DE ZEEUW tweede blad. Uit de Provincie rsi ipeertenten uur; andriessen, Middelburg. algemeene ned. christelijke ambtenaarsbond. feuilleton. pü„ u°r/d was- »Je hebt Vrijdagmiddag en brief op de lessenaar van Jenkins Uit den Goeschen Raad. iet MeUJe als R G G. Er zal landeling dan op gelet. br. no. 30 |1JL. Souburg. >n prijs. REEDE, Waarde HUIS falcheren) gemeub. jlngenenz.BUIJS 21, Vllssingen. OOP: ite lVlassey-Harrls ■Zelfbinder. R U S E, Seroos- OOP: WONING (baar. lAM, Timmerman, Island. |rull een f AARS I], SCHOUT Gz., Ukte S MYTH'S NE en 8 stuks >TOREN. )RDSE, Seroos- •S 20 ct. p. p. p. p. NIEUWE (uk 5 ct. !EN GOES loOP: als nieuw, nieu wen, Hor en meer. Steenhoven bij |>f in ruil: O N N Y S. k, Veerscheweg te lOOP: KOOLRAAP- 1TTEN, Telef. 8ij, Krab- Middelburg VOETBALVELD. prijsopgaaf, lig- I te zenden o. 1. P, UX te Middelburg. feestdagen: Mooie ct., 3 p. Rollade envL 4 1, Kalfs- C. FREDERIKS, ielburg. ibouwersl voor lAAÏER Jringmachine W. Imuiden. lenteniershuis met looie bloemen- en vruchtb. Pr. gel. St.-Laurens. Inl. Is, Middelburg. |VRAAGD (nieuwe bouwing. Tjave van rente en tfo, 95, aan Boek- jliddelburg. Pr. Vaarzenvl. p. p. Versch m- |50, Vet Spek 35-40 lladr. 50 ct. a. P- Je, Tel. 21, M'burg Zomerhuisjes te J v. Koudekerke. 3 |waterl. 6 sip. p'- |s. cornelisse, [Middelburg. plaatsgebrek: JtIJWIEL 7-50 IJWIEL 8-— RIJWIEL 7-— jgte M 88, M'burg- v. Rundvl., Vette r ct. p. P. Vette lp. Dik Vet Spek. Tcurr. pr. Varkei»- Irraad strekt: Ge- fct. p. K.G. 5 K.G. japenvleesch voor fj. HOZEE, Been- ]78, Middelburg. 25 ct., Leeuw- rik., Lathyrus 40 p. 100. 10 versch. Begonia's 2 ct. KER, 't Zand. A.s- jprtstraat. Mager Spek 50, >n 60, Gehakt en V Kilo. 2 P. R«»- 13 p. Rollade 90 et. kkstr., Middelburg VAN DINSDAG 30 MEI 1933, Nr 203. Jaarvergadering te Middelburg en Vlissingen. Heden en morgen staan Middelburg en Vlissingen in het teeken van de Bonds vergadering van den Algemeenen Nederi. Christelijken Ambtenaarsbond. Reeds gis teravond kwamen de afgevaardigden uit het Noorden hier aan en de middagtreinen brachten tal van afgevaardigden en be zoekers uit het Gentrum en Zuiden van het land aan. Na de lunch in „St Joris" te hebben gebruikt, werd de eerste vergadering in °De Vergenoeging" te half twee door den voorzitter, den heer A. van D r i e 1, geo pend met het lezen van Haggai 1 en een hartelijk woord van welkom aan de tal rijk opgekomen afgevaardigden naar de hoofdstad van Zeeland. Aan de daarna uitgesproken openings rede ontleenen wij het volgende. Spr. begon met te herinneren aan de crisis, waarin wij leven en die wij hebben te zien als een oordeel Gods over de we reld. Met aangrijpenden ernst komt in deze crisis het woord van den profeet tot ons: „Gij ziet om naar veel, maar ziet, gij be komt weinig; en als gij het in huis ge bracht hebt, zoo blaas Ik daarin. Waar om dat? spreekt de Heere der heirscha- ren. Om Mijns huizes wille, hetwelk woest is en dat gij loopt elk voor zijn eigen huis". Het is onze gemeenschappelijke zonde, die alle verhoudingen verwoest, den vrede verstoort en ons geheele leven demorali seert. Daarom is het noodig het oog te richten op Christus, Die, door de grootste van alle crises heen, deze wereld zal verlos sen. Sprekende over de roeping der ambte naren, wees Spr. er op, dat de ambtenaar in de eerste plaats geroepen is, het gezag hoog te houden. Zij, die in dienst der overheid treden, moeten beseffen, dat zij de taak der over heid helpen uitvoeren en een vertrou wenspositie innemen, en dat daarmede onvereenigbaar is een gezindheid, die daarwerkelijk verzet tegen de gestelde machten als 'n oirbaar middel aanvaardt, De regeering moet bij de volvoering van haar taak kunnen rekenen op haar amb tenaren. Onze democratische regeerings- vorm, onze constitutioneele rechten wor den het best behartigd en het algemeen welzijn van ons volk wordt het best be vorderd door het wettig gezag te steunen. Niet „een" gezag, zooals door de sociaal democraten als vijgeblad voor hun dub belzinnige houding wordt opgemerkt, doch „het" gezag. De Christelijke vakbeweging is politiek- neutraal. Zij heeft onder elke regeerings- vorm een taak, namelijk de behartiging der economische belangen harer leden. Maar ten aanzien van het door God inge stelde gezag kan zij niet neutraal zijn. Zij eerbiedigt het gezag. De Christen-ambtenaar weet, dat de overheid regeert bij de gratie Gods. En al zal hij als staatsburger niet alle maat regelen van de regeering toejuichen, hij zal slechts langs legalen weg trachten zijn invloed op de overheid aan te wenden, doch nimmer langs revolutionairen weg. Daarom geen slaafsche onderwerping zooals de modernen beweren, doch als vrije arbeiders, wier hoogste vrijheid be staat in de gebondenheid aan Gods Woord wordt ons in datzelfde Woord den weg gewezen om ook als onderdaan en werk nemer sociale gerechtigheid te oefenen. Sociale gerechtigheid is een geestelijk goed! Daarom mag onze macht alleen ge steld worden in dienst van het recht en niet, gelijk bij modernen en neutralen, te zoeken het eenzijdig belang. Zeker, dat recht te betrachten is moei- lijk en heaft, gelijk Minister Donnés het in 1929 op de jaarvergadering van het C. N. V. uitdrukte, een dubbele zijde: „aanspraak en verplichting". En die laat ste zijde eischt zelftucht, zelfverlooche ning, een erkennen van anderer rechtma tig belang, een ondergeschikt maken van eigen belang. Als de regeering ons pijnlijk treft door de maatregelen bij 't rijksopvoedingswezen vindt men ons in het ministerieele kabi net om te getuigen tegen sociaal onrecht en zagen wij ons gesteund door de ge heele Christelijke vakbeweging. Moge het straks blijken, dat ons optreden, na het in uitzicht gestelde objectieve onderzoek naar de waarde der werkzaamheden en de juistheid van de titulatuur, succes ge had heeft. Verliest echter de Christen-ambtenaar den strijd, dan geeft bij, zij 't onder veel aanvechting, zijn zaak over aan Hem, Die recht zal doen. Spr. wees er vervolgens op, dat de toe stand, ook de financieele toestand van ons land steeds ongunstiger wordt. Tel kens worden de lichtpunten, die merk baar waren, weer verduisterd. Ook de ambtenaren ontkomen niet aan den ongunst der tijden. Ook zij moeten een deel van hun inkomen offeren. Het rijk, de provinciën, de gemeenten, ook andere publiekrechtelijke lichamen moe ten bijna zonder uitzondering maatrege len nemen tot verlaging der salarissen. Onze bond nam het standpunt in, dat niet bij voorbaat elke verlaging moest af gewezen worden. Niet in het negatieve ligt de kracht der vakbeweging. Doch dit be- teekent niet, dat wij e 1 k voorstel tot sala risverlaging bij voorbaat aanvaarden. Er moet behoorlijk overleg plaats vinden en ruimte gelaten om elk voorstel te bezien in het raam der omstandigheden. Op grond daarvan konden en mochten wij in gevallen, waar het peil der salarieering reeds veel te laag was, ons niet vereeni gen met een voorstel tot salarisverminde ring. Het heeft goed gedaan te bemerken, dat de houding van onzen bond ten aan zien van salariskortingen door onze leden volkomen wordt gedeeld, en dat ook in deze het hoofdbestuur het vertrouwen van onze leden heeft. Voor ons, aldus Spr., is er geen reden tot pessimisme ondanks de verwarring waarin wij verkeeren. Jezus is nedergedaald in onze armoede en schande. Hij is de Genadebron, ook voor ons gemeenschapsleven. Laten wij dan als Christelijk overheidspersoneel on ze rijke voorrechten, geestelijk en materi eel, zien. God is het, Die Zijn Woord bevestigt en ons toeroept: „Die in Mijne wegen wandelt zal Ik mijn heil doen aan schouwen", j Dit geeft moed om ondanks de crisis gemoedigd voort te gaan. Als wij ons ver trouwen stellen op God, dan zulten wij op vasten grond voortgaan te bouwen en te bewaren. Dan steken wij als Christe lijken ambtenaarsbond weer getuigend de banier omhoog, ook voor het arbeidster rein, met het: „De Heere regeert". De vergadering duurt voort. De congressisten worden te half vijf officieel door het Gemeentebestuur te Mid delburg ontvangen, waarna de gemeen schappelijke" maaltijd te Vlissingen in „Brittannia" zal worden gehouden. Vrij naar het Engelsch. 58) „Ik wilde, dat je niet overal een grap van maakte", riep Arthur uit, die werke- H=8?vSfen weet wel> dien middag, 9 9r van door ging en iy °P bet Wmo ij Z°^ passen. terwijl ik het orgel espeeMe? Er zat tweehonderd gulden in. kdjet is er op de een of andere geneimzmmge manier uit verdwenen." anush trok de wenkbrauwen op. ..wat kan Galloway anders verwachten, stuurt?" bedragen per brief ver- ,,Ja, maar het moet er uitgenomen zest «vn* £ef het kantoor verliet, wgt Galloway. Hij heeft de lakken van heeft ,-en cachet voorzien en de brief ongeschonden lSi°?d bereikt met dat h L lokken, een zeker bewijs, verzegelen?"4 niet uit*ehaald is ua ha'ald?"1»wie £eeft het er dar* uitge- aaaw? vroeg Hamish. HET NIEUWE KABINET. DeNederlander richt, na een be tuiging van hulde tot het gaande, een woord van welkom tot 't nieuwe kabinet. „Of wij geen critiek hebben op zijne samenstelling, of wij sommige dingen niet een weinig anders zouden wenschen? Ongetwijfeld! Waarom, gezien de uiteindelijke sa menstelling van het kabinet, geen zuiver parlementair ministerie gevormd kon worden, in nauwer samenwerking en in sterker verband met de pas-gekozen volksvertegenwoordiging, bleef naar ons oordeel onhelder. Volgens het rapport van 17 Febr. 1933 aan de Koningin over de noodzakelijk heid der Kamerontbinding, was de ver vroegde vorming van een parlementair kabinet het hoofddoel der uitgeschreven Kamerverkiezing. Naar een parlementair kabinet strekt „Dat is nu juist de vraag. Voor zoover ik weet, is er niemand in de nabijheid van dien brief geweest, behalve jij en ik. Yorke was weg, Jenkins was weg, Gallo way was weg. Hij beweert, dat er nie mand op kantoor moet zijn geweest, ter wijl jij er zat." „Kind noch kraai", antwoordde Ha mish. „Weet je het zeker, Hamish?" „Absoluut, tenzij ik ongemerkt in slaap ben gevallen. En dat zou heelemaal niet zoo onmogelijk zijn in dat duffe kantoor, tusschen stoffige paperassen, waar ik niets te doen had." „Hamish, kun je nu niet eens voor één maal ernstig zijn? Het is een ernstige kwestie". „De heer Martin Pope wenscht u te spreken, mijnheer", zei een klerk, het ge sprek onderbrekend. Martin Pope's ge laat verscheen ook al in de deuropening over den schouder van den klerk heen. Het was rood en hij scheen groote haast te hebben. „Hamish, hij heeft een brief ontvan gen en vertrekt met den trein van half twaalf", zei hij opgewonden. „Je moet een, twee, drie na.ar hot station om i"» eer laatste woordje met hem te wisse len. Je zult hem nauwelijks meer treffen als je niet heel hard holt". H&miah sprong op, even opgewonden ons hart zich nog steeds uit. Geen. Staats bestel biedt immers zoo sterken waar borg voor de eenheid tusschen regeering en volk als de zuivere toepassing van het parlementaire stelsel. Er rijst ook overigens bij ons nog wel een enkele vraag. Maar dit alles neemt niet weg, dat wij het nieuwe kabinet van harte welkom heeten. Het is een stel bekwame, moedige voor het meerendeel ook zeer ervaren mannen. De vrees, welke ons een oogenblik aan greep, dat het extra-parlementair kabinet zich in reactionaire, autocratische rich ting zou oriënteeren is beschaamd. Wij zijn daarvoor oprecht dankbaar. Met stuurlui als Slotemaker de Bruïne, De Graeff, Van Schaik en Verschuur, zeilt geen fregat in anti-democratische rich ting. HET RIJN—SCHELDE-VRAAGSTUK. Vergadering van het Kanalen-Comité. Gisteren heeft 't Kanaal-comité 's-Iler- togenbosch aldaar een vergadering gehou den, waartoe alle Brabantsche Kanaal- comité's, de leden der Provinciale Staten en belangstellenden in het Nederlandsch- Belgisch verkeersvraagstuk genoodigd wa ren. Aan de vergadering ging een officieele ontvangst ten stadhuize vooraf. In een toespraak wees burgemeester Mr F. J. van L a n s c 'h 01 er op, dat de kanalen- kwestie met frisschen moed moet worden aangepakt. Henry Ford heeft onlangs ge zegd tot de Nederlanders: Dempt uw wa terwegen en bouwt er autowegen van. Ford beging hier een domheid en begrijpt niets van onze Rijnpolitiek. Wat voor den Rijn geldt geldt ook voor Maas en Schelde, onze natuurlijke handelswegen. D r s. Blom, burgemeester van Bergen op Zoom en voorzitter der Brabantsche kanaalcomité's, verheugde zich over zoo veel sympathie die ondervonden wordt en die aansporen zal om moedig voorwaarts te gaan. Het einddoel is: een zeehaven op Brabants Westwal. Daarna begaf het gezelschap zich naar den Raadskelder. De Kamer van Koop handel voor 's Hertogenbosch e.o bo 1 het gezelschap een Brabantsche koffietafel aan. Deze werd gepresideerd door den heer Jos Mijring, voorzitter van het Bossche Kanaalcomité, die speciaal ver welkomde de sprekers Jhr Mr B. C. de Savornin Lohman, Ir E. van Konijnen burg en Mr Walter Baars. Het Bossche Kanalencomité voelt zich gelukkig 'thans dit gezelschap in I)en Bosch te mogen ontvangen, nu juist de heer Golijn minister-president is gewor den. Spr. hoopte dat deze bijeenkomst een prikkel moge zijn tot spoedige oplossing van het Rijn-Sohelde-vraagstuk. Mr Walter Baars, daarna het woord voerend, stelde de vraag hoe we er met het nieuwe ministerie ten aanzien van de Rijn-Schelde-kwestie voorstaan. Het gevaar is nog niet weg, al is er ook reeds een groot gevaar afgewend. 'Gelukkig is er gevormd een nationaal front en is er een lijn uitgestippeld, waarlangs we weten wat we willen: de nationale welvaartspolitiek. In 'het verder verloop zijner rede heeft spr. de bekende stelling van België en zijn verlangens onhoudbaar genoemd. Spr. zal nooit kunnen aanvaarden de verkeerde af- leidingspolitiek ten behoeve van Antwer pen. Ir van Konijnenburg besprak daarna de technische zijde van het vraag stuk en de geheele geschiedenis er van, waarna Jhr Prof. Mr B. C. de S a - vorninLohman sprak over de saam- hoorigheid van Nederland boven p" be neden den Moerdijk. Daarna komend lot bet nieuwe kabinet en de onderhandelin gen met België, zeide spr. dat het program van het kabinet-Colijn nog niet bekend is, maar de waarschijnlijkheid is groot, dat de nieuwe regeering niet een politiek zal volgen die een herhaling zou opleveren van wat zich in het najaar van 1931 en het voorjaar van 1932 afspeelde. De tegen woordige minister-president immers heeft tijdens de verkiezingen herhaaldelijk ver klaard, dat een nieuwe overeenkomst met België de instemming zal moeten hebben van het grootste deel van het Nederland- sehe volk. Uitvoerig gaf spr. dan aan wat het doel is van het nationaal front: geen verdrag als zijn vriend. Hij sloot zijn lessenaar, greep zijn hoed en wilde het kantoor ver laten, toen Arthur, voor wien die woorden 'n raadsel waren, hem bij den arm greep. „Hamish, is er iemand binnen ge weest? Mijnheer Galloway heeft me spe ciaal hierheen gestuurd om het je te vra gen!" „Neen, niemand. Dan had ik het je toch allang verteld. Pas op, Arthur, ik heb razende haast. Ga mee, Pope". Arthur ging naar zijn eigen kantoor terug. Mijnheer Galloway was er. Roland Yorke was uit. Maar Jenkins, die geheel en al vervuld was van de ongelukkige kwestie, keek Arthur aan, zijn oogen vra gend, wat zijn lippen nauwelijks durfden uitspreken. „Mijn broer zegt, dat er hier niemand geweest is, terwijl ik weg was. Het is heel vreemd. „Als ik dien val van de orgeltrap al een oogenblik als een ongeluk zou hebben beschouwd, bewijst dit wel het tegendeel", zei Jenkins. „Werkelijk mijnheer, het is een geluk, een zegen van den h^mel ge weest, me juist in dien tijd uit het kan toor verwijderd te houden". „Wat bedoel jo, Jerkins?" ,.ee kunt nooit weten, mijnheer Chan- ning, mijnheer Galloway had mij kun nen verdenken. Het is voor de eerste maal dat we iets missen in al die jaren dat ik buiten de grenzen van het memorandum van 1929. Zoolang België vasthoudt aan onaan nemelijke eischen leidt nationale politiek i ten aanzien van de Rijn-Schelde-verbin- ding onvermijdelijk tot verlenging van bet bestand tusschen beide landen. Is binnen die grenzen geen overeen komst mogelijk, dan neme Nederland een zijdig de zaak ter hand. Is een internatio nale oplossing voorshands onmogelijk, dan behooren buiten elk verdrag om, binnen bet kader van het genoemde memoran dum, die werken te worden ondernomen, die in het Nederlandsch en in het bijzon der in het Brabantsch belang noodig zijn. Nederland is daartoe volkomen bevoegd. Evenmin als voor den aanleg van het Julianakanaal en voor het graven van het kanaal door het Bossche Veld heeft Ne derland België's toestemming noodig om bet Kreekrak, dat het in de 60-er jaren zonder permissie van België afsloot, te heropenen en een open zeeboezem van de Wester-Schelde tot Bergen op Zoom aan te leggen. Op eigen kosten natuurlijk. Zelfs verdient dit aanbeveling, indien conven tioneel een dergelijk plan kon worden over eengekomen; want medebetaling in de kos ten heeft wellicht op den duur medezeg genschap van België in haar gevolg en wij wenschen baas te blijven in eigen huis. ■Spr. wees nog eens op de vele voor deden van dit plan. Verder betoogde spr.: geen verdrag op ondeugdelijken grondslag, maar ook geen maatregelen, waardoor een goede oplos sing zou worden tegengewerkt, waarbij hij denkt aan de verbreeding van het Hans- weert-kanaal door Zuid-Beveland over de geheele lengte. Een verbreeding over de geheele linie zou beteekenen het wegwer pen van een troef, die bij dë onderhan delingen groote waarde kan hebben. Eigenaardig is het gegaan met de over eenkomst tusschen Goes en de gemeenten in het Oostelijk deel van Zuid-Beveland betreffende de gaslevering. Lang is de commissie voor regionale gasvoorziening aan het werk geweest om de partijen tot elkaar te brengen, maar het eind is dan toch geweest, dat er een regeling tot stand kon worden gebracht, volgens welke Goes aan bedoelde gemeenten voortaan gas zal leveren en dus de gasfabriek Oosteinde kan worden gesloten. De Goesche gasfa briek wordt zoo bij stukjes, en beetjes een grootbedrijf, dat een belangrijk deel van Zuid-Beveland van gas voorziet. Alleen te Ierseke heeft men nu nog een eigen gasfabriekje. Enkele jaren geleden kwam vanuit Oostelijk Zuid-Beveland het idee, om de Goesche gasfabriek zoo ongeveer gemeen schappelijk eigendom te maken en een soort belangengemeenschap te stichten. Wijselijk wilde Goes daar toen niet van weten. Maar wat er n u precies overeen gekomen is, mag blijkbaar niet bekend worden. „We behandelen de overeenkomst in het openbaar", verzekerde de burgemeester bij het begin der Raadsvergadering van Vrijdag. En zeker, officieel is dat ook ge schied. Maar om na een geheime Raads zitting van een paar uur het maken van enkele opmerkingen van twee Raadsleden die een paar minuten in beslag namen, een openbare behandeling te noe men, is toch wel wat veel gevergd. De inhoud der overeenkomst is zorg vuldig aan de pers onthouden. De be spreking is in het geheim geschied. En zoo is wederom een belangrijke zaak, die toch wel een bijzonder publiek karakter draagt, in de bekende geheimzinnige sfeer die aan het Goesche gemeentebestuur eigen is, gehouden. Laat ons hopen, dat deze uitbreiding van gebied voor onze gasfabriek ook eenige vermeerdering van winst betee ken tl Een minder prettig aandoend besluit was, dat tot verhooging van de opcenten op de fondsbelasting van 80 tot 100. Voor waar geen kleinigheid. Daarmee is Goes komen te behooren tot de groep beruchte gemeenten, die den zwaarsten belasting druk hebben (100 opcenten en plaatsing in de derde klas) en behoeft het voor Middelburg en Vlissingen straks niet meer uit den weg te gaan. We hebben nog maar hier geweest ben; en_ „Onzin!" vier Arthur hem in de rede. „Je kunt net zoo goed vreezen, dat mijn heer Galloway Yorke of mij zou verden ken". „Neen mijnheer, met mijnheer Yorke en u is het iets anders: u bent beiden heeren. Mijnbeer Galloway zou er even min over piekeren u te verdenken als zichzelf. Ik ben dankbaar, dat ik afwezig was". „Houd je maar kalm, Jenkins", glim lachte Arthur. „Afwezig of tegenwoordig, iedereen kan je vertrouwen". De heer Galloway kwam eerst om één uur terug. Hij ging recht naar zijn eigen kamer. Arthur volgde hem. „Ik heb Hamish opgezocht, mijnheer. Hij zegt, dat er Vrijdag niemand op het kantoor geweest is, terwijl hij alleen was" Mijnheer Galloway gaf niet onmiddel lijk antwoord, moest het nieuws blijkbaar eerst verwerken. „Hamish moet zich ver gissen", zei hij eindelijk. „Vrijdag zelf zei hij me al, dat er nie mand geweest was", hervatte Arthur. „Ik heb er hem onmiddellijk naar gevraagd, toen ik uit de kerk terug kwam, daar ik meende, dat er misschien iemand voor I zaken zou geweest zijn. Hij: zei toen al, dat hij niemand gezien had en heeft dat nu weer bevestigd". „Maar luister nu eens, Arthur", zei de kort geleden ook een straatbelasting ge kregen, terwijl B. en W. reeds nu aan kondigen een verhooging van de perso- neele belasting. De belastingbetalers zuchten diep. En zeker dient toch de vraag in alle ernst gesteld, of alle andere middelen zijn te haat genomen, om zulk een drastische verhooging te voorkomen. Zeker, belas- tingverhooging is een buitengewoon ge makkelijk te hanteeren middel. Strenge bezuiniging is wel wat moeilijker. Maar er is hier een grens, vooral voor een plaats als Goes met een randgemeente. Intusschen bestaat er nog eenige kans, dat Ged. Staten, die nog met B. en W. willen confereeren over de nog niet goed gekeurde begrooting voor 1933, met andere eischen zullen komen. Over de winkelsluiting is natuurlijk ge weldig geboomd. Daarvoor telt onze Raad te veel direct belanghebbenden. Men kent de situatie: Onze midden standsorganisaties hebben vorig jaar ge vochten door woord en pen om van den Minister gedaan te krijgen, dat de win kels gedurende den zomertijd tot 9 uur mochten geopend zijn. Maar tevergeefs. De Minister, die nu de winkelsluiting re gelt, heeft geen bezwaar t^gen de negen- uurs-sluiting. Maar nu is weer een ander adres ingekomen om terug te keeren tol de achtuurssluiting. Een rare zaak. Over dit adres is nogal wat gezegd. Het schijnt, dat dit niet is uitgegaan van de besturen der organisaties. Ook op de hou ding dezer besturen is wat critiek uitge oefend, maar het zij genoeg om te mel den, dat het adres voor kennisgeving is aangenomen. De ontwikkeling en ontspanning voor jeugdige werkloozen kreeg nu ook haar beslag. Het heeft wat lang geduurd, maar dit werk kan dan nu ook hier op be scheiden wijze worden aangevat. Het Gasthuisbestuur kreeg van den Raad de garantie voor de tweede kasgeld- leening ter dekking van lifet tekort. De minderheid stelde zich op het 0. i. juiste standpunt, dat, waar de Raad de prin- cipieele uitspraak deed. dat de gemeente niet verplicht is de tekorten te helpen dekken (welke kwestie wel tot in hoogste instantie zal worden uitgemaakt) en waar de commissie, die het rapport van den heer Konings, zal bestudeeren, nog niet gereed is met haar arbeid, de gemeente ook geenerlei verantwoordelijkheid op zich mag nemen. Maar het schijnt wel, dat het heel moeilijk is deze kwestie nuchter en zakelijk te bekijken. Het verzoek van den heer Van Belzen om volledige vergoeding voor de strop, die hij zich gekocht heeft met den bouwgrond in bouwplan III, gaf aanleiding tot zóó veel vragen en beschouwingen, dat de di recteur van gemeentewerken er aan te pas moest komen om inlichtingen te ver strekken. Het bleek, dat op dit perceel een put was geweest, van welks vroeger bestaan gemeentewerken geheel onkundig was. Verder, dat een redelijk accoord in on derling overleg was getroffen, maar dat adressant nu het onderste uit de kan wil de hebben. De Raad voelde daarvoor be grijpelijker wijze niets. Maar het stand punt van weth. Goedbloed, dat de gemeen te bouwgrond verkoopt, zooals hij daar ligt, zonder zich te bekommeren om wat er aan het licht komt, moge juridisch mis schien te verdedigen zijn, uit een billijk heidsoogpunt is daarop toch wel wat af te dingen. Een waarschuwing tot groote voorzichtigheid t.o.v. de gemeente zou dan op haar plaats zijn. Het bleek trouwens reeds, dat men in de praktijk dit stand punt niet inneemt. De rondvraag leverde een vinnige dis cussie op tusschen den heer de Roo en den voorzitter over de controle op de be deelden van het Burg. Armbestuur. Het daarbij gebezigde argument, dat er in Goes zoo weinig politieagenten zijn wordt langzamerhand vervelend. Afdeeling Walcheren van den Zeeuwschen Brandweerbond. Zaterdag vergaderde bovengenoemde afdeeling op de boyenzaal van de Verge noeging te Middelburg onder voorzitter- beer Galloway op geduldigen toon. „Ik verdenk noch jou, noch Yorke; ja, het schijnt, dat Yorke zich buiten alle ver denking heeft gebracht door uit wande len te gaan; maar als er nu niemand op het kantoor is geweest en het biljet toch verdwenen is, denk dan eens aan de posi tie waarin je jezelf plaatst. Ik verwijt je niets, ik verdenk je niet, maar ik zeg, dat het mysterie moet opgelost worden. Weet je zeker, dat er niemand in het kantoor is geweest, terwijl jij er was?" „Daar ben ik volkomen zeker van, mijn beer; dat heb ik u trouwens al gezegd". „En is Hamish er even zeker van, dat er niemand binnen is geweest, terwijl bij hier alleen was?" „Dat zegt hij". Maar Arthur's woor den hadden een klank van aarzeling, die den heer Galloway mogelijk niet geheel ontging. Hij had veel zekerder kunnen spreken als Hamish er geen grapjes bij gemaakt bad. „In dit geval is me dat niet voldoende" gaf mijnbeer Galloway ten antwoord. „Ik zou Hamish zelf eens graag spreken. Je hebt niets bijzonders meer af te maken voor eenen. Als je nu eens even naar de Guild Street ging en hem verzocht hier even langs te loopen, als hij naar huis gaat om te eten. Het zal hem maar een paan minuten koeten". (Wordt vervolgd,)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 5