Gemengd Nieuws Rechtszaken Land- en Tuinbouw •chelijk fu voorgekomen data bijeen komst te beleggen en wees e? op dat het z.i. thans de juiste tijd is om op de goed koopst mogelijke wijze de aansluiting tot stand te brengen, te meer daar het voor al voor de ingezetenen van groot belang is dat zij over goed en voldoende drink water zullen kunnen beschikken. De Burgemeester zegt, dat bij vrijwillige in beid» richtingen in geetremd. Onmid dellijk na de ontsporing is een aanvang gemaakt met de opruimingswerkzaamhe den. gezien had. Voor de meeete artikelen kon geen prijs bedongen worden, die flink bo ven de productiekosten uitkwam. Het om zetcijfer daalde, ook door mislukking van den pruimenoogst, met f 47000. In totaal werd geveild voor f 680.746.31 tegen vo rig jaar f 727.118.15. De heer Koert ren 'Wolfaartsdijk Spr. sprak er zijn bevreemding over uit, dat op het adres tegen de waterlei ding door personen is geteekend, waar van het hem bekend is, dat zij in den zo mer altijd zonder water zitten en door hen, die op de vergadering van V.V.V., waarin de mogelijkheid van aansluiting aan de waterleiding in den breede is be sproken, zich voor aansluiting verklaard hebben. De heer H. Folderman zelde niet te kunnen begrijpen, waarom B. en W. deze bijeenkomst noodig hebben geoordeeld; adressanten zijn niet tegen de waterlei ding op zichzelf, doch tegen net feit, dat men verplicht wordt tegen zijn wil aan te sluiten. De burgemeester zet nader uiteen, dat B. en W. wenschten te weten hoe de ge steldheid ten opzichte van deze aangele genheid bij de ingezetenen is, alvorens zij den Baad een of ander definitief voorstel doen. Men weet toch even goed als spre ker, dat voor verwezenlijking van deze aangelegenheid geld noodig is en B. en W. zien geen kans de voor aflossing en rente benoodigde gelden op andere wijze dan door invoering van een verplichte aansluiting beschikbaar te krijgen. De heer de Bruijn vraagt hoe groot de kosten van aanleg zijn, terwijl de heer 'lilroe vraagt of de kosten niet gemeente lijk gedragen kunnen worden, daar toch ook anderen dan de inwoners van Vrou wenpolder van het water zullen genieten en wijst op het halen van water uit de waterleiding door personen die buiten de kom woonachtig zijn en bij droogte gebrek aan water zullen hebben. De burgemeester deelde mede, dat de totale kosten worden geraamd op f 12500, welk bedrag z.i. bij uitvoering van het grondwerk in werkverschaffing plusmi nus f 1000 kan worden verlaagd. De ge raamde kosten aanhoudende zal geduren de 30 achtereenvolgende jaren per jaar een bedrag van f 1000 noodig zijn voor voldoening van rente en aflossing, waar van ongeveer f 200 door de gemeente zal worden gedragen en de resteerende f 800 zullen moeten worden gevonden door de aansluitingen. Voor degenen die in den zomer water zullen halen zonder aan gesloten te zijn zal een afzonderlijk tarief worden vastgesteld, waarvan de winst ten goede zal komen ter verlichting van al of niet verplicht aangeslotenen. Spr. stelt zich voor, dat bij verplichte aansluiting de verschuldigde bedragen zullen variee- ren tusschen f5 en f 30 per jaar en per woning. De heer Janse zeide, dat adressanten tegen dwang zijn; als men een beroep doet op de saamhoorigheid, dan zouden de kosten door de bevolking van de go- heele gemeente moeten worden gedragen, doch als de kosten zooals nu het geval is door slechts een 70-tal hoofden van ge zinnen moeten worden opgebracht, kan men moeilijk van saamhoorigheid spre ken. De burgemeester zeide daarop, dat uit het adres niet is op te maken dat men tegen de waterleiding op zichzelf is en wat het verhaal van de kosten op alle inwoners betreft, gaat het z.i. niet op de inwoners van de Veerscheweg en den z.g Kattenpolder, die totaal geen belang bij de waterleiding te Vrouwenpolder heb ben, in de aan de aansluiting verbonden kosten te doen dragen. Dhr J. Polderman wees op het feil, dat het z.i. nu geen tijd is de inwoners, die toch al reeds voor zeer zware lasten zitten nu nog eens een nieuwe last van f 5 tot f 30 per jaar op te leggen. Dhr J. Mesu zeide het college van B. en W. niet meer te kunnen begrijpen; vroeger kon er niets, en nu in een tijd van depressie kan alles gebeuren; de waterlei ding is er hoofdzakelijk noodig voor de pensionhouders en de vreemdelingen, welnu, laten die dan de kosten dragen, doch niet degenen, die er totaal geen be lang bij hebben. De burgemeester licht toe, dat het juist in de bedoeling van B. en W. ligt dege nen die het meest belang bij de waterlei ding hebben ook het meeste te doen be talen, doch het gaat h.i. niet op alle kos ten op deze personen te verhalen. Dhr. J. Polderman wees er op dat het vreemdelingenverkeer in verband met de in de lucht hangende salarisverlaging eerder zal verminderen dan toenemen. De heer Janse zeide, dat het adressanten volkomen koud laat of er waterleiding komt of niet, zij zijn alleen tegen dwang t.o.z. van het al of niet aansluiten. Mej. Duvekot wees er op, dat er geen behoefte aan water is; zij vindt het meer dan treurig, dat men gedwongen wordt aan iets te moeten betalen waar men geen behoefte aan heeft. De burgemeester zeide, dat hij nog ieder jaar klachten in ontvangst heeft moeten nemen dat er geen water is, en nu B. en W. het daarheen willen leiden dat ieder een waterkraan in zijn huis kan krijgen is men er fel tegen en is er ineens meer dan voldoende water. De heer L. Duvekot zeide niet tegen de waterleiding te zijn, doch tegen het op leggen van dwang. De heer De Visser en de Bruijn zeggen het adres te hebben geteekend op grond, dat zij tegen het opleggen van dwang van welken aard ook zijn en stelden de vraag of het niet mogelijk is, dat de wa terleiding er komt en de daaraan ver bonden kosten te dekken zonder de in voering van een verplichte aansluiting. aansluiting er zeker 75 pCt. van do in woners van Vrouwenpolder souden moe ten aansluiten. Spreker zeide, dat het hem toch genoegen deed, dat er tweeërlei strooming in de meening van adressan ten is waar te nemen en gelooft te mogen aannemen, dat deze bijeenkomst toch zal blijken van vruchtbaren aard te zijn ge weest. De heer W. van Hekken, voorzit ter van V.V.V., stelde de vraag of de door den Raad te dezer zake te nemen beslissing nog wat kan worden uitge steld; na te dezer zake van den Burge meester een toestemmend antwoord te hebben verkregen, verklaarde hij, dat het Bestuur van V.V.V. dan zal trachten het daarheen te leiden, dat de aansluiting alsnog mogelijk wordt zonder dat een verplichte aansluiting zal moeten wor den ingevoerd. Ds Tjebbes verklaarde blij te zijn de besprekingen te hebben mogen volgen en dat het hem verwonderd heeft, dat er zooveel personen tegen de waterleiding zijn en wees er op, dat het hebben van waterleiding van groot be lang is en in nauw verband staat met den bloei van V.V.V. Het vreemdelingen verkeer gaat ontegenzeggelijk vooruit, die vooruitgang moet men aanmoedigen en niet afbreken, de vooruitgang komt de afdeeling Vrouwenpolder ten goede en schept tevens mogelijkheid tot werkver ruiming; wanneer het het vreemdelingen verkeer goed gaat, dan gaat het ongetwij feld alle inwoners goed, daar zij allen in meerdere of mindere mate van dit goed gaan profiteeren. De Burgemeester zeide het zeer toe te juichen, dat het Bestuur van V.V.V. bereid is alsnpg stap pen te doen, die kunnen leiden, dat de waterleiding er komt zonder verplichte aansluiting en hoopt, dat de door het Bestuur daartoe in te stellen pogingen met succes zullen mogen worden be kroond. Na dank te hebben gebracht aan de opgekomenen voor hun aanwezigheid en de wijze waarop de gedachtenwisseling heeft plaats gehad, wordt de bijeenkomst, die ook door alle raadsleden werd bij gewoond, door hem gesloten. Axel. Raad contra Ged. Sta ten. Gisteren was in voltallige zitting de Raad bijeen. Benoemd werd als hulpfitter dhr G. van Bendegem, die als zoodanig op proef werkzaam was. Er waren ook een aantal verzoeken om aankoop van bouwgrond, o.m. van dhr H. P. DielemanKoole, die daar n.l. in de Wilhelminastraat een vereenigingsge- bouw wil stichten. Alle aanvragen wer den toegestaan, zoodat Axel binnenkort een vereenigingsgebouw zal hebben, waaraan groote behoefte bestaat. De rekening en verantwoording van de Gezondheidscommissie kwam nu aan de orde. Deze Commissie kost de gemeente duizend gulden. Sommigen meenden dat dit bedrag te groot is naar het werk dat er voor gedaan wordt. Het meeren- deel van den raad wil bezuinigen. De financieele toestand der gemeente dringt daartoe. Dat Ged. Staten daar anders over den ken, bleek ook nu weer. De Raad had in een der vorige vergaderingen besloten om op 't salaris van den buitenbode 50 pet. te korten. Deze betrekking wordt als een bijbaantje waargenomen door een der gemeenteveldwachters. Gedep. Staten zeiden: het zal niet gaan. Dhr van Kampen meende dat dat bitter stemt. En niet alleen dhr v. Kampen, maar nog 5 andere leden meenden hier tegen te moeten protesteeren en betoog den: Velen hebben geen inkomen, ja lij den groote verliezen, andere groepen lij den een kwijnend bestaan, velen hebben niets dan steun, en toch mag zelfs op een bijbaantje van een goed gesalarieerd amb tenaar niet gekort worden. Een conflict tusschen Raad en Ged. Staten zal op den duur niet te vermijden zijn, volgens som migen. Op het salaris van de vroedvrouw, dat 700 gulden is, was door den Raad f 100 gekort. Ook dat mag niet van Gedep. Staten. Het verslag van den correspondent der arbeidsbeurs gaf een somber beeld der werkloosheid. In het verslag werd er op gewezen, dat er nog vele arbeiders van andere gemeen ten zijn die hier komen werken, terwijl de ingezetenen op straat loopen. Over dit rapport werd nog veel gesproken. Binnen 10 dagen zal opnieuw de Raad ter vergadering worden opgeroepen, om de werkloozenkwestie onder het oog te zien. Elecirische trein ontspoord. Drie licht gewonden. Gistermiddag te kwart voor vier is de electrische trein nr 2456, komende uit de richting Alkmaar, bij het binnenkomen van het station Krommenie, ontspoord. Van de uit vier wagons bestaande» trein zijn er drie ontspoord, die dwars over de rails kwamen te staan. Er bevon den zich in den trein ongeveer 25 reizi gers; van wie drie licht gewond werden, hoofdzakelijk door glasscherven. Het bleek gelukkig, dat de verwondin gen, welke de reizigers hadden opgeloo- pen, niet van ernstigen aard waren. Na te zijn verbonden konden zij huns weegs gaan. Er heeft zich geen paniek voorge daan. Dat het ongeluk nog zoo betrekkelijk goed is afgeloopen, wordt toegeschreven aan het feit, dat de ontspoorde rijtuigen van staal zijn gebouwd. Het treinverkeer Omtrent de ontsporing kan nog worden gemeld, dat de trein, die een vaart had van ongeveer 85 k.m., in de bocht is ge derailleerd. Twee der wagons zijn van de spoorbaan over de daarlangs loopende sloot gevlogen en vervolgens in het wei land gekanteld. De twee andere rijtuigen zijn schuins op de rails blijven staan. De rails zijn over een afstand van 50 M. on geveer 1 M. opgelicht. De wissel bij de splitsing in het rech terspoor heeft verkeerd gelegen, tenge volge waarvan de ontsporing is geschied. Een passagier heeft een arm gebroken en is in het Verpleeghuis te Wormerveer van geneeskundige hulp voorzien; de an dere gewonde reizigers hadden ontvellin gen opgeloopen. Taxi rijdt op vrachtauto in. Twee gewonden. Op den Rijks straatweg te Laren is gistermiddag om streeks vijf uur een Amsterdamsche taxi, welke een vijftal personen naar Barne- veld zou brengen, op een vrachtauto ge reden, met het gevolg, dat twee der in zittenden, de logementhouders Ph. v. d. Hoorn en N. de Man, beiden uit Amster dam, werden gewond. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat de taxichauffeur niet bijtijds had gezien, dat de vrachtwagen, welke voor hem uitreed, stopte. De taxi werd geheel vernield. Ontploffing. Een 20-j a- rig meisje gedood. Gisteravond is aan boord van het motorschip „Troost el kander" van den schipper Riksten uit Uithuizen een ernstige ongeluk gebeurd. Het schip, komende van Amsterdam, had juist de Oranjesluizen verlaten, toen de luchttank van den motor uit elkaar sprong. De 20-jarige dochter van den schipper, die in de machinekamer bezig was lucht bij te pompen, werd wegge slingerd en kreeg vreeselijke verminkin gen aan het hoofd, ten gevolge waarvan zij kort na het ongeluk is overleden. Politierechter te Middelburg. P. D., 55 j., handelaar te Bouchaute, (B.), wegens beschadiging van een paal, toebehoorende aan A, S. Bonte te Phi lippine. Eisch en uitspraak: vrijspraak. F. E. M. V., 34 j., reiziger te 's Graven- hage, wegens verduistering van een drie tal waschapparaten, toebehoorende aan A. Rookus, te Groede. Eisch: 1 mnd. gevangenisstraf voorw. proeftijd 3 jaar, uitspraak vrijspraak. A. v. d. V., 45 j., klompenmaker te Koe wacht, wegens beleediging van A. L. Kemseke. Eisch en uitspraak f 10 of 5 d. h. G. v. H., 38 j., landbouwer, J. G. v. H., 31 j., en J. G. v. H., 72 j., zonder beroep, allen wonende te Sluis, wegens mishan deling te zamen en in vereeniging van Jan Oosterbaan te St. Kruis. Eisch en uitspr. ieder f 3 of 1 d. h. L. T. C., 31 j., werkman te Beille, we gens het onttrekken van een rijwiel aan een beslag daarop gelegd door een ambte naar der directe belastingen te Sluis. Eisch en uitspraak f 25 of 10 d. h. A. A. D., 49 j., landbouwer te Zaam- slag, wegens opzettelijk een hond pijn veroorzaken, door dien hond met een steen te gooien. Eisch f 15 of 10 d. h., uitspr. f 10 of 5 d. h. W. de P., 19 j., werkman te Zaam- slag, wegens mishandeling van A. A, D., door hem een steen tegen het hoofd te werpen. Eisch en uitspraak f 10 of 5 d. h. J. V., 25 j., bootwerker te Ter Neuzen, wegens verzet tegen de agenten van poli tie Sol en v. d. Wall toen zij hem ter zake van overtreding naar den Waterschout wilden geleiden. Eisch f 20 of 10 d. h., uitspraak f 15 of 10 d. h. A. C. W., 64 j., zonder beroep te IJzen- dijke, gedetineerd, wegens bedelarij te Middelburg. Eisch en uitspraak 2 d. h. en 3 jaar R. W. I. Hooger beroep. Door A. van P., 19 j., werkman, en A. R., 18 j., werk man, beiden wonende te Vlissingen is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Politierechter te Middel burg van 30 Mei 1933, waarbij zij ieder wegens diefstal veroordeeld zijn tot een maand gevangenisstraf. Veilingsvcreeniging „Zuid-Beveland". De veilingsvereeniging „Zuid-Beveland" 'hield Dinsdagmorgen in „Slot Osfende" te Goes, haar algemeene vergadering. De voorzitter, de heer H. A. II a n k e n, opende de vergadering met een kort woord van welkom. In het bijzon der tot den heer Ir v. d. Plassche, die hij hulde bracht voor netgeen hij voor de fruitteelt deed. Spr. wijst op den moei lijken toestand. Wat 1933 brengen zal, is nog niet te zeggen. Allerwege wordt ge confereerd, maar van resultaten is nog niets bekend. Spr. 'hoopt, dat '33 iets meer licht zal bréngen dan het achterliggende jaar. Jaarverslag. De secretaris, de heer Van der Poest Clement, bracht hierna zijn jaarverslag uit. Spr. zegt, dat ook nu de resultaten niet zijn zooals men ze gaarne Spr. sprak de hoop uit, dat de gasten gauw van de veiling verdwijnen zullen, omdat ze niet, als de leden, kunnen mede leven. Verder wees hij op den ontvangen steun ad f 12.365.18, welke slechts een lapmiddel was, hoewel de veiling alles deed om in dezen een beter reslutaat te krijgen. Toch werkte de steun ook wel mede om kleine bedrijven in stand te hou den. De regeling voor den steun 1933 na gaande zou men tot de overtuiging ko men, dat alleen de „geveilde" producten in den steun zullen deelen. Spr. ging vervolgens de opbrengst der verschillende producten na en zeide, dat de veiling, dank zij groote besparing van kosten en loon, zich behoorlijk kon bewe gen en ook de noodige afschrijvingen kon doen. Het bestuur onderging geen veran dering. Met den handel werd voortdurend contact gehouden. Het ledental bleef op peil en bedraagt 619. Materiaal is er vol doende en in goede toestand. Spr wijst in verband met de elite veiling er op, dat op voering der kwaliteit steeds 'n eisch blijft. Op de laatst gehouden bestuursvergade ring werd besleten een commissie in te stellen, die aan kwaliteit en verpakking der druiven aandacht zal schenken en leiding aan de kweekers zal geven. Er is een proef genomen met het ver huren van materiaal op langen termijn, doch bij een ruim fruitjaar zal die niet herhaald kunnen worden. Met élitefruit gaat men in de richting van eenmalige verpakking. Uniformiteit is in het be lang van den handel. Het personeel werk te tot tevredenheid. Spr. zegt, dat de af slager, M. Schipper, op medisch advies, zijn betrekking moest neerleggen. Hij was tot het einde een plichtsgetrouw vervuiler van zijn taak. Met de Ned. Spoor wordt overleg gepleegd om het abonnement voor het onderhoud te verminderen. Spr. besluit met den wensch, dat men zal komen tot het veilen van winteraard appelen en uien, en het a.s. jaar eenige verbetering in net algemeen zal brengen. De voorzitter zegt dadelijk mede- deeling aan de leden te zullen doen zoo spoedig de „gedwongen veiling" van re- geeringswege een feit wordt. Het komt er wel toe, dat alleen de geveilde pro ducten gesteund worden. Na advies van de commissie, bij mon de van den heer Dekker, Kapelle, werd de rekening over het dienstjaar 1932—33 onveranderd goedgekeurd. Evenzoo volg de vaststelling der balans en verantwoor ding der ingehouden veilingspercentages 193233. De benoeming van een lid in de commissie tot het nazien der rekening werd aan het bestuur overgelaten. De percentages voor de te betalen pro visies werden, zonder discussie, op de zelfde bedragen van vorig jaar gesteld. Ook de contributie werd onveranderd gehandhaafd. Hierna volgde verkiezing van vier be stuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren M. van Harmeien, A. Lous, A. van der Poest Clemont en W. J. Robijn. Allen werden met groote meer derheid herkozen. De voorzitter deelt mede, dat er 4008 kisten te koop zijn k 20 ct. per stuk. De heer H. Koert, Wolfaartsdijk, maakt aanmerking op den prijs van het water voor zijn druivenkas. Hij wil aan drang door middel der veiling, om een lageren prijs. De heer P. Lindenbergh, lid be stuur Waterleiding-Mij „Zuid-Beveland", wijst er op, dat het tarief in dit opzicht reeds beduidend verlaagd is. De heer C. P. V o g e 1 a a r vraagt of het bestuur overtuigd is ,als de veilingsper centages, in verband met de omzetbelas ting 1 pet. verhoogd moeten worden, of dit zoo voort kan gaan. Dit, omdat tal van producten al niet meer loonend zijn. Het verschil tusschen personeel en kweekers wordt steeds grooter. De voorzitter merkt op, dat reeds pas de loonen verlaagd zijn. Het werk blijft hetzelfde of wordt omvangrijker. Goed personeel is ook van groot belang. Te groote bezuiniging hierop werkt vaak verkeerd. Intusschen wijdt ook het be stuur aandacht aan dit punt. De heer Vogelaar zegt, dat de le vensstandaard toch beduidend lager is geworden. De voorzitter zegt nogmaals, dat het bestuur aandacht aan deze kwestie wijdt. Voorts wil men in het algemeen wel bezuinigen op salarissen, maar liefst op die van een ander. De heer Van der Have zegt, als nog een stem opgaat voor loonsverlaging, dat het bestuur reeds plannen overwoog en kwam met verlagingen tot een bezui niging van f 1400. Dit bedrag mag niet weggecijferd worden, maar staat niet in verhouding tot wat het personeel er door missen moet. De werkzaamheden worden eer omvattender. Er wordt hard voor gewerkt. De heer Lindenbergh zegt, dat in normale tijden verhoogingen plaats had den moeten vinden. Die bleven ook ach terwege. De voorzitter: we hebben op de veiling geen achturigen arbeidsdag. Spr. zegt verder, in antwoord op een aanmer king uit de vergadering over de prijzen der emballage, dat Goes de goedkoopste veiling is. Men roept: Dat is Middelburg. De voorz.: dan moet u eens kijken naar de schuld van Middelburg. De heer v. d. Have: het veilingsper centage is er ook hooger. merkt op, dat kennissen wel eens zeggen wat heb jij een goed jaar gehad. Dit komt z.i. door de opgave aan de bladen, waar door de prijzen hooger lijken dan ze ziju. Spr. zou willen dat alle prijzen, ook van de mindere soorten opgegeven werden. Een klein percentage brengt maar den hoogsten prijs op. Het gemiddelde is zoo veel lager. Ook op de regeering maakt dit een verkeerden indruk. De voorz.: aan de regeering worden alle prijzen precies opgegeven. En in de couranten staat toch steeds van zooveel tot zooveel. De heer Koert zag liever in de bla den een gemiddelde prijs genoemd. De heer v. d. Plassche gevoelt hel bezwaar wel. Hij wijst er echter op, dat hij in zijn berichten steeds op dit punt de aandacht vestigt. Hij stelt steeds den toe stand voor, zooals deze in werkelijkheid is; dit wekt meer vertrouwen, dan dat men den schijn wekt, den toestand willens nog slechter voor te stellen, dan hij is. De voorz. wil een woord van hulde brengen aan de elite-commissie, die zeer goed werk deed. En hij hoopt, dat ze met dezelfde strengheid en opvattingen door zal blijven werken. De heer i r. v. d. P1 a s s c h e vestigt er, na een opmerking van den heer Voge laar, nog de aandacht op, dat hij inder daad met de publiceering der elite-prij zen, bedoelt, de zaak omhoog te voeren. Nu de buitenlandsche markten meer en meer gesloten zijn, moet Zeeland aan de groote steden gaan leveren, en daartoe moet steeds meer zorg aan kwaliteit en verpakking besteed worden. We moeten trachten het beste fruit steeds goedkooper voort te brengen. We moeten leeren, dat goed fruit in werkelijkheid go/ikooper is dan schurftig. De voorzitter zegt, dat de veiling als regel buitenlandsch fruit en groenten weert. Hij vraagt echter machtiging, in zeldzaam voorkomende gevallen, na de gewone veiling en tegen hooger percen, tage, buitenlandsch goed te mogen veilen. Dit is het belang van de leden. Nu gaat men er mee leuren. Dhr Bakker, 's H. Arendskerke, is er voor. Het is toch niet te weren De heer J. A. H. Hollander vraagt of de tijd niet aangebroken is, om een commissie te benoemen, die bepaalt, wan neer een bepaald product aangeboden mag worden. Vorig jaar werden de krui.-- bessen te vroeg aangeboden en kwamen in slechten toestand op de plaats van be stemming. De voorz. zegt, dat de kern is, ver plicht veilen. Zoolang dit niet geregeld i? kan ook een dergelijke maatregel niet mei succes doorgevoerd worden. Dhr Hollander merkt op, dat de regeering toch in die richting werkt. Hij wachtte daarop met zijn voorstel. Dei voorz, wil het korte oogonblik nog wachten tot dat zulks een feil wordt Dan zal het in studie genomen worden. Dhr Vogelaar wil voor het elite- fruit een verplichte eenmalige verpakking invoeren. De voorzitter zegt, dat het bestuur hier aandacht aan wijdt. De heer H oil an d er zegt, dat hij over de omzet-belasting gedacht beeft Die wordt niet geheven van coöperatie o zaken. Is het daarom niet gewenscht de vereeniging om te zetten in een coöpera tie? De secretaris zegt, dat de regeo ring, zoo zij geld noodig heeft, ook de coöperaties wel zal vinden. De heer Hollander merkt op, dal deze meening in het land niet gedeeld wordt. De voorz. zegt, dat dit punt in studie is bij het Centraal Bureau. Dit doet alle' om de veilingen buiten de Omzetbelasting te houden. Intusschen is de wet nog gw» feit. Er kunnen nog zooveel wijzigingel in komen. Spr. heeft voorts vertrouwen in den nieuwen minister wat land- en tulnhouw betreft. De heer Duvekot zegt, dat bet ont werp niet duidelijk is. Het schijnt zelf' dat do veiling twee maal zou moeten be talen en dan moet men wel coöperatief worden. De voorzitter wil dat punt verder laten rusten en zich niet in politiek ver diepen. Na nog eenige vragen beantwoord te hebben sluit spr. te ruim twaalf uur de vergadering. Als voorbeeld, dat ook het Hollundscbe fruit, mits het voldoende zorg geniet, tot rieden tijd bewaard kan worden, toon de de heer A. v. d. Have nog een groote, kleurige anpel. een door hem gekweekte Bramley Seedling. Invoer van zuivelproducten in Engeland. Elliott, de minister van landbouw, bee'1 gister in het Lagerhuis meegedeeld, dat hij onderhandelingen voerde met de grw- j te importeurlanden van zuivelproducten, om vrijwillig een beperking tot 80^ K- I van hun invoer voor de drie overeenkom stige maanden van 1932 in Juni, Augustus toe te staan, teneinde de E|,ge'_' sche veehouders te helpen. De invoer t!t?_ I treft voornamelijk melk, melkpoeder e- gecondenseerde melk in bussen, Ook ffie I de dominions werd onderhandeld om II 80 pet van hun kwantum toe te stemme dat bij de overeenkomst in Ottawa ise' |l paald. - Verder wordt met Argentinië onaf' handeld over vermindering van den port van bevroren vleesch met 10 F. voor een tijdvak van zes maanden, 1 Juli zou beginnen. De minister zei, dat hij nadere m,. tingen zou geven, zoodra alle onder)»4" delingen afgesloten waren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 6