AKKER.OCHETS VRIJDAG 9 JUNI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANP - Nü. 211 Dit nummer bestaai uit 2 bladen EERSTE BLAD. Buitenland Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. "AKKERTJES' Woensdag werd inkers publiek ver met schuurtje aan .an den heer Ilen- alhier voor f 1540. men f 1571,85. calamitous Water- aanbesteed liet van twee rijszink- noodige steen voor genoemd Water- chrijvingen hadden sndam f 30.000; L. 1.700; J. van Loon G80; J. van 'tVer- 28.080; J. Visser kers, Werkendam Vlissingcn f27.770; van Rijnsbergen en J. P. Borssers, Dekker, Veere Oord, Werkendam Cz., Wemeldinge aten, Mijnsheercn- inde, Scharcndijke Waard, Sliedrecht offs, Papendrecht /EERBERICHT. avond van 9 Juni: Noord-Oostelijke it tot half bewolkt, iehoudens geringe middag 3 u.: dag 10 u.: 761. fietsers: Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchóque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclcf. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen (0.20. Losse nummers 5 cent. Advcrtentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeel ingen 00 cent per regel. Kleine Advertcntiön Dinsdags en Vrijdags 4 (PS, bij vooruitbetaling. Onder letter o' motto f 0.35. Bij contract belangrijke korting. i—a— TRANSFER-MORATORIUM AFGEKONDIGD. Debiteuren moeten storten In een Convursie-Kas. Met ingang van 1 Juli a.s. zal de Duit- sche Rijksbank voorloopig de toewijzing van deviezen voor alle betalingen, die be trekking hebben op die verplichtingen, welke bij de bankcrisis op 15 Juli 1931 bestonden, stopzetten. Hiérvan uitgezon derd zijn de vorderingen, die onder de tihans geldende overeenkomst van stil stand vallen. De Rijksregeering heeft van haar kant een wet uitgevaardigd, volgens welke de Duitsche schuldenaren verplicht worden, hun betalingen in rijksmarken voort te zetten. Deze markbedragen zullen in een speciale conversiekas gestort worden, tot dat er weer voldoende buitenlandsche be taalmiddelen ter beschikking staan om de achterstallige transfers te verrichten. Met het uitvaardigen van de genoemde wet doet de rijksregeering duidelijk uitko men, zoo wordt verklaard, dat de voor- loopige onderbreking van de schulden betaling zuiver een aangelegenheid is, die het economische leven van Duitschland raakt en. niet als een in-gebreke-blijven van particuliere schuldenaren kan wor den beschouwd. Dit standpunt van Duitschland, zoo luidt het in de officieele uiteenzetting, moet des te meer gewaardeerd worden, wanneer men bedenkt dat in het economi sche leven van andere landen niet alleen transfer-, maar ook betalingsmoeilijkhe den aan de orde van den dag zijn, terwijl in Duitschland met zeer sporadische uit zonderingen de schuldenaren hun ver plichtingen in vollen omvang zijn nage komen. Die verplichtingen zijn nageleefd in een tijd, waarin de geheeie wereld, en speciaal Duitschland, door een economi sche depressie en een teruggang van alle waarden geteisterd werd op een wijze, die in de geschiedenis nauwelijks haar weerga vindt. Duitschland daarentegen is tot nu toe al zijn verplichtingen nagekomen en het maakt ook thans geen aanspraak op een vergelijk met betrekking tot die verplich tingen. De vertegenwoordigers der crediteuren op korten en langen termijn hebben zich bereid verklaard, ook in de toekomst in nauw contact met de rijksbank te blijven en gemeenschappelijk met haar te over wegen, wat tot verzachting, en, indien mo gelijk tot spoedige beëindiging van don thans ingetreden toestand kan leiden. Tot dit terrein behoort ook de kwestie van de verdeeling der hopelijk weer spoedig aangroeiende deviezenvoorraden over de verschillende soorten schuld. Het „Hbld" schrijft: Wie de ontwikkeling der zaken in Duitschland in de laatste twee jaren en vooral in de laatste vier maanden heeft gevolgd, zal verontwaardigd, maar niet verbaasd zijn over deze nieuwe willekeur. Dr Schacht heeft gemeend zijn medo- deelingen aan de Duitsche pers te moeten inluiden met de woorden: „Het getuigt van de kracht van den nieuwen staat en van zijn eensgezindheid, dat moeilijkhe den niet meer verheimelijkt of verkleind worden". Nu ligt het misschien aan ons gebrek aan kennis van de Germaanscho rechtsopvattingen, maar bij ons is hel geen gewoonte van een bankroetier om zijn faillissementsaanvrage in te leiden met een toast op eigen kracht. Indien de toestand van de Rijksbank thans van dien aard is, dat zij voor trans fer van de bedragen voor rente en aflos singen niet meer zorg kan dragen, dan is dit voor een groot deel de schuld van Duitschland's politiek van „Entschul- dung" door onverplichten inkoop. Men schat, dat op deze wijze reeds een derde van de totale buitenlandsche leeningen van 15 milliard mark is afgelost met niet meer dan een derde van de nominale waarde. Er is nog meer „eigen schuld". De da ling van Duitschlands export-overschot is n.l. mede een gevolg van de anti-semiti- sche politiek die boycot-reacties heeft uit gelokt, en van het autarkistische streven, waarvan de eigen uitvoer natuurlijk ge hucht te lijden heeft. Het is te verwach ten. dat het transfer-moratorium in het buitenland nu weer nieuwe maatregelen tegen Duitschland zal teweeg brengen. Van Amerikaansche en Engelsche zijde is hiermede ter conferentie reeds gedreigd Voor Nederland hebben wij reeds bij- n& een jaar geleden gepleit, dat, indien tot bijzondere maatregelen onzer zijds t.a,v. 't betalingsverkeer met Duitsch land wil overgaan, het clearingwetje in het belang der Nederlandsche crediteuren zou moeten worden uitgebreid van den goederenhandel (waartoe het thans be perkt is) tot het geheeie betalingsver keer. Wij achten dit een weinig fraaie me thode, maar, tenslotte wordt de economi sche oorlog ons op deze manier opge drongen. Ontmoedigende slotzitting te Gen&ve. De algemeene commissie der ontwape ningsconferentie is tot 3 Juli uiteenge gaan. Tevoren had de commissie op voor stel van onzen landgenoot prof. dr J. P. A. Francois als rapporteur der commis sie voor de beperking der militaire uitga ven een resolutie aangenomen, waarin het besluit werd genomen, dat reeds de eerste ontwapeningsconventie voorzienin gen zou moeten bevatten met betrekking tot een internationaal gecontroleerde pu blicatie der militaire uitgaven, en waarin verder aan den voorzitter Henderson de opdracht werd gegeven bij zijn thans te Londen beginnende onderhandelingen met de verschillende delegaties ook de vraag te bespreken of de eerste ontwape ningsconventie tevens ook voorzieningen terzake van de beperking der militaire uitgaven zou moeten bevatten, zooals de Franschen gisteren hadden voorgesteld en ongetwijfeld door de groote meerderheid der algemeene commissie eveneens wordt gewenscht. Daar Duitschland, Engeland, Italië en Japan zich echter tegen een onmiddel lijke beperking der militaire uitgaven heb ben uitgesproken, was het niet mogelijk het Fransche amendement aan te nemen, zoodat de resolutie Francois zich tot een wensch naar onderhandelingen hierom trent moest beperken. D'it was blijkbaar een groote teleur stelling voor de Fransche delegatie. Het slot van de vergadering nam nog een onverkwikkelijk verloop door dat de Japansche gedelegeerde Sato, tot alge meene verrassing een verklaring aflegde waarin hij het standpunt der Japansche regeering ten opzichte van het Engelsche ontwerp-conventie en daarmede tevens ten opzichte van het geheeie ontwape- ningsvraasrstuk nader uiteenzette. Sato verklaarde, dat Japan aan een onbeperkt verbod van het luchtbombar dement, waarover de meerderheid der conferentie het, zooals bekend is eens ge worden, zijn goedkeuring niet kan geven. Sato's verklaringen werden algemeen oocevat sis een poging van Japan om zich thans reeds voor eventueels besluiten der ontwapeningsconferentie te vrijwaren. Henderson faat intusschen vol vertrou wen en vol goeden moed naar Londen. Dr Nederbragt voorzitter der paritaire Dantzig-Poolsche commissie. Dr J. A. Nederbragt, chef van de Eco nomische en Consulaire directie van het Departement van Buitenlandsche Zaken is dcor den hoogen commissaris voor Dantzig, in overleg met beide partijen, benoemd als eenig neutraal lid, tevens voorzitter met beslissende stem, van de paritaire Dantzig-Poolsche commissie voor regeling inzake geschillen tusschen Polen en Dantzig betreffende het verede- lingsverkeer. Dr Nederbragt, die reeds vroeger be noemd werd tot lid en voorzitter van een commissie van advies inzake eenige ge schillen tusschen Polen en Dantzig be treffende economische quaesties, heeft zich in verband met een en ander heden naar Dantzig begeven. Hij zal van daar naar Londen vertrekken als lid der Ne derlandsche delegatie op de Economische en Monetaire conferentie aldaar te hou den. Het verdrag van vier. De rede, welke Mussolini in den Ita- liaanschen senaat gehouden heeft, heeft in geheel Italië de gTootste geestdrift ge wekt. De rede kon te Rome op verschillende plaatsen, waar luidsprekers opgesteld waren, worden gevolgd en werd later nog door de radio uitgezonden. In Rome en verschillende andere plaat sen werden optochten gevormd, om do groote gebeurtenis te vieren. Het Duitsche blad de „Lokalanzeiger" spreekt van een „tusschenoplossing". Dat het eigenlijke doel van het pact, de we reld nog voor de groote conferentie to Londen een vredesbasis te schenken, niet is bereikt, is niet de schuld van Duitsch land, noch van Mussolini, doch van Frankrijk en gedeeltelijk ook van de ten opzichte van de Fransche wenschen al to toegevende Engelsche regeering. Het officieuze Wolff-bureau consta- teèrt, dat het pact nog geen accoord be vat over alle belangrijke punten, maar dat het toch perspectieven opent voor een energieker vredeswerk in de toekomst. Van de parafeering van het pact van vier, heeft men te Parijs met voldoening kennis genomen. In politieke kringen is men van oordeel, dat de eerste stap is gedaan, om tot een ontspanning in den politieken toestand te geraken speciaal ook wat de FranschItaliaansche aange legenheden en de betrekkingen tusschen Italië en de kleine entente aangaat. De Poolsche bladen toonen zich onge rust over het tot stand komen van liet 4-mogendheden-verdrag, terwijl de Hon- gaarsche bladen een zekere terughoudend heid in acht nemen. Zij zijn voldaan over het feit, dat de vrede in Europa thans verzekerd is, doch spreken de hoop uit, dat een herziening der verdragen toch nog mogelijk zal zijn. Het Spaansche Kabinet afgetreden. Het kabinet-Azana is afgetreden nadat de president der republiek, Alcala Za- mora, het verlangen had geuit de repu- blikeinsche groepen te raadplegen, alvo rens zekere ministerie-wisselingen te aan vaarden, welke door den minister-presi dent waren voorgesteld. Venizelos over den aanslag. De correspondent van Reuter heeft een onderhoud gehad met Venizelos. „Mijn vrouw en ik waren op den terug weg naar Athene", aldus de Grieksche staatsman, „toen ik een groote groene zeven-persoons auto zag. De aanvallers lieten mijn wagen voorbij rijden en plaat sten zich toen zelf tusschen mijn auto en die van mijn geleiders. Nauwelijks was dit geschied, of het schieten begon. Indachtig aan den aanslag, die reeds vroeger op mij was gepleegd, gingen wij plat op den bodem van de auto liggen. Mijn lijfwacht gelastte den chauffeur te stoppen, doch deze gaf hieraan geen ge hoor. De moordenaars hadden intusschen even opgehouden met schieten om hun wapens opnieuw te laden, waarna zij ons gedurende drie mijl bleven beschieten. Drie autobussen met passagiers reden ons voorbij, doch deze namen geen notitie van ons en gaven er blijkbaar de voor keur aan buiten schot te blijven. Steeds spoorde ik mijn chauffeur tot grooter snelheid aan en ondanks het feit, dat hij gewond was, heeft hij ons naar het Evanghelismos-ziekenhuis kunnen brengen. Bij aankomst aldaar bleek, dat mijn vrouw slechts licht gewond was en haar toestand bevredigend is. De politie doet nog steeds nasporingen naar de aanvallers. Openbare bijeen komsten en vergaderingen zijn verboden. Onder beschuldiging den aanslag op Venizelos te hebben gepleegd, zi'n twee officieren van de algemeene veiligheids politie gearresteerd. Tevens is een bevel tot arrestatie uitgevaardigd tegen den commandant van de algemeene veilig heidspolitie. Verdronken. Gisteren waren een drietal jongens in een kreek onder de gemeente Groede met een bootje aan het spelevaren. Een hunner, de 22-jarige van K. zou zich te water begeven en zich door het bootje doen meetrekken. Onmiddel lijk nadat hij zich te water had begeven .liet hij evenwel het bootje los en ver dween in de diepte. Eenige uren daarna werd zijn lijk opgehaald. Goes. De collecte voor het crisis-comité heeft deze week opgebracht f 71,15. Arnemuiden. Onze gemeenteveldwach ter, dhr N. Kievit, heeft na 37-jarigen politiedienst, tegen 1 October a.s. eervol ontslag aangevraagd. Dhr Kievit werd in 1896 benoemd tot agent van politie te Middelburg, waarna hij 5 Jan. 1903 be noemd werd tot gemeenteveldwachter al hier. Als zoodaign vierde hij op genoem den datum zijn 30-jarig jubileum. Koudekerke. Slot Raadsvergadering. Na de geheime zitting zegt de voorzitter: dat B. en W. niet verder willen gaan, dan de dagtenten tot f0.20 te verlagen, doch om voor werkloozen vrijstelling te geven, daarvoor voelen zij niets. Dhr Moens wil verder lezen in de ver ordening: op Zondag wordt geen vergun ning toegestaan. Dhr Lorier zegt, dat in de vergadering van Februari j.l. deze zaak is behandeld en wfj meenden toen, dat deze zaak door B. en W. met den meesten spoed op een vlug volgende Raadsvergadering aan de orde zou worden gesteld. En nu konden wij drie weken geleden als raadsleden uit de pers vernemen, hoe de zaken s'tonden. Dit is te betreuren. Dringend verzoekt spr. de raadsleden met de noodige voorlich ting in zaken te steunen. Spr. zou er prijs op stellen, dat niet gelezen wordt voor één jaar als proef, doch dat deze zaak zoo spoedig mogelijk komt in handen van de vereen, voor vreemdelingenver keer. Voor de A.-R. is het een ietwat moei lijke kwestie, daar zij er anders over denken dan sommige politieke groepen, doch zjj zijn overtuigd, dat het onder vangen mogelijk is. Wanneer wij hot go deelte strand tot „Do Vijgeneter" geheel 1 vrij laten dan. komt er een meer eenvou dige regeling ook voor 't politietoezicht De daglenten zouden kunnen vervallen en weektenten v. f0.75 kunnen toegestaan. Dhr Sanderse vraagt: wat moeten wij als eisch stellen aan rnensclien die aan het strand vertoeven en hoe zal men het gemeenschappelijk belang dienen? De oprichting van een Vereen, voor Vreemdelingenverkeer is zeer gewenscht en deze vereen, zou zeker de aangewe zene zijn voor de exploitatie. Dat er nienschen komen, die wij or lie- ver niet zien, betreuren wij, doch dat het vreemdelingenverkeer zoodanig zou wor den behandeld, dat Koudekerke erdoor in opspraak zou komen, zou zeer ver keerd zijn. Spr. is van meening, dat het voorstel van de A.-R., hoe goed ook bedoeld, om een- gedeelte strand vrij te geven, toch zal leiden tot het plaatsen van tenten door hen op het vrije strand, die het wel kunnen betalen. Wanneer wij onze tarie ven handhaafden en een publieke aanbe steding hielden, zouden we inschrijvingen krijgen tot f500 en meer per seizoen. Dhr de Kroo zegt ook in de duinen moet orde en regelmaat zijn en verkeerd heden moeten bestreden worden. Wij moe ten het algemeen belang van Koudeker ke bevorderen, zonder dat wjj anderen uit naburige gemeenten behoeven te be- nadeelen. Gaarne vernam Spr., wat do reden is, dat de voorzitter is terug ge komen op het plan inzake de oprichting van een vereeniging voor vreemdelingen verkeer. Wij zouden evenals Zoutelande bij voortduur in het seizoen veel men- schen in de duinen kunnen hebben. Dhr Moens zegt, dat het noodig is, ook op Zondag hier regelen te treffen. Wij scheppen op Zondag een arbeidsveld door aanstelling van een controleur, dat komt in strijd met onze beginselen, ook met die der A.-R., en C.-H. Spr. stelt voor, om den Zondag vrij te laten. Als overheid moeten wij niet medewerken om den Zon dag te misbruiken. Op Zondag moet geen vergunning gege ven worden voor het plaatsen van tenten. Dus zegt de voorz.: het komt er prac- tisch op neer, dat er Zondags geen tenten worden geplaatst. Spr. wil voor liet ge deelte, dat vrij gegeven wordt, dit alleen doen voor dagtenten; de rest van liet strand komt alleen in aanmerking voor weektenten, maand- en seizoententen, dan hebben wij geen controleur nootlig. Dhr Sanderse komt inzake de inkomsten lot een verkeerde conclusie. Het zijn de kos ten voor controle enz. die nogal wat gold zullen vragen. Spr. kan zich persoonlijk met het voorstel der A.-lt. het best ver eenigen. Te meer omdat daardoor veel ondervangen wordt. Spr. wil ten aanzien van de oprichting van een vereen, voor Vreemdelingenverkeer zijne motieven wel mededeelen, doch niet in een openbare .vergadering. Wij kunnen ons niet met Zoutelande vergelijken. Wij wonen veel verder van het strand om het to regelen. Ook is ons strand zooveel grooter dan het strand te Zoutelande. Dat er in de Koudekerksche duinen zooveel veikeerds gebeurt, ontkent spr. Dat wij er controle zullen moeten uitoefenen en daardoor Zondagsarbeid verrichten is juist, doch wij zijn geroepen om orde en regel te scheppen in de duinen. liet verbieden van dagtenlen zou nog meer controle eischen, daar men voor dag en dauw reeds de dagjesmenschen ziet uitgaan met de ten ten enz. Dhr de Lange zou 's Zondags alles vrij willen laten. Dus, zegt de voorz., in de week zou men moeien betalen en des Zondags niet; dan zouden wij als overheid juist in de hand werken om den Zondag te misbrui ken. Dit is dus een concessie aan die menschen, die geen Zondagsrust verkie. zen. Dhr Contant meent, dat het voorstel van de A.-R. al zeer ondeugdelijk is. Wij moeten onze pacht bijeenbrengen en wq zouden de menschen dan automatisch naar het vrije gedeelte drijven. Dhr Moens zegt, dat de zaak voor een liberaal als dhr Contant niet zoo inge wikkeld is, doch hij meent, dat wij reke ning moeten houden met de geboden Gods. Er zijn maar twee stroomingen, men is voor of tegen de Godsopenbaring in dit leven. Wat de A.-R. doen, is zich van de verantwoordelijkheid ontdoen. Dhr De Rijke A.-R., zegt, wij moeten do vrijheid van onze landsburgers eerbiedi gen, en kunnen niet tot het verbieden overgaan. Wij moeten ook in het duin en (op het strand de wetten handhaven en willen dus het leven zich ook daar zoo zuiver mogelijk doen openbaren. Dhr Jasperse kan zich 't best voegen bij 'A.-R. zit een stuk klassenstrijd. Immers nu mogen er tusschen de anderen geen arbeiders voorkomen. Het strand is toch 'juist de plaats, waar zeer zeker do 'klasse tegenstelling het minst voorkomt, en daarom is volgens spr, zjjn voorstel hot meest juiste. Binnenland. Vergadering afd. Zeeland Vereen. Ned. Gemeenten. De proefnachtdienst bij den Moerdijk. Het K. L. M.-vliegveld te Vlissingen. Landdag Ned. Ghr. Vrouwenbond. Buitenland. De ontwapeningscommissie naar huis. Transfer-moratorium in Duitschland. Ingezonden Mededeeling. met 't onmiskenbare gevoel, dat Uw dag alweer zal eindigen met zoo'n aanval van die ellendige hoofdpijn. Naderlandsch Dadelijk een "AKKERTJE" Product en desnoods een uur later nog eenl Verrast bemerkt Ge, dat de dag steeds pret tiger wordt en dat het werk beter vlot dan ooitl Neem toch "AKKERTJES" in huis, per 12 stuks slechts 50 cent. Gebruikt dus voortaan uitsluitendt Volgens recept van Apotheker Dumont Bij Apothekers en Drogisten. Dhr Lorier zegt, dat de beste moot van het strand wordt afgestaan, hij snapt dan ook niet, wat hier gezegd wordt ten aanzien van den klassenstrijd. Het ge heeie strand is voor allen vrij. Alleen maar, daar mogen geen dagtenten ge plaatst worden. Wij willen de verantwoor delijkheid niet afschuiven. Dat vrijgestel de gedeelte wordt niet aan de willekeur overgelaten. Dhr Jasperse kan zich het best voegen de A.-R. Dhr Goote vraagt: is 't de be doeling om op het vrije strand geen vrij stelling te geven voor week-, maand-, sei zoen- en consumptie-tenten? De coorz. zegt niet iu te zien, dat de A.R. klassestrijd willen. Ook elders vindt men verschil van stand, denk aan volks- baden enz. Dhr Moens antwoordt Spr.: het gaat niet alleen om controle op Zondag; ook het plaatsen van tentjes is Zondagsar beid, dus men zou alles moeten verbieden en dat kan niet. Er is geen denken aan dat er hier scheiding plaats heeft van schapen en bokken. Wij willen een mooi gedeelte geven voor de minder gesitueer den. Het voorstel der A. R. wordt in stem ming gebracht en aangenomen met 7 te gen 4 st. Tegen de heeren Contant, Stof fels, Moens en Verhage. Wijziging politieverordening ten be hoeve van duinen en strand wordt aan B. en W. overgelaten. De voorz. deelt mede, dat door San derse, Stoffels en Verhage een voorstel is ingediend om het alsnog mogelijk te ma ken om dagtenten te kunnen plaatsen. Spr. verklaart er zich tegen om dit nu te behandelen. Dhr Lorier zegt: het is niet onze mee ning, dat we nu een volkomen oplossing hebben, maar wij moeten uit het slop. De voorz. geeft geen gelegenheid meer om over het voorstel van de drie raadsleden te spreken. Men moet dan maar een nieu we raadsvergadering aanvragen en dan met nieuwe voorstellen komen. Thans stelt de voorz. de kwestie con troleur aan de orde. Dhr Lorier is van meening dat er geen controleur noodig is. Binnen afzienbaren tijd kent de veldwachter de tenten gelijk hij de woningen in de gemeente kent. De voorz. zegt, dat een controleur absoluut noodig is. De veldwachter heeft nu reeds te veel uren werk. Het moet ook in dui nen en op het strand ordelijk geregeld worden. Wij zullen een controleur moeten hebben, doch het kan voor minder dan f 60 per maand. Dhr Lorier wil eerst een afwachten en dan naar bevind van zaken handelen. Dhr de Kroo meent ook, dat een con troleur noodig is. Dhr Lorier is van meening dat, waar de veldwachter toch bij tijd en wijle in de duinen komt, dat hij1 in staat is om de controle uit te oefenen. De voorz. veronderstelt dat men meent dat het f 15 per week moet zijn. Hij meent dat het voorm inder zou kunnen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1