Doorzitten PUROL WOENSDAG 21 JUNI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARSANS - N'c. £21 Buitenland. Slechts één keer Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij Auctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44155. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen i 0.20. Losse nummers 5 cent, Advertentiën 30 cent per reg3l. Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto i 0.85. Bij contract belangrijke korting. ZIJ DIE ZICH THANS ABONNEE- REN ONTVANGEN DE TOT 1 JULI VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. Politiek spel. De heer Onderdijk heeft gisteren de houding van de meerderheid der Provin ciale Staten ten opzichte van den boot- dienst op de Westerschelde zeer juist ge karakteriseerd, toen hij sprak van een po litiek spel. Zonder eenige voorbereiding werd door den heer Geelhoed een voorstel ingediend om het besluit tot opheffing van den Zondagsdienst op de lijn NeuzenVlis singen in te trekken en op genoemde lijn des Zondags een morgen- en een avonddienst in te leggen. Met den meesten spoed werd dit voor stel er doorgejaagd. Het mocht niet in de afdeelingen wor den onderzocht. Er mocht door Ged. Staten geen prae- advies over worden uitgebracht. Er mocht zelfs niet over worden ge sproken. Aan de financieele gevolgen voor de provincie, aan de gevolgen voor den ge- heelen bootdienst, aan de belangen van het personeel hierbij betrokken behoefde geen aandacht te worden geschonken. De neuzen waren geteld en dies moest er zonder meer worden gestemd. Het was een politiek spel dat ge speeld werd. Maar niet een spel van hoog gehalte. Men schiet in Londen niet op. Het blijkt moeilijk te zijn, om overeen stemming te verkrijgen over de detailpun ten, nu concrete voorstellen in behande ling zijn gekomen. Vooral de houding van Amerika stelt zeer teleur, evenals de werkwijze der Amerikaansche delegatie, alwaar groote oneenigheid bestaat. Senator Hull is het met zijn collega's niet eens. Bovendien zegt Hull in Londen „yes", terwijl Woodin in Amerika „no" zegt en president Roose velt zegt heelemaal niets. Erg succesvol werken is bij zoo'n ver deeldheid natuurlijk uitgesloten en het propageeren van nieuwe inflatie ter beurze te New-York, heeft in Engelsche City-kringen ernstige ontstemming ver oorzaakt. De besprekingen in de financieele sub commissie zijn dan ook geen stap verder gekomen. Ook in de economische commissie is men gisteren geen stap verder gekomen. Canada spreekt over het tarwe-vraagstuk, Cuba over de suiker, Brazilië over de koffie, Frankrijk over den wijn en het ge volg van een en ander is het benoemen van sub-commissies. Dit alles vertraagt den conferentie- arbeid en voert feitelijk de aandacht naar nevenproblemen in plaats van naar het hoofddoel: valutastabilisatie en wegne ming der handelsbarrières. Het geringe vleugje van optimisme, dat aan het eind der vorige week te Londen bestond, schijnt helaas geleidelijk aan te verdwijnen. De toestand in Weenen. Het aspect der stad is na de door de regeering tegen de nazi's genomen maat regelen nauwelijks veranderd. Alleen om de universiteit is een sterk politiecordon gelegd. Ook de Bruine Huizen worden nog steeds door de politie bezet. De huiszoekingen strekken zich thans ook uit tot de uitgeverijen en redactiege bouwen der N.S.D.A.P. Alle propaganda materiaal, vlugschriften, brochures en dergelijke zijn in beslag genomen. Over een vermogensconfiscatie is nog niets bekend. Daar de lokalen der N. S. D. A. P. verzegeld zijn, heeft de partij niet langer de beschikking over haar vermo gen. De gisteren wegens politieverbod niet verschenen „Deutsch-Oesterreichische Ta- geszeitung" zal vandaag onder denzelfden titel weder verschijnen. De ondertitel „Hoofdorgaan der Oostenrijksche N. S. D. A. P." zal echter wegvallen. Nazl-verontwaardlglng In Dultschland. In politieke kringen te Berlijn heeft het verbod der N.S.D.A.P. in Oostenrijk geen bijzondere verrassing gebaard. „De ge beurtenissen der laatste weken hebben bewezen", aldus redeneert men, „dat do regeering-Dollfuss sedert lang naar dit doel streeft". Zonder bewijs worden de verschillende aanslagen, zooals te Wee- oen en thans te Krems, aan de nat.-soc. toegeschreven, ten einde op deze wijze maatregelen tegen de partij te kunnen nemen. Als de Oostenrijksche regeering thans heeft besloten de N.S.D.A.P. elke actie in Oostenrijk te verbieden en de nat.-soc. formaties te ontbinden, dan moet zij do verantwoordelijkheid dragen voor dit op treden, welke gevolgen nog niet zijn te overzien. De opmarsch der nationaal-socialisti- sche beweging in Oostenrijk kan niet te gengehouden worden!" De Völkische Beobachter schrijft: Met de warmste sympathie volgt ge heel Duitschland den strijd! Over één ding mag echter geen twijfel bestaan: de strijd zal niet beëindigd worden, vóór de ongeluksboden en volks verraders Dollfuss, Vaugoin en consorten weggejaagd zijn uit een land, dat zij reeds thans zooveel onheil en ellende hebben ge bracht. Wil Engeland inflatie? De Britsche minister van financiën, Neville Chamberlain, heeft gisteren in de sub-commissie uit de monetaire commis sie een resolutie ingediend inzake prijs peil en credietpolitiek. Daarin wordt het volgende betoogd: lo. het is noodzakelijk om een herstel teweeg te brengen in het wereldpeil van de groothandelsprijzen der goederen, vol doende om een economische opbrengst te bieden aan den producent van primaire goederen en om het evenwicht te her stellen tusschen de productiekosten en de prijzen in bet algemeen; 2o. optreden op monetair gebied is een der' essentieels factoren om een herstel der wereldprijzen te verkrijgen. Funda menteels monetaire voorwaarden voor een herstel der prijzen zijn dat de deflatie op houdt, dat er goedkoop en overvloedig crediet beschikbaar wordt gesteld en dat de beweging er van actief wordt aange moedigd. 3o. de centrale banken der voornaam ste landen dienen op zich te nemen samen te werken met het oog op het verzekeren van deze voorwaarden en dienen haar voornemen kenbaar te maken om met kracht een politiek van goedkoop en overvloedig geld te voeren door operaties op de open markt. Het woord voerend in de middagzitting, oefende de president der Nederlandsche Bank, mr Trip, critiek op de des morgens ingediende Britsche resolutie. Hij vroeg of de Britsche delegatie bedoelde dat de lan den bij het in evenwicht brengen van hun begrootingen opzettelijk tot inflatie moes ten overgaan en dat de centrale banken haar regeeringen in staat moesten stel len die politiek te volgen. Mr Trip ge loofde dat de voornaamste taak der cen trale banken diende te zijn de waarde van de munt te handhaven en het evenwicht in de betalingsbalansen harer landen te herstellen als dat evenwicht verloren was. Opening der tunnels onder de Schelde. Op 10 Sept. a.s. zullen de tunnels on der de Schelde in tegenwoordigheid van Z. M. Koning Albert in gebruik worden genomen. Deze plechtigheid zal met groote feeste lijkheden gepaard gaan. Drieduizend zan gers van Belgische, Noord-Fransche en Zuid-Nederlandsche vereenigingen zullen onder leiding van den directeur vein het Kon. Vleiamsch Conservatorium te Ant werpen, koorliederen zingen. Alle Turken drie dagen vacantie. De Turksche regeering is voornemens het tienjarig bestaan der republiek op grootsche wijze te vieren en heeft bepaald, dat aan alle burgers drie dagen vacan tie zal worden gegeven, om aan de fees telijkheden deel te nemen. Gedurende drie weken zullen bovendien de post- en telegraaftarieven met 50 pro cent worden verlaagd, evenals de spoor wegtarieven. Offensief tegen sprinkhanen. Het algemeen offensief tegen de sprink hanen in Joego-Slavië is met groote kracht ingezet. Honderd reusachtige ijze ren bezems, getrokken door paarden en speciaal bestemd voor het verdelgen van sprinkhanen, zijn in militaire formatie tegen den vijand opgetrokken en hebben millioenen dezer schadelijke dieren ver nietigd. Groote zwermen hadden echter ook een aanval gedaan op de jonge tarwe, waar de ijzeren bezems niet gebruikt kon den worden. Inmiddels werden rondom de bedreigde gebieden diepe gTeppels gegraven, die volgestort werden met zeep, terwijl op do velden een preparaat van arsenicum werd gestrooid. Voor driekwart zijn de sprinkhanen thans onschadelijk gemaakt en men acht het waarschijnlijk dat over eenige dagen de vernietiging volkomen zal zijn. Clara Zetkin overleden. De Duitsche communiste, Clara Zetkin is gistermiddag, 76 jaar oud, in een her stellingsoord in Rusland overleden. Het leven van deze vrouw is vanaf haar jonge jaren aan de socialistische en later aan de communistische partij ge wijd geweest. Haar groote kennis en schitterend re denaarstalent verschafte haar veel in vloed in de partij. Hoewel bijna geheel blind, bleef zij „Die Kommunistin" en „Die Kommunistische Fraueninternationale" redigeeren. In de jaren 1924 tot 1929 leefde zij bijna voortdurend in Moskou. In Rusland was zij zeer gezien; zij woonde in het Kreml en zat in het presidium van de Intern. Arbeidshulp. In Juli 1929 keerde zij naar Duitsch land terug wegens een ernstig meenings- versehil met Stalin en de leiders van het Komintern. Zij werd voor de rechtbank der Ille Internationale gedaagd, doch zij weigerde te verschijnen. In 1930 werd zij wederom tot Rijksdag lid herkozen en eveneens in Maart 1932. En men zal zich nog wel herinneren, dat zij uit Moskou, waar zij weer woonde, naar Berlijn is gereisd om niettegenstaan de haar zeer slechte gezondheid, als oud ste rijksdaglid den Rijksdag te openen. Haar lange rede werd toen zonder een enkele interruptie aangehoord. Dit is haar laatste optreden in het open baar geweest. Spoedig verliet zij Berlijn en ging weer terug naar Rusland, waar zij is gestorven. Vijf millioen werkloozen nog voor den winter aan den arbeid? President Roosevelt, die na de verda ging van het Congres met dictatoriale macht bekleed is, heeft bekend gemaakt op welke wijze hij het groote werkver schaffingsplan, waardoor hij, voordat do winter aanbreekt, aan 5 millioen werkloo zen arbeid hoopt te verschaffen, denkt uit te voeren. Voor openbare werken zal onmiddellijk een som van 750 millioen dollar ter beschikking gesteld worden. De meeste openbare werken zijn van dien aard, dat ten slotte de aanleg- en bouwkosten uit de latere opbrengst be taald worden. Voor wegenaanleg is een bedrag van 320 millioen dollar bestemd. Verder worden groote bedragen uitgetrok ken voor den bouw van universiteitssta dions, hoofdbureaux van politie, bruggen en tunnels, bevloeiingsinstallaties enz. De bedoeling is verder, de werktijden in de industrie te verminderen, waardoor meer menschen aangesteld kunnen worden. Korte Berichten. De persvereeniging Gouw Weenen kreeg telefonisch bericht van de perspo- litie, dat de bladen „Der Kampfruf" en „Die Nachtpost" niet meer mogen ver schijnen. Een schriftelijke bevestiging van dit verbod zou volgen. Men rekent er reeds op, dat ook de na- tionaal-socialistische weekbladen in Oos tenrijk verboden zullen worden. De voetbalwedstrijd Duitschland Oostenrijk, welke op 25 Juni a.s. te Frankfurt a. Main zou worden gespeeld, is door de Oostenrijksche voetbalbond af gelast. Als reden voor dezen maatregel wordt opgegeven de gespannen politieke toestand tusschen beide landen. BIJ MINISTER Dr COLIJN. De „Msb." was gistermorgen voor de opening der officieele conferentiezittingen nog in de gelegenheid het standpunt van dr Colijn te vernemen over enkele belang rijke vraagstukken betreffende de econo mische conferentie. Alvorens met zijn uiteenzettingen te be ginnen, deelde Zijn Exc. mee, dat hij naar Den Haag getelegrafeerd had voor het zenden van een drietal Nederlandsche ex perts, namelijk een voor tarwe, koffie en suiker. Deze experts zullen dan zitting moeten nemen in de te benoemen sub commissie van coördinatie der productie. Ook zal nog een Nederlandsche scheep vaart-expert naar Londen gaan voor de besprekingen inzake de afschaffing der scheepvaartsubsidies. De te voeren besprekingen zijn echter uitermate moeilijk. Zoo zullen b.v. de tarweproduceerende landen als Canada, Vereenigde Staten, Argentinië en Austra lië voorstellen, om de productie niet uit te breiden. Doch dan verlangen zij na tuurlijk, dat de Europeesche staten hun tarweproductie ook niet uitbreiden en dat zij het verbruik van buitenlandsche tarwe niet zullen inkrimpen. Nu kan Nederland een dergelijke toe zegging wel doen, mits wij zekerheid heb ben, dat onze uitvoer van andere bodem producten, namelijk land- en tuinbouw producten door Duitschland en Engeland niet belemmerd wordt. Immers wij kun nen ons land niet braak laten liggen en als wij geen zuivel- en land- en tuinbouw producten meer kunnen exporteeren, zul len wij noodgedwongen wel tarwe moeten gaan verbouwen. Men ziet, aldus dr Colijn, dat deze kwesties zeer ingewikkeld en veel omvat- Ingezonden Mededeeling. kunt ge een dubbeltje uitgeven. Be steedt het daarom goed en koopt er een rol origineele KING Pepermunt voor. KING verschaft U een heer lijk genot door de fijne smaak en geur, maar brengt U tevens in een opgeruimde stemming, door de op wekkende en verkwikkende eigen schappen. KING Pepermunt tend zijn en dat men van het eene pro bleem in het andere komt. Soortgelijke moeilijkheden verkrijgt men natuurlijk ook met wijn. Bij regeling der productie moet men niet denken, dat men er is met inkrimping der Fransche productie en dat de menschen wel Duitsche of Italiaansche wijn zullen drinken. Men heeft te doen met een persoonlijken smaak, waaraan niet veel te veranderen valt. „Kan u ook iets meedeelen omtrent het merkwaardige voorstel van Amerika tot een uniforme verlaging der tarieven en wegneming der handelsbarrières met 10 pet., dat plotseling weer werd ingetrok ken?" Ja, ik kan U vertellen, dat ik als voor zitter der economische commissie in de Vrijdagochtendzitting, waar de Amerika nen niet tegenwoordig waren, het verzoek gedaan heb om concrete voorstellen in te dienen. Deze vraag heb ik herhaald in een particuliere vergadering van circa 12 personen, waar Amerika wel tegen woordig was. De Amerikanen hebben hun voorstel ingezonden, meenende dat die laatste vraag het eenige verzoek was dat gedaan werd, omdat zij in de ochtend vergadering niet geweest waren. Het Amerikaansche voorstel was nu al léén bedoeld als een bijdrage voor de agenda en niet ais voorstel van de Ameri kaansche delegatie aan de commissie. Daar het voorstel echter officieel is inge diend bij het secretariaat van de commis sie met een begeleidend schrijven van Mr Hull is dit wel een eigenaardige ver klaring. Ik vermoed dan ook, dat de zaak eenigszins einders ligt. Het voorstel is af komstig van den economischen adviseur der Amerikaansche delegatie en blijkbaar is het slechts aan een paar leden van de Amerikaansche delegatie voorgelegd, zoo dat de andere leden van de Amerikaan sche delegatie het voorstel niet willen er kennen. Aangezien het begeleidend schrij ven was onderteekend door Mr Hull, is het bureau terecht van de veronderstel ling uitgegaan, dat het met een officieel voorstel te doen had. De inhoud van het voorstel zou niet accepta,bel zijn geweest, daar een unifor me verlaging van 10 pet. voor de landen met lage tarieven een heel andere betee- kenis heeft dan voor de landen met hooge tarieven. Men zou in ieder geval een minimum grens b.v. 15 pet. moeten vastleggen. Ook het Ouchyverdrag dat een uniforme veriagig met 50 pet. in vijf jaar wil be werkstelligen, heeft een minimum van 8 pet. vastgesteld. Wat denkt Uwe Excellentie van het voorstel van Amerika tot invoering van den gouden standaard. Een radicale invoering van den gou den standaard is onder de gegeven om standigheden ten eenenmale uitgesloten. Alle landen zitten met groote budgetaire tekorten en die moeten toch eerst in orde gebracht worden, voordat de gouden stan daard ingevoerd kan worden. Het in evenwicht brengen van begrootingen is echter geen conferentieaangelegenheid, doch zuiver een kwestie van internen aard voor ieder land afzonderlijk. Nieuwe Kamerleden. De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft, aangezien van de op 29 April 1933 tot lid der Tweede Kamer benoemde leden, de heeren Alimin Pra- wiradirdja en Sardjodno niet binnen den gestelden termijn hun geloofsbrieven heb ben ingezonden, zoodat hun plaatsen ge acht worden opnieuw te zijn opengeval len, benoemd verklaard tot leden dier Kamer de heeren C. J. P. Schalker te Amsterdam en R. Effendi te 'sGraven- hage. Teeken van opleving? Uit Rotterdam komt het verblijdende bericht, dat er weer enkele Nederlandsche schepen meer in de vaart komen, n.l. het s.s. „Alhena", dat sedert Mei 1931 te Rotterdam is opgelegd, het s.e. „Leeghwa- ter", dat sedert Augustus 1933 en het s.s. Binnenland. Prov. Staten van Zeeland. De Zondags dienst van de boot VlissingenNeuzen. De ontslagen bij de Marine. De bietensteun voor 1933. Buitenland. Clara Zetkin overleden. De Londensche Conferentie. Verdaging niet onmogelijk. Zonnebrand en Stukloopen van Huid en Voeten verzacht en geneest [Doos 30. Tube 80 ct. Bi) Apoth. 5 Drogisten „Galgewater", dat eveneens sedert Aug. 1932 is opgelegd. Het Duitsche transfermoratorium. Aan den rand van Ministers is het volgende telegram gezonden: „Het dagelijksch bestuur van den Ka tholieken Nederlandschen Boeren- en Tuindersbond, in vergadering bijeen, met verontwaardiging kennis genomen heb bende van het door de Duitsche regeering afgekondigde transfermoratorium, ten ge volge waarvan de reeds zoo ongunstige positie van de betalingsbalans van ons vaderland nog ongunstiger wordt, de hou ders van onder het moratorium vallende vorderingen op Duitschland ernstig in hun vermogen en inkomsten worden ge troffen en het Nederlandsche bedrijfsle ven opnieuw met valuta-dumping wordt bedreigd, verzoekt de regeering met den grootsten aandrang o.m. door het onmid dellijk in werking stellen der zoogenaam de „Dteviezen-Clearingswet", na deze te hebben uitgebreid ook tot vorderingen, voortspruitende uit het geldverkeer, krachtdadig op te treden tegen dezen on- gemotiveerden maatregel der Duitsche regeering. De ontslagen bij de Marine. Omtrent het in de laatste maanden hier te lande aan een kleine honderd beroeps militairen bij de zeemacht verleende ont slag wordt gemeld, dat in deze gevallen is gehandeld overeenkomstig artikel 22 van het Reglement Rechtstoestand Mili tairen Zeemacht. Bedoeld artikel bepaalt, dat ontslag ter zake van onbekwaamheid of ongeschikt heid ten gevolge van gebreken niet wordt gegeven, tenzij het mocht betreffen een schepeling in eerste opleiding, dan na ad vies van een door den vlootvoogd c.q. door den commandant, te benoemen commissie van onderzoek, bestaande uit een hoofd officier, twee subalterne officieren en twee onderofficieren van hoogeren rang of van meerderen ouderdom in rang dan de be trokken schepeling. Verder wordt in be doeld art. gezegd, dat personen, die 't voor stel hebben aanhangig gemaakt of die be trokken zijn bij de zaak, welke daartoe aanleiding gaf, in de commissie geen zit ting mogen hebben, terwijl sub 3 wordt bepaald, dat van het advies der commis sie niet mag worden afgeweken dan ten gunste van den schepeling. Be commandant der marine heeft bij zondere maatregelen genomen om te voor komen, dat gevallen voor de commissie worden aanhangig gWnaakt zonder vol doende redenen. Het is dus in deze zaken niet de stem van een enkelen machthebber, •die beslist. Het militair gezag, de com missie van advies en de minister van de fensie moeten overeenstemmen in hun oor deel, dat de betrokkene ongeschikt is om als militair ambtenaar den staat te die nen. Dienstweigering op de vloot. De Zeekrijgsraad te Soeratbaja berecht te 34 opvarenden van Hr. Ms. „Evertsen", beschuldigd van opzettelijke ongehoor zaamheid. Het 'betreft hier het geval van het niet baksgewijze aantreden, later ge volgd door het niet-opvolgen van een per soonlijk door een officier gegeven bevel. De éisch tegen 27 beklaagden luidde acht maanden gevangenisstraf, onder af trek van den tijd, doorgebracht in preven tieve hechtenis, met voor vijf hunner ont slag uit den dienst en voor vier anderen verlaging in rang. De eisch tegen zes be klaagden luidde tien maanden gevange nisstraf, onder aftrek van den tijd, door gebracht in preventieve hechtenis, met ontslag uit den dienst. Tegen één beklaag de werd een gevangenisstraf van een jaar geëischt, met ontslag uit den dienst. De kwartiermeester A. v. d. Meulen weid ten slotte veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf roet ontslag uit den

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1