Uit de Provincie In deze religieuze samenkomsten wordt Fock jhU daarom ook dien dag niet in Den Haag, doch bij familie in het buitenland doorbrengen. Kamerlidmaatschap aangenomen. Bij het Centraal Stembureau is bericht ingekomen, dat Mr T. A. van Dijken, refe rendaris bij den Raad van State, zijn be noeming tot lid van de Tweede Kamer als opvolger van Mr de Wilde heeft aan genomen. Een kleine man met het hart van een leeuw. De Londensche „Evening Standard" geeft de volgende beschouwing over onzen landgenoot, den heer W. J. Oudendijk, oud-gezant te Teheran, Petrograd en Pe king. „Een Nederlander, die zijn land groote diensten heeft bewezen, bezoekt op het oogenblik Londen. Het is Sir William Oudendijk, K. C. M. G., vroeger Neder- land's gezant in St Petersburg en Peking. Sir William is een kleine man, met het hart van een leeuw. Hij was 'het, die de invrijheidstelling bewerkstelligde van de gevangen BritsChe ambtenaren in St Pe tersburg, in den herfst van 1918, na den moord op kapitein Cromie, den Britschen marine-attaché, door de Bolsjewisten. Wat Sir William toen deed, is nooit aan de openbaarheid prijs gegeven, omdat er toentertijd geen enkele vreemde diplo maat was om het te vertellen. Thans kan het geen kwaad te zeggen, dat het Ouden dijk was, en Oudendijk alleen, die in de ergste dagen van terreur door zijn vol harding verkreeg, dat Cromie een behoor lijke begrafenis kreeg. Op een vergadering van de neutrale di plomaten werd voorgesteld, teneinde alle schandaal te vermijden, dat kapitein Cro mie des nachts begraven zou worden. Oudendijk echter verklaarde, dat in be schaafde landen alleen misdadigers op de ze wijze begraven werden, en eischte een officieels begrafenis, en wat nog meer zegt, volhardde hierin tegenover de al machtige Tsjeka. Hij regelde elk detail van de begrafenis, bedekte de lijkkist met de Britsche vlag, en vond een Schotschen geestelijke bereid den dienst te leiden, daar de officieele Britsche dominee in de gevangenis zat. Toen, blootshoofds en in uniform, liep Oudendijk aan het hoofd van den stoet naar de 'begraafplaats, begeleid door de agenten van de Tsjeka. Vreemd genoeg 1 toen de stoet langs de kade van de Newa reed stonden de Russische matrozen op de schepen in de houding, en salueerden. Op de begraafplaats hield Sir William een rede bij het graf, waarin hij zoo stout moedig Cromie hulde bracht voor zijn hel dendaad, dat het een inspireerend voor beeld was voor alle andere ambtenaren van vreemde mogendheden. Wanneer men bedenkt, welke paniek er in die dagen heerschte, was de moed van den Neder lander te opmerkelijker. Hij verdiende dan ook ten volle, dat de Britsche regeering hem den titel „Sir" verleende". ONZE CHRISTELIJKE VAKBEWEGING. Ondanks de velerlei crisisnood van de zen tijd verkeert onze Christelijke vakbe weging in bloeienden toestand. Van dien bloei getuigt het 15de verslag (een keurig gebonden boekwerk van meer dan 500 bladzijden) van het Christelijk Nationaal Vakverbond, over het tijdvak 1 Januari 1931 tot 31 December 1932. „Een getal van 100.000 leden, dat ge durende vele jaren wel een begeerlijk, maar vrijwel onbereikbaar ideaal scheen, werd niet alleen bereikt, maar zelfs be langrijk overschreden. De in 1927 ingetreden bloei heeft zich over 1931 en 1932 in versneld tempo voort gezet. Er zijn evenwel teekenen, die er op wijzen, dat er nu een rustperiode, mis schien wel een periode van teruggang voor de deur staat". Niet alleen echter het ledental breidde zich uit, maar ook de invloed. Er wordt al meer met de Christelijke vakbeweging gerekend. Het totaal aantal leden van de aange sloten organisaties was op 1 Januari j.l. 110.913, wat bij het vorige verslag gere kend een toename beteekent van 34.758 leden. Ook het R. K. Werkliedenverbond had een flinke toename te boeken, maar samen bleven ze toch nog onder het getal der leden bij het N. V. V. aangesloten. Van velerlei arbeid getuigt dit verslag, waaruit blijkt, dat niet alleen aan de stof felijke, maar ook aan de geestelijke en cultureele belangen der leden aandacht werd geschonken. De sterke positie van het C. N. V. blijkt ook uit de financieele verslagen. In het jaar 1932 werd door de aangesloten orga nisaties f 1.769.913,15 ontvangen aan con tributies. Voor de werkloosheidsverzekering werd bovendien nog door de leden gestort een bedrag van f 1.169.008,84. Aan toeslag van rijk en gemeenten' werd voor dit doel ontvangen f 2.520.324,51. Tegenover deze inkomsten staan ook hooge bijdragen aan uitgaven. Terwijl in 1930 nog slechts ruim f 1.25 millioen uit gekeerd behoefde te worden, stegen in 1932 de kasuitkeeringen tot f 4.988.193,58. Het gevolg is, dat de reserves der kassen die in 1930 in totaal ruim f 1.5 millioen 'bedroegen, gedaald zijn tot f 497.344,23, zoodat het noodzakelijk was-, allerlei be perkende bepalingen ten aanzien van het recht op uitkeering in te voeren. Dit zeer uitgebreide en uitnemend ver zorgde verslag spreekt van veel arbeid, maar ook van veel zegen. RIJKSTOEZICHT OP DE SPOOR WEGEN. Opheffing mogelijk? Onder het departement van Water staat ressorteert momenteel nog het Rijkstoezicht op de Spoorwegen, overge bleven uit den tijd, dat de laatste nog in particuliere handen waren. Thans, aldus de „Vrijz.-Dem.", is dit Rijkstoezicht een doublure van de afdee- ling Spoorwegen van het Departement van Waterstaat geworden. Op grond van de Spoorwegwetten en de daaruit voortvloeiende reglementen moet de Minister van Waterstaat meer malen vergunningen en ontheffingen ver- leenen. Hoe gaat dat nu in zijn werk? Het verzoek bereikt het Departement. Dit zendt het weer op zijn beurt aan de in het land gestationneerde District- Inspecteurs. Deze onderzoeken ter plaat se en zenden het verzoek met hun ad vies aan het Rijkstoezicht terug. Het advies wordt daar dan gecopiëerd en gaat dan naar het Departement, dat dan de beschikking neemt. Eenvoudiger zou zijn, dat het Departe ment het rechtstreeks naar de District- Ingenieurs zond en een overbodige dienst uitschakelde. Dat zou tonnen aan sala rissen bezuiniging geven. Goedkeuring van tarieven, die blijken reeds lang door de Nederlandsche Spoor wegen te zijn ingevoerd, goedkeuringen van gewijzigde dienstregelingen, waar naar al geruimen tijd wordt gereden, doorloopen denzelfden weg. Is het niet eenvoudig bespottelijk, dat kosten van dergelijk werk nog langer door de belastingbetalers moeten worden opgebracht? Voor het controleeren van dienst- en rusttijden van het spoor-, tramweg- en autobuspersoneel worden vele tienduizen den guldens uitgegeven, terwijl de con trole evengoed en beter zou kunnen ge schieden door de overal in het land ge vestigde controleurs der arbeidsinspec tie. Als thans in Groningen iets moet worden onderzocht moet een apart man netje uit Den Haag daarheen reizen met alle daaraan verbonden kosten. Nu alom wordt geroepen en gewezen op hoognoo- dige versobering,is hier voor de regee ring een taak weggelegd. Behalve dat men hiermede tonnen voor de schatkist kan besparen zou men tevens een vlug ger en meer met den tijdgeest in over eenstemming zijnde wijze van werken verkrijgen. Het congres van Vreemdelingenverkeer. Woensdagmorgen was het voor de deel nemers aan het congres van het A.N.V.V. vroeg dag, want te half negen zouden de autobussen en touringcars van het Grand Hotel Britannia vertrekken voor een tocht naar Zuid-Beveland. Het is iets later geworden voor de stoet zich in beweging stelde en toen ging het langs Middelburg, over den Sloedam naar Goes om via Kloetinge en Kapelle Ierseke te bereiken. Daar lagen in de haventjes der ver schillende oesterbedrijven booten gereed, op een waarvan het muziekgezelschap „Mozart" zijn welluidende tonen deed hooren. De dames en heeren verdeelden zich over de booten, die keurig gepavoiseerd waren en toen ging het de Ooster-Schelde op, waar men kon genieten van de mooie silhouetten van Zuid-Be-eland met zijn aardige dorpstorens, van Tholen, van heel in de verte Bergen op Zoom. Maar het hoofddoel was de opvarenden te toonen hoe het oesterbedrijf werkt. Met groote belangstelling hebben allen dit bedrijf gevolgd. De liefhebbers van deze delicatesse zijn gul door de eigenaars der perceelen ont haald. Na deze belangrijke excursie keerden de booten door de Zandkreek terug naar de haven van Wemeldinge. Ten tweede male werd naar Ierseke gereden. Daar stond aan het begin van het dorp weer de muziekvereeniging, die zich op de Schelde ook krachtig had ge weerd, gereed. De congressisten stapten uit en met de muziek voorop ging het naar de zaal van den heer Nolet, waar de gedekte tafels gereed stonden voor een lunch, waarvan de hoofdschotel be stond uit het tweede zeeproduct van Ier seke, goed bereide en goed smakende kreeft. Hier heeft de voorzitter van de V.V.V. voor Zuid- en Noord-Beveland, de heer J. I. van Ballegoijen de Jong, namens zijn vereeniging allen hartelijk welkom geheeten op Zuid-Beveland. De burgemeester van Yerseke, de heer H. C. J. Gunning, heette de gasten wel kom in zijn gemeente, en wees er o.a. op, dat men in Nederland zoo weinig oesters eet, vergeleken bijv. met België. Nu men ze gezien en wellicht voor het eerst ge proefd heeft, hoopte spr., dat dit zou veranderen. De voorzitter der A.N.V.V., baron Kraijenhoff, bracht met welgekozen woor den dank voor deze ontvangst en eindig de met een driewerf hoera op Yerseke en den terugkeer van den bloei der be drijven. De heer Dr A. Grijns, uit Bergen op Zoom, bacterioloog van het bestuur der visscherijen op de Zeeuwsche stroomen, hield een korte toespraak om de maat regelen uiteen te zetten, die genomen zijn om besmetting van de oesters te voor komen. De heer Scheele, de exploitant van de Kreeftenvisscherij, deed verschillende mededeelingen over dit bedrijf. Na afloop van den maaltijd was het zoo laat geworden, dat een bezoek aan de oesterputten moest vervallen. Men stapte direct in en toen ging het over Wemeldinge en den dijk op Goes af. In de raadzaal van het mooie stadhuis riep de burgemeester, de heer G. A. Ha- jenius, de aanwezigen een hartelijk wel kom toe, wat hij te liever deed, nu hij het voor de tweede maal tijdens zijn bur gemeesterschap mocht doen. De eerste maal op Zaterdag 26 Juni 1920 was wij len baron Tuijl van Serooskerke voor zitter en aan dat bezoek heeft spr. de aangenaamste herinnering bewaard. Na het citeeren van een lied van Clinge Doorenbos op de Zeeuwsche stroomen, wenschte spr. allen verder prettige dagen in Zeeland toe. De voorzitter, baron Kraijenhoff, bracht in enkele dichtregels hulde aan den burgemeester. Hij wees er op, dat Goes zooveel vooruit is gegaan, dank zij de goede leiding van den heer Hajenius. Spr. hoopte, dat deze nog lang zijn ambt zal mogen bekleeden en eindigde met de beste wenschen voor Goes. Spoedig hadden allen weer in de auto's plaats genomen en ging het nu weer naar Vlissingen, waar men gelegenheid vond aan het strand, in het water of op den Boulevard te genieten van hetgeen de badplaats Vlissingen kan bieden. Het weer had voor den tocht uitstekend medegewerkt en deze dag zal voor allen een onvergetelijke blijven. Te 7 uur vereenigden bestuur, leden en genoodigden zich aan het officiëele diner in Hotel Britannia. De voorzitter van de A.N.V.V., baron Krayenhoff, heeft, nadat staande het Wilhelmus was gezongen, een „Leve de Koningin" ingesteld en daarop voorge steld een telegram met betuigingen van verknochtheid en trouw aan de Lands vrouwe te zenden, waartoe bij acclamatie besloten werd. Even later heeft de voorzitter nog eens dank gebracht aan de burgemeesters van Middelburg, Vlissingen, Goes en Ier seke voor hun medewerking door offi ciëele ontvangsten enz., maar niet min der aan de besturen der drie V.V.'s te Vlissingen, Middelburg en Goes voor hun arbeid aan het congres. Op deze rede volgden toespraken van de burgemeesters van Vlissingen, Middel burg en Goes en verschillende andere dronken. De heer van Ballegoijen de Jong, voor zitter van de V.V.V. voor Zuid- en Noord- Beveland, hield een krachtige propa- gandarede voor een bezoek aan dat deel der provincie. Na den maaltijd is een avondfeest ge houden. De heer Hajenius stelde het Zuid-Bevelandsch fi capella-koor aan de aanwezigen voor. Dit koor heeft zich verder doen hooren met vele goed gekozen liederen. Hun op treden was een groot succes. Boerendansen, acordionbespeling en an dere ifolklorische afwisselingen werden vertoond. Zeeuwsch comité voor Armenië. Middagvergadering. De middagvergadering werd geopend met het zingen van Gezang 189:4. D'r B e r r o n uit Graffenstaden bij Straatsburg, directeur der Morgenland zending sprak daarna over: „Indrukken van mijn reis naar de Armeniërs in Sy rië, in Maart en April van dit jaar". Het is aldus Spr. nog maar tien dagen geleden, dat ik te Marseille arri veerde van mijn reis naar Syrië. Spr. stelt er prijs op, zoo spoedig mogelijk aan de Zeeuwen mededeelingen te doen over Armenië. Spr. deelt mede, dat met het zenden van kleeren een groote dienst aan de Ar meniërs bewezen wordt. Alleen hoopt Spr. dat het eene wordt gedaan en het andere niet nagelaten. Aan geld n.l. is boven al les dringend behoefte. Spr. kan over Armenië urenlang ver tellen maar moet zich beperken. Daarom wil Spr. een beeld geven van één dag. Hij heeft n.l. opgeteekend wat hij op 17 Mei heeft meegemaakt. 's Morgens om zes uur kwam reeds een predikant Sprekers hulp vragen voor een jongen man, lijdend aan long t.b.c. Maar er was geen geld voor. Er zijn zóóvele t.b.c. gevallen, dat hiermee al het geld zou weg gaan. Al het geld voor medischen arbeid was op dien 17den Mei voor de maand Mei reeds op. Dien dag werd hem meegedeeld, dat de oogarts elf oogoperaties dringend noodig achtte. Maar niet één kon geholpen wor den. En Spreker heeft dezer dagen een brief ontvangen, dat in de maand Juni eens geen operaties moesten worden ver richt vanwege de schulden over vorige maanden. De medische arbeid is dus wel dringend noodzakelijk, temeer daar men er geen ziekteverzekering of ondersteu ning door de Overheid kent. Te zeven uur was er een morgenwij ding, Te half acht werd ontbeten op het platte dak van het huis Elim, in welk ge bouw een weverij is, waarin 30 families hun dagelijksch brood verdienen. Om acht uur was er een samenkomst voor vrouwen, die buitengewoon druk be zocht was. In die samenkomst, waarin Spr. sprak over het Schriftwoord: „Mijne gedachten zijn hooger dan uwe gedach ten", deed Spr. ontroerende ervaringen op. Hartroerende verhalen van vreeselijke ellende hoorde Spr. aan. Gruwelijk is de vervolging, waaraan de Armeniërs zijn blootgesteld. Maar God gaf kracht om stand te houden. Niet iedereen staat sterk in het geloof. Er zijn er ook, die kracht en vrede zoe ken. geen materieele hulp verleend. Dit ge schiedt op andere uren. Hier moeten al leen zij komen, die honger hebben naar Gods Woord. En zij komen. Maar brood- noodig is een Zendingshuis, waar derge lijke geestelijke arbeid £oter kan plaats hebben. Er zijn hier groote mogelijkheden. Te tien uur wachtten reeds velen op hulp. Hier bleek de maatschappelijke nood van vele Armeniërs. Velen vroegen om financieelen steun teneinde uit hun nood te geraken. Te elf uur had Spr. een conferentie over schoolzaken. Ook hier groote moei lijkheden. Men kan hier helpen door het schoolgeld der kinderen te betalen. Is hier misschien iets te doen voor onze Ghr. scholen? Om 12 uur werd het middagmaal weer gebruikt op het dak van Elim. Spr. gaf in dit verband een beschrijving van het stadsbeeld van Aleppo, zooals men het vandaar ziet. Het vluchtelingenkamp is nog steeds even groot als vroeger. In be paalde wijken dezer stad zou volop werk zijn voor een Evangelist. Om twee uur wilde Spr. in het vluch telingenkamp zijn, maar hij kon er niet heen, omdat weer zoovelen om hulp kwa men vragen. Allerlei verheden van bittere ellende moest Spr. aanhooren. In som mige, maar lang niet in alle gevallen kon Spr. hulp verleenen. Het was intusschen vijf uur geworden. De dag werd besloten met een bezoek aan een Mohammedaan te Aleppo. Spr. acht het vooral van groot belang, dat voor de hulpbehoevende kinderen pleegouders worden gevonden. Ook het bouwen van huizen is noodig. Spr. deed hierna nog tal van mededee lingen over de andere onderdeelen van den Zendingsarbeid en over zijn ervarin gen op andere dagen. Ook legt Spr. nog- eens de nadruk op de noodzakelijkheid van den bouw van het Zendingshuis. Van het bedrag, hiervoor noodig, is 65 a 75 pet. bestemd voor arbeidsloon, zoodat dit geld ook een goede sociale bestemming vindt. In het geloof willen wij voorwaarts gaan. God zal ons helpen en bereid en ge willig maken om werkzaam te zijn in het geestelijk en stoffelijk welzijn van de Ar- meensche Christenen. (Deze rede werd vertaald door Mej. G. de Witte.) Na dit ernstig woord stelde ds J. J. Homburg uit Goes voor nog een pleegkind te nemen voor rekening van Goes en om geving. Enkele personen zegden staande de vergadering reeds een bijdrage toe. Op voorstel van de presidente werd goedgevonden, dat het Zeeuwsch Comité er nog drie pleegkinderen bij neemt. Mej. de Witte bracht hiervoor hartelijk dank. De presidente dankte nu de firma Van Nelle voor de koffie en thee en de boter- fabriek te Wemeldinge voor het beschik baar stellen van boter tegen gereduceer- den prijs. Het slotwoord werd gesproken door den heer G. L. Baron van Boetzelaer te Bilthoven, voorzitter van het Ned. Comité der Morgenlandzending. Spr. wees naar aanleiding van Matth. 16:13 en v.v. op den ernst van de vraag, wat Jezus voor ons is. Ook de arbeid voor Armenië moet uit liefde tot onzen Heiland geschieden. Spr. dankte de Zeeuwen hartelijk en in het bijzonder de dames Donner en Van den Bosch voor het vele, wat in Zeeland voor Armenië gedaan wordt. Hierna ging baron Van Boetzelaar voor in dankgebed. Middelburg. Liederenavond Zangklassen dhr T. Win ter. In de Concert- en Gehoorzaal gaver, bovengenoemde klassen gisteravond hun jaarlijksche uitvoering. Zoo'n optreden is de kroon op 't werk. De kinderen zien er reeds langen tijd naar uit en dhr Winter kon weer toonen, hoe onder zijn leiding de kinderen leeren zingen. We kunnen al dadelijk zeggen, dat de aanwezigen geen spijt gehad zullen hebben van hun tegen woordigheid. Zoo'n kleurig, fleurig ge vuld podium brengt het gehoor al dade lijk in een goede stemming en als dan de kinderstemmen helder en zuiver opklin ken, zet men zich tot luisteren. Zoowel de samen- als de solozang gaf blijk van flinke studie. Ieder, die iets weet van de moeilijkheden, die de leider van een kinderkoor overwinnen moet, al eer hij tot een optreden komen kan, waardeert te meer wat werd gegeven. Bijzondere zorg was besteed aan de uitspraak. Bijna alle liederen waren zon der tekstboekje duidelijk te verstaan. Do eerste groep zong een 20-tal liederen, waarvan de kleppermarsch van A. Frank om herhaling vroeg. Ook de tweede groep bracht een negentien liederen ten ge- hoore. Jammer, dat hier enkele altstemmen te sterk op den voorgrond traden. Maar dat neemt niet weg, dat de heer Winter met genoegen op dezen avond kan terugzien 't Lijkt of er weer wat groei te bespeu ren valt, wat het aantal betreft; de eer ste greep was heel wat sterker dan de tweede. Aan mej. Vertregt, die aan den vleugel begeleidde, en dhr Winter werden door de leerlingen bloemen aangeboden. Goes. De collecte voor het crisis-comité bracht deze week f 74,6214 op. Naar wij vernemen, hoopt de oudste ingezetene van Goes, de heer Borgs, die in Sint Joanna verpleegd wordt, op Vrij dag 23 dezer zijn honderdsten verjaardag te vieren. Op verzoek spreken wij' gaarne de geruchten tegen, dat zich bij personen, die aan het Sas gezwommen hebben, verschijn selen van de ziekte van Weil hebben voor gedaan. Hiervan is geen enkel geval be kend. Ook het praatje, dat er aan 'het Sas waarschuwingsborden zouden geplaatst zijn, is geheel uit de lucht gegrepen. De bacteriën van genoemde ziekte schijnen ook minder in zout, dan in zoet water voor te komen. Kloetinge. Zaterdagavond a.s. hoopt het muziekgezelschap „Excelsior" bij gunstig weer een concert te geven in de muziektent op het Marktveld. Het programma luidt als volgt: 1. Goede kameraden, marsch, de Roy van Zuidewijn; 2. La Reine des Songes, ouverture, G. Gadenne; 3. Le Souvenir, bariton-solo, par. Charles; 4. La Montange d'Argent, ouverture, G. Gadenne; concoursnummer 1ste prijs, Kapelle. Pauze. 5. De Residentie-Marsch, Willy Schoo- temeyer. 6. Les Lilos Blanco, fantaisie, O. Fils fils. 7. La Legion d' Honneur, ouverture, G. Gadenne. 8. Finale. 's-Heerenhoek. De postduivenvereeniging „Vriendenkring" heeft een wedvlucht ge houden vanuit Orleans, met deelname van 103 duiven. De prijzen werden behaald als volgt: 1 en 18 H. Hooftman; 2 en 17 H. Jan sen; 3, 11 en 13 D. de Winter, Nisse; 4 en 5 P. van Eikeren; 6, 10 en 12 B. de Jong; 7 en 15 E. Borden; 8 J. Heiligen, Nieuwdorp; 9 H. Roos; 14 J. Trommelen; 19, 21 en 23 W. v. 't Westeinde; 20, 22 en 25 P. Rijk. Kruiningen. Maandagavond had op ini tiatief van de Landhouwdorpsvereeniging een vergadering plaats in „Het Wapen van Zeeland", waar Ir Dorst en Ir v. d. Plassc'he, alsmede dhr Vogelaar en Smal- legange van Krabbendijke en dhr Duve- kot, veilingmeester te Goes, tegenwoordig waren en de voordeelen en noodzakelijk heid van het veilen van aardappelen be pleitten. Van de 50 opgekomenen gaven zich 30 telers op met 70 gemeten aardappelen. Een commissie werd benoemd, bestaan de uit de heeren: Joh. Glerum, P. Karelse en M. Koster, met de opdracht een con cept-reglement samen te stellen om te ko men tot veiling van aardappelen te Krab bendijke in samenwerking met Rilland, Krabbendijke en Waarde. Kattendijke. In de gister gehouden raadsvergadering werd medegedeeld, dat de rekening over 1931 definitief was vastgesteld en dat waren goedgekeurd de wijzigingen der begrootingen 1932 en 1933. Het Gemeentebestuur van Goes deelde mede, dat de Raad dier gemeente op het verzoek van de Landbouwvereeniging „Landbouw en Veeteelt" te Wolphaarts- dijk afwijzend beschikt heeft op hun ver zoek om wijziging van de verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch. Naar aanleiding daarvan trok deze ge meente de wijziging ook in. Het bekende adres van Poortvliet over steunverleening aan den landbouw en bestrijding werkloosheid werd voor ken nisgeving aangenomen. Met algemeene stemmen werd besloten accoord te gaan met de commissie tot het voeren van onderhandelingen met de spoorwegen over vermindering van het jaarlijks te betalen subsidie voor de Zuid-Bevelandsche tramwegen, om te ko men tot een reductie van 33.055 pCt. De voorzitter deelt mede, dat de dienst 1932 een ruim goed slot heeft en B. en W. stellen voor van een nog loo- pende leening per resto groot f 4500 extra f 1500 af te lossen. Goedgevonden. Dhr G. v. Huisstede was in beroep geko men tegen zijn hondenbelasting over 1933. Met algemeene stemmen werd be sloten den aanslag te handhaven en geen terugbetaling van hondenbelasting te verleenen vanaf 1 Januari 1922 tot heden. De heer H. geeft in zijn adres een uit eenzetting van het woord primitief. Vol gens inzender heeft een dergelijk kohier geen werkelijke waarde. B. en W. stellen voor den heer H. te antwoorden, dat het niet op hun weg ligt daarover een uit eenzetting te geven, waarmede de raad accoord gaat. Dhr J. F. Hundersmarck reclameerde tegen schoolgeldaanslag 1933, doch ook hier besloot de Raad met alg. stemmen zijn aanslag te handhaven en geen terug gaaf van schoolgeldbelasting te verleenen vanaf 1 Januari 1922 tot heden. Waar gebouwd wordt aan den Eliwerf- weg is de rooilijn bepaald voor dien weg en den Wemeldingschen Zandweg op 12 M. uit de as van den weg. Benoemd worden de commissies tot het nazien der gemeenterekening 1932; reke ning Armbestuur 1932; gemeentebegroo- ting 1934; begrooting Armbestuur 1934. De heer Molhoek vraagt of er in de gemeente niet gebouwd wordt voor „Eigen Erf". De voorzitter deelt mede, dat er wel eens een aanvrage inkwam, maar de kosten kwamen te hoog. Bij de rondvraag informeert de heer Z a n d e e of de draai bij Meeuwsen niet verbeterd kan worden. De voorzitter wil een proef met teeren nemen. De raad laat het aan B. en W. over. Hierna sluiting. Rltthem. Door B. en W. is voor de va cante betrekking van gemeentesecretarie gemeenteontvanger en ambtenaar van den burgerlijken stand de volgende voordracht opgemaakt; 1. dhr P. 'Daniëlse te Middel burg; 2. dhr A. J. Bruijnooge te Oost- en West-Souburg,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2