MET PINKSTEREN natuurlijk naar VERSCHOOR op de Foto eerste blad. foto-atelier fotohandel goes Vreest geen Examen Zij"-crême Tweeërlei geest. 89" VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! Uit de Provincie. ZATERDAG 3 JUNI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 207 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingejonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. ~A. S. MAANDAG, TWEEDE PINK- STERDAG, ZAL „DE ZEEUW" NIET VERSCHIJNEN. Het Pinksterfeest spreekt ons opnieuw van de groote tegenstelling van den Geest die uit God is en den geest van de wereld. Toen op den grooten Pinksterdag de Geest des Heeren werd uitgestort en de discipelen door dien Geest gedreven ge tuigden van de groote werken Gods, kwa men zij al dadelijk in botsing met hen, die, bezield door den geest der wereld, voor dit optreden geen andere verklaring had den, dan dat de discipelen dronken waren. Ook hier bleek, dat de discipel niet meer is dan de Meester. Toen de Heiland het Evangelie des Koninkrijts verkondigde, werd Hem toe gevoegd, dat Hij den duivel had en uit zinnig was. He tegenstelling die op den Pinksterdag openbaar werd is ook nu nog merkbaar. Wanneer de belijders van den verheer lijkten Christus openlijk voor hun Koning uitkomen en voor de toepassing van de door Hem gegeven ordeningen het pleit voeren, dan is daar nóg de tegenstand van den geest der wereld, de smaad en den hoon. Ook in de beschouwing omtrent de schokkende gebeurtenissen van dezen tijd komt dit verschijnsel tot uiting. Als het gaat over de oorzaken van de huidige cri sis, die heel het wereldleven teistert, dan wordt gesproken van de verdwazing van vorsten en staatslieden en van de fouten van economische en maatschappelijke stelsels. En nu behoeven we deze critiek niet altijd zonder meer af te wijzen. Maar dit verandert niet het feit, dat het hier toch slechts gaat om den buitenkant der din gen en niet om den ondergrond en den achtergrond. Wie verder ziet en zich ook bij deze dingen laat lijden door den Geest des Heeren, die zal Gods hand ook in deze crisis opmerken en Hij zal erkennen, dat de oordeelen Gods zijn gekomen over de wereld, die het zonder God meende te kunnen stellen en die zich liet leiden door den geest der wereld: de geest van ego isme en materialisme. Ook als het gaat om de bestrijding van de crisis en de daarmee gepaard gaande verschijnselen, komt dit verschil tot uiting Wie de oorzaak anders ziet, zal ook zoeken naar andere middelen. Wie belijdt dat wij Gods inzettingen hebben verlaten, die zal niet alleen klagen over teleurstel lingen en arbeiden om tot verbetering te komen, maar hij zal zich ook voor God verootmoedigen en van Hem hulp en uit komst vragen. En hij zal ook niet vergeten te danken, wanneer God ons zegent. Vooral in deze donkere dagen mogen wij die zegeningen opmerken. Er wordt over heel de wereld gezocht naar middelen tot verbetering. Ook dn ons land. Wij hebben zelfs gekregen een spe ciaal crisis-Kabinet. Een gemengd Ka binet, waarin de voormannen van alle par tijen samen werken. Wij zien de bezwaren daarvan niet over het hoofd. Maar wij vergeten ook niet aandacht te schenken aan het tot groote dankbaar heid stemmende feit, dat, dank zij den grooten invloed van een man als Dr Colijn, m de afgelegde Regeeringsverklaring nog zulk een principieele toon werd beluisterd. De Christelijke volksaspiraties worden door de Regeering erkend als een bron van kracht voor ons volksleven. En de erkenning daarvan, zoo betuigt zij, zal spreken in haar daden. Hat is een oorzaak van blijdschap. Het is toch gee geringe zaak, dat wij m deze troebele dagen, in onderscheiding van bijna alle landen, een Regeering heb ben, die met krachtige hand aan den op bouw van ons volksleven wil arbeiden en die daarbij betuigt, dat zijalsRegee- ring bouwt op de hulpe Gods. Hier mogen we zien een werking van den Geest, die uit God is. Het had zoo anders kunnen zijn. w..ni? bunnen we twee dingen doen. Wij kunnen naast de revolutionaire e ementen gaan staan en door een niets ontziende, ook principieele critiek, alles nelpen afbreken. Dat is een kleine kunst, vooral nu de Regeering al haar aandacht cc®centreert op den crisisnood. Maar wij kunnen ook iets anders doen. ij kunnen óók, hoewel de critiek niet snoeft te zwijgen, dit Kabinet steunen in wies wat kan strekken tot heil van land 0n volk. En voorts, geleid door den Pinkster geest, ter harte nemen de vermaning van den Apostel Paulus: „Ik vermaan dan Ingezonden Mededeeling. vóór alle dingen, dat gedaan worden smeekingen, gebeden, voorbiddingen, dankzeggingenvoor Koningen en allen die in hoogheid zijn, opdat wij een gerust en stil leven leiden mogen in alle godzaligheid en eerbaarheid". De financieels knoeierijen in Amerika. Hoewel iedereen begreep, dat de in vloed van John Piermont Morgan in de leiding der Morgan-banken zeer groot was, heeft het resultaat van het onder zoek door de senaatscommissie van on derzoek naar de Morgan-affaire groote beweging gewekt in de Vereenigde Sta ten, omdat er uit is gebleken, dat de persoonlijke invloed van Morgan veel grooter was dan iemand zich had voorge steld en dat practisch geen enkele be slissing kon warden genomen, zonder ziju toestemming, terwijl hij alleen de be voegdheid had, zonder overleg met ande ren de belangrijkste besluiten te nemen. Het bleek, dat Morgan daardoor reus- achtigen invloed had op de gestie van een zeer groot gedeelte van het Amerikaan- sche geldwezen en de Amerikaansche nij verheid. Bijzonderheden hierover werden be kend, doordat de commissie inzage kreeg van voorwaarden, vervat in een docu ment, dat tot nog toe alleen bij ingewijden bekend was, die het streng geheim hiel den. Voorts kwam wederom een lijst aan het licht met de namen van vooraanstaande personen, die in de gelegenheid werden gesteld voor een „koopje" aandeelen in de belangrijkste ondernemingen te koo- pen. De toestand In Oostenrijk. 'Gistermiddag zijn de Oostenrijksche bondskanselier Dollfuss en zijn minister van justitie Schuschnigg per vliegtuig uit Weenen naar Rome vertrokken. De oplage van de „Deutsch-Oester- reichische Tageszeitung" van gisteren is weder in beslag genomen wegens ophit sing tegen de Oostenrijksche regeering. Volgens het W. B. is te Weenen een congres van hotelhouders uit 8 hondstan den bijeen geweest, op welk congres een besluit aangenomen werd, waarin wordt verklaard, dat het Oostenrijksche hotel- bedrijf voor 80 pet. van het Duitsche vreemdelingenverkeer bestaat. Voor het Oostenrijksche hotelwezen is thans nog maar één weg tot redding: de beide be trokken regeeringen moeten de vriend schappelijke betrekkingen van vóór de politieike 'toespitsing herstellen. want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Zij zijn verkrijg baar in kokers van 75 ct. bij Apoth. en Drogisten. Korte Berichten. Havas meldt, dat de onderhandelin gen over het pact van vier een normaal verloop hebben, maar dat er nog eenige moeilijkheden geregeld moeten worden. D'e Braziliaansche regeering heeft een crediet van 6 millioen Mark toege staan voor een regelmatigen dienst van de „Graf Zeppelin". Uit het mijnbedrijf. Naar het „Limburgsch Dagblad" ver neemt is het Belgische steenkolencontin- gent voor de maand Juni opnieuw met eenige procenten verminderd. Daar ook in de zomermaanden het contingent steeds vol werd gemaakt, beteekent deze vermindering opnieuw een verslechtering van de positie der Limburgsche mijnin dustrie. Onze afvaardiging naar Londen. Het lid der Tweede Kamer de heer Van Rappard, heeft de volgende vragen ge richt tot den Minister van Koloniën, voor zitter van den Raad van Ministers. Wat is de reden, dat geen enkele des kundige op landbouwgebied deel uitmaakt van de delegatie, die door de Regeering naar de oeconomische en monetaire confe rentie te Londen is afgevaardigd? Acht de Regeering he't niet gewenscht, nu ook belangrijke agrarische vraagstuk ken te Londen aan de orde zullen komen, dat een speciale landbouwdeskundige als nog aan de delegatie wordt toegevoegd? Tegen een arbeldersweer. Gisteren is te Amsterdam een vergade ring gehouden van het N.V.V. met de hoofdbesturen der aangesloten organisa ties en de federaties van bestuurdersbon den, waar uitvoerige besprekingen zijn gehouden inzake het oprichten van een ar'beidersweer. Het voorstel van het Verbondsbestuur van 'het N. V. V. om zich uit te spreken tegen oprichting van een ar'beidersweer, werd aangenomen met algem. stemmen. Ingezonden mededeelingen. Critiek op de Belgische regeering. Gisteren hebben te Brussel zoowel de sociaal-democratische als de christen democratische fracties van Kamer en 'Senaat vergaderd 'ter bespreking van de tien regeeringsverordeningen betreffende het herstel van het bud'getair evenwicht. In heide vergaderingen werden deze verordeningen aan een scherpe 'kritiek on derworpen. De socialisten besloten de on middellijke 'bijeenroeping van het parle ment te verlangen ten einde de regeering, die huns inziens in flagranten strijd met haar beloften heeft gehandeld, ter verant woording te kunnen roepen. Het spreekt van zelf dat dit besluit maar een slag in de lucht is daar immers vast staat, dat Kamer en Senaat pas in Juli weer bijeen kunnen komen. De vergadering der christen-democra tische parlementsleden heeft een uiterst bewogen verloop gehad. De critiek was nauwelijks minder scherp dan die van de sociaal-democraten. Algemeen erkende men, dat de regeering goed werk heeft verricht op 'het stuk van de beteugeling der misbruiken, doch anderzijds betreur de men dat zij de verplichtingen, die zij tegenover de christen-democraten had aangegaan, niet heeft nagekomen, en geen van de christen-democratische voorstellen tot verhooging der staatsinkomsten (bier belasting, opheffing van het alcoholver bod, zwaardere belasting van de electri- citeitsbedrijven enz.) heeft aanvaard. De aanwezige ministers verdedigden het beleid der regeering door op den noodtoe stand van het land te wijzen, doch hun betoog bleek voor de meeste afgevaardig den weinig overtuigend te zijn. De ont stemming was zóó groot, dat verschillen de leden een motie van wantrouwen in de christen-democratische ministers indien den. Men wist echter te verhinderen, dat er over deze moties werd gestemd. Een der opponenten deelde aan het Hbld. mede, dat er een sterke strooming in de christen-democratische fractie is, die er op aanstuurt een der christen democratische ministers tot aftreden te bewegen. In dit geval immers zou de Ka mer op grond van de machtigingswet on middellijk bijeen moeten worden geroepen. „Mocht men hierin slagen," zoo zeide onze zegsman, „dan zouden de dagen der regeering geteld zijn, en ware de weg vrij voor de vorming van een zuiver 'democra tische regeering. De president van het Duitsche Rijks- gerechtshof, Vogt, heeft de instructie in zake den brand in het Rijksdaggebouw, tegen den brandstichter Van der Lubbe, alsmede tegen eenige van medeplichtig heid verdachte communisten, waaronder het Rijksdaglid Torgler, gesloten. Men kan rekenen op een spoedige opening van de procesbehandeling. Dr Wagener, de Rijkscommissaris aan het Duitsche departement voor oeco nomische zaken, heeft aan de leiders van de Duitsche vereeniging van detailhande laren meegedeeld, dat hij tot de conclusie is gekomen, dat het verkeerd is dat zekere bedrijven, voornamelijk handwerkbedrij- ven, in warenhuizen e.d. worden uitge oefend. Hiermede worden bedoeld: kap perssalons, foto-ateliers, bakkerijen en slagerijen, reparatie-inrichtingen, klee ding-ateliers etc. etc. De opruiming der bij Bernburg in de Saaie gestorte kalkrots is onmogelijk ge bleken. Men zal thans een nieuwe bedding voor de rivier graven om de verstopping been, om bet water verder stroomaf weer in de oude bedding te leiden. Volgens berichten uit Riverside in Galifornië, zijn boven den Cajonpas twee legervliegtuigen met elkaar in botsing ge komen en neergestort. De bemanningen van beide vliegtuigen, tezamen 8 man, werden gedood. Evenals in politieke kringen te Lon den neemt men ook in de Engelsche pers de verdaging der ontwapeningsconferen tie tamelijk rustig op. De „Times" schrijft, dat het Geneefsche besluit weliswaar be treurenswaardig, doch ongetwijfeld het beste is, dat men op het oogenblik had kunnen nemen. "Het staatsministerie te Schwerin deelt mede, dat in het belang van do spaarders en van de in de Mecklenburg- sche ambtenaarsbank aaneengesloten ambtenaren en bedienden, de bank op last van het staatsministerie is gesloten. Alle maatregelen zullen getroffen worden om de inleggers zooveel mogelijk voor schado te bewaren. Uit Boedapest wordt gemeld, dat het niet waar is, dat zich vele Duitsche politieke vluchtelingen hebben gevestigd in Hongarije, aangezien daar een speciale vergunning voor noodig is, die niet dik wijls ia verleend. Uit het bouwbedrijf. De samenwerkende werkgeversbonden in het bouwbedrijf hebben de vier met hen gecontracteerde werknemersbonden bericht, dat zij de landelijke collectieve ar beidsovereenkomst tegen 1 October a.s. opzeggen. „Indien ons bestuur" zoo vervolgt de brief, „hetwelk ten deze de noodige mach tigingen heeft ontvangen, zou besluiten wederom te pogen over de afsluiting van een nieuw collectief contract met u over eenstemming te bereiken, bestaat het voornemen daartoe vóór 1 Juli a.s. de noodige voorstellen te doen." Namens de vier werknemersorganisa ties, bij het conflict betrokken, is den werkgevers bericht, dat ook deze het be staande contract niet ongewijzigd wen- schen voort te zetten en dat zij voor 1 Juli a.s. de wijzigingsvoorstellen bij de werkgeversorganisaties zullen indienen. Verhoogde paspoort-kosten. In het Staatsblad is thans afgekondigd het K. B. van 20 Mei j.l., waarbij het tijd stip van inwerkingtreding der wet van 6 April j.l. tot wijziging der wet op de Kanselarijrechten en waarbij de kosten voor een paspoort zijn verhoogd, bepaald op 15 Juni a.s. Omzetbelasting en weeldeverterings- belasting. Bij de Staten-Generaal is ingediend een nota van wijziging op het wetsontwerp tot heffing van een omzetbelasting. Blijkens de memorie van toelichting is de bedoeling beide tót één ontwerp samen te smelten. Verplaatst met ingang van 16 Juni a.s. de referendaris 2e klasse biji de pos terijen, telegrafie en telefonie, Chr. van der Meer, van den Haag (Hoofdbestuur) naar Middelburg (Inspectiebureel) met gelijktijdige aanwijzing als Adjunct-In specteur op laatstgenoemd bureel. Reeds voor f 8.40 per maand kunt U zich thans een Philips radio-installa tie aanschaffen. Vraagt inlichtingen bij J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) De gemeente-ontvanger van Burgh. Bij Kon. Besluit Is on gegrond verklaard het beroep van den Binnenland. De debatten in de Tweede Kamer. Minis ter Colijn aan het woord. Samensmelting van weelde- en omzetbe lasting. Buitenland. Critiek op de Belgische regeering. De financieele knoeierijen in Amerika. De toestand in Oostenrijk. 39 houdt Uw huid jeugdig en soepel, Uw teint frisch en fraai. In prijzen van 2075 ct. Raad der gemeente Burgh tegen het be sluit van Ged. Staten van Zeeland, waar bij goedkeuring is onthouden aan het raadsbesluit tot het verleenen van onge vraagd eervol ontslag aan G. A. van Zuijen als gemeente-ontvanger. Middelburg. Ter benoeming van twee curatoren van het gymnasium hebben B. en W. aan den gemeenteraad de vol gende aanbeveling doen toekomen: Vacature P. Dumon Tak (in alphabeti- sche volgorde) de heeren mr J. F. van Deinse en mr Th. Portheine en vacature wijlen ds J. de Visser, ds L. B. Tjeb- bes en ds M. van Empel. B. en W. stellen voor om voor de laatste waarschuwing bij het niet na twee aanbiedingen op tijd voldoen der kwitan ties voor geleverd gas, water of electri- citeit, 25 ct. in rekening te brengen. Nieuwen Vlissingschen weg. Bij het besluit der Prov. Staten om in beheer en onderhoud over te nemen het deel van den Nieuwen Vlissingschen weg, dat tot 1 Jan. j.l. bij de gemeente in beheer en onderhoud was, is de moge lijkheid geschapen, dat de gemeente de telken jare te betalen som van f 748.80 af koopt door betaling eener som van f 17440 in eens. Na ampele overweging stellen B. en W. voor, waar de financieele toestand der gemeente bepaald ongunstig is te noemen, niet tot afkoop over te gaan. B. en W. stellen voor de z.g. voor malige Hulpkazerne aan den Zuidsingel opnieuw voor den tijd van drie jaar, in gaande 1 April 1.1., te verhuren aan de afdeeling Walcheren der vereen. „De Ne- derlandsche Padvinders", voor f 225 per jaar. B. en W. stellen den gemeenteraad voor den grond achter het gebouw der Arbeidsbeurs aan de Wagenstraat, tot nu toe voor f 104 per jaar verhuurd aan G. Weeda, te verhuren aan J. G. Kuijper voor f 1.50 per week, eveneens voor een hoenderpark. Het tweede concert op het Molen water is gisteren-avond begunstigd door heerlijk weer. Het bezoek was vrij groot. Verpachting jacht Oran jezon. Opnieuw brengen B. en W. de kwestie van de verpachting der jacht bij de Oranjezon naar voren, omdat Ged. Staten gemeld hebben, dat de beslissing ten deze feitelijk bij den Raad behoorde, B. en W., die de jacht van 1 Aug. 1932 tot 1 Aug. 1937 gegund hadden aan deu beer P. W. M. Hoegen van Hoogelande voor f 350 per jaar, stellen den raad nu voor hetzelfde te doen van 1 Aug. 1933 tot 1 Aug. 1937. De commissie van financiën meldt, dat zijl niet overtuigd is van de onjuistheid van haar aanvankelijk aan den Raad uit gebracht advies. Want al moge het waar zijn, dat de heer Hoegen van Hoogelande bereid was voor 5 jaar te pachten en de beer Smit slechts voor 3 jaar had inge schreven, dat wil daarom niet zeggen, dat de heer Smit niet bereid zou zijn geweest zich eveneens voor 5 jaar te verbinden. Is de commissie goed ingelicht, dan is het tegendeel waar. De heer Smit toch, die reeds van 1 Oct. 1931 tot 1 Aug. 1932 pachter was geweest, had toen reeds ge vraagd of hij die jacht niet voor langer kon pachten, wat hem toen is geweigerd. Op 13 Juni 1932 kreeg de heer Smit van gemeentebedrijven bericht, dat zijn pacht met 1 Aug. 1932 eindigde en is de jacht voor 3 jaar aangeboden in een adverten tie in „de Nederlandsche Jager". De heer Smit kon dus moeilijk anders dan voor 3 jaar inschrijven en wanneer de heer Hoe gen van Hoogelande desondanks voor 5 jaar heeft ingeschreven en hem voor dien tijd de jacht is gegund, dan is dit waar schijnlijk alleen hieruit te verklaren, dat hem geadviseerd is aldus te doen. Juister zou 't geweest zijn, ook dhr Smit te mel den, dat de gemeente ook voor 5 jaar wilde verpachten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1