Land- en Tuinbouw. Gemengd Nieuws. Rechtzaken Gemeenteraad van Vlissingen. Dhr Paul herinnert er aan, dat hij enkele malen toen hij pas Raadslid was heeft voorgesteld een oommissie van bijstand in het leven te roepen. Wet houder Onderdijk was daar steeds een voorstander van. De meerderheid van B. en W. en van den Raad niet. Spr. begrijpt niet, dat de Raad dit voorstel niet met beide harden aangrijpt. Ook Spr. be toogt, dat een commissie van voorberei ding niet te combineeren is met een van bijstand. Dat laat de Gemeentewet niet toe. Dhr B y b a u onderschrijft dit. We hebben te kiezen tusschen een commis sie van voorbereiding of van bijstand. Dhr Jeronimus zou aan de bezwa ren tegemoet willen komen door de com missie van fabricage om te vormen in de commissie van bijstand. Het lijkt Spr. overbodig beide commissies te hebben. Weth. B o a s s o n beantwoordt enkele vragen in de vorige vergadering gedaan. Met den ingenieur van den polder Wal cheren is overleg gepleegd over de her bestrating van den Noordweg. Dhr P a u 1 wil hierover nog meer in lichtingen, die in de volgende vergadering zullen worden gegeven. Weth. B o a s s o n verdedigt het voor stel tot instelling der bedrijven-commissie B. en W. in zijn geheel achten die wen- schelijk. Spr. onderschrijft, dat een com missie van voorbereiding en van bijstand niet te combineeren is. Een commissie van bijstand krijgt de concept-voorstellen van B. en W. te be- oordeelen. Die voorstellen worden dam grondig bestudeerd onder leiding van den betrokken wethouder. De commissie van fabricage kreeg nooit te beoordeelen de voorstellen, die alleen de bedrijven raakten. Dhr v. d. Feit z: dat moet dan gauw veranderd. Dhr B o a s s o n: Dat kan door de com missie van bijstand, wier wenschelijkheid Spr. nog nader uiteenzet. De leden van die commissie kunnen hun mede-Raads leden ook goed inlichten. De behandeling der begrooting kan er vlotter door ge schieden. Mevr. W e ij 1 heeft wel eens wrijving op gemerkt tusschen B. en W. en de com missies. Wanneer nu die commissie van bijstand haar oordeel over de voorstellen heeft gegeven, zal dat wel verminderen. Dhr Van A n d e 1 weet uit ervaring uit een andere gemeente, dat een com missie van bijstand nuttig werkt. Maar het gevaar bestaat hier, dat de bestaande commissies hun beste leden zullen moe ten afstaan aan de nieuwe. De voorzitter merkt op, dat de verandering van houding van B. en W. alleen haar oorzaak vindt in de verande ring van samenstelling van dit college. Spr. verdedigt het voorstel op grond van zijn eigen jarenlange ervaring. Het is wel eens zoo, dat B. en W. worden beschouwd als het Kabinet en de Raad als een volks vertegenwoordiging. Dhr v. d. F e 11 z meent, dat dit hier ook zoo is. De voorz.: dan moet dit spoedig ver anderen. Daar kan zulk een commissie toe medewerken. B. en W. willen den Raad zelf beter inzicht geven in den gang van zaken der bedrijven. Er zullen voorstellen zijn (niet alle), die ook na do commissie van bijstand de commissies van financiën of van fabricage nog moe ten passeeren. Niet een verzwakking maar een ver sterking van den Raad ziet Spr. in het voorstel. Spr. had zich voorgesteld, dat dit voorstel met graagte zou zijn aan vaard. Interruptie: U kent den Raad van Middelburg nog nietl Dhr v. d. F e 11 z stelt voor de beslis sing aan te houden tot de volgende ver gadering. Spr. ziet de noodzakelijkheid der commissie nog niet in en pleit voor handhaving van 'sRaads zelfstandigheid Het oordeel van den Raad beteekent niet veel meer, als de commissie van bijstand er komt. Dhr Paul: drie van de zeventien! Dhr v. d. F e 11 z: het zijn onze vertrou wensmannen. Ze zullen staan onder in vloed van den wethouder. Geroep: Oho! De voorz.: U opent den wethouder een land van belofte! Dhr v. d. F e 11 z wil liever uitstel. Dan kan intusschen worden overwogen enkele bevoegdheden, die men aan de nieuwe commissie wil geven aan de com missie van fabricage toe te kennen. Weth. Onderdijk meent, dat con flicten en onnoodige debatten vermeden kunnen worden als er een commissie van bijstand komt. De Raad kan die commis sie weigeren en b.v. een derde commis sie met hetzelfde karakter als de beide andere commissies, speciaal voor de be drijven, benoemen. Dhr Mes wil in ieder geval uitstel van de benoeming. Dhr Heemskerk yyidt het niet juist, dat de Raad te veel zeilt op het compas der commissies. Spr. zou verder willen bepalen dat men niet tegelijk lid kan zijn van een commissie van voorbe reiding en van bijstand. Weth. Boasson is niet duidelijk de uitdrukking „het missen van de beste menschen". Men moet dubbel blij zijn, als men in zijn fractie een lid heeft, dat zoo goed ingelicht is. R-et voorstel van den heer v. d. F e 11 a tot uitstel wordt verworpen met 10 tegen 7 st. De verordening wordt nu artikelsge- wijze behandeld. Dhr Heemskerk stelt voor bij art. 2 te bepalen, dat een lid van deze com missie geen lid kan zijn van een commis- sie van voorb voiding. Ve> worpen met 10 tegen 7 st. Dhr B y b a u wil de eindstemming uit stellen tot de volgende vergadering. Ver schillende leden komen hiertegen op. De verordening wordt nu met algem. st. aan genomen. De benoeming der leden geschiedt in de volgende vergadering. Hierover is plm. twee uur gedebat teerd. Het is inmiddels kwart voor vijf geworden. Verplichte aansluiting waterleiding voor sommi ge perceelen. Dhr Wondergem wil aan eigenaren van gebouwen de verplichting tot aansluiting opleggen. De voorzitter vindt het voorstel een stap in de goede richting. Gezien de tijdsomstandigheden moeten we nu niet verder gaan. Na een kleine wijziging wordt het voor stel aangenomen. Heffings- en invorderings verordeningen vergun ningsrecht voor verkoop sterke drank. Z.h.st. aangenomen. Regeling inningskosten bedrijven. Dhr Mes is tegen het voorstel. Vele middenstanders zitten met groote moeilijkheden. B. en W. zeggen wel een soepele toepassing toe, maar we weten, wat dat is. Dhr Harthoorn gelooft dat toch ook een winkelier zijn vordering tracht binnen te krijgen. Dat moet de gemeente ogk doen. Dhr Bybau herhaalt zijn wensch: storting op de postrekening. Weth. Boasson zegt, dat de bedrij ven zeker rekening bouden met de moei lijkheden der middenstanders. Hier wordt op zachte wijze opgetreden. Betaling door middel van de postrekening is niet zoo eenvoudig, maar zal worden overwogen. Het brengt vermeerdering van admini stratie mee. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen. Nader besluit terzake beschikking over gemeen te-eigendommen. Dhr G o r n e 1 i s- s e wil opknapping van de Vleeschhal. Weth. Onderdijk verwijst dit naar betere tijden. Nu kan het niet. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen. De voorzitter stelt voor enkele voor stellen om des tijds wille aan te hou den. Enkele leden maken daartegen be zwaar. Hierna geheime zitting, die ongeveer een uur duurt. Te ongeveer half 7 wordt de vergade ring heropend. Aan de orde komt de afkoop onder houdsbijdragen N. Vliss. weg. Mevr. W e ij 1 vindt het verstandiger de afkoopsom te betalen. Als we later, b.v. over vijf jaar, willen afkoopen, hebben we vijf keer een jaarlijksch bedrag be taald en moeten we ook dan de afkoop som nog betalen. De voorzitter zegt, dat B. en W. geen bezwaar hebben, als een annuïteits- leening tegen 4y2 of 5 gesloten kan worden en Ged. Staten geen bezwaar heb ben. De zaak komt dan weer bij den Raad. Weth. Onderdijk zegt, dat Ged. Sta ten geen bezwaar hebben tegen een loop tijd van 40 jaar, wel tegen een langeren termijn. De voorzitter merkt nog op, dat een gewone leening te duur uitkomt in de eerste jaren. Dan kunnen we beter de jaarlijksche bijdrage betalen. Het gewijzigde voorstel wordt z.h.st. aangenomen. Verpachting jacht Oranje zon. Dhr v. d. F e 11 z stelt voor een nieuwe verpachting uit te schrijven, in gaande 1 Augustus, geldig voor 3, 4 of 5 jaar. Dhr Paul meent, dat we genoegen moeten nemen met het tegenwoordige contract. De voorzitter stelt voor te stem men over het voorstel van B. en W. (be krachtiging van de bestaande overeen komst). Spr. beveelt dit aan. Het zou hem spijten, als de pachter de onaan gename gevolgen zou moeten dragen. De jacht loopt nu nog 4 jaar. Dhr v. d. Feltz zegt, dat bij de vo rige verpachting niet naar recht en bil lijkheid is gehandeld. Daarvoor kan spr. de verantwoordelijkheid niet dragen. Er moest voor 3 jaar worden ingeschreven en er is voor 5 jaar gegund. Dhr Jeronimus noemt het toen ge beurde een parodie op een fatsoenlijke verpachting. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 9 tegen 7 st. (dhr Portheine afwezig). Levering duinwater aan de gemeente Vlissingen. Z.h.st. aan genomen. Rekening 1932 van vee- en vleeschkeuringsdienst. Goedge keurd. Rekening reinigings- en ont- smettingsdienst 1932. Goedge keurd. Eindwijzigingi gemeente-be groot i n g 1932. Aangenomen. Schoolbanken v. bijz. school. Toegestaan. Verhuring voormalige hulp kazerne en grond Wagenaar- straat. Aangenomen. Wijziging verlichting Molen water. Dhrn v. d. Feltz en Jeroni mus hebben bezwaren, maar vragen geen stemming. Enkele punten worden aangehouden. De Griffioen. Dhr O n.4 e r d ij k zegt, dat per 1 Aug. het gebouw „de Griffioen" moet opgeleverd zijn. Dat moet nagekomen worden. Zeer tot spijt van spreker komen we tamelijk ver boven de begrooting uit, die krap was geraamd. Het schilderwerk is wel zeer tegengeval len (begrooting f 1100, laagste inschrijver f1700, n.l. Gebr. Bruggeman te Goes). De totale overschrijding van de begroo ting (f9000) is f 1000. B. en W. vragen nu een meerder crediet van f1000. De gun ning van het schilderwerk is aangehou den tot de Raad heeft beslist. Dhr v. d. Feltz vraag wie hiervoor verantwoordelijk is. Natuurlijk B. enW., maar het college heeft toch" zijn advi seurs. Deskundige menschen mogen toch zoo'n vergissing niet maken. De taxatie is blijkbaar te laag geweest. Zoo iets ge beurt helaas hier zoo dikwijls. Is Ge meentewerken hiervan de schuld? Dan wordt het hoog tijd, dat er andere advi seurs komen. Dhr Jeronimus vindt het niet juist, dat M'burgsche werkkrachten moeten worden genomen. Deed men dat niet, dan zou de loonstandaard dalen, maar er kwam meer werk. Het platte land moet ook kunnen inschrijven. Dhr Paul pleit voor tewerkstellen van M'burgsche werkkrachten. Dhr Jeronimus: Juist, ter wille van uw vakvereenigingen. Dhr den Hollander gelooft niet, dat de Griffioen op 1 Aug. bewoonbaar zal zijn. Dhr Onderdijk zegt, dat het moet. Daarom zijn ook alle onderdeelen van dit werk aanbesteed. Spr. onderschrijft niet, dat men bij Gemeentewerken te laag raamt. Spr. is hem geen dergelijk geval bekend. Dhr v. d. Feltz: de Godshuizen! Dhr Onderdijk: daar staan we buiten. Dhr v. d. Feltz: het was dezelfde. Dhr Jeronimus: de Nieuwstraat. Dhr Onderdijk: Daar was geen overschrijding. Spr. betoogt, dat er hoog is ingeschreven, vooral door de Middelbur gers. Het spijt spr., dat de laagste in schrijvers geen Middelburgers zijn, maar de daaropvolgende is f 700 hooger. Het crediet wordt met alg. st. verleend. De voorzitter wil van de rondvraag afzien. Dhr Co melisse vraagt of het B. en W. bekend is, dat een voormalige paar denstal als woning is verhuurd. De voorzitter: ons niet bekend. Dhr Mes: hij wil niet anders. De voorzitter: we zullen de zaak onderzoeken. Hierna te zeven uur sluiting. De aardbeien-oogst. De aardbeien-veilingen te Beverwijk zijn voor den export begonnen. De aan voer is bevredigend, maar do prijzen zijn zeer laag; ze variëerden tusschen 11 en 24 cent per K.G. Misschien worden de prijzen nog iets beter, maar men houdt er al rekening mede, dat ze niet hoog zullen worden. Wat den oogst betreft, is de verwach ting ook niet bijster gunstig. De bereke ning is, dat de oogst ongeveer een derde minder zal zijn dan die van het vorige jaar. In de Woensdagmiddag gehouden ver gadering van den gemeenteraad was in gekomen een Kon. Besluit, waarbij raads besluiten tot toekenning van een vergoe ding voor boventallige onderwijskrachten aan de Vlissingsche Schoolvereeniging (Neutrale school), niet worden goedge keurd. De heer Van Hal, S.D.A.P., wees er op, dat zijn fractie er destijds tegen waar schuwde de gelden niet toe te staan vóór een principiëele beslissing ter zake was uitgelokt. Zeker hadden B. en W. goede informaties ingewonnen, maar het blijkt nu, dat de regeering er anders over denkt. Van verschillende zijden is er op ge wezen, dat de vereeniging er door in groote moeilijkheden komt. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloot de raad tot opzegging van de bestaande concessie van de Imperial Gas- Association te Londen voor het hebben van buizen in gemeentegrond. Naar aanleiding van een verzoek van de eerste Vlissingsche Accordeon-vereeni- ging „Crescendo" om twee openbare uit voeringen te mogen geven, ontspon zich eenige discussie, waarbij B. en W. naar voren brachten, dat financiëel niet aan dit verzoek is te voldoen, omdat de post muziekuitvoeringen dit niet meer toe laat, ook niet nu de Postfanfare geen concerten meer geeft. Het bekende adres van Poortvliet wordt voor kennisgeving aangenomen. De raad voldoet aan een verzoek van bewoners van den Singelweg om ophef fing van de retributieheffing voor het hebben van bruggen aan dien Singel. De overige reeds vroeger vermelde voor stellen worden alle z.h.s. aangenomen. Eveneens vereenigde de Raad zich met het voorstel om met de gemeente Mid delburg een overeenkomst aan te gaan tot wederzijdsche hulpverleening bij brand. Naar aanleiding van een vraag van dhr Rorije zeide de voorzitter, dat een nieuwe regeling van het weksysteem bij de brandweer in voorbereiding is en die kwestie bij de a.s. begrooting nader onder het oog zal worden gezien. De raad stelde opnieuw een verorde ning va.st op het beheer van het water leidingbedrijf, zulks met eenige wijzi gingen. Brand in een fabriek van lampekappen. Gisteravond omstreeks half zes werd brand ontdekt in de fabriek van lampekappen en electri- sche ornamenten „Heyza" van de firma J. van der Heym, welke fabriek gelegen is op den hoek van Kuiperstraat en Blok makersstraat te Rotterdam. Het personeel had om vijf uur de fa briek verlaten. Om half zes vertoefde een der chefs op het kantoor, toen een brand lucht waargenomen werd. Een onderzoek bracht aan het licht dat er een brand uit gebroken was in een kelder van 25 bij 25 M., die gebruikt wordt voor den opslag van goederen en emballage en voor het bewaren van de voor het bedrijf benoo- digde verf. Het vuur ontwikkelde veel rook, die het blusschingswerk zeer be moeilijkte. Het achtergebleven personeel ving de blussching aan met een slang op de eigen brandleiding. De brandweer tastte met acht stralen van den slangenwagen en een van de motorspuit het vuur aan. Een gelukkige omstandigheid was, dat zich hier en elders op de begane grond- verdieping van de fabriek een dikke be- tonvloer bevindt, die het vuur belette zich uit te breiden naar de hooger gelegen verdiepingen. Op de plaatsen waar in deze vloer doorgangen waren, hield de brandweer haar speciale aandacht geves tigd. Zij slaagde er dan ook in het vuur tot den kelder te beperken. In een uur tijds was het vuur gebluscht. De schade wordt door verzekering ge dekt. Motor-ongeluk. Twee d o o d e n. Gisteravond ongeveer zeven uur heeft zich op den weg LunterenEde een motorongeluk afgespeeld, waarvan de gevolgen zeer betreurenswaardig zijn. Op dat oogenblik reden, halfweg Ede- Lunteren, twee meisjes, de 12-jarigo Jansje Meilink en de 12-jarige Hendriks v. d. Weyde, beiden woonachtig te Ede. De meisjes wilden met de fiets den weg oversteken en gaven daartoe een teeken met do hand. Toen naderde met vrij groote snelheid de motorrijder T. Bak ker uit Utrecht, bij wien B. Lagerwey uit Lunteren, op de duo was gezeten. Ze hebben hoogstwaarschijnlijk de signaleu van de beide meisjes niet opgemerkt, al thans eerst op het allerlaatst oogenblik hebben de mannen de fietsende meisjes ontdekt. De bestuurder trachtte uit te wijken, doch kon een aanrijding niet meer voor komen. De meisjes worden met fiets en al tegen den grond gesmakt; de motor botste tegen een langs den weg staanden boom. De beide motorrijders werden van den motor geslingerd. Zeer zwaar ge wond bleven zij, buiten bewustzijn, op den weg liggen. Artsen uit Lunteren verleenden de eer ste hulp. Niet lang na het ongeval be zweek de ongeveer 35-jarige T. Bakker uit Utrecht aan de gevolgen van zijn won den. De 35-jarige B. Lagerwey uit Lunte ren lag stervende op den weg; zijn toe stand was zeer zorgwekkend. Het 12-ja- rige Jansje Meilink werd met een hersen schudding en verschillende wonden op genomen, terwijl het andere meisje, Hen drika v. d. Weyde, licht gewond werd. De motor was zwaar beschadigd; beide fietsen totaal vernield. In den loop van den avond is ook de tweede motorrijder, de duo-passagier Brand Lagerwey uit Lunteren op de plaats van het motorongeluk aan de ge volgen van de wonden overleden. Geheimzinnige brand te M e g e n. Gelijk gemeld, heeft onlangs te Megen een brand de bakkerij van B. verwoest. Het was een mysterieuse ge schiedenis. Het dienstmeisje werd des nachts wakker en hoorde een paar onbe kende personen zeggen, dat zij het huis in brand zouden steken. Uit vrees voor ontdekking hield zij zich eerst stil, doch zoodra de indringers zich verwijderd hadden wekte zij den jeugdigen knecht, die zich met haar alleen in huis bevond en zoo ontkwamen beiden aan een wissen dood. De kinderen van B. waren in den loop van den dag weggeroepen door het be richt dat hun vader, die elders vertoefde, ernstig ziek zou zijn. De politie heeft sindsdien ijverig ge speurd en daarbij kwam o.m. vast te staan, dat er van een ziekte van B. geen sprake is geweest, zoodat het bericht daaromtrent gefingeerd was. Dit, gevoegd bij verschillende andere aanwijzingen, is aanleiding geweest voor rijks- en ge- meenteveldwacht om den bakker gisteren in Megen te arresteeren en hem over te brengen naar de kazerne der Kon. Mare chaussee te Oss. Hier heeft de Officie'' van Justitie te 's Hertogenbosch hem aan een streng verhoor onderworpen. Binnen enkele dagen worden nog meer arrestaties verwacht.Men neemt aan, dat B. zelf den brand niet heeft gesticht, doch dat hij van anderer plannen daartoe op de hoogte is geweest. De Zondagsluiting der ca- fé's te Serooskerke. Gisteren werd voor het Kantongerecht te Middelburg behandeld de zaak tegen een der café houders te Serooskerke wegens het open houden van zijn café op Zondag. Het O.M. eischte niet bindend verkla ring der verordening, waarmee de kan tonrechter heeft ingestemd. (Men zie ook het volgend bericht, dat op een der gelijk geval betrekking heeft. Red.) Het Witte Paard aan het Zwijndre chtsche veer. Voor hot kantongerecht te Dordrecht heeft giste ren gediond een overtreding van de Zwijndrechtsche verordening, waarbij be paald is, dat koffiehuizen op Zondag ge sloten moeten zijn. Terecht heeft gestaan de eigenaar van het bekende hotel het Witte Paard aan het Zwijndrechtsche Veer, die zich Zondag 11 Juni heeft laten bekeuren, toen hij aan een bezoeker ster ken drank had verstrekt. Hij bekende het hem ten laste gelegde. De ambtenaar van het O.M. ging in zijn requisitoir de geschiedenis van de Zwijndrechtsche verordening na en merk te op, dat een vorige verordening, die hetzelfde verbod inhield, niet verbindend is verklaard, waarna de Zwijndrechtsche Raad 30 Augustus 1932 een nieuwe ver ordening invoerde, waarvan de toepas sing thans om een principiëele beslis sing te verkrijgen aan de beslissing van den kantonrechter wordt onderworpen. Spreker verwees naar een ar rest van den Hoogen Raad van 28 November 192 7, waarbij een cassatieberoep inzake een von nis betreffende overtreding van de verordening te Zoute- lande was verworpen. Hij vor derde veroordeeling tot een boete van 50 cent. De gemachtigde van verdachte, Mr A. J. Herzberg merkte op, dat deze zaak niet alleen van principiëele beteekenis is voor Zwijndrecht, maar ook voor tal van andere gemeenten. Hij betoogde, dat onder de winkelsluitingswet ook vallen café's, restaurants en dergelijke inrich tingen, waar niet alleen artikelen worden verkocht voor verbruik ter plaatse, maar ook voor mee te nemen als b.v. sigaren, een flesch wijn enz. Op grond van een ar rest van den Hoogen Raad betreffende de automatenverordening verdedigde spre ker het standpunt, dat de winkelsluitings wet door uitsluiting van verschillende handelingen de gemeente ontzegt de be voegdheid om bepalingen te maken tot sluiting van café's en hij betoogde, dat deze inrichtingen geopend moeten zijn. 1-Iij achtte de verordening in strijd met artikel 3 van de winkelsluitingswet. Voorts zette hij uiteen, dat de verordening in strijd is met 's lands belang en hij wees op haar gevolgen, b.v. dat een ban ketbakker, die ook een kopje thee ver koopt, zijn zaak zou moeten sluiten. Hij kwam tot de conclusie, dat de Zwijn drechtsche verordening zal moeten wor den nietig verklaard. De ambtenaar van het O.M. betoogde, dat de verordening gebaseerd is op do drankwet, terwijl het aangehaalde arrest van den Hoogen Raad geldt de automa tenverordening, wat juridisch een groot verschil maakt. De kantonrechter zal over veertien dagen schriftelijk vonnis wijzen. De moord op den agent Baas Het Gerechtshof heeft arrest gewezen in de zaak tegen J. van B., die door de Haagsche Rechtbank is vrijgesproken van den hem ten laste gelegden moord op den agent Baas, gepleegd op 20 Septem ber van het vorige jaar, doch tegen wien in hooger beroep door den advocaat-gene raal 12 jaar gevangenisstraf was geëischt. Het Hof heeft, met overname van de gronden van het vonnis der rechtbank, het vrijsprekend vonnis bevestigd. HOE HET VOLK BEDROGEN WORDT. De demagogie der revolutionaire volks leiders, zegt de N. Pr. Gr. Crt., is wel bekend. Zij wordt helaas ook in vrome termen gegeven en is dan de ergste. Een van de middelen, waarmede deze demagogen van allerlei slag het volk trachten te winnen is, zich als heel een voudige lieden den volke voor te stellen. Zoo heeft men onlangs geconstateerd, dat de heer Wijnkoop, ergens gesproken hebbende, door paftijgenooten naar den trein werd gebracht. De communist stap te toen in een derde klasse coupé. Maar bij het eerstvolgend station, toen hij meende, dat niemand hem meer gade sloeg, stapte hij gauw over in een eerste klasse coupé, zonder allicht te beden ken hoe schaapachtig goed het Neder- landsche volk toch is, dat hem gratis per eerste klasse laat reizen om op te stoken overal, waar dat maar gelukken kan. Van zijn collega, den heer de Visser, wordt ook verteld, dat hij een oud pakje heeft voor volksvergaderingen, Als hij des winters in de Kamer komt heeft hij een pelsjas. Hij is dus niet zoo eerlijk als die anar chist van voorheen, wien men op een vergadering, waar hij had staan schelden op de huidige maatschappij verweet, dat hij kwam in een fraaie pelsjas. Hij ant woordde: wel zeker, ik wilde jullie laten zien, wat ik voor je over heb. Als ik mijn zin krijg, dan loopen jullie straks alle maal in zoo'n mooie pels. In zijn levensschets van Mr Troelstra, vertelt de heer Winkler, dat de heer Troelstra zich altijd vroolijk kon maken over die revolutionaire heeren, die, als zij naar een congres gingen, altijd een heel oud pakje bij zich hadden voor het geval, dat zij nog eens voor „het volk" moesten optreden. De heer Troelstra deed aan zulk spel, dit moet tot zijn eere gezegd, niet mee. Hij heeft anders last genoeg gehad van kleinzielige partijgenooten ,die hem zijn „dubbel inkomen" misgunden. Maar niet alle partijgenooten van hem in ons land onthielden zich van het ge noemde demagogische trucje, dat tot niets anders dienen moet dan om het volk te bedriegen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 6