REGEERINGSVERKLARING. Hoofdlijnen. WOENSDAG 31 MEI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 204 Dit nummer bestaat uit 2 bladen - EERSTE BLAD Birtenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tolof. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R, ZUIDEMA. Abonnementsprijs i 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertcntiën 30 cent per regel. ïngeienden mcdedeelingcn 50 cent per regel. Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto i 0.85. Bij contract belangrijke korting. De Regeering heeft hedenmiddag In de Tweede Kamer de volgende verklaring afgelegd: Het den 26sten dezer maand opgetre den Kabinet heeft er prijs op gesteld zoo spoedig mogelijk voor de Kamer te ver schijnen tot het doen van enkele mede- deelingen met betrekking tot het te vol gen regeeringsbeleid. Het is de Kamer en U, mijnheer de Voorzitter, erkentelijk voor de geboden gelegenheid om dit reeds enkele dagen na zijn optreden te kunnen doen. He toestand hier te lande en in Neder- landsch-Indië biedt in menig opzicht een beeld van volkomen ontwrichting en vraagt dus om snel en krachtig ingrijpen In beide gebiedsdeelen van het Konink rijk doet de economische inzinking thans haar invloed in zoo bedenkelijke mate ge voelen, op de algemeene volkswelvaart en op de daarmee verband houdende publie ke geldmiddelen, dat wachten mei verdere maatregelen tot een ineenstorting zou voeren. .Le Regeering is dan ook diep door drongen van den plicht alles le doen wat mogelijk is om verdere inzinking te voor komen. Het is om die reden, dat zij zich verheugt over den door den President der Vereenigde Staten gepubliceerden oproep tot samenwerking der Regeeringen op de komende economische conferentie te Lon den, waarmee Hare Majesteit de Konin gin in ondubbelzinnige bewoordingen in stemming heeft betuigd. He Regeering ia dan ook voornemens door hare delegatie naar die conferentie in deze rich Ling krachtig mede te werken. Intusschen mag de actie, die men zelf ter hand nemen kan daardoor niet ach terwege blijven. Eerste eisch is daarbij, dat het opnieuw verstoorde financieel evenwicht worde hersteld. Dit is reeds noodzakelijk, omdat iedere nalatigheid op dit punt het intreden van een beteren toestand economisch en sociaal in zeer sterke mate zou vertragen. Voor het financieel evenwicht is aller eerst een belangrijke inperking der pu blieke uitgaven onalwjjsbaar. Deze is niet te ontgaan ook al zou het uiterste be proefd zijn om door belastingheffing liet evenwicht te herstellen. Bestendiging van de geldende tijdelijke heffingen of vervanging door een equi valent daarvan, zoomede invoering van nieuwe heffingen waarbij in de eerste plaats gedacht wordt aan liet reeds in gediende ontwerp op de Omzetbelasting zullen echter, naast sterke bezuiniging, althans voorshands onvermijdelijk blij ken. Om herstel van de welvaart voor te be reiden zal ordening van het bedrijfsleven ter aanpassing aan de gewijzigde econo mische wereldstructuur van Overheids wege moeten worden bevorderd. Zonder hierbij reeds in bijzonderheden te treden wenscht de Regeering vast te stellen, dat hierbij geen enkele maatregel reeds vooraf mag worden buitengesloten, dus ook niet eene eventueele wijziging m onze handelspolitieke metboden. Voorts heeft het vraagstuk der werk- Ioosheid_ de volle aandacht der Regee ring. Zij is er zich van bewust, dat een grondige verbetering in den tegenwoor- digen toestand slechts denkbaar is door een krachtig herstel van het bedrijfsleven, dat ook om die reden onophoudelijk om belangstelling en inspanning van den sant der Overheid vraagt. daarnaast moet evenwel niet minder aandacht worden geschonken aan ver ruiming van werkgelegenheid en aan de werkverschaffing. De Regeering beschouwt het als haar Plicht, om, met inachtneming van de mancieele mogelijkheden, de cultureele en sociale volksbelangen te blijven behar tigen. Zoowel om tegemoet te komen aan do °or de crisis-omstandigheden zoozeer erzwaarde eischen met betrekking tot do lkswelvaart als ter wille van de door diezelfde omstandigheden in liet leven geroepen werkloosheidszorg, hoeft de Re- geering het noodig geoordeeld, wijziging te brengen in de verdeeling van den de- partementaien arbeid. De Minister van Economische Zaken dient in de toekomst zijn onverdeelde aandacht te kunnen-schenken aan de be langen van Landbouw, Handel en Nij verheid en dus ontheven te worden van zijn bemoeiingen met Arbeid en Arbei dersverzekering. Daarnevens is het der Regeering wen- schelijk voorgekomen, deze bemoeiingen te vereenigen met die betreffende de Werkloosheidsverzekering, Arbeidsbemid deling, Werkverschaffing, Steunverle ning en Volksgezondheid, welke alle le- zaam ondergebracht behooren te worden in een Ministerie van Sociale Zaken. De Regeering verwacht van deze con centratie van verwante belangen een zoo danige besparing op de uitgaven, dat zij de beperkte kosten, die de vorming van een nieuw ministerie meebrengt, verre zal overtreffen. Voorts zal de Minister van Financiën zich zoozeer hebben te concentreeren op het herstel van het financieel evenwicht, dat hij ontheven behoort te worden van de vaak veel tijd vorderende zorg voor de regelingen der ambtelijke salarissen en wachtgelden, terwijl de Minister van Wa terstaat, die in belangrijke mate betrok ken zal worden bij het vraagstuk der werkgelegenheid en die zich meer dan ooit zal hebben bezig te houden met het ook uit financieel oogpunt zoo gewichtige vervoerwezen, zal moeten worden ontlast van het bestuur van het bedrijf van de Posterijen, de Telegrafie en de Telefonie. De zorg voor de belangen die aan de Departementen van Financien en Water staat zullen worden onttrokken zal kun nen worden overgedragen aan den Minis ter van Binnenlandsche Zaken. Met deze regelingen hoopt de Regee ring een administratieve indeeling te ver krijgen, die bij de behoeften van het oogen- blik past en voor vele vraagstukken een snellere oplossing waarborgt dan tot he den mogelijk was. Dat het gezag zal worden hoog gehou den stelt de Regeering met nadruk op den voorgrond. Tegen extremisme, van welke zijde zich dat ook openbaart, zal met beslistheid worden opgetreden. Het oefenen van terreur tegenover de orde lievende bevolking en het verwekken van onrust, zullen zonder aarzeling worden tegengegaan. De plaatselijke Overheid kan daarbij op den steun der Regeering reke nen. De Kamer zal verstaan, dat het Ka binet, zoo kort na zijn optreden, zich moet bepalen tot mededeeling van de hoofd lijnen van zijn beleid en nog niet in staat is dit in onderdeelen aan te geven. De Regeering doet een ernstig beroep op de medewerking der Staten-Generaal De hachelijke toestand van ons volk eischt van allen om het door de moeilijkheden die zich voordoen en die nog te wachten zijn, heen te helpen. De Regeering ziet in de Christelijke volksaspiraties, die gelukkig een sterk en bestendig element in ons volksleven vor men, een bron van kracht. De erkenning daarvan zal spreken uit haar beleid. Zij zal echter het toespitsen van politieke en geestelijke tegenstellingen, ter wille van de noodzakelijke eendracht, vermijden. De Staten-Generaal zullen ongetwijfeld met de Regeering beseffen, dat de onge kend moeilijke vraagstukken, waarvoor wij ons gesteld zien, niet tot oplossing kunnen komen, indien men voor het ne men van onaangename en voor velen har de maatregelen zou terugschrikken. Zon der schroom zal men de tallooze proble men moeten aanvatten. Ook, ja juist in dezen zwaren tijd, acht de Regeering een gestadige samenwerking en voortdurend overleg met de Staten-Generaal van het grootste gewicht. Bouwende op Gods hulp vertrouwt zij, dat het doel, dat Regeering en Volksver tegenwoordiging beiden voor oogen staat, zal worden bereikt. Het Kabinet heeft gesproken. 7nn 11 T aard der zaa-k heeft het zich derlcnm, na zijn °Ptreden bepaald tot me- u van de hoofdlijnen van V VOeren freleid. geduU de tnad®re uitwerking zullen we de Rm ?°eten .hebben tot September als bksbegrooting wordt overgelegd. snel ai v°?.r^;ond wordt gesteld, dal otn ^SrÜPen noodzakelijk is hia* i algeheels ineenstorting zoowel 0 lande als in Indië te voorkomen, Om het gewenschte doel te bereiken zal krachtig worden meegewerkt om inter nationale samenwerking te be vorderen. Tegelijkertijd echter zal ook het na tionale werk met kracht ter hand wor den genomen. In de eerste plaats zal getracht worden het opnieuw verstoorde fiancieel even wicht te herstellen, door belangrijke in perking van de publieke uitgaven, besten diging van tijdelijke heffingen en invoe ring van nieuwe heffingen. Voorts zal het mogelijke worden ge daan om de aanpassing van het bedrijfs leven aan de economische wereldstruc tuur te bevorderen. Ook hieromtrent worden geen bijzon derheden gegeven. Wel wordt er de na druk op gelegd, dat geen enkele maatre gel reeds van te voren mag worden bui tengesloten, dus ook niet een eventueele wijziging in onze handelspo litieke methoden. Is een grondige verbetering van het ar beidsleven slechts mogelijk door herstel van het bedrijfsleven, daarnaast zal ook volle aandacht worden geschonken aan verruiming van de werkgelegenheid en de werkverschaffing. Teneinde de cultureele en sociale volksbelangen te beter te kunnen behar tigen, zal een wijziging worden gebracht in de verdeeling van den departemen talen arbeid. Met voldoening zal zeker worden ver nomen, dat de Regeering met kracht zal bevorderen, dat het gezag wordt hoog gehouden. Tegen extremisme van welke zijde zich dat ook openbaart, zal met beslistheid worden opgetreden. Het oefenen van terreur tegenover de ordelie vende bevolking en het ver wekken van onrust, zullen zon der aarzeling worden tegenge gaan. Dat de plaatselijke Overheid daarbij op den steun der Regeering kan rekenen, wordt nog ten overvloede verzekerd. Hieruit volgt uit den aard der zaak, dat ook zal worden toegezien of de plaatse lijke Overheid ten deze haar plicht be tracht. Terwille van de noodzakelijke een dracht zal het toespitsen van politieke en geestelijke tegenstellingen worden vermeden, maar dit verhindert de Re geering niet het uit te spreken, dat de erkenning van de Christel ij ke volksaspiraties uit haar beleid zal spreken. Dit is zeer algemeen uitgedrukt. Maar wij mogen er toch wel uit lezen, dat de Regeering tegen verdere ondermijning van de Christelijke grondslagen van ons volksleven, voorzoover dat op haar weg ligt, zal waken. Wij gaan een moeilijken tijd tegemoet. Dat blijkt ook uit de aan het slot uit gesproken meening, dat onaangename en voor velen harde maatregelen noodig zullen zijn. Nadere aanduiding van deze maatrege len ontbreekt. Maar d i t is wel duidelijk, dat de Re geering de werkelijkheid moedig onder het oog wil zien en dat het haar vaste voornemen is een krachtige herstel-poli tiek te voeren. Nadere beoordeeling van de te voeren politiek moet tot later wachten. Wel kan nu reeds worden gezegd, dat de hoofdlijnen met vaste hand zijn getrokken. Dit wekt vertrouwen. En niet minder het feit, dat de Regee ring haar werk wil doen, bouwende op Gods hulp. Moge het aan de medewerking van de Staten-Generaal, waarop een beroep wordt gedaan, niet ontbreken. De oorlogsschulden aan Amerika. Reuter meldde uit Washington: Het Witte Huis spreekt tegen, dat Roo sevelt zou onderhandelen over een gedeel telijke betaling van den schuldentermijn van 15 Juni. Men wijst er op, dat alleen bet Congres over de bevoegdheid beschikt om de schulden te regelen. De President kan het initiatief nemen tot onderhandelingen, maar elke vermin dering moet door het Congres worden goedgekeurd. Reuter verneemt, dat de Engelsche re geering bijna onmiddellijk een boodschap van Roosevelt verwacht over de schulden. Hef Duitsche visum voor Oostenrij'k. Gisteren is de wet afgekondigd, welke bepaalt, dat Duitschers, die naar Oosten rijk reizen, een visum op hun paspoort noodig hebben, waarvoor zij 1000 Mark moeten betalen. Duitschers, die inbreuk op deze bepa ling maken, stellen zich bloot aan een boete van ten minste 5000 Mark. Na Gandhi's vasten. De voedselstaking van Gandhi heeft tot resultaat gehad, dat verscheidene Hin doetempels geopend zijn voor de onaan- raakbaren. Gandhi heeft, zooals bekend, Maandag zijn drieweeksche voedselstaking ten gun ste van de paria's, onder groote plechtig heid beëindigd. Het huis waar Gandhi den tijd van zijn voedselstaking heeft doorgebracht, was dooT een groote me nigte Indiërs, Mohammedanen en Euro peanen omringd. Ongeveer 150 menschen mochten de hall binnen. Gandhi's bed werd opgerold en de menigte zong heilige liederen. De secretaris van Gandhi las met luider stem een voor deze gelegenheid door Rabindranath Tagore geschreven gedicht voor. Na een kort gebed dicteerde Gandhi den secretaris: In Gods naam heb ik mijn voedselstaking aangevangen, in Gods naam beëindig ik haar." Mevrouw Gandhi gaf den mahatma een glas sinaasappelsap. Gandhi is geheel verzwakt. Hij weegt thans nog maar 72 pond. Terrorisme in Spanje. In geheel Spanje zijn weer tal van da den van terreur gepleegd. In de steden Gijon, Perrol, Goruna, Granada en Alcala de Guadaira bij Se villa zijn bommen ont ploft. In laatstgenoemde plaats werden het huis van een werkgever en vijf andere huizen ernstig beschadigd. In Madrid, Saragossa en Gijon zijn tal van leden van linksradicale partijen ge arresteerd, nadat de politie een wijdver takte organisatie van terroristen had ont dekt. Kerk en Staat in Duitschland. De Evangelische Rijksbisschop, dr Friedrich v. Bodeischwingh, heeft in een persconferentie gisteren gesproken over de wijze, waarop hij zijn taak opvat. Hij hoopt, dat de kerk een vrije bondgenoote zal kunnen zijn van den zich vernieuwen- den staat. De kerk heeft van liaar recht, om nu en dan waarschuwend den vinger op te steken, gebruik te maken. Met allen eerbied voor de geschiedenis wil zij ech ter geen beschermster van verouderde vormen zijn. Hier en daar zal men oude medewerkers, die men, voor al wat zij gedaan hebben, dank verschuldigd is, moeten verzoeken, plaats te maken voor jongere krachten. Personen in de kerk, of het theologen of leeken zijn, die niet zijn opgewassen tegen de gevaren van on zen tijd, zullen verwijderd moeten wor den. De Rijksbisschop verklaarde allen stroomingen en bewegingen, die in de kerk leven, de broederhand te willen rei ken en wel in het bijzonder de beweging van Duitsche Christenen (nat.-socialis- ten). In antwoord op hem gestelde vragen verklaarde v. Bodeischwingh, dat de be trokken regeeringsinstanties niet voorne mens zijn de Luthersche, Gereformeerde en andere kerken met geweld samen te smelten, doch al deze kerken zullen ver tegenwoordigd zijn hij de medewerkers van den Rijksbisschop. De nieuwe Rijksbisschop zal Pinkster- Zondag te Berlijn in de Zionkerk predi ken, daarmede voor het eerst in zijn functie van Rijksbisschop optredend. Het is een opmerkelijk feit, dat het eerste op treden van den Rijksbisschop plaats heeft in een kerk in een van de arbeiderswijken van Rerlijn-Noord, en niet in een van de representatieve kerken van het Centrum. Landbouwprijzen in de Ver. Staten. De boeren in Amerika zijn voldaan over het rapport, uitgebracht door het ministe rie van Landbouw, waaruit blijkt, dat de prijzen van landbouwproducten geduren de de periode van 15 April15 Mei met 17 punten gestegen zijn. Deze stijging is de grootste sedert April 1919. De prijzen voor granen stegen met 15, voor vee met 8, 'voor katoen met 6 en voor wol met 42 punten. Zware straffen voor politieke misdrijven. Het Rijksgerechtshof te Leipzig veroor deelde gisteren na een proces dat een week duurde, een ingenieur, Fransch on derdaan, wegens verraad van militaire geheimen en eenig ander misdrijf, tot 8 jaar tuchthuis, 10 jaar eerverlies en on der toezicht stelling van de politie. De bijzondere rechtbank te Berlijn ver oordeelde eenige personen wegens ver spreiding van gruwelberichten. Een be diende in een magazijn van Tietz, die rondverteld had dat wegens de boycot meer dan 100 personen waren gedood en 1000 gewond, werd veroordeeld tot 1 jaar gevangenis. Een bouwvakarbeider werd veroordeeld tot 6 weken gevangenis om dat hij verteld had dat ergens vier lijkon waren opgegraven en dat een communis ter dood was gebracht. Het pact van vier. Uit Rome wordt gemeld: De onderteekening van het viermogend- hedenpact, welke gisteren zou plaats heb ben, beeft een kleine vertraging onder gaan. Men wacht thans op Duitschlands laat ste woord en op een mededeeling van de kleine entente, die thans ter zake beraad slaagt. Merkwaardig is, dat men, althans vol gens een bericht uit Berlijn, in Duitsche politieke kringen niet gelooft, dat het vier- mogendhedenverdrag zoo spoedig tot stand zal komen, als dit in sommige berichten wordt voorgesteld. Men wijst er op, dat Duitschland nog verschillende vragen 'heeft gesteld, waarop een antwoord nog ontvangen moet worden. Binnenland. De regeeringsverklaring. Treinontsporing te Krommenie. Loonsverlaging voor het Prov. personeel in Zeeland? Het spoorwegverkeer met Pinksteren. De heer Braat weer Kamerlid? Het voorzitterschap der Tweede Kamer. Buitenland. Geen vermindering der Amerikaansche oorlogsschulden Kerk en staat in Duitschland. De besprekingen te Genève. Nederlandsche garnalen in België. Te Ostende hebben zich onder de gar- nalenvisschers incidenten voorgedaan. Dezen hebben namelijk besloten eenige vischbandelaars te boycotten, omdat dezen garnalen uit Nederland hebben geïmpor teerd, terwijl de visschers hun vangst niet tegen loonenden prijs aan den man kon den brengen. Zij hebben nu een inval gedaan bij de importeurs van de Hollandsche garnalen. De visschers hebben bovendien besloten hun garnalen zelf op de markt te Brussel te gaan verkoopen. Vlotte discussie te Genève. Het was gisteren een kalme dag op de ontwapeningsconferentie. Vandaag komt het bureau bijeen, om te beslissen, of de algemeene commissie ook na 12 Juni nog met het werk door zal gaan, dan wel met het oog op' Londen, hetzij voor korten tijd, b.v. veertien dagen, hetzij tot October verdagen. De algemeene commissie heeft gisteren in eerste lezing voorloopig aangenomen 't hoofdstuk over het verbieden van den chemischen en bacteriologischen oorlog en de voorstellen der commissie-Politis over de schepping van een commissie tot vaststelling van de daden van aanval en over het Europeesche veiligheidspact. Een ander voorstel betreft het continen tale Europeesche veiligheidspact. Paul Boncour en de gedelegeerden van Polen en de kleine entente hebben het Europeesche veiligheidspact warm ver dedigd, terwijl daarentegen professor Rut gers de Nederlandsche bezwaren ertegen herhaalde, die minister Beelaerts van Blokland reeds voorheen tegen het soort gelijke Fransche denkbeeld had aange voerd. Professor Rutgers uitte zijn bezwaren op zoo deskundige en gematigde wijze, dat Politis hem hulde daarvoor bracht en onzen gedelegeerde voor izijn opbouwende critiek dankte. Professor Rutgers besloot zijn beschou wingen met de verklaring, dat Nederland weliswaar ernstig bezwaar tegen de toe treding heeft, doch dat dit nog niet wil zeggen, dat Nederland het Europeesche veilig'heidspact volstrekt onaannemelijk acht. 'Onze Nederlandsche regeering zal de mogelijkheid van een toetreding kun nen overwegen, indien de ontwapenings conventie inderdaad aan haar doel zal beantwoorden en een aanzienlijke mate van bewapeningsvermindering zal bren gen. Korte Berichten. Naast de reeds bekende en nog eenige nieuwe bladen is thans ook de „Haagsche Post" in Duitschland verbo den. Bij een groote razzia in de beruchte Grenadierstrasse te Berlijn werden 34 personen, o.w. misdadigers, wier opspo ring was verzocht en ongewenschte bui tenlanders gearresteerd. Een hoeveelheid gestolen goed is in beslag genomen. De Duitsche minister voor Voedsel voorziening en Landbouw heeft ten be hoeve van de boerenhoogeschool belang rijke middelen ter beschikking gesteld. De tractementen der ambtenaren en officieren in België worden met ingang van 1 Juni a.s. met 5 pet. verminderd. Braat weer in de Tweede Kamer? Te Utrecht heeft het centrale hoofdbe stuur van de Nationale Boeren-, Tuin ders- en Middenstandspartij vergaderd, o.a. ter bespreking van de Kamerverkie zing. De algemeene ledenvergadering had den wensch uitgesproken den heer Braat overal nr 1 te plaatsen, doch wel vrijheid van handelen gegeven aan de drie noor delijke provinciën, mits provinciaal, dus niet drie gelijkluidende lijsten, welke de macht in handen zouden geven aan 't Noorden, zouden worden ingediend. Ter vergadering te Utrecht werd er op aan gedrongen, dat de heer Vervoorn, die slechts 6000 stemmen had verkregen bij de Tweede Kamer-verkiezingen zou be danken ten behoeve van den heer Braat,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1