liteit l g en Aanbod" nummert 0.85 r. JOOSLAND. Abonnementen men door MoleidUk 63. DONDERDAG 8 JUNI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 210 Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws, Stukken voor de Piovinciale Staten van Zeeland. 'oziasse, 27 j, jd. geb. Melse, d.; mwd: Jan Won- abeth de Visser, ser, 25 j. jm. en jd.; Jan Melse, illemse, 25 j. jd. felina, d. v. J. Grieken; Geertje, lof; Maatje, d. v. Willem, x. v. G. ar. wd: 81, Paulus van de Putte, 24 j. en Christina j. ial, 28 j. en Ma- 22 j. Catharina, d. v. .nnetje Schout. Ie Buck, 25 j. en geb. Pouwer, z.; d.; J. Matthijs- L. de Graaf, 19 ME. Jansen, 19 j.; van der Jagt, 34 31 j. te Rilland M. J. Schot, 43 46 j.; F. v. d. er, 23 j. lelia, d. v. M. G Trigt; 7, Maria oedegebuure en m, z. v. B. Jan- je Cornelia, d. v. 21, Bingeman, L. Overbeeke; 30, ma en G. v. d. Baay, 3 j., z.v. ERBERICHT. md van 8 Juni. id uit Oostelijke .icht of half be- behoudens ge- ddag 3 u. ig 10 u.: 761. ietsers: Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèquc en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lnngc Burg. Tclcf. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs i 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vïissingcn f0.20. Losse nummers 5 cent. Advcrtcnliën 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdcclingcn 00 cent oer regel. Kleine Advcrtcnliën Dinsdags en Vrijdags <0.™5( hij vooruitbetaling. Onder letter of motto 0.35. Bij contract belangrijke korting. Opwekking tof revolutionair verzet. Door een der bladen werd onlangs ge meld, dat bij de Tweede Kamer een voorstel zou worden ingediend, om do bepalingen van het Reglement van Orde te verscherpen in dien zin, dat revolu tionaire propaganda vanuit de Kamer kan worden tegengegaan. 't Is te hopen dat het daartoe komt. Het is toch al te dwaas, en vierkant in strijd met de belangen van het land, wanneer de revolutie-predikers in de Ka mer gelegenheid hebben tot revolutionair verzet te prikkelen. Toen eenigen tijd geleden de muiterij op de Indische vloot in de Tweede Kamer ter sprake kwam, schaamde de heer do Visser zich niet het uit te spreken: „Afkeuring, de scherpste afkeuring hebben wij voor de Regeering, die do massa in een dergelijke positie brengt, eerbied, diep respect verdie nen van ons die muiters." Door den voorzitter er op gewezen, dal hij toch wel wat al te ver ging vervolgde de heer de Visser: „Waar anderen zeggen dat ze af keuring eischen, mag ik dan niet zeg gen, dat ik den diepsten eerbied heb en respect voor de muiters?" De voorzitter interrumpeerde daarop, dat een dergelijke verkapte aansporing lot onrechtmatige handelingen, niet toelaat baar is, maar onverstoord vervolgde do heer de Visser: „Wat u daarin wilt leggen, M. de V., moet u weten, maar ik wil zeer nadruk kelijk zeggen, dat het mij alleen maar spijt, dat de andere militairen zich niet bij de muiters hebben aangesloten." Blijkbaar was toen de maat nog niet vol. De voorzitter hamerde wel maar de communistische propagandist had toch nog gelegenheid zijn opruiende rede te ver volgen en vanuit de Tweede Kamer de bevolking in Indië aldus tot revolutionair geweld op te wekken: „In Indonesië staat de revolutie op de dagorde en zij gaat er niet af, vóór alle blanke heerschers er uit gejaagd zijn." Niet minder erg maakte bet de lieer Cramer (Soc.-Dem.), die buiten de Kamer had verklaard, dat liet hem verduiveld goed had gedaan dat nu eindelijk eens tot uiting was gekomen een verzet tegen de machtspolitiek der Indische regeering. Inplaats van over deze uitlatingen zijn spijt te betuigen achtte hij het noodig uit te spreken: „Ik schaam mij voor dat gevoelen in geen enkel opzicht en ik heb van deze woorden ook niet de minste spijt." Met instemming hebben wij gehoord du besliste verklaring van Minister Golijn dat alle verzet tegen de wettige Overheid, alle verwekken van onrust en wanorde, met beslistheid zullen worden weerstaan. Maar daarnaast is dan ook noodig dat aan het opwekken tot revolutionaire handelingen in de Kamer, op de meesi afdoende wijze een einde wordt gemaakt. De onschendbaarheid van de volksver tegenwoordigers mag niet zoover gaan, dat zij naar hartelust de landsbelangen kunnen schenden. Ontwapeningsconferentie verdaagd. Het bureau der ontwapeningsconferen tie is gisteravond bijeen geweest en heeft zonder lange discussie bepaald, dat thans eerst aan den voorzitter Henderson de tijd moet worden gelaten om te Londen in persoonlijke besprekingen met de daar aanwezige staatslieden naar een bijleg ging der voornaamste nog bestaande meeningsverschillen te streven. Met het oog hierop zal het bureau eerst op 27 Juni weder bijeenkomen. Of de algemcene commissie dan inder daad reeds in staat zal zijn bet werk voort te zetten wordt door velen betwijfeld, aan gezien te vreezen is, dat de Londensche wereldconferentie zelf de daar aanwezige staatsleden voor zooveel moeilijkheden zal plaatsen, dat zij ondanks alle inspan ning van Henderson niet veel ti id voor beslissende ontwapeningsbesprekingen te Londen zullen hebben. De laatste kans. De vandaag te Parijs plaats hebbende besprekingen tusschen Eden en London derry, Norman Davis, Daladier en Paul Boucour moeten als de laatste kans wor den beschouwd, om de ontwapeningscon- van een definitieve mislukking te redden, daar 't onmogelijk is, dat de ont wapeningsbesprekingen tot succes zullen Jeiden, als de Engelsch-Amerikaansche actie geen resultaat afwerpt. Ook de eco nomische wereldcoferentie zal dan niets kunnen bereiken. De besprekingen te Londen zullen eerst succes kunnen heb ben indien de Parijsche besprekingen tol positieve resultaten zullen leiden Hongersnood in Turkestan. Volgens uit Turkestan ontvangen be richten, heerscht in dit Zuidelijk district der sovjet-republieken groote hon gersnood. Kostbare Oostersche kleeden en kar petten worden gegeven voor eenige zwar te brooden. Onder de bevol ing heerscht een scheurbuik-epidemie tengevolge van het gebrek aan voldoend en geschikt voedsel. Het Russische geld wordt niet meer in betaling aangenomen, zoodat er alleen ruilhandel bestaat. Amerika's gedelegeerden moeten zuinig zijn. Als gevolg van de nieuwe bezuinig'ngs- wet zullen de Amerikaanscbe gedelegeer den op de economische wereldconferentie te Londen slechts een vergoeding van zes dollar per dag krijgen. De gedelegeerden van de marine-confe rentie te Londen in 1930 kregen per (lag een vergoeding van ongeveer 25 dollar. Overzicht van het Duitsche begrootings- jaar. Tekort over 1932 1.839.009.000 R.M. Uit Berlijn: Op 31 Mei 1933 is het be- grootingsjaar 1932 afgesloten. Het resul taat is als volgt: Einde begrootingsjaar 1931 was op do gewone begrooting een deficit van 1690 millioen R.M. In het begrootingsjaar 1932 is op de gewone begrooting een nieuw deficit ont staan ten bedrage van 610 millioen R.M. In hoofdzaak is dit het gevolg van de verdere vermindering der belastingont vangsten. De naar het begrootingsjaar 1933 over geboekte rest is tegenover verleden jaar 157,7 millioen met 67,7 millioen R.M. ge stegen tot 225.4 millioen R.M. Rekening houdende met de tekorten in de voorafgaande jaren ontstaat aan het einde van het begrootingsjaar 1932 een totaal deficit van 1.880 millioen R.M. Aam het einde van het rekeninrsjaar 1931 be droeg het deficit 1690 millioen R.M. Het is dus in het begrootingsjaar 1932 met 190 millioen R.M. gestegen. Het resultaat kan met het oog op de verdere verscherping van de economische crisis in het afgeloopen jaar niet on gunstig worden genoemd. Publicatie der transferregeling waar schijnlijk heden. Gemeld wordt, dat de Duitsche Rijks bank een regeling der transferaangele genheid heeft uitgewerkt, welke aan de heden te houden kabinetszitting zal wor den voorgelegd. Verwacht wordt, dat niet een algemeen trasfermoratorium zal worden afgekon digd, maar een beperkt uitstel dor trans ferbetalingen, waarvan de bij het Still- halteverdrag vastgestelde betalingen zullen worden vrijgesteld. Voor de nieuwe rege ling van het Stillhal te verdrag zou dr Schacht voorstellen doen aan de Still hal tecrediteuren. Van de meest gezaghebbende zijde is aan het „Vad." medegedeeld, dat de Duitsche Rijksbank vanmiddag om 6 uur een verklaring zal publiceeren, waardoor een transfermoratorium zal worden ge proclameerd. Op de vraag, wanneer het moratorium in werking zal treden, luidde het laconieke antwoord: om kwart over zes. Dr Schacht stelt zich op het stand punt, dat de Duitsche schuldenaars in elk geval aan hun buitenlandsche ver plichtingen zullen moeten voldoen- de be talingen zullen echter moeten geschieden in marken, welke niet kunnen worden ge transfereerd. Hoogverraad in het Oostenrijksche bondsieger. Volgens de bladen te Weenen zijn gis teren ongeveer 100 personen, meest be- hoorende tot het Oostenrijksche bondsle- ger, door de politie gearresteerd onder verdenking van hoogverraad. Dit optre den van de politie vindt zijn oozaak in ontdekkingen, die onlangs bij een huis zoeking in een nat.-soc. lokaal gedaan moeten zijn. Volgens de bladen heeft men daar tal rijke actief in het leger dienende perso nen aangetroffen, en bezwarend mate riaal in beslag genomen. De aanslag op Venizelos. Reuter meldt uit Athene, dat de aan slag op Venizelos groote opschudding on der de bevolking heeft veroorzaakt. De regeerings- en de oppositiebladen keuren den aanslag met verontwaardi ging af. De geheele politie is in bewe ging om de daders op te sporen. De voorzitter van den ministerraad Tsaldaris heeft strenge orders gegeven om de daders en de beweegredenen voor den aanslag op te sporen. Venizelos was sedert een twintigtal da gen gewaarschuwd, dat er een aaslag te gen hem beraamd werd, hij weigerde hol echter te gelooven. Het verdrag van vier geteekend. Reuter meldt, dat gisteravond oin half acht op het bureau van den Itahaanschen minister-president te Rome het vierino- gendheden-verdrag is onderteekend door üe ambassadeurs van Duitschland, Enge land en Lran^rijk en door Mussolini. Dal de parafeering zou geschieden werd gis teravond te Rome bekend onmiddellijk nadat Duitschland verklaard had het voorstel tot wijziging van den tekst van het pact terug te nemen, waardoor de al- geheele aanvaarding van de betrokken partijen een feit werd. Dadelijk nadat dit nieuws bekend werd besloot het hoofd van de Italiaansche re geering', Mussolini, de door hem aange kondigde rede in den Italiaanscheii Se naat te houden, voor welke rede een bui tengewoon groote belangstelling bestond. Op de tribunes verschenen talrijke di plomatieke vertegenwoordigers. Na deze Senaatszitting had de parafeering van het pact van vier plaats. De inhoud van het verdrag is gepubli ceerd: het houdt hetzelfde in als reeds werd gemeld: krachtige samenwerking tusschen de verdragsluitende mogendhe den, gedachtrnwisseling over alle quaes- ties, binnen het kader van liet Volken bondshandvest, die de mogendheden aan gaan, onderlinge bespreking van de ont wapeningsvraagstukken die niet worden opgelost ter ontwapeningsconferenlie, ge meenschappelijk onderzoek van economi sche quaesties, terwijl in de préambule wordt gezegd, dat de verdragsluitende mogendheden bevestigen, dat zij de reeds bestaande onderlinge verplichtingen doel treffender willen nakomen. Het verdrag geldt voor 10 jaar, daarna voor onbe- paalden tijdsduur. Opzegging moet ge schieden met een termijn van twee jaar. Korte Berichten. Het is de politie van Recklinghausen gelukt een communistischen smokkel handel van wapens uit België naar Duitschland op het spoor te komen. Tien communisten zijn gearresteerd. Talrijke wapenen en munitie zijn in beslag geno men. Een bericht uit Berlijn meldt, dat de Pruisische minister van justitie Kerrl be noemd zal worden tot leider van alle Duitsche justitie-ambtenaren. De aldus onder leiding van Kerrl ontstane organi satie zal een der voornaamste steunpila ren worden van den Duitschen ambtena renbond. Daarom zal Kerrl ook zitting in den raad van bestuur van dezen bond nemen. In den gezondheidstoestand van Gandhi is plotseling een achteruitgang in getreden. In twee dagen heeft hij een Kg. aan gewicht verloren. Toch hebben zich geen complicaties voorgedaan. De Nat.-Soz. Zeitungsdiensl meldt uit Weimar: In Thuringen zijn alle orga nisaties, welke een geboortenregeling ten doel hadden, ontbonden. „Tegen Marxistische volksvergiftiging" zet het W. B. boven dit bericht. H. M. de Koningin. H. M. de Koningin is Woensdagmiddag om 4 uur per auto van Het Loo naar Den Haag vertrokken. H. M. is voorne mens zich in den loop van de volgende week weer naar Het Loo te begeven. Bezoek van een eskader Engelsche oorlogsschepen. Volgens de „Morning Post" zal oen eskader Engelsche oorlogsschepen bin nenkort een bezoek aan verschillende Nc- derlandsche havens brengen en vervol gens ook aan verschillende havens in de Oostzee. Het eskader zal door duikboolen en torpedojagers vergezeld worden. Coedkoope treinen in den komenden zomer. Binnenkort zal het boekje van de Ned. Spoorwegen verschijnen, dat, ovenals vorig jaar een volledige opgave bevat van de reizen, die per goedkoopen trein- zijn te maken. Thans reeds deelt „Spoor- en Tramwegen" daaruit mede: Nieuwe bestemmingen, per goedkoopen trein te bereiken, zijn Holten, Nunspeet, Enkhuizen loco, Breda (en Liesbosch), Sneek (als er hardzeilerij op 't meer is), Texel ,boot van Den Helder af), Hilver sum en 's Hertogenbosch. Sommige be stemmingen van 1932 vervielen, waar de animo daarvoor in mindere mate bleek te bestaan. De goedkoope treinen werden in het al gemeen meer regelmatig verdeeld over speciale dagen in de week; over grootere afstanden werden meer treinen inge legd. De weektreinen van de vier groote ste den naar Arnhem en Nijmegen, werden behouden, doch des Woensdags loopt do trein van Rotterdam èn van Den Haag, van Gouda af gecombineerd. Zeeland krijgt een regelmatigen week- trein. Om te voorkomen dat op het lange traject VlissingenRoosendaal zoo vaak wordt gestopt, is de regeling zoo ge maakt, dat van de zes kleinere plaatsen, om de andere week, de eene of de andere drie meedoen. Uitvoering van de Geldschieterswet. De minister van Binnenlandsche Za ken heeft aan de gemeentebesturen eenige aanwijzingen' gegeven met het oog op ge- wenschle eenheid in de uitvoering van do onlangs in werking getreden geldschie terswet. Toelating van banken moet volgens de wet door het gemeentebestuur worden ge weigerd, wanneer misbruiken ten nadeele van de geldleeners zijn te vreezen. Iedere aanvrager, wiens antecedenten zoodanig zijn, dat zij ernstig doen vreezen, dat hij zich aan woeker of andere ontoelaatbare praktijken zal schuldig maken, behoort volgens den minister te worden afgewe zen. Toelating moet voorts worden gewei gerd, indien te duchten is, dat de bank niet in overeenstemming met de wet, be stuursmaatregel of plaatselijke verorde ning zal worden gehouden. Indien de zakelijke bouw van bet be drijf zoodanig is, dat men tot de conclu sie moet komen, dat het bedrijf niet op den grondslag der wet kan worden ge voerd. mag, naar het oordeel van Minister De Wilde, van toelating evenmin sprake zijn. In zulk een geval immers bestaan slechts twee mogelijkheden: óf het be drijf zal binnen korten tijd te gronde gaan, óf het zal niet in overeenstemming met de voorschriften worden gevoerd. Deze laatste mogelijkheid is dan in sterke mate te duchten. Er blijft dan slechts de moeilijke vraag, in welke gevallen de zakelijke bouw van het bedrijf onaan vaardbaar is. Als zoodanige gevallen noemt de minister het beschikbaar zijn van een alle omstandigheden in aan merking genomen aanmerkelijk te klein bedrijfskapitaal of van een bedrijfs kapitaal dat op onereuse voorwaarden is verkregen. De minister beveelt den gemeentebe sturen deze door hem voorgestane ge dragslijn ernstig aan. Wilde staking geëindigd. Gistermorgen hebben de arbeiders van de Almelosche Ververij en Chemische Wasscherij Palthe, die den vorigen dag in wilde staking waren gegaan, geconfereerd met de plaatselijke organisaties en de hoofdbesturen van hun bonden. Op deze vergadering is besloten, het werk te her vatten. In verband hiermede zijn alle ar beiders weer aan het werk gegaan. Gouden Jubilé A. N. W. B. De A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, die op 1 Juli 1933 zijn vijf tigjarig bestaan herdenkt, streeft ernaar, op dien dag het ledenaantal van rond 100.000 te bereiken. Zag het er voor en kele weken niet naar uit, dat dit zou ge lukken, sindsdien is de ledenaanwas cres cendo gegaan in de laatste weken b.v. werden achtereenvolgens 605, 556, 644 en 650 nieuwe leden ingeschreven. Aangezien nog bijna vier weken ons scheiden van den len Juli en het leden aantal thans bijna 97.800 bedraagt, be staat bij een aanhouden van dezen snel len groei toch nog de mogelijkheid, da( op 1 Juli rond 100.000 toeristen in den A. N. W. B. vereenigd zullen zijn. Salariskorting bij de Provicie Groningen. Door Ged. Staten van Groningen zijn voorstellen aanhangig gemaakt om mot ingang' van 1 Juli a.s. opnieuw een tijde lijke salariskorting toe te passen, die zal bedragen: a. voor gehuwden en voor hen die ge huwd zijn geweest 6K pet. van de eerste f2COO en 9 pet. van de hoogere bezoldi ging; b. voor ongehuwden en die nimmer ge huwd zijn geweest IVt pet. van de eerste f 1C00 en 10 pet. van de hoogere bezol diging. De korting op de jaarwedde van het college van Ged. Staten zal eveneens be draden 614> pet. van de eerste f2000 en 9 pet. van de tweede f2000. De Centrale afdeeling stelt uitstel voor tot 1 Jan. 1934. Burgemeester de Vlugt. In de gisteren gehouden Raadsverga dering te Amsterdam was bericht inge komen van de herbenoeming van Dr W. de Vlugt tot burgemeester van Amster dam. In verband hiermede werd de burge meester in zeer waardeerende bewoor dingen toegesproken door wethouder do Miranda die er aan herinnprde, dat geen burgemeester van Amsterdam een zoo lange ambtsperiode heeft gekend, en door het oudste raadslid den heer J. ter Haar. Dr de Vlugt sprak een woord van dank. Hi! deed daarin een beroep op de mede werking van wethouders en raadsleden, om in deze moeilijke tijden het Amster- Binnenland. Uitvoering van de geldschieterswet. De varkens-inventarisatie 1933. Buitenland. Groote tekorten in Duitschland. Het Vier-mogendheden verdrag. De ontwapeningsconferentie verdaagd. damsche Koggeschip naar veiliger haven te brengen en dankte hen allen voor liet hem geschonden vertrouwen en de steeds ondervonden hartelijke medewerking. Onttrekking weg aan oponlnar verkeer. Tot de werken, die het bestuur der wa- terkeering van den calainiteuzen Borsse- lenpolder doet uitvoeren behoort het ver- hoogen van de kruin van den zeedijk tusschen de dijkpalen 21 en 41 en hut verhoogen van den binnenberm van dien dijk tusschen de dijkpalen 21 en 42. Hel bestuur der waterkeering vroeg vergun ning om den op de kruin van het te ver hoogen dijkvak gelegen weg te verleggen naar den binnenberm, omdat de dijks- kruin maar een breedte meer zal hebben van 2 M. en derhalve voor rijweg te smal zal zijn. De binnenberm zal echter een breedte verkrijgen van 6 M. en de daarop aan te leggen kunstbaan een breedte van 3 M., welke gewalst zal worden, zoodat na de voltooiing van het werk een behoor lijke rijweg op den binnenberm aanwezig zal zijn, waarmede aan de behoefte van het verkeer voldoende wordt voldaan. Het betrokken gedeelte van den weg stellen Gedep. Staten voor van den ligger van wegen en voetpaden in de gemeente Bors- selen af te voeren en te onttrekken aan T openbaar verkeer met uitzondering van 100 M. voor 't directiegebouw, dat met opritten met den nieuwen weg op den bin nenberm zal worden verbonden. Tramdienst HansweertVlako. Naar aanleiding van de molie-Overhoff om Gedep. Staten te verzoeken te komen met een voorstel inzake den tramdienst HansweertVlake, welke motie Gedep. Staten overnamen, deelen deze mede, dal. het onderzoek ter zake hun tot verschil lende beschouwingen heeft geleid. Over 1932 bedroeg het verlies op dezen dienst f 14.787.95, w.o. voor rente en aflossing f 5388.49 en voor pensioen f 43. De uitgaaf voor renten en aflossing vermindert vrij snel en reeds in 1934 ontstaat een be sparing van f 4104, door de laatste aflos sing op de eerste aanschaffing van ma teriaal, terwijl ook de overige aflossings- en rentebetalingen vrij sterk zullen dalen en na 9 en 10 jaren geheel zullen verdwij nen. Hiertegenover staat, dat in de toe komst nieuwe uitgaven voor vernieuwing van weg en materieel zullen moeten wor den gedaan, welke een nieuwen rente- en afschrijvingslast op de exploitatie-reke ning beteekenen. In dit verband mag worden aangenomen, dat de tramdienst gemiddeld een tekort zal opleveren van ongeveer f 11.000, dat zou kunnen worden bespaard, indien in de plaats daarvan gesteld zou kunnen worden een auto- dienst, waarvoor geen geldelijke offers ten laste van den Provincialen Stoomboot- dienst op de Westerschelde zouden wor den gevorderd. Deze besparing zal niet direct te bereiken zijn, gezien het wachtgeld, dat tot een maximum van f 5345 per jaar gedurende 4 jaar aan het nu in dienst zijnde personeel te betalen is, doch een groot deel van het personeel is wel in dienst te stellen inplaats van het losse bij de bootdiensten. Tégenover deze besparing staat het nadeelig saldo van de exploitatie van een autobusdienst door de provincie of het bedrag, dat aan een auto busondernemer jaarlijks betaald zal moe ten worden voor de uitoefening van de zen dienst. Provinciale exploitatie achten Gedep. Staten zeker niet de meest aangewezen weg, omdat ook deze tekorten zou mede brengen. Gezocht is naar een goeden en betrouwbaren ondernemer, die bereid zal zijn tegen vergoeding of wellicht zelfs te gen betaling van een bepaald bedrag aan de Provincie het vervoer van passagiers, post en vrachtgoederen op zich te ne men tegen de tot dusver voor de tram gel dende tarieven. Het verleenen van een ge wone concessie biedt geen waarborgen voor het vervoer van post en vrachtgoede ren. Aan de hand van een ontwerp-overeen- komst, die ook aan de Staten is overge legd, zijn bekende ondernemers in de ge legenheid gesteld in te schrijven en bleek

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1