/f EERSTE BLAD. DINSDAG 27 JUNI 1933 DAGBLAD VQOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG No. 2W Irbericht. .SI 3 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. AKKER.CACHET5 "AKKERTJES" miging „Eerx- 'an Vrijdag 23 10.000 K.G. lelingen 1.60— rerd alhiet ton srpstra publiek LA. 14 C.A. (7 in de gemeen- iRitthem Koo- voor f 5220. 33 A. (21 gem. St. Joosland. iddelburg voor root 1 H A. 29 j weiland, tuin- |kerke. Koopor -Souburg voor o.A. (1 gem. |Zand. Kooper f1040. van 27 Juni: leest Noordel. vellicht enkele lering in tem- lag 3 u.: In 10 u.: 754. ïsers: Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 0.75, bil vooruitbetaling. Onder ietter of motto i 0.ö5. Bij contract belangrijke korting. Louter tactiek. In sommige kringen acht men de bro chure van Mr Duys, als blijk van de ken tering in de Soc.-Dem. opvattingen van groot belang. Wij kunnen deze meening niet deelen, omdat het hier niet betreft een kwestie van beginsel, maar van tactiek. Er is ongetwijfeld zekere gisting in de S.D.A.P. Maar uit alles blijkt, dat het daarbij uitsluitend gaat om bet belang en de po sitie van de p a r t ij. Toen men meende dat dit voordeel kon brengen voor de socialistische beweging heeft men in 1918 met blijdschap de re volutionaire woelingen in Duitschland begroet. En als men de kans bad gekre gen, dan zou men hier ongetwijfeld bet voorbeeld van Duitschland gevolgd heb ben. Ook later is meermalen van een soort gelijke gezindheid blijk gegeven. Maar nu is de toestand een weinig veranderd, en nu, zoo betoogt de Amster- damscbe wethouder E. Boekman is het noodig zich te bezinnen over de vraag, of de wijze van optreden, de politiek en de tactiek dezelfde moeten blijven. Er bestaat, zoo vervolgt hij, voor do sociaal-democratie geen methode welke een onveranderlijke beteekenis bezit. Wal in de eene periode van haar optreden een voortreffelijke methode was, kan zij in een volgende gedwongen zijn los te laten als ondeugdelijk. En dan: „De oeconomische ondergrond van de opgetreden politieke reactie heeft boven dien de oeconomische strijdvaardigheid van de arbeidersklasse zoozeer verzwakt en haar geestesgestelheid zoo labiel ge maakt, dat thans, minder nog dan voor eenige jaren, op massale buiten parlementaire actie de hoop mag worden gevestig d." Vooral bet laatste, door ons gespa tieerd, is duidelijk. Een buiten-parlementaire d.w.z. revo lutionaire illegale actie zou in de gege ven omstandigheden niet tot bet ge- wenschte doel leiden. Daarom wil men nu de bordjes ver hangen. Het is niet een zaak van beginsel. Maar van tactiek. En daarom van bitter weinig beteeke nis. Belachelijke aanstellerij. Toen kort voor het aftreden van het vorige Kabinet Minister de Geer enkele mededeelingen deed omtrent den finan- cieelen toestand en voor 1934 een tekort becijferde van ruim 100 millioen gulden, meende „Het Volk" van belachelijke aanstellerij te mogen spreken. Nu ja, er dreigen wel tekorten, maar dat is voor een land als bet onze dat er veel gunstiger voorstaat als de meeste andere landen en waar men over fi nanciers als den beer Oudegeest beschikt niet het minste bezwaar. De moeite niet waard om er zich druk over te maken. Mannen als Dr de Geer en Dr Golijn doen wel alsof de toestand ernstig is, maar de roode pers weet het beter: dat is alles slechts belachelijke aanstellerij. Een paar dagen later echter schreef hetzelfde blad naar aanleiding van de door Minister Golijn afgelegde regee- rings verklaring „Wij zouden niet gaarne zeggen dat de regeering zich te pessimistisch uit laat. „De daling van de belastingop brengsten is ontstellend. Het zal zeker zeer sterke inspanning en ingrijpende maatregelen vereischen om de staatsbe- grooting sluitend te maken." De lezers zullen nu wel begrijpen wie zich aan belachelijke aanstellerij schuldig maakte. Meer vertrouwen te Londen. De nieuwe conferentieweek te Londen is ingezet met een grooter vertrouwen dan de vorige week Vrijdag werd mogelijk ge acht, meldt de „Msb.": Er is weer nieuwe hoop, dat het valutaprobleem niet oorzaak behoeft te worden van een volslagen mis lukking der besprekingen. De meeste aandacht wordt op bet oogen- blik besteed aan de reguleering van de productie. De sub-commissie van de eco nomische commissie, welke zich met de bestudeering van deze problemen bezig houdt, heeft thans een voorloopige resolu tie opgesteld, welke nu als leidraad voor de besprekingen zal dienen. De voornaamste punten van deze re solutie zijn: 1. Teneinde de welvaart in de wereld te herstellen, dienen de groothandelsprijzen der primaire producten tot een redelijk niveau verhoogd te worden; 2. om tot een evenwicht van productie en consumptie te komen, is het wensche- lijk, dat de productie en de distributie vau de voornaamste producten gereguleerd worden. Aanvankelijk was vastgesteld, dat ook het tarweprobleem besproken zou worden, doch dit punt is van de agenda afgevoerd met het oog op de onderlinge besprekin gen, welke nog plaats vinden tusschen de voornaamste tarwelanden. Namens Canada heeft de heer Bennett gedurende het week-end nogmaals op de groote beteekenis van een overeenkomst tusschen de vijf groote tarwelanden, n.l. de Vereenigde Staten, Canada, Australië, Argentinië en Rusland gewezen. Dat de positie inderdaad dringend is, blijkt wel duidelijk uit bet feit, dat op het oogen- blik een surplus van niet minder dan 350 millioen bushel tarwe over de wereld markten hangt. N. Z. Wales, Zuid-Australië en West- Australië verzetten zich echter beslist te gen de voorstellen tot beperking der tar- weproductie. De belangstelling ging gistermiddag hoofdzakelijk uit naar de besprekingen, .welke plaats vinden tusschen dr Schacht en andere vertegenwoordigers van Duit- sche debiteuren met de buitenlandsche crediteuren. Chamberlain verklaarde o.a., dat bet voor een saneering der internationale cre- dietverleening absoluut noodzakelijk is, dat zoowel crediteur- als debiteurstaten volledige opgave doen van hun economi sche positie, opdat de kapitaalbeleggers betreffende de veiligheid van bun beleg gingen georiënteerd zijn. Tenslotte stelde Chamberlain voor, het onderwerp der besprekingen naar de re solutie-commissie der conferentie te zen den. De aandacht trok ook de redevoering van Couzen, die Amerika's monetaire po litiek verdedigde en die alle landen aan spoorde om Amerika na te volgen, tenein de door het uitvoeren van publieke wer ken de wereldvraag naar grondstoffen te verbeteren. Hij wees erop, dat een prijs herstel niet bereikt zou kunnen worden door monetaire maatregelen alleen. An dere middelen zijn noodig, om het ver trouwen te stimuleeren. Zoo achtte hij het gewenscht, dat de geheele structuur van het schuldencomplex gewijzigd kan wor den en dat de schuldenlasten worden ver minderd. Amerika, zoo zeide hij, heeft in eigen land het voorbeeld gegeven door een vermindering der biimenlandsche schul den. Hij prees voorts de politiek der Ame- rikaansche regeering, welke het grootste program tot uitvoering van publieke wer ken in de geheele wereld heeft onderno men om op deze wijze het particuliere initiatief aan te wakkeren. Toch verdaging der ontwapenings conferentie? Het onderhoud dat de voorzitter der ontwapenings-conferentie, Henderson, Maandag met Paul Boncour heeft gehad, over de voortzetting of verdaging ;der ontwapeningsconferentie, beeft niet tot een definitief resultaat geleid. Tegenover persvertegenwoordigers heeft Henderson verklaard, dat de verschillen de delegaties Dinsdag in Genève zullen bijeenkomen en dat men ter plaatse de opvattingen der verschillende vertegen woordigers en het nut van een voortzet ting der werkzaamheden beter zal kunnen beoordeelen. Naar verklaard wordt, zal de Düitsche delegatie zich ten krachtigste verzetten tegen de pogingen der verschillende sta ten, om een beslissing over de ontwape ning slepende te houden. De aap komt uit de mouw. Het Volkenbondssecretariaat, maakt be kend, dat het ongeveer zeventig telegram men heeft ontvangen van gemeenten, ver- eenigingen en particulieren in Duitsch land om te protesteeren tegen bet vliegen boven Berlijn door onbekend gebleven vliegmachines en tegen het strooien van biljetten. Sommige van deze telegrammen zijn bestemd voor de ontwapeningsconfe rentie en, zooals verwacht was, worden hierin gelijke rechten voor Duitschland ten aanzien van haar verdediging tegen vreemde vliegmachines geëischt. Nu een actie tegen de Beiersche Volkspartij. De politie-president van Munchen deelt mede: Zooals reeds werd gemeld, heeft de Beiersche politie eenige dagen geleden bij de beide functionarissen der Beiersche Volkspartij huiszoekingen verricht, aan gezien de gemotiveerde verdenking zou be staan, dat de Beiersche Volkspartij in zeer nauw contact zou staan met de regeering- Dollfuss en de Heimwehr in Oostenrijk en dat zij voor het verbod der N. S. D. A. P. in Oostenrijk mede verantwoordelijk zou zijn. Bij de huiszoekingen werd omvang rijk materiaal gevonden. Op grond der resultaten van het voor- loopig onderzoek heeft de Beiersche poli tieke politie zich genoodzaakt gezien de inhechtenisneming te bevelen van de Rijks en Landdagafgevaardigden van de Beier sche Volkspartij, zoomede van andere be langrijke functionarissen in geheel Beie ren. Intusschen zijn de arrestaties uitge voerd. Voorts deelt de politie-president mede, dat de actie tegen het politieke katholicis me het ondubbelzinnig bewijs heeft gele verd, dat het dezen kringen geen ernst was met hun bewering zich onvoorwaar delijk achter de nationale regeering te plaatsen en mede te werken aan den op bouw van Duitschland. Het onderzoek heeft veeleer uitgewezen, dat het politieke katholicisme er naar streeft in ieder op zicht de verordeningen der regeering te saboteeren en zelfs tegen te werken. Gearresteerde priesters in de Palts weer vrijgelaten. Wolff meldt uit Neustadt a. d. Haardt, dat de gearresteerde priesters uit de Palts, na een onderhoud tusschen den bisschop van Spiers en een vertegenwoor diger van de gouwleiding der N.S.D.A.P., Zaterdagavond weer op vrije voeten zijn gesteld. De vier uit de hechtenis ontsla gen geestelijken hebben de volgende ver klaring onderteekend, welke de gouwlei ding hun had voorgelegd: „De ondergeteekende verplicht zich hierdoor onder geen enkele omstandig heid te trachten de kerk voor politieke doeleinden te misbruiken. Hij verklaart en verzekert met klem, dat hij ook geen poging zal doen heimelijk critiek uit te oefenen op de regeering Adolf Hitler of op haar maatregelen." Aardbeving ook in California. Behalve in onze Oost heeft het Zondag ook in de Ver. Staten „gebeefd", n.l. zoo wat kwart voor één 's middags, pl. tijd. In Sacramento, dus bij Sam Francisco, was de schok hevig; er werden ruiten gebroken, enz. Ook in Reno, in den staat Nevada, werd een flinke beving gevoeld. Schade van beteekenis is niet voorgevallen. Wat gebeurt er in Duitschland met de Kerken? Met betrekking tot de instelling van de functie van staatscommissaris voor de kerken in Pruisen wordt te bevoegder plaatse verklaard, dat deze inmenging slechts betrekking heeft op kwesties van aardsche, kerkelijke organisaties en haar verhouding tot den staat. Haar autono mie wordt op geen enkele wijze aange tast. De instelling van een z.g. staats kerk in welken vorm ook wordt derhalve van de hand gewezen. De commissaris heeft een tijdelijke taak, welke volbracht is wanneer het evenwicht der binnen de kerk geordende betrekkingen tot den staat is hersteld. Korte Berichten. De Grieksche regeeering heeft aan 1000 Duitsche Joden, slachtoffers van het Hitler-bewind in Duitschland, verlof ge geven zich in Griekenland te vestigen. De meeste dezer Duitschers zijn hand werkslieden of studenten. De autoriteiten hebben voorgesteld dat zij een Joodsche kolonie zullen vormen op het eiland Korfoe. Uit Dusseldorp: de S.S.-standaard 20 heeft een centrale ontdekt van de K. P.D. voor het Beneden-Rijnland en van haar berichtendienst. Door krachtig in grijpen is reeds het hoofdnet der commu nistische centrale opgeheven. Tal van personen zijn gearresteerd. De leider van het arbeidsfront dr Ley en de leider van den Rijksbond van ambtenaren, Forster, hebben bepaald, dat met ingang van 1 Juli a.s. alle Duit sche beambten en ambtenaren lid van den Rijksbond moeten worden. Dit geldt ook voor de hooggeplaatste ambtenaren. Uit Weimar wordt gemeld, dat Za terdag verscheidene leiders van den Sta len Helm in Thüringen zijn gearresteerd. Maandagochtend werden de bu reaux der Christelijke vakvereenigingen door S.A. en leden van de N.S.B.O. bezet. De maatregel werd genomen in opdracht van den leider van het Duitsche Arbeids front. De Noorsche regeering heeft een wet ingediend bij het Storting waarin liet ge bruik van politieke uniformen verboden wordt. Deze wet is een gevolg van het feit, dat in sommige kringen van Noorwegen de neiging bestaat om politieke unifor men te dragen en de regeering acht dit ongewenscht, Boven Thüringen heeft zich een ont zaglijk onweder ontlast, dat in de talrijke landerijen groote schade heeft aangericht. In sommige deelen van Thüringen bestaat gevaar voor overstrooming. De tegen Maandagavond vastgestelde bijeenkomst van den Duitsch-Nationalen Bond van den industrieelen Middenstand, waar ook Rijksminister Dr Hugenberg 'n redevoering zou uitspreken, is van politie- wege verboden. i Volgens der „Kampfruf" zou het onderzoek inzake de bomaanslagen te Weenen een bizondere verrassing hebben opgeleverd. In het belang van het ver dere onderzoek kunnen echter geen na dere bijzonderheden bekend gemaakt wor den. Binnen enkele dagen zijn echter op zienbare onthullingen te wachten. Dr Colijn weer naar Londen. Gisteravond om half acht is dr H. Co- lijn, vergezeld van zijn secretaris, na in het restaurant van het vliegveld Waalha ven het diner te hebben gebruikt, met een toestel van den gewonen dienst van Waalhaven naar Londen vertrokken, ter deelneming aan de wereldconferentie. Prinses Juliana. Prinses Juliana is voornemens zich Zaterdag a.s. voor familiebezoek van Het Loo naar Engeland te begeven. Inhouding van steun aan werkloozen? Het lid der Tweede Kamer, de heer Drop, heeft aan den Minister van So ciale Zaken de volgende vragen gesteld: I. Wil de Minister doen nagaan of het waar is, dat de uitbetaling van steun aan werkloozen in de gemeente Hooge en Lage-Zwaluwe over de week 1520 Mei 1.1. niet heeft plaats gehad, doordat niet, zooals gebruikelijk, op den eersten Woens dag daarna, doch eerst op Maandag 29 Mei deze steun is betaald, terwijl de daarop volgende uitbetaling niet op Woensdag 31 Mei, doch eerst weder op 7 Juni plaats had? II. Wil de Minister bij bevestigende beantwoording van vraag I alsnog bevor deren, dat het gemeentebestuur den over genoemde week ingehouden steun uitbe taalt I Sir Henry en de gulden. Enkele gedupeerde houders van dollar- obligaties Kon. Petroleum en Bataafsche Petroleum, schrijven aan de „N. R. Ct.": Sir Henry Deterding, directeur der Ko ninklijke Petroleum Mij. heeft gebruik gemaakt van de vergadering der Maat schappij voor Nijverheid en Handel op 24 dezer, om door middel van een brief pro paganda te maken voor een depreciatie van den gulden. Het komt ons als gedupeerde houders van dollar-obligaties van de Koninklijke Petroleum Mij. voor, dat de heer Deter ding de standing van zijne Koninklijke Maatschappij meer had bevorderd, indien hij aan zijn eigen Maatschappij een brief had geschreven, waarin order werd gege ven, de coupons van hare dollarobligaties in de tegenwaarde in guldens (basis f 2.48 per dollar) in Nederland betaalbaar te stellen. Hiermede zoude hij het goede voorbeeld volgen van den Staat der Nederlanden, België, Frankrijk, Zwitserland, enz. Werkloozenkassen bouwvakarbeiders. Door den vorigen minister van Binnen- landsche Zaken was voor de werkloozen kassen der bouwvakarbeiders 200 pet. sub sidie tot 1 April 1933 in uitzicht gesteld, terwijl bepaald was, dat een hooger sub sidie dan 100 pet. daarna slechts zou wor den verleend, indien vóór een bepaalden datum (eerst 1 April, daarna 6 Juni) de nieuwe tarieven zouden zijn ingezonden. Op 6 Juni bleek, dat aan de eischen der Regeering niet in elk opzicht was vol daan. Hoewel hierin aanleiding zou kunnen worden gevonden om na 1 April 1933 geen hooger subsidie dan 100 pet. toe te kennen, besloot de minister van So ciale Zaken niettemin voor het tijdvak 1 April1 October 1933 ten hoogste 200 pet subsidie toe te zeggen, uit overweging eenerzijds, dat men slechts in eenige vak ken en plaatsen in gebreke was, ander zijds dat 't niet-toekennen van een hooger subsidie tot stopzetting van vele werkloo zenkassen van bouwvakarbeiders in het tweede halfjaar van 1933 zou hebben ge leid. Bedoelde kassen worden derhalve in staat gesteld om haar uitkeeringen na 1 Juli a.s. te verstrekken. Eenige opleving in de binnenvaart. Uit Rotterdam wordt aan het Hbld ge meld: Het aantal Rijn- en binnenschepen, dat in en om Rotterdam op de vrije anker plaatsen ligt, is den laatsten tijd blijven verminderen. Dat is1 mede het gevolg van de vermeerdering van den houtaanvoer Binnenland. De werkloozenkassen der bouwarbeiders. Eenige opleving in de binnenvaart. De aardbeving op Sumatra. Buitenland. Meer optimisme te Londen, De Duitsche regeering tegenover de Beier sche volkspartij. Verdaging der Ontwapeningsconferentie? Ingezonden Mededeeling. Rusteloos, gejaagd, angstig en neerslachtig? Verdrijf toch al die muizenissen en breng Uw gestel lot rust. Nee» een "AKKERTJE" en Ntdtrlandseh Z0Q n00cJig n0g een. Blij verrast zult Ge zijn U weldra als een herboren mensch te voelen, opgewekt, vol zelf vertrouwen en levenslust. "AKKERTJES" schaden nietl Per 12 stuks slechts 50 cent. Gebruikt dus voortaan uitsluitend: Volgens recept van Apotheker Dumont Bij Apothekers en Drogisten. in de zeehavens, waardoor vooral veel kleinere schepen naar bet binnenland gaan. Rijn-opwaarts wordt echter ook veel hout bevracht voor cellulose- en papier fabrieken. Op 1 Juli (en sindsdien moet het aan tal nog verminderd zijn) lagen er 468 schepen, samen 320.000 ton metende op de ankerplaatsen, op 1 Mei 591 met 402.000 ton, op 1 April 573 met 414.000 ton. Verleden jaar lagen er op 1 Juni 787 schepen, te zamen 636.000 ton metende De cijfers geven thans een heel wat gun stiger 'beeld dan verleden jaar. Schepen, die eenige jaren hebben stil gelegen, va^ ren thans weer. Zelfs in het Rijnvervoer zijn de vrachten naar sommige bestem mingen iets vaster. In de binnenvaart waren de vrachten ook stijgende. Van el ders (Amsterdam en Zaandam) komen dergelijke tijdingen. Eenige symptomen van opleving zijn onmiskenbaar, al wil len wij daarmee niet beweren, dat nu voor goed de kentering is gekomen. Voorloopig althans heeft de schipperij weer bezig heid. Rijkssteungeld in de kas van de vak- vereeniging? Door het Tweede Kamerlid mr G. A. Boon zijn aan den minister van Sociale Zaken de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat bij de uitbetaling van overheidsgelden, die aan de werkloozen via de vakvereenigingen worden uitbe taald, door sommige vakvereenigingen wekelijks van den steun wordt ingehou den de contributie voor de gewone kas der vakvereenigingen, zoo ja, tusschen welke minima en maxima bewegen zich dan deze inhoudingen? Is het juist, dat deze inhouding van de steungelden voor contributies feitelijk een niet te ontkomen verplichting is, omdat bij weigering de werklooze van zijn lid maatschap wordt geroyeerd, waarna hij een lager steunbedrag zou ontvangen dan wanneer hij bij: een vakvereeniging is aangesloten, zoodat hij daardoor in een slechtere financieele positie zou komen? Zoo ja, acht de regeering het dan ver antwoord, dat een deel van de gelden, voor de werkloozenverzorging, die door de regeering worden verstrekt, op deze wijze noodgedwongen moet worden be steed en is zij bereid hiertegen maatrege len te nemen en aan dezen misstand een einde te maken? Uit de textielnijverheid. De directie der Twentsche Stoombleeke- rij te Goor heeft medegedeeld, dat zij voor nemens is, verandering te brengen in de extrafbetaling van hen, die in ploegen werken. Verder heeft zij een aantal arbeid sters voor de keuze gesteld of te worden ontslagen of te blijven werken tegen een loon van f 10,50 per week. De arbeidsters moesten de beslissing voor Dinsdag 27 dezer bekend maken. Op verzoek van de besturen der drie samen werkende organisaties is de termijn een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1