WOENSDAG 14 JUNI 1933 Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Burgerlijke Stand. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent. Adverientiën 30 eest per regel ïngeronden mededeelingen PO cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, hij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. DE CONFERENTIE TE LONDEN. De eerste werkzitting. Klokslag half elf opende Mac Donald gisteren de plenaire zitting. Tal van dele gatieleden waren nog niet aanwezig en Mac Donald schroomde ook niet om direct bij de opening mede te deelen, dat de zit tingen steeds precies op tijd zullen be ginnen en dat het de plicht der gedele geerden is om punctueel half elf aanwe zig te zijn en niet een kwartier later te komen. Daarna werden de algemeene discussies geopend en het woord werd o.m. verleend aan Daladier voor Frankrijk en Guido Jung voor Italië, generaal Smuts voor Z. Afrika en graaf Ishii voor Japan. Het was dus een belangrijke ochtend zitting en met spanning en aandacht wer den dan ook de mededeelingen van deze delegaties aangehoord. Wij zagen Dr Golijn, aldus de „Msb.", geregeld van zijn plaats opstaan, om dicht bij de sprekers te gaan staan, opdat hem niets van de belangrijke uiteenzettingen zou kunnen ontgaan en zijn uiterlijk ver ried maar al te duidelijk zijn eventueele instemming met of afkeuring van het ge sproken woord. Met belangstelling ziet men echter uit naar het standpunt van de Vereenigde Staten, omdat vooral dit land een groote rol zal moeten spelen inzake de eventueele te nemen maatregelen tot herstel van den monetairen en economisehen chaos. Viscount Is'hii, Japan's gedelegeerde, wees er op, dat Japan op de meest harte lijke en serieuse wijze wil samenwerken om de conferentie tot een succes te bren gen. Mislukking beteekent thans een we- reldöhaos op economisch gebied. De JapansChe regeering is bereid mede te werken tot herstel van den gouden standaard. Hiertoe wil de Japansche re geering allereerst de fluctuaties der wissel koersen beperken als een voorbereidenden maatregel tot invoering van den gouden standaard. Gezien het groote belang, dat Japan bij het zilvervraagstuk heeft, wenscht zij ook dit probleem tot oplossing te brengen en mede te werken tot verlaging der tarief muren. Zooals te verwachten was, heeft Dela- dier, de leider der Fransche delegatie, in zijn antwoord op de vraag hoe een nieuwe wereld op te bouwen op de economische ruine, op de eerste plaats genoemd de op- yossing van het valutavraagstuk. En noodig is dan wederom de vrije in ternationale goudbelegging te herstellen. Op de tweede plaats wilde Deladier aan dringen op grootere samenwerking tus schen de producenten, teneinde hun pro ductie beter in evenwicht te brengen met de consumptie en tevens op doorvoering van een nieuwe arbeidsorganisatie, door meer speciaal een kortere werkweek, b.v. van 40 uur, internationaal door te voeren. In de namiddagzitting voerde de lei der der Duitsche delegatie, minister van buitenlandsche zaken, Neurath, het woord. De wereld heeft tot dusver aangenomen dat de belangen der hier vertegenwoordig de staten ver uiteen lagen. Inderdaad schijnen, wanneer men elk der problemen afzonderlijk beziet, die belangen zelfs te genstrijdig. Maar deze wereldbijeenkomst is een afdoend bewijs, dat die tegenstrij digheid slechts schijnbaar is. De industrie kan niet leven, als de landbouw niet leeft en omgekeerd; zoo ook kan de crediteur niet leven, als de de biteur niet leeft. Natuurlijk zullen de volken en regeerin gen het zoover slechts brengen, wanneer het vertrouwen en een vreedzaam en een drachtig samenleven der volken op deze wereld is hersteld. De Duitsche regeering kan van zich- zelve getuigen, dat zij haar deel heeft bij gedragen om het vertrouwen te herstel len. De Duitsche regeering heeft daden ge steld. Zij heeft haar volle deel bijgedragen om het groote, van staatsmanewijsheid getuigend initiatief van den Italiaanschen regeeringschef te helpen verwezenlijken en het pact van Rome tot stand te brengen. Zij heeft aan de ontwapeningsconferen tie te Genève een nieuwen stoot gegeven, door het plan-Mac Donald als basis eener toekomstige ontwapeningsconventie te aan vaarden. Alles bijeen was het gisteren een ner veuze dag voor de conferentie. Duidelijk voelde men, dat de redevoeringen in de groote zaal niet de volle aandacht hadden; e f®0* gin& de 'belangstelling uit naar wat ziöh achter de schermen afspeelde usschen Engeland en Amerika. Deze spanning was er zeker niet minder om a°or het wegblijven der meeste Amerika nen en het was dan ook niet te verwonde- ven, dat in de gangen van het gebouw Q rukker gesproken werd over de oorlogs- schuldenbetaling van Donderdag, dan over de speeches der gedelegeerden. DE AVONTUREN DER ST. JOSEPH- GEZELLEN TE MUNCHEN. Gisteravond is de groep Amsterdam- sche St.-Josephgezellen teruggekomen, die deelgenomen hadden aan het bekende congres te München. Met de jongelui was de vice-praeses, kapelaan De Rooy, als leider terugge komen. Met groote bereidwilligheid heeft de kapelaan het volgende over de ge ruchtmakende dagen in München ver teld: Op het laatste moment verbood de po litie te München het congres, doch een beroep op Hitler had succes: het con gres mocht doorgaan en Hitier stuurde zelfs een begroetingstelegram. De Beiersche politie wilde toonen, dat zij goed gezien had met het verbieden van het congres en met alle geweld moest er herrie komen, dan zou men zien, dat Hitler'b vergunning ten onrechte ge geven was... Vrijdagavond eerst begon de herrie. Wij hadden dien avond een uitvoering bijge woond en zijn daarvandaan naar ons logies geloopen. Van alle kanten kwamen toen op straat de S.A.-mannen in bruine uniformen, getooid met het hakenkruis op ons af, en we moesten onze insignes afdoen I Wie weigerden werden bedreigd met een pak slaag. Werkelijk van alle kanten kwamen de S.A.-mannen aange- zwermd, opzettelijk van alle mogelijke steden voor dit doel naar München ge haald. Van de Nederlanders werden er twee of drie gemolesteerd, d.w.z. hun in signes werden afgerukt. Zaterdagmorgen bleef 't vrij rustig, maar tegen den avond kwamen de bruin- hemden weer uit alle hoeken en stegen en verschillende malen is er op geslagen. Wij Nederlanders hebben echter geen vechtpartijen gehad. Zelfs jongens van een jaar of zeven liepen met een hakenkruis om den arm en commandeerden: doorloopen. En wie niet onmiddellijk aan zoo'n bevel vol deed, maakte kennis met de vuisten der volwassen S.A.-ers, die er op stonden te wachten... Van de Duitsche gezellen waren velen in oranje-hemden gekleed en dat mocht van Vrijdagavond af in eens niet meer, terwijl de dagen tevoren van overtreding van het uniformverbod zelfs niet gerept wasl Duidelijk was, dat men te München de zaak heeft willen provoceeren. Zaterdag avond was 'ter bepaald angstig op straat duizenden S.A.-mannen liepen er met knuppels en revolvers... Wij hebben nog het Bruine Huis op gebeld en daar zei men, dat ten onrechte tegen ons werd opgetreden en dat we ons maar tot de politie moesten wen den. De politie gaf echter niet thuis, deed alsof zij er niets van begreep en stond klaarblijkelijk volkomen machte loos. Niets heeft de politie ter bescherming van de gezellen gedaan Dien Zaterdagavond heeft dan ook de leiding het verdere congres afgelast en wel na de rede van Von Papen. Zelfs Von Papen kon er niets aan doen, even min een der Beiersche ministers- Zondagavond vertrokken de congres sisten uit München en op de perrons mocht men zelfs niet even stilstaan. In groepen stonden de S.A.-ers om ons heen en steeds moesten we doorloopen. We waren blij toen om 12 uur onze extra trein wegstoomde. Verder hebben we in Duitschland ab soluut geen last ondervonden. In Keulen liepen we met onze insignes en alles ging er rustig en kalm toe. Het schuldenvraagstuk. De Engelsche kanselier van de schat kist, Neville Chamberlain, heeft gisteren avond in het Lagerhuis verklaard, dat hij nog geen volledige verklaring kon afleg gen omtrent de betaling der annuiteit van 15 Juni. Er heeft een breedvoerige gedachten- wisseling plaats gehad tusschen de Brit- sche en de Amerikaansohe regeering, voegde Chamberlain er bij, en wij ver- wadhten morgen (heden) het antwoord van Roosevelt op de nota. Wij hebben geen enkele reden om te veronderstellen, dat dit antwoord anders dan bevredigend voor ons zal zijn, maar daar wij het nog niet hebben ontvangen ben ik niet in staat den tekst aan het Hnis mede te deelen. Ik hoop morgen- (heden-) avond, een volle dige verklaring betreffende alle gewisselde documenten te kunnen afleggen. Een nader bericht van Reuter meldde gisteravond: De Engelsche en de Amerikaansche re geering zouden, naar men meent te weten, tot een accoord gekomen zijn over den ter mijn der oorlogsschulden van 15 Juni. De ze overeenkomst zou gegrond zijn op de aanvaarding door Amerika van het begin sel eener gedeeltelijke betaling. Het is nog niet bekend, hoe groot de partieele betaling van Engeland aan Amerika zal zijn. Engeland heeft 10 pet. aangeboden van den vervallenden termijn van 19 millioen pond. Amerika zou even wel 5 millioen pond hebben geëischt. Krachtig optreden der Oostenrijksche regeering. De ministerraad te Weenen besloot met het oog op een straffer optreden tegen onruststokers tot de benoeming van „Si- cherheitsdirektoren", die onmiddellijk on der de regeering zullen staan. Wegens de bomaanslagen te Meidling en in andere plaatsen zijn vier jongelie den gearresteerd. Het aantal arrestaties van leidende nazi's te Salzburg is tot 9 gestegen. De Duitsche legatie te Weenen heeft bij de Oostenrijksche regeering formeel ten scherpste geprotesteerd tegen de aanhou ding van het Duitsche rijksdaglid Habicht te Linz en zich alle verdere stappen voor behouden. De Oostenrijksche ministerraad heeft in zijn vergadering van gisteren een besluit genomen om Oostenrijksche ambtenaren te verbieden lid te zijn van de N.S.D.A.P. Het werken van deze partij wordt be schouwd als vijandig voor den staat. Scheuring in de Duitsche soc.-dem. partij. Het thans bevestigde bericht, dat de partijleiders der Duitsche soc.-dem. par tij, Wels, Vogel, Breitscheid en Stampfer, in Praag een bureau gesticht hebben, dat zich de „Reichsleitung der deutschen soc.- dem. Partei" noemt, en zich als zoodanig bij de He Internationale heeft opgege ven, heeft de in Duitschland gebleven lei ders in groote moeilijkheden gebracht. Zoowel de fractie van den Rijksdag als die van den Pruisischen Landdag hebben zich er sterk tegen verzet dat de zetel der partij naar het buitenland verplaatst zou worden. Nu dit toch gebeurd is, is er een nei ging ontstaan, om genoemde leiders uit de partij te zetten. Vermoedelijk zou dan Löbe de leiding van de soc.-dem. partij in Duitschland, met zetel te Berlijn, op zich nemen. De stillhalte-overeenkomst. Gistermorgen werd te Londen een aan- van gemaakt met de Stillhalte-bespre- kingen, welke zeer waarschijnlijk nog eenige dagen in beslag zullen nemen. Deze besprekingen vinden plaats on der voorzitterschap van Albert Wiggins, den bekenden Amerikaanschen bankier. Van de Nederlandsche gedelegeerden nam Mr Beyen, directeur der Rotterdam- sc'he Bankvereeniging, aan de bespre kingen deel. Verwacht wordt, dat de Duitsche vertegenwoordigers o.m. zullen aandringen op een verlaging van de rente van de Nederlandsche, de Zwitsersche en Amerikaansdhe schulden, om deze in overeenstemming te brengen met het lagere niveau van 33.5 pet., dat voor de Engelsche schulden bedon gen is. Geen onmiddellijke invoering van de 40-uren week. De Internationale Arbeidsconferentie heeft gisteren na een bewogen debat van eenige dagen de voorgestelde en door de conferentie reeds voorbereide onmiddel lijke invoering van de 40-uren week ver worpen. Met 69 tegen 55 stemmen verwierp de conferentie n.l. een urgentie-voorstel voor de onmiddellijke uitwerking van een in ternationale conventie tot invoering van de 40-uren week. Met 86 tegen 22 stemmen besloot de conferentie op de gewone wijze door de commissie voor de werktijdverkorting 'n vragenlijst uit te werken, die de verschil lende regeeringen ter invulling zouden ontvangen en die de basis zou vormen voor de uitwerking van een internationale overeenkomst inzake de verkorting van den arbeidstijd, welke ontwerp-conventie de conferentie van het volgende jaar ter behandeling zal krijgen. Korte Berichten. Daar de Duitsche markt de laatste maanden met buitenlandsche revolvers en pistolen wordt overstroomd, heeft de rijksminister van binnenl. zaken om rede nen van openbare veiligheid den invoer van vuurwapens tot nader order verbo den. i Op last van den staatsminister van binnenl. zaken heeft de Beiersche poli tieke politie ter handhaving der rust, orde en veiligheid tot nader order alle openbare en besloten vergaderingen en optochten in de open lucht van eiken aard verboden. Uitzonderingen kunnen slechts in overleg met de politie worden gemaakt. H. M. de Koningin. H. M. de Koningin is Dinsdagmiddag per auto van den Ruigea Hoek naar Het Loo teruggekeerd. Nauwe samenwerking tusschen de Oslo- staten? Reuter meldde gisteren uit Londen, dat de Scandinavische staten, Nederland, België en Luxemburg reeds maatregelen genomen zouden hebben voor het geval de oeconomische conferentie mocht misluk ken. Reuter meende te weten, dat zij „een radicale onafhankelijke actie" zouden be ginnen, indien de groote mogendheden niet tot concrete beslissingen mochten ko men. Reuter verneemt verder, dat de ac tie gebaseerd zou zijn op een oecono- misch bloc, zoo los mogelijk van de rest van Europa, dat dan bestaan zou uit bo vengenoemde landen. In een later ontvangen Reuterbericht wordt echter reeds verklaard, dat men in Scandinavische kringen te Londen naar aanleiding van dit bericht heeft opge merkt, dat de Scandinavische landen, Ne derland, België en Luxemburg van de veronderstelling uitgaan, dat de oecono mische conferentie tot resultaten zal lei den en dientengevolge hebben deze lan den geen enkele reden om hun houding -te bepalen voor het geval de conferentie mocht mislukken. Intusschen is, naar vernomen wordt, vandaag wel door vertegenwoordigers van enkele kleine staten, speciaal de Oslo-staten, contact gezocht om na te gaan in hoeverre de gedachte van regionale handelsverdragen tot verwezenlijking kan worden gebracht. Het groote aantal voor aanstaande persoonlijkheden, die op deze conferentie vertegenwoordigd zijn, maakt het mogelijk voortdurend voeling met elkaar te houden ten aanzien van de ideeën, die in den loop van de conferen tie worden opgeworpen. Ook de Neder landsche gedelegeerde, dr Hirschfeld, heeft reeds in deze richting voeling ge zocht met vooraanstaande personen op zijn gebied. Het krankzinnigenwezen. Het lid der Tweede Kamer, de heer Kortenhorst, heeft aan den Minister van Koloniën, voorzitter van den Raad van Ministers, gevraagd: Wil de Regeering de juistheid bevesti gen der meening, dat bij de nieuwe indee ling van sommige onderdeelen van De partementen van Algemeen Bestuur in verband met de instelling van een Depar tement voor Sociale Zaken, het Krank zinnigenwezen blijft ressorteeren onder het Departement van Binnelandsche Za ken? Zoo dit het geval mocht zijn, is de Re geering dan bereid de redenen kenbaar te maken, die tot deze beslissing hebben geleid? Acht de Regeering het niet meer in overeenstemming met de moderne weten schappelijke en sociale opvattingen, dat de Staatszorg voor de krankzinnigen niet in de eerste plaats wordt beschouwd als onderdeel van het Armenwezen, maar meer als taak voor de Af deeling Volks gezondheid? Is de Regeering alsnog bereid den overgang van de krankzinnigenzorg naar het Departement voor Sociale Zaken voor te bereiden? De nieuwe Minister van Waterstaat. Het orgaan van de Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, „Het Seinlicht", schrijft over minister Kalff: Wij maken ons niet de illusie, dat de beer Kalff als Minister van Waterstaat eenzelfde hulde in ontvangst zal kunnen nemen, als hem destijds bij zijn heen gaan als directeur der N. S. ten deel is gevallen. We leven in een anderen tijd. En de taak, die directeur Kalff had, was een andere dan de taak die voor minister Kalff is weggelegd. Maar wat wij wel weten is dit, dat de man die met zulke groote scherpzinnig heid het spoorwegbedrijf wist te leiden, ongetwijfeld ook een uiterst bekwame Mi nister zal zijn. Méér dan welken Minister ook, mag van dézen bewindsman verwacht worden, dat hij! in den chaos van het verkeerswe zen orde en regel zal brengen, en voor moeilijkheden en bezwaren, die zich op dit terrein ongetwijfeld voordoen, niet uit den weg zal gaan. Wij1 en duizenden in den lande zien dan ook met groote be langstelling uit naar de maatregelen, die Minister Kalff bij de volksvertegenwoor diging zal voorstellen. Nederlandsch-Britsche besprekingen. Vertegenwoordigers van de Britsche ko len-, ijzer- en staal-industrie hebben een bezoek gebracht aan Nederland om infor meel van gedachte te wisselen over de handelsbetrekkingen tusschen beide lan den bestaande. Bij de besprekingen, die gehouden wer den, op bet departement van economische zaken waren aanwezig ambtenaren van de Nederlandsche en Britsche regeeringen, teneinde deze gedachtenwisseling bij te wonen. Gedurende het verblijf in Nederland van de Britsche vertegenwoordigers hebben de- Binnenland. Algem. vergadering Vereen. V. V. Nederlandsch-Britsche besprekingen. Buitenland. De conferentie te Londen. Samenwerking tusschen de Oslo-staten? Scheuring in de Duitsche S.D.A.P. De 40-uren arbeidsweek van de baan. ze laatste eveneens een aantal vertegen woordigers ontmoet van de Nederlandsche land- en tuinbouw en industrie, die hun standpunt hebben uiteengezet met betrek king tot zaken, die de door hen vertegen woordigde belangen betreffen. De weeldeverteringsbelasting. De minister van financien heeft aan den voorzitter der Tweede Kamer medege deeld, dat hij, daartoe door de Koningin gemachtigd, het wetsontwerp betreffende heffing eener weeldeverteringsbelasting intrekt. Bij het wetsontwerp eener omzetbelas ting is het thans ingetrokken wetsontwerp inzake de weeldeverteringsbelasting ver disconteerd, zoodat de practiscbe beteeke- nis van de intrekking thans feitelijk niets te beteekenen heeft dan slechts een for meel gebaar. De afsluitdijk van het meer Fleva. Naar wij vernemen zal de afsluitdijk van het meer Flevo op 1 Juli definitief voor alle verkeer worden opengesteld. Tot nu toe kon men slechts gebruik maken van dezen weg tegen betaling van een bij drage, welke bestemd was voor het Crii sis-comité. Het Duitsche transfer-moratorium. Het Tweede Kamerlid de heer Korten horst heeft aan den minister van oeco nomische zaken de volgende vragen ge steld: Is de regeering bereid aan de Kamer mededeelingen te doen omtrent haar standpunt ten aanzien van het door Duitschland ingestelde betalings-morato- rium? Is de regeering niet van oordeel, dat deze door Duitschland genomen maatre gel de mogelijkheid opent tot valuta-dum ping op de Nederlandsche markt, zoodat niet alleen de belangen der crediteuren, maar ook die der Nederlandsche produ centen zeer ernstig worden bedreigd? Is de regeering bereid' maatregelen te treffen, teneinde de Nederlandsche belan gen tegen de door Duitschland gevolgde politiek krachtdadig te verdedigen? Zoo ja, op welke wijze? Alleen gezinshoofden in de werkver schaffing. Door den minister van Binnenlandsche Zaken is besloten den rouleeringssteun voor de werkverschaffing in de provincie Groningen met ingang van 19 Juni a.s. in te trekken. In het vervolg zullen alleen de daar voor in aanmerking komende gezinshoof den in de werkverschaffing worden ge plaatst. Alle andere werkloozen vallen on der de gemeentelijke steunregelingen. Aan de gemeenten, die nog geen steun regeling hebben ingevoerd is door den minister verzocht, daartoe alsnog over te gaan. Vergadering Vreemdelingenverkeer te Vlissingen. In de middagvergadering diende de heer Bontjes namens het Koggeschip de volgende motie in: De A.N.V.V. in vergadering bijeen te Vlissingen, op 13 Juni 1933, kennis genomen hebbende van het feit, dat alle pogingen, om het toeristenver keer van Duitschland naar Nederland te vergemakkelijken en om meer speciaal het aan Duitschers voor uitvoer toege stane bedrag van 200 Mark aanmerkelijk te doen verhoogen, tot op heden tot niets hebben geleid; spreekt hierover hare groote teleur stelling uit, dringt nogmaals aan op het nemen van maatregelen, die hiertoe kun nen leiden, gaat over tot de orde van den dag. De motie is met applaus aangenomen. Op voorstel van den heer P. J. M. Ver- schure zal aan de Kamers van Koophan del om adhaesie worden gevraagd. De heer van Deventer hield daar na een inleiding over het werken van de A.N.V.V. in Amerika. Aan de orde kwam nu een voorstel van Alkmaar, om te bepalen, dat elke aange sloten vereeniging verplicht is, ten minste één abonnement op „Ons Nederland" te nemen. Het onderwerp gaf aanleiding tot vrij uitvoerige disecussie.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1