MUNDUS WREGLEY MAANDAG 29 MEI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - Ne. m Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes eo Vliseingen f0.20. Loss? nummer? 5 ceni Adverteistiën 30 csnï pgr regel medfdeelingen 80 per regel Klejng Advertantiën Dinsdags en Vrijdag? Jfi.TH, Mj vooruitbetaling. Onder letter of motto i Ö.8R. Bij contract belangrijke korting. Calvinisme en Nationaal-Socialisme In het nummer van Zaterdag hebben wiji gewezen op het in den grond revo lutionaire karakter van de fascistische beweging. Nü geeft in „Antirevolutionaire Staat kunde" Dr F. J. Westerveld een beschou wing over „Calvinisme en Nationaal-So cialisme". Hij geeft daarbij, na eerst de grond gedachten van het nationaal-socia- lisme en de b r o n daarvan te hebben uit een gezet, de volgende vergelijking: „In de eerste plaats valt er op te wij zen, dat, ofschoon het internationaal-so- cialisme de kracht van het positieve Christendom niet ontkent en zelfs de waarde van religieuze dogma's door Hitier niet ontkend wordt, de sou- vereiniteit Gods over al het geschapene voor deze levensbeschouwing niet het uitgangspunt vormt. In het centrum dezer levensbeschouwing staat d e mensch en het ras, niet de erkenning van en de gehoorzaamheid aan den Schepper van hemel en aarde. In de tweede plaats. Het Calvinisme kent de tucht, de verantwoordelijkheid des menschen als een gevolg van het bui gen voor de Macht Gods, die op ieder terrein der levens tot uiting komt. Daar om kent het Calvinisme ook zelftucht, ziet hij zijn taak, zijn plicht, als door God zelf hem opgelegd, wil hij gezag, orde en regel, ook in het leven der maatschappij en dat van den staat. Het nationaal-so- cialisme spreekt ook van gezag, tucht, or de, organisatie, regel, verantwoordelijk heid, doch ziet deze niet als gevolg van een zich buigen voor Gods souvereiniteit, maar als noodzakelijke voorwaarden om te kunnen geraken tot daden. Het Cal vinisme heeft gezag en vrijheid al tijd beide saamgevoegd, want gezag zon der vrijheid leidt tot dwingelandij, tot ty- rannie en vrijheid zonder gezag tot an archie. Het Calvinisme blijft oorsprong en waarborg onzer volksvrijheden. Dat de Bijbel niet die groote waarde heeft voor den nationaal-socialist, die hij heeft voor den Calvinist, is zeer duidelijk te bemerken, wanneer men let op het anti-semitisme van Hitier en het door hem vergeten woord „zonde". Wie de Heilige Schrift tot uitgangspunt zijner levensbeschouwing stelt, gelooft, dat al leen het bloed van Jezus Christus, Gods Zoon, de zonde der wereld wegneemt, dat de zuiverheid van het menschenbloed de wereld zeker niet redden kan en zal, dat Christus „den middelmuur des afscheid- sels" tusschen heidenen en Joden verbro ken heeft. Den Jood te waardeeren om zijn menschelijke eigenschappen is soms ook voor den Calvinist moeilijk. Doch de wetenschap, dat we hier te doen hebben met een door God uitverkoren volk, waar uit de redder der wereld, Jezus Christus, geboren werd, zal den Calvinist weerhou den van anti-semitisme. Een verdere vergelijking betreffende de toepassing van de grondgedachten der beide beschouwingen op het gebied der staatkunde doet zien, dat tegenover de leer der afgeleide souvereiniteit in het le ven der eigen zelfstandige kringen van staat en maatschappij, ten aanzien van het Calvinisme door Dr Kuyper getee- kend, in de bekende woorden „souverei niteit in eigen kring", het nationaal-so cialisme slechts één souvereiniteit kent: die van het volk, van de volksper soon 1 ij k h e i d, zoo merkwaardig tot uitdrukking komend, in de uitroep: „Heil Hitier!" Want deze uitroep wil niet zoozeer den mensch Hitier als zoodanig ver- heerlijken, als wel het „volksbegrip". Tegenover het eenzijdig verheffen van de nationaliteitsgedachte stelt het Calvi nisme eenerzijds het eigen recht der en kele staten, anderzijds het recht der sta tengemeenschap. Naast de eenheid de verschei denheid der volken. Zoo keert hel Calvinisme zich niet alleen tegen het val- sche internationalisme dat geen reke ning houdt met den eisch van ongerepte handhaving der eigen nationale zelfstan digheid, maar ook tegen het nationale groepsegoïsme, waarbij óf de staat óf het eigen volk óf het eigen ras wordt „de centrale" machtsapotheose van het eigen IK. De conclusie waartoe Dr Westerveld komt is dan ook dat het Calvinisme in wezen diametraal staat tegenover het - nationaal-socialisme; de belijdenis der uodssouvereiniteit is niet te vereenigen met een verheerlijking van den mensch, het v o_l k, het ras. Het is goed aan deze dingen volle aan dacht te schenken. .Vooral jonge menschen het is ver klaarbaar! voelen zich soms tot bewe gingen als het nationaal-socialisme go- makkelijk aangetrokken. Maar vooral daarom is het noodig den s c h ij n van het w e z e n te onderschei- Ingezonden Mededeeling. Model POPULAIR De sterke, „veilige" fiets. Jarenlang nut en genoegen voor slechts 35 Gulden GEEFT ZEEUWSCHE HANDEN WERK. De ontwapeningsconferentie te Genève. De Franschman Paul Boncour, die ver leden Dinsdag bii de discussies over de vernietiging van het oorlogsmateriaal der landmacht een zoo teleurstellende rede had gehouden, heeft Zaterdag bij de de batten over de militaire luchtvaart een bevredigender toon laten hooren. Zelfs de Amerikaansche gedelegeerde Norman Da- vis, van wien het bekend is, dat hij de laatste dagen volstrekt niet te spreken was over de door Frankrijk ter ontwape ningsconferentie aangenomen houding, drukte Paul Boncour goedkeurend de hand. Boncour heeft namelijk Zaterdag deze belangrijke concessie gebracht, dat Frank rijk niet langer de internationaliseering der burgerlijke luchtvaart als een condi tio sine qua non beschouwt om een kwan titatieve en kwalitatieve vermindering ten aanzien van de militaire vliegtuigen goed te keuren. Door deze conclusie van Paul Boncour is men reeds een heelen stap verder naar het uiteindelijke compromis gekomen. Roosevelt eischt dat Genève zal slagen. Vrijdagavond heeft president Roosevelt wiens ongerustheid over het resultaat der ontwapeningsbesprekingen door de be richten uit Genève steeds meer toeneemt, zich in directe telefonische verbinding gesteld met den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken, sir John Simon, om dezen er aan te herinneren, dat inge val de ontwapeningsconferentie zou mis lukken, de Vereenigde Staten zich volko men onverschillig zullen toonen voor alle aangelegenheden, die het Europeesche vasteland betreffen, de gebeurtenissen haar loop zullen laten en hoogstens zullen ingrijpen om zoo noodig de Amerikaan sche belangen te beschermen. Geen Duitscher naar Oostenrijk zonder visum 1000 mark. Naar aanleiding van de maatregelen der Oostenrijksche regeering tegen de na- tionaal-socialistische beweging heeft de Duitsche regeering besloten voor eiken Duitschen reiziger naar Oostenrijk een visum verplicht te stellen, waarvoor 1000 mark moet worden betaald. Doel is. de handhaving der goede betrekkingen tusschen beide landen en het vermijden van incidenten. Luthersch predikant Duitsch Rijks bisschop. De vertegenwoordigers van de Duitsch- Evangelische landskerken hebben de richtlijnen vastgesteld voor de toekomstige inrichting der Duitsche Evangelische Kerk. Zij waren het er over eens, dat aan het hoofd van de Kerk een Rijksbisschop van Luthersche belijdenis moet staan. De ge reformeerden hebben besloten, hiermede in te stemmen. Ds D. von Bodelschwingh is tot rijks bisschop benoemd. Salariskorting en werkverschaffing in Amerika. Het Amerikaansche huis van afgevaar digden heeft het wetsvoorstel inzake de werkverschaffing aangenomen, waarin een bedrag van 3300 millioen dollar voor dat doel wordt uitgetrokken. Deze wet verhoogt de inkomsten- en benzine-belasting, terwijl ook inkomsten belasting zal worden geheven van divi- denduitkeering door maatschappijen. Het huis van afgevaardigden heeft voor den duur van het eerste belasting jaar een salaris van 75.000 dollar voor president Roosevelt goedgekeurd. Volgens de grondwet kan het salaris van den president niet gekort worden. President Roosevelt zal evenwel vrijwillig 15 procent van zijn salaris in de staats kas terugstorten, om ook zelf deel te ne men aan de door hem toegepaste salaris vermindering van het staatspersoneel. De leden van het congres, die gewoon lijk 10.000 dollar per jaar krijgen, zullen thans ruim 9000 dollars ontvangen. Terug naar den tijd der zeeroovers? Uit Dairen wordt gemeld, dat het Ja- pansche stoomschip Hoshoen Maru", dat geheel bezet was met Chineesche vluch telingen, in de Golf van Fetsjili ia over vallen en geheel uitgeplunderd door er als onschuldige passagiers uitziende Chinee sche zeeroovers. Er waren ongeveer 1000 Chineesche vluchtelingen uit Tientsin aan boord, die uit angst voor de komende gevechten bij de Japansche bezetting de wijk hadden genomen. Velen hunner waren rijke koop lieden, die al hun bezittingen hadden meegenomen. De buit der zeeroovers was dan ook reusachtig groot. De leider der bende was een jeugdig en zeer elegant ge kleed Chinees, die de berooving der pas sagiers met gToote rust en hoffelijkheid leidde en die persoonlijk den gezagvoer der en de officieren arresteerde. Toen ten slotte aan den horizon een Japansche tor pedojager opdook, ontkwamen de zeeroo vers zwaarbeladen met een langszij ko mende boot en landden aan de kust van Sjantoeng. Korte Berichten. Ter ondersteuning van den landbouw speciaal van pluimveeteelt, hebben de Duitsche rijksspoorwegen met ingang van 1 Juni a.s. voor het vervoer van eieren een tariefsverlaging van 25 pet. toege staan. De „Daily Telegraph" verneemt, dat de eigenlijke reden, dat de Amerikaansche delegatie ter Londensche economische we reldconferentie nog steeds niet definitief is aangewezen, voornamelijk is, dat de leden dier delegatie slechts f 12.50 per dag krijgen voor hun persoonlijke uitga ven. Donderdagmiddag is ingebroken in de woning van den uit den wereldoorlog bekenden Duitschen legerleider, Generaal von Linsingen. Een aanzienlijke buit, ter waarde van 80 a 100.000 mark, werd door de dievenbende meegenomen, o.a. een paarlen halssnoer, dat een waarde had van ongeveer 15.000 mark. In verschillende deelen van Frank rijk hebben hevige onweersbuien gewoed; in de omgeving van Lyon gingen zij met hagelbuien gepaard. Aan de kust stormde het, de scheepvaart werd er zeer door be lemmerd. In het Nauw van Galais liep een visschersboot op een rots en werd geheel vernield. De bemanning kon ge red worden. Gandhi heeft thans den twintig sten dag van zijn vasten-periode doorge bracht. Zijn toestand heeft tot dusver in het geheel geen reden tot ongerustheid ge geven. Op grond van de niet-officiëele eind cijfers der te Dantzig gehouden verkie zingen, zal de Volksdag als volgt worden samengesteld: N.S.D.A.P. 37 zetels (vorige verkiezing 12); Sociaal-Democraten 13 (19); Communisten 5 (7); Centrum 11 (11); Strijdhond Zwart Wit Rood 4 (10); Huizenbezitters 0 (0); Jong-Duitsche be weging 0 (3); Poolsche lijsten 2 (2). De Nationaal-Socialisten zijn er dus in geslaagd de absolute meerderheid te ver overen, daar de Volksdag in totaal slechts 72 zetels telt. De Koningin op Het Loo. De Koningin en Prinses Juliana zijn Zaterdagavond omstreeks 7 uur per auto uit Den Haag op Het Loo aangekomen. Zij hebben Haar intrek in het paleis al daar genomen voor Haar gewone jaar- lijksche verblijf. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is bijeengeroepen te gen Woensdag 31 Mei, des namiddags te half twee uur. Bij het Centraal Stembureau is bericht ingekomen van den heer W. J. Andries- sen te Utrecht, dat hij zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer in de vacature- IJsselmuiden aanneemt. Wijzigingen in de indeeling van de departementen. Naar gemeld wordt, zullen niet alleen, zooals reeds gemeld, de dienst der P.T.T en de radio-aangelegenheden, welke thans onder het departement van waterstaai ressorteeren, naar het departement van binnenlandsche zaken worden overge bracht, maar zal bij laatstgenoemd de partement ook worden ondergebracht al les wat betreft de materieele positie der ambtenaren, als het georganiseerd over leg, de rechtspositie en de salaxisregeling. Hierdoor wordt verkregen, dat het mo gelijk zal zijn de regeling van de salaris sen van de rijksambtenaren en die van de gemeente-ambtenaren uit één oogpunt te beschouwen D'e ambtenaren-rechtspraak evenwel zal onder het departement van justitie blij ven ressorteeren. Loonsverlaging In de textiel. Vrijdag hebben de arbeiders, aangeslo ten bij den Textielarbeidersbond „Unitas" en „St. Lambertus", werkzaam bij de vijf Ingezonden Mededeeling. is lekker en vier stuks GEZONDI per pakje spinnerijen te Enschedé en Lonneker, waar een loonsverlaging van 10 pet. is aangekondigd, besloten zich tegen deze verlaging niet te verzetten, maar er in een schrijven nogmaals bij de werkgevers op aan te dringen om de toch reeds lage loonen, vooral voor de gehuwden, niet, of met minder dan 10 pet. te verlagen. Verlaging van de luchtpassagetarieven in het binnenland. In navolging van de tariefsverlagingen welke in het internationale verkeer heb ben plaats gevonden en mede in verband met de algemeene prijsverlagingen, heeft de K.L.M. besloten tot herziening van de passage-tarieven op de luchtlijn Twenthe- Amsterdam v.v. over te gaan. Met ingang van 1 Juni zullen deze tarieven aanmer kelijk worden verlaagd. De enkele reis wordt vastgesteld op f 7.50 en een retour op f 12.75 per persoon. Tienvluchtenboek- jes kosten f 60. Het bagage-tarief is op overeenkom stige wijze verlaagd. Het plan bestaat de passagetarieven op de luchtlijn Groningen-Amsterdam v.v. eveneens te verminderen en het enkele reistarief te stellen op f 10, het retour op f 17 per persoon en de tienvluchtenboek- jes op f 80. Als gevolg van het bovenstaande zullen ook de doorgaande tarieven naar en van Rotterdam en Zeeland een gunstige wijzi ging ondergaan. Alle veranderingen zullen worden inge voerd behoudens goedkeuring van den Minister van Waterstaat. Credietverleening aan Middenstanders. De minister van Economische Zaken en Arheid deelt in antwoord op schriftelijke vragen van dr I. H. J. Vos, lid van de Tweede Kamer, over een onderzoek van regeeringswege ter zake van bijzondere credietverleening aan door de crisis ge troffen middenstandsbedrijven mede, dat dat onderzoek inderdaad inmiddels is vol tooid. Een beslissing inzake credietverleening aan de door de crisis getroffen midden standsbedrijven moet de regeering zich nog voorbehouden. Loonsverlaging R. T. M. De minister van Waterstaat heeft aan de R. T. M. (de stoomtram op de eilan den) toegestaan een loonsverlaging van vijf procent in te voeren. Onverkoopbare groenten. Het In- en Verkoopbureau, ingesteld door de Provincie Noord-Holland, heeft zich in de zeven maanden 1 Oct.-l Mei in totaal ontfermd over ruim 20 millioen k.g. aan de veilingen aangevoerde, doch onverkoopbare groenten. Daarvan werd 0.8 millioen k.g. benut als menschelijk voedsel, 18.2 millioen k.g. (kool, roode biet en peen) als veevoeder en ruim één (1.2) millioen k.g. vernietigd. Vernietigd werden o.a. 758.000 k.g. kool, 236.000 k.g. uien, 2700 stuks bloem kool en 145.000 k.g. spinazie. In totaal werden ongeveer 120 spoorwagons groen ten aan vernietiging prijs gegevenl De ambtenaarssalarissen. Naar wij vernemen, zullen niet alleen zooals reeds gemeld de dienst der P.T.T. en de radio-aangelegenheden, wel ke thans onder het departement van Waterstaat ressorteeren, naar het depar tement van Binnenlandsche Zaken wor den overgebracht, maar zal bij laatstge noemd departement ook worden onder gebracht alles wat betreft de materiëele positie der ambtenaren, als het georga niseerd overleg, de rechtspositie en de salarisregeling. Hierdoor wordt verkre gen, dat het mogelijk zal zijn de regeling van de salarissen van de rijksambtenaren en die van de gemeente-ambtenaren uit één oogpunt te beschouwen. De ambtenaarsrechtspraak evenwel zal Binnenland. Strenge maatregelen tegenover rijksamb tenaren. De N. V. stoomtram Walcheren in 1932. Scheuring in de padvinderij? Buitenland. De ontwapeningsconferentie te Genève. Roosevelt wil, dat Genève zal slagen. onder het departement van Justitie blij ven ressorteeren. Landarbeiders tegen C. P. H. Op het Vrijdag te Utrecht gehouden congres van den rooden Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf is met overgroote meer derheid besloten, het lidmaatschap der Comm. Partij onvereenigbaar te verkla ren met dat van den Landarbeidersbond. De Amsterdamsche financien. De verschillende diensten en bedrijven van de gemeente Amsterdam zijn thans bezig met het samenstellen der onder- deeien van de begrooting, waarbij de uiterste zuinigheid betracht wordt. Het sluitend maken van de nieuwe begroo ting de vorige is nog steeds niet defi nitief goedgekeurd zal met groote moei lijkheden gepaard gaan, daar de op brengst uit de bedrijven niet meevalt en het zich laat aanzien, dat ook de reke ning 1932, waarvan een eventueel batig saldo ten goede van de begrooting 1934 komt, geen gunstig aspect zal vertoonen. In hoeverre loonsverlaging voor het gemeentepersoneel nog aan de orde zal komen, is niet zeker. Het contract tus schen organisaties en het gemeentebe stuur loopt tot 1935, maar in buitenge wone omstandigheden kunnen B. en W. deze zaak tusschen tij ds wel ter sprake brengen in het Georganiseerd Overleg. Officiëel zijn dienaangaande in elk ge val nog geen stappen gedaan. Scheuring in de Padvinderij. In een emotioneele vergadering, die drie uur duurde, heeft de Vereeniging „De Nederlandsche Padvinders" (N.P.V.) Za terdagmiddag de nieuwe statuten, zooals die door het bestuur waren voorgesteld, goedgekeurd. Het ging om het opnemen in de nieuwe statuten van de padvindersbelofte, zoo als die door Baden Powell is voorge schreven, n.l.: „Ik beloof jegens God en mijn land mijn plicht te doen". Sedert de reorganisatie in 1927, toen de huidige spelleider optrad en eigenlijk ook daarvoor reeds, bestond er hier te lande voor de jongens een z.g. verkorte belofte, waarin de woorden „jegens God en mijn land" facultatief waren gesteld. Volgens de nieuwe statuten, zooals het bestuur die thans wenschte, zouden de jongens uitsluitend de volledige belofte volgens Engelsch model mogen afleggen. Een voorstel-Amsterdam om de bewus te woorden facultatief te stellen, werd verworpen met 107 tegen 137 stemmen. Verwacht wordt, dat het nu tot een scheuring zal komen. Zangersfeest. Op Hemel vaartsdag hield de Ring Walcheren v. d. Ned. Christ. Bond van Zangvereen. zijn jaarlijksch zangersfeest op Westhove bij Domburg. Hoewel het weer in alles tegenwerkte, mag deze dag, wat zang en onderlinge samenwerking betreft, toch goed geslaagd hee'ten. Ook waren nog plm. 400 betalende be zoekers aanwezig. Ds Van der Wiel, Ned. Herv. predi kant te Oostkapelle, sprak het openings woord, waarin hij wees op de groote gave die God den mensch in den zang gegeven heeft. Zingen is één der mooiste middelen van den Christen om God te verheerlijken. Nadat Ds van der Wiel was voorgegaan in gebed zongen alle koren gemeenschap pelijk Psalm 42 15, zulks onder lei ding van den heer J. G. F. van Kamer. Hierna werd aan de afwerking van het programma begonnen. Bijzondere aan dacht trokken de vereenigingen „Soli Deo Gloria", Middelburg (dir. dhr J. C. F. v. Kamer) en „Soli Deo Gloria", Seroos- kerke (dir. dhr Francke). Ook de vereen. „Valerius" van Vecre en „Crescendo" van Gapinge onder hun resp. directeuren, de heeren Broerse en Suurmond, leverden verdienstelijk werk. Jammer was, dat een der vereenigingen wegens de ongunstige weersgesteldheid niet volledig aanwezig was en zoodoende niet kon optreden. Aan het einde zongen alle koren Ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1