Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Rechtzaken Telegrammen. Fabrieksbrand. r van 14-24 van Scho- Sonke van |4, naar Ka- jteen, Hoof di van Bieze- Hanaweert; 17, naar waarvan iden maken, it Zaterdag- le 40-jarige rkzaamheden de „lerseke smissen van een gegeven een potje eenige it bezig met Waarschijnlijk |de mast vaat Ithans vóór want op ie maat met en trof de linker- dverlies had, bewusteloos, ïigsizins bij aneeakundige waxen twee constateer- wang onder weggeslagen en had de aan het is hij naar door de gelegd. Zij at ziekenhuis Slachtoffer ia overleden, ling van den naar het ge- „De Noord- St Maxence. Sur. uur; 2e prijs van Es 1.30 uur; 5e pr. wind. lond Donder den „Kring |aisjesvereeni- was de op- bidente sprak j waardeering -erband hier in, en sprak dtaat, dat |gen was: de Middelburg sprak over: |(als van een lemonstrant- isch (als de rganisch. Op ke bespre- ontvangende paar mooie .lelde Vlissin- „Zonde, zon- idster liet het den Zende- zondige ge- ergissing" en gestraft, onden, maar ergens, dan ling van Gods |enkt. Ook op het korte, ƒ0 U, o God, Wolf voor in id vergaderde kander". Een voorzitter, opening der stuurslid, dhr der vereeni- voor een dat deze tot doel uiteen, lerdenking op Galloway de zaak Arthur dan had. Het integendeel, eer voor zijn irtga, zal hij _1 ik ter wille zoo legde de .delwijze uit. :antoor werd ,t het niet te let met open r hij zich aan- i zoo heel veel jtje als orga- am. Maar ook en. trek van den g zat Arthur zang van den toen de heer L Arthur zag Het was niet m te oefenen; en gevoel van narigheid te n. t vervolgd.) waarvoor deze buitengewone ledenverga dering is uitgeschreven, n.l. de loden in te lichten over het gevaar, dat de kolenver- eeniging dreigt in haar bestaan bij de aan eensluiting van de brandstoffenhanclelaars met de groote kolenleveranciers. Volgens spreker zouden in 1933 de vereenigingen geen meerdere brandstoffen mogen betrekken dan zij in 1932 hebben ge had. Zij moeten de brandstoffen verkoo- pen aan de leden tegen den prijs door de handelaars, of de uit hun midden geko zen of aangewezen kolenventers vastge steld. Zij zouden ook geen nieuwe leden mogen bijboeken. Spr. deelde mede, dat de verschillende vereenigingen in Walcheren en Noord- en Zuid-Beveland tegen deze onbillijkheden, die het verdwijnen dezer Vereen, beoogen, actie voeren. Na eenige besprekingen over en weer gaf de vergadering het bestuur volmacht iu deze met de andere vereeni gingen samen te werken. In de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer L. Minderhoud, werd daarop als bestuurslid gekozen dhr J. Minderhoud Lz. Biggekerke. De Gemeenteraad verga derde Vrijdagmiddag voltallig. Ingeko men was o.a. een schrijven van Ged. Sta ten dat de gemeente verschuldigd is voor een leerling die over 1932 het gymnasium te Middelburg bezocht 1*357.04, terwijl in een schrijven van B. en W. van Vlissin- gen gemeld werd dat de gemeente ont vangt uit het goed-slot van den vleesch- keuringsdienst een bedrag van f 27.73. Aan het bekende adres van Poortvliet werd op voorstel van B. en W. geen ad- haesie betuigd. Aangenomen werd het voorstel tot het aangaan van een overeen komst met het ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen voor de verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten tegen een ver goeding van 50 cent boven den verpleeg- prijs per dag. Medegedeeld werd dat Gedep. Staten de oude steen uit het dorp voor f 125 be schikbaar stellen. Besloten werd deze steen te laten sorteeren; de goede steen aan te wenden voor wegsverbetering en de brik, ongeveer 150 voer, voor inwo- nenden beschikbaar te stellen tegen f 1 per M3. Gewijzigd en aangevuld werd de algemeene politieverordening n.l. de arti kels 17 en 21, daar bij opgemaakt pro cesverbaal gebleken was, dat de redactie niet in orde is. Vastgesteld werden de tarieven voor verhuring van het strand voor de plaat sing van tenten als volgt: Houten tenten: a. gedurende het geheele seizoen f6; b. gedurende een volle maand f 3; c. gedu rende een volle week f 1.50. Linnen tenten a. gedurende het geheele seizoen f3, b. gedurende 'n volle maand f 2, c. geduren de een volle week f 1, d. gedurende één dag f 0.25. Voor consumptietenten wordt, boven de genoemde bedragen, voor elk geval afzonderlijk een bedrag door B. en W. vastgesteld, dat varieert van f 1 tot f25. De afgifte der vergunningen ge schiedt ter secretarie, terwijl ook de heer G. P. A. van Ham gemachtigd is ver gunning af te geven. Des Zondags zijn geen vergunningen verkrijgbaar. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. tot wijziging van den ligger van wegen en voetpaden; afgevoerd werd het. pad langs het oude kerkhof te Krommen hoek; terwijl opgenomen werd het wegs- gedeelte op het dorp van af de wed. Sim pelaar tot aan dhr J. Wijkhuijs. Besloten werd een klinkerpaadje van 1 M. breed te leggen van af den weg tot op het rijwielpad bij Groot Valkenisse. Met 6 tegen 1 st., die van dhr P. Janse werd aangenomen het voorstel van B. en W. het loon van den gemeentewerkman te verlagen met 15 ct. per dag en te brengen op f 2.25. In zijn toelichting wees de voor zitter er op dat dit voorstel niet beoogt in de eerste plaats bezuiniging, doch om hel loon in overeenstemming te brengen met het bepaalde dienaangaande in zijn in structie. Hierin is bepaald dat het loon van den gemeentewerkman enkele pro centen hooger moet zijn dan van een landarbeider, en waar ook hier het loon peil lager geworden is kwam het B. en W. wenschelijk voor nu ook het loon van den gemeentewerkman te besnoeien. De heer P. Janse verklaarde zich tegenstan der, omdat de heer Jobse iemand is uit stekend voor zijn taak berekend, zoodat hij wanneer hij op eigen gelegenheid kant werk aannam, nog wel meer zou kunnen verdienen dan hij thans in daggeld ver dient; alsook op het feit, dat de heer Jobse wanneer hij met de werkloozen sa menwerkt, eenigszins als ploegbaas moet optreden en heel wat administratie heeft te voeren. Deze loonsverlaging gaat in 1 Juli a.s. Vastgesteld werd de rekening van het Burg. Armbestuur over 1932. Ontvangen was f 4023.27%. Uitgegeven f 3173.03. Batig saldo f 850.24%. Na breedvoerige bespreking werd besloten, tot 29 Juni de werkverschaffing door te laten werken als tot nu toe; dan deze tot 13 Juli te hal- veeren en ze dan met het oog op de als dan komende werkzaamheden in den landbouw stop te zetten. Aan de Kerk voogdij der Ned. Herv. Kerk zal een on derhoud worden aangevraagd, ten einde te beraadslagen om de oude begraaf plaats, die er nu zeer verlaten uitziet, een eenigzins netter aanzien te geven. Bij de rondvraag bracht de heer P. Janse ter sprake den arbeid van de centrale voor werkloozenzorg door de kerken. De voorz. zegt, dat de Raad veel gevoelt vcor het geen de commissie wil, gezien b.v. de dezen winter gedane oproeping aan jeug dige werkloozen een ontwikkelingscursus te volgen, en stelde voor genoemde com- uussie een schrijven toe te zenden, waar in sympathie voor haar streven wordt uitgesproken. Z. h. st. aldus besloten. De heeren J. Poppe, J. Janse en J Lamport wezen op wegen en voetpaden die verbetering eischen. Ter gelegener tijd zal aan hun verzoek worden voldaan. Hierna sluiting. Kortgene. Zaterdagavond gaf het mu ziekgezelschap „Eendracht maakt Macht" een concert in de tent. Er was ditmaal veel belangstelling, wat anders wel eens te wenschen overlaat. Colijnsplaat. Het Chr. fanfaregezelschap „Soli Deo Gloria", dat op 15 Juni 1909 te dezer plaatse opgericht werd, was voor enkele jaren, wegens te gering aantal le den, genoodzaakt de vereeniging rustend te doen worden. Thans is echter door enkele personen getracht hierin verandering te brengen. Twaalf personen zijn op het oogenblik als lid toegetreden. Als voorloopig bestuur zijn gekozen M. G. Karman, voorzitter; P. van Gilst Pz., secretaris-penningmeester en J. Verburg. Daar enkele instrumenten op het oogen blik onbruikbaar zijn, is het niet mogelijk met volle bezetting aan te vangen. Toch hoopt men, indien de financiën het toelaten deze te laten repareeren en zoodoende a.s. winter de vereeniging naar behooren uit te breiden. Bruinisse. B. en W. hébben wegens be noeming van den gemeente-secretaris, dhr B. J. van Oeveren tot burgemeester van Kortgene, met ingang van 1 Juli e.k. be noemd tot tijdelijk gemeente-secretaris, dhr L. J. de Jonge, ambtenaar ter secre tarie alhier. Voetbal. Kloetinge. De voetbalvereen. Unitas speelde Zaterdag een wedstrijd tegen S. D. O. 1 uit Goes. Ruststand 21 voor Uni tas; eindstand 42 voor S. D. O. 1. Kapelle. Zaterdagav. speelde Kapelle 1 'n competitiewedstrijd tegen Wit-zwart 1 uit lerseke. Ruststand 11; eindstand 21 voor Kapelle 1. Waarde. Zaterdag speelde de voetbal vereen. Waarde 2 tegen Volharding 3 van Rilland een vriendschappelijken wedstrijd. Wegens het ongunstig weer moest men vroeger ophouden te spelen. Volharding won met 4i. lerseke. Zaterdagavond speelde de voet balvereen. lerseke 2 een competitiewed strijd tegen de voefbalvereen. Waarde 1. op het veld te lerseke. Eindstand 30 in het voordeel van lerseke 2. Sercoskerke (W.). Woensdagavond j.l. speelde U. D. I. 3 een wedstrijd tegen Sparta 1 te Middelburg. Ruststand 24; eindstand 36. U. D. I. 2 speelde Donderdagavond te gen Zanddijksche Boys een wedstrijd. De ruststand was 10; eindstand 60. U. D. I 1 speelde Zaterdagavond een uitwedstrijd tegen A. S. G. 1 te Arnemui- den. Voor dezen wedstrijd was door dhr Hameling, aldaar, een fraaie beker be schikbaar gesteld. Een mooie, vinnige wedstrijd werd hierom gespeeld. Met de rust was de stand 23. De eind stand was na twee maal verlenging (A. S. G. had ondertusschen gelijk gemaakt) 3—3 ge bleven. Door strafschoppen werd daarna uitgemaakt, dat U. D. I. 1 gewonnen had. Westkapelle. Zaterdagavond speelden de Noormannen 2 een wedstrijd tegen O. V. V. 1 van Oostkapelle. Ruststand 24; eindstand 36 voor O. V. V. 1. Alzoo won O. V. V. 1 na een spannenden, hoog- staanden, sportleven wedstrijd de medaille geschonken door dhr Mol van Westkapelle Ned. Herv. Kerk. Tweetal te Leermens (Gr.), J. K. Lof vers te Garsthuizen en G. W. G. Vunde- ring Jr. te Zeerijp. Beroepen te Renkum, D. J. v. d. Graaf te Ede. Te Sneek, G. J. Streeder te Lei derdorp. Bedankt voor Hoevelaken, J. E. Klomp te Ede. Geref. Kerken. Tweetal te Gorinchem, P. D. Kuiper te Sassenheim en G. Stam te Pernis. Beroepen te Vrouwenpolder-Gapinge, G. W. Tunderman, cand. te Rotterdam. Geref. Gemeenten. Beroepen te Goes, R. Kok te Veenen- daaL Ds P. C. A. Halffmann. f Te Schiedam is op 76-jarigen leeftijd over leden Ds P. C. A. Halffmann, pred. der Nederl. Herv. Gemeente. De overledene werd in 1885 te Den Bommel in het ambt bevestigd. Vandaar vertrok hg in 1889 naar Koude kerke. Sinds 1892 diende Ds Halffmann de Gemeente te Schiedam. Zaterdagmiddag hield de afd. Wal cheren der Unie van Chr. Onderwijzers in de melksalon De Landbouw te Middel burg een openbare vergadering, waar de secretaris der Unie de heer A. P. Jung- curt te 's Gravenhage, vroeger onderwij zer te Vlissingen, sprak over: „De rechts positie van den bijzonderen onderwijzer". Na de gebruikelijke opening leidde de heer A. Schout te Serooskerke den spre ker met een kort woord in. Deze wees eerst op de groote onwetendheid, die er bij vele bijzondere onderwijzers bestaat, wat hun rechtspositie betreft en waar door vele slachtoffers vallen. Vooral in dezen tijd is het zeker voor hen noodig te weten hoe het met hun rechtspositie stut om die te kunnen verdedigen en te ver beteren. Het is niet aan alle onderwijzers be kend, dat hun rechtspositie, behalve in de onderwijswet, ook steun vindt in het burgerlijk wetboek. De arbeidsovereen komsten tusschen werkgever en werkne mer, daarin voorgeschreven, gelden ook voor de onderwijzers. Verder zijn behalve de genoemde on derwijswet het ook de koninklijke beslui ten en de pensioenwet, die de rechtsposi tie der onderwijzers bepalen. De heer Jungcurt bespreekt vervolgens de subsidievoorwaarden voor de bijzon dere school, de akten van benoeming, de wachtgeldregeling, de commissies van be roep en de verlofbesluiten, voor zoo ver die in betrekking staan met de rechtspo sitie van de onderwijzers. Tal van voorbeelden aan de practijk ontleend, werden ter verduidelijking ge geven. Dankbaar voor hetgeen hierbij verkre gen is, wijst Spr. ook op eenige leemten in de wetgeving ten opzichte van de rechtspositie. De spreker raadt ieder, die bij het on derwijs werkzaam is, ten sterkste aan zich aan te sluiten bij een onderwijsorga nisatie, die, bijgestaan door een rechts kundig adviseur, zoo noodig de belangen van den onderwijzer kan behartigen. In 't bijzonder beveelt hij de Unie van Ghr. Onderwijzers aan. Eenige personen uit de vergadering ge ven zich als lid dezer vereeniging op. Van de gelegenheid tot vragen stellen en gedachtenwisseling wordt ruim ge bruik gemaakt. In de verbandkamer van de Kon. Maatschappij „De Schelde" te V1 i s s i n- gen werden de medische examens voor de V. R. B. diploma's A en B afgenomen. Voor diploma A zijn geslaagd de dames B. van den Berg, J. Monté, B. Müller, M. de Smidt; de heeren Fr. van Anraad, A. H. van den Burg, J. Klaassen, D. Kujjt, J. Post, I. van Bel. Voor diploma B zijn gesLaagd mej. G. Reidsma; de heeren M. Reinigert, M. P. Schouwenaar, W. de Vries. Voor diploma A en B zijn geslaagd de heeren P. C. M. van Anraad, en J. Wolf. Drie candidaten werden afgewezen. Aan de universiteit te Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen in de geneeskunde, de heer W. A. Griep en voor het cand. examen geneeskunde de heer A. L. Cense. Eindexamen aan de Rijkskweek school te Oostburg. Geëxamineerd 6 vrouwelijke Candidaten. Geslaagd de da mes: A. L. N. Bareman te Waterlanld- kerkje; N. P. M. Brevet te Cadzand; G. van Dijk, te Oostburg; A. A. Goetheer te Utrecht; L. Kanse en A. J. de Winde te Schoondijke. Aan de R.K. Middelbare Handelsdag>- schoo! te Hulst zijn geslaagd: D. Baart en J. Baart, te Hulst; D. Golsen, Ter Hole; I. v. d. Hagen, te Hulst; G. Meert, Koewacht; P. v. d. Meyden, Ter Hole; A. Reyns, St. Jansteen; P. de Schrijver Lamswaarde; G. Staal, Graauw; G. Ver- mandel, Koewacht; D. Vriens, Ter Hole; J. Wullems, Walsoorden. Pinda-Chineezen door een auto aangereden. Op den grooten weg FranekerLeeuwarden had bij eerst genoemde stad een autobotsing plaats. De botsing was hevig en geen der beide wagens kon op eigen kracht verder gaan. De bestuurders kwamen met den schrik vtü maar minder goed kwamen er af twee Pinda-Chineezen. Een hunneer werd over den weg geslingerd, waardoor hij aan hoofd en rug verwond werd; de an- dare liep eveneens hoofdwonden op, ter wijl hij bovendien aan den hals werd ge wond en hem twee tanden uit den mond werden geslagen. De Chineezen werden per auto naar Leeuwarden vervoerd om daar te worden behandeld. De „Fr ommeltru c". De cen trale recherche te Rotterdam waarschuwt het publiek tegen de gedragingen van een aantal Arabieren, dat, door middel van de z.g. frommeltruc er op uit is, men- schen, die den vreemdelingen ter wille zijn door op hun verzoek geld te wisselen, geld afhandig maken. Zij toonen in den regel groot bankpapier en verzoeken hier voor kleiner geld te geven. Aanvankelijk accepteeren zij dan b.v. briefjes van f 10. Daarna vragen zij althans enkele van deze biljetten nogmaals te wisselen. Krij gen zij dan een aantal rijksdaalders, dan willen zij deze ook weer in kleiner geld gewisseld hebben. Onder de bedrijven door laten zij een hoeveelheid van bet wisselgeld verdwijnen. De diefstal wordt meestal pas ontdekt, als de Arabieren al weer zijn verdwenen. De brand bij Wilton. Betref fende den brand bij Wilton te Schiedam, kan nog worden gemeld, dat de schade meer dan een millioen gulden bedraagt. De loods was een der best ingerichte van Europa. Zij was 6 jaar geleden spe ciaal gebouwd en ingericht voor den af bouw van het s.s. „Statendam". Er be vonden zich zeer kostbare machines voor houtbewerking in, benevens een aantal kostbare inrichtingen voor onderzeeboo ten en een torpedo voor een onderzee boot. Een geheimzinnige ziekte. In het ^plaatsje Villandore in Zuid-Tirol nabij Bolzano (Bozen) zijn in den tijd van een week vüf personen aan de gevol gen van een geheimzinnige ziekte over leden. De patiënten kregen plotseling teer hooge koortsen en stierven 4 4 8 uur later. De medici staan als voor een raad sel. Kerken en scholen zijn gesloten en de autoriteiten hebben zooveel mogelijk voorzorgsmaatregelen genomen, om ver dere besmetting tegen te gaan. Een rivier zwart geworden. De lïviei Odra nabij Zagreb is geheel zwart geworden. Het lijkt wel, alsof er duizenden vaten inkt in leeggestort zijn. Een groot aantal visschen zijn gedood. Andere zwemmen geheel uitgeput aan do oppervlakte. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat er in het bed van de rivier minerale bronnen zijn ontstaan. Locomotief over den voet. Toen de 17-jarige G. uit Tegeden, in een leemgroeve aldaar een wissel van de spoorlijn, waarover de klei wagentjes loe pen, wilde omtrekken, raakte hjj met zijn voet tusschen de rails bekneld. Een juist naderende locomotief ging hem over den voet die gedeeltelijk werd afgekneld. De verdwenen kantoorbe diende. Met betrekking tot de verdwij ning van den employé van de Scheep- vaaxtvereeniging Noord wordt nader uit Zaandam gemeld, dat nog geen spoor van den vermiste is gevonden. Bjj een onderzoek van de politie ,ten huize van Van As is gebleken, dat bij een bedrag van 'f2000 had achtergelaten, terwijl in een bed nog f 1500 is gevonden. Het eerste bedrag is door zijn vrouw gevon- den en aan de Scheepvaartvereeniging af gedragen, terwijl het tweede, dat bij een huiszoeking door de politie voor den dag is gekomen, in beslag is genomen. Dubbele moord te Nuth. Zondagmorgen in de vroegte is te Nuth (Limburg) een dubbele moord gepleegd op een molenaar en zijn vrouw. De mo lenaar de Weever te Nuth werd Zondag morgen omstreeks half acht bezocht door zekeren Janssen, een gehuwd persoon, die vroeger ook in Nuth woonachtig is geweest. Er bestond reeds lang een ern stige veete tusschen Janssen en den mo lenaar, in verband met 'n meubel-affaire. Janssen heeft den molenaar en diens echtgenoote zeer ernstig mishandeld, ter wijl hij later van een mes gebruik heeft gemaakt en daarmee de vrouw van den molenaar heeft doodgestoken. De mole naar werd door eenige messteken levens gevaarlijk gewond. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis te Heerlen. De moor denaar heeft daarop het huis in brand gestoken, doch de brand kon spoedig door omwonenden worden gebluscht. De politie heeft onmiddellijk een on derzoek ingesteld. Het is haar dan ook na twee uur gelukt den dader in Heer len te arresteeren. Door de tram gedood. Om streeks half twaalf Zondagmorgen, is in Den Haag op den Ouden Schevening- schenweg een ontzettend tramongeluk met lijn 8 plaats gehad, dat aan een circa 40-jarige dame het leven heeft ge kost. Op dat tijdstip liepen ter hoogte van de Riouwlaan twee dames op de rails van lijn 8, in de veronderstelling, dat er bij de Riouwlaan nog een tramhalte was, waar ze op wilden stappen. De be stuurder belde, waarop de dames de rails verlieten; een van hen passeerde de boo- menrij rechts, de andere links. Laatstge noemde struikelde daarbij over een boom wortel en viel vlak voor de tram midden over de rails, zoodat de tram haar over het lichaam ging, waarbij zij totaal werd vermorzeld en oogenblikkelijk werd ge dood. De gedoode dame is mej. A., een dame van Belgische nationaliteit, een leerares in het Fransch. De onbewaakte overweg. Zondagmiddag is de 56-jarige metselaar W. uit Epe met zijn motor op den on- bewaakten overweg in de buurtschap Zuuk door den trein van Zwolle naar Apeldoorn gegrepen en op slag gedood, het slachtoffer was gehuwd en vader van tien kinderen. Meisje verdronken. Zondag middag waren in de Petroleumhaven te Den Haag, twee meisjes van 11 en 9 jaar aan het spelen op een drijvenden af- sluitbalk. Een der meisjes gleed uit, Bn sleurde {iet andere mee te water. Een voorbijganger zag het geval, en begaf zich gekleed le water. Hij greep beide meisjes vast, doch de oudste klemde zich zoodanig aan zijn hals vast, dat hij haar los moest laten. Hij slaagde er in het jongste meisje op het droge te brengen, doch het andere kind verdronk voor zjjn oogen. "Ernstig auto-ongeluk bjj Oosterbeek. Zondag gebeurde er op den straatweg OosterbeekRenkum een ernstig auto-ongeval, waarbjj vijf jeug dige personen min of meer ernstig ge wond werden. Omstreeks acht uur reed op den gladden weg een auto uit Hilver sum, bestuurd door deu 18-jarigen van P. waarin nog vier andere personen waren gezeten, twee heeren en twee dames. Plotseling slipte de auto, vermoedelijk door te groote snelheid. De wagen kwam op de trambaan terecht en sloeg daarna tegen een boom' te pletter. De vijf inzit tenden werden uit den wagen geslingerd. De bestuurder van P. was er met den naast hem zittenden de S. het ernstigst aan toe. Met beenbreuken en een hersen schudding werden zij opgenomen. De der- de heer B. bekwam vleeschwonden, ter- wijl mej, G. S. een hoofdwonde opliep en een lichte hersenschudding en mej. W. K. vleeschwonden bekwam. Alle vjjf slachtoffers werden naar het gemeente- ziekenhuis te Arnhem overgebracht, waar zjj ter verpleging zjjn opgenomen. Het waren alle jongelui, afkomstig uit Hilversum, die een plezierritje hadden ge maakt. Twee dijkdoorbraken. Het waterschap ,,De Regge" is sinds gerui- men tijd bezig met belangrijke ontwate- ringswerken in het Reggegebied. Een de zer werken is het verbroeden der Wee- zebeek. Om het water buiten de Weeze- beek te houden, was onder meer een dam gelegd in de Denneboomerlee. Tengevolge van den hevigen regenval der laatste dagen, is deze dam Zaterdag middag bezweken, met het gevolg, dat de geweldige watermassa's zich met groote vaart in de Weezebeek stortten. Deze Weezebeek werd als 'tware in een breede rivier herschapen, waardoor tal van landerijen en weiden dreigden on der te loopen. Een groot aantal werkloo zen, die ten gevolge van den geweldigen regenval naar huis waren gezonden, werden weer opgehaald, om te redden, wat er te redden viel. Een tweetal ingenieurs van het water schap n.l. de heeren van Aalderen en IJzerman waren ter plaatse, evenals de burgemeester, eenige wethouders en de technische diest van gemeentewerken. Spoedig werd last gegeven tot doorgra ving van den Maasdijk om het water ei! te doen voeren naar 'tEexoo. Hierdoor is voorkomen dat tal van akkers onder wa ter kwamen te staan. De schade, die echter aangericht is, blijkt zeer aanzienlijk te zijn. Een groote hoeveelheid materiaal der Heide-Maat schappij dreef op het water, terwijl een moeras van tientallen H.A., dat droog ge legd was, weer onder water staat. Een 1000-tai arbeiders, die werkzaam waren aan de Weezebeek, zullen boven dien de eerste paar weken het werk niet kunnen hervatten, daar eerst de Weeze beek weer droog gelegd moet worden. Gicsternaoht is het dijkje van den groo ten vijver, die ligt nabij Uthermolen's Ver- bandwattenfabriek te A mat en is aange legd ten behoeve van deze fabriek, ten ge volge van den hevigen regenval der laat ste dagen eveneens doorgebroken. Het water baande zich een weg naar den in de nabijheid gelegen spoordijk, waardoor over een lengte van ongeveer 20 meter een verzakking in dezen dijk ont stond. Het verkeer over dit gedeelte van de spoorbaan was Zondagmorgen ge stremd. De reizigers ZwolleApeldoorn v.v. moesten overstappen. De lijn is thans weer hersteld. Ook de dijk om den vijver is gedicht. Gistermorgen vroeg waarschuwde een vrouw, wonende nabij den spoordijk, den stationschef te Amst, dat de spoorweg doorgebroken was. Hierdoor kon een on geluk met den eersten tein voorkomen worden. Door de Rechtbank te Middelburg werden heden de navolgende vonnissen uitgesproken: Oplichting: G. M., 39 j., muziekonder wijzer, zonder vaste woon- of verblijf plaats, thans in voorarrest, 4 maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest. Verduistering en oplichting: S. P., 22 j., slagersknecht te Oost- en West-Souburg, 3 maanden gevangenisstraf. Tegen inflatie. AMSTERDAM. Naar aanleiding van het Zaterdag j.l. in de vergadering van de Nederlandsche Mij voor Handel en Nijver heid voorgelezen pleidooi van Sir Henry Deterding voor inflatie, heeft het persbu reau Vaz Dias zich gewend tot den heer G. H. Grone, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam. De heer Grone zei, dat het schrijven van dhr Deterding niets nieuws bevatte. Reeds 1 y» jaar geleden schreef hij in dien geest. Zijn betoog is echter door de uiteenzetting van den directeur der Rotterdamsche Bankvereeniging geheel geneutraliseerd. Voeg daarbij nog de uitlatingen van den heer Trip te Londen en de woorden van den heer Colijn en het is duidelijk, dat er geen sprake van zal zijn, dat Nederland het voorbeeld van Engeland en de Ver- eenigde Staten inzake het verlaten van den gouden standaard volgen zal. Brand in een Ziekenhuis. ROTTERDAM. Vanmorgen te half vijf' nam een nachtzuster in het Ziékenhuia voor scheeps- en tropische ziekten aan de Oosterkade alhier een brandlucht waar. Ze wilde de brandweer opbellen, maar het bleek, dat de telefoonlijn was doorgesne den en dat er in het kantoortje was in gebroken. Ze begaf zich toen naar het naastgelegen huis van den directeur, van waar de brandweer werd getelefoneerd. Deze was spoedig ter plaatse en had den brand vlug onder de knie. De ver pleegden van hoogere etages waren inmid dels naar lager gelegene overgebracht. Het Meek, dat de brand op zolder was ont staan. Daar vond men ook een leeg geld kistje, dat uit het kantoortje was gestolen. De politie nam daarop eenige leden van het personeel in verhoor met het gevolg, dat de 26-jarige verpleger P. H. J. uit Schiedam een 'bekentenis aflegde. Hij had het geldkistje gestolen, toen de telefoonlijn doorgesneden, en was vervolgens naar den zolder gegaan, waar hij brand had gesticht De man is in arrest gesteld. VEENDAM. In den afgeloopen nacht is de drie verdiepingen hooge dextrinefo- briek van A. v. Linge Zoon te Veendam door onbekende oorzaak geheel afgebrand.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 3