EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws. 9T VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! DINSDAG 30 MEI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 203 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Bu tenland. Binnenland. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Langs Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèquc en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telof, 250, Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs i 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlisaingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. ingezonden mededeelingcn 00 cent por regel. Kleine Advcriontiön Dinedsgs on Vrijdngp f 0.73, bij vooruitbetaling. Onder ietter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. WAAROM GEEN PARLEMENTAIR KABINET WERD GEVORMD. Samenwerking van alle goedwillende groepen noodig. De toestand In wezen erger dan die van 1914. In de R.K. pers is gepubliceerd een ge deelte van de briefwisseling, gevoerd tus schen den Kabinetsformateur, Dr H. Co- lijn en Mr Aalberse, als voorzitter van de R.K. Kamerfractie, om te komen tot de vorming van een parlementair Kabinet. Ter vermijding van misverstand heeft nu dhr Colijn in „De Standaard" de ge- heele correspondentie publiek gemaakt. Allereerst wordt afgedrukt een schrij ven van Dr Colijn aan Mr Aalberse, waar in hij o.m. ,?egt: „Zooals U bekend is, acht ik den toe stand, financieel en economisch, dermate ernstig, dat alleen de breedst mogelijke saamwerking van de parlementaire groe pen uitzicht biedt op genoegzaam zede lijken steun, óók in het land, voor een Kvbinet, dat zeer drastische maatregelen zal hebben voor te stellen. Alleen wie zichzelf van deze saamwer king uitsluit, behoort daarbuiten te wor den gelaten. Nu de vorming van een Kabinet op den gewenschten breeden grondslag mij niet mogelijk 'blijkt, meen ik, hoewel de formu- leering van het mandaat ruimte laat voor andere oplossingen, de ontvangen op dracht te moeten neerleggen." In antwoord hierop schreef Mr Aal berse, dat de Kath. Kamerfractie het dringend noodig achtte, dat Dr Colijn als nog de hem gegeven opdracht uitvoerde, door de vorming van een Rechtsch parle mentair Kabinet. Verder werd medegedeeld, dat de Kath. fractie niet met den Vrijheidshond tot vorming van een Kabinet wenschte samen te werken. Haar bezwaren waren drie voudig: „1. Principieel: wij wensc'hen noch met de S.D.A.P., noch met den Vrijheidsbond, buiten uiterste noodzaak samen te wer ken; 2. practisch: wij meenen, dat een Kabi net op zoo breede, vijfvoudige basis (65) niet sterker, maar 'zwakker staat, eener- zijds om het gemis aan homogeniteit, te grooter naarmate dt basis breeder is, an derzijds ooik, omdat een zoo groole meer derheid bet bij onpopulaire maatregelen al te gemakkelijk maakt voor zwakke of vreesachtige naturen, om zich afzijdig te houden; en 3e. politiek: wij achten het een groole fout, wanneer t'hans alle niet-socialis- tische partijen zich >vereenigen. Daardoor 'komen de Sociaal-democraten in een uiterst gunstige positie en worden zij in een verkeerde richting gedrongen. Dit waren onze, U te voren bekende, gronden, waarom wij op een basis van 5 biet konden samenwerken." Hieraan werd nog toegevoegd, dat in dien de heer Colijn een rechtsch Kabinet formeerde, hij op de krachtige en loyale steun van de geheele Kath. fractie zou kunnen rekenen. De heer Colijn antwoordde, dat hij aan dezen wensch geen gevolg kon geven, o.m. op de volgende gronden: „De toestand van het land is uitermate £rii!i.ek' ?et TCrtrouwen wankelt. Reeds hebben zich enkele paniekachtige ver schijnselen voorgedaan en met de moge lijkheid van een algemeenen aanval op ons geldwezen moet ernstig worden gerekend. Het Rifkstmd'get niet zijn tekort van onge- leer 270 millioen gulden op den gewonen dienst voor 1934 waarvan, gelijk ook uit de dezer dagen gepubliceerde becijfe ring van Minister De 'Geer valt af te lei den, rond 125 millioen door bezuiniging zal zijn te dekken èn de deplorabele toestand van verscheidene gemeenten roept een financieel probleem van ongekenden omvang in het leven. Hetzelfde kan wor den gezegd van den economischen toe stand, waarbij ik met name denk aan de noodzakelijke omvormingen, die in ons bedrijfsleven niet te vermijden zullen zijn. JJit alles om van andere overwegin gen maar te zwijgen wijst heen naar een taak, die in omvang en aard ver uit gaat boven hetgeen in meer normale tijden van een Kabinet en een Kamermeerder heid wordt verwacht. Bij den noodtoestand, waarin het nd verkeert een toestand in wezen S'SMger dan die vai1 Augustus 1914 r. 'gemeend, dat een parlementair Ka- inet ad h o c, steunende op alle groe pt, die bereid waren dien steun te ver- eenen, den meesten waarborg bood voor T5" j en eener reddingspoging. 'Rb de door mij gedane stappen heb ik alleen buitengesloten wie zichzelf k priori ongeneigd hadden getoond tot medewer king. Het als het ware opzettelijk in de oppositie dringen van parlementaire groe pen, die bereid waren mee de helpende hand ter redding uit te steken, kwam mij daarentegen volstrekt ongeoorloofd voor." Dr Colijn merkt verder op, dat hij de bezwaren van de R.K. fractie tegen het samenwerken met de liberale Kamergroep niet over het hoofd heeft gezien, om dan te vervolgen: „Ik meende en meen nog, dat voor de thans te vervullen taak een beroep moet worden gedaan op de medewerking van allen, die van goeden wille zijn. Die taak is toch eene bij' uitstek nationale, èn door het doel, dat bereikt moet worden èn door de diepgaande beteekenis der maatregelen, die noodig zullen zijn. Lof zoowel als blaam moeten over zoo breed mogelijken kring worden verdeeld. Ieder die niet zichzelf uitsluit, behoort thans verantwoordelijkheid te dragen. In Uwen gedachtengang wordt echter, naast degenen die zichzelf uitsluiten, bij de red dingspogingen ook een goedwillend volks deel ter 'zijde geschoven. Dit acht ik onjuist. Behalve deze overweging van algemee nen aard heb ik tegen de beperking van den grondslag van het 'te vormen Kabinet nog een tweede bezwaar. Noch naar het getal (52), noch inner lijk, zijn de 3 groepen der voormalige coalitie sterk genoeg om een taak van dezen omvang tot een goed einde te brengen; om de uitvoering er van tegen over een oppositie van Liberalen, Vrij zinnig-Democraten en Socialisten te ver zekeren. Bij alle overeenstemming:, zoodra diepere levensvragen aan de orde komen, is de homogeniteit der 3 groepen in de latere jaren in het algemeen vrij sterk achteruitgegaan. Terwijl de aan de orde komende vragen voorshands alle buiten het terrein der diepere beginselen liggen, dus daar waar de meeningen soms nog al uiteenloopen. Eene mislukking van een Rechtsch Kabinet, wellicht reeds in dit najaar, zou, naast een mislukking van de reddings pogingen, bovendien politieke gevolgen j van verdere strekking hebben dan de val 1 van het Kabinet alleen. Die val zou, even als in 1932 en 1925, toch veroorzaakt zijn van binnen uit en zou eene verdere saam- I werking der rechtsche groepen in ande- ren tijd waarschijnlijk voor goed onmoge lijk maken. Zelfs kan men verder gaan en ■zeggen, dat aan het parlementaire stelsel in ons land dan de genadeslag toegebracht zou zijn. I Zulk een mislukking mag dus niet wor den geriskeerd. Met het oog op die poli tieke consequenties niet, maar evenmin met het oog op 's lands belangen van het j oogenblik. De herstelarbeid moet slagen en dat slagen schijnt mij, althans bij een Kabinet der. rechterzijde onder mijne lei ding, niet verzekerd. Daarvoor heeft de demagogie in Nederland te goed haar werk verricht. Het was daarom, dat ik gestreefd heb naar een parlementair Kabinet a d h o c, dat op 'den breedst mogelijken grondslag steunen zou." DUISCHLAND's FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN. Gevaar voor daling van de Rijksmark. Gisteren heeft de president van de Rijks bank, dr Schacht, de transfer-conferentie geopend. Deze conferentie heeft ten doel middelen te beramen ter oplossing van de moeilijkheden, waarmede Duitschland te kampen heeft als gevolg van de overma king der valuta, noodig voor den dienst der buitenlandsche schulden, dus zoowel wat de rente ala wat de aflossing dier schulden betreft. In het eerste deel van zijn rede zeide dr Schacht, dat het hier geen regeerings- aangelegenheid betreft en dat bet ook niet gaat om een debat tusschen Duitsche schuldenaars en buitenlandsche crediteu ren, daar het transfer-probleem geen par ticulier-economisch, maar een zuiver volks-economisch probleem is, waarvoor in de eerste plaats de Rijksbank be voegd is. Dr Schacht zette daarna uitvoerig uit een, hoe het tot de transfer-crisis is ge komen, die haar laatste oorzaak heeft in de herstelbetalingen. De buitenlandsche credietverleening aan Duitschland na de stabilisatie heeft het mogelijk gemaakt, dat de grondstofvoorraden werden aange vuld, dat de export-organisatie weer kon worden opgebouwd en dat de goud- en deviezendekking der Rijksbank kon wor den vergroot. Het was in strijd met de opvattigen van verschillende reparatie-politici, dat men Duitschland zijn herstel-schulden met ge leend geld liet betalen. Daar het buiten land zich echter tegen een vergrooten ex port verzette, bleef er niets anders over dan de buitenlandsche credieten voor her stelbetalingen te gebruiken. Het is thans algemeen bekend, dat van de 30 milliard buitenlandsche credieten ruim de helft voor herstelbetalingen is gebruikt. Dit op zichzelf verkeerde systeem is na de Amerikaasche crisis in October 1929 ineengestort: het buitenland hield toen op, credieten aan Duitschland te verstrekken De ineenstorting der Oesterreichische Gredit-Anstalt gaf daarop den stoot tot de directo catastrofe, tot de opzegging der buitenlandsche credieten op korten ter mijn en tot de invoering van deviezenbe- perkingen. Do stilstand-overeenkomsten hebben zoo zeide dr Schacht verder, de beëindiging der catastrofe slechts uitgesteld. Sedert de crisis in Amerika zijn ruim 10 milliard mark aan kapitaal en rente uit Duitsch land weggevloeid. Men heeft er n.l. in het buitenland geen rekening mee gehouden, dat de terugbetaling der credieten niet kon plaats vinden zonder ernstige ver zwakking van de Rijksbank. Aan het slot van zijn betoog wees de Rijksbank-president er n.l. op, dat na af trek van het op 1 Juli a.s. vervallende crediet der goud-discontobank, de rijks bank-reserve zal zijn gedaald tot beneden de 300 millioen, zoodat de dekking dan tot 8 pet. is gedaald. Het gevaar bestaat dus, dat de rijksbank-reserve tot nihil in eenschrompelt, aldus spreker, die met deze woorden eindigde: „Als wij de gebeurtenissen verder hun loop laten, ontstaat het gevaar, dat de rijksbank den verkoop van rijksmarken in het buitenland niet meer kan verhinde ren, dat wil zeggen, dan ontstaat er een officieel disagio en beleven wij een nieuwe waardevermindering van de rijksmark. Dit zou een nog grooter catastrofe bet ee kenen dan de inflatie van 1923, een ca tastrofe, die de Rijksbank niet mag toe laten en niet voor haar verantwoording kan en wil nemen." Salarisverlaging in Zwitserland verworpen. Voor het eerst sinds December 1931 heeft gisteren weer een referendum plaats gevonden. Musy's wet tot verlaging der salarissen der staatsambtenaren geduren de 1 Vt jaar met 7^ pet. is verworpen met 503.000 tegen 409.000 stemmen. Ongeveer 78 pet. van alle stemgerechtigden hebben aan de stemming deelgenomen. Automobiel-ongelukken in Japan. Het aantal automobiel-ongelukken in Japan neemt volgens Reuter, schrikba rend toe. Uit juist gepubliceerde statistie ken blijkt, dat in 1932 235.000 auto-onge lukken hebben plaats gehad, hetgeen neer komt op 4 ongelukken op iederen automo bilist. De politie te Tokio heeft thans be sloten, dat aan iederen outomobilist, die in 10 jaar geen ongelukken heeft veroor zaakt, een belooning zal worden toege kend. Totdusver hebben zich slechts 50 perso nen voor deze belooning aangemeld. Zes bandieten te Nanking. In tegenwoordigheid van duizenden nieuwsgierigen heeft te Nanking de te rechtstelling plaats gehad van zes be ruchte bandieten, die op klaarlichten dag een brutalen roof-overval hadden ge pleegd, waarbij drie politiebeambten wer den gedood. De bandieten werden geëxecuteerd op de plek, waar de misdaad had plaats ge had en na afloop liet men de zes lijken op den grond liggen als afschrikwekkend voorbeeld voor andere bandieten. Chineesche generaals in opstand. Volgens berichten uit Peking zijn enkele Chineesche generaals in opstand gekomen tegen de centrale regeering te Nanking. Zij moeten voornemens zijn, zich onaf hankelijk te verklaren en op het noorde lijk front tegenstand aan de Japanners te bieden. De christelijke generaal Feng heeft op nieuw verklaard, dat hij een leger van 150.000 man wil organiseeren om de Ja panners te bestrijden. Feng verwijt Tsjang Kai Shek, dat hij zich tegen de Japanners niet voldoende heeft verzet. Er moeten plannen hestaan om te Peking een nieuwe regeering te vormen. De regeering van Nanking bevestigt, dat het verdrag voor den wapenstilstand geen politieke voorwaarden bevat, zoodat er geen sprake is van een erkenning der Japansche aanspraken. Tegen de verkeersongelukken. Namens het ministerie van verkeers wezen in Engeland is gister in het heele land een waarschuwing verspreid, om in de komende vacantiemaanden te willen meewerken om het aantal ongelukken op de openbare wegen te doen verminderen Er wordt op gewezen, dat 80 procent van de 3000 fatale ongelukken uit het laatste half jaar van 1932 kinderen onder 10 jaar of personen boven 50 jaar betrof die in de groote meerderheid der gevallen het ongeluk aan eigen onachtzaamheid te wijten hadden. Een speciale waarschu wing is gericht aan automobilisten om bij de nadering van kruispunten niet alleen op hun signalen te vertrouwen, maar al tijd vaart te verminderen. In de 1300 ge vallen van botsingen tusschen auto's, bus sen of motorfietsen zijn er in dezelfde pe riode niet minder dan 621 aan kruispun ten gebeurd die allen te vermijden waren geweest. Gemiddeld komen op Zaterdag nog elke week 24 personen door verkeers ongevallen om het leven. Het Viermogendheden verdrag. Van verschillende zijden wordt thans verklaard, dat er overeenstemming be reikt zou zijn tusschen Frankrijk en En geland over het Viermogendheden-ver- drag. Een officieele bevestiging is tot nu toe echter nog achterwege gebleven. De kwestie van territoriale herziening der verdragen zou naar verluidt niet in het verdrag worden opgenomen, hetgeen zou beteekenen. dat het verdrag veel van zijn oorspronkelijke waarde zou hebben verloren. Deze afwijking van den oor- spronkelijken tekst zou overwogen zijn om de kleine entente en dus ook Frank rijk gerust te stellen. Sprinkhanenplaag. De regeering van Zuid-Slavië heeft 30.000 donars uitgetrokken voor de be strijding van de sprinkhanen in het gebied van Zeta (Montenegro), waar reeds groote zwermen in aantocht zijn, die een bedreiging vormen voor de te velde staan de gewassen. Korte Berichten. Zaterdag en Zondag hebben tezamen een half millioen personen de wereldten toonstelling te Chicago bezocht. Ingezonden mededeelingen. In de nabijheid van Hildesheim is gistermorgen een sportvliegtuig van een hoogte van veertig meter neergestort. De bestuurder, een leerling-vlieger, werd le vensgevaarlijk gewond, terwijl zijn broer werd gedood. President Roosevelt zal zijn Bood schap aan het Congres over de oorlogs schulden nog voor den lOen Juni indie nen. Op genoemden datum gaat het Con gres met vacantie. Te Jeruzalem is een hakenkruisvlag van het Duitsche consulaat verwijderd en ontvreemd. De politie arresteerde een lid van de Joodsch-fascistische beweging. Litwinof, de Russische volkscom missaris van buitenlandsche zaken, is naar Genève vertrokken, waar hij' aan de ontwapeningsconferentie zal deelnemen. Vandaar begeeft hij zich naar Londen ter bijwoning van de oeconomische wereld conferentie. Reuter meldt uit Washington, dat het Huis van Afgevaardigden het wets ontwerp, waarbij de werking van de gou den standaard officieel wordt opgegeven, heeft aangenomen. Een naar de Wereldtentoonstelling te Chicago varende plezierboot, die 120 passagiers, waaronder 40 vrouwen, aan boord had, is tengevolge van storm ge strand. De passagiers bereikten den oever, gedeeltelijk in reddingsbooten, gedeelte lijk werden zij' na den stormnacht door 't Amerikaansche kustwachtschip Craw ford gered. Het aantal ingeschreven werkloozen in Frankrijk beliep op 20 Mei 290.745 te gen 300.484 een week te voren. De nieuwe koers bij Defensie. Bij ministerieele beschikking is, naar „Vooruit" meldt, bepaald, dat het aan militairen ter zeemacht verboden is, zich te verzekeren bij de Centrale Arbeiders Verzekering en Deposito Bank. Deze verbodsbepaling heeft betrekking op reeds gesloten of nog te sluiten verze keringen. Wat de eerste betreft, deze moeten premievrij worden gemaakt. Hetzelfde blad weet verder mee te dea len, dat dit jaar aan de A. J. C. het ge bruik van legertenten en dekens voor haar kamp is geweigerd. De Amsterdamsche financiën. Gisteren heeft de Federatie Amsterdam der SD.A.P. in „Handwerkersvrienden kring" een vergadering gehouden, waar op het verslag van de sociaal-democrati sche raadsfractie over haar werkzaamhe- Binnenland. De briefwisseling in verband met de Ka binetsformatie. Jaarvergadering Algem. Ned. Chr. Amb- tenaarsbond. Het RijnScheldevraagstuk. Buitenland. Duitschland's financiëele moeilijkheden. Chineesche generaal in opstand. Het viermogendheden-verdrag. den in 1932 aan uitvoerige besprekingen is onderworpen. Op deze bijeenkomst heeft de wethouder voor de financiën, de heer E. Polak, een mededeeling gedaan over den toestand der gemeentefinanciën. Volgens het verslag in „Het Volk" zei de hij: „zich verplicht te achten, mede te deelen, dat een vermindering van inkom sten en een stijging van het bedrag, dat voor maatschappelijken steun moet wor den uitgegeven, 't waarschijnlijk maken, dat op de rekening van het jaar 1933 een tekort zal ontstaan. Aan de verantwoor delijkheid tot dekking van dit tekort, zal de sociaal-democratie zich niet kunnen onttrekken". Goedkoope radio-gesprekken. De volgende wijziging is aangebracht in de gesprekkosten voor het telefoonver keer met Ned.-Indië, ten gevolge van de met ingang van 15 Mei verleende korting op gesprekken van langeren duur dan 9 minuten: Java en Madoera: per gesprek van 3 min. f 33; voor elke minuut meer: van 4 9 min. f 11; van 1015 min. f8.50; bo ven 15 min. f 6. Noord-Sumatra: per gesprek van 3 min. f39; voor elke minuut meer: van 49 min. f 13; van 1015 min. f 10.50; boven 15 min. f 8. Van de 10e15e minuut bedraagt der halve de korting f 2.50 per minuut en bo ven 15 minuten f 5 per minuut. Een gesprek van bijv. 14 minuten (voor Java) kost thans f 141.50 en voordien f 154. De korting bedraagt dus f 12.50. Voor een gesprek van b.v. 40 min. be droegen de kosten f 440, terwijl thans hiervoor f 300 verschuldigd is, derhalve een korting van f 140. Hef conflict in de venen bij Vriezenveen. Zooals is bericht, heeft de heer J. M. Krijger, burgemeester van Vriezenveen en lid van de Tweeede Kamer, aan de par tijen, betrokken bij' het conflict in de Overijselsche venen, bemiddeling aange boden tot beëindiging van het conflict. De verveners hebben den heer Krijger be richt, dat ziji geen behoefte gevoelen aan een nieuwe bespreking, daar het stand punt van beide partijen toch voldoende bekend is. De verveners zijn wel bereid een bindende uitspraak van den Rijksbe middelaar te aanvaarden, gebaseerd op een boekenonderzoek door den Rijksac countant, onder voorwaarde, dat de sta king terstond wordt opgeheven. Direcieur-generaal van het onderwijs. Naar verluidt zal prof. mr G. A. van Poelje benoemd worden tot directeur-ge neraal van het onderwijs. Tevens ligt het in de bedoeling in verband met de voort durende ongesteldheid van den secreta ris-generaal van het departement van on derwijs, kunsten en wetenschappen, jhr mr G. Feith, dhr van Poelje tijdelijk te belasten met de waarneming van het secretariaat-generaal van het departe ment. De ministerwisseling bij Koloniën. Gouverneur-generaal jhr mr B. G. de Jonge seinde aan den aftredenden minis ter van koloniën, den heer de Graaff: „Al vorens u uw taak overdraagt aan uw op volger, wensch ik namens Ned.-Indië u dank en hulde te brengen voor de toege wijde en onafgebroken behartiging van de belangen van Ned.-Indië gedurende uw gansche loopbaan. Persoonlijk voeg ik hierbij mijn oprechten dank voor het ge schonken vertrouwen en den van u on dervonden steun." De heer Colijn seinde aan den gouver neur-generaal bij de overneming van het departement van koloniën: „Ik houd mij voor een hartelijke samenwerking aanbe volen." De gouverneur-generaal seinde aan den minister van koloniën, den heer Colijn: „Wees verzekerd van een even hartelijke samenwerking als vroeger. Wij zijn ver heugd, dat gij zelf koloniën naamt." (De eerste zin van dezen tekst slaat op

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1