E VERDEII Onderwijs Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Rechtszaken enkel geval be at er aan 'het Sas [zouden geplaatst :cht gegrepen. De le ziekte schijnen in zoet water i,vond a.s. hoopt „Excelsior" bij (rt te geven in de ;tveld. als volgt: marsch, de Roy jes, ouverture, G. ariton-solo, par. [rgent, ouverture, ler 1ste prijs, Isch, Willy Schoo- Ifantaisie, O. Fils eur, ouverture, G. tduivenvereeniging sen wedvlucht ge lmet deelname van ïaald als volgt: 2 en 17 H. Jan- Ie Winter, Nisse; 6, 10 en 12 B. de |en; 8 J. Heiligen, 14 J. Trommelen; asteinde; 20, 22 en [avond had op ini- vdorpsvereeniging in „Het Wapen [Dorst en Ir v. d. Vogelaar en Smal- Ijke en dhr Duve- }oes, tegenwoordig en noodzakelijk- aardappelen be ien gaven zich 30 |en aardappelen. enoemd, bestaan- [Uerum, P. Karelse jp dracht een con- stellen om te ko- |dappelen te Krab ing met Rilland, gister gehouden I medegedeeld, dat J!1 definitief was iren goedgekeurd |rootingen 1932 en van Goes deelde gemeente op het |dbouwvereeniging te Wolphaarts- heeft op hun ver- de verordening lan vee en vleesch. lan trok deze ge- lok in. an Poortvliet over ten landbouw en werd voor ken- len werd besloten Ide commissie tot l-handelingert met Vermindering van subsidie voor de awegen, om te ko- lan 33.055 pCt. lelt mede, dat de Foed slot heeft en |van een nog loo- groot f 4500 extra Idgevonden. Tas in beroep geko- kenbelasting over temmen werd be- |te handhaven en hondenbelasting Januari 1922 tot pijn adres een uit- prd primitief. Vol- dergelijk kohier B. en W. stellen Itwoorden, dat het I daarover een uit- Iaarmede de raad Larck reclameerde 1933, doch ook tiet alg. stemmen i?en en geen terug- Isting te verleenen |ot heden. aan den Eliwerf- epaald voor dien ngschen Zandweg h den weg. pommissies tot het iening 1932; reke- 1 gemeentebegroo- Irmbestuur 1934. vraagt of er iu ouwd wordt voor lelt mede, dat er Ie inkwam, maar I hoog. Iformeert de heer pij Meeuwsen niet gil een proef met laat het aan B. uiting. l'W. is voor de va- gemeentesecretaris ambtenaar van den Eigende voordracht Saniëlse te Middel- Ijnooge te Oost- en Poortvliet. Door de tuinbouwvereeni- ging is verkocht de aardbeienopbrengst van het jaar 1933 Dhr A. Murre heeft de geheele opbrengst gekocht voor 11 Yi ct. per Kg. i WARM WATER met nachtstroom of gas, voor keuken of bad. Installateur: J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Voetbal. Gisteravond speelde „Unitas" van Kloetinge tegen „Kapelle" III. Ruststand 3—1 in het voordeel van „Kapelle". Eind stand 54 voor „Unitas". Wedstrijduitslagen van 10 Juni: Afd. II: 's-Heer Arendskerke IIKa pelle II 2—2; WolphaartsdijkHansw. Boys II 1—2. Afd. Ill: WemeldingeIerseke II 52; Wit ZwartKruiningen II 60; Kapelle IWaarde 00. Wedstrijdprogramma voor 17 Juni: Afd. I: KamperlandGoesche Boys II. Afd. 2: Nieuwdorp—'s-Heer Arends- Kerke II; Hansw. Boys IIKapelle II. Afd. III: Wit Zwart—Wemeldinge; Ril land II—Kapelle I; Kruiningen II—Ier seke I. Aanvang van alle wedstrijden 7 uur. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Poortvliet, S. Goverts te Gameren. Te 'tWaal en Honswijk P. Six Dijkstra, cand. te De Bilt. Te Willige Langerak, jhr E. L. W. M. Hoeufft van Velsen, cand. te Scheveningen. Aangenomen naar Exmorra, A. Groot, cand. en hulppr. te IJmuiden-Oost. Naar Retranchement, W. van der Ven, cand. te Drempt. Naar Oud-Schoonebeek, H. J. F. Wesseldijk, cand. te Willemsoord. Part. Synode der Geref. Kerken. Gisteren vergaderde te Middelburg de Part. Synode voor Zeeland der Geref. Kerken. In het moderamen werden ge kozen: Ds A. C. Heij, praeses; Ds D. Scheele, le scriba; Ds A. Scheele, asses sor en Ds S. Groeneveld, 2e scriba. Tot afgevaardigden naar de in Augus tus te houden Generale Synode werden benoemd de predikanten: A. C. Heij te Koudekerks en A. Scheele te Kapelle pri- mi en Dr J. van Lonkhuizen te Zierikzee en W. H. v. d. Vegt te Goes, secundi en de ouderlingen G. P. Pouwer te Middel burg en E. Tange te Rilland-Bath, primi en B. H. Lavooy te Middelburg en K. Polderman te Meliskerke, secundi. Aangenomen werd het voorstel der clas sis Middelburg inzake de emeriti-predi kanten. Aan de Kerk van Wemeldinge werd financiëele steun toegezegd om voor één jaar een hulpprediker te benoemen voor Evangelisatie-arbeid onder de schippers. De Kerken van Borssele en Driewegen ontvingen steun om weer tot het beroe pen van een predikant te kunnen over gaan. Ter afdoening van enkele zaken zal de Synode op Dinsdag 27 Juni, des mor gens te half tien, haar vergadering voort zetten. Luthersche predikanten. In de Woensdag gehouden vergadering van de Evangelisch-Luthersche Synode, kwamen o.m. aan de orde de voorstellen betreffende het colloquium doctum. Uit de gevoerde bespreking bleek, dat allen de wenschelijkheid gevoelden, dat de toegang tot het predikambt iets minder gemakkelijk zou worden gemaakt. De mogelijkheid tot ingrijpen in deze zaken door de synodale commissie werd in de reglementen vastgelegd. Daarna kwam ter sprake een voorstel van den grooten kerkeraad te Weesp, om in de regle menten de predikanten en proponenten uit het Herst. Luth. Kerkgenootschap ge lijk te stellen met de eigen predikanten en proponenten. De gedachte werd uit gesproken, dat, hangende de besprekin gen tot hereeniging dezer beide kerkge nootschappen, een beslissing in deze beter kan worden uitgesteld tot de re sultaten van die besprekingen bekend zijn. Aldus werd besloten. Prof. Dr H. H. Kuyper. Naar „De Standaard" vernam blijft de alge- meene toestand van Prof. Dr H. H. Kuy per vrij goed, al heeft de operatie hem harder aangepakt, dan aanvankelijk ver wacht werd. De daling van de tempera tuur zet zich voor. FEUILLETON. Tholen. (Dhr M. Lindhoud Izn alhier, slaagde te Arnhem voor het diploma ad- spirant-bouwkundig opzichter. Hij genoot zijn opleiding bij het Instituut P. B. N. A. Vrij naar het Engelsch. 70) „Ouwe jongen, wie heeft je dat ge lapt?" „Meneer^Yorkel" klonk het verontwaar digd van cle bank der rechtsgeleerden. „Hoe waagt u het, op deze wijze de orde te verstoren! Ga onmiddellijk heen, meneer!" „Ik zal gaan, als Channing gaat", ant woordde de jonge man, ten eenenmale bet feit negeerende, in wiens tegenwoor digheid hij zich bevond. „Wie beschul digt hem? Galloway heeft het niet ge daan. Dat is jouw werk Butterby". „Pas jij maar op, dat de edelachtbare boeren je niet achter de tralies laten zetten, omdat je hier de orde komt ver storen. Pas op, mannetje, dat zou je niet glad zitten." „Laat ze hun gang gaan", blafte Roland terug. „Maar het zal mjj niet overkomen, dat ik een vriend in den DE ECONOMISCHE CONFERENTIE. In de laatste jaren heeft de mensch- heid de eene economische dwaasheid op de andere gestapeld, zegt de „Nederl." Het begon met het verdrag van Versailles. Daarin werden aan Duitschland financieele verplichtingen opgelegd, die economisch onuitvoerbaar waren. Toen kwamen de tolmuren. Ieder land sloofde zich uit om zijn tarieven te verhoogen .Met als gevolg, dat het inter nationale ruilverkeer steeds meer ver lamde. AI meer greep het economisch wan trouwen om zich heen. Engeland moest den gouden standaard opgeven. Tal van landen volgden dit voorbeeld. Aan het internationale economische leven werd een nieuwe slag toegebracht. Kort geleden liet ook Amerika den gouden standaard los. Dat gebeurde on der wel zeer onverkwikkelijke omstan digheden. Want Amerika werkte de de preciatie van de dollar krachtig in de hand, toen het niet van zelf ging. Sedert voeren Amerika en Engeland een soort valuta-oorlog met als doel zijn va luta zoo laag mogelijk te stellen. Nog versch in het geheugen ligt het besluit in Duitschland, om de schulden uit obligaties niet meer over te makeu. Nederlandsche schuldeischers moeten het doen met „Sp e r r m a rk e n", die veel minder waard zijn dan de officieele mar ken. Welke nieuwe verwikkelingen hier uit weder zullen voortspruiten, zal de toekomst nog moeten leeren. Zoo is de menschheid in een fatalen kringloop bevangen. Iedereen erkent, dal de hier genoemde maatregelen econo misch noodlottig zijn. Toch holt men door, den afgrond der wereld tegemoet. God geve, dat de menschheid op de thans begonnen conferentie tot inzicht kome. Van een mooi pratend oplichter. In verband met de aan houding van den Groningschen assura deur K. B., waaromtrent wij het een en ander mededeelen, vernemen wij nader, dat gebleken is, dat B. reeds eenige ja ren geleden met bedriegelijke handelingen moet zijn begonnen. Een Leeuwarder koopman, met wien hij in zakenrelatie stond, maakte hij wijs, dat hij vertegenwoordiger was voor een Rotterdamsche firma, die levensmidde len verzond naar Duitsche havenplaatsen, Voor de verzending van eenige wagons was echter geld noodig en omdat de assu radeur dit niet had, vroeg hij f 1000 te leen. De Leeuwarder ging hierop in en toen B. later nogmaals kwam met prachtige voorstellen over te maken winst enz. wist hij een bedrag van f 1800 van den koop man los te kragen. Van terugbetaling kwam natuurlijk niets. De Fries legde hem na verloop van tijd echter het vuur aan de schenen en om hem gedeeltelijk tevreden te stellen en een aanvraag om faillissement onge daan te maken nam B. zijn toevlucht tot een ander slachtoffer, dat hij te Gronin gen had gevonden, een dame van welke hij een groot aantal effecten kreeg om. ze te gebruiken bij het afwenden van zijn faillissement. De effecten werden echter verzilverd. Dezelfde dame had al vaker geld aan B. verstrekt, den eenen keer opdat hij zich een positie zou kunnen verzekeren in Leeuwarden, een anderen keer om zijn „positie bij de Red Starline" te kunnen verbeteren. Hij wist een net van leugens te weven, die de dame aannemelijk voorkwamen en ook ontzag hij zich niet zijn leugens in gang te doen vinden met behulp van ver valschte brieven. Daardoor zag hij kans het eene bedrag na het andere los te krij gen, zonder ooit iets terug te betalen. In het geheel wist B. zoo meer dan steek laat, als hij valsch beschuldigd wordt. Channing heeft dat geld even min aangeraakt als jij of een der heeren rechters Bij de post zullen ze er wel meer van weten, denk ik." „Eén oogenblik, meneer Yorke, als u zich tenminste één oogenblik beheerschen kunt als iemand, die rede verstaat", on derbrak de magistraat, die de verhoeren leidde. „Hebt u eenig bewijs of gegeven, waardoor de onschuld van den verdachte kan worden vastgesteld?" „Bewijs, edelachtbare?" antwoordde Roland, door den toon van den onder vrager toch eenigermate beïnvloed en tot bedaren gebracht; „is er een bewijs noo dig, om Arthur Ghannings onschuld vast te stellen? Elke daad in zijn leven is er het bewijs van. Een Channing is zoo open en eerlijk als de dag!" „Dergelijke gevoelens doen u alle eer, in zekeren zin, maar. „Mij doen ze in 't geheel geen eer" klonk het driftig. „Ik verdedig hem niet, omdat hij mijn vriend is, niet omdat we samen op hetzelfde kantoor zijn. Ik doe het, omdat ik weet, dat hij onschuldig is." „Hoe weet u dat zoo zeker?" ,,'t Is eenvoudig onmogelijk, dat hij! iets misdrijven zou. Daar is hij eenvoudig niet toe in staat. Dan zou men mij, of f 12.000 los te krijgen welk geld geheel door hem is gebruikt. Eenige dagen geleden heeft de Leeu warder koopman 'smans faillissement aangevraagd en bij het in verband daar mede ingesteld onderzoek kwam een en ander aan het licht. Meer dan honderd Ne derlanders te Aken in ar rest. Men meldt uit Heerlen dat den laatsten tijd door vele Nederlanders in de grensplaatsen z.g. Duitsche reischéques gekocht werden en in Aken ingewisseld tegen Duitsche marken. Deze personen gingen dan veelal met de Duitsche mar ken wederom de grens over naar Neder land om die marken bij Nederlandsche banken tegen beduidend hoogere koersen om te zetten in Nederlandsch geld. De Duitsche autoroteiten werden daarover ingelicht en zoo is Dinsdag den geheelen dag een zeer strenge controle gehouden op alle personen die Duitschland verlie ten. Het resultaat is geweest, dat meer dan 100 personen door de Duitsche cri- mineele politie werden vastgehouden, omdat zij; flinke bedragen aan Duitsche marken bij zich hadden. Zij werden allen voorloopig in Aken opgesloten wegens de- viezensmokkelarij. De bemiddeling van den Nederland- schen consul te Aken is ingeroepen, doch deze zeide hiertegen niets te kunnen on dernemen. Politiepaard op een kind gevallen. Een paard van de be reden politie te Den Haag, dat gistermid dag ongeveer half zes een longe liep, zelte het plotseling op een loopen, waardoor de agent, die het aan een touw vasthield, op de straatkeien werd gesleurd. Het paard kwam daarna te vallen en kwam terecht op een jongetje, dat daar juist passeerde. Toen het kind onder het paard vandaan werd gehaald, bleek, dat het bij den val op slag was gedood. Doodelijke aanrijding. Gistermiddag is in de Waalstraat te Den Haag het 12-jarige jongetje E. door een auto zoodanig aangereden, dat het een schedelfractuur bekwam, aan de gevolgen waarvan het kind spoedig overleed. Een ongeluk dat goed is a f g e 1 o o p e n. Bij1 den onbewaak- ten overweg nabij de kabelfabriek te Haaksbergen wilde de bejaarde landbou wer Spoolder uit Haaksbergen met paard en wagen oversteken. Hij bevond zich er juist midden met den wagen op, toen hij door den uit Neede komenden personen trein werd aangereden. De wagen werd versplinterd. De bestuurder, zoowel als het paard bleven ongedeerd. Inbraak in de R.K. kerk te Druten. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben onbekende perso nen ingebroken in de R.K. kerk en pasto rie te Druten. Aan den achterkant van de pastorie hebben zij een deur gefor ceerd. De pastoor heeft wel eenig gerucht gehoord, doch daaraan geen aandacht geschonken. In de zitkamer is een brand kast opengebroken. Daaruit is een be drag van f 1000 aan bankpapier en een pakje effecten gestolen. Daarna zijn de inbrekers tot in de kerk doorgedrongen, waar zij hebben getracht een kluisdeur te forceeren. Uit een kast in de eetkamer is een partij tafelzilver gestolen. Het tafelzilver en een effect zijn in den tuin teruggevonden, waar de dieven het waarschijnlijk hebben verloren. Schandelijke dieren mishandeling. Een boerenknecht te Zwaagdijk (N.N.) maakte zich zóó driftig toen zijn paard weinig lust toonde de maaimachine te trekken, dat hij het dier een touw om de tong bond, om het te dwingen vooruit te gaan. Hij trok daar bij zoo hevig, dat het arme dier de tong Werd afgerukt. Het beest werd afge maakt en hij de politie is aangifte ge daan van deze dierenmishandeling. Zonderlinge vondst. Een schipper uit Naaldwijk ging dezer dagen een bad nemen in het Zwethkanaal. Hij kwam bij een duik van de brug ter plaatse op een voorwerp terecht, hetwelk rechtop in het water stond. Toen hij het ophaalde bleek het... een compleet radio toestel te zijn. De zwemmer nam zijn vondst mee naar huis en constateerde bij een proefneming, dat het toestel nog goed werkte. De man heeft van zijn be vinding aangifte bij de politie gedaan. Jenkins nog eerder kunnen beschuldi gen." „U en de heer Jenkins waren niet op het bureau, in den tijd, dat de daad ge pleegd moet zijn." „Nu ja, dat kan ik natuurlijk niet ont kennen," antwoordde hij, terwijl de drift uit zijn stem week. „Maar omdat hij er nu toevallig wél was, hoeft dat voor But terby nog geen reden te zijn, op hem te gaan hakken en hem van diefstal te be schuldigen. Hij' heeft het niet gedaan. En dat zal ik tot mijn laatsten ademtocht vol houden." Inusschen, de heer Galloway kon niet gevonden worden. Reeds herhaalde ma len was een looper naar zijn kantoor ge stuurd, doch de oude Jenkins wist niets anders mede te deelen, dan dat zijn heer ergens jn de stad moest zijn. Daar de zaak dus op dit oogenblik geen voortgang kon hebben, werd besloten den verdachte tegen borgtocht vrij te laten. Bij, het uit spreken van deze beslissing stormde Ro land Yorke opnieuw naar voren, met zijn groot lichaam, weinig acht gevend op wie hem in den weg traden. „Ik zal wel borg zijn", riep hij, dat is te zeggen, ik ben geen gezinshoofd lady Augusta, mijn moeder. Een oogenblik, ik zal haar ha len!" HET VIJFTIGJARIG BESTAAN VAN DE ROTTERDAMSCHE LLOYD. Den 15den Juni van het jaar 1883 werd de Koninklijke goedkeuring verleend op de Statuten van de N.V. Rotterdamsche Lloyd Vandaag zal de Rotterdamsche Lloyd der halve vijftig jaar bestaan. De zware depressie, waaronder land bouw, handel en nijverheid over bijna de ge'heele wereld gebukt gaat, geeft zeker geen reden tot een blijde herdenking. Toch zou het naar de meening van de directie verkeerd wezen, den dag van hei vijftigjarig bestaan geheel onopgemerkt te laten voorbijgaan. Het eerste vennootschapsjaar is niet gunstig geweest; in het allerlaatste der vijftig heeft de ongunst der tijden zich duchtig 'doen gevoelen. Doch waarom zou men niet met voldoening en dankbaarheid den loop der zaken in de daartusschen liggende jaren kunnen gedenken, jaren weliswaar, waarin voor- en tegenspoed el kaar hebben afgewisseld, doch in welke de voorspoed ontegenzeggelijk overwegend is geweest? Geleid door deze gedachten, is men overgegaan tot de uitgave van een gedenk boek, waarvan de samenstelling werd toe vertrouwd aan den inmiddels overleden oud-directeur van het museum van Oud heden, den heer A. Hoynck van Papen- drecht. De titel van dit boek luidt: „D e zeilvloot van Willem Ruys J an Danielszoon en de Rot terdamsche Lloy d". Het was in den zomer van 1828, dat twee jongelieden zich associeerden met het doel in Amsterdam een cargadoors firma te vestigen. De oudste van hen was de 20-jarige Jacob van Ulphen; de an dere was de 19-jarige Willem Ruys. Nadat de beide compagnons ruim vijf jaar hadden samengewerkt, besloten zij tot meerdere uitbreiding van 'het be drijf ook in Rotterdam een kantoor te openen. Willem Ruys kwam aan 'het hoofd van het Rotterdamsche kantoor te staan. Wanneer Willem Ruys zich naar Am sterdam begaf om besprekingen met zijn compagnons te houden of om de beurs te bezoeken, maakte hij gebruik van de trek schuit. Tot degenen met wie hij in de ge zellige roef kennis maakte en vriendschap sloot, behoorde de scheepsbouwmeester Fop Smit, die op zijn timmerwerf aan den Kinderdijk Oost-Indië-vaarders en an dere schepen bouwde. Deze opperde het denkbeeld om voor Ruys een schip te bouwen. Dit denkbeeld viel in goede aarde. Het gevolg was, dat op den 25sten ge denkdag van Nederland's Onafhankelijk heid de kiel gelegd werd van een fregat schip, ter grootte van circa 400 lasten, dat 'den naam kreeg van „Cornelia Wer- nard Eduard". Dit schip, dat als een bark werd ge tuigd, zeilde 27 October 1839 van Helle- voetsluis in zee, door de Nederlandsche Handel Maatschappij voor de retourreis van Java naar Nederland bevracht. Deze eerste reis van een onder directie van Willem Ruys J.IDzn staand driemastschip, zou de voorbode zijn van latere pogingen van zijn nageslacht om te komen tot een geregelde en vaste verbinding tussdhen Rotterdam en Batavia, pogingen, welke met zulk een schitterenden uitslag zijn be kroond. Belangrijk in de geschiedenis van de firma Rnys was het jaar 1870, toen zij het besluit nam om stoomschepen indevaart te brengen. In het jaar 1875 kwam de „Stoomhoot- reederij „Rotterdamsche Lloyd" tot stand, om een geregelden dienst met stoomsche pen van Rotterdam naar Java en terug te krijgen. In den nazomer van 1882 is het plan gerijpt om de verschillende reederijen, waarover Wm Ruys Zonen de directie voerde, tot één groote reederij samen te vatten. In 'het voorjaar van 1883 kreeg deze reorganisatie haar beslag. De N.V. Rotterdamsche Lloyd werd opgericht met een kapitaal van f 8 millioen. Er werden negen stoomschepen ingebracht tegen een gezamenlijke waarde van ruim f 4 milli oen. Met zeven groote booten opende zij' een geregelden 14-daagschen dienst op Ja va en Sumatra. In den loop der jaren zijn voortdurend verbeteringen aangebracht, zoodat toen in 1910 de „Tambora" door „De Schelde'' was opgeleverd, de geheele vloot was ver nieuwd. Doch thans hief Hamish de hand op, i en op zakelijken toon vroeg hij: „Is het voldoende als mijn vader borg staat? Dan zal ik voor hem teekenen." Dit werd goed gevonden en even later bevond Arthur zich in vrijheid. Hamish was op het punt, zijn broeder bijt den arm te vatten, doch hij werd door Yorke ruw terzijde gescho ven, die op zijn beurt Arthur's hand greep, die hij schudde, als was het een pompzwengel. „De dwaze idioten! ota je zooiets aan te doen. Ik was half razend, toen ik het hoorde, man." „Dat is heel vriendelijk van je, Yorke." „Vriendelijk! Praat toch geen nonsens, Arthur. „Als men mij' onder valsche ver denking bracht, zou je me dan in de steek laten?" „Natuurlijk niet, valsch of niet valsch." „Die Butterby zal ik het betaald zet ten. En jij, terwijl je onschuldig was, hoe kon je toch zoo als een tamme kraai voor de rechters staan? Als het mij gebeurd was, had ik van leer getrokken, dat hun ooren tuitten, dat kan ik je verzekeren!" „Maar wie verdenkt je dan van den diefstal?" klonk het rustig van Hamish' zijde. „Wat kan ons dat nu schelen" klonk het ongeduldig, ,,'t Is voldoende, dat Ar- Sedert 1909 waren alle mailbooten van den Lloyd in het belang van de veiligheid van de passagiers, voorzien van 'n inrich ting voor draadlooze telegrafie, alsmede het onderwater-kloksignaal. In 1913 be schikte de vrachtvloot over 180.000 ton draagvermogen. De oorlog bracht een algeheele ontred dering. Eerst in 1920 was het mogelijk het be drijf vrijwel onbelemmerd in de oude ba nen terug te voeren. In de volgende jaren werd hij „De Schelde" gebouwd de „Sla mat", werd de ,Tjerimai" gekocht, alsmede de „Anjer" en de „Kedoe". In 1925 kwam het dubbelschroef-mail-motorschip „In- drapoera" gereed, dan de nog iets grootere „Sibajak" en verscheidene vrachtbooten. Het toenemend passagiersverkeer naar Indië en het verre Oosten gaf aanleiding tot verdere vernieuwing van de vloot. Aan „De Schelde" werd order gegeven tot den bouw van twee motorschepen van 17.000 bruto registerton, met een snelheid van 18.5 mijl. Deze schepen werden later „Ba- loeran" en „Dempo" genoemd. De afstammelingen van Wm Ruys J.Dzn zijn zich zijn goede verstandhouding met Fop Smit altijd indachtig gebleven. Toen de tijd der zeilschepen zijn einde nam, gingen zij zich op de stoomvaart toeleg gen en, hoewel de eerste schepen in Enge land werden gebouwd, gaven zij de op dracht voor den bouw van de 2 schepen aan „De Schelde", de werf welke door Fop Smit's kleinzoon, Arie Smit, werd ge leid. In den loop der jaren heeft „De Schelde" 22 mailschepen en 10 vracht schepen voor den Lloyd gebouwd tot een bedrag van f 97.5 millioen. In het geheel heeft de Rotterdamsche Lloyd aan den bouw en uitrusting van zijn vloot de som van f 185.836.000 besteed. Het eerste sc'hip, de „Comelis Weroard Eduard" kostte f 86.000; het laatste, de „Dempo" ruim f 10 millioen. Uit deze korte, aan het gedenkboek ont leende cijfers, blijkt, dat we hier te doen hebben met een belangrijke Nederlandsche onderneming, die we met haar gouden jubileum van harte geluk wenschen. Veroorzaken van licha melijk 1 e t s e 1. In hooger beroep heeft voor het Haagsche gerechtshof terecht gestaan de 31-jarige architect L. A. C. uit Breskens, die door de rechtbank te Middelburg is vrijgesproken van het hem ten laste gelegde lichamelijk letsel veroor zaakt door schuld, tegen welk vonnis het O.M. bij die rechtbank appèl aanteeken de. Verdachte had n.l. als architect een bestekteekening gemaakt van een winkel huis, welk werk door den metselaar P. A. de Ligny te Schoondijke werd uitge voerd. Aan dit huis was een balkon ont worpen, dat in gewapend beton moest worden uitgevoerd. L. ging overeenkom stig de opdracht te werk, doch toen hij zich korten tijd later met gereedschappen op dit balkon bevond, stortte hij naar be neden en werd ernstig gekwetst, zoodat hij zijn werkzaamheden niet kon verrich ten Verdachte zeide de teekening in haast te hebben gemaakt en daardoor de om buiging van de schuine trekspanten aan den verkeerden kant (den muurkant) te hebben aangebracht. Het O.M. oordeelde dat voor deze ernstige nalatigheid den verdachte straf moest worden opgelegd, concludeerde tot vernietiging van het vrijsprekend vonnis en veroordeeling van verdachte tot een maand gevangenisstraf. Arrest 26 Juni a.s. .Cassatieberoep verwor pen. Door den Hoogen Raad der Neder landen is verworpen het cassatieberoep ingesteld door J. de T., 20 j., chauffeur te Arnemuiden, die bij1 vonnis van de Ar rondissementsrechtbank te Middelburg wegens het veroorzaken van zwaar licha melijk letsel door schuld, werd veroor deeld tot een geldboete van f 25 of 10 d. h. en door F. L., 37 j., landbouwer te Meliskerke, die bij vonnis van de recht bank te Middelburg, terzake van overtr. van de Jachtwet, werd veroordeeld tot een geldboete van f25 of 5 d. h., een en ander met bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep met uitzonde ring van de straf. thur het niet deed. En verder ga en vraag de posterijen. Als ik Arthur echter was" ging hij voort, zich nauwelijks storend aan de vele nieuwsgierige om standers, die met open oogen en ooren alles in zich opnamen, wat er verhandeld werd „liet ik die lamme Galloway naar de pomp loopen en 'k zou geen voet meer in zijn kantoor zetten, als ik er achter kwam, dat hij' de hand erin heeft gehad. Om iemand voor een onnoozele twee honderd gulden achter de tralies te willen helpen! Maar 'tzal Butterby wel alleen geweest zijn, want daar acht ik mijin edele patroon toch te goed voor." Inderdaad had de heer Galloway met Arthur's arrestatie niets uitstaande ge had, en toen hij er door een vriend van vernam, was hij- zeer ontstemd. En Jen kins, de altijd nederige klerk, die nimmer op den voorgrond trad, overwon zijn na tuurlijke bescheidenheid zoozeer, dat hij bij zijn patroon aanklopte om voor Ar thur een goed woordje te doen. „Ik heb niet voor niets de menschen van achter mijn lessenaar bestudeerd, om niet te weten dat de jonge meneer Channing een respectabel mensch is, die zbn handan niet door een diefstal zou bezoedelen" zoo zeide hij. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 3