De Pers over het Kabinet-Colijn. EERSTE BLAD. mr VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR VRIJDAG 28 MEI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Dit nummer bestaat uit 2 bladen Binnenland. Biftenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20, -= Losse numbers 5 cent, Advertentie 50 cent per regel, Ingesonde* mededeelinger» 60 een» per rege' Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags fC"5; bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 085 Bij contract belangrijke korting. Wij: laten hier volgen enkele uitspraken van de pers over het nieuwe Kabinet. De Standaard en de Nede- lander spraken zich nog niet uit. De iR'öt ter dammer (A.R.) oor deelt, dat wie de lijst van de ministers ziet, tot de conclusie komt, dat er in (Langen tijd niet een zóó parlementair Kabinet is geweest als dit. Het Kabinet is sterk door de nauwe band die bet aan de Tweede Kamer bindt, en bet is ook sterk door de minis ters zelf. „Waarlijk, Dr Colijn is wel gelukkig geweest in zijn keuze. Echter, dit geldt ook nog in ander opzicht. Het nieuwe ministerie heeft als we het onjuist, maar toch duidelijk, zoo mogen uitdrukken geen con servatieve neigingen. Dat blijkt, om iets te noemen, uit het optreden van twee vrijzinnig-democra- ten;jhr. De Graeff gold in Indië als zeer „democratisch", Van Schaik en Ver schuur zijn de favorieten van zooals men zegt de Roomsche democraten; Ir Kalff werd bij zijn heengaan als direc teur der Sporen gehuldigd door de roo- de vakvereenigingsleiders en Prof. Slote- maker de Bruïne is nauw verwant aan de Chr. Vakbeweging. Zou Dr Golijn, behalve Mr De Wilde, die in dezen het volle vertrouwen heeft, zulke mannen naast zich zoeken, indien bij de man was, dien zijn felste bestrijders in hem zien? Uit de keuze zijner medewerkers, spe ciaal gelet ook op den liberalen minister, staat voor ons onomstootelijk vast, dat. het Kabinet desnoods harde maatregelen zal nemen, doch dat men ten aanzien van wat we in 't algemeen met sociale zaken aanduiden niet verder zal gaan dan absoluut nood zak el ijk is. Ook daarom zal,het een sterk kabinet kunnen zijn; temeer, omdat er geen com binatie te denken is, die Colijn en de zij nen naar huis zou durven sturen; temeer, omdat iedereen toegeeft, dat slechts in eendrachtig optreden kracht van verweer schuilt tegen de moeilijke omstandighe den. Naar wij vernemen heerscht er in het Kabinet roerende eensgezindheid over het regeeringsprogram; zijn alle ministers overtuigd van de ernst der tijden en schaart men zich eendrachtig en eens- willend om Dr Colijn." De Maasbode (R.K.) acht een woord van hulde aan de mannen die on der zoo onzekere omstandigheden een zoo zware taak in 's lands belang aanvaarden op zijn plaats. „Wanneer wij het Kabinet in zijn ge heel overzien, dan kunnen wij niet anders getuigen dan dat het .afgezien van een onkel nog niet geheel te beoordeelen ele ment, een vertrouwenwekkenden indruk maakt. Wij willen eerlijk bekennen, dat wij er niet geheel gerust op waren, dat dr Colijn wellicht een Crisis-kabinet zou vor men, dat er in zijn samenstelling wat al te grimmig zou uitzien en al aanstonds alleen reeds door zijn optreden, 't grootst mogelijk aantal tegenstanders te hoop zou drijven. Het is gelukkig anders uitgevallen. Het Kabinet geeft in zijn samenstelling de noodige waarborgen, dat de zoo noodza kelijke versobering, bezuiniging en beper king niet zal uitblijven, maar evenmin zal ontaarden in reactionaire afbraak. Men kan er zeker van zijn, dat deze regeering met verder zal gaan, dan beslist noodza kelijk is. Dit lijkt ons van overwegend belang, z-elfs van de S. D. A. P., indien deze ten minste niet iederen onaangenamen maat regel van te voren onherroepelijk wenscht af te wijzen, mag tegenover dit Kabinet een objectieve houding worden ver wacht." 9?ïtr?nt den liberalen minister spreekt et blad de hoop uit, dat hij evenals prof emaker de Bruïne, van het noodige sociale gevoel blijk zal geven. „Wij mee- nen ons een rede van ir. Kalff te herinne- mS-u 05 punt £°ede hoop geeft. llJkt ons te meer van gewicht, omdat, ij wel de lang niet te benijden hoofdtaak en za' om het tekort op de Spoorwe gen weg te werken." cluDdl*eSidentieb0de (RK) con" m>^Iefj-bijeen een mimsteme, dat er zijn Maarnamen en krachten zul- mn e>vMC!0k no°dig zijn om de ontzaglijke ,den van den crisistijd het hoofd te bieden." De Nieuwe Rotterd. Crt. (lib.) acht het roze sterk vertegenwoordigd en betreurt het dat twee vrijzinnig-demo craten als ministers optreden en slechts één liberaal. „Dat dr Colijn koloniën onder zijn hoede heeft genomen, zal het crediet van Indië ongetwijfeld te stade komen. Men zou ook kunnen zeggen, dat hij aan dit departement, met welks vraagstukken hij vertrouwd moet worden geacht, tijd zal overhouden voor de centrale leiding. De vraag is alleen, of hij door de aan de peri- pherie van 't staatsbestel liggende werk zaamheden op koloniaal gebied en de wei nig beteekenende bevoegdheden en onge fundeerde positie van den kabinetsleider hier te lande (die volgens 't reglement van orde voor den raad van ministers slechts voorzitter van den ministerraad is, als hoedanig hij zich elk jaar door zijn ambt- genooten moet laten herkiezen) daartoe voldoende gelegenheid zal hebben." dat na aankomst van den Russischen volkscommissaris Litwinoff in Londen de kwestie der Russisch-Engelsche be trekkingen ernstig met de leiders der Britsche regeering zal worden besproken. Rusland heeft de Engelsche regeering laten mededeelen, dat het den handels oorlog zou willen bijleggen. De Russische regeering is bereid de beide ingenieurs der Vickers-maatschappij, MacDonald en Thornton uit de hechtenis te ontslaan, wanneer de Britsche regeering den eco- nomischen boycot tegen Rusland op geeft. Gandhi zeer zwak. Gandhi was Woensdag, den 15den dag van zijn voedselstaking, zeer zwak. Voor de eerste maal was hij niet in staat, zich te wasschen. Hij is evenwel optimistisch gestemd en verklaarde, nog groote ener gie te hebben. Ofschoon de vitaliteit van Gandhi lang zaam afneemt en hij niet meer in bed welke tengevolge heeft, dat de Parij ze naars minder uitgaan. De nieuwe A.-R. Kamerleden. Dr Abraham Arnold Lode- wijk Rutgers is een zoon van wijlen prof. dr F. L. Rutgers en is 24 April 1884 te Amsterdam geboren. Hij studeerde aan de Vrije zoowel als aan de Gem. Univer siteit te Amsterdam en promoveerde te Utrecht, waar hij assistent in de zoölogie bij prof. Hubracht en in de botanie bij prof. Kent was, in 1910 tot doctor in de botanie op het proefschrift: Over den in vloed der temperatuur op den praesenta- tietijd bij geotropie. Direct na zijn promotie vertrok hij naar Ned.-Indië. Daar was hij werkzaam in het laboratorium van het departement van landbouw. In 1917 volgde zijn benoeming Ingezonden mededeelingen. H|et Algem. Handelsblad had aan een parlementair bewind op breede basis de voorkeur gegeven. „Gelukkig echter schijnt de nu opge treden 'regeering, die niet den titel van parlementair, doch van crisis-kabinet draagt, maar overigens op even breeden grondslag aan den arbeid wil gaan, het aan te durven de zware crisis-taak te vervullen. Zij1, die den moed aan den dag leggen om hiertoe de noodige offers te brengen, hebben aanspraak op aller er- kentelijkhend." De vreugde van het Vaderland (lib.) dat ook voor het crisis-kabinet een bree de basis is gelegd, wordt getemperd door de radicale stêe, die de combinatie ver toont. „Twee vrijzinnig-democraten; de R. K. heer van Schaik, die niet van radicale sympathieën vrij is; de eveneens R. K. mr Verschuur met ontwikkelde politieke voelhoorns voor radicale illusies; en de voor het nieuw in te stellen departement van sociale zaken gedoodverfde prof. Slo- temaker de Bruïne, die zich soms te veel door zijn sociale gevoel laat meesleepen zij vormen tezamen een macht, welke den koers, dien de premier en, met hem de vier anderen zouden willen volgen, in ongewenschte richting kan ombuigen." Het Utr. Dagblad had liever ge zien, dat de heer Colijn de portefeuille van financien had genomen. Maar toch; „alles te zamen genomen komt het ons voor, dat de heer Colijn een kabinet in de wereld heeft gebracht, dat er mag zijn, al zullen wij dan met meer gespannen belangstelling de ontwikkeling der finan- cieele politiek van dit Ministerie begroe ten, dan het geval zou zijn, wanneer een uitgesproken bezuiniger ware opgeroepen om de financieele quaestie te regelen." Het Volksblad (Soc.-dem.) zegt o.m.: „Het crisiskabinet als geheel is een mengstel van sterk uiteenloopende op vattingen; rechts en links, kapitalistisch- door-dik-en-dun en solidariteit, conserva tief en democraat, zitten naast (of tegen over?) elkaar in één ministerie. Zal het een Wel ter kabinet worden? De persoon van den leider doet het ergste vreezen, bij verschillende ministers zal zijn wild bezuinigingsstreven steun vinden. Indien wij nog in het onzekere zijn, is dit min der door de aanwezigheid van twee vrij zinnig-democraten, die blijkbaar tot el- ken prijë willen regeeren, dan door de fi guur van mr Van Schaik, die zelf moei voelen, dat hij slechts als democratisch politicus een toekomst heeft." Teeken hei Tarief-Bestand! De Volkenbondsraad heeft een dringen den oproep gericht tot alle regeeringen, die uitgenoodigd zijn tot deelneming aan de economische conferentie, om het tarie ven-bestand te teekenen. De Raad spreekt er zijn voldoening over uit, dat acht re geeringen, met name die van de Ver. Sta ten, Frankrijk, Italië, Duitschland, Bel gië, Japan, Noorwegen en Engeland met elkaar overeengekomen zijn, vóór de ope ning van de conferentie en gedurende de beraadslagingen elke handeling achter wege te laten, welke den internationalen handel verdere hinderpalen in den weg kan leggen. De Raad is van meening, dat deze overeenkomst een goed begin is voor de conferentie en onderstreept, da* toetreding van zooveel mogelijk re geeringen noodzakelijk is om een periode van kalmte en rust in het leven te roe pen gedurende het werk der conferentie. De Engolsch-Russlsche handelsoorlog. In politieke kringen neemt men aan, mag opzitten, noch zich op de zijde kee- ren, zal hij waarschijnlijk de vastenpe riode, die 29 Mei a.s. eindigt, overleven. De Rijksdagbrand. De onderzoekingen van het rijksgerecht inzake de brandstichting in den Rijks dag zijn bijna afgeloopen. In de eerste Junidagen zullen ze denkelijk voltooid zijn. Vele honderden getuigen zijn in den loop der maanden gehoord. Wanneer de hoofdbehandeling van het strafproces zal beginnen, hangt af van de beslissing van het rijksgerecht. Er valt niet op te rekenen, dat, gelijk eens beweerd werd, het proces inzake de brandstichting in den Rijksdag met an dere tegen communistische leiders aan hangige processen tot een groot commu nistenproces zal worden verbonden. Het proces zal veeleer als een speciaal pro ces afzonderlijk behandeld worden. Engeland beperkt den invoer van melkproducten. Naar reeds is gemeld, is tusschen den Engelschen minister van Landbouw en vertegenwoordigers der betrokken bui- tenlandsche naties in principe overeen stemming bereikt omtrent de vrijwillige contingenteering der invoeren in Groot- Brittannië van gefabriceerde melkpro ducten. De concept-regeling, waarin een beperking van den invoer mei 20 pet. is vastgelegd, is tbans aan de betrokken buitenlandsche regeerin gen, waaronder dus ook Nedeland, voorgelegd, die haar nog zullen hebben te bekrachtigen. De nieuwe overeenkomst zal betrek king hebben op gecondenseerde melk, zoo wel volle als ondermelk, gesuikerd als on gesuikerd melkpoeder en room in blik. Aanvankelijk luidden de Britsche voorstellen tot invoervermindering lot een veel hooger percentage, dan tbans is over eengekomen,, doch de energieke vertoogen van de vertegenwoordigers der betrok ken landen met name Nederland en Denemarken hebben den minister van Landbouw er toe gebracht, zijn oorspron kelijke desiderata te wijzigen. Niettemin beteekent de invoervermindering der ge noemde producten met 1/5 der totalen van 1932, een drastische besnoeiing, waardoor de export ook van ons land ernstig wordt getroffen. Storm en onweer in Engeland. In vele deelen van Engeland heeft het zomersche weer der laatste dagen plaats gemaakt voor regen en onweer. Londen is bij deze gelegenheid getuige geweest van het vrij zeldzame natuurver schijnsel van een vuurbol, die tijdens een hevig onweer eensklaps uit het pikzwarte zwerk omlaag schoot, rakelings langs den koepel van de St Paul's kathedraal scheerde en ten slotte met donderend ge weld op den grond uiteenspatte. Persoon lijke ongelukken vonden niet plaats, maar tot op grooten afstand werden talrijke ruiten verbrijzeld. Ooggetuigen verklaar den later, dat de vuurbol de dubbele groot te van een voetbal had en voorzien was van een vurigen staart van 34 M. lang. Na de explosie, die alle aanwezigen met ontzetting sloeg, werd van den vuurbol geen nog zoo nietig overblijfsel terug ge vonden. In andere wijken van Londen en ook daarbuiten werden door den storm tal rijke dakpannen losgerukt en ruiten ver brijzeld. Korte Berichten. De Parijsche metro heeft in het eer ste kwartaal van 1933 ruim 6% millioen personen minder vervoerd dan in het eerste kwartaal van 1932. De directie verklaart deze sterke ver mindering door de economische crisis, tot directeur van het proefstation van de Alg. Ver. van Rubberplanters ter Oostkust van Sumatra. In 1923 vertrok dr Rutgers van Medan naar Buitenzorg, waar hij den heer Sibenga Mulder opvolgde als direc teur van den Landbouw. In 1923 werd hij benoemd tot directeur van Suriname Toen mr Limburg in 1926 opdracht kreeg een kabinet samen te stellen, zocht hij dr Rutgers aan voor de portefeuille van koloniën. Mr T i e m e n A. van D ij k e n is 2 Juli 1897 te Aalten, waar zijn vader, wij len ds A. van Dijken predikant was, ge boren. Hij studeerde aan de Vrije Univer siteit en werd, nadat hij in de rechten ge promoveerd was, 1 Oct. 1922 benoemd tot adjunct-commies aan het departement van arbeid, handel en nijverheid, waar hij bij de af deeling Volksgezondheid werd werkzaam gesteld. 1 October 1923 werd hij tot commies benoemd en 1 Januari 1925 tot hoofdcommies. 26 Juli 1926 ging mr v. Dijken als referendaris naar den Raad van State, waar hij werkzaam is bij de afd. voor ge schillen van bestuur, financiën, oecono- mische zaken en koloniën. Mr v. Dijken volgde in de staatscom- missie-Rutgers tot herziening van de L.O.-wet mr Terpstra bij diens optreden als minister op en is secretaris van de staatscommissie-Sikkel tot samenvoeging van de medische rijksdiensten geweest. Daarnaast bewoog hij zich ook op ander gebied. Mr. v. Dijken is vice-voorzitter van de a.-r. kiesvereeniging Nederlanden Oranje III-stad te 's Gravenhage, be stuurslid van de Chr. kweekschool in zijn woonplaats, secretaris en vice-voor zitter van de Ger. Ziekenverpleging, lid van het hoofdbestuur van de Prot. Chr. Reclasseeringsvereeniging en van het be stuur van de Calvinistische Juristenver- eeniging. Nieuwe Kamerleden. Verschillende van de lalden van het nieuwe Kabinet waren onlangs herkozen of gekozen als lid van de Tweede Kamer. Indien zij thans voor het Kamerlid maatschap bedanken, komen als hun op volgers op de lijst der candidaten voor een Tweede Kamerzetel voor: In de vacatures-Colijn en -De Wilde: Dr A. A. L. Rutgers te Paramaribo en T. A. van Dijken; in de vacatures-Marchant en -Oud: J. Schilthuis te Rotterdam en D. Kooiman te Purmerend; in de vacature-van Schaik: G. W. J. van Koeverden te Buren; in de vacature-Verschuur: M. P. van der Weyden; in de vacature-Deckers: Th. F. M. Schaepman, onlangs afgetreden lid der Tweede Kamer te 's-Gravenhage. De afgetreden ministers. Wat zullen de afgetreden ministers, die in het crisis-kabinet van den heer Colijn niet terugkeeren, gaan doen? Verdwij nen zij van het politieke tooneel of wach ten hun nieuwe functies in het openbare leven? Deze vraag is voor vier hunner eigen lijk geen vraag meer: de heeren Ruys de Beerenbrouck, De Geer en Terpstra ne men zitting in de Tweede Kamer, de heer Beelaerts van Blokland is benoemd tot vice-president van den Raad van State. De oud-ministers Ruys de Beerenbrouck en De Geer zullen in het parlement zeer zeker nog een groote rol spelen; de heer Ruys de Beerenbrouck behoort ongetwij feld tot hen, die voor het voorzitterschap der Kamer in aanmerking komen. De eenige van de zeven aftredende man nen, die in het publieke leven zoo goed als zeker niet meer op den voorgrond zal treden, is de heer De Graaff, die de zeven kruisjes reeds achter den rug heeft en het thans de tijd acht zijn drukke leven Binnenland. De nieuwe Kamerleden. De afgetreden ministers. De Bondsdagen van het Ned. Jongelings verbond te Middelburg en Vlissingen. Buitenland. Het tariefbestand. De Engelsch-Russische handelsoorlog. de heer De Graaff was befaamd om zijn werkkracht met een welverdiende rustperiode te bekronen. Twee oud-ministers zijn er dus slechts, die thans nog geen nieuwe levensbestem ming hebben gevonden. Van den zeer bekwamen jurist Mr Don- ner, is bekend, dat hij een plaats in een onzer hooge rechtscolleges ambieert. Het zal dan ook wel niemand verwonderen, als hij eerlang een eventueel openvallen de plaats als raadsheer in den Hoogen Raad zal bezetten. De heer Reymer was burgemeester, vóór hij het ministersambt aanvaardde. Men verwacht dan ook algemeen, dat hij wel weer spoedig den burgemeestersketen zal dragen. Afscheid Minister Terpstra. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Mr Terpstra, heeft gis termiddag afscheid genomen van de amb tenaren van zijn Departement, benevens van de inspecteurs en inspectrices van het nijverheidsonderwijs. Nederlandsche gedelegeerden naar de Internationale Economische conferentie. Naar de „Tel." verneemt, zal de Ne derlandsche delegatie naar de interna tionale economische conferentie te Lon den onder leiding staan van onzen nieu wen minister-president Dr H. C o 1 ij n. Eveneens zullen tot de delegatie behoo- ren de president van de Nederlandsche Bank, Mr L. J. A. Trip en de heer F. H. Fentener van Vlissingen. Zooals bekend, zou Dr Colijn gekozen worden tot president van de Internatio nale Kamer van Koophandel, welke bin nenkort te Weenen bijeenkomt. Daar Dr Colijn onder de gegeven omstandigheden deze benoeming niet kan aanvaarden, heeft men zich tot den heer Fentener van Vlissingen gewend, die bereid bleek als voorzitter op te treden. In negen minuten over bij Moerdijk. Dinsdag werd met de onlangs voltooi de nieuwe veerpont voor den veerdienst tusschen Willemsdorp en Moerdijk over het Hollandsch Diep, de officieele proef vaart gehouden. Deze nieuwe veerpont is wederom groo- ter dan de voorgaande, die drie jaar ge leden in gebruik werd genomen. Zij is 40 M. lang, 10.5 M. breed en 4.60 M. hoog en wordt voortbewogen door een stoom machine, welke werd vervaardigd door de firma Penn Bauduin, van 550 I.P.K. waarmede bet vaartuig een snelheid kan worden gegeven van ruim 20 K.M. per uur. Het rijdek biedt ruimte voor 30 tot 40 auto's. De pont heeft twee schroeven, n.l. één voor en één achter, waardoor, mede door een ingenieus uitgedachte elec- trische stuurinrichting, de grootst moge lijke bestuurbaarheid is verkregen. Voor en achter bevindt zich een roer. Tijdens de vaart over de Kil naar het Hollandsch Diep werd de snelheid ge controleerd, die ruim 20 K.M. bleek te bedragen. In 9 minuten legde de pont den af stand Moerdijk-Willemsdorp af en het aanleggen geschiedde geheel volgens de verwachtingen. Dr Colijn en de internationale Kamer van Koophandel. Als een bijzonderheid kan worden ge meld, dat Dr Colijn reeds eenigen tijd geleden was uitgenoodigd, om zich een eventueele benoeming te laten welgeval len tot president van de Internationale Kamer van Koophandel., welke op het a.s. Congres te Weenen, dat 29 Mei a.s. bijeenkomt, zou geschieden. Ofschoon Dr Colijn reeds te kennen had gegeven, dat de mogelijkheid niet uitgesloten was, dat hij deze benoeming niet zou kunnen aan vaarden, aangezien hij wellicht tot een andere functie zou worden geroepen, bleef men er prijs op stellen hem tot president te benoemen. Dr Colijn heeft thans aan het Bureau van de Intern. Kamer van Koophandel medegedeeld, dat ziin optreden als minister-president van het nieuwe Kabinet hem verhindert het presidium der Kamer te aanvaarden. De Mlnlsterwlsseilng. De Staatscourant van Woensdagavond bevatte de vólgende officieele mededeeling;

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1