MUNDUS lanbestedingen 6 koop a contant: :rsen, EERSTE BLAD. DINSDAG 13 JUNI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND :rbericht. NDSCH FABRIKAAT MES EREN N D E R E N RS E N, RSEN, ring te koop ersen 47e JAARGANG No. 214 Dit nummer bestaat uit 2 bladen De Londensche Conferentie Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. jrk, 26 J. J. tie, 19 j.; S. P. ;z, 46 j.; J. M. b, 28 j. de Vries, d. Kop, 34 j., geh. J. W. Geelhoed, ing: Philippus te Amsterdam Taat, 25 j. jd. Goes; Johannes jm. en Huberta s, 24 j. jd. te erphaas Donner mge; Elisabeth, en Geertruida dmond. ir notaris Jon- c verkocht een ihuis met schu- arf, groot 10 A. hulstK o oman taan van nota- alhier publiek luizen en twee perceelen zijn mden. avond van 13 d, aanvankelijk uit Zuidelijke betrokken met ande bewolking, Ldag 3 u.: en 10 u.: 764. etsers: C. VAN DISSEL 4 Juni 1933, N. T.) te Kloetinge, K. Meulpolder, k verkoopen: eer J. A. TRINIPE— boomgaarden te /itte Hekken annex d; a d. Zomerweg in Abbekinderen' a d. Dijkwelschen deer M. TRIMPE— tinge in den Voor- en Achtersten loomgaard Swaeke Inschrijvingsbil- ewacht ten kantore M. OELE Jz. te vóór of op 17 Juni uur (N. T.), waar worden verstrekt. 1 van den heer 12. [en weg van Baar' EtL*. SCHOUTEN er, waar inschrij' ingewacht tot op Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. £50. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs i 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 «ent. Advsrtsntita 30 cent per regel raededeelinges 30 cent vur "egel. Klein© Advftrtentiên Dinsdags en vrfldags e 0,75. Wl vooruitbetaling. Ouder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. De oogen van heel de wereld zijn thans gericht op de economische wereldconfe rentie die gisteren te Londen geopend is. De tijden zijin donker. De zorgen wor den steeds grooter. De economische toe stand begint steeds meer zorg te baren. En nu zijn er enkele lichtpunten. De Londensche conferentie is er één van. Daaruit blijkt, dat er is het ernstige stre ven om het lijden der volken te ver minderen. En de Koning van Engeland heeft er in zijn openingsrede met ingenomenheid op gewezen, dat deze conferentie blijk geeft van het besef van de onderlinge af hankelijkheid der volken en van het be sef der waarde van internationale samen werking. Toch is er geen reden om al te hooge verwachtingen omtrent de resultaten van deze conferentie te koesteren. In een voor de Haagsche afdeeling der Vereeniging voor Volkenhond en Vrede gehouden rede heeft Pr o f. Bruins te recht betoogd, dat wie zich rekenschap tracht te geven van aard en omvang der moeilijkheden, waarvoor de conferentie zich ziet gesteld, niet licht in overdreven optimisme zal vervallen. „De crisis, aldus prof. Bruins, vertoont internationaal nog steeds een dalende lijn. Intusschen kan vastgesteld worden, dat in een reeks van landen intern een zekere evenwichtstoestand is bereikt, wel is waar op een zeer laag niveau, maar men daalt niet verder. Andere landen daarentegen vertoonen nog duidelijk eeu neergaande lijn, hoofdzakelijk wel, omdat deze landen over grootere reserves be schikten, die een vertraagde aanpassing mogelijk maken. Tot deze laatste behoort Nederland. Het voornaamste vraagstuk is onge twijfeld het monetaire. Ook een ernstige, mits zich niet meer verergerende depres sie, sluit een herstel van geregelde mone taire verhoudingen niet uit en voor de val van den dollar was dan ook inderdaad een zekere consolidatie te bespeuren. Dit is thans weder geheel verstoord. De ge beurtenissen in Amerika worden geken merkt door het merkwaardige verschijn sel, dat, in tegenstelling van wat in En geland en elders plaats vond, dadelijk een binnenlandsche prijsstijging inzette. Zeker is echter, dat de beweging nog in haar eerste ongeconsolideerde phase verkeert. Van een tot rust komen is nog geen sprake en het is nauwelijks denk baar, dat voor in dit opzicht een zeker evenwichtstoestand is bereikt, van eeni- ge internationale regeling van beteekenis sprake zal kunnen zijn. Zijn ingrijpende maatregelen op mone tair gebied dus voorloopig wel niet te ver wachten, te hopen is, dat de conferentie reeds dadelijk een duidelijk en ondubbel zinnig geluid zal doen hooren, dat er toe kan bijdragen de oogen te openen voor de ernstige gevaren, die zouden dreigen, wanneer, wat thans nog slechts geïso leerd plaats heeft, mocht ontaarden in een internationalen wedloop in valuta-de preciatie. Noodzakelijk is, dat ingezien wordt, hoezeer reeds thans wordt geknaagd aan een van de twee hoofdpijlers, zoo niet d e hoofdpijler, die de onvergelijkelijke op bloei van het internationaal verkeer en daarmede van het nationale bedrijfsleven m de 19e eeuw heeft gedragen. De andere hoofdpijler, een zoo vrij mogelijk inter nationaal goederenverkeer, is nooit van de gewenschte stevigheid geweest en had nl in de 19e eeuw ernstig geleden. Het beginsel van de internationale valuta-sta- biliteit was echter tot dusver intact geble ven." „Wie den eisch stellen van economi sche ontwapening en van beëindiging van den economischen oorlog, en, wanneer dil niet mocht gelukken, de conferentie er voor verantwoordelijk zouden willen stel len, vergeten, dat, hoezeer vele van de maatregelen, waartegen het verzet gaat, met te verdedigen mogen zijn en andere landen onnoodig treffen, de eigenlijke tegenstander niet is het eveneens lijden- 6 nuurvolk, maar de crisis, een tegen stander, die zich tot vrede noch bestand verbidden laat en tegenover wien °ok de conferentie mach teloos staat. Voegt men hierbij: de gebeurtenissen in menka, dan is duidelijk, dat de confe rentie voor het oogenblik niet tot groole ingen in staat is. Wat van haar gevor- erd kan worden, is, dat zij onder de ge geven omstandigheden doet wat zij kan en op het oogenblik, waarop zij meer zaj Kunnen doen niet versaagt." Dat is geen bemoedigend geluid. Maar de werkelijkheid ie, naar te itaat, niet andera. Ingezonden Mededeellng. Model POPULAIR De sterke, „veilige" fiets. Jarenlang nut en genoegen voor slechts 35 Gulden GEEFT ZEEUWSCHE HANDEN WERK. Ook deze conferentie met hoe goede be doelingen misschien ook bezield, zal de oplossing van de crisis niet kunnen bren gen. Het ziet er donker uit. Gelukkig, dat wij het weten, dat God de Heere regeert. Moge Hij de mannen die thans over het wel en het wee van de wereld beraad slagen wijsheid geven en goed verstand om die maatregelen te nemen die voor het herstel van het economisch leven noodzakelijk zijn. DE LONDENSCHE CONFERENTIE GEOPEND. Rede van den Britschen Koning. Londen stond gisteren geheel in het tee- ken van de Economische Wereldconfe rentie, die te drie uur geopend werd en waarvoor de gedelegeerden met hun staf van secretarissen en ander personeel uit 66 landen te Londen bijeen kwamen. Alle groote gebouwen, in het bijzonder de hotels en de groote zakengebouwen hebben gevlagd. Reeds in den loop van den ochtend kwamen vele gedelegeerden naar het con ferentiegebouw om hun plaatsen uit te zoeken en zich te oriënteeren. Koning George V heeft gistermiddag een toespraak gehouden tot de gedele geerden van de Conferentie, waarna deze door den Britschen premier, Ramsay MaoDonald, als voorzitter der conferen tie, werd geopend. Beide redevoeringen werden door de radio in Engeland en het buitenland uitgezonden. De Koning zeide dat het wellicht voor de eerste maal in de geschiedenis was dat een dergelijke vergadering van alle lan den bijeenkwam onder voorzitterschap van een souverein. In de eerste plaats heette de Koning de vertegenwoordigers welkom van de landen die lid zijn van den Volkenbond, welks werk hij steeds met de grootste be langstelling had gevolgd. Het is de vraag of zonder den Volken bond en zijn idealen een dergelijke con ferentie ooit gehouden had kunnen wor den. Een hartelijk welkom riep de Koning vervolgens toe aan de vertegenwoordigers van de staten, die geen leden van den Volkenbond zijn en die in een geest van hulpvaardige medewerking hier mede aanwezig zijn. Een welkom ook richtte Koning George tot de vertegenwoordigers van „my dominions" en „my Indian Em pire". Zich vervolgens in het Fransch tot de gedelegeerden richtend, gaf de Koning de verzekering van zijn diepe bewogenheid nu deze conferentie bijeenkomt, die de verwachtingen en de wenschen van de geheele wereld belichaamt. Een zware taak wacht deze conferentie bij haar arbeid van wederopbouw door goeden wil en oprechte samenwerking. Van ganscher harte wensch ik, aldus de Koning, dat de conferentie zal leiden tot een gelukkig resultaat in het belang der naties die ongeduldig wachten. Daarna zich weder van de Engelsche taal bedienende gewaagde Koning Geor ge van de grootheid van de taak welke de conferentie wacht, die gedreven moet zijn door den werkelijken wensch om over eenstemming te bereiken en aldus hoop te geven aan de volken. De wereld lijdt aan een gemeenschappelijk euvel, getuige de stijging van de cijfers der werkloos heid, welke mij, aldus de Koning, de laatste jaren met aanhoudende zorg heeft vervuld. Geplaatst tegenover een crisis die allen beseffen, doe ik, aldus de Koning, een be roep op allen om samen te werken voor het uiteindelijk welzijn der geheele we reld. Gebleken is, dat de naties onderling afhankelijk van elkaar zijn, en de Koning uitte het vaste geloof, dat door weder- zijdsch overleg de eerste stap in de goede richting zal kunnen worden gedaan. Spr. zou den arbeid der conferentie met de grootste belangstelling en aandacht vol gen en eindigde met de hoop uit te spre ken dat als gevolg der conferentie de we reld opnieuw xou worden gebracht op den weg van welvaart en geordenden vooruitgang. Nadat de Koning zijn rede beëindigd had, werd hij door een delegatie onder leiding van Ramsey MacDonald naar den uitgang begeleid. De Britsche premier keerde daarna, door applaus begroet, naar het spreekgestoelte terug voor het uitspreken van een rede. De premier dankte den koning voor zijn diepgevoelde woorden van welkom ter inleiding van de conferentie. Hij wees op het belang en de grootte van deze vergadering. Alle regeeringen hebben den invloed bemerkt van de alom heerschen- de crisis. De macht is er, de werkkracht is er, maar zij worden niet gebruikt. Hij wees op het verloop van de crisis sinds 1929, die steeds zwaarder werd, waarbij de productie steeds minder werd en het verkeer tusschen de naties steeds be moeilijkt werd. De gouden standaard is practisch verlaten, aldus MacDonald, de belemmering in het internationaal ver keer is grooter geworden, de werkloos heid is gestegen. Dit kan niet doorgaan. De stemming is wanhopig. Er zijn pogingen tot verbete ring geschied, maar een oplossing is nog niet gevonden. Er dient een defini tieve oplossing gevonden te worden. Welke uitzichten zijn er voor de nieuwe conferentie? De naties hebben gegrepen naar nationale maatregelen, die haar eenige tijdelijke verlichting hebben ge bracht, maar men voelt, dat dit niet vol doende is. De resultaten van deze laatste jaren hebben trouwens bewezen, dat deze nationale hulp gaat ten koste van andere naties. Een uitweg biedt slechts weder- zijdsche hulp en steun. Internationale sa menwerking is de beste hulp voor natio nale opleving. Daarvoor zijn wij thans hier vergaderd, aldus Mac Donald. De verantwoordelijkheid van deze ver gadering is groot, moge haar dit sterken in haar samenwerking. Wij' moeten de wereld toonen, dat wij willen slagen. Wij moeten geen theorieën verkondigen, wij zijn hier, vertrouw ik. aldus MaoDonald, voor practisch werk Moge de Londensche conferentie nieuwen moed en nieuw vertrouwen in de wereld brengen. Op deze woorden volgde een hartelijk applaus. Volgens een Reuter-bericht was het ka rakteristiek voor den geest, die de econo mische wereldconferentie bezielt, dat geen enkele militaire of marine-uniform door de gedelegeerden werd gedragen, toen de Engelsche Koning de openings plechtigheid verrichtte. Onden den in druk van de groote waardigheid der ge beurtenis droegen allen zeer eenvoudige kleeren, uitgezonderd een Indiër, die een witte turban droeg, en een Arabier, die een lang wit gewaad droeg en een met goud afgezetten hoofdtooi had. De Ko ning, die er gebruind en flink uitzag, kwam de zaal binnen gekleed in een zwart colbert waaronder een grijs vest en met een witte anjelier in het knoopsgat. Allen hoorden de rede des Konings staande aan. Het bureau der Conferentie zal zetelen onder presidium van MacDonald. Er liad onmiddellijk na de verdaging van de ple naire conferentie een voorloopige bijeen komst achter gesloten deuren plaats. De gedelegeerden van het bureau stelden voorloopig den vorm vast, welken de con ferentie in de onmiddellijke toekomst zal aannemen. Het is waarschijnlijk, dat de plenaire bijeenkomsten van alle gedele geerden gedurende eenige dagen zullen voortduren. In deze bijeenkomsten zullen de gedelegeerden van alle landen der we reld de gelegenheid hebben, voorstellen van practischen aard in te dienen. Dr Coijtn zal a.s. Woensdag spreken. Hij: heeft verzocht deze rede per radio uit te zenden. De correspondent van de „Berliner Börsen Courier" te New York schrijft, dat men aldaar in het algemeen scep tisch gestemd is ten aanzien van de re sultaten der conferentie van Londen. Al leen het feit, dat men een persoonlijke dramatische interventie van Roosevelt meent te mogen verwachten voor het ge val te Londen alles spaak mocht dreigen te loopen, geeft nog aanleiding tot een zeker optimisme. De nieuwe val van den dollar in de afgeloopen week beteekent een verdere complicatie voor het begin der onderhandelingen over een de facto stabilisatie der muntstandaarden. Reuter verneemt, dat het bureau der conferentie heeft besloten, dat de duur der redevoeringen der gedelegeerden ge durende de algemeene beraadslagingen beperkt zal blijven tot 15 minuten voor elk, op dat zoo mogelijk de algemeene be raadslagingen 15 Juni beëindigd zullen zijn. Het bureau besloot eveneens twee commissies in te stellen, n.l. een mone taire commissie en een economische com missie, waarin alle landen die aan de conferentie deelnemen, vertegenwoordigd •uilen zijn. Nieuwe maatregelen tegen de Nazi's In Oostenrijk. Volgens een bericht der „Polit. Korr." zal de Bondsregeering naar aanleiding van de gebeurtenissen in Tirol, in Stier marken en te Weenen zekere nog niet nader bepaalde maatregelen treffen, waarvan de eerste naar men verwacht, zullen zijn een verbod van den Duitschen soldatenbond en de uitzetting van bui tenlanders, die bij: de nat.-soc. partij in Oostenrijk werkzaam zijn. Op ettelijke plaatsen te Weenen had den gisteren demonstraties tegen de re geering plaats, waarbij met hevige knal len vuurwerkbommen etc. ontploften, zonder schade aan te richten. De politie herstelde de orde en arresteerde 24 per sonen. Gedurende een bijeenkomst der katho lieke gezellenvereenigingen van Oosten rijk kwam het Zondag te Salzburg op verschillende punten der stad herhaalde lijk tot botsingen met leden der nat.-soc. partij. In het koffiehuis „Produktenbörse" te Weenen, dat gevestigd is in het in de Leopoldtstraat gelegen beursgebouw, is Maandagmiddag een koffer gevonden. Volgens mededeeling der kellners hadden twee jongelui, die swastika-insignes droe gen, zich even tevoren met opvallend groote haast uit het café verwijderd. In den koffer bevond zich een soort helsche machine met uurwerk, waarvan de lonten ontstoken waren geweest. De nat.-soc. „Nachtpost" is in beslag genomen. Bij besluit van den minister van leger- zaken is aan alle militairen het lidmaat schap en deelneming aan de actie van de nationaal-socialistische partij verboden. De politie 'heeft bij huiszoekingen in de Bruine Huizen 16 buitenlandsche ver trouwensmannen van de Hitler-partij aan getroffen. Allen zijn in hechtenis geno men en zullen onverwijld als ongewensch- te vreemdelingen over de grens worden gezet. Gisteravond zeer laat is door de politie een inval gedaan en overgegaan tot huis zoekingen in het gebouw van de universi teit te Weenen, daar zij vermoedens koes terde, dat de Nazi's daar hun geheime do cumenten verborgen hielden. De nat.-so- cialisten hadden er blijkbaar op gespecu leerd, dat het bekende zelfbeschikkings recht van de Academie zou worden ge respecteerd, zoodat de politie daar niet zou kunnen binnendringen. De inlichtingen van de politie bleken juist te zijn, doch zij leverden bovendien het resultaat op, dat er een aantal flesoh- jes met petroleum en benzine werden ge vonden, die door de betoogers van 's mid dags in hun vlucht waren weggeworpen. De minister van oorlog, Vaugoin, heeft van een en ander mededeeling gedaan in een Ghristelijk-sociale vergadering. Hij verklaarde, dat het 'de kennelijke bedoeling was geweest van de daders, dit materiaal te gebruiken om zoowel het universiteits gebouw alsook het gebouw van den Bonds kanselier, waarheen zij verder wilden trekken, in brand te steken. Hij vertelde ook, dat 'hij dagelijks honderden dreig brieven ontving en citeerde er één, waarin zijn vrouw wordt aangeraden voor hem, Vaugoin, een graf te bestellen. In den loop van den middag werd een ministersvergadering gehouden. De beslui ten zullen morgen worden bekrachtigd. De valutabesprekingen. Reuter meldde gisteren uit Londen: Bijeenkomsten der vertegenwoordigers van de centrale banken van Engeland, Amerika en Frankrijk en de vertegen woordigers der betrokken schatkisten worden gehouden en men spreekt cate gorisch tegen, dat, zooals een gerucht wil, hun onderhandelingen op een mislukking zouden uitgeloopen zijn. De volgende bij eenkomst zal vermoedelijk morgen belegd worden. Het bericht, waar zich bovenstaand communiqué tegen richt, luidt als volgt: De onderhandelingen betreffende de stabiliseeringsmogelijkheden tusschen En gelsche en Fransche deskundigen zou den op het doode punt zijn gekomen Het is mogelijk, dat Engeland Dinsdag een officieele nota aan Amerika zal laten overhandigen. Men geloooft, dat Roosevelt bereid zal zijn het voorstel van Engeland aan te ne men, waarbij een gedeeltelijke betaling van ongeveer 1 millioen pond sterling wordt aangeboden. Dit moet worden be schouwd als een teeken van den goeden wil van Engeland. Belasiingverhoogingen In BelglB. Morgen of overmorgen verschijnt in de Belgische Staatscrt. een door de regeering gereed gemaakt Kon. besluit, waarbij verschillende belastingen en taxes aan zienlijk worden verhoogd. Dit geldt o.m. voor het registratierecht dat geïnd wordt bij het wijzigen van familienamen, het be komen van adellijke titel» of het verkrij gen van Belgisch staatsburgerschap. Era Binnenland. Brand te Hoedekenskerke. Een achtjarig jongetje omgekomen. De vergadering van Vreemdelingenver keer te Vlissingen. De nieuwe gouverneur van Suriname. Voorstellen voor de Prov. Staten van Zee land. Buitenland. De economische conferentie te Londen geopend. Maatregelen tegen Nazi's in Oostenrijk. Belastingverhooging in België. paspoort voor het buitenland zal voortaan 100 francs kosten in plaats van frs. 55; de geldigheidsduur is van 2 jaar op 1 jaar teruggebracht. Er zullen voortaan echter ook paspoorten met een geldig heidsduur van 30 dagen worden afgege ven. De prijs hiervan is gesteld op frs. 25 voor één persoon en frs. 40 voor een echt paar. De taxe op de z.g. groote jachtbe- wijzen wordt van 600 op 700 frs. ge bracht, voor de andere jachtbewijzen zal 500 frs. inplaats van 450 frs. worden be taald. Verwacht wordt, dat dezer dagen nog meer belastingen en taxes zullen worden verhoogd. Strenge koude in Anatolië. Tengevolge van de strenge koude die in enkele districten van Anatolië heerscht, worden de wolven uit de bosschen van de bewoonde streken gedreven en vallen zij de kudden schapen aan. De temperatuur is gedaald tot 5 gra den onder het vriespunt, waardoor aan den oogst groote schade is toegebracht. Er is groote vraag naar steenkool en brandhout om de huizen te verwarmen. De maand Juni is anders zeer warm in Istamboel, doch dit jaar is alles zeer abnormaal. De regenval is zeer sterk en volgens meteorologische deskundigen is voorloo pig nog geen verandering in zicht. Directeur Nationale Bank in Bulgarije vermoord. Een jonge Macedoniër heeft gistermid dag den directeur Bajev van de Natio nale Bank te Sofia met eenige schoten in het hoofd gedood. De aanslag geschiedde in het drukste gedeelte der stad en veroorzaakte onder de voorbijgangers een paniek. De moor denaar wierp op zijn vlucht met een bom naar de hem achtervolgende politieman nen, waarbij geen schade werd aange richt. Pas na heftig verzet kon men hem arresteeren. Bajev was een aanhanger van Proto- gerov. De moord is blijkbaar een wraak neming van zijn tegenstanders. Korte Berichten. In het Grünewald-stadion heeft dr Goebbels Zondag 50.000 jongens en meis jes toegesproken naar aanleiding van den dag der Hitier jeugd. i Het blad „Socialdemokraten" te Kopenhagen heeft besloten, zijn corres pondent te Berlijn terug te roepen, en voortaan geen correspondent te Berlijn meer aan te stellen. In het Brusselsche zeekanaal nabij de brug te Laeken hebben een paar hon derd personen Zondagochtend de Duit- sche vlag met het hakenkruis, welke op den achtersteven van een Duitsch Rijn schip was geheschen, langdurig uitge jouwd. Een detachement politie maakte echter een einde aan dit incident. Maandag is het in Barcelona tot ernstige uitspattingen van stakende bouw vakarbeiders gekomen, die in groote groe pen door de binnenstad trokken. Zij sloe gen tal van winkelruiten stuk en richtten groote verwoestingen aan in eenige kof fiehuizen. De politie moest van de vuur wapenen gebruik maken. Verscheidene personen zijn gewond, eenige stakers zijn gearresteerd. De Zweedsche Rijksdag heeft Zater dag een door de regeering ingediend wets ontwerp aangenomen ,'t welk de regee ring machtigt het dragen van politieke uniformen te verbieden. Oud-ministers bij H. M. de Koningin. Aan den disch van H. M. de Koningin 'hebben gisteravond ten paleize Noordein de te 's-Gravenhage aangezeten Z. Exo. Jhr Mr Gh. J. M. Ruys de Beereübrouök, oud-minister van Binnenlandsche Zaken, Minister van Staat, voorzitter der Tweede Kamer der Staten-Generaal; Mr Dt J. Donner, oud-minister van Justitie; Mr J. Terpstra, oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, lid van de Tweede Kamer; Jhr Mr D. J. de Geer, oud-minister van Financiën, lid van de Tweede Kamer; Mr P. Reymer, oud-mi nister van Waterstaat; en de heer S. de Graaf!, oud-minister van Koloniën.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1