MUNDUS 1/hij*ihacdt's Jioeder MAANDAG 22 MEI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No, W Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vijsgingen IQ.2Q, - Losse nurnmers 5 cenL Advertenthio .10 cent per regel, Tuge^vvten medodeelingen 60 cent per rsgcl, Kleine Advcrlontien Dinsdags Vrijdags f 0,75, bij vooruitbetaling. Onder lette*' of motto f 0,85, Bij contract belangrijke korting. Revolutionair bedrijf. In den oproep door het Centraal Co mité van A.R. Kiesvereenigingen, voor do verkiezingen, tot het Nederlandsche volk gericht, werd allereerst gewezen op do noodzakelijkheid om de gezagondermij- nende invloeden, die een rustig en orde lijk volksleven bedreigen, met beslistheid te weerstaan. Hoe noodzakelijk dit is, bleek nog on langs uit wat omtrent de roode terreur in verband met de staking te IJmuiden werd gemeld. Het blijkt ook uit de z.g. huurstakin- gen, die thans in de groote steden aan de orde van den dag zijn. Geheele groepen huurders weigeren eenvoudig huur te betalen. En als ze dan eindelijk na veel moeite uit hunne wonin gen zijn gezet, weten ze opnieuw de huis eigenaren te treffen door de ontruimde woningen besmet te verklaren en al het mogelijke te doen om te voorkomen dat deze opnieuw bewoond worden. Maar daar blijft het niet bij1. Er wordt ook een ware terreur uitge oefend op de huurders die aan dergelijke stakingen niet wenschen deel te nemen. In den Amsterdamschen raad werd deze zaak door den heer Boissevain ter sprake gebracht. Aan het verslag van die zitting ontlee- nen wij: „De voorzitter voegt hieraan toe, dat inderdaad de politie gedaan heeft wat zij kon. Er was geen woord van overdrij ving in hetgeen de heer Boissevain ver telde over terreur. Op afschuw e- 1 ij' k e wijze zijn de stakers opgetreden. Uit angst voor zich en hun gezin hebben de niet-stakers vaak maar niet geklaagd. En hetzelfde geldt voor de winkeliers. De politie is bereid zoo goed mogelijk preventief toezicht uit te oefenen, maar alle daden van terreur zijn niet te ach terhalen. Bijv. niet wanneer de stakers trachten een niet-s taker zijn nek te la ten breken op de trap. (De communisten schreeuwen, dat dit insi nuatie is.) De burgemeester zegt, dat hij voor de feiten instaat." Dat is toch wel erg! En de zaak krijgt nog een ernstiger karakter, omdat uit alles blijkt, dat we hier met een zuiver revolutionaire actie te doen hebben. De stakers zijn toch niet alleen men- schen, die zonder inkomen zitten, maar naar de „Nederlander" meedeelt, zijn er niet minder dan 50 gemeente-arbeiders onder, terwijl zelfs twee conducteurs der gemeentetram de leiding hebben. Op deze wijze wordt een rustig en or delijk volksleven onmogelijk gemaakt. En daarom mag voor de meest krasse middelen om aan een dergelijk revolutio nair bedrijf een einde te maken, niet wor den teruggedeinsd. België's nood. In verband met de voorgenomen actie der Belgische regeering inzake de on langs verleende volmachten richt zij een manifest tot het Belgische volk, waarin zij den huidigen toestand schetst en een be roep doet op een ieders medewerking om het land uit den economischen en finan- cieelen nood te redden. De Belgische regeering zegt, dat zij in geen geval haar toevlucht zal nemen tot desastreus® maatregelen, zooals inflatie, frankontwaarding, of gedwongen conver sie van staatsleeningen. De regeering verzoekt den belasting plichtigen zoo spoedig mogelijk en zon der de wettelijke termijnen af te wachten, hun belasting te betalen. Evenals bij particuliere bedrijven mo gen in den staat de uitgaven de inkom sten niet te boven gaan. Het zal dus noo- dig zijn die uitgaven te beperken en die beperkingen zullen belangrijk moeten zijn. De regeering doet een beroep op allen, om de gevolgen dier bezuinigingen moe dig te dragen. Bankschandaal in New-York. Joseph Harriman, de vroegere direc teur van de „Harriman National Bank.", die onder beschuldiging van vervalsching van bankrekeningen was gearresteerd maar later tegen een borgtocht weer op vrije voeten was gesteld, is heden uit het ziekenhuis, waar hij onder doktersbehan deling was wegens een hartaandoening, spoorloos verdwenen. Nader wordt gemeld, dat Harriman in de kamer van het ziekenhuis, waar hij verbleef, een aantal voor familieleden be stemde briefjes heeft achtergelaten, waar- Ingezonden Mededeeling. Model POPULAIR De sterke, „veilige" fiets. Jarenlang nut en genoegen voor slechts 35 Gulden GEEFT ZEEUWSCHE HANDEN WERK. van de inhoud hij zijn familie groote on rust verwekt. Tegen Harriman is een arrestatiehevel uitgevaardigd. De politie heeft hem later ontdekt in een klein hotel Roslyn in den staat New- York. Het „geheime plan 2". Het „geheime plan Z" waarbij de gas- beschermingsdienst van Parijs wordt ge regeld en dat tot nu toe zoo zorgvuldig geheim werd gehouden, is thans door de prefectuur van politie geopenbaard. Een aantal reserve-officieren is opge leid in den beschermingsdienst tegen gas aanvallen uit de lucht, en men zal thans weer gemeentelijke ambtenaren, andere reserve-officieren en het Roode Kruis en vaderlandslievende vereenigingen voor dezen dienst opleiden. Op hun beurt zullen dezen dan de bur gerbevolking les geven. Iedere cursus zal bestaan in twee les sen van twee uur, waarin voornamelijk bet gebruik van gasmaskers zal worden onderwezen, theoretisch. Zoo zal de leer ling o.a. een gaskamer, gevuld met traan gas, moeten binnengaan. De fabrieken in en om Parijs zijn kort geleden ingedeeld in verschillende cate gorieën voor het bieden van schuilplaat sen bij aanvallen vanuit de lucht. Zij moeten nu een gedetailleerde op gave verstrekken van haar employe's en de namen van hen, die de leiding zullen hebben bij het in werking treden van „Plan Z". Scherpe actie tegen prijsopdrijving. In de laatste dagen hebben verschillen de zakenlieden te Munchen de prijzen van gebruiksartikelen op ongerechtvaardigde wijze verhoogd. De staatsregeering heeft daartegen herhaaldelijk gewaarschuwd, doch Zaterdag werden bij een aantal za ken, die toch overmatig hooge prijzen bleven vragen scherpe maatregelen ge nomen. De politie is een groot aantal winkels van levensmiddelen binnengerukt en heeft 220 personen gearresteerd, die per auto's naar het politiebureau werden gebracht. D'e betrokken zaken werden gesloten en voorzien van een plakkaat met dezen inhoud: „Winkel wegens woeker door de politie gesloten. Eigenaar in arrest te Dachau". Onder de gearresteerden bevinden zich circa honderd vrouwen. Deze zijn naar de gevangenis te Staselheim overgebracht. Hel pact van vier. D'e onderhandelingen over het „pact der vier" groote mogendheden zijn een nieuwe phase ingetreden. Inderdaad wordt thans bevestigd, dat Goering's „on verwacht" bezoek aan Rome zijn oorzaak vond in de noodzakelijkheid van een nieuw rechtstreeksch onderhoud tusschen de Italiaansche en D'uitsche regeeringen over de kwestie van het onlangs voorge stelde pact tot samenwerking van de vier groote mogendheden. Op de Italiaansch-Duitsche gedachten- wisseling zouden Zaterdag besprekingen volgen tusschen Mussolini en de ambas sadeurs van Frankrijk en Engeland. Bij de onderhandelingen, welke langs den gebruikelijken diplomatieken weg ge voerd zijn, over de vorming van een vier mogendhedenpact zijn belangrijke vorde ringen gemaakt. Het schijnt, dat de onderhandelingen over het viermogendhedenpact onmid dellijk voor beëindiging staan. Roosevelt onderschrijft het Fransche standpunt. Reuter meldt uit Washington dat na het gevoel van verrassing, dat de rede van den Franschen minister-president D'aladier in den Senaat over de onmoge lijkheid op de uitgaven voor het leger te bezuinigen had gewekt, president Roo sevelt in een toespraak tot de pers de fei ten heeft hersteld door te zeggen dat zoo lang de Ontwapeningsconferentie nog geen positieve resultaten heeft opgele verd, het zeer normaal is dat de belang hebbende landen het te vroeg acli ten over eenzijdige ontwapening te spreken. Roosevelt verklaarde, dat hem de posi tie der Fransche regeering logisch voor komt en hij voegde eraan toe, dat de be sluiten van Genève in 't geheel niet kon den worden opgevat als zouden zij de Ver, Staten in een nieuw systeem van bondge nootschap halen. Zal de Volkenbondraad zich met de Jodenvervolging bemoeien? De raad van den volkenbond zal zich deze week bezig houden met de kwestie der Jodenvervolging in Duitschland. Een Duitsche Jood heeft n.l. een verzoek schrift ingediend en de commissie uit den raad heeft de behandeling van deze kwes tie urgent verklaard. Het verzoekschrift bevat vooral gege vens omtrent de vervolging van Joden in Duitsch Opper-Silezië. De zitting van den volkenbondsraad zal heden een aanvang nemen. Korte Berichten. Zaterdag is het te New York lot vrij ernstige communistische onlusten ge komen. Kleine troepen coinmunister. drongen verschillende restaurants bin nen, waar zij de ruiten stuk sloegen en andere verwoestingen aanrichtten, de be zoekers lastig vielen en de kellners mis handelden. De politie moest van den gum mistok gebruik maken om de orde te her stellen, hetgeen slechts na veel moeite ge lukte. Na Kamenef heeft thans ook Zinow- jef een verzoek ingediend om weer in de communistische partij te worden opge nomen. Beide waren eenige jaren geleden uit de partij gestooten, omdat zij zich verzetten tegen de politiek van Stalin. In een groote, voor de internationale vrouwenliga uitgesproken redevoering, noemde de bekende Amerikaansche Se nator Borah het Verdrag van Versailles de wortel van alle kwaad, welke moet worden uitgeroeid. Werkloosheid in Indië. Uit Batavia wordt gemeld: De jong ste werkloosheidscijfers toonen aan, dat per uit. Maart bij de arbeidsbeurs waren ingeschreven 3.192 Europeanen, 10.081 inheemschen en 852 Chineezen. Het kan toor van Arbeid schat het aantal slacht offers van de crisis beduidend hooger. Ook het bedrag dat door de steuncomité's wordt uitgekeerd toont een stijgende ten- denz aan. Een ambtenaar van Defensie ontslagen. „Het Volk" meldt, dat een lid van den Centralen Ned. Ambtenaarsbond, als gra veur eerste klasse werkzaam bij den To- pografischen Dienst te 's Gravenhage, met ingang van 1 Juli a.s. eervol is ontsla gen wegens ongeschiktheid. Dezer dagen was de graveur door het hoofd van dien dienst met verlof gezon den, omdat hij de hem ter onderteekening voorgelegde verklaring, inhoudende, dat hij geen lid van de S.D.A.P. of van een bij het N.V.V. aangesloten vereeniging was, en daarin geen wijziging zou bren gen, zoolang' zijn dienstverband bij Defen sie zou duren, niet had ingevuld, doch verzocht had, er over te mogen worden ingelicht, op grond van welk voorschrift deze verklaring werd geëischt. Ongewoon verschijnsel. Bij de carrosseriefabriek „Verheul" te Waddinxveen is zooveel werk, dat men het tweeploegenstelsel heeft moeten in voeren om aan alle orders te kunnen vol doen. Het conflict bij de K. L. M. Op Schiphol weet men te vertellen, dat de piloten van de K. L. M., die tegen 1 Juli ontslag hebben aangevraagd, na den len Juni niet meer genegen zouden zijn naar Indië te vliegen, omdat zij 1 Juli te Amsterdam willen zijn. Dreigend massa-ontslag bij de textiel industrie. Zaterdagmiddag is in Nijverdal een bijeenkomst gehouden van de bevolking van Hellendoorn-Nijverdal, welke bijeen geroepen was in verband met het drei gend ontslag aan eenige honderden arbei ders van de Kon. Stoomweefgoederenfa- briek. Meer dan drie duizend menschen, naar schatting, waren op het Marktplein bij elkaar gekomen ter bespreking van dezen dreigenden slag. De heer H. Wiilems, organisatiebe stuurder, de burgemeester van Hellen- doorn mr L. van de Steen van Ommeren en ds Heymans hebben hen toegesproken en den noodtoestand geschilderd, welke momenteel in de textielindustrie heerscht en die maatregelen, als thans bij de K.S.W. staat getroffen te worden, heeft veroorzaakt. Voor Nijverdal zou doorvoering daar van ontzettende gevolgen hebben, doch sprekers spoorden de bevolking aan moed te houden, daar alsnog alle pogingen zou den worden aangewend om het ontslag te voorkomen. Tenslotte hebben de duizenden hoor ders besloten het volgend telegram te zen den aan de regeering: De in duizendtallen te Nijverdal in ver gadering bijeengekomen bevolking der gemeente Hellendoorn heeft zoo juist het nu weer voor honderden textielarbeiders gezinshoofden uit deze gemeente drei gend ontslag besproken. Bij de reeds heerschende groote werk loosheid beteekent het ontslag niet anders dan een ramp voor de burgerij van Hel- fendoorn in al haar geledingen, waardoor ook de gemeente voor schier onoverko melijke moeilijkheden wordt geplaatst. Onder algemeene instemming werd uit gesproken, dat al het mogelijke moet wor den gedaan om te trachten dezen zwaren slag niet alleen voor de arbeiders doch voor heel de gemeente te voorkomen. Betreurd werd, dat nog steeds geen doeltreffende maatregelen konden worden getroffen om b.v. door tijdelijke contin- genteering van katoenen manufacturen in Ned.-Indië aan de Ned. Katoenindustrie den zoo noodigen steun te verleenen, zulks mede ter bestrijding van de cata- strophale werkloosheid, die ook reeds nu onder de textielarbeiders ter plaatse be staat. De geheele bevolking van Hellendoorn doet een dringend beroep op de regeering om spoedig zoodanige maatregelen tot steun aan het textielbedrijf te willen tref fen, dat o.a. het nu weer dreigend ont slag aan honderden textielarbeiders te Nijverdal alsnog kan worden voorkomen en de gemeente voor de ernstige ramp, die anders daarvan het gevolg is, gespaard blijft. Chr. Metaalbewerkersbond. Het hoofdbestuur van den Chr. Metaal bewerkersbond in Nederland heeft be sloten, dat leden met fascistische neigin gen, geen lid van den bond kunnen zijn. Het hoofdbestuur heeft den jongsten tijd reeds eenige leden geroyeerd en oordeelt, dat waar het fascisme een sterk uitge sproken anti-vakorganisatie-beweging is, het lidmaatschap van Jen hond niet ver- eenigbaar is met dat van eenige fascis tische organisatie. Leden, die niet bereid zijn, hier een keus te doen, zullen worden geroyeerd. Leemten in de Kieswef? Volgens het afdeelingsverslag der Twee de Kamer, wenschten vele leden niet mede te werken aan de door den heer De Visser voorgestelde wijziging der Kieswet, omdat de voornaamste bedoeling der voorstel lers schijnt te zijn een gezag ondermijnend Nederlandsch onderdaan bedoeld is de heer Sardjono in staalt te stellen lid der Volksvertegenwoordiging te worden. Anderen achtten met den voorstel ler in de artikelen 129 en 132 der Kieswet leemten aanwezig. Naar hun meening zal te gelegener tijd moeten worden overwogen, op welke wijze het best kan worden tegemoet gekomen aan de bezwaren. Andere leden, die niet ontkenden, dat hier van gelegenheidswetgeving sprake is, gaven als hun zienswijze te kennen, dat zulk een wetgeving niet in elk geval is af te keuren. Bij de jongste verkiezingen is een omissie van de wetgeving aan het licht getreden, welike er toe kan leiden dat een tot lid der Tweede Kamer gekozen persoon niet als zoodanig kan worden toe gelaten. 'Sommige leden waren er vooralsnog niet van overtuigd, dat op dit punt werkelijk van een leemte in de wetgeving kan wor den gesproken. Anderen achtten in het hijzonder ook daarom geen reden voor het aanbrengen van de voorgestelde wijzigin gen op dit oogenblik aanwezig, wijl de moeilijkheden, welke thans met betrek king tot een der benoemden zijn ontstaan toch voor de verkiezingen hadden kun nen zijn voorzien. Van de zijde der te genstanders van het ontwerp werd er voorts op gewezen, 'dat het landsbelang eischt, dat na gehouden verkiezingen de definitieve vaststelling der Kamer zoo spoedig mogelijk bekend is. Verscheidene leden gaven als hun meening te kennen, dat het zeer twijfelachtig is of het voor stel tot wet verheven het genoemde lid der Kamer, te wiens gunste het in hoofd zaak schijnt te strekken, zal kunnen baten De Hanijto te Goes. Zooals het bij tentoonstellingen altijd gaat, was 't ook hier: vooral de laatste uren is er door leiding en exposanten mei reuzehaast gewerkt om op het aangekon digde tijdstip gereed te zijn. En Zater dagmiddag twee uur was men zoover, dat precies op tijd de officieele opening van de Hanijto kon plaats hebben. De ver sierde Kreukelmarkt en de vlaggen gaven reeds van buiten een feestelijk aanzien en ook in het Schuttershof was men mede dank zij het mooie zomerweer in fees telijke stemming. In een der tenten in den tuin vereenig- den zich tal van genoodigden (o.a. Burg. Binnenland. Dreigend ontslag in de textielindustrie. Het landbouwconflict in West Zeeuwsch- Vlaanderen. Tentoonstelling te Goes. Buitenland. Besprekingen over het pact van vier. Actie tegen prijsopdrijving in Duitsch land. Manifest van de Belgische regeering. is bestand tegen een Per stuk 8 ct.. Doos 45 ct. Bij Uw drogist en Weth., directeuren van gemeente- e.a. bedrijven, vertegenwoordigers van mid- denstandsvereenigingen, enz.) met de standhouders, waar de algemeene leider de heer Tosi Facino allen verwelkomde en dank bracht voor de medewerking van zoovele zijden ondervonden. Op zijn ver zoek sprak de burgemeester, de heer G. A. Hajenius, de openingsrede uit. De burgemeester deelde mede, dat deze tentoonstelling een voorgeschiedenis lieeft. Ongeveer een jaar geleden vroegen de middenstandsvereenigingen aan het Ge meentebestuur om de Groote Markt te mogen overtenten voor een tentoonstel ling vanwege de huishoudbeurs. Dit stuitte op practische bezwaren. De tentoonstelling heeft inmiddels een ander karakter gekregen en ze wordt nu in het Schuttershof gehouden. Groote be wondering heeft Spr. voor den technisch leider. Goes heeft reeds vele tentoonstellingen gehad, ook reeds in de vorige eeuw en zooals het meermalen gebeurt, was het ook nu het geval: eerst was er schuch terheid om deel te nemen, maar ten slotte is er een respectabel aantal exposanten. Deze tentoonstelling is inderdaad interes sant. Bijzondere aandacht vraagt Spr. voor het bescheiden tentje van het crisis comité. We moeten niet te somber zijn. Het is in Goes zooals een oud-Goesenaar Spr. dezer dagen zei nog zoo erg niet. Groot respect heeft Spr. voor hen, die aanpak ken en niet bij de pakken neerzitten. Spr. hoopt, dat allen een prettigen in druk zullen opdoen, dat de exposanten goede zaken zullen maken en dat alles ordelijk zal verloopen. Hiermede verklaarde Spr. de tentoon stelling voor geopend. Het orkest zette het Wilhelmus en daarna het Zeeuwsche Volkslied in, waarna de genoodigden de stands gingen bezichtigen. Langs de stands. De auto's zijn op de Hanijto goed ver tegenwoordigd. De bekende firma P. L o u i s s e exposeert in een royalen stand op keurige wijze de Chevrolet en Opel, alle voorzien van de laatste nou- veauté's. Vooral een rood-bruine Opel, 4- persoons, zeer mooi van lijn en geheele uitvoering, die slechts f 1350 kost, ge heel compleet met assessoires, trekt de aandacht. De Chevrolet is er met de nieu we „Standard", een prachtige, donker blauwe 6-cylinder; een imposante zwarte „Sedan de Luxe", en nog eenige andere merken. Aan den stand der firma Louisse is nog een attractie verbonden, waardoor men mooie prijzen winnen kan. De heer L. S n o o d ij k (Middelburg- sc'he straat) komt uit met twee wagens, die er heide zijn mogen: de Citroen Com mercial, die kan dienen voor vrachtver voer tot 500 K.G. en tevens voor vervoer van vier personen en met de Cabriolet, vier onder de kap, met Triplexglas, ver sterkt chassis, vaste ligging en dubbele ballon-handen. Voor automobilisten is op dezen tentoonstelling wel het neusje van van den zalm! De fa. A. de J a g e r-T o 1 h o e k, in bekleedingsmaterialen voor woningen enz. zorgde voor een flinken stand, gebouwd met eigen materiaal. Wij noemen daar van o.a.: „Eternit Emaille" ter vervan ging van tegels; het bekende Celotex en Insulite voor vochtwering, geluiddem ping en isolatie. Triplex en multiplex in diverse luxe houtsoorten, voor plafonds, lambrizeeringen, enz. Iets nieuws is Plymax, voor gevellet- ters. Ook wordt de aandacht gevraagd voor wegenbouwmaterialen o.a. „Bristar" we- genteer, „Porphierbristar", veld-, ring-, vlamovenstraatklinkers enz. De heer M. Verbeem (Korte Kerk straat) heeft een frissChen, aantrekkelij- ken stand ingericht. Zijn Rijo-koffie, koeksoorten. puddingen en vele andere

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1