WRIGLEY MAANDAG 26 JUNI 1933 DAGBLAD VOQR DE PROVINCIE ZEELAND 47e iAARuAN** - No. m S P- s ~I S S g* Eflff |b I&B-3 a a s Buitenland Belangrijkste Nieuws. Binnenland. \wti JOjfTg1 im i s i» S I' P*1 "15 15$. JE. er 1* Cl p° CD i-»- ISI O 2 CD N O c i"| hl o- S3 <- |b' g k g 5 I H <J IN P,< la 5° I® p §-« l.§ i CD-» CD w' S* CD o e o cd OQ 2 aB P N a a g-S- CD i „B HT <D CD CD M* H5 p- CD N P P- O !-<• co p p w N E 5 3 CD P crq p Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. ZIJ DIE ZICH THANS ABONNEE- REN ONTVANGEN DE TOT 1 JULI VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. PLEIDOOI VAN Dr DETERDING VOOR INFLATIE. De vorige week hebben wij melding gemaakt van een advies van Dr Oort wijn Botjes, waarin hg de wenscheiijik- heid van devaluatie van den gulden be toogde. En nu is Sir Henry Deterding, de pre sident van de „Koninklijke" gekomen meit een pleidooi vóór inflatie. In 71e vergadering van de Nederl. Mij voor Nijverheid en Handel werd een brief voorgelezen van Dr Deterding, waaraan het volgende ontleend is: „Ik weet, dat ik mij onpopulair maak, doch ik weet odk, dat ik een plicht heb, zooals ik dien plicht versta; zooals die mij werd toegedacht. Nederland 'kan juist nu haar grootste rol vervullen. Juist omdat het een klein Europeesch land is, bevolkt 'door schit terend onderlegde technici en een groot Indisch rijk, kan het een voorbeeld geven, het kan zeggen: Zoo gaat het niet langer. Onze deficits nemen toe, niettegenstaande onze valu ta „sounder" is dan vele andere. Doch onze handel gaat juist daardoor achter uit, omdat de meeste landen „unsound currency" hebben en ons dus niet in de onze betalen kunnen, moeten wij water in onzen wijn doen en handel en nijver heid boven goud stellen. Juist omdat wij een democratische staat zijn, moeten wij ons bij de meerderheid voegen. Die meerderheid kan slechts kijken naar heit goud, dat zóó goed is opgeborgen, dat bet niet meer als een zuivere maat staf kan worden gebruikt. Moet de naar voedsel snakkende bevol king in China en Rusland verstoken blij ven van het vele voedsel, dat door ons en anderen vernield wordt, omdat er geen maatstaf van handel bestaat? Moeten wij dan niet het theoretische van die maat- staf opgeven en een practische ervoor in de plaats stellen? Is dat niet onze plicht als mensch? Ik spreek nu niet als Koninklijke, ik spreek en eisch al3 mensch. Volgt in Nederland de currency maat staf van de meerderheid der handeldrij- venden. Neemt de dollar h f 2.00 of pond ster ling k f 10, of stel uw goud op f 2000 per k.g. Ik ga nog verder, maakt uw standaard in Nederlandsch-Indië op dien van het Verre Oosten, zooals gij dien in Nederland op dien van het Verre Westen brengt en laat uw Nederl.-Indischen gul den dezelfde plaats innemen als vroeger de British-Indian rupee. Zie in mij geen fantast. Acht lange In dische jaren was ik bank-manager in zil- ver-landen, toen zilver daar nog de munt was, toen iedereen daar tevreden was, want de handel bloeide; ik weet waar ik over spreek. „Onverkoopbare" suiker, omdat de gouden gulden Java-suiker duurder maakt dan de dollar Cub a-suiker, doch niet om dat de Java-arbeider, of da hoogstaande N ederlandsch-Indische suikerfabrifeant niet werken wil ja zelfs beter werkt dan wie ook brengt Nederl.-Indië aan den rand van een financiëelen afgrond. Ik hen 67 jaar, heb een eerlijke car rière achter mij, heb bard, heel hard moeten werken, heb veel en mooi succes gehad eu toch stel ik die heele reputa tie op het spel door te bidden en te smeeken: Luister naar mij, die practisch gewerkt heeft, die weet waarover hij ispreekt en doe wat ik zeg en voorkom daardoor, dat èn Indië èn Nederland the oretisch rijk, economisch geëerd, doch onherroepelijk naar den kelder gaan." De T e 1 e g r. vermoedt, dat slechts wei nige verantwoordelijke Nederlanders dit advies zullen willen volgen. „Feitelijk", zegt het blad, „draait ons geheele regeeringsbeleid om de stabiliteit van den gulden. In groeten getale hebben zij, die bij de jongste verkiezingen op Dr Galijn bun stem uitbrachten dit gedaan omdat zij in den tegenwoordigen minis ter-president den overtuigden voorstander van den gaven gulden zagen. Be weg, dien de heer Deterding aan- wijst, is de breede en gemakkelijke weg. Ten onrechte maakt hij zich bezorgd, dat hij zich door zijn advies impopulair zal maken, want het werkelijk impopulairs en ondankbare werk, wordt verricht door hen, die in deze dagen de stabiliteit van ons geld verdedigen. Inflatie beteekent de voor het oogen blik pijnlooze oplossing van alle moei lijkheden. Er behoeven dan geen onder handelingen gevoerd te worden met amb tenaren en arbeiders, want zonder dat zij het bemerken worden hun salarissen en loonen met een willekeurig percentage gekort. Het is dan niet meer noodig aan te dringen op verlaging van huren en prijzen. De gemeenten en het Rijk kunnen voortgaan dezelfde hooge uitga ven te bewilligen zooals zij dat in de afgeloopen jaren hebben gedaan, daar de guldens op onze begrooting niet langer guldens zijn. Ongetwijfeld zouden ook de tijdelijke voordeelen, die Sir Henry De terding aankondigt, intreden, daar han del, industrie en scheepvaart hondenwer ken gp het verlaagde prijsniveau dat onze regeering langs den doornigen weg der deflatie beproeft te bereiken. Wij zouden deze loon- en prijsverlaging onder narcose echter al te duur betalen. Ons volk is een spaarzaam volk. Zijn spaargelden zouden in de eerste plaats de prooi der inflatie worden. Allen die meenden hun kapitaal op voorzichtige en veilige w'ijze te hebben belegd zouden de slachtoffers zijn. Inflatie beloont ver kwisting en berooft de spaarzaamheid. Zij treft pensioenen, levensverzekeringen, stichtingen en de ouden van dagen, die van hun gekapitaliseerden arbeid leven. Zij bevoordeelt schuldenmakers en ban kroetiers. Zij is een klap in het gezicht juist van die Burgers, die in ieder land de ruggegraat van het volk z.ijn. Rijksdag zonder socialisten. Door de uitschakeling van de 120 soc.- democratische leden uit den Rijksdag wordt de stemmenverhouding in dat col lege zeer belangrijk beïnvloed. In Februari van dit jaar waxen nog alle partijen toegelaten, de voornaamste waren deze vijf: nat.-socialisten, soc.-de- mocraten, Gentrum, Duitsche Volkspartij en Communisten. Na den brand in den Rijksdag begon de actie tegen de communisten; bij de rijksdagverkiezingen op 3 Maart 1933 werden bun candidaten nog toegelaten, en kregen zij 81 zetels. Uitoefenen echter mochten de communistische afgevaardig den hun functie niet. Van de oorspronke lijk 647 gekozen afgevaardigden bleven er na aftrek der 81 communistische zetels nog 566 over. De meerderheid van 2/3 noodig voor grondwetsherziening, werd daardoor 378. Thans wordt door de verdringing der S.D.P. en de afzetting der soc.-dem. rijks dagleden het aantal rijks dagleden weer aanzienlijk verlaagd, en wel met 120, zoo dat bet totaal aantal zetels nu 446 wordt, waarvan de 2/3 meerderheid 298 is. De nat.-sociaJisten hebben 288 zetels, hun ontbreken dus nog slechts 10 stem men. De stemmen van den vice-kanselier Von Papen en van minister Seldte be- booren bun toch zeker ook toe, zoodat er nog maar 8 stemmen noodig zijn voor een 2/3 meerderheid. Voor het geval Centrum en B. Volkspartij en de D.-Nationalen zich tegen de regeering zouden keeren, dan zouden deze acht stemmen nog uit de 14 mandaten der kleinere partijen ge- recruteerd kunnen worden. Voor wets wijzigingen, waarvoor een meerderheid van 2/3 noodig is, is de regeering dus thans reeds zoo goed als onafhankelijk van de beide andere groote partijen. Een rijksauto-wegenplan. In de eergisteren gehouden zitting heeft de Duitsche regeering besloten de Duit sche rijksspoorwegmaatschappij machti ging te verleenen tot den aanleg en het in bedrijf stellen van een net van autowegen en daartoe een dochter-maatschappij on der den naam Reichsautobahnen op te richten. De rijkskanselier benoemt een inspec teur-generaal, die toezicht zal houden op de uitvoering en uitgebreide volmachten verkrijgt. Voor het gebruik der autowegen moet een bepaald bedrag worden betaald. D'aar onteigening op groote schaal moet geschieden, zal een nieuwe rijkswegenwet worden uitgevaardigd. Het plan is tot stand gekomen op per soonlijk initiatief van den rijkskanselier en omvat den aanleg van een auto-we gennet in Duitscbland, zooals het nog nergens ter wereld bestaat. Er zal ter stond een aanvang mee worden gemaakt. Het plan zal niet alleen op groote schaal werk verschaffen, maar ook leiden tot een geweldige uitbreiding der Duitsche pro ductie en ten slotte opent het nieuwe perspectieven voor de handelspolitiek. Alle communisten naar een •eiland. De Japansche regeering heeft besloten alle communisten te verbannen naar een eiland, om hen volkomen buiten te slui ten van het politieke leven. Blijkens cijfers van den minister van justitie zijn er in het afgeloopen jaar in verband met de bestrijding van het com munisme 2499 personen veroordeeld en bevinden er zich op het oogenblik 6761 in hechtenis. De toestand In Oostenrijk. De plaatsvervangende „Landesinspektor" der Oostenrijksche N.S.D.A.P. en Ween- sche gouwleider Frauenfeld is aangehou den, wijl men veronderstelde, dat hij zich voor besprekingen naar Italië wlide be geven, om vandaar wellicht naar Duitsch- land door te reizen. De autoriteiten zijn van plan eveneens maatregelen te treffen tegen den op het oogenblik te München vertoevende lands- leider der Oostenrijksche N.S.D.A.P., Proksch. Zaterdagmorgen is te Weenen ternau wernood een ernstige aanslag op de tram verhinderd. Nat.-socialisten hadden een deel der tramlijnen met cement volgego ten om de wagens te doen ontsporen. De politie ontdekte den toeleg echter tijdig. Zaterdagavond werd in het geheele land een groote vaderlandsche betooging ge houden. Op alle bergen werden vuren, te zamen een 5000, ontstoken en tegelijker tijd luidden 20.000 kerkklokken van 9 tot 10 uur. De ongenoode vliegers. De roode vliegers zijn ook over Thü- ringen gevlogen en hebben ook daar vlug schriften neergeworpen. De staatssecretaris van het ministerie van luchtvaart, Milch, heeft zich tegen over persvertegenwoordigers geuit over het vliegincident boven Berlijn. Hij ver klaarde, dat Vrijdagmiddag op een hoogte van 3000 meter een of twee vliegtuigen boven de hoofdstad werden gesignaleerd. De bewolkingstoestand was voor de vlieg tuigen buitengewoon gunstig, daar de wolken zeer laag hingen. Met zekerheid is vastgesteld, dat het tweedekkers waren. Het betreft ongetwij feld vreemde machines, daar vliegtuigen van dit type niet in Duitschland bestaan. Von Bodelschwingh reeds afgetreden. Dr von Bodelschwingh, die tot dusver het ambt van rijksbisschop voor de evan gelische kerken in Duitschland bekleedde, is reeds als zoodanig afgetreden. Het communiqué, waarin van dit be sluit kennis wordt gegeven, luid als volgt: „Wegens de benoeming van een staats- commissaris voor alle evangelische ker ken in Pruisen, is mij de mogelijkheid ontnomen, de mij opgedragen taak ten uitvoer te brengen. Daardoor zie ik mij gedwongen, de functie, mij door den Duitschen bond van evangelische kerken verleend, neer te leggen. Intusschen heeft de staatscommissaris, Jager, zijnerzijds „en beschikking gepu bliceerd, waarin hij mededeelt, zich te be lasten met de leiding der zaken van alle evangelische kerken in Pruisen. Tevens wordt de vice-president van den evange- lischen „Oberkirchenrat" te Berlijn en de superintendent-generaal te Breslau met onmiddellijken ingang met verlof gezon den. Voorts worden alle kerkelijke vertegen woordigingen in de evangelische kerken van Pruisen eveneens met onmiddellijken ingang ontbonden. De kerk dus ook onder de dwinglandij van Hitier. Tot welke complicaties zal dit leiden, indien de kerk haar Goddelijke roeping verstaat? Roosevelt toch naar Londen? Volgens een bericht van de „Daily News", wordt het gerucht sterker, dat president Roosevelt met den kruiser „In dianapolis", naar Londen zal gaan, als professor Moley hem een „hurry call" zendt. De commandant van de „Indianapolis", aldus het blad, verwacht Roosevelt op 30 Juni te Eastport (Maine) te zullen op pikken en hem in een record-tijd van vier dagen naar Engeland te brengen. President Roosevelt zal practisch op Amerikaansch grondgebied blijven, daar hij voornemens is, niet in een hotel, doch aan boord van den kruiser zijn intrek te nemen. Bom ontploft in de St. Pieterskerk te Rome. Zondagmiddag om even over twaalven heeft in het voorportaal van de St. Pie terskerk te Rome een bomontploffing plaats gehad. Een kleine bom, welke voor zien was van een tijdlont, explodeerde op de plaats, waar de voorwerpen, welke de bezoekers niet in de kerk mogen meene men, als wandelstokken, fototoestellen enz., worden bewaard. Eén of andere zwakzinnige schijnt de bom in bewaring te hebben gegeven. Gebleken is, dat het aantal gewonden niet zoo groot is, als men aanvankelijk had gedacht. Vier per sonen werden gekwetst, o.m. een inge nieur uit Pisa. Materieele schade is niet aangericht. Ook de muren bleven onbe schadigd. In de kerk werd van de ont ploffing niets gehoord, zoodat de gods dienstoefening niet gestoord werd. Staat van beleg In Sofia. Uit Sofia wordt gemeld, dat het Bul- gaarsche parlement in den nacht op Zondag het wetsontwerp tot bestrijding van aanslagen heeft aanvaard. Direct werd de staat van beleg over Sofia afge kondigd. Politie en militairen bezetten in den ochtend alle straten der stad. Het te lefoon- en telegraafverkeer met binnen- ea buitenland werd onderbroken. In alle Ingezonden Mededeeling. woningen der stad werd gezocht naar wa penen en verdachte personen. Het verkeer was Zondag volkomen verboden. Ook het treinverkeer naar Sofia is stopgezet. Geheime organisatie te Dortmund. Te Dortmund en omgeving zijn zes-en- dertig leden van een geheime organisatie in hechtenis genomen, o.a. de districts leiders van den bond van roode front strijders. Onder de gearresteerden bevinden zich ook drie Russen. Volgens het politiebericht is gebleken, dat deze organisatie voornemens was ge weest, in het begin van 1933 een gewa- penden opstand te verwekken. Zij had zich in het bezit van wapenen en muni tie gesteld, terwijl sommige leden van de organisatie zich ook hadden toegelegd op het vervaardigen van bommen. Een en ander werd verborgen in holen en ook in grafkelders op de kerkhoven. Een ge deelte is in beslag genomen. Christelijke vakvereenigingen „gelijk geschakeld". De speciale gevolmachtigde der N. S. B. O., Klapper, heeft Zaterdag om één uur de leiding van den bond van chris telijke vakvereenigingen op zich genomen. Den beiden aanwezigen leden van hel bestuur der vakvereenigingen, Otte en Kaiser, werd medegedeeld, dat zij het ge bouw terstond te verlaten hadden. Bei den hebben zonder een woord van tegen spraak dit bevel opgevolgd. Uit de overige deelen van het rijk ko men berichten binnen, dat alle andere vakvereenigingsbureaux om klokslag 9 uur door de N.S.B.O. in bezit zijn geno men. „De belangen der tot nog toe christe lijk georganiseerde arbeiders, aldus voegt de nationaal-socialistische persdienst hieraan nog toe, zullen door de krachtige hand der nationaal-socialisten beter be schermd worden dan door lieden, die ja ren lang arm in arm door dik en dun met het Marxisme zijn samengegaan." Verdaging der ontwapenings-conferenfie? Verschillende bladen vernemen, dat de groote mogendheden besloten hebben, de ontwapeningsconferentie, onmiddellijk na de zitting van 3 Juli, te verdagen tot Oc tober. Er komen 77.000 openbare scholen in Spanje. De Spaansche regeering heeft machti ging verleend voor het uitgeven van een buitengewone leening groot 28 millioen pesetas tot het oprichten van rijksscholen, ter vervanging van de scholen, die aan religieuze instellingen behoorden. Ver wacht wordt, dat de Cortes dit besluit der regeering zullen goedkeuren. Volgens de wet op de religieuse orden mogen deze instellingen na 1 October a.s. geen lagere scholen en na 1 Januari geen scholen voor hooger onderwijs meer heb ben. De regeering is voornemens vóór 1 Oc tober a.s. 77.000 lagere scholen op te richten. Korte Berichten. Uit geheel Italië worden nog voort durend berichten ontvangen over slecht weer. In het bizonder vinden wolkbreu ken plaats en stormt het hevig. Tal van rivieren en beken zijn buiten de oevers getreden. Aan de te velde staande gewas sen is ernstige schade aangericht. De „vroegere" Duitsche sociaal-de mocratische rijksdagafgevaardigde, eer tijds rijksdagvoorzitter, Loebe is gearres teerd. Er is een valsche munters-affaire ontdekt. De werkplaats dezer lieden be vond zich in Milaan; de producten: Zwit- sersche vijffrankstukken, biljetten van 100 lires en van 50 Zwitsersche franken, werden vandaar naar Zwitserland over gebracht. Er hebben reeds acht arresta ties plaats gehad. In Zuid-Slavië is een uitgebreide spionnage-organisatie ontdekt, waartoe talrijke officieren van het vroegere Oos- tenrijiksch-Hongaarsche leger behoorden. Te Belgrado en te Marburg zijn verschei dene personen gearresteerd. Reuter meldt uit Parijs, dat de oud premier Paul Painlevé ernstig ziek is en dat zijn toestand zorgelijk is. De president van de Duitsche rijks bank, dr Schacht, vertrekt Maandag weer 1 Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes eu Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden medeöeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentie» Dinsdags en Vrijdags i 0.76, bij vooruitbetaling. Onder letter oi motto f 0.35. Bij contract belangrijke korting. Binnenland. Pro en contra inflatie. Staakt Zaandam rente en aflossing? Aardbeving op Zuid-Sumatra. Buitenland. De Ghr. vakvereenigingen in Duitschland „gelijk geschakeld". Een rijksautowegenplan in Duitschland. Verbanning van Japansche communisten. Roosevelt naar Londen? Staat van beleg te Sofia. Ingezonden Mededeeling. "WRIGLEY'S KAUWGOM IN DE MOND IS LEKKER EN CEZONDI naar Londen, om de besprekingen met de daar vertoevende schuldeischers van Duitsche leeningen voort te zetten. Boven verschillende streken van België hebben zware onweders gewoed. Te Oostakker bij Gent, is de schade ten gevolge van een wolkbreuk en van feilen hagelslag, door hof- en landbouwers ge leden, zeer groot. Bij sommige bloemisten zijn al de broeikasten beschadigd en de meeste in den vollen grond staande plan ten vernield. Ook de oogst heeft in de streek benoorden Gent zwaar geleden. Nieuwe Kamerleden. De nieuw benoemd verklaarde oom. munistische leden van de Tweede Kamer de heeren Schalker en R. Effendi hebben hun benoeming aangenomen. Naar betere tijden? Naar geméld wordt, is niet alleen op de machinefabriek van Gebr. Stork en Co te Hengelo eenige verbetering ingetre den, ook op de Heeanaf valt een lang zame vooruitgang te bespeuren. Een aan tal beambten en werklieden is de laatste wéken weer in dienst genomen. Geen staking onder de zeelieden. De Centrale Bond van Transportarbei ders heeft onder zija aan den wal vertoe vende leden een stemming gehouden over de vraag, of tegen de loonsverlaging van vijf pet. onmiddellijk, te volgen door een verlaging met een gelijk bedrag over zes maanden, moest worden gestaakt. De uit slag van de gehouden stemming is dat zich voor staken hebben uitgesproken 543 tegen 515, terwijl 20 stemmen blanco of van onwaarde waren. De statuaire bepalingen van den Gen- tralen Bond schrijven voor dat slechts tot staking kan worden besloten met 2/3 der uitgebrachte geldige stemmen. Dit percentage is niet verkregen, zoodat niet tot staken is besloten. Pensioenkorting in Indië. De Javabode" meldt, dat de voorstellen voor pensioenkorting, zooals die werden opgemaakt door het departement van Fi nanciën, de regetring bereikten. Zij gaan spoedig naar den minister van Koloniën. In de korting is een progressie voorge steld. ZAANDAM STAAKT BETALING VAN RENTE EN AFLOSSING. Het voorstel van de soc.-dem. raads fractie inzake de begrooting van Zaan dam voor 1933, waarmede de partijverga dering algéheele instemming heeft be tuigd en dat sedert bij den gemeenteraad is ingekomen, is in de Zaterdag gehouden vergadering van B. en W. 'besproken. Ondanks het verzet van de beide bur gerlijke wethouders heeft het dagelijksch bestuur zich met drie tegen twee stemmen achter dit voorstel geplaatst. Het zal dus Dinsdag op do dan te houden raadsver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1