DEZEEDW tweede blad, II ZAAK AANBOD Staten-Generaal. Uit de Provincie EILING. fin, |ksterdag oquetten I 7500. sorgek feuilleton 13 Juni te huur: tS MET ERF iddelburg, laatst sn heer A. van te aanvaarden, rtaris STRUVE. k>P: |werk, Meubelen, relgoederen enz. |n met Pakhuis, welvarend dorp. ;ek beschikbaar. ;e huur. IDEE, Beëedigd orp. Tel. 24, die uitsluitend VRIJDAGS worden op- advertentiën regels 0.75 betaling - nummer 0.85 fietstocht beg. en, Dinant, Se- Reims, Parijs, ires: H. WAVE- beveelt zich be et sproeien van |le machine. 59, De Groe, )er stuk. HERDER, GOES. Polderbesturen, rde palen koopt, Ibij J. C. P. BO- |ht, Middelburg. Lten: 2 h.a. of 5 |,de berg in Wei- re aanv. rooven I. tot 16 Juni, bij Itth.str. Souburg. ÏOP: ralen bekroonde Terriers jongen IN.H.S.B. m. Off. IWILDE, Keizer- Burgerwoning ^n tuin en vrijen gemakken voor- lE 173. Te bevr. lliddelburg. Ie zaak. Brieven Ikhandel D'HUIJ r Banketbakkerij Jsp., Middelburg. ruim voorz. v. Ikjes v. 16, 12 en •les, Moccapunten lefd aanbevelend. avraagd. gaaf J. GOVERS, Goes. [alle kleuren en len halven prijs. (de laatste) 35 |jes ƒ0.75. Span- Middelburg. I lyi-jaiige Vaars |e terugbekomen onkosten bij J- hrst, St.-Laurens. FKNECHT EN HEID POPPE, Minas 'Ier pond 70 ct.; pond 18 ct.; Vol- sad vanaf 25 ct.j jj5 ct. A. DINGE- ligdamme. 50.000 oud© dun' ■waarbij zeer ge" Iratiewerk. Adres nemer, St.-Pieter- idelburg. VAN VRIJDAG 2 JUNI 1933, Nr 206. TWEEDE KAMER. Debat over de Regeeringsverklaring. De Tweede Kamer heeft gisteren een aanvang gemaakt met het debat over de Regeeringsverklaring. De eerste dag was voor het Kabinet niet slecht. De sprekers van de R.K., de V.D. en de liberale fracties verklaarden zich tot loyalen steun hereid en de critiek van de soc. democraten, de communisten, plus een aantal eenlingen had niet veel om het lijf. Eerste spreker was de heer A 1 b a r d a (S.D.), die terecht oordeelde, dat geen groote redevoeringen moeten worden ge houden. Ernstige beraadslagingen en snelle hesluiten moeten de waarde der parlementaire democratie toonen. Spr. wees er op, dat de verkiezing geen basis leverde voor een rechtsch coalitiekabinet. Die coalitie is nu blijkbaar voorgoed ver dwenen en daarmede is een hinderpaal uit den weg geruimd om te komen tot betere politieke betrekkingen. Wat de regeerings verklaring betreft, zegt spr., dat de regee- ring slechts feiten constateert, maar geen politieke betrekkingen. Wat de regeerings- voornemens te doen met liet militarisme? Indien het kabinet het beleid van minister Deckers laat voortduren, zal spr.'s fractie met wantrouwen en bitterheid tegenover deze regeering staan. De heer Westerman (Nat. Herstel) zegt, dat voor hem de regeeringsverkla ring een teleurstelling was. Zij was niet meer dan een vage Troonrede. Spr. meent, dat de regeering zich duide lijk had moeten uitspreken tegenover het communisme en de sociaal-dem'ocratie. Hij had gehoopt, dat de zon zou doorbreken, maar we zitten nu weer midden in den nevel. De heer Lingbeek (Herv. Geref.) brengt hulde aan minister Golijn voor zijn deskundigheid op tandheelkundig gebied, omdat hij kans heeft gezien aan de vrij zinnig-democratie de 'hoektanden en scheurkiezen uit te trekken. De heer v. Houten (Chr. Dem.) had in de Regeeringsverklaring meer bewo genheid willen zien met het lot van zoovele economisch getroffenen. Een groote leemte van de Regeerings verklaring is, dat zij niets zegt over de voorziening in den nood ten plattenlande. De regeering moet zoodanige maatregelen nemen, dat ook verpachter en hypotheek- gever hun offer zullen hebben te brengen. Verder had ook aan de nationale ont wapening waarvan spr. tot voor kort een vurig tegenstander was aandacht geschonken moeten worden. Intusschen is hij geneigd aan dit Kabi net voorloopig eenig crediet te geven. De heer Vervoorn (Plattel.) betuig de zijn instemming met de verklaring in zake de handelspolitiek. Verder drong hij aan op beperking van den invoer van som mige artikelen. De heer De Visser (Com.) betoogde, dat slechts door den scherpsten strijd van arbeidersmassa's, middenstanders en kleine boeren een uitweg uit de crisis is ■te vinden. Deze uitweg is revolutionair. De regeeringsverklaring is een oorlogsver klaring aan de niet-bezittende klasse, aan het proletariaat in loondienst en aan het overheidspersoneel. De heer Knottenbelt (Lib.) zegt, dat de regeering samenwerking en overleg met de Staten-Generaal van het hoogste gewicht acht. Dit is gelukkig. Het is een erkenning van de waarde van het parle ment. Maar dan moeten de Staten-Gene raal zich ook 'beperken tot het strikt-nood- zakelijke en de ministers niet langer van hun taak afhouden dan onvermijdelijk is. Het is te betreuren, dat de soc.-demo- Vrij naar het Engelsch. 61.) -CH- „Dat weet ik; daar maakte ik me ook de meeste zorg om. Ik heb gedaan, wat ik kon om dat te voorkomen. Constance, aar moest jij niet mee lastig gevallen worden. Wie heeft het je verteld?" „Dat doet er niet toe. Ik „Wat geef je me voor iets, dat ik ge vonden heb?" riep Annabel uit, plotse- 'ng de kamer binnenstormend, de han en op den rug, haar oogen dansend van pret. „Het is een van jou schatten, Ha mish „Geef dan terug, Annabel. Kom,, ik oen moe; vanavond kan ik niet met je spelen.' iJi? geef het ie niet> voor je geraden debt, wat het is." Hamish was blijkbaar in geen stem- mg om te stoeien. Annabel danste om J111 neen, plagend steeds zijn greep ont snappend. Plotseling pakte hij haar. raterend gooide ze iets op den grcnd vmr of vijf gouden munten rolden weg, Het was haar broers portemonnaie, craten zichzslven hebben uitgesloten van medewerking aan de vorming van een kabinet, en ook dat de Katholieken de tot standkoming van een parlementair Kabinet verhinderden. De heer A a 1 b e r s e (R.K.) zegt, dat welk verschil er tusschen den formateur en spr. moge geweest zijn, zij het steeds eens geweest zijn over de noodzakelijkheid van een zoo sterk mogelijk kabinet. Voor beiden beteekende dit ook een normaal, parlementair kabinet. Meeningsverschil bleek eerst na eenige dagen. Volgens spr. berust de kracht van een kabinet niet in de eerste plaats op de breede basis, maar op eensgezindheid. Volgens den formateur zou het kabinet krachtiger zijn bij een breedere basis. Wonderlijk en onnoozel is de opmer king van den heer Albarda, dat de katho lieke Staatspartij heeft goedgevonden, dat leden van haar mee gingen werken aan dit kabinet. Vaak heeft in vorige rechtsche kabinetten een liberaal zitting gehad en daartegen hebben wij nooit bezwaar ge had. Het bezwaar kwam in dien tijd van den kant der liberalen. Ook nu heeft spr. aan den formateur gezegd, tegen mede werking van een liberaal aan het kabinet geen bezwaar te hebben, al achtte spr. het niet noodig. Maar bij een parlementair ka binet is er een meerderheid, die er de ver antwoordelijkheid voor op zch neemt. Er moet dus zijn samenwerking tusschen de fracties, die de meerderheid vormen. Wij meenden, dat daarvoor voldoende overeen stemming was ten aanzien der vrijzinnig democraten, mits een waarborg voor de defensie werd geschapen. Anders echter stond het met de liberalen, met wie het verschil in beginsel en practisohe politiek te groot is gebleken. Het meeningsverschil tusschen den formateur en spr. betreft de vraag, welk kabinet de beste kansen zou hebben. Spr. aanvaardt voor zijn fractie alleen de verantwoordelijkheid voor het feit, dat niet is tot stand gekomen een kabinet op de basis van vijf. Maar dit was niet de 'eenige mogelijkheid. Zeiven hebben wij den formateur drie andere mogelijkheden van een parlementair kabinet genoemd. Dat deze andere mogelijkheden niet zijn verwezenlijkt, is niet onze schuld Spr. betwist dei! heer Albartda, dat het Kabinet gecamoufleerd-parlementair is. Het is een extra-parlementair kabinet ad hoe en dat „hoe" is de crisis. Wij zullen tegenover dit kabinet precies dezelfde houding aannemen als tegenover het vo rige kabinet, dat over ons niet t,e klagen heeft gehad. De regeeringsverklaring is tot op zekere hoogte 'vaag, maar heeft op ons een gun- stigen indruk gemaakt. Zoo lang wij geen overwegende bezwaren hebben tegen wat het kabinet voorstelt, kan het zich van eën even loyalen steun verzekerd houden als wij het vorige kabinet hebben verleend. De heer J 0 e k e s (V.D.) zegt, dat de vrijz. democraten hun standpunt inzalce nationale ontwapening handhaven. Dit standpunt beteekent niet, dat ieder ge- 1 zagsapparaat zou moeten worden afge- i schaft. Noodig is bezuiniging op de mili taire uitgaven, maar dit juist 'zal 't moge lijk maken tot overeenstemming te komen aangaande het naast te bereiken doel. De regeering handhave het peil van het onderwijs en van sociale zorgen. .Spr.'s partij is voor handhaving van het gezag, maar niet elke manier, waarop men meent, het gezag te kunnen handhaven is goed. Bezuinigd moet worden in de eerste plaats op militaire uitgaven. Dit wil ook het rapport-Welter. Verder moeten er niet nog meer indirecte belastingen komen, waarbij met de draagkracht geen reke ning gehouden wordt Mogelijk zijn een crisisheffing, een coimonbelasting en een belasting op goederen in de doode hand. Als die er komen, zal de omzetbelasting die indirect is, niet te ontgaan zijn, maar men krijgt dan althans zooveel mogelijk directe 'belastingen. Nederland zal tot het laatste toe pal moeten staan voor den vrijen handel. Hij verstaat de desbetreffende passage in de regeeringsverklaring zoo, dat alleen als Londen mocht mislukken, een wijziging der handelspolitiek zal worden overwo gen. De instelling van een departement van sociale zaken juicht spr. toe en hij ver wondert zich over de critiek, daarop, zij die ze op het tafeltje in de gang gevon den had, naast zijn hoed en handschoe nen. Hamish bukte zich om het geld op te rapen. „Kijk eens, hoe rijk hij is", plaagde Annabel, „en die beweerde nog wel, dat hij zoo arm was als een kerkmuis. Waar komt dat allemaal vandaan?" Nooit hadden ze Hamish meer ont stemd gezien. Toen hij het geld weer in zijn beurs gedaan had, gaf hij Annabel een flinken tik en beval haar op scher pen toon zich niet meer met zijn zaken te bemoeien. Hij verliet de kamer en Annabel holde hem achterna, nog steeds lachend en plagend. „Waar komt dat allemaal vandaan?" De woorden, in onschuld door een kind gesproken, klonken als een doodskjbpk in de ooren van Constance en Arthur Channing. En Constance voelde zich door denzelfden angst aangegrepen als Ar thur na zijn gesprek met Hopper onder de olmen. HOOFDSTUK XXI. Mijnheer Butterby. De klok van de Helgtonleigh kp^be- draal deed acht slagen hooren ae postbode deed zijn ronde door de Bou- daries. Vroeger zou een doodgewone dienstdoende postbode niet in de pracht het in zachten vorm, door den heer Al barda geuit. Noodig is, dat de minister van Water staat zich ernstig bezig houdt met het ver- keersvraagstuk. Voorts wenscht spr. een andere regeling van het radiovraagstuk hier te lande en 'bezuiniging door reor ganisatie van de weermacht in Inde. PLANWIRTSCHAFT EN LANDBOUW. Over dit onderwerp heeft Mr Dr A. A. van R'hijn een rede gehouden in de jaar vergadering van den Chr. Boeren- en Tuinders-bond. Aan het verslag van die rede ontleenen wij Spr. wees er op, dat wij leven in een tijd van geweldige economische ontredde ring. Het is begrijpelijk, dat in een derge- lij'ken tijd het streven naar Planwirtschaft opkomt. Intusschen is het standpunt van vele voorstanders der Planwirtschaft tegenover het huidig productie proces wei nig billijk. Zij verwijten aan dit productie proces, wat voor een groot gedeelte aan storende invloeden van buiten (verdrag van Versailles, tolmuren enz.) moet wor den geweten. Storende invloeden als deze zouden b.v. in een gesocialiseerd produc tie-proces een niet minder verwoestende werking uitoefenen. Vooral de socialisten hebben de Plan wirtschaft een concreten vorm gegeven. Tegen een internationale socialistische Planwirtschaft als door hen wordt nage streefd, heeft spr. ernstige bezwaren. Ef is vooreerst het historische be zwaar, dat op deze wijze de maatschappij teveel als product van organisatorische groei wordt gezien. Voorts het poli tieke bezwaar, dat een dergelijke Plan wirtschaft een wereldplan onder centrale leiding veronderstelt. Daarvoor ontbreekt vooralsnog de wil tot samenwerking tus schen de staten, terwijl het ook bij vol doende samenwerking onoverkomelijke be zwaren zou opleveren staten met zoo ge heel uiteenloopende economische structuur in één verhand samen te brengen. Ten slotte noemde spreker nog het e t h i s c h e bezwaar, dat een Planwirtschaft thans zou leiden tot het opleggen van een ijze ren discipline aan den mensch. Dit moet in strijd worden geacht met het beginsel van de waarde van de menschelijke per soonlijkheid, ook in het Evangelie neer gelegd. Naast deze bezwaren tegen Planwirt schaft in het algemeen levert een Plan wirtschaft voor den landbouw nog bij zondere moeilijkheden op. De landbouw is sterk afhankelijk van de natuur. De eene oogst valt ruim uit, de andere mislukt. Het plan moet daardoor telkens geheel worden verstoord. Daar komt nog bij, dat veranderingen in het plan in den landbouw pas na veel tijd effect kunnen hebben. Een fabriek kan iederen dag haar prodüctie inkrimpen; een landbouwondernemihg slechts een maal per jaar, n.l. hij het uitzaaien voor den nieuwen oogst. Ook is van veel be- teekenis, dat het aantal ondernemingen in den landbouw tienduizenden bedraagt, waardoor het uitvoeren van een productie plan hier wel moeilijker is dan in de in dustrie, waarin bedrijfstakken met 10 of 20 fabrieken voorkomen. 'Spr. verwacht daarom geen heil van een socialistische Planwirtschaft. Wel moet worden gestreefd naar meerdere b e - drijfsorganisatie. Het tijdperk van het individualisme in het productie proces is voorbij. Op de samenwerkings- gedachte moet meer den nadruk worden gelegd. Het is de groote worsteling van den tijd in welken vorm die gedachte in dat bedrijfsleven moet worden verwezen lijkt. Het juiste verband tusschen staat en organisaties is nog geenszins gevonden. De oplossing voor dit vraagstuk door het fas cisme in Italië en het nationaal-socialisme in Duitschland gebracht, kan niet worden aanvaard, omdat de organisatie hier ge heel bij den staat wordt ingelijfd. Het or ganisatorische leven moet niet van boven af worden opgelegd, maar van onderen op zich ontwikkelen, terwijl ook de vrij heid van organisatie moet blijven gehand haafd. Komende tot de maatregelen door de regeering ten 'behoeve van den landbouw genomen, meende spr., dat der regeering ten onrechte het verwijt van systeemloos- en luister van de Boudaries zijn toege laten. Immers, dit stadsdeel werd uit sluitend bewoond door de hoogere gees telijkheid, die zich haar post niet liet thuisbezorgen als doodgewone stervelin gen. Neen, alle brieven voor een der huizen in de Boudaries bestemd, wer den door den postbode in de bus aan het toegangshek geworpen en de portier bezorgde ze dan aan hun verschillende adressen. Maar de vorige portier was met het stijgen der jaren half blind en geheel en al onnoozel geworden. Sommige brieven verloor hij; andere vergat hij, weer andere bezorgde hij aan het ver keerde adres, terwijl een groot aantal volgens hem, nooit in zijn handen was geweest. In 'tkort, hij stichtte een on zegbare verwarring; daarom werd de portier van dat deel van zijn taak ont slagen, dat door den postbode werd over genomen. Er was nu een nieuwe por tier, maar men had de oude gewoonte niet weer ingevoerd. Ring ring; ring ring; een van de eigenaardigheden van de Boudaries was, dat bijna alle deuren een bel had den en geen klopper; steeds verder ging de postbode dien morgen, bijna overal brieven achterlatend. Eindelijk kwam 1 hij voor ae ueur van den heer Galloway 1 en beide met, het lawaai, waarmee alleen een postbode of een straatjongen kan bellen, maar toen hij opengedaan werd, held wordt gsmaakt. Niemand weet voor uit hoe de crisis zal verloopen. Wij staan telkens voor verrassingen, waardoor in cidenteel ingrijpen noodig is. Nu de ge volgen der crisis zich duidelijker afteeke- nen, zal meer eenheid in de genomen maatregelen kunnen worden gebracht. Een belangrijke stap in die richting doet de Landbouwcrisiswet, waarvan de wer king tot meer productie zal moeten wor den uitgebreid. Voor zoover de ervaring leert, dat bepaalde maatregelen ook voor normale tijden beteekenis hebben, zal de landbouworganisatie daarmee haar voor deel moeten doen. Gedacht wordt hierbij b.v. aan de concentratie van den uitvoer van bacon naar Engeland, waardoor de groote achterstand van Nederland op liet gebied der qualiteitsproductie kan worden ingehaald. Ook overigens blijft, volgens spr., voor een bedrijfsorganisatie van den landbouw nog zeer veel te doen om het bedrijf er weer boven op te helpen. Hoezeer de land bouw nog voorlichting voor betere pro ductie methoden noodig heeft, leeren b.v. uitlatingen van de vereeniging van Pluim veehouders. Verlaging der productiekos ten zal mede kunnen worden verkregen. Naar aanleiding van dit referaat voer den verschillende leden het woord. In zijn antwoord werd er door Dr van Rhijn o.m. op gewezen, dat 't de Regee ring is, die de verantwoordelijkheid draagt en blijft dragen en dat zij rekening heeft •te houden met de belangen van alle groe pen der bevolking. Mede met 't oog daar op, maande spr. zijn gehoor om, hoe on aangenaam de Regeeringsmaatregelen misschien ook mogen 'zijn, niet al te critisch daarover te oprdeelen Daarbij is •spr. er van overtuigd, dat als gesteld dat dit mogelijk was al die maatregelen b.v. voor een week 'buiten werking werden gesteld, dezelfde boeren en tuinders, die nu zoo klagen over die maatregelen, daar om zouden roepen, omdat hun moeilijk heden dan nog grooter zouden zijn. Wat betreft een opmerking over de „zelfvoorziening", zeide spr., dat wij nood gedwongen op 't oogenblik in die rich ting gaan, doch dat men zich toch er wel rekenschap van moet geven wat 't betee kent wanneer een land zijn geheele econo mische structuur wijzigt. Wat moet er gebeuren, wanneer wat niemand voor zien kan de economische opleving komt. Zullen wij dan weer moeten veranderen. Met alle kosten en verliezen, die dat met zich brengt? Bovendien er zijn landen, die dit middel der bescherming hebben toe gepast, doch wat heeft het die landen ge holpen? Spr. besloot met te herhalen, dat hij van „Planwirtschaft" niets verwacht. Doch evenmin is heil te verwachten van het „individualism e", waarvan spr. in deze vergadering meer heeft ge hoord dan hij had verwacht. WARM WATER met nachtstroom of gas, voor keuken of bad. Installateur: J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Zeeuwsch-Vlaamscho Tramweg-Ma, atschappijN. V. Aan het verslag over het boekjaar 1932, uitgebracht in de algemeene vergadering van aandeelhouders der Z. V. T. M. te Ter Neuzen gehouden, ontleenen wij liet volgende: Ook dit jaar konden door ons geen sui kerbieten voor de fabrieken „Moerbeke" en „Wittouck" worden uitgevoerd, omdat deze bieten door onze regeering van steun waren uitgesloten. Alle kans op het slui tend maken van onze bedrijfsrekening was daardoor verkeken. De uitzaai van suikerbieten was ditmaal wel meer dan in 1931, doch de volle toegestane 80 pot. werd niet bereikt. De beide suikerfabrie ken te Sas van Gent werkten ook in do afgeloopen campagne; „Wittouck" 'lag stil en „Moerbeke" verwerkte geen bieten uit Holland. In deze ongunstige omstan digheden is het wel dubbel te betreuren, dat door het Rijk het subsidie voor de exploitatie dit jaar belangrijk vermin derd is. Het personenvervoer per tram ging achteruit door het reizen per auto en den algemeen heerschenden drang om te bezüinigen, waardoor per tram voor had hij alleen een brief en een krant af te geven. Zakenbrieven werden gewoon lijk direct aan het kantoor geadresseerd. Mijnheer Galloway was halverwege zijn ontbijt. Hij was geen langslaper en hield er van 't heele uur van acht tot négen aan zijn ontbijt en de Times te wijden. Zoo nu en dan, zooals ook dezen morgen, ging hij voor achten al aan tafel, dat hij zijn ontbijt beëindigd kon hebben voor de brieven kwamen. Zijn personeel wist bij ondervinding, dat hij Han iets bijzonders met de post ver wachtte. Zijn knecht kwam binnen. Hij legde brief en de courant naast zijn meester neer. Mijnheer Galloway vouwde de Ti mes open, wierp een blik op de beurs en het financiëel overzicht, legde toen de krant terzijde en greep den brief. Deze kwam van zijn neef, den heer Robert Galloway. Hij bevatte ook de en veloppe waarin het bankbiljet verstuurd was. „Je ziet", schreef de heer Robert, „dat er met de lakken niet geknoeid is. Ze zijn volkomen gaaf. Daarom vermoed ik, dat je je vergist hebt, toen je meende het bankbiljet erin geschoven te heb ben." Mijnheer Galloway bekeek de enve loppe aandachtig. Zijn neef had de lak ken niet geschonden bij het openen van den brief, maar de enveloppe was boven opengesneden. In kleinigheden was hij zaken minimaal en voor genoegen vrij wel niet meer gereisd werd. Onze bedrijfsont- vangsten, ofschoon door het grooter bie- tenvervoer iets gunstiger dan in 1931, zijn ook dit jaar niet toereikend voor het dek ken van onze kosten en de vaste lasten. Ultimo 1932 waren 120 personen in vas ten dienst. Het ,als crisismaatregel, op 24 September 1931 ingevoerde bijzonder ver laagd tarief voor granen, zaden en peul vruchten is vanaf 1 Januari 1932 ook toepasselijk gemaakt voor kunstmeststof fen. Voor aardappelen is vanaf 6 Mei 1932 eveneens een speciaal verlaagd tarief van kracht geworden. De totale bedrijfsontvangsten bedroo- gen f 337.801,59 (vorig jaar f294.378,46). Het aantal vervoerde gewone reizigers was 212684 (vorig jaar 248606); de op brengst van het personenvervoer incl. bagage was f 74202,99 (v. j. f 86644,47). Dank zij den grooten uitzaai herstelde het vervoer van suikerbuiten zich eenigs- zins. Wij bereikten nu een cijfer van 87 millioen K.G. bieten tegen 48 millioen in 1931. Het vervoer van andere goederen be droeg ruim 92 millioen K.G. (vorig jaar 76 millioen K.G.); tot deze vermeerdering droegen in hoofdzaak bij meststoffen, de veldvruchten en wegmaterialen. 't Vraeht- opbrengstcijfer van het geheele goederen vervoer was f 253.197,4-6 (het vorig jaar f 197.559,14). Nehalennia. Van de Vereen, tot- instandhouding van Walcheren's na tuur- en stedenschoon „Nehalennia" is verschenen het verslag van de gehouden vergaderingen in 1931 en 1932, waarbij ter illustratie zijn opgenomen prachtige fo to's van de beroemde gobelins uit de Abdij van Middelburg, welke tafereelen in ta- pijtvorm weergeven uit liet beleg van Mid delburg in 15721574 en dat van Zie- rikzee in 1576. Aangezien tot op heden van deze gobe lins slechts een portefeuille met zeven vrij primitieve kopergravuren bestond, is deze uitgave van de vereeniging „Neha lennia" van bijzondere beteekenis te be schouwen. Middelburg. In de algemeene vergade ring van het departement Middelburg van de Maatschappij tot Nut van het Alge meen is benoemd tot lid in de Commissie voor de Spaarbank in de vacature ont staan door het aftreden van den heer P. Dumon Tak, Mr J. A. Dumon Tak. Na afloop vereenigde het bestuur zich ten huize van den voorzitter, Mr H. Pleyte, om afscheid te nemen van den heer P. Dumon Tak. Goes. De Harmonie „Euphonia" zal vanavond een volksconcert geven Dit con cert wordt in den tuin van het Schutters hof gehouden. De toegang is vrij voor iedereen. Kinderen onder 14 jaar worden echter alleen onder geleide toegelaten. Bevolking. Ingekomen: G. Meijers, dienstbode, van Hoedekenskerke, Oost- singel 90; L. W. Mieras, dienstbode, van Arendskerke, Oude Vischmarkt 4; J. G. den Boer, dienstbode, van 's-Heer Arends kerke, Oude Vischmarkt 12; J. van der Voort en gezin, magazijnmeester, van Kloetinge, Wil'helminastraat 74-; H. G. van Hartesveldt, reiziger, van Apeldoorn, Wijngaardstraat 13; A. J. Kersten, rijks klerk, van Doetinchem, Opril Gr. Markt 10; A. Zuidijk, dienstbode, van Kloetinge, Nieuwstraat 49; T. Ouwehand, zonder beroep, van Batavia, Kreukelmarkt 3; A. van Veen, zonder beroep, van 's-Heer Arendskerke, Violenstraat 30; H. Wester, kappersbediende, van Steenwijk, Ganze- poortstraat 3; A. Polfliet, geb. Knopjes, zonder beroep, van 's-Heerenhoek, Oude Singel 70; M. de Looff, timmermansknecht van Wissenkerke, 's-H. Hendr. kinderen- straat 63; M. A. van Melle, onderwijzeres, van Eindhoven, Opril Gr. Markt 4; S. J. de Kubber, zonder beroep, van Kloetin ge, Keizersdijk 18; A. A. Kerkbove, geb. van Hoorn, zonder beroep, Keizersdijk 18; J. J. Verhage, geb. Manneke, zonder beroep, van Breskens, Zonnebloemstraat 33; J. Francke, dienstbode, van Kloetin ge, 's-Heer Hendr. kinderenstraat 56; H. D. Amperse en gezin, melkknecht, van Kloetinge Julianastraat 31; Ph. J. Hach- mer, geb. Bleijenberg, zonder beroep, van Zierikzee, 's-Heer Hendr. kinderendijk 29; een methodisch mensch en gewoonlijk maakte hij zijn brieven op die manier open. Het zou beter voor hem geweest zijn, had hij geleerd even methodisch met zijn geld om te springen. „Ja, Robert heeft gelijk", overwoog de heer Galloway. „De lakken zijn niet aan geraakt, sinds ik ze gestempeld heb. Het biljet moet dus van tevoren uit den brief gehaald zijn. Wie heeft het ge daan?" Hij zat met den elleboog op tafel, zijn kin in de hand, de enveloppe voor hem. Schijnbaar bestudeerde hij het omslag nauwlettend, in werkelijkheid was hij in gedachten verzonken. „Het lijkt waarlijk wel op tooverij", riep hij na een poosje uit. „Voor zoover ik kan te weten komen, is er niemand op het kantoor geweest en toch verdwijnt me zoo maar een bank biljet. Maar bankbiljetten verdwijnen niet, als er geen handen zijn om ze te doen verdwijnen, en ik zal doen, wat ik gisteren zei en de politie waarschuwen. Als er iemand dat zaakje kan uitvis- schen, is het Butterby. Was het lak ver broken, dan zou ik het postkantoor heb ben aangegeven, de schuld lag dan bij hen en zij moesten het maar uitzoeken; zooals het nu staat, is het mijn zaak." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 5