van een of ander agentschap, door een proces ver baal zou zijn gevolgd, is nooit voorgeko men. Bij de laatste verkiezing echter, heeft de burgemeester een letterlijke toepassing gelast. Als gevolg daarvan werd tegen den voorz. der A.R. kies vereen., die een aan beveling voor Dr Colijn aan zijn woning had bevestigd, proces-verbaal opgemaakt en de zaak werd zelfs zóó ernstig opge vat dat de burgemeester wederrechtelijk bedoeld biljet liet verwijderen. Gisteren is deze zaak voor bet Kan tongerecht te Goes behandeld. Op stevige gronden heeft Mr van An- del, die als raadsman van beklaagde op trad, het dwaze van de verordening, die dergelijke dingen mogelijk maakt, uiteen gezet en aangetoond dat bedoelde veror dening in strijd moet worden geacht met art. 7 van de Grondwet. Met belangstelling en vertrouwen zien wij de uitspraak van den Kantonrechter tegemoet. Terecht heeft indertijd Prof. Oppen- heim gewezen op het gelukkige verschijn sel, dat meermalen het gezond verstand der rechterlijke macht zegeviert over de rein menschelijke zucht naar uitbreiding van macht. Het schijnt ons dan ook zeer waar schijnlijk dat de verordening onverbind baar zal worden verklaard. Mocht dit intusschen niet het geval zijn, dan is het zeker gewenscht dat door den Gemeenteraad maatregelen worden genomen, om de verordening waarvan alle partijen op hun beurt de dupe kun nen worden en die tot zeer onaangename ervaringen kan leiden, te wijzigen, zóó dat zij meer en beter aan het doel beant woordt. WAT DUITSCHLAND BETAALT. Het rantsoen bepaald op 50 pet. Het Wolffbureau seint het volgende uit Berlijn: De wet van 9 Juni inz. het transfermo ratorium treedt 1 Juli in werking. Om de gevolgen hiervan voor de bui- tenlandsche crediteuren zooveel moge lijk te verzachten hebben onderhandelin gen met de crediteuren plaats gevonden, welke overeenstemming („Einigüng") in zake een gedeeltelijke transfereering heb ben opgeleverd. Onder beding van een onge stoorde ontwikkeling van den handel meent de Rijksbank het percentage der rantsoenee ring op 50 te kunnen stellen. Dienovereenkomstig zal de Rijksbank van 1 Juli tot 31 Dec. 1933 het volgende transfereeren: De bedragen voor den dienst der Da wes- en Youngleeningen worden geheel getransfereerd, doch de aflossingsbedra gen voor de Youngleening en alle overige in dien tijd vervallende aflossingen wor den niet getransfereerd. Op alle vervallen coupons en dividend betalingen wordt de helft, doch maximum 4 per jaar getransfereerd. De niet-getransfereerde en overeenkom stig de wettelijke bepalingen bij de Con- versiekas gestorte bedragen worden als volgt behandeld: Voor niet-getransfereerde rente- en divi- denbedragen worden aan de crediteuren schuldbewijzen der Conversiekas beschik baar gesteld tot nominale bedragen van 30, 40 of 50 mark of een veelvoud hier van. De uit aflossing ontsproten bedragen in Rijksmarken worden door de Conver siekas op de rekening van den crediteur gecrediteerd. Omtrent de gebruiksmogelijkheid van dit saldo zullen nadere bepalingen ge troffen worden. Om zooveel mogelijk op deviezen te besparen zullen maatregelen genomen worden, dat Duitsche houders slechts be taling in marken krijgen. De gouden standaard. In de verklaring, welke door de goud landen is opgesteld, wordt bet volgende gezegd: Het is noodzakelijkheid, dat de gouden standaard blijft in alle landen, welker va luta nog op goud is gebaseerd. Alle landen, die den gouden standaard hebben verlaten, zullen dien standaard, indien mogelijk weer aannemen. Het percentage der stabilisatie en het oogenblik van stahdliseeren moeten aan elk land afzonderlijk overgelaten worden. De landen, welke thans nog den gouden standaard bezitten, zijn vastbesloten, hun positie tot eiken prijs te verdedigen. De landen met gedeprecieerde munt stelsels keuren de besliste houding der goudlanden goed. Wat het standpunt van Roosevelt be treft wordt van het eiland Ganipo Bello gemeld, dat van de zijde van den presi dent geen bezwaar bestaat tegen een ac tie der centrale banken om tot een tijde lijke valuta-stabilisatie te geraken. Roo sevelt gaf te kennen, dat tijdelijke valuta stabilisatie een probleem is, waarmede de centrale banken zich moeten bezig hou den en niet de regeering. Verder wordt vernomen, dat de president van meening is, dat er geen bezwaren tegen bestaan, indien de centrale banken doen wat zij kunnen om sterke fluctuaties te verhin deren. Een ander bericht meldt: Alle delegaties, met inbegrip van de Britsche en Amerikaansche, hebben een stemmig den tekst van de verklaring in zake het goudvraagstuk goedgekeurd. Deze tekst is aan Roosevelt getelegra feerd, op wiens antwoord gewacht wordt. De tekst van de verklaring is niet ge publiceerd. De inhoud kan echter, naar vernomen wordt, in de volgende drie punten worden samengevat: lo. het is noodzakelijk, noch direct noch indirect de valuta der landen met gou den standaard in gevaar te brengen; 2o. speculaties op groote schaal moeten worden tegengegaan; 3o. het doel der conferentie, n.l. uit eindelijke terugkeer tot den gouden stan daard, zal men onder het oog blijven zien. De Msb. meldt nog: De grootste ontgoocheling, welke men zich denken kan, is gisteravond den staatslieden, die met spanning zaten te wachten op het Amerikaansche antwoord inzake de valuta's, ten deel gevallen. Om tien uur waren alle vertegenwoor digers der goudlanden in Downingstreet bijeen om het beslissende antwoord van Roosevelt te aanhooren. Om tien minuten over tienen steeg onder de journalisten, die Downingstreet geheel vulden, de spanning ten top, de mededeeling was gearriveerd. Eenige oogenblikken later werd officiëel mede gedeeld: „Roosevelt is niet te be reiken geweest". De Duitsche regeering vraagt „vrijwillige" giften. Onderstaats-secretaris Fritz Reinhardt heeft per radio alle Duitschers opgeroe pen, vrijwillige giften voor den nationa- len arbeid af te staan. Werknemers kun nen hun werkgevers verzoeken, bij de eerstvolgende uitbetaling van loon of sa laris een deel af te houden en dit als vrij willige bijdrage tot bevordering van den nationalen arbeid aan bet ministerie van Financiën te zenden. Geen enkele employé of ambtenaar mag verzuimen, vanmorgen onmiddellijk het noodige te doen, opdat van zijn salaris een zeker bedrag wordt afgehouden. Zij, die niet in loondienst zijn, zooals ondernemers, beoefenaars van vrije beroe pen of rentetrekkers, moeten ook hun bij drage sturen. Een minimum-bedrag is niet voorge schreven. Duitsch arbeidsfront gecompleteerd. Thans heeft ook de inlijving der con- fessioneele arbeiders-, arbeidsters- en ge- zellenbonden in het Duitsche arbeids front haar beslag gekregen, aLs resultaat van een conferentie tusschen den leider van het arbeidsfront, dr Ley, en de lei ders der genoemde bonden. Doel van bet arbeidsfront is, volgens Dr Ley, den Duitschen mensch zijn even wicht te doen hervinden en hem datgene deelachtig te doen worden, waarop hij recht heeft. Deze taak is echter in geen enkel op zicht strijdig met de ideeën en den arbeid van de kerk. Integendeel beoogt de nati- onaal-socialistische idee aan staat en kerk hun juiste taak toe te bedeelen en hun respectieve terreinen duidelijk af te ba kenen. De invloed der kerk zal gehand haafd blijven, zulks onder het parool: Geeft de kerk, wat der kerk en den staat, wat des staats is! Trinidad door een orkaan geteisterd. Een orkaan heeft Dinsdagnacht dood en verwoesting aangericht op Trinidad. De orkaan trof het Zuidelijk deel van hel eiland, waar tal van booten vergingen, daken van huizen werden afgerukt en groote schade aangericht aan de boorto rens op de petroleumterreinen. Verschil lende verbindingen werden verboken. D'e streek van Palo Lesco, de petroleum- streek, was het centrum van den orkaan. Naar de Times nog meldt, hebben de cacaoplantages veel geleden door het om waaien van de boomen, die schaduw moe ten geven aan de cacaoplanten. In de ha ven van San Fernando zijn een vrouw en zes mannen gered van een schoener, na dat zij zich uren lang aan den mast van Ingezonden Mededeeling. het gezonken vaartuig hadden vastge klampt. Voor het overige is San Fernan do, de hoofdstad van het Zuidelijk deel van het eiland, aan de volle kracht van den storm ontsnapt. Weer buitenlandsche vliegtuigen boven Duitschland. Volgens pas ontvangen berichten staat het absoluut vast, dat gistermorgen vijf Poolsche militaire vliegtuigen, een ge- heele militaire eenheid dus, tusschen Bü- tow in Pommeren en de kust der Oostzee, gedurende meer dan een uur over Diiitsch rijksgebied gevlogen hebben. Een dezer vliegtuigen vloog op een hoogte van slechts tweehonderd meter. Tegen deze nieuwe schending der grens welke ditmaal van bijzonder ernstigen aard is, zal van Duitsche zijde krachtig bij de Poolsche regeering geprotesteerd worden. Korte Berichten. Evenals te Antwerpen valt ook te Gent, sedert April j.l., eenige verbete ring te constateeren wat betreft bet aan tal ten laste van den staat en de ge meente zijnde werkloozen. Dank zij een lichte hervatting van het werk in de tex tielindustrie, is het aantal werkloozen met ongeveer 3800 verminderd. Het be draagt thans echter nog 00.464 op een bevolking van 165.000 inwoners. De loonen in de haven van Antwer pen zullen verlaagd worden met 2 frs. voor wat betreft den dagarbeid, drie frs. voor den nachtarbeid en 3.50 frs voor den arbeid op Zondag en op de Chr. feestdagen. DE BEGROOTING VOOR 1934. De minister-president dr Colijn is gis teravond uit Londen teruggekeerd om den gewonen ministerraad van hedenochtend 10 uur te presideeren. Met bet oog op de omvangrijke agenda voor dien minister raad zal er ook a.s. Maandag minister raad worden gehouden ter bespreking van de voorloopige cijfers der rijksbegrao-ting voor 1934. In een conferentie van de 5 bij het werkloosheidsvraagstuk betrokken minis ters (dr Colijn en de ministers van wa terstaat, sociale zaken, financiën en oeco- nomische zaken) zal Zaterdagmiddag worden beraadslaagd over de wijze waar op bet vraagstuk moet worden aangepakt om te komen tot een doeltreffende bestrij ding. ACTIE TEGEN SPECULANTEN. Tot bescherming van den gulden. Eenigen tijd geleden heeft de justitie aan een der inspecteurs der Centrale Re cherche te Amsterdam een onderzoek op gedragen naar de vele manipulaties van lieden, die willens en wetens pogingen in het werk stellen om den gulden te depre- cieeren. Dat onderzoek is op groote schaal gehouden en de resultaten zijn daarom trent in een rapport vastgelegd, dat den minister van Justitie zal worden toege zonden. De Telegraaf verneemt, dat hierin na drukkelijk wordt vastgesteld, dat te Am sterdam gevestigde buitenlanders op un faire wijze tegen den gulden ageeren. In haar rapport wijst de politie er op, dat vreemdelingen, die onder het mom van Duitsche vluchteling naar ons land zijn gekomen, tot deze kringen behaoren. Ook hieraan is het toe te schrijven, dat de politie een buitengewoon scherp oog houdt op de elementen, die zich geduren de de laatste maanden in ons land trach ten te vestigen. Dekking verlies spoorwegen. Bij de Tweede Kamer is een suppletoire begrooting Waterstaat-1932 ingediend. Ten aanzien van art. 202 (dekking verlies Spoorwegen) wordt gezegd: Ten behoeve van het spoorwegpensi oenfonds moest over 1931 f 8.808.266.98 worden bijgedragen, terwjjl op het verlies op de exploitatie van de Ned. Spoorwe gen f2.592.777.19 bedroeg. Voorts ko- Binnenland. De aardbeving op Sumatra. Het Italiaansche eskader hedenmorgen naar Amsterdam vertrokken. Verhooging der wegenbelasting? De staatsbegrooting voor 1934. In vier dagen naar Indië. Buitenland. Wat Duitschland betaalt. De gouden standaard. Orkaan op Trinidad. men ten laste van dit artikel de kosten van het militair vervoer, welke nog niet geheel bekend zijn, doch waarvoor on geveer f 280.000 moedig zal zijn. Door één en ander wordt de raming overschreden met rond f5.700.000. Als nadeelig saldo over 1932 moet aan het Staatsvisschersbavenbedrrjf te IJmui- den worden uitgekeerd f237.000. Door vermindering van andere artifcel- len wordt suppletoir aangevraagd totaal f 1.596.500. Naar de „M&asb." vernam, overweegt de regeering het tekort op de spoorwegen te dekken door verhoaging van de we genbelasting, Certificaten van oorsprong verscha groentsn. De minister van oeconomische zaken maakt bekend, dat door hem is aange wezen als de organisatie, belast met de afgifte van de certificaten van oorsprong welke van 15 Juli a.s. af bij invoer van versche -groenten uit Nederland in Engeland -en Wales moeten worden over gelegd, het Uitvoer Contröle Bureauvoor -groenten, fruit en aardappelen, Java- straat 80, 's Gravenhage. Vereeniging van Chr.-Hist. leden van gemeentebesturen. De 10e Zomeroonferentie van de ver eeniging van Chr. Hist, leden van ge meentebesturen zal van 1315 Juli in het conferentie-oord van den Ned. Zen- dingsstudieraad te Lunteren worden get- houden. Sprekers zullen zijn de voorzitter, de heer J. R. Snoeok Hen'kemans over: Wat leert ons de Kamerverkiezing ten aan zien van de naderen-de verkiezing voor de Prov. Staten en de Gemeenteraden?; de heer Tj. Krol, lid van Ged. Staten van Groningen -en oud-burgemeester van Uithuizerm'eeden, over: V-oord eel en en nadeelen van Plaatselijke en Centrale Werkverschaffing; de heer J. Ringers, lid van de Jrov. Staten van NoordJIolland over: Ontstaan en ontwikkeling van den Wieringermeerpolder (met lichtbeelden), en jhr dr H. W. L. de Beaufort, lid van Ged. Staten van Utrecht, over: Is scher per ^toezicht van 'Ged. Staten op de ge meentebesturen gewenscht? Loonsverlaging in de bouwvakken- De besturen van den Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland en van de Nederl. R.-K. Bond van Bouw- patroons hebben een schrijven aan 'de arbeidersorganisaties gericht, waarin o. m. gezegd wordt: .Alvorens in concreto aan te geven, welke wijzigingen de bestaande overeen komst zo-u dienen te ondergaan, moge u worden medegedeeld, dat onze bonden geen arbeidsvoorwaarden kunnen vast stellen voor werken waarop de overheid het cachet van „werkverschaffing" heeft gelegd, en dat zulks evenmin bet geval is, wat betreft wegenbouw. Onze besturen meenden goed te doen duidelijk te doen uitkomen wanneer bij bet komende over leg over de vaststelling van arbeidsvoor, waarden van gedachte zal worden gewis seld, dat bedoelde werken automatisch huiten geding zijn. „Wat de eigenlijke inhoud der landei- lijk-e collectieve arbeidsovereenkomst be treft, worden in hoofdzaak de navolgende wijzigingen vo-orgesteld: le. het uurloon worde verlaagd met 15 pet. 2e. de vacantia (thans 5 dagen) wordt teruggebracht tot drie dagen per jaar. 3e. de ziekteregeling zal geheel zijn overeenkomstig de ziektewet. 4e. in hoofd- en eerste -klasse zal 'die rubriek ongeschoolden wederom worden ingevoerd. '5e. in de klassenlijst zullen niet meer, in do mate als tot dusver gebruikelijk, de gemeenten kunnen w-ord-en geplaatst. 6e. de duur 'der nieuwe overeenkomst zal op een jaar kunnen worden gesteld, eindigende 30 Sept. 1934. De bouwarbeidersbonden stellen voor over te gaan tot invoering van een ver korte werkweek, overeenkomstig het ad vies van de meerderheid van den Hoogen Raad van Arbeid, waarbij zij blijkbaar niet afkeerig zijn van eenige verminde ring van het weekinkomen. De vacantia wenschen zij op een volle week te »ien gebracht. Voorts wordt aan-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1