Wèg die Migraine! AKKER.CACHET5 VRIJDAG 23 JUNI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAAR8AN8 - No. m Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. "AKKERTJES" Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent, Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 tent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder ietter of motto f 0.35. Bij contract belangrijke korting. ZIJ DIE ZICH THANS ABONNEE- REN ONTVANGEN DE TOT 1 JULI VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. Sombere cijfers. Een suppletoire begrooting voor den dienst 1932, ingediend door den Minis ter van Binnenlandsche Zaken geeft op nieuw een somber beeld van de ernstige omstandigheden waaronder wij leven. Het is noodig gebleken voor den crisis dienst ruim f 56 millioen meer uit te geven, dan aanvankelijk geraamd was. Voor noodlijdende gemeenten was oor spronkelijk vier ton uitgetrokken. Het aantal van deze gemeenten is echter veel grooter gebleken dan bij het opmaken der begrooting verwacht werd, zoodat thans in totaal op f 1 millioen gerekend wordt Dit bedrag is op zichzelf nog niet zoo verbijsterend, maar het spreekt toch van de algemeene ontreddering en van de noodzakelijkheid om ook in het gemeente lijk leven een anderen koers in te slaan. Voorts is het o.m. noodig gebleken voor bijdragen in den vorm van subsidiën aan werkloozenkassen ten behoeve van 100 pet. der bijdragen van de leden over 1932 en afgesloten dienstjaren f 2.850.000 meer uit te trekken en voor bijdragen in den vorm van subsidiën aan werkloozenkas sen, voor zooveel zij meer bedragen dan 100 pet. van de bijdragen der ledeD f 9.030.000. Deze cijfers spreken aan de eene zijde van de schrikkelijke werkloosheid, waar door duizenden gezinnen getroffen wor den. Maar zij zeggen aan den anderen kant ook, dat er van de zijde van de Overheid toch wel veel gedaan wordt om de getroffenen te helpen. Er wordt met name van de zijde der S.D.A.P. vaak smalend gesproken over het weinige wat door de opvolgende Christelijke regeeringen gedaan werd om de sociale nooden te lenigen. Maar ver geten wordt te vermelden, dat er geen land ter wereld is waar zóóveel gedaan wordt, ook voor de werkloozen, als in Nederland, wat niet mogelijk zou zijn ge weest als b.v. in 1923 de koers was gevolgd die de S. D. A. P. wenschte. Van nog andere dingen spreken de op zichzelf sombere cijfers. Ze spreken ook van de pogingen tot zelf-help van de zijde der arbeiders. Als de regeering de normale subsidiën aan de werkloozenkassen in 1932 met een kleine drie millioen moest verhoogen, dan volgt daaruit, dat eenzelfde hooger be drag door de werkloozenkassen werd bij eengebracht. De vorige week hebben wij er trouwens reeds op gewezen, dat alleen door de bij het Chr. Nat. Vakverbond aangesloten or ganisaties voor dit doel f 1.169.000 werd uitgegeven. De hoofdindruk die deze suppletoire begrooting achterlaat, is intusschen, dat het er toch wel donker uitziet, óók voor de Rijksfinanciën en dat het een uiterst zware taak is waarvoor de Regeering zich ziet geplaatst. De conferentie te Londen. Eindelijk is dan gisteren de Amerikaan- sche delegatie met een verklaring geko men. Ze luidt als volgt: Alle landen, deelnemend aan de con ferentie besluiten: a. dat het in strijd is met de belangen van elke natie een politiek van extreem economisch nationalisme na te streven en nieuwe handelsbelemmeringen in te voeren; b. dat embargo's invoerquota en andere restricties zoo spoedig mogelijk opgehe ven dienen te worden; c. dat de tarieven zoo spoedig mogelijk verlaagd dienen te worden door weder zijdsche bilaterale verdragen en door mul tilaterale verdragen; verlaagd tot een zoodanig niveau, dat de handel zich weer vrij en op normale wijze kan ontwikke len; d. dat zorg gedragen zal worden, bij het afsluiten van bilaterale of multilate rale verdragen, dat er geen uitzonderings bepalingen in gelascht worden, welke na- deelig zouden werken op den aigemeenen wereldhandel. Men voelt echter opperbest, dat er in de economische commissie weinig bereikt kan worden, als Amerika niet eerst den dollar stabiliseert. En deze kwestie de valutastabilisatie ressorteert onder de financiëele commissie. Toch gaat Dr Colijn met onvermoeiden ijver voort om iets op economisch gebied tot stand te brengen. Het doel hiervan is uitsluitend, om straks aan de mone taire commissie te laten zien, wat op handelspolitiek terrein bereikt kan wor den, indien tot valutastabilisatie beslo ten kan worden. Een mislukking der monetaire com- niissie heeft dan niet alleen op valuta- gebied een ongunstig effect, doch deze commissie zal dan tevens de verantwoor delijkheid op zich moeten nemen, dat ook op economisch gebied de daar bereikte resultaten niet practisch doorgevoerd zul len worden. Helaas wil Amerika van valuta-stabi lisatie voorloopig niets weten. Het bleek duidelijk uit een officiëele verklaring, welke circa half vier gister middag bekend gemaakt werd. De Amerikaansche regeering te Was hington is van meening, dat het thans niet de tijd is om maatregelen tot een tijdelijke stabilisatie te nemen. De reden, waarom het tijdstip ongelegen geacht wordt, is, dat de Amerikaansche regee ring van gedachten is, dat haar poging om het prijsniveau te verbeteren;) de meest belangrijke maatregel is, die zij thans kan doen. Deze verklaring laat aan duidelijkheid niets te wenschen over en komt eenvou dig hierop neer, dat Amerika een prijs- en koersherstel prefereert boven een sta- bielen dollar. Veel commentaar werd er op de con ferentie niet geleverd op de Amerikaan sche mededeelingen, doch het is niet uit gesloten, dat de overige landen, nu Ame rika positief zijn standpunt heeft te ken nen gegeven, hun houding hier tegen over ook zullen gaan bepalen. In ieder geval is het een feit, dat tal van geheime besprekingen te Londen ge voerd worden. MacDonald heeft, toen hij kennis had genomen van de Amerikaansche opvat tingen, het bureau der conferentie bijeen geroepen voor een zitting, waarin de nieuwe situatie werd besproken. Soc.-Democratische partij In Duitschland verboden. 'Alle rijksdag-, landdag- en gemeenteraadsleden in alle Duitsche landen van hun functie ontheven. Gebeurtenissen van den jongsten tijd, aldus een Wolffbericht uit Berlijn, hebben h t onweerstaanbaar bewijs geleverd, dat de Duitsche soc.-democratie voor hoog- en landverraderlijke ondernemingen tegen Duitschland en zijn rechtmatige regeering niet terugschrikt. Leidende personen in de S. P. D., zoo als Wels, Breitscheid, Stampfer en Vogel bevinden zich reeds weken in Praag, om van daar uit den strijd tegen de nationale regeering in Duitschland te voeren. In een door de politie verraste geheime vergadering van Soc.-Dem. leiders te Hamburg is landverraderlijk materiaal gevonden. Dit alles dwingt tot de conclusie, dat de soc.-dem. partij in Duitschland als een den staat en het volk vijandig gezinde partij moet worden beschouwd, die op geen andere behandeling meer aanspraak kan maken, dan op de communistische partij is toegepast. De rijksminister van binnenlandsche za ken heeft derhalve den regeeringen der landen verzocht op grond van de veror dening van den rijkspresident ter 'bescher ming van volk een staat van 28 Fetor. 1933 de noodzakelijke maatregelen tegen de S. P. D. te treffen. Met name moeten alle le den der soc.- dem. part ij, die thans nog deel uitmaken van de volksvertegenwoor digingen en gemeentera den, terstond van de ver dere uitoefening van hun functie worden ontheven. De soc.-democratie kan ook niet meer in staat worden gesteld op eenigerlei wij ze propagandistische actie te voeren. Vergaderingen van de Soc. dem. part ij. van haar neven- en „E r s a t z"-o rganisaties zullen niet meer worden toegestaan. Evenzoo mogen soc.-detm. bladen ten tijdschriften niet meer worden uitgegeven. Het vermogen van de S. P. D. en haar onder-organisaties wordt, voor zoover het niet reeds in verband met de ontbinding der vrije vakvereenigingen is geconfis- keerd, in beslag genomen. De leider van het Duitsche „arbeids front", Dr Ley, heeft een bekendmaking gepubliceerd, waarin hij zegt: Bij de vorming van het Duitsche ar- beidsfront moet worden opgetreden tegen de talrijkheid der werknemers- en werk geversorganisaties. Niet alleen moet daarmee de laatste schuilhoek van het Marxisme worden op geruimd, maar ook de rampzalige ver deeldheid der Duitsche werkmenschen moet worden opgeheven. Kleingeestige en verwaande lieden zullen deze groote revo lutionaire daad niet erkennen en trachten met eigen organisaties dit werk te ver zwakken. Hetisdewilvanden leider, dat buiten hetDuit- sche arbeidsfront geen or ganisaties, noch van werk gevers, noch van werkne mers, meer bestaan. Alle andere vereenigingen, ook z.g. ka tholieke en evangelische arbeidersvereni gingen, moeten als vijanden van den staat worden beschouwd, daar zij den grooten opbouw hinderen en remmen. Ook tegen de R. K. geestelijken wordt actie gevoerd. In Burrweiler werd de plaatselijke gees telijkheid „wegens verachting" der natio nale beweging en van haar symbolen in de gevangenis geworpen. Hetzelfde ge schiedde met den parochiegeestelijke van Godremstein. De Wurtemhergsche politiedirectie heeft een verordening uitgevaardigd, vol gens welke de Katholieke gezellen- en jeugdvereniging tot nader order geen bij eenkomsten meer mag houden. De voor zitter der vereeniging, kapelaan Sass, is gearresteerd. Ook de Protestantsche jeugdorganisa ties zijn in Staffelstein verboden. Te Landau marcheerden gisteren een aantal S.A.-mannen naar de ambtswoning van den burgemeester en eischten het ont slag van verscheiden R. K. beambten en politieofficieren. Te Kaiserlautern zijn elf personen in hechtenis genomen, onder wie pastoor Mann. Te Keulen is het congres van de Katho lieke jeugd verboden. De arrestaties van R. K. priesters, die zich tegen het natio- naal-socialisme uitlaten, duren voort. De internationale arbeidsconferentie Op de internationale Arbeidsconferen tie zijn gisteren de discussies over het rapport van den directeur Butler begon nen, waarbij de vertegenwoordigers van alle drie de groepen in de Nederland- sche delegatie reeds het woord hebben gevoerd, n.l. prof. Aalberse voor de regee ring, mr Gort van der Linden voor de werkgevers en het Kamerlid Kupers voor de werknemers. Met betrekking tot de wereldcrisis be toogde Kupers, dat thans wel bebleken is, dat loonsverlagingen de crisis niet kun nen oplossen. Hij wees ook op het advies van den Hoogen Raad van Arbeid in Nederland ten gunste van de 40-urige werkweek. Mr Gort van der Linden uitte een vrij scherpe critiek op het rapport van den directeur, dat een pleidooi voor de „Plan- wirtschaft" bevat. In de namiddagvergadering kwam ook prof. Aalberse aan het woord, die een zeer wijsgeerige rede hield, waarin hij zijn bi- zondere instemming uitsprak met de op vatting van Butler, dat de internationale arbeidsorganisatie tot taak heeft mede te werken aan de rationeele organisatie van de gemenschap en aan de oriënteering van het industrieele leven in een nieuw tijdperk, dat door een steeds dieperen af grond van de toestanden en gedachten van voor den wereldoorlog gescheiden zal zijn. Noodweer in Zwitserland. In het kanton Ury heeft een ontzettend noodweer, gepaard met hevigen sneeuw val, zeer ernstige schade aangericht. In het dorp Fluelen is de Gotthard-weg op drie plaatsen vernield. Vrouwen en kinderen zijn over de daken der huizen gevlucht. In Altdorf en Erstfield staan uitge strekte oppervlakten bosch, tuinen en weiland onder water, ook Schattdorf dreigt te worden overstroomd. Tusschen Erstfeld en Curmellen is de Gotthardweg op tien plaatsen vernield. De Pruisische landskerk ook onder staatsleiding? De minister voor wetenschap, kunst en volksopvoeding in Pruisen, heeft aan ministerialdirektor Dr E. P. Trendelen burg, leider van de kerkelijke af deeling in het Pruisische ministerie voor eere- dienst, een brief gezonden, waarin hij o.m. heeft geschreven: „De benoeming van een commissoria- len voorzitter van den oppersten raad der Evangelische Kerken zonder voorkennis van en overleg met den Pruisischen mi nister voor wetenschap, kunst en volks opvoeding beteekent een schrede van de oud-Pruisische landskerk, die voor de verhouding tusschen den staat en de kerk niet zonder ernstige gevolgen kan blijven. „Teneinde de vraagstukken op te los sen, die daardoor ontstaan, is een per soon noodig, die bestand is tegen ver rassingen en wiens opvattingen volkomen overeenkomen met de mijne. „Daarom zend ik u met ingang van heden met verlof." Minister Rust heeft tegelijkertijd den landgerichtsrat Jager met de leiding der kerkelijke afdeeling in het ministerie voor eeredienst belast. Soldaten zingen de „Internationale". Te Gent hebben zich, nabij de Leopolds- kazerne, waar leden van socialistische jeugdorganisaties anti-militaristische ge schriften uitdeelden, incidenten voorge daan. De socialisten werden door de po litie verdreven. Later hebben soldaten, in de kazerne, de „Internationale" ingezet. De wacht bleek niet bij machte te zijn om de rust te herstellen, zoodat een detache ment gendarmerie moest worden ontbo den. Verscheidene jonge socialisten die, tijdens de incidenten, vóór de kazerne, werden gearresteerd, zijn later weer in vrijheid gesteld. Amerika dreigt met dumping. De Amerikaansche minister van econo mische zaken, "Wallace, heeft er mee ge dreigd, dat Amerika zich van internatio nale dumping zou bedienen, teneinde zijn voorraden tarwe op te ruimen en wel door verkoop op buitenlandsche markten tegen den prijs van 20 cents per bushel. De locoprijs voor tarwe te Chicago was Woensdag j.l. 76Yi a 77 dollarcent. Het dreigement is aan het adres van Austra lië, Argentinië en Canada gericht. Zooals bekend, schijnen Argentinië en Australië tegen een beperking van de beplante op pervlakte met 10 pet. te zijn. Korte Berichten. i De schade, door den wervelstorm te Rouaan aangericht, wordt op ruim i mil lioen francs geraamd. Ongeveer 20 per sonen zijn gewond. Een kraan, die 6 ton woog, werd omvergeworpen. In Pennsylvania en Ohio zijn ten gevolge van de hittegolf, die sedert enkele dagen heerscht, 37 personen gestorven. Het gemeentebestuur van Ludwigs- hafen heeft de eigenaars van leegstaande huizen aangeschreven om deze ter be schikking van groote gezinnen te stellen. Bjj eventueele weigering zullen de huizen eenvoudig in beslag worden genomen. De gemeenteraad van Munchen heeft op voorstel van de nationaal-socialisti- sche fractie besloten, de graven van Kurt Eisner en van Landauer direct op te ruimen De grafsteenen zijn verwijderd. Ook dus voor de dooden geen eerbied meer. Te Murcia in Spanje is een aard beving waargenomen die twee minuten duurde. Onder de bevolking ontstond een paniek. Zij vluchtte uit de buizen. Schade van beteekenis is echter niet aangericht. De Zwitsersche Nationale Raad heeft een aanvullend crediet van een mil lioen francs voor de Zwitsersche ver voermaatschappijen goedgekeurd om ge durende den zomer 1933 voor vreemde lingen een tariefsverlaging op de vervoer middelen van 30 pet. mogelijk te maken. MINISTER COLIJN, De voorzitter van den Ministerraad, Dr H. Colijn, is gisteren 64 jaar geworden. De Nederlandsche journalisten, die in Londen vertoeven ter gelegenheid van de Economische en monetaire conferen tie, hebben gisteren den voorzitter van de economische commissie een bloem stuk aangeboden. Dr Colijn is voornemens vanavond per vliegmachine voor een paar dagen naar ons land terug te keeren. Departementen-wee. De instelling van het nieuwe ministerie van Sociale Zaken maakt natuurlijk ook een verhuizing noodzakelijk, maar het blijkt daarmee niet erg te vlotten. Naar wij vernemen, was men uitgegaan van de logische gedachte, de departe menten van sociale en economische za ken in het gebouw aan bet Bezuidenhout te laten. Onderwijs, dat daar nu nog zetelt, zou dan het oude departeimeint van Marine betrekken. Minister Marchant schijnt echter deze verhuizing niet te wenschen, vooraleer het oude-Marine-departement gemoderni seerd is, doch daarvoor moet minister Oud geen geld beschikbaar willen stellen. Er schijnt nu overwogen te worden, het departement van minister Slotemaker on der dak te brengen in den ouden Octrooi- ,raad. Tenzij Sociale Zaken dit op zijn beurt ook weer weigert en de drie Mi nisters blijven, waar ze nu zijn. Hef Duitsche moratorium en de land en tuinbouw. Naar aanleiding van het door de Duit sche regeering afgekondigde Transfer moratorium voor betaling van rente en aflossing op schulden aan het buitenland werd door den Katholieken Nederland- scben Boeren- en Tuindersbond op 19 Juni een telegram gezonden aan den Raad van Ministers met verzoek tegen dezen ongemotiveerden maatregel van Duitschland met kracht op te treden. Op 21 Juni d.a.v. mocht het bestuur van den Katholieken Neder landschen Boeren- en Tuindersbond het volgend te legrafisch antwoord ontvangen van den minister van Economische Zaken: „Ten antwoord op uw telegram d.d. 19 dezer diene, dat de regeering diep door drongen is van den ernst van een maat- Binnenland. De Minister van binnenlandsche zaken over bestellingen in het buitenland. Financieels moeilijkheden voor Amster dam. Buitenland. De Londensche conferentie. Een Ameri kaansche verklaring. De gouden stan daard in gevaar? De actie tegen de soc.-dem. partij en de Roomsch-Katholieken in Duitschland. Amerika dreigt met dumping. Ingezonden Mededeeling. Als de dag voor U verloren lijkt, als alles U hindert i licht, reuk en -v geluid, dan werken als 'n wonder(aIocer! V0I9./11 recap! van Apotheker Dumonh Slechts 50 ct. p. 12 st. Bij Apoth. en Drog. regel, welke ons nationale vermogen en inkomen grootelijks benadeelt. Zij ia in deze aangelegenheid waakzaam en zal alle ten dienste staande middelen, aller eerst van overleg, aanwenden." Benoeming Tweede Kamerlid. De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft in de plaats van jhr mr F. Beelaerts van Blokland tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard jhr dr J. W. H. Rutgers van Rozenburg te Baarn. Commandant B, Vlas. Commandant Bouwe Vlas van het Le ger des Heils is beterende. Woensdag mocht hij het Ned. Herv. Diaconessenhuis te Amsterdam verlaten. Een operatie heeft niet plaats gehad. Zijn arbeid zal hij voorloopig nog niet kunnen hervatten. De Koningin-Moeder. De gezondheidstoestand van H. M. de Koningin-Moeder, die wegens een knie verstuiking eenige dagen rust moet hou den, is naar omstandigheden gunstig. De verstuiking is niet van ernstigen aard en H. M. maakt bet goed. Gistermiddag zijn de Prins en Prin ses Von Wied per auto ten paleize te Soestdijk gearriveerd. Morgen wordt H. K. H. Prinses Juliana verwacht, die het dejeuner ten paleize te Soestdijk zal ge bruiken om daarna naar Het Loo terug te keeren. Financieele zorgen te Amsterdam. Naar gemeld wordt, geeft bet sluitend maken van de nieuwe begrooting van Amsterdam nog steeds veel zorgen. Zoo als het zich thans laat aanzien, valt er nog een bedrag van ruim zeven millioen te dekken, als verschil tusschen inkomsten en uitgaven. Tot dit hooge bedrag hebben medegewerkt de stijging der uitgaven voor Maatschappelijken Steun met ongeveer 2 V> millioen, meer dan de raming, een bedrag van 3 millioen, welke de winst uit de bedrijven minder is dan de ra ming, voorts nog een belangrijke tegen valler van de opbrengst der belastingen! Opdrachten voor den Nederlandschen scheepsbouw. De Vereenigde Nederlandsche Scheep vaart Maatschappij meldt, dat zij den bouw van twee schepen heeft aanbesteed. Een ervan is besteld bij de Nederland sche Scheepsbouw Maatschappij'. De hou wers van het andere schip zijn nog niet bekend, maar in elk geval zal de bouw aan een Nederlandsche werf warden op gedragen. De schepen zijn bestemd voor den dienst van de Holland-Afrika-lijn. Elk der schepen zal worden uitgerust met twee zescylinder motoren, te bouwen door de Machinefebriek Gebr. Stork en Go. te Hengelo, van het type A.E.G.-Has- selman. Indeeling der dienstplichtigen. De ingeschrevenen voor den dienst plicht, die hun wenschen met betrekking tot de inlijving niet reeds bij de keuring hebben opgegeven of die iets anders zou den wenschen dan zij toen hebben mede gedeeld, hebben tot 15 Juli gelegenheid hun voorkeur op te geven aan den com mandant van het indeelingsdistrict. Het verdient aanbeveling dit schriftelijk te doen. Deze voorkeur kan betreffen zoowel de indeeling bij de zeemacht of bij een be paald korps als het garnizoen, den tijd van opkomst en de opleiding tot officier of onderofficier. Voor sommige gevallen zijn bij de keu ring bijzondere aanwijzingen verstrekt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1