Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. WOENSDAG 28 JUNI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Waarom altijd „neen" zeggen 47e mnmm - m. m Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. <De Zeeuw Abonnementsprijs f2.R0 per kwartaal» weekabonnementen voor Middelburg» Goea en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden medeaeelingen 60 cent per regeï. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0,75. bij vooruitbetaling. Onder letter of motto i 0.85. Bij contract belangrijke korting. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Een vraag van er op of er onder. Aan den vooravond van de Economi sche Wereldconferentie schreef Sir Her- bert Samuel in „Haagsch Maandblad" over deze conferentie een interessant ar tikel. Eerst toont hij aan, dat de internatio nale toestand dringend om een oplossing vraagt. „In drie jaren is het totale bedrag van den wereldhandel met tweederden ver minderd. Een dergelijk verschijnsel heeft de wereld nog nooit gezien zelfs niet iets, dat er op lijkt: in de korte tijd van drie jaren de wereldmarkt teruggebracht tot een derde van zijn omvang! In Groot- Brittannië zijn, vrouwen en kinderen meegerekend, de kostwinners van tien millioen menschen werkloos; voor de groote industriestaten ter wereld tezamen bedraagt dit aantal honderd millioen. In Engeland hebben de vermindering der staatsinkomsten en de enorme uitgas ven der werkloozensteun de belastingen opgevoerd tot het peil tijdens den oorlog. Er wordt gepraat en gepraat over invoer en uitvoer, over geldpolitiek en wissel koers, en intusschen zijn 100 millioen menschen aan de bitterste armoede prijsge geven. honderden millioenen worden met den dag armer, en groote aantallen jonge ren, die het leven binnentreden, kunnen met geen mogelijkheid aan den slag ko men. Wat denken de politici hieraan te doen? Zij zullen zich moeten haasten, in dien zij een catastrophe willen voorko men." Verder zegt hij nog het volgende: „Er is dikwijls gezegd, dat deskundi gen het nooit eens zijn en dat zij altijd een slag om den arm houden. In de Voorbe reidende Commissie van de Economische Wereldconferentie waren de deskundigen het volmaakt eens, en op tal van punten hebben zij zich zeer positief uitgespro ken. Zij hebben verklaard, dat het stre ven naar autarkie de wereld naar den af grond sleepte omdat er een einde aan zou moeten komen, en telkens en telkens weer heeft zij in ondubbelzinnige termen ge pleit voor de toepassing van een vrije handelspolitiek. Engeland kan niet op een dood punt blijven staan; het volk kan niet maand na maand en jaar na jaar gepaaid wor den met beloften en de verzekering, dat de welvaart spoedig zal terugkeeren, als wij nog maar een beetje geduld willen heb ben. Intusschen gaat de volkskracht ver loren en het moreel der millioenen wordt ondermijnd. De Economische Wereldcon ferentie is een beslissend moment. Het is nu een vraag van er op of er onder." Hier wordt geconstateerd wat trouwens van algemeens bekendheid is, dat de in ternationale toestand hoogst precair moet worden geacht en voorts dat de deskundigen heit over de oorzaken van de crisis en over de middelen die tot verbe tering kunnen leiden volmaakt eens zijn. Des te meer moet het verbazen, dat er nu het tot zaken doen komt, op de Con ferentie zoo weinig geneigdheid is om in te grijpen en door te zetten. Het is een vraag van er op of er onder zegt Sir Herbert Samuel. Een uitspraak die door alle deskundi gen wordt onderschreven. Daarom klemt de vraag aan het begin gesteld:^ wat zal de Conferentie doen? Zal zij het er op aan durven laten ko men, dat het er onder wordt? VIER LANDEN BESLUITEN DEN GOUDEN STANDAARD TE HANDHAVEN. Te Londen heeft een belangrijke gehei me zitting plaats gehad van de Centrale banken der Europeesche landen, welker valuta nog op den gouden standaard ge baseerd zijn. De vertegenwoordigers der centrale ban ken van Nederland, Zwitserland, Frankrijk en Duitschland bespraken de positie van den gouden standaard in Europa. Eenstemmig werd besloten, d a t e r geen sprake van mag zijn dat een van de vier boven genoemde landen van den gouden standaard afgaat. Verder werd aan den Franschen verte genwoordiger verzocht, bij Mac Donald stappen te doen, opdat deze er bij landen, die het voornemen mochten koesteren, den gouden standaard los te laten, nadruk kelijk op zal aandringen, zulks niet te doen, aangezien de Britsche handel met Europa daardoor in ernstige mate zou worden benadeeld. In Londensche kringen blijft men er volkomen van overtuigd, dat de Neder- landsche officieele instanties alles zullen doen om den gouden standaard te verde digen, Men is te dien opzichte vol ver trouwen. Anderzijds wordt evenwel erkend, dat onder bepaalde omstandigheden de toestand de verdedigers van den gouden standaard wel eens over het hoofd zou kunnen groeien. Dit zou men even betreu renswaardig als gevaarlijk achten, daar dan wel een aanval op den Zwitserschen franc, de belga, de lire en natuurlijk ook op den Franschen frank onvermijdelijk zou zijn. WAT DUITSCHLAND ZAL BETALEN. Vrijdag valt de beslissing. Dr Schacht heeft er zich mede ver- eenigd, dat de beschikbare deviezen gedu rende de komende zes maanden voor de uitbetaling van een gedeelte der coupon- gelden op iedere Duitsche leening ge bruikt zullen worden. Dit betreft dus alle coupons, welke tusschen 1 Juli en 31 De cember a.s. vervallen. De basis waarop de rentebetaling zal geschieden zal nog vóór 1 Juli door de Rijksbank bekend gemaakt worden. Het is te hopen, dat na afloop der zes maan den weder de volle rentebetaling hervat kan worden. Zou dit niet mogelijk zijn, dan zal een nieuwe vergadering tussohen de vertegenwoordigers der Rijksbank en de vertegenwoordigers der crediteuren plaats vinden. De voor 1 Juli te verwachten mededee- ling zal ook nadere bijzonderheden bevat ten over de speciale positie der Dawes- en Young-leening. Nader wordt nog gemeld, dat decou- pons der Dawes- en Young- leening volledig betaald zullen wordenen dat a. s. Vrijdag de mededeeling uit Berlijn is te verwachten hoeveel Duitschland op de andere coupons zal be talen. Dr Schacht gaat eerst voor na der overleg naar Berlijn om daarna te be slissen. Duitschland is dus gezwicht voor de dreigementen van het buitenland en zal rente betalen op alle Duitsche leeningen Welk gedeelte der coupons betaald zal worden is nog niet bekend, doch men moet aannemen, dat het een behoorlijk percentage zal zijn, daar anders de bui- tenlandsche crediteuren er geen genoe gen mede zullen nemen en zich zullen blijven verzetten. Immers de vertegenwoordigers der bui- tenlandsche crediteuren zouden zich niet zoo scherp tegen de Duitsche plannen hebben gekant, als zij; niet overtuigd wa ren, dat Duitschland wel in staat was tot betalen. De Nederlandsche bankiers hebben do door Duitschland verstrekte gegevens na der onderzocht en bestudeerd en zijn tot de conclusie gekomen, dat het land slechts in een t ij d e 1 ij k e illiquide positie ver keert, doch dat de bronnen van inkom sten voor de rentebetaling geenszins zijr opgedroogd. Dat de financieele toestand in Duitsch land inderdaad niet zoo hopeloos is als dr Schacht aanvankelijk wilde voorstel len, blijkt reeds hieruit, dat Duitschland voor den aandrang der crediteuren thans gezwicht is. Er wordt echter geen uniforme lijn ge trokken. De eene groep n.l. die der ban kiers verkrijgt prioriteiten boven de an dere Nederlandsche schuldeischers. Aan de belangen van de kleine bona fide Nederlandsche houders van Duitsche gemeenteleeningen, pandbrieven of ker kelijke obligaties zal slechts ten deele worden tegemoet gekomen. Toch is dit de meest belangrijke cate gorie van schuldeischers. Het communiqué zal dan ook over het algemeen wel teleurstelling wekken. Men heeft gezegd, dat Schacht uit Duitsch land wel mildere voorstellen zou' hebben meegebracht. Het communiqué bewaar- heidt allerminst deze hoop. Zwitserland heeft gedreigd met de instelling van een eenzijdige clearing, indien aan de Zwit- sersche eischen tot een preferente behan deling niet zal worden tegemoet gekomen. Men dient nu af te wachten, op welke wijze de schuldeischers zullen reageeren op de bekendmaking van het betalings percentage door de Duitsche Rijksbank. Hugenberg treedt af. De Duitsche minister van economie, dr Hugenberg, heeft gistermiddag bij den Rijk'spresident zijn verzoek om ontslag in gediend. Wat wel te begrijpen is, na de behandeling die hij heeft moeten onder vinden van de Nazi's. Na ruggespraak met <Jen rijkskanselier en na het sluiten van een vriendschaps verdrag met den leider der N. S. D. A. P. besloten de Duitsch-nationalen tot de ont binding van het Dnitsch-nationale front. Er is in de toekomst thans nog slechts één groot front, n.l. dat van alle schep pende Duitschers, nu behalve de centrum partij de grootste Duitsche partij van het tooneel is verdwenen. Volgens de overeenkomst, zullen ten min ste alle D. nat. afgevaardigden als hoepi- tanten in de nat.-soc. fractie worden opge nomen. De actie tegen de Marxisten. De aanhoudingen van sociaal-democra tische en communistische leiders in Duitschland duren voort. Te Maagdenburg zijn weder 260 socia listen in hechtenis genomen. Te Hamburg werd een geheime verga dering overvallen. Hier werden 28 com munisten gearresteerd. De vroegere minister-president van Brunswijk, Jasper, is eveneens gearres teerd. De geheime staatspolitie is te Breslau een groote communistische organisatie op het spoor gekomen. Een groot aantal langgezochte communistische leiders en functionarissen zijn gearresteerd, onder hen de oprichters van den Spartakus- bond, op 1 Jan. 1916 en van de commu nistische partij in 1918. Uit Dusseldorf wordt gemeld, dat een inlichtingencentrale is ontdekt van de Nederrijnsche Duitsche communistische partij en van den Bolsjewistischen in lichtingendienst. De meeste leden van dien inlichtingendienst zijn in hechtenis geno men. 1 i De tarwelanden. De onderhandelingen, welke tusschen de tarwelanden hebben plaats gevonden, om tot een beperking van de beplante op pervlakten te komen, zijn mislukt door de weigering van Australië om tot verminde ring van zijn productie over te gaan. Mac Donald, als president van de con ferentie, schijnt nog pogingen aangewend te hebben, om de onderhandelingen nog te redden, doch hij is hierin blijkbaar niet geslaagd. Frankrijk trouw aan den gouden standaard. Naar aanleiding van de in het buiten land ondanks herhaalde categorische te genspraken gepubliceerde telegrammen, volgens welke Frankrijk voornemens zou zijn, den gouden standaard prijs te ge ven, verklaarde de Fransche minister van Financiën, Bonnet, dat deze verzekerin gen volkomen ongegrond zijn en uitslui tend voortspruiten uit speculatieve ma noeuvres, waartegen het van belang is, het publiek op zijn hoede te doen zijn. Een Oostenrijksch dictator? Volgens den Weenschen correspondent van de „Daily Express" zou bondskanse lier dr Dollfuss besloten hebben, dat de veiligheidscommissaris, majoor Fey, tot Oostenrijksch bondskanselier benoemd zal worden, als de tegenwoordige toestand van „onrust en terrorisme" in Oostenrijk voortduurt. Dr Dollfuss zou in dat geval de porte feuille van buitenlandsche zaken krijgen en majoor Fey zou militiare dictatoriale volmachten ontvangen. Verkorte werktijd en betere loonen. De „Daily Telegraph" meldt, dat door de radio een uiteenzetting is gegeven van de doeleinden der „industrial recovery act", door generaal Johnson, een machtig lid van den bestuursraad. Tevens riep Johnson op tot steun aan zijn plan. Hij verklaarde, dat er teveel geproduceerd weord en te weinig geconsumeerd. De „in dustrial recovery act" wil het bestaande werk beter verdeelen, meer menschen te werk stellen, de loonen verhoogen voor korter werktijd, alles zóó, dat geen arbei der komt beneden het bestaansminimum. De index verschilt natuurlijk op de ver schillende plaatsen in de V.S., maar daar mede is rekening te houden. Johnson stelde voor, een werkweek van 32 uur en een loon van 45 ets. per uur voor den slechtst betaalden arbeider. Dit moest door de werkgevers aangenomen worden als basis voor bun loonschaal. Ontwapeningswerkzaamheden verdaagd. Het bureau der Ontwapeningsconferen tie te Genève heeft Hendersons voorstel tot verdaging der verdere ontwapenings- werkzaamheden tot 16 October aangeno men. Korte Berichten. De Daily Tel. meldt, dat de Duit sche vice-kanselier von Papen Maandag avond naar Rome is vertrokken. Hij1 was vergezeld door den Duitschen gezant in Italië, Ulrich von Hassel. De spoorwegautoriteiten hebben be slaten, de snelheid van de treinen op te voeren, hetgeen door vele vacantiegan- gers met gemengde gevoelens van angst en vreugde zal worden begroet. De reisduur van.Parijs naar Nizza zal hierdoor met twee uur worden bekort terwijl ook de duur van de andere tra jecten belangrijk verkort is. Prof. Moley, de adviseur van Roo sevelt, is te Plymouth aangekomen, en per spoor naar Londen vertrokken. Hjj verklaarde, dat door de Amerikaansche delegatie gedurende de conferentie geen enkele bespreking gevoerd zal worden over de oorlogsschulden, Kapitein Ehrhardt heeft verzocht om opneming in de Nat. Soe. partjj en de brigade-Ehrhardt onder de rijksledding der S. S. geplaatst. Het Duitsche kabinet is gisteren bij eengekomen voor een zitting, in welke speciaal het ontwerp der Rijksbegrooting voor 1933'34 werd afgehandeld. Het ontwerp der begrooting sluit met een bedrag van circa 5.9 milliard aan in komsten en uitgaven en is in evenwicht. 'Er wordt op gewezen, dat Joodsche werknemers van alle organisaties der na- tionaai-socialisten alsmede van de orga- nisaties van het Duitsche arbeidsfront eens en voor altijd uitgesloten blijven. Te Weenen is een aantal Duitsche bladen voor drie maanden verboden. DE WERKLOOSHEID. Geringe daling In cijfers. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 608.000 leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen in de week van 5 tot en met 10 Juni 1933 beeft bedragen 25 pet.; zij is in vergelijking met de week 22 tot en met 27 Mei slechts met een gedeelte van een procent gedaald. Het aantal ver zekerden die de geheele week werkloos waren, daalde van 123.400 tot 120.400; het aantal verzekerden, die een gedeelte van de week werkloos waren, daalde van 27.100 tot 25.700. Bij 1060 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden ingeschreven op Za terdag 10 Juni 1933 in totaal 308.781 werkzoekenden, waaronder 295.792 man nen. In totaal waren werkloos 274.194 personen, waaronder 265.530 mannen. Op Zaterdag 27 Mei 1933 bedroeg 'het totale aantal ingeschreven werkzoekenden bij hetzelfde aantal organen der openbare ar- beidsbemiddeing 319,937. Hiervan waren werkloos 292.718 per sonen, waaronder 283.724 mannen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden is derhalve van 27 Mei tot 10 Juli j.l. ver minderd met 11.156, het aantal werkloo- zen met 18.524. Rechterlijke macht. Bij Kon. besluit is benoemd bij den Hoogen Raad tot president Jhr Mr Rh Feith, thans vice-president en tot vice- president prof. mr J. Kosters, thans raadsheer in gemelden raad. Voorts is benoemd tot vice-president van het Gerechtshof te Amsterdam mr Joh. M. Jolles, thans raadsheer in ge meld college, voorzitter van de strafka mer. De contingenteering van de margarine. Bij de crisiszuivelcentrale komen sinds enkele weken klachten binnen van hande laren, dat zij van de fabrikanten en men gers niet de hoeveelheden margarine kun nen betrekken, die zij besteld hebben. In verband hiermede deelt de zuivelcentrale mede, dat de fabrikanten en mengers niet in staat zijn alle aanvragen te voldoen, zulks als gevolg van het feit, dat zij zich tegenover de regeering hebben moeten verbinden niet meer dan een bepaalde hoeveelheid margarine te vervaardigen, ten einde te voorkomen, dat het gebruik van boter zal afnemen door een te groot aanbod van margarine. De gouden standaard blijft. Onze minister van financiën, mr P. J Oud, heeft door een vertegenwoordiger van de Times in dit Engelsche blad een verklaring doen publiceeren nopens het handhaven van den gouden standaard hier te lande. De jongste geruchten, aldus de minister, dat Nederland den gouden standaard zou loslaten zijn zonder eeni- gen grond. De Nederlandsche regeering en de Nederlandsche Bank zijn integen deel vastbesloten, den gouden standaard te handhaven. De president van de Nederlandsche bank heeft het volgende verklaard aan den Londenschen vertegenwoordiger van de A.E.F.: Er is niets vanderd in onze opvattin gen. Wij blijven er vast van overtuigd, dat de gouden standaard gehandhaafd moet blijven en dat de positie van den gulden, zooals ik die in mijn jaarverslag heb uiteengezet, geheel gezond is en tot geen enkele bezorgdheid aanleiding kan geven. Prinses Juliana naar Engeland. Prinses Juliana zal zich gelijk gemeld, Zaterdag a.s. voor een familiebezoek naar Engeland begeven. Het bezoek is, zoo wordt nader bericht, volstrekt incognito. H. K. H. zal logeeren op Kensington Palace bij den Earl of Atblone en Prin- JJise, Binnenland. De Tweede Kamer over eontlngeateering. De productie van margarine wordt be perkt. Geringe daling der werkloosheid. De gouden standaard blijft. De ambtenaarssalarissen. Studiecommissie ingesteld. Buitenland. Wat Duitschland zal betalen. Minister Hugenberg treedt af. De vier goudlanden handhaven den gou den standaard. De ontwapeningsconferentie verdaagd. Ingezonden Mededeeling. als Uw kinderen vragen om iets te mogen snoepen? Wanneer U hun de origineele KING Pepermunt geeft» zullen ze dit zeker waardeeren als een heerlijke ver snapering. Maar bovendien bent U er van verzekerd, dat hun gezond heid er door bevorderd wordt KING Pepermunt bezit de verkwik kende en opwekkende eigenschap pen, die voor iedereen zoo goed zijn. KING Pepermunt, Centrale voor werkloozenzorg. De „Gentr. voor Werkloozenzorg", Stad houderslaan 45 te Utrecht, deelt mede, dat de naam van dit comité, teneinde tege moet te komen aan de bezwaren, welke door sommigen tegen de toevoeging „door of vanwege de kerken" werd ingebracht, thans als volgt zal luiden: „Centrale voor Werkloozenzorg" (gesticht op initiatief van den Raad van Nederlandsche Kerken voor practisch Christendom). Voorts is in de samenstelling de vol gende wijziging gekomen: Ds H. Janssen te 's Gravenhage neemt niet als lid der Centrale zitting, maar treedt op ais ad viseur. De heer A. van Geelen Wzn. moest door zijn benoeming aan het departement van sociale zaken zijn functie als voorzitter neerleggen. In zijn plaats werd benoemd de heer W. J. Hemmes te Utrecht, admi nistrateur van de Federatie van Herv. Diaconieën. D's C. van der Zaal te De venter, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en mr A. G. van den Brand te Utrecht traden als leden toe; laatstgenoemde nam de functie van pen ningmeester op zich. Uit het Comité van Bijstand is getreden de heer mr A. J. L. vanJ3eeck Calkoen te 's Gravenhage; dr B. A. Knoppers, Geref. predikant te Amsterdam, zal van 't Comité van Bijstand deel uitmaken. Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat de Centrale Vrijdag j.l. een vijftal sub-commissies heeft geïnstalleerd tot het geven van advies en voorlichting inzake den arbeid voor de vrouwen der werk- loozen, de geldmiddelen der Centrale, de vakkundige scholing van volwassen werk- loozen, betere organisatie van leer- en werkkampen en regeling van de ontspan ning ten behoeve der werkloozen. Dreigend conflict te Maastricht. Door de arbeidersorganisaties zijn in de Maandagavond gehouden personeels vergaderingen de voorstellen van de di rectie van de Aardewerkfabriek „De Sphinx" tot verlaging der loonen vol gens de opgave der directie opklimmende tot 38 pet. in den breede behandeld. Na langdurige discussie, waarbij er door de arbeiders op werd gewezen, dat in de laatste jaren weer beduidende loons verlagingen zijn doorgevoerd, werd in beide vergaderingen met algemeene stem men besloten de voorstellen tot verlaging te verwerpen. Voorts werd eenstemmig vastgehouden aan den eisch van afslui ting van een collectief contract, welke eisch reeds herhaalde malen aan de di rectie is kenbaar gemaakt, maar tot nu toe is afgewezen. Opbrengst der posterijen. De diensten der P. T. en T. hebben over de maand Mei 1933 opgebracht: Posterijen f3.037.699 (f245.424 minder dan vorig jaar en f226.401 minder dan de begrooting). Telegrafie f402.456 (f23.180 minder dan vorig jaar en f 29.606 meer dan de begrooting). Telefo nie f2.092.003 (f26.742 meer dan vorig jaar en f 93.103 meer dan de begrooting) Postchèque- en Girodienst f 269.509 (f 23.058 meer dan vorig jaar en f 12.609 meer dan de begrooting). Voor de eerste vijf maanden te zamen bedroeg de opbrengst: Posterijen f 14.875.481 (f928.757 min der dan vorig jaar en f 778.319 minder dan de begrooting), Telegrafie i 1,733,359

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1