ikveiling EERSTE BLAD. [OOR. koop 'and, In. I restanten rertentiën door OOSTEN. VRIJDAG 30 JUNI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 1 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Bu tenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. elneming en :toond, zoo nte bij het i Zoontje ijken dank. DE BART. 3. 1933, des ibbendljke g van een an opstal |wege van tdljk te tN D1JKE. pravenpolder geschikt, t>f iets der- Itoor 's-Gra- G. zag zich bakkerij. Ier J Bureau M ten ver- )K ZOON leliskerke inde: ten, Ramen, 47e mm&m <- kb, sss "D Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummèr 11, Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclcf. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2,50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Viissmgen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden medcaeelingen 60 cent per regei. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto i 0.65, Bij contract belangrijke korting, Dr Colijn in 't gelijk gesteld! In de jaren. 1924 en 1925 beeft Minister Golijn een zwaren strijd gevoerd voor de handhaving van de gaafheid van den gulden. Aan tegenwerking en verdachtmaking heeft het daarbij niet ontbroken. Met name van Soc.-Democratische zijde heeft men niet nagelaten om den Minister van Financiën bij zijn arbeid te bemoeilijken en bij de verkiezingen van 1925 heeft men juist dezen saneerings- arbeid aangegrepen om den heer Golijn op de meest felle wijze te bestrijden. De strijd voor het behoud van den-gul den, zoo werd het voorgesteld, werd ge voerd ten bate van het kapitaal en de kapitalisten. De bedoeling van den heer Golijn was het proletariaat te treffen, bij was, zoo heette het, de man die het ge munt had op de arbeiders en de arbei dersbelangen. Inflatie, zoo meende de heer Golijn, moet voorkomen worden, juist in het belang van de maatschappelijk zwakken. Maar de heer Troelstra oordeelde: een beetje inflatie is zoo erg niet. Wij zijn nu een aantal jaren verder. Opnieuw wordt ons betaalmiddel be dreigd; opnieuw wordt een hardnekkige kamp gevoerd om inflatie te voorkomen. En plotseling heeft zich in het koor van hen die meenen dat inflatie toch heusch zoo erg niet is, ook gemengd de machtige stem van Sir Henry Deterding. Nu zou men denken dat de S.D.A.P. zich in dit geval naast den heer D'eter ding zou stellen. Maar dat is niet het geval. In een artikel dat „Het Volk" aan deze affaire wijdde wordt allereerst betoogd, dat Sir Henry blijkbaar in de eerste plaats de belangen van zijn petroleum bedrijf in het oog heeft gehouden. Als de gouden standaard wordt prijsgegeven dan mag dat voor dit bedrijf al geen blijvende baat brengen, het biedt althans de moge lijkheid tot een fortuinlijke speculatie. En dan heet het verder: „Om den tegenkant bekommert de be langhebbende kapitalist zich niet. D e koopkracht van den werkloo- zensteun zal niet met vijf of met tien procent verminde ren, doch met een bedrag, dat niemand vooruit vermag te voorspellen. Met de inkomens van alle loontrekkenden en gepensionneerden is het evenzoo gesteld. Ongetwijfeld, er kunnen daartegenover ook voordeelen worden opgesomd, maar geen sterveling kan met zekerheid zeggen welken loop de inflatie zal nemen, waar zij zal wor den gestuit en hoe hare uitwerking op het bedrijfsleven zal zijn. Eén ding staat echter vast: bij het spel van economische krachten, dat dan ont wikkeld wordt, zal de economisch minst weerstandkrachtige de zwaarste slagen te verduren krijgen. Het proletariaat wordt het kind van dereke- ni n g." Dat is precies hetzelfde wat ook door Dr Colijn steeds is betoogd. Hij heeft niet nagelaten er op te wijzen, dat bij inflatie de maatschappelijk zwak ken, zij, die de minste weerstandskracht hebben, in de eerste plaats zullen worden getroffen. De juistheid van deze opvatting wordt thans door de Soc.-Dem. pers erkend. En daarmee de houding van de S. D. A. P. als in strijd met de belangen van „het proletariaat" veroordeeld. Dr Colijn wordt door de S. D. A. P. zelf in het gelijk gesteld. SPANNENDE DAG TE LONDEN. In een kritiek stadium. Van den beginne der conferentie te Londen, nam het valutavraagstuk de voor naamste plaats in. Een oplossing hiervan was noodzakelijk en een eerste vereischte om ook op economisch gebied tot positieve maatregelen te kunnen komen. Nu echter in de laatste dagen de monetaire wereld situatie kritiek is geworden en de wis selkoersfluctuaties bedenkelijke vormen gaan aannemen, is het treffen van maat regelen op valutagebied dringend nood zakelijk geworden. Men 'kan nu moeilijk langer talmen en ook te Londen wordt dit ingezien, vandaar dat de eene geheime zitting door de an dere wordt opgevolgd. Ook Prof. Moley van Amerika en Mac Donald hadden gisteren een particuliere bijeenkomst, terwijl de Engelsche en Ame- nkaansche gedelegeerden ook bij de be sprekingen der goudlanden in den namid dag aanwezig waren. Bekend is, dat de houding van Amerika tot nu toe een spaak in het wiel heeft ge stoken, doch ook de situatie in Amerika wisselt snel; de dollar zakt onrustbarend en de prijzen en koersen te New York stij gen in een nog veel sneller tempo. Iedere controle heeft men dan ook verloren en de mogelijkheid is volstrekt niet uitgeslo ten, dat president Roosevelt tenslotte de prijs- en koersstijging voldoende acht en nu tot een zekere stabiliteit van het hoo- gere koers- en prijsniveau wil overgaan. Er heerschte gisteren te Londen dan ook een buitengewoon nerveuse stemming. He vele geruchten, die in de wandelgangen van het conferentiegebouw circuleerden, het een nog al sensationeeler dan het an dere, maakten de spanning intens. Om zeven uur werden van Engelsche zij de de eerste mededeelingen gedaan, en verklaard, dat de valutabesprekingen, wel ke om vijf uur 'begonnen waren, verdaagd zijn tot heden, dat echter goede vorderin gen gemaakt zijn. Van deze zijde deelde men ook mee, dat de volgende landen aan wezig waren: Engeland, Italië, Frankrijk, België, Duitschland en Nederland. Ame rika dus niet Ontdaan van alle franjes kan de „Ms'b." echter den toestand, die zich op het ©ogen blik ontwikkelt, als volgt weergeven: Achter gesloten deuren zijn zeer drukke besprekingen gevoerd tusschen Europee- sche goudlanden en enkele staten, wier valuta niet meer op goud gebaseerd is. Het doel dezer besprekingen is o.m. om te ge raken tot beteugeling van de speculaties, die zich richten tegen de munten van de landen met den gouden standaard en ten deele tegen die van de andere betrokken valuta. Men erkent blijkbaar het noozakelijke belang, dat gelegen is in de bewaring van de stabiliteit in het geldwezen, waar die nog aanwezig is tot herstel van den mo- netairen en economischen toestand van de wereld. Deze besprekingen vorderen veel tijd en zijn moeilijk, maar men vertrouwt binnen korten tijd tot resultaten te kun nen komen. Men neemt in conferentiekringen aan, dat het kritieke stadium thans bereikt is en dat, mocht er nu geen overeenstem ming inzake de valuta-kwestie worden be reikt, dat dan ernstige gevolgen zullen optreden. He landen met de gouden standaard dringen er bij de Engelsche delegatie op aan, dat deze zich aan hun kant zal scha ren. Hat zou een isoleering van de Vereen. Staten hetee'kenen, hetgeen vrijwel onver mijdelijk mee zal brengen, dat de confe rentie mislukt, althans geenerlei resultaat van belang oplevert. Hat is de reden, waarom de Engelsche delegatie zich op het oogenblik nog verzet tegen de politiek van de goudlanden. Men neemt aan, dat de Franschman Bonnet duidelijk heeft te kennen gegeven, dat, mocht niet binnen een redelijken tijd een vergelijk zijn getroffen, de Fransche delegatie zal voorstellen de conferentie te verdagen. Ook de Chrisielijk-sociale volksdienst verdwijnt. He onderhandelingen der leiding van den Buitschen Christelijken socialen volksdienst met den rijksminister van binnenlandsche zaken, dr Frick, zijn ge ëindigd. He rijksleiding van den volks dienst is Zondag a.s. te Kassei bijeen geroepen voor het nemen van een besluit om de partij te ontbinden. De betalingen van Duitschland. Het resultaat van de onderhandelingen te Londen tusschen Br Schacht en de ver tegenwoordigers der houders van Buitsche vorderingen op langen termijn meldden wij reeds. Boor de vertegenwoordigers der Neder- landsche houders, evenals .1 ,or de gede legeerden der andere landen, Is ten sterk ste geprotesteerd tegen du wetshcpaling, dat voor het gedeelte, hetwel'k na de be taling van het in uitzicht gestelde percen tage op de coupons en andere verschul digde opbrengsten onbetaald zal blijven, de debiteuren, voor zoover zij aan de con- versionskasse betalen, van hun verplich tingen zullen zijn bevrijd Uit deze mededeeling blijkt, dat de Ne- derlandsche vertegenwoordigers ziel) niet voetstoots zullen neerleggen bij de beslis sing, welke men in Berlijn zal nemen. Gezien het feit, dat Br Col ij n, als mi nister-president, zich niet deze aangele genheid te Londen heeft ingelaten, mag aangenomen worden, dat de Nederland- sche vertegenwoordigers tegen een even- tueele onbillijke en onrechtvaardige be slissing voor de Nederlandsclie obligatie- houders ten sterkste zullen bljjven protes teeren. Mislukte paleisrevolutie bij de Nationaal- Socialisten. Het persbureau van de Nat.-Socialisti sche partij meldt het volgende: Be voormalige partijgenooten, de kapi teins buiten dienst von Marwitz, Corde- inann, Wolf en Zucker, allen woonachtig te Berlijn, hebben langs telegrafisclien en telefonischen weg getracht den leider te berooven van de vrijheid in het nemen van noodzakelijke besluiten. Op hevel van den leider zijn zij direct van hun functies ontheven en uit de partij gesloten. Op bevel van den Rijkskanselier zijn zij in hechtenis genomen en naar een concentratiekamp overgebracht. De toekomst van het Centrum in Duitschland. Naar Wolff uit Berlijn meldt, is de eenig mogelijke oplossing voor de Cen trumpartij, zichzelf te ontbinden en de verdediging der Katholieke belangen, on der opgeven van haar tegenwoordig po litiek karakter, aan de Katholieke orga nisaties over te laten. De beslissing over de ontbinding van de Centrumpartij zal waarschijnlijk reeds heden, Vrijdag, vallen. De besluiten van gisteren van het partijbestuur zullen den grondslag vormen van de verdere onder handelingen met de N.S.D.A.P., speciaal om uit te maken, wat met de Centrum afgevaardigden gebeuren zal. Men zou de opneming der Centrum-af gevaardigden als hospitanten in de N.S. D.A.P. kunnen verwachten, maar het staat vast, dat eenige dezer afgevaardig den een onoverwinnelijken afkeer heb ben van de plaatselijke organisaties der N.S.D.A.P. Of men door uitnoodiging aan zulke parlementsleden om hun mandaat neer te leggen, den toestand zal verhel deren, dan wel of men nog andere moge lijkheden zal vinden, kan thans nog niet gezegd worden. Jodenvraagstuk en Genève. Op de internationale arbeidsconferentie te Genève is op voorstel van Nederland, Frankrijk, België en Zwitserland beslo ten, het vraagstuk van de vestiging der Joodsche vluchtelingen uit Duitschland in studie te nemen, opdat deze vluchte lingen in de aangrenzende landen kun nen worden ondergebracht, zonder dat het bedrijfsleven dier landen daardoor schade ondervindt. Oud-rijkskanselier Bauer gearresteerd. De crimineele politie heeft dezer dagen een groote zuiverings-actie ondernomen in de zaken van de Berlijnsche gemeen telijke Woningbouw-vereeniging. Meer dan 100 ambtenaren hebben er aan deel genomen en als resultaat zijn vanmorgen Baurat Schallenberger, de op wachtgeld geplaatste directeur, en de soc.-dem. oud rijkskanselier Bauer gearresteerd. Schal lenberger heeft grondspeculanten en eigen bouwers bevoordeeld ten nadeele der gemeente Berlijn bij de verstrekking van hypotheken en daarvoor groote be dragen aan steekpenningen opgestreken. Oud-kanselier Bauer heeft deze mani pulaties gedekt door de gemeentelijke ver- eeniging vervalschte opgaven voor te leg gen om daardoor hoogere hypotheken te verkrijgen dan met de waarde van de terreinen en de te bouwen huizen strook te. Naar voorloopige schatting hebben Schallenberger en Bauer persoonlijk miljoen aan de transacties verdiend, maar de schade voor de stad Berlijn loopt in de miljoenen. Het onderzoek, dat over meer dan 30 particuliere bouwers en bouwvereenigingen loopt, is nog niet ge ëindigd. De Internationale vereeniging van Bijbel- vorschers verboden. De Pruisische Minister van Binnen landsche Zaken heeft de Internationale vereeniging van Bijbelvorschers, met al haar nevenorganisaties, Bijbel- en Trac- taatgenootschappen in het gebied van Pruisen ontbonden en verboden. Het verbod is uitgevaardigd, omdat de genoemde organisaties onder het mom van wetenschappelijk Bijbelonderzoek tegen de Christelijke Kerk en den Staat zouden hebben geageerd. De staking der mijnwerkers in België. In de Borinage, waar het aantal sta kers gisteren tot ongeveer 5000 was ge stegen, zijn sterke detachementen gen darmerie aangekomen. De officieren heb ben opdracht de grootste waakzaamheid aan den dag te leggen daar de agitatie onder de mijnwerkers wel eens tot exces sen zou kunnen leiden. De gouverneur der provincie Henegou wen verzocht telegrafisch den burgemees ters van Quaregnon, Jemappes, Cuersmes en Flénu, alle samenscholingen te willen verbieden op het grondgebied dezer ge meenten. De vier burgemeesters, allen sociaal-democraten, weigerden echter op dit verzoek in te gaan daar, naar zij den gouverneur antwoordden, de orde en de openbare rust in hun gemeenten niet be dreigd zijn. Het valt te verwachten, dat de gouverneur nu zelf een verbod van samenscholing, geldend voor de geheele streek waar het werk is gestaakt, zal af kondigen en door de gendarmerie doen eerbiedigen. Korte Berichten. Het stedelijk bureau voor statistiek deelt mede, dat het voorloopig resultaat der volkstelling van 16 Juni is, dat te Berlijn 1,936,860 mannen en 2,265,190 vrouwen wonen. De bevolking bestaat dus uit 4,202,050 zielen. Op instructie der regeering is gis teravond in talrijke plaatsen in de Pallz het vermogen der katholieke vereenigin- gen in beslag genomen door politie of gendarmerie. KABINET COLIJN OVERWEEGT HUURVERLAGING. In de eerste plaats voor Volkswoningen. Onder deze koppen geeft de „Telegraaf" het volgende bericht: Zijn wij wel ingelicht, dan ligt het in de bedoeling van het Kabinet-Golijn, in ver band met de campagne, die bet voert tot verlaging van het levensniveau in ons land, een ernstige poging te doen, om de huurprijzen voor volkswoningen omlaag te drukken. Naar aanleiding van dit bericht merkt de „Maasbode" op, dat het vorig Kabinet alles wat zweemde naar huurcommissie- wetgeving voortdurend en beslist heeft ge weigerd. Voorzoover ons bekend, heeft het huidige Kabinet de kwestie nog niet be handeld en moet bovenstaand bericht als uit de lucht gegrepen worden beschouwd. Wel hebben wij vernomen, dat nog steeds tusschen de Departementen van Sociale Zaken en Financiën onderhandeld wordt over verlaging der huren van de z.g.n. woningwetwoningen, waar deze hu ren te hoog zijn. Hiervoor is echter verlak- ging van het rentetype der voorschotten of verhooging der bijdragen noodzakelijk. Ook zou in één bepaald deel des lands, waar de Regeering eenige zeggenschap beeft over de huren, in verband met de daar heerschende werkloosheid, huurver- laging worden overwogen, maar in ver band met het gecompliceerd karakter der bijdragen heeft deze zaak nog niet baar beslag gekregen. Jhr van Nispen tot Sevenaer treedt af als gezant. Naar de „Telegr." verneemt zal de Ne- derlandsche gezant te Brussel, Jhr O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer vermoe delijk in September zijn functie neerleg gen. De onrust in de S. D. A. P. De vorige week kwam de Haagsche Fe deratie in vergadering bijeen. Een bespre king van het bekende optreden van de heeren Duijs en Zwertbroek leidde tot de beslissing, om aan het P. B. mede te deelen, dat de vergadering het gedrag van beide partijgenooten scherp veroordeelde en afdoende maatregelen hiertegen nood zakelijk achtte. Mr H. Bijleveld tijdelijk rijksbemiddelaar. Bij K. B. is voor den duur van de ver hindering van mr dr S. de Vries Czn., die, naar men weet, ziek is, tot tijdelijk Rijksbemiddelaar in bet tweede district benoemd oud-minister H. Bijleveld, lid van het bestuur der Rijksverzekerings bank te Amsterdam. Hooge Raad van Arbeid. Bij Kon. besluit van 22 Juni is, met in gang van 12 Juni, aan prof. dr J. R. Slo- temaker de Bruine, te Wassenaar, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den Hoogen Raad van Arbeid. De gulden. Naar wij vernemen, zullen Zaterdag in den ministerraad maatregelen worden be sproken, die genomen zullen worden om de speculatie tegen den gulden te bestrij den. Nationale geest in het leger bevorderd. Het Ned. Gorrespondentiebureau meldt: Naar ons ter oore komt heeft de com mandant van het veldleger, luitenant-ge neraal jhr W. Röell, een order uitgege ven, teneinde nationale waarden in hel leger de plaats te hergeven, welke haar daarin toekomen. Niet alleen moet, naar deze order, elke anti-nationale uiting nadrukkelijk worden tegengegaan, maar er wordt ook verlangd, dat in de troepen iedere man individueel op de hoogte zij van de geschiedenis van zijn regiment of corps, tot welk doel memoranda door officieren zijn opgesteld, waaruit aan bet personeel een kort uit treksel, o.m. met de opschriften uit het vaandel of standaard van zijn regiment of korps gegeven wordt, zoodat hij de groote daden van zijn troep weet. De „Indrapoera" bijna in brand. Het Nederl. stoomschip „Indrapoera" dat vandaag van Southampton naar Ba tavia zou vertrekken en de „Montrose" van de Canadian Pacific, welke beide schepen gemeerd lagen naast elkaar, had den gisteren gevaarlijke ©ogenblikken, Binnenland. Prov. Zeeuwsche Electr. Maatschappij. Be aardbeving op Sumatra. De loonvoordracht te Amsterdam. Stijd om een verkiezingsbiljet te Ierseke. Buitenland. Spannende dag te Londen. Gezamenlijk optreden van de goudlanden. Dé betalingen van Duitschland. toon een loods op den wal in brand vloog en lange vlammen over de schepen sloe gen, waardoor de wanden heet werden. Sleepbooten brachten de „Indrapoera" die passagiers aan boord had, in veilig heid. Honderd ton tabak, die in de lood sen lagen opgeslagen en die aan boord van de „Indrapoera" zouden worden ge bracht, werden door het vuur vernield, evenals een "klein gedeelte van de pas sagiersbagage. Db ioonvoordrachS te Amsterdam. Naar gemeld wordt,, zal de voordracht van B. en W, waarin aan den gemeente raad bet voorstel wordt gedaan, om over te gaan tot loonsverlaging, wat de hoofd zaken betreft, op het volgende neerko men: a. de bestaande tijdelijke korting op te voeren tot 31/2 pet. voor de eerste duizend gulden en 7 prooent voor wat daarboven ligt; b. bet pensioenverhaal voor eigen pen sioen te bepalen op 3 procent en öVa procent voor het weduwen- en weezen- pensioen; c. vorenbedoelde regelingen te doen in. gaan op 1 Juli a.s. en te doen eindigen op 31 December 1934. Hieruit blijkt, dat eenige concessies, bij de besprekingen in het Georganiseerd Overleg gedaan, thans zijn teruggenomen, o.m. ten aanzien van een andere korting bij lage loonen en ook met betrekking tot een latere bespreking van den vacan- tietoeslag. Na het drama van De Zeven Provinciën. In antwoord op de vragen van den heer Albarda, met betrekking tot de be rechting van de schepelingen van „De Zeven Provinciën" deelen de Ministers van Justitie en Defensie mede, dat her ziening van de wettelijke bepalingen in zake rechtskundigen bijstand ter hand genomen is. Een van kracht zijn van de betrekke lijke bepalingen in September of October a.s. is om technische redenen de ma terie is op zich zelf niet eenvoudig en eischt in verband met de daarbij nood zakelijk te betrekken instanties, o.a. bet Nederlandsch-Indische Gouvernement, tijd- roovend overleg niet mogelijk. Afgezien hiervan, zou het niet van juist beleid getuigen een herziening van het militair procesrecht te bevorderen speciaal met bet oog op de belangen van een bepaald gedeelte van die militairen, die zich ter gelegenheid van de bekende gebeurtenissen in Nederlandsch-Indië in den aanvang des jaars aan strafbare fei ten hebben schuldig gemaakt. Bezuinigingen te Haarlem. Om het tekort op de begrooting van 1933 te dekken heeft de gemeenteraad van Haarlem besloten de Rijksregeling voor inrichtingen van het middelbaar onder wijs te aanvaarden; het vervolgonderwijs af te schaffen; het zevende leerjaar O.L. te centraliseeren en contributie te heffen bij het leenen van boeken uit de Stads bibliotheek en -Leeszaal. Ten aanzien van het voorstel om"het voorbereidend onder wijs geheel ai te schaffen, werd besloten B. en W. uit te noodigen zich met orga nisaties in verbinding te stellen om een belangrijke bezuiniging bij het voorberei dend onderwijs voor te bereiden. Inzake het pensioenverbaal op de sala rissen van het gemeentepersoneel werd een voorstel aangenomen om de verleden jaar doorgevoerde 7 pet. verlaging met ingang van 1 Juli te beëindigen en B. en "W. uit te noodigen een tijdelijke progres sieve korting in te voeren van 4>£ tot 9 pet., met ingang van 1 Juli a.s. Ned. Tramwegmaatschappij. De zeer slechte inkomsten der exploi tatie nopen de directie der Ned. Tram wegmaatschappij te Heerenveen, de sala rissen van het personeel met ingang van 1 Juli a.s. weer te verlagen en wel met 10 pet. Verder wordt overwogen den dienst in te krimpen om tot personeelvermindering te geraken. KON .NED. MIDDENSTANDSBOND. Aan het verslag over 1932—1933, dat zal worden voorgelegd aan de te Vlis- singen te houden algemeens vergadering onüeenen wij het volgende:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1