EERSTE BLAD. Examen gedaan en niet geslaagd DONDERDAG 22 JUNI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARÊANG - Sc. 222 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeeiingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.7-5, bij vooruitbetaling. Onder jetter of motio f O.o5. Bij contract belangrijke korting. ZIJ DIE ZICH THANS ABONNEE BEN ONTVANGEN DE TOT 1 JULI VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. Zonderling argument. Bij de bespreking in de Tweede Ka mer, van de door de Regeering afgelegde Verklaring, heeft de heer Albarda er de vrijzinnig-democraten en de democraten van Katholieken huize een. verwijt van gemaakt, dat zij niet met de soc.-demo- craten wilden samenwerken tot de vor ming van een Kabinet. Dat de heer Albarda zich daarover verstoord toonde is van zijn standpunt verklaarbaar. En dat hij aan een Kabinet als door hem bedoeld, de voorkeur geeft boven een Ministerie als thans door den heer Colijn gevormd eveneens. Merkwaardig is echter het argument, dat hij voor zijn standpunt aanvoerde. De vrijz.-democraten en de Katholieken zoo betoogde hij, hebben de les niet wil len verstaan, die uit de ontzettende ge beurtenissen in Duitschland ook voor ons land te leeren is. En na dan een schildering te hebben gegeven van wat naast onze oostgrens gebeurd is, vervolgde hij: „Wij hebben geen enkelen waarborg, dat de moreele ineenstorting, waarvan wij getuige zijn, bij onze grens zal ein digen. De krachten die ginds de ineen storting veroorzaakten, werken en woe len ook hier. Zij worden gevoed door den crisisnood, zij worden in haar groei bevorderd door het Duitsche voorbeeld. Dat zij tot wasdom komen, bewijzen vele verschijnselen, bewijzen ook de ver- kiezingscijfers van communisten en fascisten. Ook zonder dat deze krach ten de baas worden in Nederland, kun nen zij groot onheil stichten. De geeste lijke en politieke verwildering, die zij bevorderen en waarvan zij dan weer profiteeren, is een ernstig gevaar voor de democratie en voor het geestelijk welzijn des volks. In deze omstandig heden was er reden om de vorming van een Kabinet te probeeren, dat zich de verdediging van de democratie tot taak zou stellen." Dat is toch wel een hoogst zonderling argument. Immers in Düitschland hebben we nu jarenlang gehad, wat de heer Albarda voor ons land bepleit. Maar inplaats van de democratie te redden en de geestelijke en politieke ver warring te weerstaan, zijn het juist deze z.g. democraten geweest, die het optreden van de Nat.-Socialisten hebben voorbe reid en mogelijk gemaakt. En dat in Nederland de democratie in den goeden zin, nog bestaat en niet door een beweging als het Nat.-Socialis- me is weggevaagd, danken we niet aan de Soc.-Democraten en andere „democraten" maar dat danken we aan de leiding van mannen als Dr Colijn en Mr de Geer en anderen, die er steeds op uit zijn geweest de democratie tegen de z.g. democraten te beveiligen. Als sinds 1923 de Soc.-Democraten in ons land de leiding hadden gehad dan zou het ook hier met de democratie ge daan zijn en dan zou ook hier een bewe ging als het Hitlerianisme, hoe gevaar lijk in zichzelf ook, als een uitkomst wor den begroet. Hoogst zonderling is daarom het ar gument door den heer Albarda gebezigd. De Londensche conferentie. De monetaire besprekingen op de con ferentie stonden gisteren in het middel punt der belangstelling. De stabilisatie van het pond en den dollar blijft het fundament, waarop de verdere maatregelen moeten steunen. Zonder een stabiele basis behoeft men ook op economisch gebied geen beslissin gen te nemen, want alles blijft dan toch nutteloos. Van veel meer belang dan de officiëele valutabesprekingen door de diverse ge delegeerden op de conferentie, zijn de besprekingen, die met gesloten deuren thans te Londen worden gevoerd en waar bij getracht wordt Engeland en Amerika tot stabilisatie te bewegen. Zullen deze geheime besprekingen slagen? Wij weten het niet. Het lijkt echter waarschijnlijk, dat men niet tot overeenstemming komt, voordat de tech nische werkzaamheden hier op de con ferentie ten einde zullen loopen. Eerst dan zal Amerika vermoedelijk definitief beslissen, of het al dan niet zijn inflatie- politiek zal laten varen. De groote landen, als Engeland en Frankrijk, schijnen wel tot een compro mis bereid te zijn, doch het is uitsluitend Amerika, dat-blijft dwarsboomen en ieder vraagt zich af, of president Roosevelt ten slotte een mislukking van deze conferen tie op zijn rekening zou willen of dur ven nemen. De Europeesche staten schijnen inder daad voornemens te zijn, niet met leege handen naar huis te willen gaan en te willen bereiken wat er practisch te be reiken is. In dit geval zal Amerika met zijn inflatie-politiek natuurlijk geheel geïsoleerd komen te staan. Volgens de New-Yorksche bladen zal uit de actie van Moley blijken, dat de Ver. Staten een minder soepele houding gaan innemen. Roosevelt zal aandringen op een verhooging van de goederenprij- zen, overal ter wereld. In de kringen van de ambtenaren acht men het oogenblik gekomen voor een verhooging van de prijzen, de uitbreiding der diensten van openbaar nut, een uitbreiding van de credieten door de bemiddeling der cen trale bankinstellingen, en in het alge meen voor maatregelen die kunnen strek ken tot verbetering van den financiëelen en den economischen toestand. Indien Europa hiertoe niet zijn mede werking verleent, zullen de Ver. Staten dat doel alleen moeten nastreven. Er is ook een gerucht te New-York in omloop gebracht, dat Frankrijk zich mis schien van de conferentie zou terugtrek ken. De stabilisatie-voorstellen zijn, volgens Amerika, te openlijk aangekondigd. Wil men moeilijkheden in het binnenland voorkomen, dan moet Amerika niet plot seling met een stabilisatie komen. Een zeer geleidelijke overgang ware misschien wel mogelijk zonder ongelukken. Toenemend bierverbruik in Amerika. Het verbruik van bier is in Amerika zoo sterk toegenomen, dat de brouwe rijen de bestellingen niet op tijd kun nen afleveren. De brouwerijen zijn ver achter met het uitvoeren der orders. De secretaris van den brouwersbond heeft verklaard, dat de productie dit jaar op 40 millioen is vastgesteld, terwijl het volgende jaar 60 millioen vaten zullen worden gebrouwen. De federale autoriteiten zullen dit jaar een bedrag van 200 millioen dollar aan bier-belasting innen, terwijl verwacht wordt, dat deze inkomsten het volgend jaar 300 millioen dollar zullen bedragen. De, secretaris van den bond schatte het jaarlijksche verbruik van bier in de Ver- eenigde Staten op 80 millioen vaten, in dien de consumptie zooals tot dusver blijft toenemen. Duitschland en Oostenrijk. Te Innsbruck is het naar aanleiding van het verbod van de nationaal-socialis- tische partij tot demonstraties en onlus ten gekomen. Om zeven uur begonnen in de binnen stad groepen menscben samen te scholen, die het Horst Wessellied zongen. De sa menscholingen hielden aan, zoodat de po litie en later ook de gendarmerie voort durend handelend moesten optreden. Tal rijke personen werden gearresteerd. De Oostenrijksche regeering is van plan, den invoer uit Duitschland aanzien lijk te verminderen. De actie tegen de nationale organisaties in Duitschland. De voorspelling dat binnenkort een ac tie op touw gezet zou worden, die aan de verschillende nog bestaande politieke partijen en haar partijgroepen in Duitsch land een einde zou maken, is uitgekomen. Hitier duldt niets naast zich. Alles moet voor hem wijken. Het is de rijkskanselier zelf geweest, die de actie tegen de Duitsch-nationale partijtroepen beeft gelast en dit bevel is via het nieuwe instituut der stadhouders naar alle deelen van het Duitsche rijk doorgegeven. Dit forsche optreden tegen geünifor meerde Duitsch-nationalen, met wiemen immers nog altijd in een nationale regee ring zit, is wel opmerkelijk. Zeker in verband met een en ander had rijksminister Hugenberg, de leider der Duitsch-nationalen, een onderhoud met den rijkskanselier, en men kan wel aanne men, dat Hlugenberg's ministerschap ten einde loopt. De Stahlhelm van minister Seldte is nu in de nat.-soc. partij, opgenomen. Intusschen heeft de nat.-soc. partij' niet alleen een eind gemaakt aan de partij- groepen van Hugenberg, maar ook krach tig huisgehouden onder h.i. onbetrouw bare Stahlhelmmannen. De berichten over ontbinding, reorganisatie enz. van plaat selijke en gewestelijke Stahlhelmafdeelin- gen, zijn zoo talrijk, dat men wel moet aannemen, dat de leiders van dezen grooten bond niet al te veel meer in te brengen hebben. Voor de Duitsch-nationalen beteekent dit optreden het begin van hun einde. Ten slotte begint ook weer een actie der nat.-soc. tegen de katholieke politieke partijen, en wel speciaal in dit geval te gen de Beiersche Volkspartij. Amerikaansche tarwe-oogst. In de Noord-Westelijke provinciëu heeft de te velde staande oogst sterk ge leden door de weersgesteldheid, zoodat de raming van den geheelen oogst moet worden verlaagd. De voorraden zijn ech ter voldoende tot verdere dekking van het verbruik. Tarwe-besprekingen vlotten niet. Gisteren werden de besprekingen tus- schen de vertegenwoordigers der tarwe- landen wederom voortgezet, doch ander maal werd niet het minste resultaat be reikt. Boerenonlusten in Galicië. Uit Midden-Galicië worden ernstige boerenonlusten gemeld. Er heeft in deze streken reeds lang een krachtige com munistische agitatie plaats gehad. De op geruide bevolking kapte hout in particu liere bosschen en sloeg aan het plunde ren. Bij Nockowa en Medyka kwam het tot schietpartijen, toen de boeren hun ge arresteerde lieden wilden bevrijden. Er werden 9 boeren gedood en verscheidene gewond. Zes gendarmen werden door steenen en schoten gewond; één van hen is gestorven. Geen conflict Colijn-Mac Donald. Gisteren werd gemeld, dat er ernstig meeningsverschil gerezen zou zijn tus- schen Mac Donald en Colijn, leider der Nederlandsche delegatie en voorzitter der economische commissie. Naar aanleiding van deze onthullingen heeft de „Msb." zich direct in verbinding gesteld met dr Colijn, die pertinent ver klaarde, dat van een oneenigheid tus- schen hem en Mac Donald niet in het minst sprake was. Bovenstaand bericht, voorzoover het betrekking heeft op dr Colijn, bevat dan ook geen grein van waarheid. Integen deel, over de leiding die dr Colijn geeft bij de zittingen der economische commis sie is men zeer ingenomen. Op zijn beken de, handige wijze weet hij steeds zijn wil door te zetten, waarbij het hoofddoel voor hem blijft om overbodige discussies te vermijden en onnoodige voorstellen niet in behandeling te nemen. Dikwijls is de situatie, waarin dr Co lijn zich bevindt, heel moeilijk, doch steeds weet hij zich op grappige wijze er uit te redden en de delegaties er van te overtuigen, dat zijn voorstellen de meest juiste zijn. Als dan een der gedelegeerden zijn standpunt moet prijsgeven en voor dr Colijns uiteenzettingen moet capituleeren, dan dankt dr Colijn hem tenslotte nog voor de hartelijke en aangename samen werking. Geheimhouding onderhandelingen over stabilisatie. Als gevolg van besprekingen tusschen Mac Donald en eenige Amerikaansche ge delegeerden zou overeengekomen zijn dat de onderhandelingen inzake stabilisatie zullen worden geheim gehouden teneinde de wereldmarkten niet te storen. Kennis voldoende, maar te nerveus ge weest. Waarom niet tijdig Mijnhard't'is Zenuwtabletten gebruikt? Hierdoor blijft men kalm en helder van geest. Ze zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten in kokers van 75 cent. Korte Berichten. De Duitsche delegatie ter interna tionale arbeidsconferentie te Genève heeft haar geloofsbrieven teruggenomen. De Duitsche minister van buiten- landsche zaken Von Neurath is gisteren uit Londen naar Berlijn vertrokken. Bij zijn vertrek van het station Liverpool street had er een kleine betooging plaats. Jonge lieden die een roode vlag droegen wierpen pamfletten op de daken der wa gons en uitten vijandige kreten tegen het Duitsche regime. De waterpolowedstrijd Duitschland- Oostenrijk, die Zondag te Ludwigsburg gehouden zou worden, is afgezegd. De Oostenrijksche spelers hadden reeds een Duitsch vfeum ontvangen, maar de Oos tenrijksche autoriteiten hebben hun ver trek verboden. Naar wij vernemen is nu ook Joego slavië tot het tariefbestand toegetreden, waardoor thans alle Europeesche staten onder bepaalde voorwaarden toegezegd hebben, zich aan den tarievenvrede voor den duur der conferentie te houden. Nazi's, die kort voor middernacht een huiszoeking wilden verrichten in een gebouw aan de Alte Dahlwitzerstrasse te Berlijn werden uit het gebouw beschoten. Twee personen werden gedood en twee S.A.-mannen levensgevaarlijk gewond. Een der gedooden was lid van de S.A. De dader is gearresteerd. H. M. de Koningin-Moeder. Naar gemeld wordt, moet H. M. de Ko ningin-Moeder ten gevolge van een knie verstuiking eenige dagen op Soestdijk ab solute rust houden. De bezuiniging op de Keuringsdiensten van Waren. Het bestuur van de centrale van hoo- gere gemeente-ambtenaren, waarvan het secretariaat gevestigd is te 's Gravenhage, heeft een adres gericht aan den minister van Sociale Zaken, waarin het ernstig bezwaar maakt tegen de wijze waarop blijkens de circulaire van den minister van Binnenlandsche Zaken d.d. 1 Juni j.l. betreffende bezuiniging op de kosten van uitvoering van de Warenwet, bezuinigin gen op de rijksuitgaven voor de gemeente lijke keuringsdiensten worden voorgeno men. Adressant maakt er bezwaar tegen, dat het rijk zijn aandeel in de kosten der op- wachtgeldstelling gaat beperken tot de uitgaven, welke daaruit bij inachtneming der Rijkswacktgeldregding zouden voort vloeien. Adressant komt ook op tegen het voor nemen, om het rijksaandeel in de kosten der salarissen van het aan de keuringsi- diensten verbonden personeel te beperken tot bedragen, welke niet hooger zijn dan de voor overeenkomstige functies aange geven rijkssalarissen; H.i. behooren voorts overgangsmaatre gelen te worden getroffen ter afwending van onredelijke en te vér gaande salaris verlagingen. Adressant meent bovendien te mogen betwisten, dat het Rijk 1 gelet op de be palingen van de Warenwet 1 gerechtigd ware, naar een lageren maatstaf dan de werkelijke gemeentelijke salarissen, in de hieraan verbonden uitgaven bij te dragen. Adressant verzoekt den minister daar om het voornemen tot bezuiniging op de salarieering van het personeel der keu ringsdiensten in waren te laten varen, en dus voor dit personeel geen uitzonde ringsmaatregelen uit te lokken op de al- gemeene salarispositie van het gemeente- personeel in de betrokken gemeenten. Ned. Chr. Bouwarbeidersbond. Onder leiding van den heer H. J. Ter- wey werd te Amsterdam de jaarlijksche ialgemeene vergadering gehouden van den Bondsraad van den Ned. Chr. Bouw arbeidersbond. De voorzitter hield ter ope ning van de vergadering een rede, waar in hij er op wees, hoe de crisis ook in het bouwbedrijf zich geducht gelden doet. De bond steeg in ledental van 11.144 op 13.756. De werkloosheid in het bedrijf is iets afnemend; het percentage daalde van 30.5 op 26 pet., al is het nog ontstellend hoog. Inzake de werkverschaffing zijn de gezamenlijke organisaties in het bouw bedrijf opgetreden, wijl dit tegenover de regeering noodig bleek. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden hierna behandeld en vastgesteld. Evenzoo de begrooting voor '33 en '34. Tot leden van het Centraal Bestuur werden herkozen de heeren J. H. de Hoog, Th. Palma en C. H. v. Ulden, al len te Utrecht. De heer Schaafsma werd herkozen als redacteur van „De Opbouw" het weekblad van den Bond. De heer J. Veldwijk, 2e voorzitter van den bond, deed enkele mededeeiingen over de verlaagde tarieven in het stu- cadoorsbedrijf. De vergadering machtig de het bestuur na het regeeringsantwoord de nieuwe tarieven aan de afdeelingen ter goedkeuring voor te dragen. De vergadering nam eenige voorstellen aan van het centraal bestuur inzake het jeugdwerk, ontworpen in overleg met den secretaris van het Chr. Nat. Vak verbond voor het jeugdwerk, den heer J. Schipper. In de reglementen werd dienovereenkomstig een enkele wijziging aangebracht. Na breede discussie werd een bestuursvoorstel om van de werk- looze leden een bijdrage van 5 ct. te vra gen, verworpen. Besloten werd het aantal leden van het Centraal bestuur uit te breiden tot 9. Inzake de salarissen van de vrijgestel den sprak de vergadering zich uit voor handhaving van de salarisregeling door het Chr. Nat. Vakverbond vastgesteld. Daarmede waren voorstellen van Apel doorn om 10 pet. op deze salarissen te korten en van Katwijk om zich aan de regeling van het C.N.V. te onttrekken, van de baan. Over een voorstel van de afd. Utrecht Binnenland. Ernstig motorongeluk te Lunteren, De Zondagssluiting der café's. Buitenland. Amerika traineert het werk te Londen. Engelsche voorstellen ingediend. De tarwe-besprekingen vlotten niet. Geen conflict ColijnMac Donald. De actie tegen allerlei organisaties in Duitschland. om uit te spreken, dat geen fascisten en nationaal-socialisten lid kunnen zijn van den bond, werd geen beslissing genomen. De voorzitter wees er op, dat de beginse len van den bond onvereenigbaar zijn met die van het fascisme, maar dat het thans niet het oogenblik is om een ge detailleerde uitspraak te doen. Bepaalde gevallen kunnen de afdeelingen bij het Centraal bestuur aanhangig maken. Met een excursie naar het vliegveld Schiphol werd de dag besloten. De loonsverlaging te Amsterdam. Het staat thans wel vast, dat de in het G. O. georganiseerde organisaties van het gemeentepersoneel van meening zijn, dat 't voorstel van B. en W. tot invoering van loonsverlaging voor het gemeenteperso neel, geen basis kan zijn voor het voeren van onderhandelingen in de centrale commissies voor georganiseerd overleg. De federatie van overheidspersoneel stelt zich zelfs op het standpunt, dat zij in 't geheel niet over loonsverlaging wil onderhandelen. Zij heeft dan ook ge lijk bekend aan de Soc.-D'emocratische raadsfractie, die niet naar eigen inzicht mag beslissen, opdracht gegeven tegen al dergelijke voorstellen te stemmen. De overige organisaties hebben uitsluitend bezwaar tegen het voorstel van B. en W. in zijn huidigen vorm. Gegevens voor steunverleening. Bij de steunverleening moet de betreffende werklooze een aanvraagformulier invul len, waarop verschillende gegevens wor den verstrekt welke noodig zijn voor de berekening van het steunbedrag, terwijl op het verstrekken van verkeerde inlich tingen een strafvervolging moet volgen. Nu is echter gebleken, dat strafvervol ging op grond van verkeerde inlichtingen door werkloozen verstrekt, veelal prac tisch is uitgesloten door de omstandig heid, dat het betreffende aanvraagformu lier in de meeste gevallen niet door den werklooze zelf wordt ingevuld, doch door een bestuurslid van zijn vakvereeniging. In dergelijke gevallen voert men meestal later aan, dat een misverstand bij de in vulling plaats vond, waardoor het bewijs van het valschelijk opmaken bezwaarlijk of zelfs onmogelijk te leveren is. In het bovenstaande heeft de minister van Sociale Zaken aanleiding gevonden te bepalen, datde werkloozen voortaan zelf bet aanvraagformulier moeten invullen, terwijl zij eventueele wijzi gingen, welke van invloed kunnen zijn op de boegrootheid van het steunbedrag, schriftelijk moeten indienen. Naar verlaging van hef IJsselmeerpeil. Naar aan het „Hdbl." gemeld wordt, komt er nu teekening in de kwestie om trent het peil van bet IJsselmeer en de vergoeding van de schade, die landeige naren ten gevolge van den hoogen water stand hebben geleden. D'e vorige week heeft de minister van Waterstaat na besprekingen met de di rectie van de Zuiderzeewerken dienaan gaande een beslissing genomen. Hij beeft zich op het standpunt gesteld, dat er geen kunstwerken moeten worden aangelegd ten behoeve van de lager gelegen lande rijen, die nadeel van het waterpeil van 13 A.P. ondervinden. Wel is hij be reid de aanwijsbare schade, door de eige naren van die landerijen geleden, te ver goeden. Hiermede is het vroegere standpunt van het departement van Waterstaat prijsgegeven, dat wel kunstwerken moeten worden aangelegd, maar geen schadever goeding moet worden verleend. De oorzaak van deze gewijzigde opvat ting is gelegen in de omstandigheid, dat het peil van het IJsselmeer in 1935 toch op 40zal worden gebracht en er dus waarschijnlijk dan geen kunstwerken noodig zullen zijn. Uitgemaakt zal nog dienen te worden, wie werkelijke schade heeft geleden van het hooge waterpeil, op welke wijze die schade moet worden bepaald en wie als gemachtigden van de rechthebbenden zul len optreden. Het meest waarschijnlijke wordt ge acht, dat het provinciaal bestuur deze zaak zal afwikkelen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1