DE ZEEUW ONDER VALSCHE VERDENKING MERCURIUS HAVERMOUT Rust, kalmte en zelfbeheersching HET ADRES A. WILKING Zoeklichijes, TWEEDE BLAD. flat er deze week voorviel Uit de Provincie FEU IL L ET OnT Brieven uit Middelburg. CENT PER PONDSPAK Een paard aan 't woord VAN ZATERDAG 20 MEI 1933, Nr 196. De boodschap van Roosevelt en de rede van Hitier stonden deze week wel in het centrum der belangstelling, niet alleen van de staatslieden, maar ook van de mannen op de Beurs. Als we de boodschap van Roosevelt nuchter lezen, is ze feitelijk weinig meer dan een aaneenrijging van groote woor den, waaraan we op zichzelf bitter weinig hebben. Maar er wordt in verschillende landen, in Volkenbondskringen en zoo als we zeiden ook op de Beurs, groote waarde aan toegekend, dus zullen we maar aannemen, dat de inhoud inder daad belangwekkend is en dat de dag, waarop Roosevelt zijn geschrift deed uit gaan, een bijna historische dag was, zoo als Mac Donald beweerde. Voor een deel bestond de rede van Hit- Ier ook weer uit holle frasen, die we reeds zoo talrijke malen bij: hem beluisterd hebben en waarin hij specialiteit schijnt te zijn. Maar daarnaast heeft hij toch ook aan de wereld de nuchtere werkelijkheid voorgehouden. Er wordt dan ook in alle toonaarden gezongen, dat Hitier een goede rede heeft gehouden. Vermoedelijk had men in som mige kringen wat ergers verwacht, waar om er ook een zekere spanning vóór Woensdag viel waar te nemen. Ditmaal sprak Hitier echter verstandig en gema tigd. Met nadruk onderstreepte Hitier het gevaar, gelegen in de gevolgde methode om den overwonnene als de „schuldige" tot blijvende onmacht te doemen. Hier legde de rijkskanselier de vinger op de wonde plek, welke gedurende zoo vele jaren reeds de bron is geworden voor de politieke onrust in de wereld. Zijn analyse van de crisis was dan ook openhartig en veel dieper dan die, welke president Roosevelt gegeven heeft. Slechts één dreigement liet Hitier hoo- ren: als de andere volken Dudtschland willen knechten en overweldigen door zelf niet de verdragen na te leven, dan zou Duitschland voor de noodzakelijkheid kunnen komen te staan om uit den vol kenbond te treden. Hitier heeft nu gesproken. Te Genève waar de debatten over het ontwapenings- vraagstuk hervat zullen worden, zal men van woorden tot daden moeten komen. Moge men daar elkander vinden, spoe diger en beter dan in de voorafgaande weken! Dat is broodnoodig, want de economi sche toestand in zoo goed als alle landen wordt met de week slechter. Ook in ons land wordt het weer critiek. De opbrengst der rijksmiddelen loopt regelmatig terug. Over April 1933 was hij weer bijna 7 millioen minder dan over April 1932. Verder werden er deze week zeer pessimistische beschouwingen gegeven over onze textiel- en mijnin dustrie. „De Standaard" becijferde deze week, dat de nieuwe regeering voor 1934 te re kenen heeft met een tekort van f 260 mil joen gulden, wat dr Colijn zou willen vinden door f200 millioen te bezuinigen en door f 60 millioen te halen uit de om zet- en weeldeverteringsbelasting. Hoe het nieuwe kabinet, dat voor zulk een moeilijke taak staat, er precies uit zal zien, is momenteel nog niet bekend. Wel is helaas de vorming van een parlemen tair kabinet mislukt, zoodat we het zullen moeten doen met een crisiskabinet. In België is de machtigingswet in Ka mer en Senaat aangenomen, zoodat het kabinet daar gedurende enkele maanden dictatoriaal kan optreden. Reeds werden ingrijpende bezuinigingen aangekondigd, die ook daar noodig zijn, om het even wicht te herstellen. keeren weer terug na het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Vrij naar het Engelsch. 53). Jenkins keek op van zijn werk, een a™_e blos kleurde zijn magere wangen, mf door den zwarten doek verborgen. „Ik vertelde mijnheer Galloway juist, manheer, dat u Zijne Eminentie aan mijn bed vond," zei hij; tot Arthur. yj'i! bankbiljet uit den brief ge- aaid, mijnheer?" vroeg Arthur. „Heeft nnef zelf zijn bestemming bereikt?" ,,Ja, antwoordde de heer Galloway op vragen. „Gistermorgen heb ik een rtatv,'1" Jan neef Robert ontvangen, hij den brief gekregen had, maar dat geen bankbiljet bij ingesloten was. Nu, wr1S 1 biIjet ^bleven?" tl-" aar kan het zijn?" vroeg ook Ar- vam' 'w brief moet onderweg zijn open- hom it ,verzelt0r u» mijnheer, dat ik bem zelf m de bus heb gedaan." »Het is een schreeuwend schandaal, in beschaafd land, dat men geen bank- Ingezonden Mededeeling. voor Manufaoturen. Dames- en Kinderconfeotle Tapijten Gordijnen Bedden Ledikanten en aanverwante artikelen la GOES HULST Amice. CLXI. Nog niet lang geleden schreven wij dat de invloed der S. D. A. P. in den Middel- burgschen Raad aan het tanen is. Dat dit werkelijk bet geval is, bleek ook uit wat ter Raadszitting van 10 Mei 1.1. voor viel, ten aanzien van enkele benoemingen. Zoo langzamerhand, sinds 1919, is bet getal marxistisch-georganiseerden in raadscommissies en ook vooral onder de lagere rangen, van bet gemeenteperso- neel in die mate toenemende, dat het de aandacht trekt en men van de overzijde tot de conclusie is gekomen, dat hieraan paal- en perk moet worden gesteld. Op merking verdient nu, dat de aanbevelin gen van B. en W. tot bovenbedoeld euvel hebben aanleiding gegeven en dat de marxistische vertegenwoordiger in dit college den stoot gaf tot deze aanbevelin gen ligt natuurlijk voor de hand. Aller duidelijkst bleek zulks tijdens de laatste raadsvergadering, toen wethouder Onder- dijk persoonlijk het woord vroeg bij de benoeming der nieuwe Commissie van Toezicht voor den dienst der Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemiddeling en wel bij de benoeming van een lid werknemer dier commissie. Door B. en W. was een verzoek van de afd. Middel burg van den R. K. Volksbond in Neder land om een lid dier afd. aan te bevelen, ter zijde gelegd en waren voor de drie vacatures als lid-werknemer twee mo- dern-georganiseerden aanbevolen. Toen wethouder Onderdijk de R.K. georgani- seerden trachtte te paaien met de toezeg ging dat de burgemeester van Heinkens- zand was aangezocht om in de districts- beurs zitting te nemen en zij dus behoor den af te zien van hun aanbeveling in de bedoelde vacature, wees het raadslid Mes er op dat men het een van het ander be hoorde te onderscheiden en de heer Mr Dr Mes toch zeker niet als werknemer behoorde te worden beschouwd. De Raad benoemde daarop als lid-werknemer den R.K. heer J. H. Merk met 11 stemmen tegen slechts 6 op den door den Middel- bürgschen Bestuurdersbond en den op grond daarvan door B. en W. aanbevolen heer J. Mondeel. In de comm. van Toe zicht op de Avondschool voor Nijver heidsonderwijs en in de commissie voor Steunverleening aan Werkloozen werden resp. benoemd de raadsleden den Hollan der (a.r.) en Harthoorn (c.h.). Door deze en dergelijke benoemingen zal worden ge tracht de kous weder in het gelijk te brei en. Wellicht zal het in het vervolg ver standig zijn dat B. en W. met deze inten tie rekening houden. Van kracht en zelfvertrouwen getuigde het zeker niet, dat een der wethouders bij de behandeling van de maatregelen tot hulp bij ongevallen reeds in de allereerste raadsvergadering met de intrekking van het door B. en W. gedane voorstel meende te moeten dreigen. Met de pogingen om met de kringge meenten van den Vee- en Vleeschkeu- ringsdienst tot overeenstemming te ko men, gaat het al evenmin naar wensch, zooals telkens blijkt uit de verslagen van de raadsvergaderingen van sommige dier gemeenten. Blijkbaar is van Middelburg- sche zijde getracht die gemeenten te be wegen tot 'overleg en overeenstemming te geraken, door hen in uitzicht te stellen, dat de door henzelven gemaakte kosten van inrichting van slachthuisjes uit de batige sloten van den vleeschkeuringsdienst ge leidelijk zullen worden terugbetaald. Doch niet alleen die kringgemeenten zelven hebben alle zich daarvoor uitgaven ge troost, ook particulieren richtten in som mige dier gemeenten slachthuisjes in, al biljet in een brief door het koninkrijk kan sturen, of het wordt er uitgehaald," riep mijnheer Galloway in zijn boosheid uit. „Het is mij alleen maar onbegrijpelijk, hoe de postbeambte er juist de brieven weet uit te pikken, die geld bevatten." Hij ging naar zijn eigen kamer, terwijl hij1 sprak, de deur achter zich dicht slaande, een zeker teeken, dat zijn hu meur wel iets te wenschen overliet. Hij zag echter nog juist den heer Roland Yorke, die binnenkwam en hem goeden morgen wenschte. „Wat is er gebeurd? Ik heb wel een3 vriendelijker gezien!" riep deze uit: „Hal lo, Jenkins, ben je dat werkelijk zelf? Naar de verhalen, die ik hier over je ge hoord heb, had ik gemeend, dat je de eerste zes maanden geen hoofd meer op je schouders had. Blij je te zien." „Dank u, mijnheer, ik ben blij te zeg gen, dat ik de gevolgen van mijn val weer vrijtwel te boven ben." „Roland," zei Arthur, zelf fluisterend, zijn hoofd dicht bij dat van zijn vriend brengend, terwijl ze samen over den les senaar leunden, „je herinnert je dien brief van Ventnor nog wel, die Vrijdag verzonden ia, met geld er in „Brief voor Ventnor!" viel Roland hem of niet met garantie van de zijde dier gemeenten. Om te beginnen schijnt er al een mee- ningsverschil te bestaan over de vraag wal nu eigenlijk door Middelburg zeer voor- loopig is toegezegd. Blijkbaar zijn die toezeggingen van meer dan één zijde ge schied en loopen zij niet geheel parallel. Allereerst zal dus moeten worden vast gelegd, wie geheel provisioneel natuur- tijk de bevoegde was bij het doen dier toezeggingen. Sommige gemeenten de meerderheid zouden bereid zijn op die toezeggingen, althans op de het meest voor hen voordeelige, in te gaan. Andere gemeenten houden zich op de vlakte en geven er de voorkeur aan de kat alsnog uit den boom te kijken. Of zij op hun standpunt althans niet de wijste zijn? Over deze materie zijn onlangs, na be roep op de Kroon, een tweetal Kon. be sluiten afgekomen. Hierbij is beslist, dat als een gemeenschappelijke regeling van den Keuringsdienst tusschen eenige ge meenten bestaat, een gemeenteraad van eén dier gemeenten niet ontvankelijk is in zijjn verzoek om een gemeenschappe lijke regeling opteleggen en de alge meene regeling in de Gemeentewet hier moet wijken voor art. 23 a der Vleesch- keuringswet, dat een speciale regeling be vat voor gedwongen samenwerking van gemeenten ter zake van den keurings dienst van vee en vleesch. Dit besluit zij eventueel voor den Raad van Middelburg een baken in zee. Niet alleen kan men uit deze beslissing afleiden, hoe het zal gaan met het verzoek van drie Westlandsche gemeenten om alle Westlandsche gemeen ten te verplichten tot het treffen van een gemeenschappelijke regeling, doch ook hoe het Middelburg zou vergaan bij een eventueel dergelijk verzoek. Doch, al zou Middelburg volharden bij het besluit den slachtingsdienst alleen op zich te nemen in een eigen abattoir, met heffing van in- voerkeurloon ook van de buitengemeen ten wat voor de exploitatie van een abattoir 'onontbeerlijk is zoo geeft het aangehaald Kon. besluit ook hier geen onduidelijk geluid. De Kroon zegt n.l., dat zij van de haar bij art. 142 Gemeentewet gegeven be voegdheid een omzichtig gebruik behoort te maken en dat het bouwen van een ge meenschappelijk slachthuis, mede gelet op de moeilijke economische omstandighe den, welke tot beperking van kapitaals uitgaven door de gemeenten nopen, niet zoo noodzakelijk is, dat de Kroon zooda nige regeling zou moeten opleggen. En, als dit een bezwaar is voor het bouwen van een gemeenschappelijk slachthuis voor meerdere gemeenten, zou het dan nog niet meer bezwaarlijk zijn voor een enkele gemeente als Mid delburg, in de moeilijke economische om standigheden, waarin ook deze gemeente verkeert? Vriendschappelijk groetend, t.t. METELLUS Ingezonden Mededeeling. NEDERLANDSCH FABRIKAAT Gezondheidscommissie Goes e.o. Aan het verslag dezer commissie over 1932 ontleenen wij: De gezondheidstoestand in heit ambts gebied der commissie was in 1932 gunstig. Het geboortecijfer was iets hooger dan in 1931; het sterftecijfer lager. Het 'hoogste geboortecijfer per 1000 zie len werd bereikit in de gemeente Nisse, n.l. 31.05; het laagste in de gemeente Driewegen, n.l. 14.77. Het laagste sterftecijfer per 1000 zielen bereikte ditmaal de gemeente Borssele met 12.55; het 'laagste de gemeente 's-H. Abtskerke met 2.33. in de rede. „Ik weet van geen brief." „Die voor Robert Galloway. Hamish was er juist bij.. Er zat twee honderd gul den in." „O, was hij voor Ventnor bestemd? Ik had niet op het adres gelet. Die kerel, die neef van Galloway, bevindt zich elk oogenblik ergens anders, net de wande lende Jood. Wat is er met dien brief?" „Het geld is er uit gestolen." „Neen!" riep Roland uit. „Ja heusch. De neef beeft dien brief ontvangen, maar het biljet zat er niet in. Mijnheer Galloway is er vreeselijk over uit zijn humeur. Hij beschuldigde mij eerst van den brief niet zelf gepost te hebben. Alsof ik een waardevol stuk iemand in handen zou geven, die niet vol komen betrouwbaar was." „Heb jij het ding zelf gepost?" vroeg Roland. „Natuurlijk. Toen jij binnenkwam Vrij dag na den heelen middag op stap te zijn geweest, ging ik net weg. Als je goed had gekeken, had je gezien, dat ik den brief in mijh hand had." Roland schudde het hoofd. „Ik was veel te veel buiten adem om op brieven of iets anders te letten. Dan zal Galloway genezen zijü van zijn gewoonte om gelds- Nog steeds valt sedert 1905 regelmatig een daling te constateeren, zoowel wat heit geboorte- als wat ihet sterftecijfer betreft. Het getal zielen stijgt regelmatig, hoewel langzaam. Het getal diphteriegevallen bedroeg nog niet het derde gedeelte van dat van 1931; in totaal deden er zich slechts 11 voor, waarvan 3 in de gemeente Goes, 1 in de gemeente 's-'Heerenhoek en 7 in de ge meente Heinkenszand, tegen resp. 14, 2 en 7 het jaar te voren, in dezelfde gemeenten. Tal van klachten werden in 1932 behan deld en meerdere adviezen gegeven, o.a. over stinkslooten, mesthoopen enz. In den loop van hei verslagjaar werden te Goes 163 vergunningen tot bouw of ver bouw uitgereikt, waaronder 39 voor den bouw van nieuwe woningen. Over het geheel genomen, kunnen de nieuwe woningen alle gerangschikt wor den onder de rubriek: kleine en grootere middenstandswoningen. Aan het einde van 'het verslagjaar ble ken enkele nieuwe woningen, die reeds eenigen tijd geleden voltooid waren, nog niet verkocht of verhuurd te zijn; er is de laatste jaren veel gebouwd en vooral on der de tegenwoordige moeilijke omstandig heden blijkt wel, dat niet ongestraft steeds maar voortgebouwd kan worden. Bouw van eigenlijke arbeiderswoningen had zoo goed als niet plaats; blijkbaar durven de z.g. „eigenbouwera" dit nog niet aan. Eigenaardig mag het heeten, dat, hoe wel de crisistoestand ook aan de gemeente Goes niet ongemerkt voorbij gaat, er in den loop van heit verslagjaar vele verbou wingen en vernieuwingen hebben plaats gehad, hoofdzakelijk aan winkelpanden. Goes. De heer K. B., lid der gymnastiek vereniging Volharding, had het ongeluk, bij het oefenen aan de ringen, te vallen. Hij kwam daarbij zoo ongelukkig terecht, dat hij een arm brak en een hoofdwonde bekwam. Oudelande. In de Woensdagnamiddag gehouden Raadsvergadering, was de heer J. Korstanje afwezig. De voorzitter deelde mede, dat Gedep. Staten hem verzocht hadden voortaan zijn zittingen te houden op Woensdag- en Za terdagmiddag. De raad was van oordeel, dat de thans geldende regeling, n.l. drie zitdagen per week beter was en besloot daarom deze zoo ite houden en daarop de goedkeuring van Ged. Staten te verzoeken. Besloten werd tot opheffing van het Sintelpad. Ten slotte werd B. en W. een crediet verleend tot een bedrag van ten hoogste f 750 om gezamenlijk met de 'ge meente Baarland en den polder delfwerk uit te voeren, mits daarvoor Rijkssubsidie kan worden verkregen. DE NED. CHR. VROUWENBOND. De algemeene vergadering van den Ned. Chr. Vrouwenbond die ditmaal te Wageningen werd gehouden was zeer druk bezocht. Ongeveer 1200 vrouwen waren aanwezig. In de morgenvergadering sprak de presidente Mevr. Havelaarvan Beeck Galkoen een wijdingswoord naar aanlei ding van Jesaja 34:1 b: „Zoek in het Boek des Heeren en lees". Onder applaus werd besloten aan de leden van het Kon. Huis een telegram te zenden. Nog denzelfden middag werd in ant woord daarop van H. M. de Koningin- Moeder een telegram terug ontvangen. De verzending van de telegrammen werd ge volgd door het staande zingen van twee coupletten van het Wilhelmus. Uit het verslag van de den vorigen dag gehouden huishoudelijke vergadering bleek, dat de Bond thans reeds 10.000 leden telt. De volgende algemeene vergadering zal te Amersfoort worden gehouden. Tot hoofdbestuurslid werd in de vaca ture, onstaan door het bedanken van de eerste secretaresse, mevr. Rauws, de be- stuurs-candidate, mevr. Van WijkKou- .wenhove, van Gouda, bij acclamatie ge kozen, die deze benoeming aanvaardde. De door gewest Gelderland gestelde can didate mevr. v. DijkReuning, werd eveneens gekozen, terwijl van de door het gewest Utrecht gestelde candidaten de da mes KooleDekker, van Soest, en En gelBakker, van Veenendaal, mevr. Koole met groote meerderheid van stem men werd gekozen. Het voorstel-Gelderland tot het vormen waardig papier in een gewonen brief te versturen. Hebben ze aan het postkantoor bericht van het verlies ontvangen? Zij mogen den dief opsporen." „Mijnheer Galloway zal wel alles doen wat noodig is," zei Arthur. „Wat mij betreft, ais ik bankbiljetten in een brief door het land stuurde, zou ik niet anders verwachten, dan dat ze ge stolen werden. Ik verbaas me 'over Gallo way. Anders is hij zoo erg punktueel." Roland Yorke was niet de eenige, die zich daarover verwonderd had. Voorzich tig als hij gewoonlijk was, sloot de heer Galloway bankbiljetten, die hij moest ver sturen, steeds in brieven. Menschen, die deze gewoonte van hem kenden, hadden er ai vaak met hem over geredetwist; natuurlijk niet zijn klerken die zouden zoo iets wel uit hun hoofd laten. De heer Galloway, die graag zijn eigen gangetje ging, was wat gevoelig op dit punt gewor den en nog geen week geleden had hij iemand geantwoord, dat zijn geldbrieven tot nu toe altijd veilig waren overgeko men en dat hij er geen oogenblik aan twijfelde, of in het vervolg zouden ze dat wel blijven doen. Dit plotselinge vermis sen was straf voor zijn koppigheid en dat ontstemde hem meer dan het verlies van Bij do aanvaarding van hot voczittor- scbap der Tweede Kamer heeft de heer Mr van Schalk een rede gehouden waar in hij er op aandrong bij het spreken so berheid te betrachten. Spaarzaamheid in woorden 1 soo merkte hij fijntjes op behoeft geen ar moede van gedachten te beteekenen. Het is te hopen, dat de dn van de?e woorden zal worden verstaan., niet .alleen door de Kamerleden, maar ook door meerdere leden van Staten en Raden. Wie de „redevoeringen" die in de ver schillende colleges gehouden wordt aan dachtig leest, zal toestemmen dat inhoud en lengte niet steeds evenredig zijn. Er wordt geen enkel belang geschaad als uit de beperking meer het meester schap blijkt. OPMERKER. „Wij paarden cischen nooit iets, maar „wij zijn den heeren achter het autostuur „heel dankbaar, als ze niet zoo vlak „langs ons stuiven. En mijn collega's, „die een zwaren kar trekken, vragen U „vriendelijk om hen niet noodeloos te „laten stoppen. „Toe, wilt U niet een klein beetje reke- „ning met ons houden? Elk paard, dat „voor mag gaan, ook al heeft hij er „eigenlijk geen recht op, zal U met een sa „dankbaren blik beloonen." van een landelijk (algemeen) suppletie- fonds, voor leden, die haar contributie niet kunnen betalen, werd aangenomen. Eveneens het voorstel-Utrecht betreffende het vormen van een Indische afdeeling van den Bond. Naar aanleiding van het voorstel-Overijsel en de Noordelijke pro vincies betreffende het vormen van een fonds ten behoeve van min-vermogende rustbehoevende leden werd besloten in deze richting iets te probeeren. Besloten werd voorts tot uitgifte van propaganda- lectuur. Overeenkomstig het voorstel van het H.B. werd besloten, dat de afdeelingen haar actie zullen verdubbelen ten opzichte van plaatselijke gebeurtenissen, hetzij ter bestrijding of ter ondersteuning. Eenige door het H.B. voorgestelde reglements wijzigingen verkregen eveneens de goed keuring der vergadering. Na eenige discussie werd met 688 stemmen een yoorstel-Bussum aangeno men om vóór het lid-worden van den Bond het onderteekenen van doel en grondslag verplichtend te stellen. Het voorstel-Amsterdam, tot aansluiting bij de Federatie van Christelijke vereeni- gingen van en voor vrouwen en meisjes werd verworpen. Voor de middagvergadering was nog een belendend zijzaaltje in beslag genomen, maar het bezoek was inmiddels ook toe genomen, zoodat nog tal van dames met een staanplaats genoegen moesten nemen. Nadat men met het staande zingen van het Bondslied de vergadering had her opend, werd door Mr A. de Graaf, van Zeist, gesproken over het onderwerp: „De verantwoordelijkheid van de ouders voor het geld. „Ik zou wel eens willen weten, of Gallo way het nummer van het bankbiljet heeft opgeschreven," zei Roland. „Maar of hij het gedaan heeft of niet, het zal hem niet veel helpen! Geld, dat tijdens de ver zending verloren is gegaan, komt nooit meer terecht." „Dat moet je niet te hard zeggen," ant woordde Arthur. „Moet je maar eens let ten op de veroordeelingen voor hrieven- diefstal." „Ik geloof niet, dat er één van de tien gevallen uitgevonden wordt," hield Ro land vol. „Postbodes zijn geslepen dieven. Maar ze worden ook zoo slecht betaald, de arme kerels." „Doe niet zoo misselijk, Roland Yorke," zei mijnheer Galloway, die uit zijn eigen kamer was gekomen. „Hoe durf je de postboden zoo te-bekladden? Ze zijn een hardwerkende, rustige, eerlijke groep menschen. Ja, mijnheer eerlijk, her haal ik. "Waar eens een enkele de ver leiding te sterk wordt en neemt, wat hem niet toe behoort, zijn er honderden, die zich sterk toonen en elke verleiding weer staan. Ik zou je raden je tong wat meer ia bedwang te hemden." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 5