Uit de Provincie. Kerknieuws Onderwijs. De prijzen der brand j stoffen. Uitschakeling vun de concurrentie. Er liepen reed. geruimen tijd geruchten, dat bet binnen kort uit zou zijn met de prijzen-concur rentie in de brandstoffenbrancbo en dm van hoogerhand de prijzen zouden wor den vastgesteld. Thans zijn in een verga dering van brandstoffenhandelaren U Goes daaromtrent nadere mededeelingei gedaan. Een uiteenzetting werd gegeven van den nieuwen toestand, geschapen door di Haagsche Kolen Gonventiè. De bedmili-i, is, dat elke proüncie voor alle brandstof fen bepaalde prijzen vaststelt, waaraan alle handelaars (ook coöperaties, ver plicht zijn zich te houden. Zij, die /iel niet aan de vastgestelde prijzen lio ttlnn zullen door de „Huisbrand-commissie' van levering worden uitgesloten. Om tot vaststelling der prijzen to ko men, werden in elke provincie één ol meer brandstoffen-commissies benoemd Deze brandstoffencommissies liaddon echter slechts ad ies te ge\en. De Haag eche Brandstoffencoinmissie stelt ge'.oe' onafhankelijk de prijzen vast. De prijzen voor Z.- en N.-Bevelaud zul Jen van 1 Juni af gelden. Voor geheel Zeeland kon nog geen gelijkluidende tege ling worden getroffen, maar het is we' de bedoeling daartoe te komen. Voorts bepaalde de conventie, dat geen nieuwe brandstoffenhandelaars tneei >u1 len worden toegelaten en dat aan de <-cö peraties geen grooter kwantum brandstof geleverd zal worden dan zij over 1932 ent vingen. Zaterdag 17 Juni zal nog een speciale vergadering worden belegd met de coöpe raties. De brandstoffencommissie voor Zuid en Noord-Beveland bestaat uit de heeren J. C. Fik, I. Fokke, W. Faasse (allen te Goes); M. van Weele, Colijnsplaat; voor het Westelijk deel: P. de Vos, 's Hee renhoek, en voor het Oostelijk deel: H Louisse, Schore. Café-restaurant vlieg veld Vlissingen.. Door de K. L. M. is op het vliegveld Vlissingen een café restaurant gebouwd, dat geriefelijk Is in gericht. Dit café-restaurant wordt Don derdag 8 Juni, des middags 1 uur ge opend. Ter gelegenheid van deze opening zal in den hangar op het vliegveld een kleine luchtvaart-tentoonstelling worden inge richt, Jee tentoonstelling wordt gelui i den van 8 tot 15 Juni. Ongeval. Een uit Noord-Bra bant afkomstige motorrijder had Maan dag j.l. het ongeluk op den rijksweg te kruiningen over den kop te slaan tenge- vui0e waarvan hij eenige bloedende hoofd wonden bekwam. Na door de juist pas- seerende verkeerspolitie te zijn verbon den, werd hij door dezen naar een dokter te Krabbendijke vervoerd. De motor was zoo goed als onbeschadigd. Vlissingen. Eenonderschei ding. Zaterdagmiddag zijn op het po litiebureau in te0enwoordigheid van fa milieleden en belangstellenden, onder scheidingen vanwege de Maatschappij tot redding van drenkelingen uitgereikt aan de heeren J. H. Cremers en G. J. Wee land, die op 8 April een jongen uit het kanaal hebben gered, zulks met gevaar van eigen leven. Eerstgenoemde ontving een getuig schrift, een gouden medaille en f 75; de laatstgenoemde f 20. Goes. Naar wij vernemen, is door de rijkspolitie proces-verbaal opgemaakt te gen een zekeren W. alhier, die zich aan den dijk tusschen Goesche Sas en Kat- tendijke zou hebben schuldig gemaakt aan een zedenmisdrijf tegenover een 12-jarig meisje. Hij heeft reeds bekend. Ouders, weest op uw hoedel Het was een zeer goede gedachte van den Ring Zeeland van Chr. Zangvereni gingen om Zangersfeest te houden voor en met de kinderkoren. Jammer, dat liet publiek dat niet schijnt te waardeeren. Het 2e Zangersfeest op den 2den Pink sterdag in het Schuttershof was althans zeer schaarsch bezocht. Wat eer, heerlijk gezicht toch in dien prachtigen, lommer rijken tuin, al die jeugdige zangeressen hun blijde liederen te hooren zingen I Nadat dhr A. te Gussinklo had laten zingen het; „U alleen, U loven wij" (Ps. 751), hoorden we hem het nuttige van onze kinderkoren, ook voor de groote ko ren, u.teenzetten. Hij wees er op, dat de kinderzang iets aparts is, een eigen sfeer heeft, maar daarom ook zoo heerlijk is, omdat onze God ook van kinderen wii geprezen worden. Achtereenvolgens zongen: „Zangvogel tjes" van Wissenkerke; „De kleine Lof- stem" van Kamperland; „Zangvogeltjes" van Wolfaartsdijk; „Excelsior" van Krui ningen; „Lentekoor" van Biezelinge, en „Der Kinderen lied" van Heinkenszand. Elk der koortjes trad twee maal op, telkens met twee liederen. Het was geen concours, daarom geen punten of beoor deeling, maar iedereen merkte op, dat er veel vooruitgang is sinds een vorige keer. Sommige zongen zelfs zeer mooi en goed, ja, met een kleine uitzondering brachten allen veel goeds en liefs naar voren. Uit deze kinderzangers komen straks de besta leden voor de gemengde koren. Na het gezamenlijk zingen van Gezang 1801 sloot de Ringvoorzitter met dank zegging. Kloetinge. Zaterdagmiddag werd het kind van T. alhier door een auto aange reden, doordat het plotseling den weg overstak. Daar de automobilist zeer lung- zaam reed, liep het kind geen noemens .vaardig letsel op. Kapelle. Begunstigd door heerlijk zo merweer hield de Bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen in Zeeland op 2un Pinksterdag ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van het Fanfarekorps „Uns Genoegen" te Kapelle, zijn concours. Reeds vroeg was het te zien, dat er iets ging gebeuren. Rondom het Kerkplein ,ireeg alles een feestelijk aanzien en overal .vapperde de driekleur. Gm 12 uur had ten gemeentehuize do ontvangst plaats van Bondsbesluur, jury- .eden, voorzitters en directeuren der deel nemende vereenigingen. Burgein. Bierens sprak een hartelijk welkomstwoord. Het ,s voor deze gemeente een eer en groot genoegen den Bond te mogen ontvangen en het 15e concours op deze herdenkings dag ter gelegenheid van he't 25-jarig be staan van het fanfarekorps „Ons Genoe 0en", alhier te zien houden. Wij heeten u hartelijk welkom op dezen schoonen dag in Kapelle, met zijn his- corische herinneringen en schoon ver leden. Geniet van de rijkdom der natuur en doet ons genieten van de heerlijke gave Jer muziek. Inzonderheid werd de voorzitter van den .bond gecomplimenteerd, alsook du voorzitter van de jubneerenae vereeiuging, de heer li. biok aan wien dit korps zoo veel te danken heelt. aIshu vvera een historisch overzicht ge geven van ue vereuniging. Met JLü wur gende ieaen werd begonnen, waarvan er noden nog 3 muzikanten zijn evenais ue „icine trommeisiager. Ais ue muziKaiit, vveixe de uiacütigsie stoot gal en nog een i medewerkend lid is, die er zijn mag, weru „onoemd dhr J. Tollenaar. Van de be stuursleden bleven tot op heden de voor zitter en de heeren W. K. G. È>chrier. ihans zijn er 23 werkende léden. Aisnu sprak de voorzitter van den Bond de heer G. rlipse van W issenaerke ten woord van dank voor deze warme belang stelling. Eigemijk is dit leest ter eere van oen eere-voorzitler den heer H. BIok, voorzitter van „Uns Genoegen", aan wien niet alleen de bond, maar ook deze ver- oeniging veel heelt te danken. Alles in na-pede wijst er op, dat de ontvangst goeu is voorbereid. i\u stelt spr. voor de jury leden, de toonkunstenaars Max. -Guihaume uit Roermond, Albert bie,en uit ben Maa0 en Guiiiaume Lanarè uit Amsterdam. 23 vereenigingen waren tegenwoordig, 2 zonden bericht van verhindering. Als voorzitter van de plaatselijke feest commissie voerde dar j. r. Meeuse hei woord. öpr. herinnerde aan 'het meeie.en niet het k'o-jarig bestaan der 'vereeniging. be LeJ.de voor Uns Genoegen is niet ver nauwd. Ten slotte voerde de heer H. Blok zelf het woord. Spr. was getroffen door al de gebrachte huide en vraagt zich af, heeft de vereeniging dit verdiend en heb ik dit verdiend. Allereerst wil spr. zeggen, dat hij al die lof niet in ontvangst kan nemen, want zeer veel moet toegekend aan uen wakkeren voiij veren Bonassecretaris, dhr v. d. 'Grient, en wat „Uns Genoegen" be treft, komt dan al die lof niet toe aan den heer A. W. van bijke, den muziekminnen- den directeur, welke de vereeniging zoo krachtig steunde, het niet deed om gewin, maar enkel uit liefde voor de muziek? Het spijt spr. dat de directeur gemeend heelt te moeten bedanken. Met leede oogen zien wij allen hem gaan. Nu ontvangt de voorzitter van „Ons Genoegen" namens de burgerij een eere medaille, welke de voorzitter van de feest commissie hem omhangt. Burgemeester Bierens wordt het eere lidmaatschap van den Bond aangeboden. Voor het gemeentehuis had de uitvoering plaats van den Bondsmarsch, door de ge- zameiijke deelnemende vereenigingen, dir. A. W. v. Dijke, waarna volgde de muzi kale wandeling naar het terrein, den schoonen bongerd van H. P. Ganzeman. De uitslag van de gehouden wedstrijd is als volgt: Derde afd. Fanfarevereenigiug: Chr. Muziekvereen. „Oefening na den arbeid" te Middelburg, dir. J. G. F. van Kamer, 32 werkende leden, 154 p., Ie pr., med. van weth. J. van Wingen. Excelsior te Kloetinge, dir. F. X. Man- hardt, 29 werkende leden, 152 p., Ie pr. met med. van de fa. G. M. van Diemen te Dordrecht. Vierde afd. Fanfarevereen.: „Ons Ge noegen" te Nisse, dir. P. Traas, 129 p., 2e pr.; Prinses Juliana te Baarland, dir. G. Moerdijk, 22 werkende leden, niet op gekomen; Eendracht maakt Macht te Kortgene, dir. A. Mullie, 24 werkende le den, 129 p., 2e pr. Tweede afd. Fanfarevereen.: Rillandia te Rilland, dir. P. Krynsen, 31 werkende leden, 148 p., Ie pr.; Arne's Genoegen le Arncmuiden, dir. P. Meliefsle, 28 werkon- de leden, 148 p., le pr.; Excelsior te 's-H. Arendskerke, dir. M. D. van Hekken, 27 werkende léden, 151 p., le pr.; Eendracht maakt macht te Kruiningen, dir. P. Krijn- sen, 34 werkende leden, 156 p., le pr., med. Dr W. F. Pfeiffer. Eerste afdeeling Fanfarevereen.; „Ons Genoegen" te Kamperland, dir. A. Mullie Az., 20 werkende leden, 97 p., 4e pr.; Vlijt en Volharding te Souburg, dir. J. J. van Soelen, 30 werkende leden, 115 p., 3e pr.; Oefening na den arbeid, Nieuw en St. Joosland, dir. P. Meliefste, 19 wer kende leden, 111 p., 3e pr.; Con Affosziono te Kwadendamme, dir. L. Boonman, 26 werkende leden, 113 p., 3e pr.; Eendracht maakt macht te Serooskerke, dir. P. H. Broerse, 20 werkende leden, 156 p., le pr. met med. van Burgem. Bierens; Euterpe van Heinkenszand niet opgeko men; Mozart te Yerseke, dir. P. Krijnsen, 38 werkende leden, 129 p., 2e pr.; Oefe ning kweekt kunst te Borssele, dir. W. Harthoorn, 145 p., le pr.; Ons Genoegen te Kapelle, dir. A. W. van Dijke, 28 wer kende leden, 156 p., le pr. met med. van beschermheer A. van der Have; Oefening en uitspanning te Kattendijke, dir. P. J. Goovers, 56 werkende leden, 162 p., le pr. met lof der jury en med. van burge meester van Woelderen uit Vlissingen. Afd. uitmuntendheid fanfarevereenigin- gen; Oefening na den arbeid te Rittliem, dir. P. Meijers, 37 werkende leden, 150 p. le pr.; Scheldegalm te Hans weert, dir. J. H. Polderman, 37 werkende leden, 155 p., le pr. met med. van de fa. Van Willegen en Co. Kapelle; Voorwaarts te Koude- kerke, dir. André J. Geijsen, 32 werkende leden, 116 p., 3e pr,; Euplionia te Goes, harmonievereen., dir. P. de Rooy, 32 wer kende leden, 133 p., 2e pr. Eerste afd. fanfarevereen.: dir. J. J. van Soelen, 34 werkende leden, 154 p., le pr. met med. van den Bondssecretaris Van de Grient. Ecre-afdeeling Harmonievereenigingen Harmonie Apollo te Wissekerke, voorz.- dir. de heer C. Flipse, 36 werkende leden, 172 p., le pr. met lof van de jury, houder van den eere-beker en med. van den cere-voorzitter, den heer H. Blok. De opkomst was bizonder groot, een ge zellige drukte heerschte er te Kapelle. Alle er'keer was bizonder goed geregeld. Mei genoegen mag op dezen dag worden te ruggezien. Concerten gaven Appollo van Wissen kerke, Excelsior van Middelburg, Euplio nia van Goes en Rittlicnis F'anfare. Als attractie werd een gecostumeerde voetbal wedstrijd van V.D.O. Kapelle gehouden Vis besluit werd een schitterend vuurwerk afgestoken. Rllland-Bath. Dezer dagen was het 50 jaar geleden, dat de heer P. Iluster be vestigd werd als ouderling der Chr. Ev. Gem. alhier. Gedurende deze 50 jaren bleef hij onafgebroken, in het ambt. On geveer 40 jaren hiervan trad hij op als leerend ouderling. Zondagmiddag na de prediking werden namens de gemeente hartelijke woorden van waardeering ge sproken door den pastor loci Ds J. IIote- brij. De heer Ruster mocht in verband met dit jubileum ontvangen van H. M. de Koningin, de gouden medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Biezelinge. Te Biezelinge werd de werk man KI. alhier met zijn zoontje aan gereden door een auto. De man moest on der geneeskundige behandeling gesteld worden, welke Dr Pfeiffer verleende. Ifet zoontje kwam er met cenige schram men af. lernoke. Zondagmiddag omstreek 2 30 uur weigerde door een storing in de eloc- triciteit de Postbrug te draaien. Het auto verkeer werd verlegd over Wemeldinge. Na een groot half uur was do stoornis opgehevend. Serooskerke (W.). Vrijdagavond werd alhier de jaarlijksche geitenkeuring ge houden. Keurmeesters wjiren de heeren Sietema en Versluijs. Aangevoerd waren 51 dieren. Klasse volbloed lammeren: A. Kodde, le pr.; P. Sturm, 2e pr.; Klasse Stamboekgeiten: H. Clarisse, le pr.; J. W. Willemse, 2e pr.; Klasse lammeren, geboren voor 1 April: Jan Mathijsse, le pr.; Fr. Dekker, 2e. pr.; Klasse lammeren geboren na 1 April. W. Sturm, le pr.; P. Huijssoon, 2e pr.; Klasse 1-jarige geiten; P. Jasperse, le pr.; P. Jöziasse Sr., 2e pr.; J. Louwerse Wzn., 3e pr.; Klasse overloopers: H. Cla risse, le pr.; Klasse 2-jarige geiten: J. W. Willemse, le pr.; P. Corbijn, 2e pr.; Jan Janse 'Gzn., 3e pr.; Klasse oudere geiten: P. Jasperse, le pr.; Jan Meliefste, 2e pr.; P. Riemens, 3e pr.; L. Riemens, 4e pr.; M. van Kuilen, 5e pr.; L. Joziassc, 6e pr. Alle prijzen waren door de burgerij geschonken. Keurmeesters brachten hier voor dank. Klasse lammeren in 2-jarige waren naar het oordeel van keurmeesters zeer goed. Het diploma le pr. viel ten deel aan Jan Meliefste; dipl. 2e pr. aan J. W. Willemse; dipl. 3e pr. aan P. Jasperse. Deze waren uitgeloofd door de Prov. ver eeniging. Het gratis abonnement op het blad „Do 'Geit" 1934 viel bij' loting ten deel aan J. W. Willemse. Dat was ook uitgeloofd door de Prov. Vereen. Een 3-jarige geit van P Jasperse werd ingeschreven in het Prov. Stamboek. En 2 volbloed lammeren in het Prov. Jongere register. Groote belangstelling was er voor deze goedgeslaagde keuring. St. Laurens. Vanwege de Provinciale Vereeniging werd Vrijdag alhier een keu ring van geiten gehouden, waarvoor 25 dieren waren aangevoerd. Daardoor in staat gesteld door eenige ingezetenen kon den 18 prijzen worden toegekend, n.l. Lammeren, le pr. W. Wattel Gz., 2e pr J'. v. d. Bosse; Jarige geilen: le pr. S Gideonse, 2e pr. W. Wattel Gz., 3e pr. J. v. d. Broeke, 4e pr. P. Davidse; Overloo pers: le pr. W. Walraven; Oudere geilen: le pr. J. v. d. Broeke, 2e pr. Jac. Gideonse, 3e pr. P. Davidse, 4e pr. W. Wattel Az. Stamboekgeiten: le pr. P. Davidse, 2e pr J. v. d. Bosse, 3e pr. W. Wattel Gz., 4e pr. S. Gideonse. In het stamboek werd een geit van S Gideonse ingeschreven, terwijl diploma werd toegezegd aan J. v. d. Broeke voor 2 geiten en 1 aan W. Wattel Gz. Westkapelle. Maandagmiddag werd al- Ir'er het nieuw aangelegde voelballerrein achter den ijzeren vuurtoren bij het Noor dervroon officieel geopend met 'n vriend- sohappelijken wedstrijd van de Noorman nen 2 van hier teren Udie 3 van Seroos kerke en van de Noormannen 1 van bier tegen Domburg 2. Om 1 uur trokken de beide jeugdige elftallen vanaf het gemeentehuis, onder een vroolijken marsch van het fanfare corps „Oefening kweekt Kunst", vooraf gegaan met het clubvaandel, rood-zwart, waarin, zeker als herinnering aan de avontuurlijke zeetochten der oude Noor mannen, een viking geborduurd was, naar het nieuwe voetbalterrein, dat naar liet oordeel der spelers, aan zeer goede eischen blijkt te voldoen. Voor den aanvang van den eersten wed strijd uitte de voorzitter der Noorman nen, dhr J. Mol, in welgekozen woorden zijn vreugde, dat de jeugdige vereeniging heden het nieuwe voetballerrein in bezit kan nemen. Spr. meende hier nogmaals B. en W. en de leden van den Raad hartelijk dank te moeten brengen voor hun alleszins groote medewerking. De voorzitter besloot zijn openingsrede met het verzoek aan den burgemeester, Jhr Mr de Casembroot, om den aftrap te geven. De rede van den voorzitter werd be antwoord door een lid van het elftal Se rooskerke. Spr wenschte de voetbalvereen. van Westkapelle hartelijk geluk met dit prachtige terrein, waarover zij, dank zij de groote medewerking van het gemeen tebestuur, kan beschikken. Onder een drie werf hoera op bet heil der Noormannen, reikte Spr. een mand met bloemen over. Alvorens tot den aftrap over te gaan, wenschte de burgemeester nog een enkel woord te spreken. Spr. uitte eveneens zijn vreugde, dat de jeugdige vereeniging thans over een aan goede e schen voldoend voet balterrein kan beschikken. Spr. sprak de hoop uit, dat de jonge vereeniging spor tief in kracht moge toenemen, en in staat zal zijn nog vele malen na dezen dag an dere vereenigingen uit te noodigen tot 'n vr.endschappelijken wedstrijd. Na een driewerf „hoera!" begaf de burgemeester zic'h naar het midden van het veld, om, na opstelling der elftallen, den aftrap te geven. Allereerst speelden de Noormannen 2 tegen Udie 3. De uitslag van dezen strijd was 71 in het voordeel der Noorman nen. Voor den strijd tusschen Noormannen Domburg werd den voorzitter met een woord van dank voor de uitnoodiging tot den eersten wedstrijd door een lid van het elftal Domburg een mand met bloemen aangeboden. Deze strijd was zeer spannend; de uit slag was 21 in het voordeel van Dom burg. Loop der bevolking van 15 Mei tot 1 Juni 1933. Vertrokken: J. Bos naar Vlissingen; S. A. Hazenberg, huishoudster, naar Hil versum. Bruinisse. In de Vrijdag gehouden ver gadering van den gemeenteraad memo reerde de voorzitter een bericht, dat in de pers is verschenen, betreffende het ste len van mosselzaad van de Delflandsche Hoofden. Door dat bericht werd min of meer den indruk gewekt, dat een deel der Bruinisser vloot zich daaraan zou hebben schuldig gemaakt. Spr. wilde daarom dere zaak even tot de j liste pro porties terugbrengen en zeide, dat slechts één visscher uit deze gemeente daarbij betrokken was geweest en wel iemand die door slechte bedrijfsuitkomsten in finan- cieele moeilijkheden was geraakt en die om zich en de zijnen voor broodgebrek te vrijwaren tot het afhalen van bet mos selzaad van de Delflandsche hoofden is overgegaan. Ofschoon het feit op zichzelf niet is te rechtvaardigen, zoo is de daad wanneer men de bijkomstigheden weet, wel begrijpelijk. Door deze gebeurtenis toch wordt een oude kwestie weer op nieuw onder de aandacht gebracht. Uil de hier opgedane ervaringen toch meent men tegenover de meening van de be trokken autoriteiten in Holland, dat door het afhalen van mosselzaad schade aan de zeeweringen zou worden veroorzaakt, met zekerheid te kunnen aantoonen, dat dit. niet het geval is. Wethouder Van Vessem onderstreept de woorden van den voorzitter. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten, waarin wordt medegedeeld, dat de gewijzigde begrooting wordt goedge keurd met een ontvangst van f 90.270.28 en een uitgaaf van f 82.552. Voor den ka- pitaaldienst zijn deze cijfers resp. f 33.662.36 en f 33.6"0. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken werd medegedeeld, dat de getrof fen steunregeling voor de landarbeiders is goedgekeurd tot 10 Juni 1933 en dat de steunregeling voor werklooze mossel- schippersknechts is goedgekeurd van 7 Mei tot ln Juni. Medegedeeld werd dat de werkver schaffing met ingang van verleden week is stopgezet. Op voorstel van B. en W. wordt beslo pen het bekende adres van den raad van ^oortvliet voor kennisgeving aan te no men. Nadat in een besloten zitting daar over mededeelingen zaijn gedaan, wordt besloten een geldleening te zijner tijd ge daan te behoeve van een aan een bouw onderneming alhier verstrekt bouwers- diet, per resto groot f 16.650, rentende 6 pet. af te lossen en bij de Bank van No- derlandsche gemeenten een nieuwe lee ning aan te gaan voor hetzelfde bedrag fegen een rente van 4 pet. Bij de rondvraag merkt de heer Goud swaard op, dat de Spuikom, waarin in bet komende seizoen zeer veel zal worden cezwommen, nog niet is schoongemaakt T*e voorzitter zegt toe maatregelen te zul len nemen dat dit alsnog zal geschieden. Hierna sluiting. Voetbal. Kloetinge. Zaterdagmiddag speelde de Voetbalclub Unitas alhier een wedstrijd tegen Goesche Boys 4. De wedstrijd werd door Unitas met 53 gewonnen. Gisteren speelde Unitas I een wedstrijd tegen Wolfaartsdijk II. Voor de rust was de stand 31. Eindstand 41, beide in het voordeel van Unitas. Kapelle. Zaterdagmiddag speelde Ka pelle II een competitiewedstrijd tegen Wol faartsdijk. Einde was 21 in het voordeel van laatstgenoemde. Ierseke. De voetbalvereeniging Ierseke II speelde voor de competitie Z. V. B. op het terrein te Ierseke tegen Rilland II en won met 21. Zwart-Wit I speelde tegen Wemeldingo I op het veld van Wemeldinge voor do competitie Z. V. B. en won met 42. Ajax I speelde ook te Wemeldinge tegen Wemeldinge I en won met 51. Maandag 2e Pinksterdag speelde de Belgische voetbalvereeniging Surenborg Sport, als vorige jaren tegen Ajax I \an Ierseke, rust 22, eind 53, in 't voor deel van Ajax I. Daarna speelde de Middelburgsche voetbalvereen. Zeelandia I tegen Suren borg Sport I. Rust 21, eind 3—2 in 't voordeel van Surenborg Sport I. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Veenendaal (vac. M. Jonge- brour), R. Bartlema te Zeist, I. Kievit te Baarn, J J. v. d. Pol te Cene. Beroepen te Retranchement, W. van der Ven, cand. te Drémpt. Bedankt voor Hoorn, H. W. Bloemhoff te Heilo. Voor Drachten (Evang.), L. M. J. S. Herfkens te Assen. Geref. Kerken (H. V.) Viertal te Leeuwarden, J. Diepersloot te Andijk H. Hinlopen te Amstelveen; H. Kroon, cand. te Tienhoven; B. A. Vene mans, cand. te Harkema-Opeinde. Duitsch Evang. Gemeenten. Beroepen te Heerlen, W. Rössler te Be- veringen. Het college van Notabelen der Ned Herv. Kerk te Middelburg benoemde tol Kerkvoogd mr. A. van der Hoop, die deze benoeming heeft aangenomen. Het gold hier de vacature van mr J. H. Bybau, die als opvolger van wijlen mr A. A. de Veer voorzitter van het Provinciaal College van Toezicht is geworden. Part. Synode der Geref Kerken. Le Part. Synode der Geref Kerken in Zeeland wordt te Middelburg gehouden op Woensdag 14 Juni in de Hofpleinkerk. Behalve voorstellen van de classis Mid delburg, Tholen en Axel over de liturgie, en verlaging der emeritaatsgehlen, komt ook aan de orde het volgende voorstel van de classis Tholen: „Inzake de zoo zeer gewenschte en ook geboden eenheid met allen, die de Gere formeerde belijdenis onderschrijven, stelle de part. Synode van Zeeland voor, aan de Generale Synode onzer Kerken, dil j'aar saam te komen te Middelburg, depu- taten te benoemen, met opdracht pogin gen in het werk te stellen, die kunnen leiden tot meerdere eenheid tusschen de genen, die de Gereformeerde helijdonis onderschrijven. Synode der Herv. Kerk. De Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk houdt een buitengewone vergadering op Donderdag 8 Juni, des voormiddags te 11 uur, ter benoeming van een opvolger van prof. dr L. Knappert te Leiden, uit het (vrijz.) drietal dr J. W. Samberg te Del den, dr G. Sevenster te Boxum, dr H. de Vos te Sneek. Het reglement op de pre dikantstraktementen. De Alg. Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk heeft het volgende voorstel bij de Alg. Synode ingediend, hetwelk in de buiten gewone vergadering van het bestuursli chaam op 7 dezer zal worden behandeld, en indien het wordt aanvaard aan de classicale vergaderingen en provin ciale kerkbesturen zoo spoedig mogelijk ter consideratie zal worden toegezonden. In art. 1 C van het Reglement op de predikantstraktementen wordt het bedrag van f 160 vervangen door f 120. Aan de toelichting zijn vier bijlagen toe gevoegd, waarin wordt voorgerekend, wat de gevolgen zijn van de terugbren ging van het bedrag der periodieke ver hoogingen van f 160 tot f 120. Een beperking, waarbij alleen de volle dige en bijna volledige uitkeeringen wor den getroffen, is te bereiken door het bedrag van de periodieke verhoogingen, genoemd in art. 1 C. van het Reglement op de predikantstraktementen, terug te brengen van f 160 tot f 120. Prof. Dr H. H. Kuyper. Naar de Standaard verneemt, zal prof dr H. H. Kuyper, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, in verband met de kwaal, waaraan hij reeds geruimen tijd lijdende is, a.s. Woensdag in het Diaconessenhuis te Haarlem worden opgenomen, om den volgenden dag een operatie te ondergaan. Direct.-Generaal va» het Onderwijs. Bij Kon. besluit is hij het renartement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen benoemd tot direc teur-Generaal van het onderwijs prof. dr G. A, van Poelje, referendaris ter secre-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2