EERSTE BLAD. ZATERDAG 17 JUNI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 218 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Een moment van rust Birtenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent, Advertentiën 20 cent per regel, Jngeisendss mededeelingen 60 cent per p?gel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10."5, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. ZIJ DIE ZICH THANS ABONNEE- REN ONTVANGEN DE TOT 1 JULI VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. De wijze waarop de Kabinetscrisis werd opgelost, heeft in sommige kringen wel eenige verwondering gewekt. Vóór de verkiezingen werd van Anti revolutionaire zijde vooral op herstel van de geestelijke krachten als voorwaarde voor het slagen van een nationale herstel- politiek de nadruk gelegd. En nu hebben de Antirevolutionairen bij de verkiezingen belangrijke winst mo gen boeken en werd aan Dr Colijn op dracht verleend tot de vorming van een parlementair Kabinet, maar we hebben niet gekregen zooals gehoopt en verwacht werd, een rechts parlementair ministerie, doch een extra-parlementair Kabinet, waarin naast Anti-revolutionai re, Chr. Historische en R. Katholieke, ook vrijzinnige ministers zitting hebben. Wij hebben gekregen een Kabinet dat volgens de afgelegde Regeeringsverkla- ring het toespitsen van politieke en gees telijke tegenstellingen, terwille van de noodzakelijke eendracht wil vermijden. Tevoren was door de Standaard reeds opgemerkt, dat er bij saamwerking van vogels van diverse pluimage wel te genstellingen zijn te duchten, maar dat die (bezwaren heel wat minder zwaar tellen, wanneer terwille van de vervulling eener nationale taak de principieele tegenstellingen tijdelijk worden uitgeschakeld. Nu is dit eenerzijds wel te verstaan. Wanneer er, zooals thans, een nood toestand is, dan moeten allen die het wel meenen met de belangen van land en volk in de gelegenheid worden gesteld hunne medewerking te verleenen. Het opzettelijk terugdringen van hen die bereid waren mee de helpende hand ter redding uit te steken, kwam den Ka binetsformateur volstrekt ongeoorloofd voor. Vandaar, dat Dr Golijn, ook toen de eerste opzet mislukte, niet een rechtsch parlementair Kabinet, maar een extra parlementair Ministerie op breeden grondslag trachtte te vormen. Verstaanbaar is dit alles wel. De moeilijkheden waarmee men heeft te worstelen zijn van zeer bijzonderen aard. Daarbij kwam de overweging, dat de drie groepen der voormalige coalitie naar het oordeel van den Kabinetsformateur noch naar het getal, noch innerlijk sterk genoeg zijn om een taak van dezen om vang tot een goed einde te brengen. Dat deze opvatting niet zonder grond is, heeft de historie geleerd. In 1926 is het Kabinet over een kwestie van zeer ondergeschikten aard gestruikeld en ge zien de verhoudingen is het niet zeker dat dit ook straks niet mogelijk zou zijn, vooral nu maatregelen genomen zullen moeten worden, die inziohzelf mis schien door niemand worden toegejuicht. Is het dus verklaarbaar dat het met de Kabinetsformatie gegaan is zooals het gmg, het wekt toch geen verwondering dat er bij sommigen een gevoel van te leurstelling is, vooral omdat vóór de ver kiezingen, op de beteekenis van de begin selen met name in crisistijd steeds den nadruk was gelegd. In verband hiermede schreef dan ook de „Standaard" op 3 Juni, dat het begrijpelijk is „dat hier en daar dé vraag opkomt: is nu alles wat tot nu toe hoofd zaak bleek in den parlementairen strijd ter zijde gesteld? Is hier een offerfeest van beginselen? Beginselen worden immers juist op de proef gesteld in den nood der tijden. Moet men nu veronderstellen, dat dé Christelijke of vrijzinnige beginselen juist dan, als men er den meesten steun aan behoorde te hebben, moeten worden uit geschakeld? En waar een Antirevolutionair staats man de formateur was, stelt hij dan de beginselen, die hem dierbaar waren, ter zijde juist dan, wanneer hij er de ware kracht uit behoorde te putten?" En het antwoord luidde: „De Kabinetsformateur kent het leven t© goed, om niet het opkomen van dit misverstand te hebben overwogen. Indien er hier van eenige terzijdestel ling van beginselen, van het loslaten der overtuiging omtrent de onwrikbare waar- ne der Christelijke grondslagen maar ^enigszins sprake kan zijh, zou hij stellig geen enkelen stap tot deze Kabinets formatie hebben kunnen doen. Hij, die ook in dit debat beleed, dat het woord Gods voor hem kenbron en richt snoer is op het gebied ook van het staats leven, zou geen enkel ingaan tegen den eisch van dat Woord, geen enkel moment van loslaten zijner dierbare beginselen ooit zien als noodig en goed, voor welken nood zijn volk ook werd geplaatst." Verder werd er op gewezen, dat er bij de meeste partijen in ons land nog altijd is de gemeenschappelijke basis: behoud van ons nationale leven en ons constitu tioneel bestel, een basis die onverbreek baar verbonden is met de Christelijke be ginselen. Nationale samenwerking om een nationale ramp te keeren, blijft mo gelijk. De Christelijke politieke beginselen worden niet terzijde geschoven. „Wat echter in een moment van groo- ten nood wel tot rust kan worden ge bracht tot die nood voorbij mocht zijn is de politieke s t r ij d, die uit de diepe te genstelling der beginselen geboren werd Een moment van rust, omdat het ge meenschappelijk nationale leven zóó krachtig op den voorgrond treedt, dat allen aan het voor allen geldend lijfsbe houd moeten denken." In een volgend artikel hierover meer DE ECONOMISCHE CONFERENTIE. Dr Colijn wil opschieten. Om elf uur vonden gisteren de eerste commissievergaderingen plaats zoowel van de economische als van de monetaire commissie. Naar Reuter meldt, wil het in de mo netaire commissie niet vlotten tusschen de Franschen en Amerikanen en zou het wel eens kunnen gebeuren, dat de com missie zich in een ernstige impasse be vond. Een nader bericht zegt, dat Reuter meent te weten, dat er geen enkele over eenkomst tot stand gekomen is tusschen de Engelsche, Fransche en Amerikaan- sche deskundigen over de stabilisatie. Dr Golijn opende om klokslag elf uur de zitting der economische commissie, welke zeer druk bezocht was. Reeds di rect bleek, dat de leiding aan hem wel toevertrouwd was en dat hij spoed ach ter het werk zette. In zijn openingsrede deelde dr Colijn mede, dat in deze commissievergaderin gen geen redevoeringen van algemeenen aard meer door de delegaties zouden mo gen gehouden worden. Anderzijds mogen de delegaties wel korte verklaringen af leggen betreffende de te behandelen kwesties. Toen dr H. Colijn mededeelde, dat de tijd van algemeene beschouwingen thans voorbij was en dat men nu nog slechts met concrete voorstellen of plannen kan komen was in eens alle animo om het woord te voeren, verdwenen. Er was niet één gedelegeerde, die van de gelegenheid gebruik wilde maken. De te behandelen stof is in vier groe pen verdeeld. Allereerst de handelspoli tiek, waartoe behooren geleidelijke af schaffing der tarievenbarrières, afschaf fing van invoerverboden en contingentee- ringen. Ten tweede besprekingen der han- delstractaten met meestbegunstigings- clausule en de mogelijke uitzonderingen, die daarop gemaakt kunnen worden. De tweede groep bevat ook de overheids maatregelen buiten de tarieven- en in voerverboden om, namelijk de directe en indirecte subsidies aan maatschappijen. Tot de derde groep behoort de samen werking inzake de productie, waarbij het tarwevraagstuk en de problemen van an dere grondstoffen kunnen besproken wor den. Als vierde groep komt in behandeling de uitvoering van publieke werken door de overheid. Over deze punten konden de delegaties thans het woord verkrijgen. Doch slechts enkelen maakten hiervan gebruik door het stellen van een paar korte vragen, welke door den voorzitter werden beant woord. Naar aanleiding hiervan deelde dr Co lijn mee, dat men bij het behandelen van de bovengenoemde vraagstukken van de veronderstelling moet uitgaan, dat de mo netaire commissie tot een beslissing komt, dat er zoo spoedig mogelijk een stabiele valuta tot stand is gebracht. Immers de economische problemen en de financieele vraagstukken, welke door de twee com missies behandeld worden, houden nauw verhand met elkaar, zoodat een bespre king van de economische vraagstukken in deze commissie geen zin heeft en geen resultaat zal opleveren, als men niet van de veronderstelling uitgaat, dat de valuta commissie tot een beslissing komt inzake een stabilisatie. Hierna sloot dr Colijn de zitting en de besprekingen worden Maandagmorgen om elf uur voortgezet. Met belangstelling zien wij uit naar de xitting van Maandagmorgen 11 uur. De verschillende landen zullen tenslotte toch kleur moeten bekennen. Naar Reuter uit Londen seint, is men in conferentie-kringen algemeen van mee ning, dat indien de persoonlijkheid van den voorzitter als een „omen" kan wor den genomen, de taak der economische commissie vergemakkelijkt zal worden, daar dr Colijn niet alleen vloeiend En- gelsch spreekt, maar ook met groote aan dacht naar de sprekers, de pers en het publiek luistert. Zijn zakelijk voorkomen boezemt ver trouwen in en zijn aanstekelijke humor brengt herhaaldelijk vroolijkheid onder de gedelegeerden. Hoe Amerika „ontwapent". Swanson, de minister van marine, heeft een wetsvoorstel ingediend om in de eerst volgende drie jaar 32 nieuwe oorlogs schepen te bouwen, n.l. 20 torpedojagers, 2 moederschepen voor vliegtuigen, 4 krui sers, elk van 10.000 ton, 4 duikbooten en 2 kanonneer booten, welke laatste voor den dienst in China bestemd zijn. Met de uitvoering van dit program is een bedrag van 238 millioen dollar ge moeid, welke kosten gedekt zullen worden uit het fonds voor de openbare werken. Aangezien reeds 17 nieuwe oorlogssche pen in aanbouw zijn, zullen de Ver. Sta ten in 1936 in welk jaar het verdrag van Londen afloopt, in het bezit van 49 nieu we oorlogsschepen zijn! Wat Amerika kreeg en niet kreeg. De Vereen. Staten ontvingen Donder dag als oorlogsschuldbetalingen 11.303.948 dollar, of minder dan 8 pet. van het totaalbedrag, dat dertien landen aan Amerika schuldig waren. Van alle Europeesche mogendheden, die zestien jaar geleden in Amerika lee ningen sloten, ter finaciering van den wereldoorlog, heeft alleen Finland (zooals 'reeds gemeld) volledig aan zijn verplich tingen voldaan. Behalve Frankrijk en Polen bleven in gebreke Estland, Hongarije, Lithauen, België, Roemenië en Joego-Slavië. Vier naties betaalden gedeeltelijk. Hiermede erkenden zij de wettigheid van hun schul den, doch deden tevens een beroep op den slechten economischen toestand. Groot-Brittannië staat vooraan met de betaling van tien millioen dollar in zil ver. Tsjecho Slowakije betaalde ongeveer 150.000 dollar van de anderhalf millioen, die dit land moest storten, en Letland deelde mede, dat het van de verschuldigde 118.961 dollar slechts 5.948 dollar zou be talen. De Roemeensche gezant te "Washington heeft opdracht ontvangen aan het depar tement van de schatkist een betaling van 25.000 te doen, zijnde 2 pet. van den door Roemenië verschuldigden termijn. Roemenië, dat niet in staat is tot betalen, wil hiermede een bewijs van zijn goeden wil geven. Het aanbod geeft tot humoristische commentaren in de pers aanleiding. Amerika's strijd tegen de werkloosheid. Voor zijn verdaging heeft de senaat het wetsvoorstel, dat door het huis van afge vaardigden reeds aangenomen was, om een crediet van 3600 millioen dollar be schikbaar te stellen, waarvan 3200 mil lioen dollar bestemd is voor de uitvoering van openbare werken, 50 millioen dollar voor het verstrekken van credieten aan den landbouw en 50 millioen dollar voor steunverleening aan den landbouw, goed gekeurd. Naar een telegram uit Washington nog nader meldt, is het ontwerp reeds door president Roosevelt onderteekend. Overstroomingen en aardschok in Joego-Slavië. In Zagreb is gisteren in de vroege mor genuren een hevige aardschok waarge nomen. De bevolking, die nog te bed lag, vlucht te in een paniek de straat op, daar de herinnering nog voortleeft aan de ge weldige aardbeving, die hier 50 jaar ge leden heeft plaats gehad en waardoor de helft van de stad toen werd verwoest. Te Belgrado heeft het nagenoeg zonder onderbreking, gedurende 80 dagen gere gend, waardoor groote overstroomingen zijn ontstaan. De stad Jajtza in Bosnië en de omlig gende dorpen en boerderijen verkeeren in groot gevaar, daar de rivier Pliva bui ten haar overs is getreden en zich een nieuwen loop baant. De Stillhalte-besprekingen. Tusschen de vertegenwoordigers van de buitenlandsche bankierscommissie eenerzijds en de Duitsche debiteurencom missie, en vertegenwoordigers van de Rijksbank anderzijds is inzake de Still halte-besprekingen een officieel bericht gepubliceerd. De genomen beslissing houdt de vol gende bepalingen in: 1. Opschorting van de transferbetalin gen aan het buitenland (Transfersauf schub) voor de door de Golddiskontbank gegarandeerde credieten, die na 30 Sep tember 1933 zouden vervallen. De tot 30 September vervallende cre dieten moeten dus nog naar het buiten land worden overgemaakt; dat zijn echter slechts enkele millioenen marken. De opschorting van de betalingen der na 30' Sept. vervallende Golddiskontbonk- kredite loopt tot 28 Februari 1934. Dan zullen er nadere onderhandelingen plaats vinden. 2. De crediteuren krijgen een optie voor de omzetting der door de Golddiskont bank gegarandeerde credieten en register- marken. Bij uitoefening dezer optie zou de G. D. B. van haar garantie ontslagen worden. 3. De rentebetalingen der G. D. B. heb ben volgens de geldende voorwaarden verder plaats, maar op een lager niveau. De rente der Stillhalte-saldi wordt als volgt verlaagd: Voor contante credieten van 4% tot 41/4 pet., voor acceptcredie- ten van 4 Ya tot 4Vs pet. inclusief de pro visies. Voor zoover de rente reeds onder de 4Ys pet. lag, blijft zij onveranderd. Als Roosevelt in moeilijkheden zit. De secretaris van de Amerikaansche Schatkist Woodin, heeft onthuld, dat President Roosevelt altijd fluit als de dingen verkeerd gaan. Woodin zeide, dat Roosevelt hem had medegedeeld, dat hij altijd een deuntje floot als hij in moeilijkheden zit. Een incident in den Neder-Oostenrijk- schen Landdag. In de gisteren gehouden zitting van den Neder-Oostenrijkschen Landdag is het tot stormachtige scènes en botsingen gekomen tusschen de sociaal-democraten en Christen-socialisten aan den eenen kant en de nationaal-socialisten aan den anderen. Toen de nationaal-socialist, Dr Höfrener zijn rede begon met de opmer king, dat zijn partij in Oostenrijk onschul dig vervolgd werd, werd „hoogverraders" en „moordenaars" geroepen. Toen daarop de nationaal-socialist Rentmeister zijn rede begon met den uitroep: „Heil Hit- Ier", sprongen de sociaal-democraten van hun zetels op en drongen met gebalde vuisten op den spreker aan, om hem uit de zaal te verwijderen Ook de Christen- socialisten schreeuwden: „Er uit met de verraders". Daar er handtastelijkheden dreigden, schorste de voorzitter de ver gadering. Na de hervatting begon het tu mult opnieuw. Ten slotte probeerden de sociaal-democraten, te zamen met de Christen-socialisten, de nationaal-socia listen uit de zaal te werken, waarbij het tot botsingen kwam. Korte Berichten. De Oostenrijfcsche bondskanselier, dr Dollfuss, is gisteren per vliegtuig van Londen naar Parijs vertrokken. t In verband met het gisteren ver melde bericht, dat generaal Von Schlei cher, de vorige Duitsche rijkskanselier, naar Zwitserland zou zijn uitgeweken, verneemt het Zwitsersch Tel. Agentseh. uit goede bron, dat Von Schleicher niet is gevlucht en nog steeds in Duitsch- land vertoeft. De politie heeft te Luik en in de industrie-gemeenten Ougrée en Seraing bij talrijke bekende communisten huiszoekin gen gedaan. Vele revolvers en een groot aantal patronen zijn in beslag genomen. Nog meer huiszoekingen en verscheidene arrestaties worden verwacht. Te Weenen zijn 34 nationaal-socia listen aangehouden, omdat zij bij het pas- seeren van de processie „Heil Hitier" had den geroepen op het oogenblik, dat de officiëele personen van den stoet voorbij gingen. Volgens berichten uit Schladming in Stiermarken zijn de districtsleider der N.S.D.A.P., een S.S.-commandant en een leider van den Stormban erin geslaagd tijdens hun vervoer naar de districts rechtbank te Löben te ontvluchten. De geheime staatspolitie heeft het verbod der „Deutsche Allgemeine Ztg." met ingang van 17 dezer opgeheven. De Belgische regeering heeft met de Duitsche een overeenkomst gesloten, vol gens dewelke Duitschers, die hun vacan- tie in België willen doorbrengen, een som van 500 Mark per persoon en per maand zouden mogen exporteeren, in den vorm van credietbrieven, af te leve ren door sommige banken en reisbureaux in Duitschland. Het eerste crematorium in België, dat te St.-Gillis-Brussel werd gebouwd, zal vermoedelijk volgende week al in werking treden. Het verbranden van een lijk zal frs 1800 kosten; anderhalf uur na de verbranding zal de urn met de asch aan de familie worden overhan digd. Men heeft gisteren een proef genomen Binnenland. De opbrengst der rijksmiddelen. Wenschen van de boerenbonden. De landbouwcrisiswet 1933. Buitenland. Pauze te Londen. Dr Colijn wil opschie ten. Overstrooming en aardschok in Joego- Slavië. De betaling aan Amerika. met een dood kalf in een houten kist! Het verbrandingsproces duurde ongeveer één uur. Een van de bewakers van Venizelos die bij den jongsten aanslag door 4 kogels getroffen werd, is aan zijn verwondingen overleden. Volgens een officiëele medeaeeling zal in de Portugeesche badplaatsen stren ger worden opgetreden tegen badgasten, die een badpak dragen, dat het lichaam onvoldoende bedekt. Prof. Piccard is naar Amerika ver trokken om daar een nieuwe stratosfeer- vlucht te maken. In Amerika zal hij waarschijnlijk de beschikking krijgen over een ballon van 15000 kub. M., waar mee hij een hoogte van 18000 M. hoopt te bereiken. Alle organisaties voor geboorterege ling zijn in Thüringen verboden en hun bezittingen zijn in beslag genomen. MINISTER COLIJN TE LONDEN. De benoeming van den Nederlandschen minister-president, dr Colijn, tot voorzit ter van de economische commissie der Londensche Conferentie, mag, dunkt ons, zegt het H b 1 d., worden geïnterpreteerd in dezen zin, dat de Conferentie ernstig naar practische resultaten streeft en niet van zins is zich te bepalen tot de fraaie, maar snel vergeten formules en gemeenplaatsen, waarmede men zich op dit, theoretisch zoo afgegraasde geBied, tot dusver zoo gemakkelijk van de zaken afmaakte. De keuze van den heer Colijn is gedaan in de wetenschap wat men aan de zen voorvechter van een vrijer interna tionaal ruilverkeer heeft. De ervaring welke men met hem heeft opgedaan in Genève, in 1927, toen hij de leiding had van de commissie voor de handelszaken der toenmalige economische conferentie, of later, toen hij de conferentie inzake de in- en uitvoerverboden presideerde, of toen hij als lid der Nederlandsche de legatie ter volkenbondsvergaderingen voortdurend en ongezouten op het aam beeld van de handelsbelemmeringen ha merde, die ervaring moet duidelijk hebben gemaakt dat men hier iemand heeft uitverkoren die niet tevreden zal zijn voor en aleer hij op deze conferentie van tot handelen bevoegde regeeringsver- tegenwoordigers, concrete regelingen zal hebben bereikt welke het ruilverkeer ge leidelijk uit zijn boeien zullen ontsluiten. Dat de Nederlandsche premier daarbij kan spreken met al het gezag van de Ne derlandsche vrijhandelstraditie, die gaver gebleven is, ondanks den storm, dan in de meeste andere landen die haar vroeger eveneens hoog hielden, zal zijn positie, en de waarde van zijn woord versterken. De taak welke dr Colijn nu in Londen op zich heeft genomen, zal zware eischen aan hem stellen. De Nederlandsche mi nisterpresident, die als leider eener nieu we regeering in Nederland en als minis ter van Koloniën voor tallooze proble men staat, en zioh voor de uiterst moei lijke opgave van de voorbereiding der begrooting-1934 geplaatst ziet, krijgt nu bovendien een der meest verantwoorde lijke functies in Londen te vervullen. Toch gelooven wij dat hij juist gehan deld heeft door de leiding van een der twee commissies welke de Londensche conferentie in zijn handen gelegd heeft, te aanvaarden. In het internationale be lang, maar ook in het belang van Neder land en Indië. Want het materieele be lang van ons land en van het rijk is ten nauwste verbonden met het internatio nale ruilverkeer, en dus ook met de re sultaten welke ditmaal in Londen al dan niet zullen worden bereikt. Veel zal voor Nederland en Indië van die resultaten afhangen. Dr Colijn heeft dat in de Tweede Kamer zeer duidelijk verklaard. Nederland staat, noodgedwon gen, op een keerpunt. Van Londen zal het in hooge mate afhangen of wij onze traditioneele handelspolitiek in groote lij nen zullen kunnen handhaven, of moeten zwenken, uit pure onmiddellijke zelfverdediging, in een richting die echter op den duur de wereld en ons slechts eveneens kan schaden en terugzetten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1