I PUROL Kunt Ge niet slapen? AKKER.CACHET5 EERSTE BLAD. VRIJDAG 16 JUNI 1933 DAGBLAD VOOR DE PRGVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. £17 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. "AKKERTJES" Uitg.N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. tr Hfvt' a Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. tijnd, verkocht en van f 1225, aan pers, advocaat en Middelburg, die H. G. Meeusen, irneuzen. EERBERICHT. ond van 16 Juni: wind, meest uit anvankelijk licht weinig of geen bewolking, iets lag 3 u.: 758. fietsers: ZIJ DIE ZICH THANS ABONNEE- REN ONTVANGEN DE TOT 1 JULI VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. Tactiek of beginsel? Het begint te kraken bij de S. D. A. P. Er zijn tal van leden, ook in de leidende kringen, die zich met den gang van za ken niet meer kunnen vereenigen en die een andere oriënteering noodig achten. Dat is niet aileen bet geval in ons land. In Engeland is het reeds geruimen tijd geleden gekomen tot een breuk tussohen de reclhter- en de linkerzijde, waarbij ook groote en invloedrijke figuren als Mao Donald werden losgelaten. Ook in Duitschland is een conflict uit gebroken tusscben de linksche elementen die bet internationale karakter van de partij en de rechtsche groep, die het na tionale en het landsbelang op den voor grond stelt. Deze beweging zet zich door ook in ons land. Op het laatste congres bleek reeds ver schil van meening te zijn, maar na de verkiezingen, die een teleurstellend resul taat gaven, waarop volstrekt niet gere kend was, kwam de critiek eerst recht los. De beer Boekman, een der Amsterdam- sche wethouders, kwam al spoedig met do vraag, of bet niet gewenscht was, dat de partij een breeder en meer gematigd stand punt ging innemen. Mannen als Bonger en Keursclhot achtten het noodig te waar schuwen tegen een onvruchtbaar „gelin- kervleugel" en op een politiek, die van meer verantwoordelijkheidsgevoel blijk gaf aan te dringen. De leider van de roode fractie in de Tweede Kamer, de heer Albarda, sprak zijn twijfel uit of de hou ding, aangenomen ten opzichte van de eenzijdige ontwapening en revolutionair geweld wel de juiste was en tenslotte, om niet meer te noemen, is de heer Duys ge komen met zijn brochure, die in roode kringen groote beroering heeft veroor zaakt. Tegelijkertijd kwam er ook "het be richt, dat een commissie in de maak is om de aan de orde gestelde vraagstukken onder de oogen te zien en de behandeling daarvan op een buitengewoon congres voor te bereiden. De zaak waarom het hier gaat is van belang niet alleen voor de S. D. A. P., maar voor heel ons land. Het kan ons niet onverschillig laten, welk standpunt door de op één na grootste partij van ons land wordt ingenomen. De voornaamste vraag hier in het ge ding is deze: of het bij de S. D. A. P. gaat om een kwestie van tactiek, dan wel van beginsel. Is het laatste het geval, dan zal een scheuring niet uitblijven, en wordt óf het rechtsche gedeelte u'it de partij gedre ven óf de linkerzijde gestuurd in de rich ting van het Communisme. Tot nu toe is het echter, naar het ons voorkomt, meer een kwestie van opportu niteit. Men ziet, dat het getij gaat verloo- pen en dat daarom de bakens verzet moe ten worden. De jongste verkiezingen gaven belang rijke verliezen. Men vreest evenals in Duitschland de vat op de massa kwijt te raken. En daarbij komt, dat men juist m een zeer belangrijk tijdsgewricht geen invloed van beteekenis kan uitoefenen. Dat is de reden, waarom op een an- oriënteerinS wordt aangedrongen. Maar van principieele verandering, wat zou beteekenen een beslist breken met de door Marx geformuleerde revolutionaire beginselen, hebben wij nog weinig kunnen bemerken. DE ECONOMISCHE CONFERENTIE. Eervolle benoeming voor dr Colijn. Gistermorgen werden de laatste rede voeringen gehouden, waarvoor weinig belangstelling bestond. De aandacht was geheel gericht op de estie van de benoeming van de voor ga van de twee groote commissies. JNadat nog eenige afgevaardigden had den gesproken, verklaarde MacDonaldde 3®®®11® discussies voor geëindigd. Hij nschte de gedelegeerden geluk met den iot nu toe gepresteerden arbeid en sprak v«nm,?ening Uit' dat deze conferentie één ia ^?.ees^ practische en voortvarende die hij ooit had gepresideerd. ciic,6'8611 i161 e'nd van de algemeene dis- deed zich nog een amusant in- rpanu Vi°°r' In groote spanning over het h,?r»„ 1 V,an de besprekingen van het tii,u ^adden de delegaties zich vroeg- "Jaig in de groote zaal vereenigd. Zij wachtten echter vergeefs; de leden van het bureau verschenen maar niet. Ten slotte bleek, dat het heele bureau in de lift, tusschen de eerste en tweede ver dieping van het conferentiegebouw, was blijven steken. Het duurde acht minuten, voor men de heeren kon bevrijden. Deze vertraging in de komst van de leiders, die de conferentie tot groote stiptheid hadden aangemaand, verwekte in de zaal groote hilariteit. Officiëel wordt gemeld: Cox (Amerika) is benoemd tot voor zitter, Jung (Italië) tot ondervoorzitter en Bonnet (Frankrijk) tot rapporteur der financiëele commissie. Dr Col ij n is president der economische commissie ge worden. De Hamburgsche burgemees ter Krognann werd tot vice-president ge kozen. De benoeming van onzen premier brengt geen verandering in zijn plannen. Hij zal wekelijks naar Nederland terug- keeren om de bijeenkomsten van het ka binet te presideeren. Mocht het noodig zijn, dan zal de algemeene voorzitter der conferentie, Ramsay MacDonald tijdens de afwezigheid van Dr Colijn de noodige zorgen wijden aan de zaken van de oeco- nomische hoofdcommissie. We zijn dus nu aan het einde der al gemeene beschouwingen gekomen. Van morgen om elf uur zullen de zittingen van de twee commissies beginnen. Er wordt dus wel haast achter het werk gezet. Uit de gehouden redevoeringen, die snel afgehandeld werden, wordt over het algemeen de conclusie getrokken, dat de gedelegeerden het in zooverre eens zijn, dat er iets gedaan moet worden en dat stabilisatie en tariefverlaging de twee kwesties zijn, waarover men het nader eens moet worden. In de twee commissies zullen nu de detailkwesties besproken worden. Indien de commissies met haar werk zaamheden even snel opschieten als Mac Donald met zijn plenaire zittingen, dan kunnen wij tevreden zijn. Eenige waarborg voor een bevredigen den gang van zaken is er wel, daar van de economische commissie onze minister president Colijn, tot voorzitter is geko zen. Met een hartelijk applaus werd deze eervolle, doch ook verantwoordelijke be noeming in de conferentie-zaal begroet. Het zal zeker niet aan zijn leiding lig gen, indien er niet wordt opgeschoten. Nadere bijzonderheden over de Neder- landsche delegatie. Zooals bekend, vertoeft Mr Trip nog in Amsterdam, doch naar de Msb. hoor de komt de president der Nederlandsche Bank a.s. Maandag naar Londen om de commissie-vergaderingen bij te wonen. Dr Hirschfeld vertrekt Zaterdag naar den Haag, om dan Dinsdag weer naar Londen terug te keeren. De werkzaam heden op het departement van economi sche zaken maken zijn overkomst nood zakelijk. Dr Hirschfeld heeft zijn verblijf te Londen tevens benut voor nadere be sprekingen met de Engelsche regeering. Zooals bekend, heeft Engeland groote ijzer- en staalbelangen in Nederland ter wijl daartegenover Nederland voor zijn landbouwexport belang heeft bij Enge land. Het overleg tusschen de Nederland sche en Engelsche regeering heeft nu ten doel deze belangen tegen elkaar uit te wisselen en voordeelen te bereiken voor den Nederlandschen groentenexport naar Engeland. De vorige week was een Engelsche de legatie in Den Haag voor deze besprekin gen en thans zet Dr Hirschfeld de onder handelingen in Londen voort. In de economische commissie zal Ne derland vertegenwoordigd zijn door Dr Colijn, Dr Hirschfeld en Dr Nederbragt, die Zaterdag voor het eerst naar Londen komt. Amerika's spoorwegen. De Amerikaansche spoorwegen hebben aan de vakvereeniging van spoorwegper soneel medegedeeld, dat zij voornemens zijn met ingang van 1 November a.s. de loonen wederom met 12 Yt pet. te verla gen. Is Gandhl Christen? Op een gToote bijeenkomst van ortho doxe Brahmanen werd Gandhi ervan be schuldigd „Christen te zijn en te veel den Bijbel te lezen". Tevens werd aan den Mahatma het ver zoek gericht, het huwelijk van zijn zoon Devidas met een meisje van de lage kaste te verhinderen. Verzoening tusschen Koning en Prins Nicolaas. Koning Carol van Roemenië heeft zich weer met zijn broeder Nicolaas, die een morganatisch huwelijk heeft gesloten, waartegen de koning zich verzet had, ver zoend. Prins Nicolaas zal, vergezeld van den particulieren piloot van den koning, een bezoek brengen aan Engeland, voordat hij naar Roemenië terugkeert om zijn functie van inspecteur-generaal van het leger te hervatten. Na Engeland zal een bezoek gebracht worden aan de Vereenigde Sta ten, Frankrijk, Italië, Joego-Slavië, Tsje- cho-Slowakije en andere landen. Het doel van deze bezoeken is het be- studeeren van het luchtvaart-vraagstuk. Rouwdag In Duitschland. De Duitsche regeering 'heeft de lands- regeeringen opgewekt, den dag van de on- derteekening van het Verdrag van Ver sailles, 28 Juni, algemeen door plechtige betoogingen te vieren, waarin erop moet worden gewezen welke druk Duitschland in dit verdrag werd opgelegd en welke noodlottige zware beteekenis het Verdrag van Versailles voor het leven van de Duit sche natie heeft verkregen. Om tot uitdrukking te brengen, dat 28 Juni een rouwdag is voor Duitschland, is aan de landen verzocht alle vlaggen half stok te hijsdhen. Verder zullen aan de plechtigheden ook deelnemen de sdholen en ook verscheidene nationale organisa ties. Doos 30en 60cf. r^1 Is Schleicher gevlucht? De „Matin" publiceert een telegram uit Genève, waarin wordt meegedeeld, dat de gewezen Duitsche rijkskanselier Von Sohleidher er in zcku zijn geslaagd uit Duitschland 'te vluchten en zidh op het oogen hl i k in Zurich bevindt. De betalingen aan Amerika. Het algemeen in gebreke blijven der schuldenaren der Ver. Staten, reeds lang voorspéld, is nu bijna een feit geworden. Op de 144 millioen dollar, die gisteren verwacht werden, is tot nog toe 11.148.592 dollar betaald, n.l. 10 mil'lioen door Enge land, 1 millioen door Italië en 148.592 door Finand. Enkele andere landen, o.a. Tsjecho-Slowakije, Lethland en Roemenië zullen waarschijnlijk gedeeltelijk betalen. Frankrijk, België en Polen zijn in gebreke gebleven. Tot dusver is Finland het eenige land, dat zich geheel heeft gekweten van den vervallen termijn van zijn schuld. De toestand in Oostenrijk. In een interview met Reuter heeft de Oostenrij'ksche kanselier Dollfuss gezegd, dat hij het betreurde, dat alle maatregelen tegen de Oostenrijksohe N. S. D. A. P. als onvriendelijke handelingen tegen het Duitsche rijk beschouwd werden, terwijl deze een kwestie van zuiver binnenland- schen aard vormen. In antwoord op dit interview meldt Wolff uit Berlijn, dat de Duitsohe regee ring het niet als een binnenlandsche aan gelegenheid van Oostenrijk kan beschou wen, als onderdanen van het Rijk vanwe ge hun lidmaatschap van de N. S. D. A. P. worden gearresteerd en tenslotte zelfs een gezantsehapsattaché in de gevangenis wordt gezet. Hierin ligt de kern van het conflict. Vanuit het postkantoor in Brudk aan de Mur werd gisterochtend om 2 uur een aan slag op den telefoonkabel naar Weenen en op een districtstelefoonkabel ontdekt. In de nabijheid van het plaatsje Scheingau aan de Semmering was een gat van een meter diep naar het in den grond liggen de kabelkanaal gegraven. De districtska bel was geheel beschadigd. Alle kabels naar Weenen waren onbruikbaar gemaakt. In den loop van den ochtend konden eeni ge kabels voorloopig worden hersteld. De politie heeft de meest uitgebreide maatregelen genomen om de orde in Wee nen te handhaven. Ongeveer 7000 man zijn „onder de wapenen". De openbare gebou wen staan onder strenge bewaking. Ook de warenhuizen hebben politieassistentie gekregen. Noodweer In Italifi, Duitschland en Japan Woensdag en Donderdag heerschte er noodweer boven een 'deel van Italië. Uit Sicilië en de omstreken van Napels wor den ernstige overstroomingen gemeld. In Zuid-Italië werden versdheidene personen door den bliksem gedood. Een hevig noodweer, dat gistermiddag boven Karlsruhe woedde, heeft twee doo- den geëischt. De vrouw van den fabrikant Lelchtl en de voorganger van de evange- lisch-Christelijke gemeenschap in Karls ruhe, Luttenberger, bevonden zich in een tuin, toen zij 'door den bliksem werden ge troffen en op slag gedood. In Japan hebben hagelstormen zoo he vig als men hier in geen jaren heeft be leefd, gewoed boven de provincies Hyo» gosjiga en Goemma. Negen personen zijn om het leven gekomen, honderd gewond. Meer dan 100 huizen zijn vernield, terwijl 1000 huizen zijn beschadigd. Korte Berichten. Blijkens een bekendmaking van den Pruisischen minister van onderwijs, zul len Joden niet meer tot de promotie tot doctor worden toegelaten. De in het Brunswijksche Stalhelm conflict beschuldigde Stahlhelm- en Reichsbannerleiders zullen ingevolge een amnestie niet worden gestraft. Zaterdag zijn ook de laatste der zich in hechtenis bevindende leiders van den Alg. Deutschen Gewerkschaftsbund, de rijksdagleden Grassmann, Leipart en Os wald Schumann in vrijheid gesteld HEUP-RHEUMATIEK. Bij elke weersverandering. Nu reeds jaren vrij van pijn. „Ongeveer vier jaar geleden", schrijft ons iemand, „had ik een leelijken aanval van rheumatiek in de heup-gewrichten. Vier weken lang lag ik in het ziekenhuis. Nadat ik er uit was, kreeg ik het steeds weer terug als een verandering van weer op komst was. Toen probeerde ik Kru- schen Salts; eiken ochtend niets an ders dan de kleine dosis. Het hielp mij zoo goed, dat ik er mee doorging en na ongeveer zes maanden merkte ik, dat de rheumatische pijnen verdwenen waren. Dat was drie en een half jaar geleden en nadien heb ik nooit meer eenigen last van de oude kwaal gehad. Ik neem altijd 's morgens de kleine dosis en hoewel ik 71 jaar oud ben, voel ik me als toen ik 40 was. C. M. G." Geen middel kan blijvende verbetering brengen van rheumatiek, tenzij het drie verschillende werkingen verricht. Deze zijn: a. neutraliseering van het kwaad aardige urinezuur, dat de pijn veroor zaakt; b. verdrijving van het urinezuur uit het lichaam; c. voorkoming van ver dere ophooping van urinezuur. De zes verschillende zouten in Kru- schen nu verrichten alle drie genoemde functies. Twee der ingrediënten in Kru- schen vormen het meest werkzame oplos singsmiddel van urinezuur, dat de medi sche wetenschap kent. Andere zouten in Kruschen hebben een aansporenden in vloed op de afvoerorganen en helpen zoo doende om het opgeloste urinezuur langs den natuurlijken weg te verwijderen. Weer andere zouten voorkomen, dat voed- selresten in de ingewanden zouden gis ten en maken daardoor onmogelijk, dat er weer een teveel aan kwaadaardig uri nezuur kan ontstaan. Dat is de oorzaak van de blijvende verbetering door „de kleine, dagelijksche dosis". Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. (Adv.) UITVOERING VAN DE TARWEWET. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Rotterdam heeft zich met een adres tot den Minister van Economische Zaken en Arbeid gewend, waarin haar bezwaren tegen de uitvoering der Tarwe- wet worden uiteengezet. Die bezwaren betreffen voornamelijk het naar de meening der Kamer af te keuren verschijnsel, dat de coöperatieve landbouworganisaties door middel van de wijze, waarop de Tarwewet wordt uit gevoerd en dus langs kunstmatigen weg geleidelijk doch gestadig meer terrein veroveren op het gebied van den handel. Met tal van voorbeelden worden die bezwaren toegelicht. Wel heeft de Minis ter er reeds vroeger de Kamer op gewe zen, dat de Tarwewet een tijdelijk karak ter draagt, „zoodat na hare beëindiging het normale handelsverkeer zijn loop zal kunnen hernemen", maar de Kamer koes tert de vrees, dat dit niet het geval zal zijn, indien de gebeurtenissen zich bij de uitvoering der Tarwewet blijven ont wikkelen in de richting, die tegenwoor dig te constateeren valt. De handel zal zich dan meer en meer uit zijn bedrijf gedrongen zien, zoodat het later uitermate moeilijk zal zijn om de verloren gegane organisatie weer op te bouwen. De Kamer tracht met haar correspondentie aan den Minister niets anders te bevorderen, dat het binnen het kader der Tarwewet zooveel mogelijk in stand houden van den handel. Daarvoor is noodig, dat die handel een taak ver vult, die zooveel mogelijk rechtvaardi ging vindt in haar economische waarde en de Kamer is van meening, dat juist die waarde meer en meer aan de nog aan den handel gelaten taak wordt ontnomen, hetgeen blijkens de aangehaalde voor beelden gepaard gaat en samenhangt met het gestadig meer terrein winnen van de landbouworganisatie» op het gebied van Binnenland. Het tekort in Nederlandsch-Indië. De heer Braat geen Kamerlid. Het congres van Vreemdelingenverkeer beëindigd. Buitenland. De economische conferentie. Dr Colijn tot voorzitter der economische commissie gekozen. De betalingen aan Amerika. Duitschland en Oostenrijk. Neem dan voor 't naar bed gaan, eens zoo'n "AKKERTJE" en slaap heerlijk rustig en fijn door die (a(kxe)r) Volgons recept von Apotheker Dumont. Slechts 50 ct. p. 12 st. Bij Apoth. en Drog. den handel, welke organisaties daartoe worden in staat gesteld door de uitvoe ringswijze der Tarwewet. Dat het werk, hetwelk den handel is overgelaten, over het algemeen vol doende betaald wordt, spreekt de Ka mer niet tegen, doch dit is een punt van secundaire beteekenis. Zij is van meening, dat binnen het kader van de Tarwewet die taak van den handel ern stiger en belangrijker kan worden gehou den dan zij reeds eenigen tijd bezig is te worden. De Kamer hoopt, dat de Mi nister bereid is om dat pogen te onder steunen en om de lijn der ontwikkeling om te buigen in de richting, welke de Kamer als in het belang van alle betrok kenen heeft aanbevolen. De heer Braat geen Kamerlid. Te Assen is gisteren onder voorzitter schap van den heer H. Steenge Jzn. de algemeene vergadering van de afdeeling Drente van de Boeren-, Tuinders- en Mid denstandspartij gehouden. Na een woord van welkom tot de aan wezigen gaf de voorzitter een uiteenzet ting van hetgeen er in de vergadering in Utrecht was besproken. Na eenige discussie werd met groote meerderheid van stemmen besloten mr Vervoorn zijn eens gedane belofte te doen handhaven en alzoo zijn zetel als verko zen lid der Tweede Kamer te behouden en niet af te staan aan den heer Braat. Wegverlichting met natriumlampen. Na Geleen in Limburg en Vught in Noord-Brabant zal, ongeveer gelijktijdig met Arnhem, Katwijk de derde gemeente in het land zijn, waar de wegverlichting met natriumlampen van Philips toege past zal worden en wel voor den nieuwen weg van Katwijk aan Zee naar Katwijk aan den Rijn. Er komen betonnen palen, welke 8 meter boven den grond uitsteken. Bij het nieuwe raadhuis zullen zes derge lijke lantaarns worden geplaatst. Het Amsierdamsche gemeentepersoneel. Te Amsterdam vergaderden onder voor zitterschap vafi den wethouder voor de Arbeidszaken, Mr Kropman, de drie cen trale commissies voor Georganiseerd Overleg van werklieden, ambtenaren en politie, ter behandeling van de voorge nomen korting op loonen en salarissen. De voorzitter deelde mede, dat de alge meene verlaging der loonen en salarissen, welke is geprojecteerd, zich beweegt tus schen negen en elf en een half procent, waarin begrepen is de tijdelijke korting welke in 1932 is vastgesteld. De regeling is bedoeld, zulks in afwijking van wat tevoren gebruikelijk was, voor onbe paald en tijd te gelden. Goedkoope treinen. Bij de Nederlandsche Spoorwegen is verschenen een reclameboekje „Zomer 1933, goedkoope treinen, goedkoope tarie ven". In het hoekje is opgenomen een vol ledig overzicht der goedkoope tarieven in alphabetische volgorde gerangschikt naar de plaats van vertrek, zoodat de a.s. va- cantiereizigers op gemakkelijke wijze hun reisplan voor den a.s. zomer kunnen vast stellen. Tevens is aan dit boekje toegevoegd een rubriek „attracties voor goedkoope-trein- reizigers", bevattende een opgave van at tracties (bezienswaardigheden, autorond ritten, boottochten enz.), die den reizi gers in verschillende plaatsen van be stemming tegen gereduceerden prijs wor den geboden. Bovendien is wederom op genomen een opgave van de goedkoope tarieven voor het vervoer van reizigers

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1