DE ZEEUW Igen. TWEEDE BLAD. E VERDENKI irre te koop, in Prima Bravo lalfvaarzen, I op dorp op Wal- |ter een Dienst- Advertentiön ïen door enhuijze dz. de kabinetsformatie en de r.-k. staatspartij. steun in natura. feuilleton. tt!' °F' **er w'"e van mÜn moeder. «Uitstekend meneer," antwoordden ze met een hoofdknik, in de overtuiging, dat V ben schuldige voor zich hadden en dat ?yer groote koelbloedigheid be- tkte: „Het is altoos het verstandigst net recht zijn beloop te laten men int er niets mee, zich te verzetten." terwijl hij zich gereed maakte, hoorde Provinciale Staten van Zeeland. Uit de Provincie. ider kooi. Middelburg. )OP: b, Nieuwdorp. |ening, bij Biggekerke. ende week: iNTEN, f 1.50 jcOLE ZANDEE Bestellingen wor- hulp hulsh. en |reau „De Zeeuw" 50. |o ct. p. Kilo, per okt Mager Spek |ensgeh. 50, Krip- C. VERHAGM, |burg. raad strekt: Ge- per K.G. 5 K.G. ipenvleesch voor HOZEE, Been- |8, Middelburg. Leeuwbekken, Synia's 50 ct. p. santen 45 ct., kjelieren 1 ct. p. I, Breeweg D 189 rd. hoek Gortstr. L Schrijfbureau, |p. Veerenbed en m. kleed, enz. ke Haven I 118, Ie school. flT 85 ct., 21/2 p. 1 K.G. blanke lunderkr. 60 ct., p. kilo. H. C. knstr., M'burg. PEERING KIN- EN -PAKJES, fcdkoop. Mejuffr. kat 313, M'burg. ig te koop: WEEGBRUG, l^eere. Inlevering 22 Juni bij L. te Gapinge. ƒ20 en ƒ25, 6 1), Eiken Gaat- iuffet ƒ13. VAN I 118, Middel- ïe Kerkstraat. ipen 85 cent ippen 100 90 worst 60 str., Middelburg |5 W.L. Kuikens iiikl., kuikens c-pL vanaf 25 per 1000 ƒ1.50. pL M. H. DEK- p9, 'tZand. te huur, Ier man. i Nieuw- en Sint- sisje G. G., door ïtrekking zoekt Chr. gezin, als suding. Br. lett. iekh. Terneuzen. pg IUDSTER ie melken kan. aar. Adres: C. in bij Goes. VAN DINSDAG 13 JUNI 1933. Nr 214. Mr A. baron van Wijnbergen, het voor malige Tweede Kamerlid en voormalig voorzitter der R.K. Staatspartij, schrijft in de Utrechtsche Grt. (R.K.): „Wie de laatste weken het oor heeft te luisteren gelegd in verschillende kringen onzer katholieke samenleving, wie kennis heeft genomen van de uitlatingen onzer katholieke pers, mag daaruit dan toch wel de conclusie trekken, dat, naar het oor deel van stellig een niet gering deel van ons katholieke volk, de gestie der katho lieken bij de jongste kabinetsformatie om het zacht uit te drukken niet ge lukkig is geweest. Meende men steeds in den aanvang, dat gevolg had kunnen en moeten worden gegeven aan de eerste uitnoodiging van den kabinetsformateur, in die meening werd men geheel bevestigd door het, naar het ons voorkomt, in elk opzicht geslaagd schrijven van dr Colijn, later gepubli ceerd, na lezing waarvan men o.i. moet erkennen, dat de door hem gevolgde ge dragslijn en de daarvoor aangegeven mo tieven alleszins juist zijn geweest. En al zijn dientengevolge de voordeelen onbetwistbaar verbonden aan een parle mentair kabinet, nu aan ons volk ont houden, men bedenke, dat de regeering in hare in dit opzicht bijzonder gelukkige verklaring duidelijk heeft te verstaan ge geven, voor zoover het van haar afhangt, alles ts zullen doen, teneinde te bereiken, dat al mag zeker formeel niet van een parlementair kabinet worden gesproken toch materieel het gewenschte resul taat zooveel mogelijk verkregen worde. Afgezien van andere redenen, die later nog wel eens in bespreking kunnen ko men, achten we ook daarom 't zoo verblij dend, dat openlijke uiting is gegeven aan het niet instemmen met de boven aange duide gestie der katholieken, wijl het prestige der katholieken in geding was, een prestige, dat ongerept moet blijven bewaard. Men onderschatte dit niet. Aan het rapport van de commissie van advies inzake verstrekking van steun in natura aan werkloozen, is een nota toe gevoegd van den heer Meyer de Vries, die zich met de zienswijze van de meerder heid der commissie niet kan vereenigen. Roewei ook de heer de Vries met de meerderheid verstrekking in natura niet wenschelijk oordeelt, acht hij het invoe ren van een geldbonnenstelsel, dat de commissie voorstelt en dat z.i. tot tal van knoeierijen aanleiding kan geven, voor barig en overbodig. Voorbarig, omdat de behoefte er aan thans uit niets blijkt; overbodig, omdat als het werkelijk onverhoopt tot natura- verstrekking mocht komen, andere maat regelen noodig zijn. Het zal alsdan in de eerste plaats noodig zijn, dat de over heid zich ontdoet van het teveel in het distributie-apparaat, dit in tegenstelling met de meening der commissie, dat alles wat nu betrokken is bij de distributie, in stand moet blijven. Eerste vereischte van een natura-verstrekking toch is het zoo goedkoop mogelijk leveren. Dit nu is niet mogelijk wanneer aan ieder, die thans een groote of kleine portie mede eet bij de distributie, die portie gewaarborgd wordt. Een dergelijke waarborg kan ook met worden gegeven wordt ook niet gegeven aan anderen, die door de cri sis getroffen worden. Echter is het niet noodig thans dieper te treden in dez9 zaak; zulks komt aan de orde, wanneer er werkelijk behoefte gaat bestaan aan natura-verstrekking. In die behoeften dan vindt men ook de middelen; de achter ons liggende jaren hebben dit herhaaldelijk bewezen. De samensteller stelde o.m. de vraag, na gewezen te hebben op de daling van de inkomsten en de stijging van de uitga ven voor werkloozenzorg, of het mogelijk Vrij naar het Engelsch. 68.) Met geweld riohtte Arthur zich op en zijn broer zacht op zijde schuivend, ging mi de kamer uit, zich nauwelijks bewust van de vragend-verbaasde blikken, die zijn vader en moeder hem toewierpen. ,er toch gebeurd, meneer Ar- Lur^ fluisterde Judith hem in het voor- ijgaan toe, doch hij zag, noch hoorde Mij liep recht op de wachtende man nen toe. .rustig met u meegaan," zeide b halfluid; „maak als je blieft geen zal zijn, nti het steeds moeilijker wawi» de eindjes bijeen te knoopen, op den duur een verlaging van de nominale hulp, wel ke de werkloozenzorg biedt, tegen te hou den. Hoe het zij, verandert niet spoedig heel veel ten goede in het wereld— en natio naal gebeuren, dan zal om ons uit sluitend tot deze gToep te beperken zoo schrijft de heer de Vries, de gesteunde in afzienbaren tijd met zijn overheidshulp niet meer dezelfde hoeveelheden kunnen koopen, welke hij zich thans nog kan aan schaffen. Zullen deze op zich zelf zeer te betreuren doch bedriegen de teeke nen niet onvermijdelijke symptomen zich voordoen, dan zal de drang sterk worden om met minder geld toch zooveel mogelijk, hetgeen voor het leven noodig is, te kunnen koopen. Dan, eerst dan, ligt er voor de overheid een taak weggelegd. Dan zal zij, wetende dat zij iets gaat ver wezenlijken, dat in het volk leeft, zich met recht de vraag hebben te stellen: is na tura-verstrekking mogelijk. Wanneer de overheid, door den nood der tijden gedwongen, niet meer voor de honderdduizenden werkloozen kan doen wat zij gaarne zou willen doen, n.l. een zoo goed mogelijk in stand houden van het levenspeil, is het oogenblik aangebro ken. dat de overheid voorzieningen treft. De meerderheid der commissie weerlegt in een slotnota de beschouwingen van de minderheid. Tijdelijke korting op wedden en Iconen. Verleden jaar waren Ged. Staten van meening, dat de tijd voor salariskorting nog niet was aangebroken. Verschillende motieven leiden 'hen thans tot een andere meening. In de eerste plaats de tijdsom standigheden. Gelet hierop, schijnt het niet onredelijk, van de Provinciale ambtenaren te vorderen, dat zij zich een, altijd nog bescheiden en binnen bepaalde grenzen vastgelegd offer getroosten. Voorts maakt het trager vloeien der bronnen der Pro vinciale inkomsten het steeds moeilijker, de taak der Provincie toch reeds tot het uiterste beperkt naar behooren te vervullen en is verruiming dier taak schoon op velerlei gebied gewensoht, zoo niet geboden onmogelijk. Tenslotte wijzen Ged. Staten er op, dat weliswaar ten vorigen jare van de Kroon de verklaring verkregen is, dat het z.g. Kortingswetje niet op de provincie Zee land van toepassing was, doch dat het aan gerechten twijfel onderhevig mag worden geacht, of deze verklaring thans weder voetstoots zal worden afgegeven, indien van de zijde der Provincie niet tijdig en eigener beweging maatregelen tot bezuini ging worden getroffen. Een en ander heeft er toe ge leid om voorloopig voor 3 jaar een korting voor te etel- lenvanö opeen jaarwed- de van f 2500 of minder; van hetgeen borenf 2500 verdiend wordt 4% tot f 4000 en daar- boven 2 Het tijdelijk ka rakter voorkomt, dat de pensioensgrondslag ver mindert. De commissie van overleg heeft zicb unaniem tegen het voorstel verklaard. Er was een deel der commissie, dat van geen korting wilde weten, een dat een uniforme korting voorstond en een, dat voor pro gressieve korting was. Ged. Staten meenen echter, dat het belang der provincie en, in laatste instantie, ook dat der ambtenaren, een beslissing als voorgesteld vordert, en dat in dezen tijd de ambtenaren niet kun nen en mogen vormen een geprivilegieer den stand, waarvan de nood der tijden, juist op het punt, waar hij de niet-ambte- naren wellicht het zwaarste treft, onopge merkt voorbij gaat. Nieuw personeel in vasten dienst mee nen Ged. Staten thans alleen te moeten aanstellen, als het bepaald noodzakelijk is, doch overigens in de behoefte aan nieu we krachten te moeten voorzien door aan stelling van personeel op arbeidscontract. Brugtarief Tholen. Waar met ingang van 10 October de termijn verstrijkt, zijn pogingen aange wend om het tarief verlaagd te krijgen door steun van de andere gemeenten, die belang hebben bij de brug van Tholen. Ged. hij de stem van zijn vader, die hem riep. „Arthur, wat beteekent dit alles? Kun je me geen verklaring geven?" De aangesprokene keerde terug langs de rij zijner verwanten, die allen naar de deur waren gegaan, om te zien wat er voorviel. Slechts zijn vader, gekluisterd aan zijn stoel, zat nog alleen aan tafel. Hij keek zijn zoon in het gelaat, en nam waar, dat er in Arthur een groote ver andering had plaats gegrepen. Al zijn ge wone vrijmoedigheid, de rust van een goed geweten, schenen hem verlaten te hebben. Arthur sprak zijn vader niet aan. Met de hand wenkte hij een der gerechts dienaars, naderbij te komen. „Zoudt u oven uiteen willen zetten, wat u hier brengt?" vroeg de heer Ghan- ning kort, doch beleefd. „Weet u dat niet?" luidde het verbaas de wederwoord. „Inderdaad, neen." „Wel, meneer, het gaat om een leelijke beschuldiging, dezen jongeman ten laste gelegd. Mogelijk, dat hij1 zijn onschuld kan bewijizen, aan het gebeurde, ik hoop het voor hem. Voor ons is het geen genoe gen, de menschen in moeilijkheid t vooral als ze nog zoo jong zijn. En bet is al heel droevig, wanneer iemand die men altijd voor eerzaam heeft gehouden, ver oordeeld wordt. Wij zouden hem liever Staten verleen&m daajrbij htm tusschen- komst en het doet hen leed, te moeten constateeren, dat, hoewel van een enkele corporatie nog geen antwoord is ontvan gen, de tot dusverre ingekomen antwoor den vrijwel alle afwijzend zijn. Men erkent veeled de wensohelijkheid van tariefsverlaging, doch een bepaalde bijdrage om hiertoe te geraken, wordt, al dan niet met een beroep op den minder gunstigen financieelen toestand, gewei gerd. Ged. Staten kunnen daarom hun toezegging om een bedrag van f 5000 uit de provinciale fondsen te bevorderen, niet handhaven. Van de gemeente Tholen, zelve die zich reeds een vrij aanzienlijk offer ge troost, mag thans evenmin, iets meer ge vorderd worden; wijzigingen van het tarief zullen derhalve beperkt moeten blijven tot die, welke aanvankelijk door het gemeen tebestuur werden vastgesteld. De voor naamste tarieven zijn voor een per soon 10 cent; voor een rijwiel 2 cent, voor een auto voor hoogstens 0 personen f 0.30. Garantie tarwe-organisatie. Gevraagd is een garantie van f 1 milli- oen ten behoeve van de financieering van den tarweoogst 1932, ook weer voor dien van 1933 beschikbaar te stellen. Ged. Sta ten wijzen er o.a. op, dat men mag ver onderstellen, dat de financiering evenals in 1932'33 geheel zonder moeilijkheden zal verloopen. Indien echter door bijzon dere omstandigheden, de handel niet in staat zou zijn voldoende crediet te ver krijgen, zou de vervroegde afname der tarwe, en daarmede de betaling van de tarwe ver bouwers in gevaar komen. Waar de tarwe voor den Zeeuwschen landbou wer vrijwel het belangrijkste product is, zou deze stagnatie in de afleveringsmoge lijkheid voor de bedrijfsvoering ernstige gevolgen kunnen hebben. Ged. Staten stel len dan ook voor evenals verleden jaar tot een maximum van f 1 millioen (maanden April en Mei 1934) de provincie garant te doen zijn. Verlaging Steigerrechten voor gezelschappen. Naar aanleiding van het voorstel van den heer Hamelink om te bepalen, dat in zake de steigerrechten voor gezelschappen van ten minste 150 personen de helft van het tarief wordt geheven, zeggen Ged. Sta ten, dat men onderscheid moet maken tus- schen het vervoer van gezelschappen met booten van de Prov. diensten en met de schepen van andere ondernemers. Wat de Provinciale diensten aangaat is het ateigerreoht begrepen in de vracht prijzen. Voor gezelschapsbiljetten be draagt het tarief twee derde van de prij zen voor een enkele reis. Opgemerkt wordt, dat een groep van 20 personen door de Prov. diensten reeds als gezelschap wordt aangemerkt. Ged. Staten meenen dan ook, dat het voorstel niet moet worden aangenomen. Restauratie toren te Hulst. Naar aanleiding van een verzoek van het gemeentebestuur van Hulst om ook in de kosten van herstelling van den on derbouw van den toren de St. Willibror- duskerk, bij te dragen, welke restauratie ook Ged. Staten noodig achten, stellen zij voor de subsidie voor herstel van den to ren te verhoogen van f 1500 tot f 2200, zijnde 10 pet. der geraamde totaal kosten. Toepassing art. 161 der Provin ciale wet. Ged. Staten doen mededeeling van ver schillende grondaankoopen ten behoeve van wegsverbetering tot een gezamenlijk bedrag van f95000 ingevolge de hun daartoe verleende machtiging. Geen subsidie. De directie van de N.V. „Auto-omni- busdienst" te Wissenkerke beeft verzocht om bestendiging na 31 Dec. 1933 van de toegekende subsidie voor den autobus dienst tusschen Kamperlandsche Veer en Kortgene (steiger). Ged. Staten wijzen er op, dat bij bet ontwerpen van de algemeene regelen voor het verleenen van subsidie uit de Prov. kas aan autobusdiensten is uitgegaan van de opvatting, dat die steun in den regel na afloop van den eersten termijn van 5 jaar zou ophouden, omdat dan de onderne ming in het zadel dient te zitten en dat slechts in zeer buitengewone gevallen een eenmaal verleend subsidie zou worden ge continueerd. Genoemde onderneming heeft reeds van 1 Januari 1921 af krach- laten gaan." Tom onderbrak woedend: „Is het den diefstal van die beroerde banknoot bij Galloway, waarvan u mijn broer beschul digt?" „U zegt het, jongeheer, ofschoon wij hij wees op zichzelf en zijn confrater niets te beschuldigen hebben. Wij vol doen slechts aan een opdracht." „Dan zeg ik, dat dengene, die hem be schuldigd, verdient „Zwijg, Thomas, laat mij1 deze zaak be handelen. Wie legt deze beschuldiging mijn zoon ten laste?" „Wij krijgen onze instructies van den heer Butterby, meneer, die in opdracht van procureux Galloway handelt". „Komt u mijn zoon dan halen, om naar diens kantoor te gaan?" „Helaas neen, meneer. We hebben op dracht, hem rechtstreeks naar het ge rechtsgebouw te brengen, waar de zaak onmiddellijk voorkomt." Een sombere stilte volgde. Zelfs de heer Channing, overtuigd als hij was van de rechtschapenheid en de onschuld zij ner kinderen, voelde zijn hart bonzen. Tons hart bonsde ook, doch het was in het verlangen, dien agent de deur uit te werpen, die het waagde, zich aan zijn broer te vergrijpen. De heer Channing wendde zich tot Ar- tens het. hierboven aangehaald besluit van 18 December 1923 subsidie uit de Pro vinciale kas genoten. Ged. Staten zijn van meening, dat zij thans zonder Provincia le steun zal moeten kunnen bestaan. Zij stellen voor, ook met het oog op den toestand der provinciale financiën, het verzoek af te wijzen. Wijziging jaarweddeverhooging. Naar aanleiding van besprekingen in de Commissie van Overleg, waarbij inci- dentieel de wensohelijkheid naar voren kwam de jaarwedde van den assistent bij de Prov. Bibliotheek eenigermate te ver hoogen en meer in overeenstemming te brengen met den aard der door hem ver richt wordende werkzaamheden, wijzen Ged. Staten er op, dat de persoonlijke toelage van f 500, destijds toegekend, niet medetelt voor den pensioensgrondslag. Zij stellen voor de jaarwedde vast te stellen als voor een adjunct-commies ter griffie, dus van f 1800f 3000, en voor den hui- digen functionaris de wedde te bepalen op f2400. Middelburg. De rekening van den Reini- gings- en ontsmettingsdienst over 1932 wijst aan, dat de gemeente f 54.779 zal i moeten bijpassen, terwijl de begrooting f 54.998 bedraagt. B. en W. stellen voor de rekening alzoo vast te stellen. Verplichte aan.'sluiting waterleiding. B. en W. meenen, dat 't niet doelmatig is om aansluiting op de waterleiding algemeen verplichtend te stellen en zij stellen uitsluitend uit hygi ënische overwegingen voor aansluiting op de leiding verplicht te stellen voor percee- len, waarin eet- en/of drinkwater worden in voorraad gehouden, verkocht of ver bruikt, als ook voor perceelen, die zijn in gericht voor hotel, koffiehuis of andere inrichting voor maatschappelijk veikeer. Commissie van b ij stand Gemeentebedrijven. Reeds ver schillende malen is er vanuit den Raad op aangedrongen om over te gaan tot in stelling van een Commissie van Bijstand voor de bedrijven. In afwijking van vroe ger achten thans B. en W. het alleszins in het belang van een vruchtdragende sa menwerking met den Raad, wanneer, naasi de Commissie van Fabricage en van Fi nancien een commissie van Bijstand voor de 'bedrijven wordt in het leven geroepen. B. en W. leggen een concept-verordening aan den Raad voor. De rekening van den Vee- en Vleesch- keuringsdienst wijst een goed slot aan van f 2219. Verlichting Molenwa ter. Do vernieuwing van den aanleg van het Molenwater maakt wijziging in de straatverlichting noodig en daarom stel len B. en W. voor drie electrische lan taarns bij te plaatsen en een electrische en een gaslantaarn te verplaatsen. Hier voor zal f 550 noodig zijn. De jaarlijksche kosten worden met f 74,70 verhoogd. De commissie van fabricage vereenigt zioh met het voorstel, evenals de minder heid van financien, de meerderheid ech ter niet. Zij meent, dat het aantal nieuwe lantaarns niet tot het uiterste minimum, dat noodig moet worden geacht uit een oogpunt van veiligheid, beperkt is. B. en W. meenen tot het uiterste mini mum te zijn gegaan. Zij handhaven hun voorstel. B. en W. stellen voor den pacht van J. Poppe Wzn voor gronden in den Mor- tierepolder te verminderen voor 1932'33 met f 55 per H.A. en te brengen op f 120 of f 48 per gemet. Leveringvan wateraan Vlis singe n. Zooals bekend, is on derhandeld met Vlissingen over de leve ring van duinwater. B. en W. leggen een concept-overeenkomst ter zake over. Zij vragen een crediet van f 21000 voor uit voering van de noodige werken. Goes. Het muziekgezelschap „Hosanna" hoopt a.s. Donderdag 15 Juni, 's avonds half negen, een volksconcert te geven op de Groote Markt alhier. Het programma vermeldt de volgende nummers: 1. Gloiré et Puissance!", marsch, Pr. Frangois; 2. „Franzosische Lustspiel", ouverture, Keler Bela; 3. „Au Paradis de thur. „Je kunt hier stellig een verklaring van geven, mijn zoon?" Er kwam geen antwoord. „Arthur, op je eerewoord, met God voor oogen, kun je zeggen, dat je onschuldig bent?" Toen deed Arthur het domste, wat hij had kunnen doen hij aarzelde. In plaats van helder en duidelijk onmiddel lijk,^" te roepen, hetgeen niemand be nadeeld zou hebben, zweeg hij, bij zich zelf overwegend, of hij, met het oog op Hamish' veiligheid, zichzelf mocht ver- dedigen. Zijn aarzelen trof den vader als een zweepslag. „Arthur 1" riep hjj in groote kwelling „je bent toch on- schuldig?" „J-a", antwoordde hij moeilijk, en de innerlijke strijd, die zich op zijn gelaat afteekende, gaf het den schijn, of hij worstelde, om een leugen uit te spreken. Het laatste antwoord was ontstellend in zijn uitwerking. Iemand, die valschelijk van iets beschuldigd wordt, zou zich stel lig op andere wijs verdedigen dan Ar thur deed. Zoo dacht zijn vader, terwijl Tom een gezicht zette, of hij zijn ooren en oogen niet vertrouwen kon. Mevrouw Channing was met een zwakke kreet machteloos tegen den muur gevallen, als moest ze steun zoeken, om haar lichaam te dragen. Gelukkig maakte de agent, die in de Roses", grande valse, W. van Perdk; 4. „Marion", Suite de Ballet, Sam. Vles- sing. a. Prélude; b. Rigaudon; c. Badi nage; d. Intermezzo; e. Gavotte; f. Rondo finale. Pauze. 5. „Variété sur le Calife de Bagdad", arr. G. Godenne; 6. a. „An Ro se", Reverie, Wentzel; b. „Ave Maria", Gounod; 7. „Fantasie Ballet", L. Montag- ne; 8. „Fantaisie Romantique", Legende, L. Montagne; 9, „L'Union fait la Force", marsch, Ailier. Arnemuiden. Zondagmorgen bemerk ten eenige bewoners der Langstraat, dat er een brandlucht hing. Het bleek, dat er brand was in de voormalige Gerei, pastorie, bewoond door dhr C. de Nooijer, welke een kolenhandel drijft. Daar deze nog te bed lag, wekten zij hem. Het bleek, dat in een kamer een begin van brand ontstaan was en er reeds een gat in den zolder gebrand was. Direct werd met emmers water begon nen den brand te blusschen, terwijl een in de nabijheid wonende brandmeester het vuur met een minimax bestreed. Ge lukkig slaagde men er in gezamenlijk den brand te blusschen, waardoor erger werd voorkomen. Maandagmorgen hebben bijna alle melkslijters overeenkomstig den wensch van het melkkoopende publiek, de melk verkocht voor 7 cent per liter. Wemeldinge. Het sleepschip „Elise", schipper Veen van Dordrecht, geladen met grind en bestemd naar Brussel, kwam gistermiddag bij het binnenkomen in de buitenhaven alhier, in aanvaring met het uitgaande motorschip „Johanna Cor nelia", schipper Schouten, geladen met macadam en bestemd naar's Bosch, waar door beide schepen nogal ernstige averij beliepen. Door het bergingsbedrijf van Hoogenboezem en van den Tak, is aan beide schepen een noodreparatie aange bracht, waarna de reis kon worden voort gezet. Hedenmiddag bij het binnenkomen van het geladen Duitsche sleepschip „Ba den 9" van de reederij Fendel, liep dit schip op een in de buitenhaven staanden meerstoel, waardoor het voorschip werd beschadigd. Bij onderzoek bleek, dat de beschadiging zich boven de waterlijn be vond, zoodat het schip de reis kon voort zetten. Veere. De besprekingen over den aankoop van een perceel grond aan de overzijde van de haven zijn na heropening der zit ting in den Gemeenteraad voortgezet. Een voorstel om op dezen grond niet meer te laten bouwen, is met 6 tegen 1 stem ver worpen, zoodat de grond voor bouwter rein beschikbaar zal blijven. Serooskerke (W.). Onder leiding van Ds W. F. M. Lindeboom vergaderde Zon dagavond in de consistorie der Geref. Kerk de af deeling Serooskerke (W.) van de stichting „Vrederust". Na 't welkomst woord van den voorzitter tot de aanwezi gen en in het bijzonder tot den nieuwen vice-woorzitter, Ds J. J. Hietkamp, bracht de penningmeester zijn jaarverslag uit. Do rekening sloot met een batig saldo van f 6,79%. Bij de gehouden bestuursverkie zing werden de heeren L. Cornelisse en K. Coppoolse Kz. met overgroote meer derheid van stemmen herkozen. Beiden namen hun herbenoeming aan. Tot afge vaardigde naar de te houden jaarvergade ring op „Vrederust" werden benoemd als primi de heeren Ds J. J. Hietkamp, P. den Hollander en M. Maljaars Az. en als secundi de heeren K. Coppoolse Kz., J. W. Louwerse en P. Boone. Ds Hietkamp verklaarde zich bereid in het najaar met een propagandarede voor de stichting „Vrederust op te treden. Na rondvraag en na dankgebed door Ds Hietkamp, sloot Ds Lindeboom de goed bezochte vergade ring. Terneuzen. In de gisteren gehouden raadsvergadering kwam aan de orde het voorstel van B. en W. tot verhooging van de opcenten op de gemeentefonds belasting van 80 op 100. Uit de memorie van toelichting blijkt, dat de algemeen heerschende crisisomstandigheden, waar door ook deze gemeente steeds meer wordt getroffen, aanleiding geven tot dit voorstel. De werkloozensteun, de bijdra gen voor Burgerlijk Armbestuur en werk- loozenkassen vorderen alsnog een ver hooging der uitgaven met f47.000. Hier van komt f18.200 ten laste der begroo ting 1933. Mocht het voorstel van B. en vestibule wachtte, een einde aan de span ning. Want hij klopte op de deur, met de mededeeling, dat hij niet langer kon wach ten. Opgelucht wendde Arthur zich om. Doch zoo kon zijn moeder hem niet laten gaan. Wankelend kwam ze op hein toe, en de armen om zijn hals slaand, barstte zij aan zijn schouder in weenen uit, klage lijk roepend: „mijn jongen, mijn jongenl" „Stil moeder maak het me nog niet zwaarder" fluisterde hij. „Het is al erg genoeg, als het is". „Maar je kunt geen schuld hebben, Arthur." Tot eenig antwoord zag hg haar, slechts een oogenblik, in de oogen. En het was met Zgn gewone trouwhartigheid, die ze van hem kende, de weerspiegeling van het eerlijke en oprechte gemoed, dat haar zoon bezat. Die blik was balsem voor haar hart. „Je bent onschuldig" mom pelde ze. „Ga dan in vrede". „(Breng me niet openlijk over straat, hoeren", zeide Arthur tot zjjn bewakers. „Ik geef mijn woord, dat ik op geen enkele manier zal weerstreven. Ik zal gaan, waar u me hebben wilt, als het maar in vrijheid is, dat niet een ieder met, dat ik in arrest ben." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 5