1tUf*thacdt's Boeder Het 6 tegen 5 stemmen wordt daarna besloten een controleur te benoemen; te gen dhr Sanderse en de A.R. Nu komt aan de orde de verbetering KuudekerkscheVlissingsche weg. Dhr de Kroo juicht het toe, dat de ver betering van den straatweg tot stand komt, maar meent dat het vragen niet voldoende bescheiden is. Is er geen ge vaar dat ons verzoek niet ingewilligd wordt? Dhr Sanderse vraagt of B. en W. Ged. Staten reeds hebben gepolst? De voorz. weet niet, hoe Ged. Staten er tegenover staan, doch vermoed mag wor den dat zij er wel gunstig over denken Als werkobject zou het natuurlijk ook voor onze werkloozen van belang zijn. Gezien de ervaring met de Middelburg Koudekerksche weg, is er ook hier te ve r wachten te werk stelling van onze werk loozen. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. Alsnu komt aan de orde een overeen komst, aan te gaan met een der zieken huizen Middelburg of Vlissingen, ten be hoeve van besmettelijke ziekten. B. en W. meenen dat de aanbieding van Betbesdr. om 10 cent per inwoner ineens te betalen, terwijl Middelburg 40 cent per inwoner vraagt, de voorkeur verdient. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten om met Bethesda een overeenkomst aan te gaan. De voorz. wijst er op dat de werkloos heid toeneemt, terwijl er geen voldoende werkobjecten zijn; nu zullen we wel bin nenkort aan den Middelburgschen weg werkloozen kwijt kunnen, doch dit moe ten menschen zijn die met dergelijk werk vertrouwd zijn. Er worden geen nieuwe werkobjecten aangewezen. Thans komt aan de orde verzoek van de vereen. Rijwielpad. De voorz. stelt voor om als gemeente garantie op zich te ne men en f 2400 toe te staan, mits het pad nog dit jaar wordt aangelegd. In antwoord op een gestelde vraag, zegt spr. dat het rijwielpad komt naast het bestaande; het wordt 1.80 M. breed. Het garant zijn beteekent eigenlijk dat wij er een werkobject krijgen. Het zal ons dus niets kosten. Dhr Lorier vraagt of hier een politie verordening noodig is. De vrijheid van het verkeer voor aangelanden moet be stendigd. Dhr Moens wil de afrastering van het rijwielpad goed geregeld hebben. De voorz. zegt dat dit goed geregeld is. Ook dhr de Rijke is ongerust dat de aangelanden in hun vrijheid voor het overtrekken belemmering zullen vinden Dhr Lorier vraagt of met aangelanden overleg is gepleegd. De voorz. zegt: de vrijheid komt niet in gevaar. De aangelanden hebben haast allen geteekend. Het voorstel van B. en W. om garant te zijn voor f 2400 enz. wordt met alg. st. aangenomen. Verder wordt met 6 tegen 5 stemmen besloten om de Kerstgave aan de kas- trekkenden te geven. Dhr Moens verzoekt om de politie in burger te doen controleeren. Het gevaar op den weg is zoo groot. De voorz. zal dit ernstig overwegen. Hierna sluiting. Axel. In de Dinsdag gehouden Raads vergadering waren alle leden aanwezig. Ingekomen was een verslag van het Comité voor de ontwikkeling van de werkloozen in deze gemeente; naar aan leiding van dit verslag merkt diir Van Bendegem op, dat het blijkt, dat hij in dertijd gelijk had toen hij vreesde, dat er voor zulk een cursus niet zoo veel be langstelling zou zijn Aan de orde kwam opnieuw het voor stel van B. en W. om het salaris van de verloskundige op f 700 te brengen (in een vorige raadsvergadering was dit voorstel teruggenomen om eerst nog te informee- ren naar aanleiding van gestelde vragen van den heer C. Hamelink (S. D.) hoe veel maal gratis hulp was verleend.) B. en W. antwoorden: in 1931 vijf- en in 1932 ook vijfmaal en in 1933 ook reeds vijfmaal. Dhr H a m e 1 i n k is van oordeel, dat gratis hulp weinig voorkomt en dat in dezen tijd; hjj vraagt of inderdaad allen geholpen worden die het noodig hebben. Dhr De Ruijter vindt het prae-ad- vies van B. en W. wat ongelukkig gefor muleerd, wanneer er gesproken wordt van het goedkoopste tarief; dat moest zijn gratis. De voorzitter stemt dit toe; de in structies luiden, dat op vertoon van een bewijs, geteekend door den burgemeester of door den voorzitter van het B. A., de verloskundige gratis hulp moet verleenen. De Raad, die de vorige week niet be reid was het salaris op f 700 te brengen, omdat volgens Ged. Staten op dat salaris niet mooht worden bezuinigd, verwierp het voorstel van B. en W. met 8 tegen 5 stemmen. Aan de orde was nu een voorstel van B. en W. om de steunregeling voor werk- looze arbeiders te herzien. In het prae-advies wijzen B. en W. er op, dat van het geraamde bedrag ad f 27.000, reeds f 19.500 tot half Mei is uitgegeven; wil dus de voorziening op den zelfden voet kunnen doorgaan, dan zal er een tekort zijn; ook verkeert de gemeente nog in de onzekerheid of de subsidie van het Rijk werkelijk 60 pet. zal bedragen, hoewel B. en W. verschillende malen poogden hieromtrent zekerheid te krij gen, is dat tot op heden niet gelukt. Voorts heeft de Minister van Binn. Za ken bericht, dat met eventueele loonsda- lingen rekening moet worden gehouden (het heeft n.l. de aandacht van den Mi nister getrokken, dat alhier een hoogere loosnorm wordt toegepast dan in soort gelijke plaatsen, welke norm ook hooger is dan gemiddeld werkelijk kan worden verdiend). Ten einde zich tST plaatse van den toestand op de hoogte te stellen is door een tweetal ambtenaren van ge noemd departement alhier een bespreking gehouden. Daarbij is gebleken, dat de Minister een loonnorm van f 15 voor de landarbeiders niet meer in overeenstemming acht met de werkelijkheid, waarbij er de aandacht op werd gevestigd, dat de landarbeiders, blijkens gevoerde onderhandelingen, be reid bleken te zijn een looncontract af te sluiten van f 2 per dag voor de winter maanden en f 2.25 per dag voor de zomer maanden. Ook bleek, dat een norm voor de fa brieksarbeiders van f 20 in verband met de in het najaar aan de ammoniakfabriek toegepaste loonsverlaging niet gehand haafd mag blijven. Verder werd er aan merking op gemaakt, dat het levenspeil van de land- en fabrieksarbeiders geen voldoende aanleiding geeft om in de steun regeling tweeërlei steunnorm te handha ven, temeer daar art. 2 der regeling be paalt, dat slechts in zoodanige mate steun mag worden verleend als met het oog op de gezinsbehoeften noodzakelijk is. Blijkens een telefonische mededeeling van het Departement van Binnenland- sche Zaken, zal de loonnorm voor de landarbeiders moeten vastgesteld worden op f 12 en moet voor de fabrieksarbeiders steeds met het werkelijk verdiende loon rekening gehouden worden. De steunnorm moet in verband daar mede vastgesteld worden op f 7 en f 0.50 per kind; voorts werd er met nadruk op gewezen, dat de steuncommissie bij het bepalen van de steunbedragen rekening moet houden met het beroep, dat de aan vrager werkelijk uitoefent en is het aan gesloten zijn bij een bepaalde organisatie geen motief om iemand als fabrieksarbei der te steunen als hij het laatste jaar het grootste deel zijner inkomsten heeft ver diend in het landbouwbedrijf. Gezien de financieele toestand, waarin de Gemeente verkeert, hebben B. en W. geen vrijmoedigheid kunnen vinden zich tegen die aanwijzingen te verzetten, en stellen zij voor de steunregeling dienover eenkomstig te wijzigen en wel, door te bepalen, dat: a. voor gehuwden en ongehuwde kost winners f 7 per week, benevens f 0.50 per week per gezinslid boven de twee perso nen tot een maximum van 8 personen; b. voor kostgangers f 5 per week. Art. 19 op ten hoogste: a. voor gehuwden en ongehuwde kost winners f 6 per week, benevens f 0.50 per week per gezinslid boven de twee perso nen, tot een maximum van 8 personen; b. voor kostgangers f 4 per week. Voorts het in art. 9 en in art. 20 ge noemde bedrag van f 15 te wijzigen in f 12 en de in die artt. afzonderlijk voor de landarbeiders voorkomende bepaling te doen vervallen. Dhr C. H a m e 1 i n k zegt, dat B. en W. hier wel diep ingrijpen, door de steun, die f 9 is plus f 0,75 kindertoeslag, te rug te brengen tot resp. f 7 en f 0.50; dit is een diepe en harde maatregel; het is de droge boterham van den werklooze nog wat verkleinen. Spr. zal daar niet aan mee doen, het is een verslechtering over de gansche linie, want niet alleen de betrokkenen worden de dupe, maar ook de middenstand. Trouwens er is geld genoeg in de wereld en overvloed van eten en andere goederen; dat de ver deeling in de maatschappij niet goed is, is niet sprekers schuld. Ook is de toelichting van B. en W. niet juist; de landarbeiders verdienen wel ge middeld f 15 en op de co'kesfabriek en de hanotte is het gemiddeld loon f20. Spr. zal zic'h verzetten tegen dezen aanslag op den steun, hij stelt voor een leening aan te gaan, groot f 10.000 tegen een rente k 4 pet. met een jaarlijksche aflossing van f 1000, te beginnen in 1934. De voorzitter wijst er op, dat dit niet zal gaan. Ged. Staten zullen dit zeker af wijzen, zoo lang niet alles is beproefd om de begrooting sluitend te maken. B. en W. kwamen liever niet met deze voorstel len, zij erkennen, dat het pijnlijk is, maar helaas de nood der tijden dwingt ons. Dhr van Bendegem (C.H.) is niet verwonderd, dat het zoo loopt; reeds bij de behandeling van de begrooting heeft hij er op gewezen; ook vindt spr. dat B. en W. zich te veel verschuilen achter den minister. Maar zoo moet 'het toch niet, B. en W. geven de lei ding in de gemeente, de leening politiek van den heer 'Hamelink wil hij niet vol gen, we moeten bezuinigen op de hooge salarissen, geen f 300 uittrekken voor ont wikkelingscursussen enz. Ook zegt spreker dat het opvalt, dat de modern georgani- seerden per hoofd f 66.32 hebben ontvan gen en de christelijk georganiseerden f 41.69, dat geeft te denken. Dhr 'Ortele wijst er den voorzitter op, dat wanneer er heeren uit Den Haag komen de voorzitter zorgen moet, dat bet orgaan, dat deze zaken behandelt, hier van tijdig op de hoogte wordt gebracht. De voorzitter zegt, dat de critiek van dhr Ortele hoogst onbillijk is, het was toe vallig, dat deze heeren juist kwamen op een dag, dat het orgaan vergaderde, dat wist ook hij als voorzitter niet van te voren. Dhr van Kampen (A.R.) is ook niet te vreden met de houding van B. en W. Bij de behandeling der begrooting heeft het col lege reeds toegezegd, dat de werkloozen- voorziening nog eens extra zou worden bezien; nu er een paar heeren uit Den Haag ziin geweest is de zaak aan 't rollen, B. en W. geven hier geen leiding, maar worden geleid, en dat moet niet; de arbei ders, die willen en de hitte van den zo mer hebben verdragen, zullen etrake de dupe van de historie worden, er zal dan geen geld meer zijn, hij vreest ook dat niet alle werkloozen actief genoeg zijn om werk te zoeken. En het zijn niet alleeh de werkloozen, die te 'kort hebben, neen er is gebrek, ook bij de kleine middenstand, ja zelfs meer dan menigeen vermoedt. De kapitalen zijn weg 'bij hen, die altijd geslacht op ge slacht spaarzamelijk hebben geleefd, en de arbeiders, die in den tijd toen er goed werd verdiend hebben gespaard, zien het nu verdwijnen in belasting enz. Spreker zal met de politiek van den heer Hame link niet meegaan, het brengt verwar ring en 't is onverantwoordelijk. Het be drijfsleven is niet op peil, en een massa dingen die dhr Hamelink schuift op reke ning van de bezittende klasse, ziet spr. gelegen in den nood der tijden, den terug gang van het gansche maatschappelijk leven, het is spreker een grief den heer Hamelink te hooren over deze zaak, omdat 'hij als S.D. aan bezuiniging op salarissen van f 2000 enz. niet mee werken wil, maar andere groepen der bevolking wel lasten wil opleggen, die te zwaar zijn om te dra gen, hij wil en zal zulke roekelooze poli tiek niet steunen. De heer 't Gilde, hoewel erkennende de moeilijke positie, waarin B. en W. ver- ■keeren, meent dat in deze zaak critiek op de leiding van B. en W. niet achterwege kan blijven, er moest veel eerder zijn in gegrepen als nu gedaan is; nu willen B. en W. de volle verantwoording op den Raad leggen. Het spijt hem, dat de hooge ambtenaren zich verzetten tegen een kleine korting op hun salaris, terwijl de nood in vele gezinnen zoo groot is. Aan het adres van den heer Hamelink wil spreker opmerken, dat het N. V. V. z'n millioenen, die 'het in kas heeft, ook maar eens moet gaan gebruiken om den druk te verlichten. Spreker wil geen belastingverhooging, en zal hoewel met tegenzin door de nood van de gemeentefinanciën voor de voor stellen van B. en W. stemmen. De heer Verschelling sluit zich hierbij aan er op wijzende, dat het daar heen moet, dat werkelijk ieder die kan, werken zal, hij. ook is van meening, dat er zijn, die het met 'het werken niet zoo nauw nemen. (Slot volgt.) VEREENIGING VAN NED. GEMEEN TEN. AFD. ZEELAND. Hedenmorgen werd in het Schuttershof te Goes de alg. vergadering van de afd. Zeeland van de Vereen, van Ned. Ge meenten gehouden. De wnd.-voorz., de heer Huizenga, bur gemeester van 'i'erneuzen, verwelkomde cle aanwezigen, in het bijzonder den heer Van Woelderen, burgemeester van Vlis- sjngen, lid van het Hoofdbestuur. Jn zijn inleidend woord wees de voorz. op de groote moeilijkheden waaronder vele gemeenten gebukt gaan. We staan daar machteloos tegenover. De oorlog en de na-oorlogsche gebeur tenissen hebben verschillende bronnen van welvaart doen opdrogen. We staan nu voor groote werkloosheid, waarom we ons hebben gewend tot de rijksrogorring om steun. Maar daardoor zijn we tevens onder curateele gekomen en geknecht ge worden. De vraag is nu: hoe komen we er uit en er door? Wij hebben geen behoefte aan een ster ken man, maar aan een Jozef, die de werkloozen brengt bij het werk. De gemeente Poortvliet heeft met haar adres weer een poging gedaan, om de werkloosheid te verminderen, maar Spr. verwacht daarvan niet veel succes. Het is noodig, dat er in onze Gemeen teraden kome een diep verantwoordelijk heidsbesef. Bij de bevolking moet plichts gevoel van dienende liefde zich openba ren. Als ernstige mannen moeten we trachten welvaart te brengen in onze ge meenten. De toestand is niet hopeloos. De Commissaris der Koningin zond be richt, dat hij door vergadering van Ged. Staten verhinderd was deze vergadering bij te wonen. Ook de vorige voorz., de heer P. Dumon Tak, zond bericht van verhin dering. Beide brieven zullen worden be antwoord. Aan den heer Dumon Tak zal de erkentelijkheid der vereeniging wor den betuigd. De secretaris, de heer F. Bisschop, ge meente-secretaris van Vlissingen, las hierna de notulen. Het Gemeentebestuur van Stavenisse wijst in een schrijven op het feit, dat tel kens gemeentebesturen, leden der vereeni ging, adressen aan de regeering zenden en daarop adhaesie van andere gemeente besturen vragen. Dit is meer de taak van de Ver. van Ned. Gemeenten. De afd. Zeeland zou in bepaalde gevallen tus- schenkomst kunnen verleenen. De burgemeester van Stavenisse, de heer H a n s s e n, licht dit toe. Spr. dringt er op aan, dat het bestuur der afd. Zee land diligent zal zijn, om bij de regee ring aan te dringen op inwilliging van billijke wenschen, o.a. ter bestrijding der werkloosheid. Spr. wijst in dit verband op den inhoud van het adres-Poortvliet. De heer dr Mes, burgemeester van Heinkenszand, deelt mede, gisteren een schrijven van het Hoofdbestuur der Ver. van Ned. Gemeenten te hebben ontvan gen. Daarin wordt medegedeeld, dat het bij de nieuwe regeering zal aandringen op instelling van een crisis-contact com missie. De voorzitter acht het toch wel wenschelijk, dat gewezen wordt op de be hoeften van het platteland. Ook hier zal wellicht de aanhouder winnen. De heer van Woelderen zal trach ten in de crisis-contact commissie een Zeeuw opgenomen te krijgen. De voorzitter zou toch nog iets meer willen doen. Deze zaak wordt ten slotte overgela ten aan het Bestuur. Het jaarverslag wordt z.h.st. goedge keurd. Eveneens de rekening over 1931 en 1932. De rekening over 1933 zal worden na gezien door de burgemeesters van Hulst, Axel en Sas van Gent. Nu volgt verkiezing van een voorzitter in de vacature-Dumon Tak. De heer Van Woelderen stelt voor den heer Fernhout, burgemeester van Mid delburg, tot voorzitter der afdeeling te benoemen. Onder applaus besluit de ver gadering bij acclamatie tot deze verkie zing. Hem zal van deze benoeming ken nis worden gegeven. Het Bestuur stelt voor de contributie regeling te wijzigen. De gewone contribu ties van de leuen zijn ontoereikend om de kosten te betalen. Voorgesteld wordt een contributie van f 1 per 500 inwoners (thans f 1 per 1000 inwoners). Een inwo nertal van 250 en meer wordt voor vol vijfhonderdtal gerekend. Het minimum van f 1 en het maximum van f 25 wordt gehandhaafd. De contributie zal dan in plaats van f 199 f 365 opbrengen. De penningmeester, dr Mes, licht de noodzakelijkheid van verhooging toe. Het werk neemt juist toe. De afd. kan met de huidige contributie het werk niet doen. De heer Mr Schwartz steunt het voorstel en wil bovendien nog eens pogin gen aanwenden de weigerachtige gemeen ten tot aansluiting te bewegen. Verder wil Spr. over adhaesieverzoeken van on georganiseerde gemeentebesturen le mort sans phrase uitspreken. Het voorstel wordt z. h. st. aangeno men. De heer dr M e s leidt daarna het punt in: „Destructor voor afgekeurd vleesch". Spr. heeft daarover verschillende rap porten ontvangen en berekeningen ge maakt, maar ze leiden alle tot een groot tekort. Inmiddels heeft de regeering uit stel van de verplichting gegeven tot 1 Juli 1936. Spr. adviseert nu maar rustig af te wachten. Hetzelfde advies geeft ook zooals de secretaris meedeelt de heer v. d. Berg, een der directeuren van de vereeniging. We zitten in Zeeland ook met de groote moeilijkheid van de veergelden. De heer van Ballegoijen de Jong herinnert er aan, dat de land bouworganisaties eerst meenden, dat er voor haar hier groote voordeelen waren te halen. Geven ze die nu prijs? De heer d r Mes antwoordt, dat de N. C. B. in N.-Brabant en Limburg zelf den destructor exploiteert. Maar in Zeeland wil de Z.L.M. er niet aan beginnen. De discussies worden hierover geslo ten. Nu volgt het rapport der commissie betreffende het nemen van maatregelen tot het handhaven der openbare orde. Door de commissie, voor dit doel vorig jaar benoemd, is een uitvoerig rapport inge diend, waarvoor de voorzitter den samen steller, mr van Tienhoven te Hoek, en ook de andere leden der commissie, har telijk dank zegt. De gegevens uit dit rapport kunnen dienst doen, indien onverhoopt de open bare orde wordt bedreigd. Rondvraag. Dhr Van Balie- goyen de Jong te Goes vestigt er de aandacht op, dat de gemeentebesturen nog steeds niet weten, welk percentage het Rijk bijdraagt in de kosten van werk verschaffing en steun. Dit schept een toe stand van onzekerheid. Dhr Mr v. d. V e u r (Middelburg) on derstreept dit. De gemeenten hebben in 1933 nog geen declaratie kunnen indie nen en dit kost renteverlies, waarvoor het Rijk geen oog schijnt te hebben. Als het Rijk eens minder subsidieerde dan vorig jaar, zou dit de gemeenten in zeer moeilijke omstandigheden kunnen bren gen. Verder zou Spr. gaarne zien, dat in de e.v. jaarvergadering der vereen, van Ned. gemeenten onder het oog werd gezien de vraag, of de gemeenten niet wat onthe ven konden worden van den last der werkloosheid, die ruineus dreigt te wor den. Dhr Van "Woelderen antwoordt, dat er geen Hoofdbestuursvergadering wordt gehouden, of er wordt over dit punt gesproken. Er zullen op het a.s. congres mededeelingen over worden gedaan. Er is voortdurend contact tusschen de regee ring en het bureau der vereeniging. Spr. zal het bureau nog eens op de hoogte stellen van de wenschen der Zeeuwsche afdeeling. Dhr Mr v. d. V e u r vraagt 't Bestuur overleg met Ged. Staten te plegen wat er moet gebeuren, indien de begrooting later dan de gemeentewet voorschrijft wordt behandeld. Dhr B a n n i n k, burgemeester van Zierikzee, geeft in overweging op de de claratie voor werkloozenkosten een voor schot aan te vragen. Verder bespreekt Spr. de misère met de wachtgelders bij het onderwijs. Het kost ontzaglijk veel moeite een wachtgelder te pakken te krij gen. Het lijkt wel een jacht op grof en fijn wild, een prikken met de prikplank. Spr. wil hieromtrent overleg met den nieuwen Minister van onderwijs plegen. Centralisatie is hier noodig. Verder vraagt Spr., hoe sommige ge meentebesturen het klaar spelen de werk verschaffing stop te zetten. Spr. zou daar* toe geen kans zien. Dhr Mr Schwartz wijst op de kos ten der arbeidsbemiddeling. Het Rijk moet een bepaald percentage bijdragen, wat in de wet vastligt, maar nu gaat het Rijk, soms zonder inlichtingen te hebben inge wonnen, het bedrag der onkoeten veria* bedaart spoedig met een Per «tuk 6 ct. Doos 43 ct. Bij Uw drogist gen. Dit lijkt Spr. een hoogst eigenaardige toepassing der wet. Dhr de J ong te Ovezand zegt, dat zijn gemeente nog steeds geen vergoeding voor werkloozenzorg over 1932 heeft ontvan gen. Dhr H a g e, burgemeester van Bruinis- se, moet den heer Bannink de illusie ont nemen, dat hij voorschot zou 'krijgen op het subsidie voor werkloozenzorg. Brui- nisse kreeg taal noch teeken op dergelijke verzoeken. De voorzitter zegt toe, dat het Be stuur verschillende punten zal bespreken met het algemeen bestuur. Met de wet op de arbeidsbemiddeling moet men wat con sideratie gebruiken. Dit is een nieuwe toe stand. Het aantal ervaringen met de werk loozenzorg is even talrijk als het aantal gemeenten bedraagt. De gemeente Neuzen heeft de afreke ning over 1932 ontvangen. Die is niet tegengevallen. Ook kreeg het in 1933 voor schot op het subsidie. (Dhr Hage protesteert bij interruptie tegen dit meten met twee maten.) De voorzitter kan alleen advisee- ren: houd het pad in Den Haag warm. In Zeeuwsch-Vlaanderen was er een gemeente, waar men besloot den boel stop te zetten, omdat men maar geen geld 'kreeg. Den anderen dag was er antwoord uit Den Haag! Spr. heeft de ervaring, dat men in Den Haag te weinig doordrongen is van de omstandigheden van het platteland. Men had de gemeentebesturen op het platte land wat meer vrijheid moeten geven. Dan had de werkloosheid er niet zoo'n vlucht genomen. "We zullen in Den Haag moeten aan dringen op rechtsgelijkheid voor alle ge meenten De hier uitgesproken gedachten zullen op schrift worden gesteld en in overleg met 'het algemeen bestuur worden besproken. De heer Hage constateert, dat we, on danks de vereeniging van Ned. Gemeen ten, wel veel papier maar weinig daad hebben gekregen. De heer Van der Veur acht het funest, dat de harde schreeuwers het eerst worden geholpen. Dat mag de regeering nooit in de hand werken. (Applaus.) De heer Bannink vraagt de volgende algem. vergadering te Zierikzee te houden. De voorzitter zegt toe, dat het be stuur dit zal overwegen. Lezing over de wegenwet. Hierna sprak de heer Dr G. G. Pe kelharing te Utrecht over de be- teekenis der wegenwet en hare practische toepassing. Spr. wees er op, dat deze wet wel in werking is getreden, maar dat het mees te werk nog moet gebeuren. Ged. Staten moeten de grenzen der bebouwde kommen in de gemeenten vaststellen, waarna vóór 1 Oct. 1937 de leggers der openbare wegen buiten de bebouwde kom moeten worden opge maakt. Burg. en Weth. moeten dit in concept doen en Ged. Staten moeten ze definitief vaststellen. Spr. zet daarna uiteen de bedoeling der wegenwet en den inhoud der voor naamste artikelen. Op vele punten is rechtsonzekerheid weggenomen, b.v. wat betreft openbaarheid der wegen en den onderhoudsplicht, twee uiterst moeilijke kwesties. Een wettelijke grondslag, die tot heden ontbrak, is verkregen. Aangezien hier financiëele consequen ties ten aanzien van den onderhouds plicht dreigen, zullen de gemeenten wel voorzichtig zijn bij het opmaken der leg gers. Particuliere eigenaars zullen ook trachten hun weg als „niet openbaar'' te stempelen. Daarom is art. 4 van groot belang. Dit maakt uit, wanneer een weg openbaar is. In dit artikel staat echter ook, dat iedere particuliere eigenaar die gedurende eeD jaar een bordje „Eigen weg" enz. op zijn weg had staan, openbaarheid kan voor komen. Vandaar, dat in Nederland tus schen 21 Aug. 1930 (den datum der af kondiging van de wet) en 1 Oct. 1932 (in werkingtreding) een leger van bordjes is verschenen. Deze bordjes waren echter niet noodig geweest. Eén dag afsluiting was voldoende geweest. Maar vraagt Spr. zijn al de we gen met die bordjes inderdaad niet-open- baar? Het bordje sluit de openbaarheid niet uit. In ieder geval moet door hel gemeentebestuur nauwkeurig worden on derzocht, of de weg gedurende 30 jaar openbaar is geweest. Daarom kan het opmaken der leggers aanleiding geven tot allerlei procedures. Daarbij zullen de gemeenten dan op hun weg ook het Rijk ontmoeten. Immers ook de Rijkswater staat heeft bordjes geplaatst en wegen afgesloten. Pas na het opmaken der leggers zal dus duidelijk worden, welke de betee- kenis der wet is. Hierna sluit de voorzitter de vergade ring en vereenigen de aanwezigen zich aan de lunch. Deze was uitstekend verzorgd en liet zich uitnemend smaken. Nadat de maaltijd was genuttigd, gaf de heer Dr P. Post, plaatsverv. directeur van den keuringsdienst van waren, een uiteenzetting over het werk van dezen dienst. Spr. wee» op het groote economisch b«*

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2