«S)e 9ovet der Dmuken lleib Kerknieuws Onderwijs. Rechtzaken verre heeft overtroffen. Aan de athletiek noodig 10, 8 en 0 dagen te laten werken, al naar gelang men is ingedeeld in groep Gij, die Uw lichaam in con ditie wilt houden, gij kunt niet voorzichtig genoeg zijn. Voor U is alleen maar het beste goed genoeg. Drinkt „Perl", den nieuwen verfris- schenden - gezonden drank. De drank, die alles bevat wat goed is in vruchten. Vloeibaar Hollandsch Fruit. „Perl" is een zuiver natuurproduct, dat meer doet dan alleen Uw dorst lesschen, het komt ook Uw gezondheid ten goede I WAARSCHUWING eeniging 8302 zielen. Hat aantal leden, niet-aangesloten bij het ziekenfonds, steeg tot 2642, zoodat geconstateerd mag wor den, dat ook in deze kringen de groei zich regelmatig voortzet. In de samenstelling van het bestuur kwam geen verandering. Weliswaar be dankte de secretaris-penningmeester op de jaarvergadering, gehouden 7 Juli 1932, omdat hij meende, dat de ontwikkeling van de ziekenhuisverpleging hier ter sle de hem het verder actief deelnemen aan het werk onzer vereeniging onmogelijk maakte, doch op de algemeene vergade ring, gehouden 28 December 1932, werd hij weer in dezelfde functie herkozen. Een woord van dank aan dhr Van de Sande, die gedurende zijn afwezigheid de functie van secretaris-penningmeester waarnam, is hier zeker op zijn plaats. In een algemeene vergadering werd be sproken de aansluiting bij de Vereeniging Ziekenhuisverpleging op Walcheren ge vestigd te Middelburg. Waar dit bestuurs voorstel niet de vereischte 3A meerderheid verwierf, bleef de vereeniging zelfstandig bestaan. In de 2de algem. vergadering werd be sloten de progressieve contributieregeling op te heffen en een tarief te maken, waar van de voorwaarden geheel gelijk waren aan de bestaande regeling voor ldasse A. Door de opheffing van het Gemeente lijk Ziekenhuis het Gasthuis en de belang rijke wijziging der tarieven van de zieken huizen Bethesda en St Joseph was het niet langer mogelijk de klassen B en G te handhaven. Ondanks den vrij sterken groei van het ledenaantal in 1932, daalde zoowel het aantal opnamen als het aantal verpleeg- dagen eenigermate. Toch was ook nu zoowel het een als het ander in vergelijking met de Middel burgsche cijfers nog aan den hoogen kant Aan premiën werd ontvangen f21.864,23. Er was een saldo over het afgeloopen jaar van f 868,32. Op de vordering der firma P. J. Sie gers en Zn werd in 1932 35 pet. ontvan gen. Of de afschrijving, groot 45 pet. vol doende zal blijken is nu nog niet te be palen. Door de storting van f 436,26 in het reservefonds en het winstsaldo, groot f 868,32, vermeerderde het bezit in 1932 met f 1304,58. De vastgestelde contributie heeft, ge zien de verhoudingen ter plaatse, tamelijk wel de behoefte aan verpleging gedekt. Van groote overschotten is geen sprake geweest, hoewel we toch, zonder de dé- bacle bij de firma Siegers Zn plm. 4500 gld. rijk zouden zijn geweest. Goes. Van de geheele rij middenstands woningen aan de Terwelstraat (met het hoekhuis er bij gerekend, 7 woningen) zijn er thans nog twee bewoond. Enkele van deze huizen staan zelfs reeds geruimen tijd leeg. Voor de betrokken vereeniging een bedenkelijk verschijnsel. Maar ook voor de gemeente, die straks de gevolgen mee kan dragen, als het mis loopt. En haar financieele toestand is al zoo pre cair! Ook te Goes is evenals te Mid delburg een vergadering gehouden door de commissie Zeeland van de Landelijke Commissie ter bestrijding van de gevol gen van jeugdwerkloosheid. Uitgenoodigd waren de gemeentebesturen en andere daarvoor in aanmerking komende perso nen. Voorzitter was de heer Mr P. Die- leman. Voor het gesprokene kunnen wij ver wijzen naar het verslag van de te Mid delburg gehouden vergadering. De opkomst was gering. Slechts Goes en Hoedekenskerke waren present. Krabbendijkc. Door de Ned. Spoorwe gen is aangesteld voor het bezorgen van goederen voor Krabbendijke en omgeving de heer Jac. van Boven Hz., vrachtauto- dienst alhier. Waarde. Woensdagmiddag vergaderde de Gemeenteraad voltallig. De pensioen grondslag van den burgemeester werd vastgesteld op f 1280. Alsnu is aan de orde de gemeenschap pelijke regeling betreffende de gasvoor- ziening van de gemeenten Krabbendijke, Kruiningen, Rilland-Bath, Schore en waarde door het gasbedrijf der gemeente Goes. B. en W. adviseerden deze regeling aan te nemen. Hierover werd door verschil lende leden het woord gevoerd. Nadat de regeling artikelsgewijze behandeld was, werd tot stemming overgegaan en werd besloten met algemeene stemmen de re geling aan te nemen. Daarna volgde de beëediging van den Gemeente-ontvanger, dhr M. Waterman Andr.z. Bij de rondvraag vroeg dhr A. Water man Az. naar de reden van het niet-gun- nen aan de aannemers P. Sonke en G. Meeuwsen voor het graafwerk van den kabel. Weth. van Weele antwoordde, dat de inschrijving te hoog was en dat een herbesteding zou plaats hebben. Dhr J. J. Mol vraagt, of B. en W. wil len letten op de zijkanten der wegen, b.v. K-erkweg en de weg bij L. Overbeeke. De voorzitter zegt toe hieraan aandacht te Bchenken. Dhr Mol vraagt ook of er geen verbree- ttmg van den weg bij Luchtenburg ge maakt kan worden met het oog op auto gevaar. B. en W. zullen zien wat hier ge daan kan worden. Daarna sluiting. Wemeldinge. Opening nieuwe voetbalterrein V. V. Wemel- d'nge. In aansluiting op de reeds ge plaatste berichten kunnen wij thans nog melden, dat het aantal inschrijvingen oor de vrije deelname de verwachtingen en ringrijderij doen in totaal 6070 per sonen mee. Daarnaast nog gymnastiek- demonstratie door W. I. K. en voetbal wedstrijden. Burgemeester Keijzer heeft toezegging gedaan het terrein officieel te openen, terwijl het eerelid der Vereen, dhr P. J. J. Dekker de aftrap voor den wedstrijd WemeldingeIerseke zal doen. De feestcommissie mocht van verschil lende zijden medailles of geldbedragen voor aankoop van prijzen ontvangen. Ook de fanfare O. K. K. en de mond orgelclub Concordia zullen hun medewer king verleenen. Na afloop der wedstrijden zal de burgemeester de prijzen uitreiken. De opening is bepaald op Zaterdag a.s. De badgelegenheid aan den z.g. Franschen Trap is door de goede zorgen van het Polderbestuur en dhr den H. zeer veel verbeterd. Het Polderbestuur heeft daar twee betonnen trappen laten aan leggen, zoodat de gelegenheid om in het water te komen veel wordt vergemakke lijkt. Dhr den H. heeft een zestal kleed hokjes geplaatst. Ook heeft hij een paar bakens (tonnen met vlag) in het water verankerd ter plaatse waar de stroom merkbaar begint te worden. Over een zeer groot gedeelte zijn verder alle ongerech tigheden als steenen en zeewier opge ruimd. Nu nog een zwemclub opgericht! Bictjekerke. Woensdagavond hield de af deeling van den Ned. Chr. Landarbei- dersbond onder leiding van haar voorzit ter, dhr P. Wouters baar eerste jaarver gadering. Na een kort openingswoord van den voorzitter en enkele mededeelingen, brachten de beeren G. Melis en J. Schreij- enberg, resp. secretaris en penningmees ter hun jaarverslagen uit, waaruit bleek, dat de afdeeling, opgericht 12 Mei 1932, met aanvankelijk 10 leden, thans 17 leden telt. Verschillende malen is vergaderd. Er is geconfereerd met de werkgeversorgani satie over het vaststellen van een loonre- ling. Ook is de afdeeling aangesloten bij de Ghr. Besturenbond te Koudekerke. De kas sloot met een batig saldo van f 13,95. Afgedragen aan bet hoofdbestuur werd f 356,31. Uitgekeerd werd aan de leden, bij werkloosheid f 628,60. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden voorzitter en secretaris herkozen. Benoemd werd tot bestuurslid van het tuberculosefonds, uitgaande van het Chr. Nat. vakverbond, dhr A. Janse Pzn. Be sloten werd den te benoemen bode een vergoeding te geven van 1 cent per lid en per week. Met algemeene stemmen werd hierop tot bode benoemd dhr J. Schrijen- berg. Hierna sluiting. Ritthem. Maandag j.l. vergaderde de Raad. Ged. Staten berichten de verdaging van de goedkeuring van de gemeen tebe- grooting tot 1 Juli a.s. De uitkeering ingevolge art. 3b van de wet van 15 Juli 1929 is voor het uitkee- ringsjaar 1932'33 vastgesteld op f 4285,73. Een verordening aanwijzende de tijd vakken, waarbinnen landbouwverlof kan worden verleend, werd z. h. st. vastge steld. Naar aanleiding van het verzoek van het bestuur der Godshuizen te Middel burg, betreffende deelname aan een rege ling voor bet inrichten van een barak voor lijders aan besmettelijke ziekten te gen storting van f 0,40 per inwoner ineens hebben B. en W. zich eerst in verbinding gesteld met het Chr. Ziekenhuis „Bethes da" te Vlissingen. Deze stelt nu voor een vleugel van haar ziekenhuis in te richten voor verpleging van besmettelijke zieken tegen betaling van f 0.10 per inwoner. „Bethesda" is echter ook bereid om de regeling, die tot nog toe geldt en die geen bezwaar heeft opgeleverd voort te zetten, n.l. dat de ge meentebesturen hun besmettelijke zieken bij haar laten verplegen tegen een vergoe ding van f 3.75 per dag met een toeslag van f 0.50. B. en W. stellen nu voor de bestaande regeling, n.l. verpleging tegen f 4,25 per dag te doen voortduren en hen te machtigen om, indien zij van liooger- hand gedwongen worden, een overeen komst te sluiten met het ziekenhuis „Be thesda" te Vlissingen. Aldus besloten. De Raad stelde f 5 beschikbaar voor een huldeblijk aan den A. N. W. B. in verband met het 50-jarig bestaan van dezen bond. De kring „Walcheren" der Geitenfok- vereenigingen verzocht den Raad zijn meening uit te spreken over het verkrij gen van een provinciale verordening, waarbij het verboden wordt bokken ter dekking te hebben, die niet ingeschreven staan in het stamboek van een rechtsper soonlijkheid bezittende vereeniging, die volgens haar statuten verbetering van het geitenras beoogt. Dhr v. d. Putte vindt een dergelijke verordening zeer ingrij pend. Voor rundvee is er ook geen derge lijke beperking in het leven geroepen. Weth. de Pagter acht een zoodanige ver ordening zeer gewenscht. Na stemming bleek, dat de Raad prijs stelde op een pro vinciale verordening, waarbij de „wilde bokhouderij" wordt geweerd. Het bekende adres van de gemeente Poortvliet werd met algemeene stemmen voor kennisgeving aangenomen. De exploitatievergoeding aan de Bijz. school over 1931, ingevolge art. 101 der L. O.-wet 1920 werd vastgesteld op f 11,26 per leerling, overeenkomstig de uitkeering der gemeente Domburg. Voorts werd een voorschot ten bedrage van f 150.ver leend op voormelde vergoeding over 1933. Hierna was aan de orde een voorstel van B. en W. om de gemeentelijke werk verschaffing voort te zetten tot 5 Aug. &.s. en in een periode van 8 weken zoo a, b of c. In Aug. of Sept. komt er hoogst waarschijnlijk werk in Zeeuwsch-Vlaan- deren, waarbij alle werklooze landarbei ders een tijdelijk bestaan kunnen vinden. Het mag niet meer voorkomen, dat even als het vorige jaar de arbeiders op Wal cheren in de werkverschaffing werkzaam blijven en allerlei bezwaren opperen tegen het werk in Zeeuwsch-Vlaanderen, alwaar men toen noodgedwongen Belgische krachten moest aannemen. Het voorstel van B. en W. werd z. h. st. geaccepteerd. Den secretaris werd op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend. Verschillende heeren spraken hun leedwe zen over zijn vertrek uit. Ook de voorzit ter was deze meening toegedaan. Een voorstel van B. en W. om over te gaan tot electrische straatverlichting lokte eenige discussie uit. B. en W. advi seerden den Raad hiertoe over te gaan, vooral omdat deze verlichting met veer tig watt lantaarns goedkooper en in ver band met gedane metingen ook sterker is dan de bestaande gasverlichting. Dhr Cevaal wil de gasverlichting be houden. Deze zal z. i. zeker ook goedkoo per worden. Dhr Wisse wil met de gas fabriek onderhandelen. Dhr de Visser wijst op de weinige medewerking die de gasfabriek aan particulieren verleent. Er gingen stemmen op om nog eens met de P. Z. E. M. te onderhandelen, om te trachten in ruil voor de electrische straatverlichting een eenigszins voordee- liger regeling voor de garantielijnen te verkrijgen. Hiertoe werd z. h. st. besloten. De vergadering ging hierna in comité- generaal. Na heropening besloot zij een opzichter aan te stellen, die belast zal worden met het opzicht bij het onder houdswerk aan de gemeentegebouwen te gen een vergoeding van 10 pet. van de onderhoudskosten. De afvoering van het Welzingsche Voetpad van den ligger van wegen en voetpaden mag volgens mededeeling van Ged. Staten geschieden door inzending van een kleine wijzigingskaart. Met 6 te gen 1 stem (die van dhr J. de Pagter) besloot de Raad dit pad aan den openba ren dienst te onttrekken. Nu hoogstwaarschijnlijk de gemeente O.- en W.-Souburg niet in staat zal zijn mede te betalen aan de aflossingen van een geldleening voor vernieuwing van den Ritthemschen Straatweg dient een andere oplossing gevonden te worden. Er zal daarom prijsopgave gevraagd worden voor een wegbedekking met GoudaJite en andere dergelijke producten benevens voor een klinkerbestrating. Dhr J. de Pagter wijst op den Groenen weg, alwaar de graszoden fijngemaakt dienen te worden. De voorzitter zegt een onderzoek toe. Dhr Wisse wilde zoo spoe dig mogelijk de werkloozen de Bosschaart- weg laten verbeteren. Hierna sluiting. (Pas beden ontvangen. Red.). Colijnsplaat. Dinsdagavond werd op de bovenzaal van de Ghr. bewaarschool een bijeenkomst gehouden, teneinde een afdee ling van den Bond van Chr. Oranjever- eenigingen op te richten. Hoewel de opkomst zeer gering was, werd toch getracht een vereeniging op te richten. Nadat Ds Bons was voorgegaan in ge bed, zette burgemeester J. W. A. Stüte doel en streven van een Chr. Oranjever- eeniging nader uiteen. Alle aanwezigen waren bereid mede werking te verleenen en toe te treden als lid. Een bestuur van 5 personen werd geko zen, n.l. de burgemeester, Ds Bons, I. P. van Breda, P. Dourleyn en P. Goulooze. Besloten werd, de contributie te bepa len op minstens f 0.50 per lid en per jaar. Op voorstel van Ds Bons werd de ver eeniging den naam toegekend van „Bij bel en Oranje". Op het oogenblik bestaat de vereeniging uit 15 leden. Men vertrouwt echter, dat meerderen zullen toetreden. Tholen. Terwijl dhr J. Bierens alhier in de weide op de hoeve Kettingdijk werk zaam was, werd hij door een zijner paar den zoodanig tegen het hoofd getrapt, dat twee ernstige wonden aan hoofd en hals ontstonden. Dr Duinker alhier heeft hem per auto thuis gebracht en de wonden ge hecht. Dank zij de goede zorgen van ons gemeentebestuur, kan deze gemeente mo menteel trotsch zijn op haar mooie wan deling. Op sommige gedeelten is het ver ouderde wilde houtgewas omgehakt en zijn daarvoor keurige perken met hees ters en rododendrons in de plaats ge komen, een en ander omzoomd met een kort gehouden groenen grasrand. Het is nu een genot een wandeling te maken over Tholens mooi begroeide en aange legde wallen. Woensdagavond kwam de Thoolsche Oranje vereeniging in algemeene vergade ring bijeen. De voorzitter, Dr Veltenaar, bracht dank voor de spontane wijze waar op de burgerij op 1 Mei had feestgevierd en voor de medewerking van particulie ren en vereenigingen, daarbij ondervon den. Tholen heeft getoond in dezen één te zijn. De heer Amsing heeft gemeend te moe ten bedanken, doch de heeren Schot en Wagtho zijn op hun besluit teruggeko men. Zoodoende is er slechts één vaca ture. Besloten werd een aantal nieuwe leden toe te laten, zoodat het ledental gestegen is tot 140. Na stemming worden tot bestuurslid gekozen de heeren Dr Veltenaar, voorz.; Ingezondan Madedaellng, V1 Drinkt er zooveel van als U lust U blijft U frisch en fit voelen. Hero ,JPcrl" is een zuiver Natuur* product, zonder eenige chemische toevoeging. De gouden kleur en de zuivere, frissche smaak zijn er door de natuur aan gegeven Hero ^Perl" bevat geen alcohol. f\ Joh. Bal, secr.; C. Baurdeoux, penningm.; P. Ornee, W. v. Liere, W. v. d. Berge, J. v. Elsacker, S. Schot Bz. en C. Wagtho. Tot eereleden de Burgemeester, Pastoor Ontzig, Ds Wolfensberger en de heeren Moelker en van Mechelen. Half Juli zal opnieuw worden vergaderd om dan plan nen te bespreken voor het vieren van 31 Aug. a.s. Op voorstel van den heer Ornee, werd besloten voor dit jaar de contributie te verhoogen met 50 pet., even wel vrijblijvend. Verzocht zal worden aan de bevolking op 2 Aug. a.s. te willen vlaggen. Hierna bracht de heer Ornee namens de aanwezigen het bestuur dank voor de goede uitvoering van het Oranje feest op 1 Mei j.l., waarna sluiting volgde. Voetbal. Kloetinge. Woensdagavond speelde de voetbalclub Unitas I en II gecombineerd tegen Excelsior I en II gecombineerd uit Goes. Ruststand 20. Eindstand 62 in 't voordeel van Unitas. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hindeloopen, J. J. G. Frank, cand. te Utrecht. Aangenomen naar Gorinchem, G. Sun- dermeijer te Akkerwoude. Evang. Luth. Gemeente. Beroepen te Harlingen, G. H. Brandt prop. te Amsterdam. Afscheid. Ds Z. Hoek heeft, we gens ingang van zijn emeritaat, Zondag j.l. afscheid gepreekt bij de Geref. Kerk van Zonnemaire met Hebr. 13 20 en 21. Aan bet einde werd de scheiden de leeraar toegesproken door ouderling J. i van Dijk namens Kerkeraad en Gemeente, en door Ds M. Heuzeveldt, van Nieuwer- kerk (Z.), namens de Classis Zierikzee. Toegezongen werd Psalm 134 3. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Januari 1934, aan G. L. Breedvelt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van en leeraar aan de R.H.B.S. te Bergen op Zoom. De Mulo-examens. Tot des kundigen voor deze examens, welke te Goes, Arnhem, Nijmegen en Breda zul len worden gehouden, zijn o.a. benoemd voor Duitsch mej. R. B. de Jonge en de heer Ad. Mets Jr., voor kennis der na tuur de heer B. H. Ligteringen, voor aardrijkskunde de heer G. van Alten, voor geschiedenis de beer J. "Waverijn en voor rekenen en handelskennis de beer G. A. Teunis, allen te Vlissingen. Vechtpartij in Z.-Vlaan deren. In Zeeuwsch-Vlaanderen ligt het rustige Boschkapelle. Doch sommigen van de inwoners verstoren bij tusschen- poozen die rust door vecht- en scheld partijen, waaraan overmatig bierverbruik niet vreemd was. Zoo gebeurde het, dat in den avond van 15 Januari de land bouwer P. R. bij zekeren N. op bezoek kwam en aldaar aantrof zekeren C. B. M., die de reputatie heeft van vechtersbaas te zijn. R. zou tegen M. een veete hebben gehad, welke haar oorzaak heeft in hét feit, dat N. tegen hem als getuige was opgetreden in een strafzaak, waarbij hij tot f 20 boete is veroordeeld. „Met jou heb ik nog een appeltje te schillen", zou R. hebben gezegd en eeni- gen tijd later wachtte hij N. op, dien hij te lijf ging en zoodanig mishandelde, dat er twee dokters aan te pas moesten ko men om hem weer op de been te helpen Er volgde een aanklacht en R. moest ter zake van zware mishandeling voor de Middelburgsche rechtbank terecht staan. Deze sprak R. vrij, doch het 0. M. ging in hooger beroep, zoodat R. gisteren op nieuw Voor het Hof te 's Gravenhage terecht stond. Aanvankelijk had R. ont kend ten huize van N. te zijn geweest; later is hij op deze verklaring terugge komen, doch hij bleef zijn onschuld be tuigen. Behalve den mishandelde werden eeni ge getuigen gehoord, wier verklaringen grootendeels ten voordeele van R. waren. De advocaat-generaal zeide in deze ge schiedenis een weerkaatsing te zien van de schilderijen van Jan Steen en Van Ostade. Biergelagen gevolgd door vecht partijen, zijn in vele grensplaatsen niets ongewoons. Spr. meende uit de aanvan kelijke ontkentenis van R., dat hij ter plaatse is geweest en mede door de feiten, zooals die zijn komen vast te staan, te moeten opmaken, dat verdachte wel de gelijk aan het te laste gelegde misdrijf schuldig is, zooals ook door het O. M. bij de Middelburgsche Rechtbank is aange nomen. Mitsdien concludeerde spr. tot vernietiging van het vonnis en eischte te gen R. 9 maanden gevangenisstraf. Door den getuige M. was een civiele vordering ad f 118 ingediend, welke vor dering R. betwistte, daar hij onschuldig zeide te zijn. Mr. J. Weijl betoogde, dat, zelfs indien R. zich aan mishandeling zou hebben schuldig gemaakt, hier niet van zware mishandeling mag worden gesproken, daar vaststaat dat M. minstens 3 kwar tier na het gepleegde feit moest fietsen, teneinde zich te laten verbinden. Ook uit de getuigenverklaringen is geenszins ge bleken dat R. dit misdrijf zou hebben ge pleegd. Mitsdien verzocht pleiter bevesti ging van het vrijsprekend vonnis. Arrest 14 Juni a.s. 9 maanden gevangenis straf voor aanrijding. Hel gerechtshof te Amsterdam heeft gister in hooger beroep bevestigd een vonnis van de Haarlemsche rechtbank, waarbij een vrachtrijder, die in October van het vo rige jaar, toen hij dronken achter het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 3